Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Akale με εκοψε και δεν μπορω να σου στειλω pm.10 λεει καθε 120 λεπτα!!

Ακολουθα τον οδηγο που εδωσα πιο πισω και ορμα.Η στειλε να στο κανω!!!:rolleyes:

θα το κανω αυριο,stay on line:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Ω καλα μπερδευτηκα τωρα. Εδω αν καταλαβα καλα λεει να μετονομασω το update του step2 σε update_g...?

 

Ναι με 2.2.2 ειμαι!

 

Τι να κανω τελικα, οπως τα ειπες εσυ η οπως λεει αυτο που ποσταρες, να βαλω δηλαδη στο φακελο dload το update του step1 και το update του step2 αφου το μετονομασω??(το step3 αφου εχει σχεση με china δε θα το κανω).

Edited by Sheik

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Ω καλα μπερδευτηκα τωρα. Εδω αν καταλαβα καλα λεει να μετονομασω το update του step2 σε update_g...?

 

Ναι με 2.2.2 ειμαι!

 

Τι να κανω τελικα, οπως τα ειπες εσυ η οπως λεει αυτο που ποσταρες, να βαλω δηλαδη στο φακελο dload το update του step1 και το update του step2 αφου το μετονομασω??(το step3 αφου εχει σχεση με china δε θα το κανω).

εχεις δικιο,σορυ!

αρα μεσα στο φακελο dload θα εχεις UPDATE.APP απο step 1 και UPDATE_g.APP (που θα ειναι το μετονομασμενο UPDATE.APP) απο step 2.

καλα γιατι το εκαναν ετσι τωρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:confused:

καταλαβα....οκ

 

στο βημα 3 μου εγραφε firmware update....

 

edit:χυμα τα αρχεια μεσα στον φακελο dload.ετσι;

μπορεις να ξεκινησεις.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ωραια thanks, ξεκιναω, κι ο θεος βοηθος :p

 

Ναι χυμα τα εριξα(ξεκινησα). Μολις τελειωσει τι εννοει να βγαλω την SD?Γιατι?

 

"After the upgrade is complete, remove the SD card."

Edited by Sheik

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Ωραια thanks, ξεκιναω, κι ο θεος βοηθος :p

 

Ναι χυμα τα εριξα(ξεκινησα). Μολις τελειωσει τι εννοει να βγαλω την SD?Γιατι?

 

"After the upgrade is complete, remove the SD card."

μαλλον(??????) για να μην ξανακανει κατα λαθος αναβαθμιση,εγω μεσα την εχω,απλα εχω σβησει τον φακελο

ετσι και αλλοιως αμα το κανεις root θα τον σβησεις.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσε.Παω να το σετταρω και επιστρεφω με εντυπωσεις και ελπιζω χωρις αποριες/προβληματα ...

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

ωραία έχουμε έτοιμες οδηγίες απο τον σπεσιαλιστα ακαλο για upgrade απο 2.2.2 αλλα μιας κ ειμαι κουρασμένος θα το αφήσω στην άκρη προς το παρόν! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο Akalos.Λοιπον εκανα αναβαθμιση το firmware οπως ειπε ο Akalos.

Ειμαι με 2.3.5.. 512 αντι 511 που ηταν πριν.

Ξεκινησα και την διαδικασια root βαση του οδηγου που εχω δωσει μια σελιδα πιο μπροστα.

Τωρα πλεον ειμαι rooted 2.3.5 με το καινουριο firmware και με το widget καιρου-ρολοι και χωρις τον Root explorer(Λετε να πηραν αποφαση να τον εξαφανισουν τελειως)?

 

Παντως μπραβο τους..Νεο Boot animation screen με βεγγαλικα και Λογοτυπο IDEOS και καποιες αλλαγες μεσα...π.χ τρια πληκτρολογια:D

 

its done

δεν αντεξα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ουφφφφ....τελειωσα και με το σετταρισμα, τα εκανα ολα οπως πριν, περασα μεσω restore απο το προγραμματακι τις εφαρμογες που ειχα κανει backup, επαφες, μηνυματα, ολα κομπλε. Το κινητο ΠΕΤΑΕΙ λεμε, προσωπικα εχω δει μεγαλη διαφορα σε σχεση με πριν. Πολυ ωραιο το νεο interface, δυνατοτητα δημιουργιας φακελων στο μενου εφαρμογων, ολα αψογα! Τωρα αυτο που ειπατε παραπανω για νεο boot animation screen κλπ, εμενα δεν εχει κατι τετοιο. Επισης παρολο που το κινητο παει πιο γρηγορα, ετρεξα μια φορα το quadrant και απο 2200 ξερω γω μου εβγαλε 1350. Περιεργα πραγματα.

 

Αυτα....ενα ευχαριστω αλλη μια φορα και στον akalos για την καθοδηγηση..

 

EDIT: Oops, μολις βρηκα και ενα προβληματακι, το ιδιο βεβαια που ειχα και πριν. Οταν ταξινομω χειροκινητα τις εφαρμογες, μετα απο restart αλλαζουν θεση μονες τους και μαλιστα, ενω εφτιαξα φακελο "Παιχνιδια", μετα το restart δεν υπηρχε πλεον και τα παιχνιδια ηταν χυμα εξω.Πως διορθωνεται?

