Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελα μου ντε??:blink:

μνημη οπως τους "Google Maps"και αλλες(συγκεκριμενα χρησιμοποιω το Igo που δουλευει τελεια και στο μηχανηματακι μας).

 

σε μενα παντως αργει να κλειδωσει και λεω να το αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

σε μενα παντως αργει να κλειδωσει και λεω να το αλλαξω

 

Βαλε το "GPS Test" απο το Market και ανοιγε το πρωτα αυτο να συνδεθει,μολις κλειδωνει ανοιγεις μετα το προγραμμα πλοηγησης.Μετα θα σου κλειδωνει αμεσως.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Βαλε το "GPS Test" απο το Market και ανοιγε το πρωτα αυτο να συνδεθει,μολις κλειδωνει ανοιγεις μετα το προγραμμα πλοηγησης.Μετα θα σου κλειδωνει αμεσως.

και ποια η διαφορα απο θεμα χρονου;

δεν γινεται να οδηγεις και να ανοιγεις το test, να ανοιγεις το igo, να το κλεινεις για εξοικονομηση μπαταριας και φτου απο την αρχη...!!!!!!!!!!!!!

θελω κατι να κλειδωνει αμεσως,οπως το navigon,σε δευτερολεπτα κλειδωνε στο 845

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι,τελικα φαινεται οτι τα Καταφερα!!!

2.3.5,rooted,χωρις "Root Explorer"ουτε Κινεζικο ουτε αγγλικο,με το witget ρολοι-καιρος στη θεση του.

Εδω και δυο ωρες δουλευει απροβληματιστα το κινητο.Συνδεεται κανονικα στο Ιντερνετ και μεσω Wifi.

Δεν βλεπω να κολλαει πουθενα.

Για να ειμαι σιγουρος οτι ολα ειναι ενταξει μετα το "root" εκανα δυο-τρεις φορες "reboot" απο "recovery" μπας και εμφανιστει ο "Κινεζος" απο το πουθενα.

Βεβαια μπορει να ειναι νωρις ακομη,οποτε βλεποντας το τις επομενες ωρες θα δουμε πως θα αντεπεξελθει.

Επισης για να ειμαι σιγουρος δεν θα ξανακατεβασω τον "Root Explorer" απο το Market μηπως και ξαναεγκατασταθει ο "Κινεζος" αυτοματα.

Τωρα θα παω για "CWM 5.0.2.3"μπας και καταφερω και παρω Backup της Rom γιατι ποιος ξερει τι γινετε!!:D

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ετοιμος και με "CWM 5.0.2.3" και backup της "Rom".

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
παιδια εχω προβλημα με την 2.3.5. οταν παιρνω τηλεφωνο μικροφωνιζεται η φωνη του συνομιλητη μου.πως μπορω να το λυσω? υπαρχει καποιος τροπος να γυρισω σε 2.2 ? βοηθηστε με γιατι ειναι επειγον... ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

1).Λοιπον Φιλοι θα προσπαθησω να σας αναλυσω εδω την διαδικασια που ακολουθησα για να κανω "root" το κινητο χωρις να υπαρχει μετα ο "Kινεζος Root Explorer" αλλα ουτε και ο Αγγλικος.Και με ολα τα υπολοιπα να λειτουργουν σωστα μετα την διαδικασια του "Root".

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2).Τωρα θα πρεπει να κατεβασουμε το "boot image"απο εδω:http://www.megaupload.com/?d=HA9FSEKL και στην συνεχεια

το αφηνουμε στην επιφανεια εργασιας του Pc.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3).Βασικο:Προτου ξεκινησετε οτιδηποτε προσεξτε να εχετε,αν δεν το εχετε κανει ηδη διαγραφη το αρχειο"dload"απο την sd καρτα!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4).Καλο θα ηταν σε τελικη αναλυση να βγαλουμε και την sd(οπως εκανα και εγω)μηπως στο τελος της διαδικασιας οταν bootarei διαβασει τιποτα και

ξαναπεταξει τον κινεζο(root explorer)...ετσι για σιγουρια.

 

=========================================================================================

 

Ακολουθηστε κατα γραμμα και ευλαβως τις παρακατω οδηγιες:

 

1. Boot the phone into the pink screen mode (volup+voldown+power) and connect it to the PC via usb cable.

2. Your PC will find a new device. Open it, and then open folder called "image" in it.

3. Copy stock boot.img to your PC, you'll need it later.

4. Now copy my boot.img from PC to the device, replacing stock boot.img

5. Use your operating system tools to safely remove the device, then pull out the battery to get out from pink screen mode. Boot the phone.

