Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Αν έχεις κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και το πρόβλημα συνεχίζεται προτείνω επιστροφή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδες απορια.χθες φιλος μου αγορασε το μινι(st15i) σε μαυρο απο τον γερμανο.ανοιγουμε για να δουμε εβδομαδα παραγωγης συσκευης και ειναι 11w40 το κινητο και 11w38 η μπαταρια.μεχρι εδω ολα καλα.εγω εχω το ιδιο σε λευκο με 11w31 η συσκευη και 11w25 η μπαταρια(παλι απο γερμανο αγορασμενο πριν 1,5 μηνα ταπεριπου.το παραξενο ειναι οτι το δικο μου εχει μπαταρια την EP500,Type CBA-0002020 του φιλου εχει παλι την EP500 TYPE CBA-0002027 και 1160 mAh ενω το δικο μου εχει 1200mAh.παιζει κατι με αυτο?επισης η φωτεινοτητα της οθονης του δικου μου ειναι πιο πολυ.με τερμα την φωτεινοτητα σε συνθηκες δωματιου βραδυ με λαμπα το δικο μου ειναι πιο φωτεινο.πλησιαζοντας εναν μικρο φακο στον αισθητηρα φωτιζει εφαμιλλα με το δικο μου Edited by patheraw
Link to comment
Share on other sites

Σας είχα αναφέρει ένα πρόβλημα που είχα με την οθόνη του mini.

Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού τρεμόπαιζε, δηλαδή σε φως δωματίου ή βράδυ έξω στον δρόμο.

Το τηλέφωνο φαινόταν να κάνει συνεχώς adjust την φωτεινότητα. Πάνω από 5 φορές το δευτερόλεπτο.

Με αποτέλεσμα από τις συνεχόμενες αυξομειώσεις, να φαίνεται ένα τρεμόπαιγμα.

Αν με το χέρι μου έκλεινα τον αισθητήρα φωτός που έχει στην όψη του, τότε το τρεμόπαιγμα σταματούσε.

 

Το τηλέφωνο το πήγα για αντικατάσταση στις 3 μέρες και μου έδωσαν άλλο ίδιο, όπου έκανε το ίδιο πράγμα.

Το πήγα στο service της Sony Ericsson στην Καλλιθέα και το πήρα μετά από δύο μέρες, με πόρισμα πως έγινε αναβάθμιση και ελέγχθηκε και λειτουργεί με βάση τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

Δυστυχώς όμως, μόλις ήρθα σπίτι και το τσέκαρα έκανε πάλι τα ίδια.

Πήρα τηλέφωνο κ ζήτησα να μιλήσω με τον τεχνικό που το έλεγξε, να δω τι έλεγξε... αλλά μου έιπαν πως δεν έχει νόημα γιατί το τηλέφωνο ελέγχθηκε και δεν έχει πρόβλημα. Και πως αν εγώ πιστεύω πως έχει πρόβλημα, να το ξαναπάω να το αφήσω να το στείλουν στα κεντρικά.

 

Τελικά το πήγα πίσω στο μαγαζί πάλι κ με αντικατάσταση συν κάποια λεφτά παραπάνω πήρα ένα Samsung Galaxy ACE.

 

Επειδή το θέμα έχει αναφερθεί και από άλλους χρήστες, αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου ώστε να είναι υποψιασμένοι οι υποψήφιοι αγοραστές του.

Κατά τα άλλα όσο το χρησιμοποίησα ήταν ένα πολύ ωραίο κινητό για τα λεφτά του.

Άξιος αντικαταστάτης του x10 mini που ακόμα έχω για backup και το θεωρώ φοβερό κινητό για τα λεφτά του.

 

Όσον αφορά τη Sony Ericsson, απλά λυπάμαι γιατί δεν ασχολήθηκε καθόλου, παρόλο που το θέμα αυτό αναφέρεται από χρήστες και στο επίσημο blog της:

http://talk.sonyericsson.com/message/104208#104208

 

Και για ένα ολοκαίνουριο κινητό δεν είναι απάντηση το "ελέγχθηκε και ειναι ΟΚ εφόσον το βάλανε στο μηχάνημα" , "αν νομίζετε εσείς πως έχει πρόβλημα φέρτε το ξανά να το στείλουμε στα κεντρικά".

Και μάλιστα με "ύφος" !!! Ας μιλάνε μεταξύ τους με αυτό το ύφος !!!

Το μόνο που κατάφεραν ήταν να δοκιμάσω τι λέει το Galaxy Ace... και μέχρι στιγμής δεν μου λείπει καθόλου η Bravia Engine...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν μπορει να αντικατασταθει το κινητο σου καθως αυτο γινεται σε ολα τα μινι.ετσι ειναι φτιαγμενο.δεν υπαρχει κατι να φτιαξει το σερβις.