 

Και 2 πραγματακια ακομα και τελος το πρηξιμο:

Δεν υπαρχει τροπος στις επαφες η δεξια μπαρα με τα γραμματα να γυρισει σε ελληνικα?Νομιζα αυτο διορθωνεται στην 2.3 αλλα τζιφος.

Πλεον δεν μου βγαζει γραμματακι Η,G,Ε κλπ διπλα απο το σημα. Πως θα ξερω σε τι δικτυο ειμαι?

Edited by Sheik

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

παιδια το περασα και γω,μιλαμε φοβερο!

το step3 einai απαραιτητο να περαστει?

ελληνικο πληκτρολογιο δεν εχει?

Edited by gp_r5gt
Link to comment
Share on other sites

Για οσους θελουν να περασουν CWM Recovery 5.0.2.7 με 2.3.5 (με η χωρις την αναβαθμιση του firmware)το κινητο rooted.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1).Κατεβαστε απο δω το αρχειο του "recovery image":http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=19331019#post19331019και αποσυμπιεστε το

στην επιφανεια εργασιας του Pc.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2).Κλειστε το κινητο και αφαιρεστε την SD.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3).Αφαιρεστε την μπαταρια για λιγο και ξανατοποθετηστε την(15-20 δευτ.)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4).Πατηστε συγχρονως το πλαινο κουμπι του ηχου πανω και κατω(Volume up +Volume down)μαζι με το πανω κουμπι(Power on-off).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5).Κρατηστε πατημενα μεχρι να ανοιξει μια ροζ(pink)οθονη.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6).Συνδεστε το κινητο(εχετε αφησει τα κουμπια) με usb στο Pc.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7).Στην οθονη του Pc θα σας ανοιξει ενα παραθυρο με ενα φακελλο ονοματι "image"

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8).Ανοιξτε το φακελλο "image" και μεσα θα δειτε ενα image αρχειο ονοματι recovery

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9).Μετονομαστε αυτο το image αρχειο ονοματι recovery σε recovery_Backup παραδειγμα και σωστε το καπου στον υπολογιστη σας(για να υπαρχει καλου-κακου).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10).Τωρα το recovery image που κατεβασατε και το αποσυμπιεσατε στην επιφανεια εργασιας,μετονομαστε το αφηνοντας το να λεει

μονο recovery.Επισης ξαναμετονομαστε μεσα στο φακελλο "image" το recovery και αφηστε το σκετο recovery.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11).Παρτε το recovery που κατεβασατε και καντε το αντιγραφη-επικολληση μεσα στο φακελλο "image" θα σας ρωτησει για αντικατασταση και επιλεξτε ναι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12).Πατε κατω στην toolbar στα δεξια της επιφανειας εργασιας του Pc και πατηστε "Ασφαλη καταργηση υλικου η οπως αλλοιως το γραφει για να αποσυνδεσετε με ασφαλεια το usb απο το κινητο και βγαλτε μπαταρια και usb απο το κινητο.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13).Περιμενετε λιγο και ξανατοποθετηστε την μπαταρια στο κινητο.Κρατηστε πατημενα συγχρονως την επανω πλευρα στο πλαινο κουμπι ηχου(Volume up)και το "Power on-off"...τα κρατατε πατημενα μεχρι να ανοιξει το κινητο και να φυγει και απο την "Boot Animation Screen"και να μπει στην οθονη του CWM Recovery 5.0.2.7.(Πρωτη Επιλογη "Reboot System")

Ειστε ετοιμοι!!!

 

Σημ:Την καρτα Sd να την ξαναπερασετε με το κινητο κλειστο.

 

Μπορειτε να κανετε Backup της Rom,καλο θα ηταν ομως μεχρι να βγει ενα πιο σωστο CWM Recovery να μην κανετε restore της Rom μεσω CWM για λογους ασφαλειας.

 

Αυτα ειναι τα αρχεια που δημιουργουνται με το Backup της Rom μεσω CWM 5.0.2.7

http://s5.postimage.org/njv31ai83/shot_000001.jpg

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

 

EDIT: Oops, μολις βρηκα και ενα προβληματακι, το ιδιο βεβαια που ειχα και πριν. Οταν ταξινομω χειροκινητα τις εφαρμογες, μετα απο restart αλλαζουν θεση μονες τους και μαλιστα,

θαρρω πως το restart πλεον διαγραφει τις ρυθμισεις που εχουμε κανει αλλα θαρρω ομως.

κατι κανει παντως

Link to comment
Share on other sites

θαρρω πως το restart πλεον διαγραφει τις ρυθμισεις που εχουμε κανει αλλα θαρρω ομως.

κατι κανει παντως

 

Καλημερα..ετσι θα γινετε μετα απο restart.Αυτο μου το κανει και στο Samsung Ace.Akalos καλοριζικος φιλε:happy:

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..ετσι θα γινετε μετα απο restart.Αυτο μου το κανει και στο Samsung Ace.Akalos καλοριζικος φιλε:happy:

thanks man

αμα ξαναπερασω την rom θα unroot?