6. While booting, the phone gets rooted. When it boots up, you can turn it off and get to the pink screen again.

7. Restore stock boot.img you saved earlier.

8. Boot the phone again - it is rooted and working properly now

===========================================================================================

Προτου ξαναβαλετε την sd καλο θα ηταν με ενα cardreader να την βαλετε στο Pc και να διαγραψετε τους φακελλους:android_secure,,Android.

Ετσι και αλλοιως οι φακελλοι αυτοι θα ξαναδημιουργηθουν αυτοματα μολις βαλετε την sd.

 

Αν τα κανετε ολα σωστα θα εχετε 2.3.5 rooted,χωρις Κινεζο root explorer και με το witget καιρου-ρολοι

 

Να διευκρινισω επισης οτι εγω δεν ξαναεβαλα μετα το root τον "Root Explorer"απο το Market παρα μονο χρησιμοποιω αλλο προγραμμα.

==============================================================================================

Ευχαριστω τον "NForce25" των XDA για τις παραπανω οδηγιες.

Και εδω το Link με τις οδηγιες:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1326525&page=17 post#168

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:Ουδεμια ευθυνη φερω και οτιδηποτε κανετε το κανετε με δικο σας ρισκο!!

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:Ουδεμια ευθυνη φερω και οτιδηποτε κανετε το κανετε με δικο σας ρισκο!!

αυτο κρατησα εγω

unroot καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

αυτο κρατησα εγω

unroot καλυτερα

 

Καλημερα...Μονο αυτο!!!:(Καλα τι εγραφα τοση ωρα:!:

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Μονο αυτο!!!:(Καλα τι εγραφα τοση ωρα:!:

2).Θα πρεπει να επισημανω ομως,γιατι πιθανως να παιζει ρολο,οτι προτου την διαδικασια του "root"ειχα την 2.3.5 με τον αγγλικο "Root Explorer"και το witget καιρου-ρολοι το ειχα κανει εγκατασταση απο μονος μου.

ΠΡΟΣΟΧΗ:Ουδεμια ευθυνη φερω και οτιδηποτε κανετε το κανετε με δικο σας ρισκο!!

αυτο κρατησα εγω

unroot καλυτερα

 

εγραψες και αυτα ομως

 

2011-11-09

edit:

HUAWEI U8800+

Fix

SD card recognise

3rd-party camera up-side-down

other functionality issues

http://www.huaweidevice.com/cn/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDA4MTM=

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

εγραψες και αυτα ομως

 

2011-11-09

edit:

HUAWEI U8800+

Fix

SD card recognise

3rd-party camera up-side-down

other functionality issues

http://www.huaweidevice.com/cn/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDA4MTM=

αυτο τι ειναι παλι,καινουργια εκδοση? διορθωμενη,τι στο καλο γινεται?θα μας τρελλανουν οι κινεζοι? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

SP1

αστους τωρα που πηραν φορα

εγω την περασα,εαν και δεν ειχα προβληματα στα οποια υποτιθεται οτι κανουν fix

Link to comment
Share on other sites

1. παιδιά για να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο ελληνικά έχει η 2.3.5 ?:confused:

2. μήπως ξέρει κανείς αν γίνετε να βάλω mod για xloud και bravia engine?:X

3. άσχετο απο το θέμα αλλα καμιά θήκη που να εφαρμόζει στο κινητό σαν αυτήν? :worry:http://www.easytechnology.gr/bmz_cache/8/82cf81ec9d2c71feabb5330b247606ae.image.150x212.JPG

| Xperia X8 White | Unlock bootloader | Overclock at 787Mhz | [ROM] GingerCruzt Revision 8.4 | [KERNEL] Alfs for GingerDX v05 |

http://speedtest.net/result/1646516346.png

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ φίλε

| Xperia X8 White | Unlock bootloader | Overclock at 787Mhz | [ROM] GingerCruzt Revision 8.4 | [KERNEL] Alfs for GingerDX v05 |

http://speedtest.net/result/1646516346.png

Link to comment
Share on other sites

SP1

αστους τωρα που πηραν φορα

εγω την περασα,εαν και δεν ειχα προβληματα στα οποια υποτιθεται οτι κανουν fix

καλα ειπα οτι δεν ξερουν τι κανουν!

παντως εγω μεχρι στιγμης μενω θεατης,και θα δω στην πορεια.

σ 'ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

καλα ειπα οτι δεν ξερουν τι κανουν!

γιατι το λες αυτο,εγω παλι θεωρω οτι καλα κανουν και διορθωνουν τα κακως κειμενα

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο Akalos.Λοιπον εκανα αναβαθμιση το firmware οπως ειπε ο Akalos.