 

Υπαρχει μια εφαρμογη στο market φτιαγμενη απο xda μερια που υποτειθεται απενεργοποιει την αυτοματη φωτεινοτητα.

Και παρεθεσα και γω αλλη μια εφαρμογη που κανει αυτη τη δουλεια και ενας φιλος που την δοκιμασε μου πε οτι λυθηκε το προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν μπορει να αντικατασταθει το κινητο σου καθως αυτο γινεται σε ολα τα μινι.ετσι ειναι φτιαγμενο.δεν υπαρχει κατι να φτιαξει το σερβις.

 

Υπαρχει μια εφαρμογη στο market φτιαγμενη απο xda μερια που υποτειθεται απενεργοποιει την αυτοματη φωτεινοτητα.

Και παρεθεσα και γω αλλη μια εφαρμογη που κανει αυτη τη δουλεια και ενας φιλος που την δοκιμασε μου πε οτι λυθηκε το προβλημα

 

Μπορείς να δώσεις ένα link?

Από XDA ή την άλλη εφορμογή που λες?

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις ένα link?

Από XDA ή την άλλη εφορμογή που λες?

 

Σε ευχαριστώ.

 

Η εφαρμογη λεγεται disable autobrightness και εχει ενα αστερι στη φωτο.κανει 69 λεπτα.δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου,ομως λεει οτι δουλευει σχεδον σε ολα τα xperia.

 

Η αλλη επιλογη ειναι μεσω της εφαρμογης quick settings.στις επιλογες της φωτεινοτητας εχει επιλογη για check autobrightness

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες αγορασα το xreria to mini και μεσα σε 2 24ωρα εχω το εξης προβλημα: απο την πρωτη χρηση που του εκανα, πριν καν το φορτισω για πρωτη φορα, αρχισε να μου κλεινει στα καλα καθουμενα(δηλαδη υπηρχαν στιγμες που το αφηνα αχρησιμοποιητο για λιγα sec και αυτο εσβηνε)...δε του εδωσα σημασια στην αρχη πιστευα πως ειναι απο την μπαταρια που δεν ειχε φορτισθει... επομενο βημα εκανα update το firmware μηπως και σταματησει....με το που κατεβασα και ενα antivirus απο το market, αρχισε να το ξανακανει...το απεγκαθιστω και για καποιες ωρες δεν παρουσιασε τιποτε... σημερα το μεσημερι που χρησιμοποιησα wifi και internet, εμφανιστηκε... ετσι στα ξαφνικα, μεσα σε λιγα δευτερα να μου σβηνει (ή να μου κανει επανεκκινηση)... μαλιστα την μια απο αυτες δε μου ανοιγε καν, και αναγκαστικα να βγαλω μπαταρια...!! πριν λιγο εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμ. μηπως και γινει κατι...

Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας??? κι αν ναι, τι ακριβως πρεπει να κανω?? να ειναι θεμα λογισμικου ή καποιο σφαλμα υλικου??

 

Καλημέρα φίλε, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φταίει η κάρτα μνήμης, δοκίμασε να την βγάλεις και να την ξαναβάλεις και αν συνεχίσει το πρόβλημα δοκίμασε με κάποια άλλη κάρτα αν μπορείς..

Edited by Moundoul

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα... Έχω αρκετές φωτογραφίες(περίπου 1000) στο κινητό και κάθε φορά που ανοίγω την συλλογή για να τις δώ αργεί αρκετά να τις φορτώσει τις μικρογραφιές εννοώ... τι μπορώ να κάνω? τις χώρισα σε φακέλους αλλα προκοπή δεν είδα, εκτος απο να σβήσω τις περισσότερες μπορω να κάνω κάτι;
Link to comment
Share on other sites

αναβαθμιση σε 4.0.2.Α.2.58

ηρθε σε κανεναν αλλον?

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

αναβαθμιση σε 4.0.2.Α.2.58

ηρθε σε κανεναν αλλον?

 

Καλησπέρα φίλε, ναι την έχουμε βάλει εγώ και ο konstantinoslp εδώ και μέρες.. Δεν ξέρω τι έξτρα έχει, πάντως δεν φαίνεται να έχει προβλήματα..

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα... Έχω αρκετές φωτογραφίες(περίπου 1000) στο κινητό και κάθε φορά που ανοίγω την συλλογή για να τις δώ αργεί αρκετά να τις φορτώσει τις μικρογραφιές εννοώ... τι μπορώ να κάνω? τις χώρισα σε φακέλους αλλα προκοπή δεν είδα, εκτος απο να σβήσω τις περισσότερες μπορω να κάνω κάτι;

 

Με 1700 φωτό σε ενα και μοναδικό Folder δεν έχω κανενα προβλημα. Προφανώς ειναι θεμα κάρτας μνημης, εμενα ειναι Class 10.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μία ερώτηση;Τα προβλήματα που υπήρχαν στις πρώτες παρτίδες εξακολουθούν να υφίστανται ή εάν αγοραστεί τώρα δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Με 1700 φωτό σε ενα και μοναδικό Folder δεν έχω κανενα προβλημα. Προφανώς ειναι θεμα κάρτας μνημης, εμενα ειναι Class 10.

