Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια εκανα full wipe factory reset απο jvt με semaphore 1.9 και μετα περασα την miui icr build. Παρατηρησα οτι δεν ειχαν σβηστει οι φακελοι με τις παλιες εφαρμογεσ. Επισης με root unistaller βλεπω system apps οπως επαφες ημερολογιο στα ελληνικα οπως σας το γραφω. Ειναι λογικο αυτο? Μετα απο calibration επισης το android system ειναι κοντα στο 20%. Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια.

Θελω να ρωτησω για την εφαρμογη chainfire 3d , την εχω ενεργοποιημενη με plugin το nvidia μονιμα.Να την εχω στο none και αν χρειαστει το ενεργοποιω ή δεν καθηστερει αν ειναι ενεργοποιημενη με το nvidia plugin?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος (nikos523 κυρίως σε εσένα απευθύνομαι :)) ποιες τάσεις χρησιμοποιεί ο Damian στον kernel του για το overclocking σε κάθε συχνότητα?

Επίσης ξέρει κάποιος τα 1300 Mhz oc στην cyanogen σε τι voltage είναι ρυθμισμένα?

 

δεν εχω ιδεα φιλε μου! δεν αχοληθηκα ποτε με τις τασεις σε κανενα κερνελ. γιατι δεν ρωτας στο θρεντ του aureus να σου πει ο ιδιος?

 

 

Καλησπερα παιδια.

Θελω να ρωτησω για την εφαρμογη chainfire 3d , την εχω ενεργοποιημενη με plugin το nvidia μονιμα.Να την εχω στο none και αν χρειαστει το ενεργοποιω ή δεν καθηστερει αν ειναι ενεργοποιημενη με το nvidia plugin?

 

τα plugin να τα φορτωνεις οταν παιζεις ενα παιχνιδι που τα χρειαζεται και μετα να τα βγαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

εχω περασει την I9000XWJVU (EUR) Πορτογαλια και τωρα σκεφτομαι να περασω I9000XΧJVT (XEU) (έκδοση 29 Σεπτεμβρίου - Aγγλία).

 

Μπορει καποιος να δωσει λινκ για το πως περναω το ελληνικο πληκτρολογιο?

 

Επισης μπορει καποιος να δωσει οδηγιες πως με titanium back up μπορουμε να επαναφερουμε τισ εφαρμογες αφου γινει η εγκατασταση?

Αυτο που δεν ξερω ειναι που γινεται το back up και αν πρεπει να μεταφερω κατι στην εξωτερικη sd και πως..

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

εχω περασει την I9000XWJVU (EUR) Πορτογαλια και τωρα σκεφτομαι να περασω I9000XΧJVT (XEU) (έκδοση 29 Σεπτεμβρίου - Aγγλία).

 

Μπορει καποιος να δωσει λινκ για το πως περναω το ελληνικο πληκτρολογιο?

 

Επισης μπορει καποιος να δωσει οδηγιες πως με titanium back up μπορουμε να επαναφερουμε τισ εφαρμογες αφου γινει η εγκατασταση?

Αυτο που δεν ξερω ειναι που γινεται το back up και αν πρεπει να μεταφερω κατι στην εξωτερικη sd και πως..

 

ευχαριστω

 

1. Το link που ζητάς είναι στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος.

2. Αν έχεις την δωρεάν έκδοση πας στο αντίγραφα ασφάλειας και επαναφορά, πατάς την εφαρμογή και επιλέγεις επαναφορά. Αν έχεις την πληρωμένη έκδοση τότε μενού-μαζική λειτουργία-επαναφορά αντιγράφου ασφάλειας-επαναφορά απόντων εφαρμογών χρήστη.

3. Τα backup σου θα αποθηκευτούν στον φάκελο titanium backup στην sdcard. Εάν δεν κάνεις format στην sdcard τότε θα παραμείνουν εκεί μετά το φλασάρισμα. Αν πρόκειται να κάνεις format ή θέλεις να είσαι σίγουρος πέρνα μετά το back up τον παραπάνω φάκελο στον υπολογιστή σου και αν πότε τον χρειαστείς τον ξαναπερνάς στην sdcard.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

1. Το link που ζητάς είναι στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος.

