Jump to content

Play Store (πρώην Google Play) - Προβλήματα, εμπειρίες, tips, σχόλια


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Πρέπει να έχεις ανοιχτό το wifi για να έρθουν οι εφαρμογές, η σύνδεση με το PC δεν βοηθά σε κάτι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά απ ότι θυμάμαι δεν γίνονταν μέχρι κάποιο καιρό να αγοράσουμε εφαρμογές από το μάρκετ στη χώρα μας. Μήπως τώρα μπορούμε; Και αν ναι, πως; Με πιστωτική ή με την κάρτα του κινητού μας;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απ ότι θυμάμαι δεν γίνονταν μέχρι κάποιο καιρό να αγοράσουμε εφαρμογές από το μάρκετ στη χώρα μας. Μήπως τώρα μπορούμε; Και αν ναι, πως; Με πιστωτική ή με την κάρτα του κινητού μας;

 

Πλέον γίνεται μέσω google checkout. Είναι σαν το paypal. Φτιαχνεις λογαριασμό μία φορά με την πιστωτική σου και έπειτα όποτε κατεβάζεις χρεώνει την κάρτα.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις ανοιχτό το wifi για να έρθουν οι εφαρμογές, η σύνδεση με το PC δεν βοηθά σε κάτι.

Ευχαριστω,τοσο απλο ηταν!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα το Remote for iTunes και με το που ξεκινάει μου πετάει μήνυμα ότι είναι licensed with old key / κλείνει!

ΟΧΙ, πότε δεν έβαλα *****ed version και η πλάκα είναι ότι η Lite version παίζει θαυμάσια στη συσκευή.

Έστειλα mail στον developer... πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι λοιπόν, είναι γεγονός! Μετά από άπειρο ψάξιμο, τρικ χωρίς αποτέλεσμα και μήνες γκρίνιας όπου δεν μπορούσαμε να αναβαθμίσουμε την περίφημη προεγκατεστημένη εφαρμογή -και όχι μόνο αυτή- η google μάλλον θυμήθηκε να ξεκλειδώσει την χώρα μας από τα...δεσμά και πλέον το...ρατσιστικό μηνυμα "this item is not compatible with your device - cannot be installed in your device's country" από χθες το βράδυ εξαφανίστηκε!! :up:

Μάλιστα τα καλά νεα ισχύουν και για τα Google books και Earth που αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα :D

Επειδή βέβαια η δουλειά είναι μάλλον ακόμα εν εξελίξει (μπορεί να είναι και χθεσινές οι αλλαγές γιατί το θέμα το έψαχνα τακτικά) ΔΕΝ θα μπορέσετε ακόμα να βρείτε τις 3 εφαρμογές με μια απλή αναζήτηση στο market του κινητού, οπότε θα πρέπει να εγκαταστήσετε προσωρινά το AppBrain (χωρίς ανάγκη να φτιάξετε λογαριασμό κλπ) το οποίο και θα σας τις εμφανίσει στην λίστα των εγκατεστημένων εφαρμογών. Έπειτα, επιλέγοντας μια από αυτές, εμφανίζεται υπομενού με επιλογές εκ των οποίων και το "show app info". Πατώντας, μεταφέρεστε στην σελίδα της εφαρμογής του market (αλλάξτε πρώτα το σχετικό setting από τις ρυθμίσεις του Appbrain) όπου πλέον υπάρχει κανονικά η επιλογή UPDATE :) και μετά προστίθεται όπως όλες στην λίστα του market με τις εφαρμογές σας για περαιτέρω αναβαθμίσεις.

Μετά από όλα αυτά, αν κάνετε login στο android market του PC, θα δείτε οτι και εκει πλέον οι εφαρμογές φαίνονται κανονικά συμβατές με την συσκευή, κάτι που δεν ίσχυε φυσικά όλο αυτό τον καιρό :happy:

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ λοιπόν Google...

 

ΥΓ: Στην pc version του market παρατήρησα και αλλαγές που μπορεί και να σχετίζονται με τα προηγούμενα.

Στην αρχική σελίδα δεξιά, δίπλα στο search box, έχουν προστεθεί δύο λέξεις-μενου "Apps" & "MyLibrary". Το δεύτερο εμφανίζει ενδιαφέρον αφού σας δείχνει τις εγκατεστημένες εφαρμογές με tiles και λεπτομέρειες και οχι την παλιά ξερή λίστα, ενω από αυτή την σελίδα επιλέγοντας πάνω δεξιά "Purchase history" μεταφερόμαστε στην γνωστή σελίδα όπου υπάρχει όλο το ιστορικό των αγορών -δωρεάν και μη- καθώς και η καρτέλα με τις ρυθμίσεις.