εκει το εντοπίζω και εγω το προβλημα γτ αυτη που εχω την εχς καιρο.. ξερεις κανενα μαγαζι που μπορω να αγορασω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, ναι την έχουμε βάλει εγώ και ο konstantinoslp εδώ και μέρες.. Δεν ξέρω τι έξτρα έχει, πάντως δεν φαίνεται να έχει προβλήματα..

 

εβαλαν το webGL στην αναβαθμιση αυτη..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, ναι την έχουμε βάλει εγώ και ο konstantinoslp εδώ και μέρες.. Δεν ξέρω τι έξτρα έχει, πάντως δεν φαίνεται να έχει προβλήματα..

 

εβαλαν το webGL στην αναβαθμιση αυτη..;)

 

σας ευχαριστω και τους 2. Θα το κανω το απογευμα.

Συγνωμη που δεν διευκρινησα αλλα ναι, μιλαω για το pro.

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

εκει το εντοπίζω και εγω το προβλημα γτ αυτη που εχω την εχς καιρο.. ξερεις κανενα μαγαζι που μπορω να αγορασω?

 

δες εδώ

http://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards-readers.html?keyphrase=micro+sdhc+class10

 

εννοείται οτι δεν ψάχνεις σε ebay, πιθανότατα να είναι μούφα class10!

 

πάντως προσωρινά θα μπορούσες κάποια folder που δεν βλέπεις συχνά να τα ξεχωρίσεις με ένα .nomedia ώστε να μην τα διαβάζει κάθε φορά που σκανάρει για φωτό (νομίζω πάιζει και η λύση να κάνεις rename το folder με μια τελεία μπροστά π.χ. από folder σε .folder).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω μια απορια εχω παραγγειλει το xperia mini και ειναι προεισαγωγης θα εχω προβλημα με την ελληνικη αναβαθμηση η θα πρεπει να του κανω την ξενη αναβαθμηση. Ρωταω μηπως εχω προβλημα με τα ελληνικα γιατι ετσι μου ειπαν απο εκει που το αγορασα .
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω μια απορια εχω παραγγειλει το xperia mini και ειναι προεισαγωγης θα εχω προβλημα με την ελληνικη αναβαθμηση η θα πρεπει να του κανω την ξενη αναβαθμηση. Ρωταω μηπως εχω προβλημα με τα ελληνικα γιατι ετσι μου ειπαν απο εκει που το αγορασα .

 

αν αγόρασες εισαγωγής από Γερμανία από το "πουλί" δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, και εγώ από εκεί το πήρα, το ίδιο μου είπαν, και έκανα αναβάθμιση χωρίς πρόβλημα! Μάλιστα μετά την αναβάθμιση η συσκευή στο market φαίνεται ως Vodafone Sony Ericsson ST15i (!) και όχι σκέτο Sony Ericsson ST15i.... ίσως επειδή έχω γραμμή Voda.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δες εδώ

http://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards-readers.html?keyphrase=micro+sdhc+class10

 

εννοείται οτι δεν ψάχνεις σε ebay, πιθανότατα να είναι μούφα class10!

 

Αυτή είναι γρηγορότερη όλων.

 

πάντως προσωρινά θα μπορούσες κάποια folder που δεν βλέπεις συχνά να τα ξεχωρίσεις με ένα .nomedia ώστε να μην τα διαβάζει κάθε φορά που σκανάρει για φωτό (νομίζω πάιζει και η λύση να κάνεις rename το folder με μια τελεία μπροστά π.χ. από folder σε .folder).

 

https://market.android.com/details?id=de.mrfloppycoding.galleryexcluder&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImRlLm1yZmxvcHB5Y29kaW5nLmdhbGxlcnlleGNsdWRlciJd

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα... Έχω αρκετές φωτογραφίες(περίπου 1000) στο κινητό και κάθε φορά που ανοίγω την συλλογή για να τις δώ αργεί αρκετά να τις φορτώσει τις μικρογραφιές εννοώ... τι μπορώ να κάνω? τις χώρισα σε φακέλους αλλα προκοπή δεν είδα, εκτος απο να σβήσω τις περισσότερες μπορω να κάνω κάτι;

 

δες και αυτη εχει και επιλογη να μην σου εμφανιζονται φακελοι https://market.android.com/details?id=com.alensw.PicFolder&feature=related_apps#?t=W251bGwsMSwxLDEwOSwiY29tLmFsZW5zdy5QaWNGb2xkZXIiXQ..

 

Sent from my u8800 using Tapatalk

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...