στο antutu, πεσαμε λιγο τωρα,2367 απο 2445, εαν θυμαμαι καλα

καλημερα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

παιδια το περασα και γω,μιλαμε φοβερο!

το step3 einai απαραιτητο να περαστει?

ελληνικο πληκτρολογιο δεν εχει?

αααα...σε αρεσε τωρα ε;

μην λεμε τα ιδια

multiling ειπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..ετσι θα γινετε μετα απο restart.Αυτο μου το κανει και στο Samsung Ace.Akalos καλοριζικος φιλε:happy:

 

Βλακεια τοτε. Ποιος ο λογος να κανεις φακελους αν μετα στα επαναφερει παλι. Κριμα...

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Βλακεια τοτε. Ποιος ο λογος να κανεις φακελους αν μετα στα επαναφερει παλι. Κριμα...

 

τι το θες το restart?

δεν ειναι windows εδω,ακομα προσπαθω να το χωνεψω και εγω.......lol

απενεργοποιηση και θα εισαι οκ.

σε κλασματα " εισαι σε desktop.

Link to comment
Share on other sites

αααα...σε αρεσε τωρα ε;

μην λεμε τα ιδια

multiling ειπαμε.

 

πολυ καλημερα σας κυριε ακαλε :D

οκ περασα και το στεπ 3

καθως επισης και το cmw recovery.

εφτιαξα και ενα back up kai eimai tzet ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

κανε και ενα root τωρα .....τσιγκουνη:p

 

παιδες με την εγγυηση ξερει καποιος στα σιγουρα τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

κανε και ενα root τωρα .....τσιγκουνη:p

 

παιδες με την εγγυηση ξερει καποιος στα σιγουρα τι παιζει;

για root θα ακολουθησω τις οδηγιες του post 131? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

τι το θες το restart?

δεν ειναι windows εδω,ακομα προσπαθω να το χωνεψω και εγω.......lol

απενεργοποιηση και θα εισαι οκ.

σε κλασματα " εισαι σε desktop.

 

Βρε συ δεν μου το κανει στο restart, αλλωστε restart κλασσικο δεν εχω κανει. Μετα απο απενεργοποιηση μου το κανει. Ισως φταιει λες που ξετικαρα το "Γρηγορη εκκινηση"?

 

Καμια ιδεα για τα υπολοιπα που ρωτησα?

 

Καλημερες :)

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ δεν μου το κανει στο restart, αλλωστε restart κλασσικο δεν εχω κανει. Μετα απο απενεργοποιηση μου το κανει. Ισως φταιει λες που ξετικαρα το "Γρηγορη εκκινηση"?

 

Καμια ιδεα για τα υπολοιπα που ρωτησα?

 

Καλημερες :)

restart αλλαζουν θεση μονες τους

τι να σε κανω τωρα;;;

για root θα ακολουθησω τις οδηγιες του post 131? :wacko:

ναι.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ενω παω να κανω backup mesw cmw recovery,ενω δειχνει οτι ολοκληρωθηκε η διαδικασια,μετα παω στην sd να βρω το fakelo clockmodwork,δεν βρισκω τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

τελικα ενω παω να κανω backup mesw cmw recovery,ενω δειχνει οτι ολοκληρωθηκε η διαδικασια,μετα παω στην sd να βρω το fakelo clockmodwork,δεν βρισκω τιποτα?

 

Σου κανει το Backup και στο βαζει στην εσωτερικη μνημη.Πανε Διαχειρηση αρχειων-Τοπικο και εκει θα δεις το φακελλο "clockworkmod" μετεφερε τον στην sd,αντιγραφη-επικολληση.Για να σου αδειασει και ο χωρος.

Αν τυχει,περνεις ξανα τον παραπανω φακελλο και τον ριχνεις ξανα στο τοπικο.

 

Καλο θα ηταν ομως μεχρι να βγει ενα πιο σωστο CWM Recovery να μην κανεις restore της Rom μεσω CWM για λογους ασφαλειας οπως αναφερει και ο

Nforce25 στους XDA:

"I have to warn you: DO NOT TRY to restore backups made with old recovery (and backups of stock froyo ROM). If something goes wrong - you will have to flash this stock 2.3 ROM again."

 

Μπορεις να κρατησεις τα αρχεια του Backup στο Pc σου για να χρησιμοποιηθουν με αλλο τροπο restore..ισως μεσω Recovery και "apply update from sd card".

Εν αναμονη λοιπον.Τα υπολοιπα λειτουργουν.

 

 

 

Αυτα ειναι τα αρχεια που δημιουργουνται με το Backup της Rom μεσω CWM 5.0.2.3

http://s5.postimage.org/njv31ai83/shot_000001.jpg

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

οσοι ΔΕΝ θελετε root explorer(φοβαστε τους κινεζους και δωρα φεροντες,οπως η αφεντια μου)

βαλτε root browser free,απλα καντε ενα file και γραψτε /system/etc/.root_browser

restart the app και ειστε κατοχοι του root browser pro.

συνεχιζουμε....

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...