Θετικό τον βρίσκω τον διαχωρισμό και πάνω από όλα το γεγονός οτι η Google άρχισε να ασχολείται σοβαρότερα με την βιτρίνα της - το Android market

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι λοιπόν, είναι γεγονός! Μετά από άπειρο ψάξιμο, τρικ χωρίς αποτέλεσμα και μήνες γκρίνιας όπου δεν μπορούσαμε να αναβαθμίσουμε την περίφημη προεγκατεστημένη εφαρμογή -και όχι μόνο αυτή- η google μάλλον θυμήθηκε να ξεκλειδώσει την χώρα μας από τα...δεσμά και πλέον το...ρατσιστικό μηνυμα "this item is not compatible with your device - cannot be installed in your device's country" από χθες το βράδυ εξαφανίστηκε!! :up:

Μάλιστα τα καλά νεα ισχύουν και για τα Google books και Earth που αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα :D

Επειδή βέβαια η δουλειά είναι μάλλον ακόμα εν εξελίξει (μπορεί να είναι και χθεσινές οι αλλαγές γιατί το θέμα το έψαχνα τακτικά) ΔΕΝ θα μπορέσετε ακόμα να βρείτε τις 3 εφαρμογές με μια απλή αναζήτηση στο market του κινητού, οπότε θα πρέπει να εγκαταστήσετε προσωρινά το AppBrain (χωρίς ανάγκη να φτιάξετε λογαριασμό κλπ) το οποίο και θα σας τις εμφανίσει στην λίστα των εγκατεστημένων εφαρμογών. Έπειτα, επιλέγοντας μια από αυτές, εμφανίζεται υπομενού με επιλογές εκ των οποίων και το "show app info". Πατώντας, μεταφέρεστε στην σελίδα της εφαρμογής του market (αλλάξτε πρώτα το σχετικό setting από τις ρυθμίσεις του Appbrain) όπου πλέον υπάρχει κανονικά η επιλογή UPDATE :) και μετά προστίθεται όπως όλες στην λίστα του market με τις εφαρμογές σας για περαιτέρω αναβαθμίσεις.

Μετά από όλα αυτά, αν κάνετε login στο android market του PC, θα δείτε οτι και εκει πλέον οι εφαρμογές φαίνονται κανονικά συμβατές με την συσκευή, κάτι που δεν ίσχυε φυσικά όλο αυτό τον καιρό :happy:

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ λοιπόν Google...

 

ΥΓ: Στην pc version του market παρατήρησα και αλλαγές που μπορεί και να σχετίζονται με τα προηγούμενα.

Στην αρχική σελίδα δεξιά, δίπλα στο search box, έχουν προστεθεί δύο λέξεις-μενου "Apps" & "MyLibrary". Το δεύτερο εμφανίζει ενδιαφέρον αφού σας δείχνει τις εγκατεστημένες εφαρμογές με tiles και λεπτομέρειες και οχι την παλιά ξερή λίστα, ενω από αυτή την σελίδα επιλέγοντας πάνω δεξιά "Purchase history" μεταφερόμαστε στην γνωστή σελίδα όπου υπάρχει όλο το ιστορικό των αγορών -δωρεάν και μη- καθώς και η καρτέλα με τις ρυθμίσεις.

Θετικό τον βρίσκω τον διαχωρισμό και πάνω από όλα το γεγονός οτι η Google άρχισε να ασχολείται σοβαρότερα με την βιτρίνα της - το Android market

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

Από το πρωί είχα ξεκινήσει να βάζω ένα αστεράκι σε όσες εφαρμογές της Google δεν ήταν διαθέσιμες για Eλλάδα... Άντε πάλι να τα γυρίσω...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ε ναι λοιπόν, είναι γεγονός! Μετά από άπειρο ψάξιμο, τρικ χωρίς αποτέλεσμα και μήνες γκρίνιας όπου δεν μπορούσαμε να αναβαθμίσουμε την περίφημη προεγκατεστημένη εφαρμογή -και όχι μόνο αυτή- η google μάλλον θυμήθηκε να ξεκλειδώσει την χώρα μας από τα...δεσμά και πλέον το...ρατσιστικό μηνυμα "this item is not compatible with your device - cannot be installed in your device's country" από χθες το βράδυ εξαφανίστηκε!! :up:

Μάλιστα τα καλά νεα ισχύουν και για τα Google books και Earth που αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα :D