2. Αν έχεις την δωρεάν έκδοση πας στο αντίγραφα ασφάλειας και επαναφορά, πατάς την εφαρμογή και επιλέγεις επαναφορά. Αν έχεις την πληρωμένη έκδοση τότε μενού-μαζική λειτουργία-επαναφορά αντιγράφου ασφάλειας-επαναφορά απόντων εφαρμογών χρήστη.

3. Τα backup σου θα αποθηκευτούν στον φάκελο titanium backup στην sdcard. Εάν δεν κάνεις format στην sdcard τότε θα παραμείνουν εκεί μετά το φλασάρισμα. Αν πρόκειται να κάνεις format ή θέλεις να είσαι σίγουρος πέρνα μετά το back up τον παραπάνω φάκελο στον υπολογιστή σου και αν πότε τον χρειαστείς τον ξαναπερνάς στην sdcard.

 

Σε ευχαριστώ

Βρηκα και το λινκ το κατεβασα

Αν μπορεις πες μου πως κανω εγκατασταση? --- edit το βρηκα με cwm recovery

 

edit: γενικα δεν χρησιμοποιω πολλες εφαρμογες στο κινητο -- ειναι καλυτερο να τις εχω στην εσωτερικη ή στην εξωτερικη καρτα?

Edited by gup_
edit;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πας από JVU σε JVT αν επιτρέπετε; Σου παρουσίασε προβλήματα;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πας από JVU σε JVT αν επιτρέπετε; Σου παρουσίασε προβλήματα;

 

κανενα προβλημα γενικα (μια εβδομαδα που το ειχα ετσι κολλησε μια φορα - δεν ξερω γιατι - και εβγαλα την μπαταρια)

η αλλαγη εγινε, γιατι ετσι κι αλλιως ηταν το πρωτο "πειραγμα" στο κινητο

και γενικα ειπα να "παιξω" λιγο κλπ

 

επισης υπαρχουν περισσοτερα mods για JVT.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να έχεις τις εφαρμογές στην μνήμη του κινητού και όχι στην sd. Εξάλλου η μνήμη ρομ είναι πολύ μεγάλη και ακόμα και πολλές να είχες δε θα γέμιζε εύκολα, άρα δεν έχεις λόγο να τις μεταφέρεις στην sd.

Επίσης νομίζω πως μετά το φλασάρισμα σε JVT σβήνεται και η εσωτερική sdcard :worry: Για να μη χάσεις τα backup σου το λέω. Για να είσαι σίγουρος να τα κρατάς πάντα στο PC σου τα backup. Την έχω πατήσει πολλές φορές και ξενερώνω αφάνταστα μόλις δω ότι τα backup των εφαρμογών μου έκαναν φτερά :p

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να έχεις τις εφαρμογές στην μνήμη του κινητού και όχι στην sd. Εξάλλου η μνήμη ρομ είναι πολύ μεγάλη και ακόμα και πολλές να είχες δε θα γέμιζε εύκολα, άρα δεν έχεις λόγο να τις μεταφέρεις στην sd.

Επίσης νομίζω πως μετά το φλασάρισμα σε JVT σβήνεται και η εσωτερική sdcard :worry: Για να μη χάσεις τα backup σου το λέω. Για να είσαι σίγουρος να τα κρατάς πάντα στο PC σου τα backup. Την έχω πατήσει πολλές φορές και ξενερώνω αφάνταστα μόλις δω ότι τα backup των εφαρμογών μου έκαναν φτερά :p

 

Σωστα

Την περασμενη εβδομαδα την πατησα

Σημερα τα εβγαλα στο pc και ειμαι οκ

 

λεω να περασω αυτο

PerkaMOD_v1.3_AOSP_Blue_Odex_XXJVT-CWM3.zip

απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1107201

 