Επειδή βέβαια η δουλειά είναι μάλλον ακόμα εν εξελίξει (μπορεί να είναι και χθεσινές οι αλλαγές γιατί το θέμα το έψαχνα τακτικά) ΔΕΝ θα μπορέσετε ακόμα να βρείτε τις 3 εφαρμογές με μια απλή αναζήτηση στο market του κινητού, οπότε θα πρέπει να εγκαταστήσετε προσωρινά το AppBrain (χωρίς ανάγκη να φτιάξετε λογαριασμό κλπ) το οποίο και θα σας τις εμφανίσει στην λίστα των εγκατεστημένων εφαρμογών. Έπειτα, επιλέγοντας μια από αυτές, εμφανίζεται υπομενού με επιλογές εκ των οποίων και το "show app info". Πατώντας, μεταφέρεστε στην σελίδα της εφαρμογής του market (αλλάξτε πρώτα το σχετικό setting από τις ρυθμίσεις του Appbrain) όπου πλέον υπάρχει κανονικά η επιλογή UPDATE :) και μετά προστίθεται όπως όλες στην λίστα του market με τις εφαρμογές σας για περαιτέρω αναβαθμίσεις.

Μετά από όλα αυτά, αν κάνετε login στο android market του PC, θα δείτε οτι και εκει πλέον οι εφαρμογές φαίνονται κανονικά συμβατές με την συσκευή, κάτι που δεν ίσχυε φυσικά όλο αυτό τον καιρό :happy:

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ λοιπόν Google...

 

ΥΓ: Στην pc version του market παρατήρησα και αλλαγές που μπορεί και να σχετίζονται με τα προηγούμενα.

Στην αρχική σελίδα δεξιά, δίπλα στο search box, έχουν προστεθεί δύο λέξεις-μενου "Apps" & "MyLibrary". Το δεύτερο εμφανίζει ενδιαφέρον αφού σας δείχνει τις εγκατεστημένες εφαρμογές με tiles και λεπτομέρειες και οχι την παλιά ξερή λίστα, ενω από αυτή την σελίδα επιλέγοντας πάνω δεξιά "Purchase history" μεταφερόμαστε στην γνωστή σελίδα όπου υπάρχει όλο το ιστορικό των αγορών -δωρεάν και μη- καθώς και η καρτέλα με τις ρυθμίσεις.

Θετικό τον βρίσκω τον διαχωρισμό και πάνω από όλα το γεγονός οτι η Google άρχισε να ασχολείται σοβαρότερα με την βιτρίνα της - το Android market

 

Προστέθηκε στο πρώτο post! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως για το Google maps συνεχίζει να μου βγάζει το παρακάτω μύνημα:

Αυτή η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με τη συσκευή σας Galaxy S.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνυμα μου το βγάζει όταν εχω αλλάξει το lcd density. Μεσω appbrain με άφησε να αναβαθμισω κανονικά τους χάρτες στο hd2

 

Sent from my HTC HD2

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως για το Google maps συνεχίζει να μου βγάζει το παρακάτω μύνημα:

Αυτή η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με τη συσκευή σας Galaxy S.

 

Δοκίμασες από appbrain?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει update τους χαρτες οποτε δεν μπορω να δω αμα λειτουργει σε μενα αυτη η διαδικασια.

Ομως προσπαθησα να κατεβασω το google plus και στο market δεν φαινοταν ενω στη σελιδα βγαζει το γνωστο μηνυμα.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει update τους χαρτες οποτε δεν μπορω να δω αμα λειτουργει σε μενα αυτη η διαδικασια.

Ομως προσπαθησα να κατεβασω το google plus και στο market δεν φαινοταν ενω στη σελιδα βγαζει το γνωστο μηνυμα.

 

Και σε εμένα το ίδιο, από appbrain όμως κατέβηκε κανονικά χωρίς market enabler... Πιστεύω κι εγώ όπως λέει ο φίλος παραπάνω πως είναι θέμα χρόνου να τα βλέπουμε όλα.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει update τους χαρτες οποτε δεν μπορω να δω αμα λειτουργει σε μενα αυτη η διαδικασια.

Ομως προσπαθησα να κατεβασω το google plus και στο market δεν φαινοταν ενω στη σελιδα βγαζει το γνωστο μηνυμα.

 

Κι εγώ είχα εγκαταστήσει την έκδοση 6 από apk, αλλά την απεγκατέστησα και έκανα το update κανονικά όπως είπαμε παραπάνω. Δοκιμασέ το! :)

Όσον αφορά Google +, Google Music κλπ αυτά έχουν μάλλον πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να γίνουν διαθέσιμα στην Ελλάδα - νομίζω ουτε Ευρώπη για την ώρα...Τουλάχιστον πρόκειται για μη προεγκατεστημένες εφαρμογές όπως οι χάρτες, οπότε η μομφή προς την Google είναι σαφώς ηπιότερη :shifty:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα εγκαταστήσει την έκδοση 6 από apk, αλλά την απεγκατέστησα και έκανα το update κανονικά όπως είπαμε παραπάνω. Δοκιμασέ το! :)