θα ειμαι ενταξει λες? :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ, γιατί να μην είσαι οκ? Βέβαια ένα backup για σιγουριά πάντα καλό είναι :p

 

ολα ενταξει :)

τελικα οσο διαβαζα στην αρχη τις οδηγιες τις αλλαγες κλπ

μου φαινονταν πολυ δυσκολα

τελικα αν περασεις στην πραξη, και με την βοηθεια ολων των παιδιων εδω

μου φαινονται πολυ ευκολα :D

 

Να στε ολοι καλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις στο directory SemaphoreScripts. Όλα τα scripts συμπεριλαμβάνονται στον πυρήνα.

Μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι η έκδοση του Semaphore application είναι η 0.62? Υπάρχει κάποιο μήνυμα λάθους;

Δοκίμασε επίσης να κάνεις wipe την dalvik cache. Root έχεις; Αν όχι εγκατέστησε την εφαρμογή Superuser από το market.

 

Edit:

Μήπως έχεις εγκατεστημένη extra έκδοση busybox? Αν ναι, απεγκατέστησε την και ξαναδοκίμασε. Μπορείς να σβήσεις το directory cfroot από το /system και να κάνεις reboot. Έτσι, ο πυρήνας θα ξανακάνει την εγκατάσταση.

 

Ακριβως αυτο εφταιγε αγαπητε Στρατο, ειχα βαλει το busybox installer και δημιουργουσε προβλημα, μολις το αφαιρεσα και εσβησα και το φακελο cfroot αμεσως δουλεψε...thanks :happy:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνω πρώτα convert το filesystem και μετά να επαναφέρω το backup? Γιατί δε συμφέρει να περνάω πρώτα το backup και μετά να κάνω convert, αφού αυτό πάλι κάνει backup>convert>restore και τρώει πολύ ώρα επειδή το data είναι γεμάτο πλέον....
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνω πρώτα convert το filesystem και μετά να επαναφέρω το backup? Γιατί δε συμφέρει να περνάω πρώτα το backup και μετά να κάνω convert, αφού αυτό πάλι κάνει backup>convert>restore και τρώει πολύ ώρα επειδή το data είναι γεμάτο πλέον....

 

φυσικα. ετσι κανω παντα εγω

 

Sent from my Galaxy (IC)S using Homing pigeon

Link to comment
Share on other sites

φυσικα. ετσι κανω παντα εγω

 

Sent from my Galaxy (IC)S using Homing pigeon

 

Πες το τόσο καιρό και κάθομαι και περιμένω 2 ώρες να ξανακάνει backup και restore το data μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πες το τόσο καιρό και κάθομαι και περιμένω 2 ώρες να ξανακάνει backup και restore το data μου :lol:

 

:lol::lol:

εγω με το που βαλω την επισημη και τον κερνελ, κανω convert,wipe και μετα restore to backup. σωζεις χρονο ;)

 

EDIT: Νικο σου εκανε convert κανονικα τελικα? τωρα που γυρισα απο ics σε tornado εκανα οπως κανω παντα το convert πρωτα, αλλα εγινε μονο το system και οχι τα αλλα..

Με το που bootαρε και σκρολαρα λιγο καταλαβα στο λεπτο οτι τρεχω rfs και οχι ext2..!

δωσε λιγο σε ενα τερμιναλ

su

mount | grep ext

και κοιτα αν στα εκανε convert.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση του fuguroot χρησιμοποίησες;

Κοίτα στο /system/bin αν υπάρχουν τα αρχεία npsmobex, drexe

 

Τελικά τα αρχεία αυτά δεν υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα αρχεία αυτά δεν υπάρχουν...

 

ΟΚ θα σου τα στείλω, ποια ρομ έβαλες είπαμε;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

EDIT: Νικο σου εκανε convert κανονικα τελικα? τωρα που γυρισα απο ics σε tornado εκανα οπως κανω παντα το convert πρωτα, αλλα εγινε μονο το system και οχι τα αλλα..

Με το που bootαρε και σκρολαρα λιγο καταλαβα στο λεπτο οτι τρεχω rfs και οχι ext2..!

δωσε λιγο σε ενα τερμιναλ

su

mount | grep ext

και κοιτα αν στα εκανε convert.

Από ότι βλέπω είναι ext2 (εγώ το καταλαβαίνω και από το boot time αμέσως αν είναι rfs :p γιατί με ext2 πριν προλάβει να συναρμολογηθεί το S έχει ανοίξει ήδη) Αλλά δεν έκανα convert έτσι όπως κάνεις εσύ. Φλάσαρα JVT μετά κερνελ, restore και μετά convert. Για αυτό και το ρώτησα αυτό γιατί αγανάχτησα μετά από αυτό το restore και convert.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα σου τα στείλω, ποια ρομ έβαλες είπαμε;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Είμαι με επίσημη I9000XWJVN και απλό fuguroot,φαντάζομαι τα περνάω μεσα στο system/bin?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με επίσημη I9000XWJVN και απλό fuguroot,φαντάζομαι τα περνάω μεσα στο system/bin?

 

http://www.megaupload.com/?d=M1PO5MKR

Ναι βάλτα στο system/bin και κάνε επανεκκίνηση. (μπορεί να θέλει και άλλα permissions αλλά δεν είμαι σίγουρος :rolleyes:) Αν δουλέψει τα ευχαριστώ πάνε στον tyxerakia εννοείτε, εγώ απλά σου τα δίνω επειδή δεν είναι μέσα ο ίδιος τώρα και για να μην περιμένεις :p

Link to comment
Share on other sites

http://www.megaupload.com/?d=M1PO5MKR

Ναι βάλτα στο system/bin και κάνε επανεκκίνηση. (μπορεί να θέλει και άλλα permissions αλλά δεν είμαι σίγουρος :rolleyes:) Αν δουλέψει τα ευχαριστώ πάνε στον tyxerakia εννοείτε, εγώ απλά σου τα δίνω επειδή δεν είναι μέσα ο ίδιος τώρα και για να μην περιμένεις :p

 

Παιδιά σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

Εφτασα διαβάζοντας στην σελίδα 89 και βλέπω το μύνημα του Tyxerakia για την JVT μέσω Kies.Παρακαλώ μπορώ να κατορθώσω την αναβάθμιση μέσω kies εχοντας στο κινητό την XXJPY? αλλά σημειώνω ότι δεν είναι XEU !!! Μπορώ να το κάνω με το kies patcher? Δηλαδή να αλλάξω σε XEU και να πάρω την αναβάθμιση από Αγγλία? Αν ναι μου δείχνει κάποιος που υπάρχουν οι οδηγίες για το patcher?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ!

Δουλεύει?

Καλησπέρα !!

Εφτασα διαβάζοντας στην σελίδα 89 και βλέπω το μύνημα του Tyxerakia για την JVT μέσω Kies.Παρακαλώ μπορώ να κατορθώσω την αναβάθμιση μέσω kies εχοντας στο κινητό την XXJPY? αλλά σημειώνω ότι δεν είναι XEU !!! Μπορώ να το κάνω με το kies patcher? Δηλαδή να αλλάξω σε XEU και να πάρω την αναβάθμιση από Αγγλία? Αν ναι μου δείχνει κάποιος που υπάρχουν οι οδηγίες για το patcher?

Δε ξέρω για το patcher αλλά γιατί να κάνεις τόσο κόπο για να φλασάρεις ντε και καλά με το KIES, ενώ εδώ η διαδικασία είναι πανεύκολη? :) Εξάλλου το ίδιο firmware θα είναι. (Εγγύηση και πάλι δε θα έχεις αν ξεγελάσεις το KIES, γιατί η JVT δεν υπάρχει στην Ελλάδα.) Επίσης αν googlareis για αυτό που θες να το βρεις πανεύκολα και στο xda κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...