Όσον αφορά Google +, Google Music κλπ αυτά έχουν μάλλον πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να γίνουν διαθέσιμα στην Ελλάδα - νομίζω ουτε Ευρώπη για την ώρα...Τουλάχιστον πρόκειται για μη προεγκατεστημένες εφαρμογές όπως οι χάρτες, οπότε η μομφή προς την Google είναι σαφώς ηπιότερη :shifty:

 

Δηλαδή το google+ δε στο βγάζει ούτε το appbrain? Γιατί εμένα μια χαρά το βρήκε και το έκανε install :blink:

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Well done! Επειδή δεν ασχολούμαι με την συγκεκριμένη εφαρμογή ούτε στο pc, υπέθεσα οτι είναι ακόμα μη διαθέσιμο...σκέψου οτι μετά τις τελευταίες εξελίξεις, ξήλωσα το appbrain που το είχα μόνο για να εντοπίζω τις τελευταίες εκδόσεις των Maps, books, earth και να κατεβάζω τα αντίστοιχα apks ;)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα εγκαταστήσει την έκδοση 6 από apk, αλλά την απεγκατέστησα και έκανα το update κανονικά όπως είπαμε παραπάνω. Δοκιμασέ το! :)

Όσον αφορά Google +, Google Music κλπ αυτά έχουν μάλλον πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να γίνουν διαθέσιμα στην Ελλάδα - νομίζω ουτε Ευρώπη για την ώρα...Τουλάχιστον πρόκειται για μη προεγκατεστημένες εφαρμογές όπως οι χάρτες, οπότε η μομφή προς την Google είναι σαφώς ηπιότερη :shifty:

 

Πάντως εγώ με GN παίζω Google music κανονικά στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις μας δίνεις και περισσότερες λεπτομέρειες - το θέμα δεν είναι βέβαια αν παίζει, το ζητούμενο με όλες αυτές τις εφαρμογές τόσο καιρό είναι αν τις βρίσκεις στο market, αν μπορείς να τις αναβαθμίσεις κλπ

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

To GN τρέχει ICS και νομίζω ότι το Google Music app το έχει μέσα στη ROM (δεν το έβαλα εγώ). Το μόνο που έκανα είναι να ακολουθήσω μια μικρή διαδικασία για να ξεγελάσω την Google να μου ενεργοποιήσει το music... Ανεβάζω όλη μου την μουσική (το google music δίνει 20GB δωρεάν σε κάθε χρήστη) και το κινητό, μέσω του App βλέπει ότι έχω ανεβάσει αμέσως!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες από appbrain?

 

όχι στο Market μόνο θα δω και το appbrain

Με το appbrain κατάφερα να αναβαθμίσω τελικά το Google maps

Edited by vassar
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω απλα ότι το appbrain χρησιμοποιείται μονο ως "όχημα" για να φτάσουμε στις επιμαχες εφαρμογές.

Η διαφορά έγκειται στο ότι "ξεκλειδωσε" η εφαρμογή και όταν βλέπουμε την σελίδα της στο market, δεν εμφανίζεται πλέον το γνωστό μήνυμα ασυμβατοτητας. Φαντάζομαι είναι θέμα χρόνου να τις βρίσκουμε με μια απλή αναζήτηση στο market οπότε το appbrain θα είναι πλέον αχρείαστο. Έτσι κι αλλιώς, μετά την πρώτη αναβάθμιση οι εφαρμογές εμφανίζονται πλέον στην λίστα του κινητού στο market, οπότε ηδη το appbrain μπορεί να απεγκατασταθει.

Καλό βράδυ σε όλους!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

όχι στο Market μόνο θα δω και το appbrain

Με το appbrain κατάφερα να αναβαθμίσω τελικά το Google maps

 

Σωστός!!!Και εγώ ετσι το ενημέρωσα....ρε παιδια αυτό που μπορώ να το βρω.... https://market.android.com/details?id=com.google.android.apps.catalogs&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nb29nbGUuYW5kcm9pZC5hcHBzLmNhdGFsb2dzIl0.

 

Ούτε στο Αppbrain μου το βγάζει....

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!!Και εγώ ετσι το ενημέρωσα....ρε παιδια αυτό που μπορώ να το βρω.... https://market.android.com/details?id=com.google.android.apps.catalogs&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nb29nbGUuYW5kcm9pZC5hcHBzLmNhdGFsb2dzIl0.

 

Ούτε στο Αppbrain μου το βγάζει....

 

http://bestmobilethings.blogspot.com/2011/11/google-catalogs-100-apk.html

 

Απ'ο,τι ειδα το συγκεκριμενο blog εχει μονο δωρεαν εφαρμογες οποτε δεν φανταζομαι να υπαρχει θεμα με το λινκ. Οπως και να εχει με google search το εντοπισα.:)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...