Ειμαι με 2.3.5.. 512 αντι 511 που ηταν πριν.

Ξεκινησα και την διαδικασια root βαση του οδηγου που εχω δωσει μια σελιδα πιο μπροστα.

Τωρα πλεον ειμαι rooted 2.3.5 με το καινουριο firmware και με το widget καιρου-ρολοι και χωρις τον Root explorer(Λετε να πηραν αποφαση να τον εξαφανισουν τελειως)?

 

Παντως μπραβο τους..Νεο Boot animation screen με βεγγαλικα και Λογοτυπο IDEOS και καποιες αλλαγες μεσα...π.χ τρια πληκτρολογια:D

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, αποφασισα να αναβαθμισω σε 2.3 αλλα διαβαζω απο την αρχη τις σελιδες και εχω μπερδευτει.

 

Καταρχην, δε θελω να κανω root οποτε πιστευω με την απλη αναβαθμιση θα ειμαι κομπλε. Εκανα ηδη backup επαφες,εφαρμογες μεσω της ενσωματωμενης εφαρμογης που εχει ηδη το κινητο, δε θα χαθουν τα backup αρχεια με την αναβαθμιση ετσι? Να φανταστω δε χρειαζεται να κανω αυτα που διαβασα για volup+power και κατι backup και clear cache?

 

Οποτε ερωτω:

Ποια τα βηματα για να κανω την αναβαθμιση?

Απο εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1326525

 

δεν μου ανοιγει το link για να κατεβασω την official rom.

 

Απο εδω:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1326525&page=19

 

ο φιλος akalos δινει ενα link που απ'οτι καταλαβα ειναι update της αναβαθμισης ας πουμε? Αν περασω κατευθειαν αυτο θα ειμαι οκ?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

 

 

ο φιλος akalos δινει ενα link που απ'οτι καταλαβα ειναι update της αναβαθμισης ας πουμε? Αν περασω κατευθειαν αυτο θα ειμαι οκ?

 

δεν ειναι update,ειναι η κανονικη rom απλα θελει αλλα βηματα απο αναβαθμιση και αλλα απο απο 2.2

την κατεβασες να το παμε μαζι;

απο http://www.huaweidevice.com/cn/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDA4MTM=

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ναι την κατεβασα γι'αυτο ρωτησα επειδη εχει 3 φακελους step και δε ξερω τι να κανω.

2.2 εχω

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι update,ειναι η κανονικη rom απλα θελει αλλα βηματα απο αναβαθμιση και αλλα απο απο 2.2

την κατεβασες να το παμε μαζι;

απο http://www.huaweidevice.com/cn/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDA4MTM=

 

Akale με εκοψε και δεν μπορω να σου στειλω pm.10 λεει καθε 120 λεπτα!!

Ακολουθα τον οδηγο που εδωσα πιο πισω και ορμα.Η στειλε να στο κανω!!!:rolleyes:

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Ναι την κατεβασα γι'αυτο ρωτησα επειδη εχει 3 φακελους step και δε ξερω τι να κανω.

2.2 εχω

ωραια,ξεκιναμε

ξεζιπαρε την

φτιαξε ενα φακελο στην sd και ονομασε τον dload και μεσα θα βαλεις το αρχειο UPDADE.APP απο step 1

και δωσε απο >ρυθμισεις> αποθηκευτικος χωρος> αναβαθμιση λογισμικου

το ιδιο θα κανεις και με τα αλλα step αφου πρωτα σβηνεις το προηγουμενο,μεχρι να φτασεις στο step 3.

τελος.

καλο ειναι να βγαζεις την sd καθε φορα με ασφαλεια ειδικα στο step 2 γιατι αργει η μεταφορα οταν ειναι πανω στο κινητο.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Να κανω πρωτα αυτο με το clear cash partition και reset settings η δε χρειαζετε?

Επισης, αν θυμαμαι απο τις προηγουμενες σελιδες κατι λεγατε οτι δε χρειαζονται ολα τα steps και καλα το 2 ηταν μονο για Κινα.Τεσπα ξεκιναω με το να φτιαξω φακελο και περιμενω να μου πεις αυτο με το clear cash.... :)

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτο,εγω παλι θεωρω οτι καλα κανουν και διορθωνουν τα κακως κειμενα

ναι βρε συ :rolleyes: :D

ειπα το αντιθετο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Να κανω πρωτα αυτο με το clear cash partition και reset settings η δε χρειαζετε?

Επισης, αν θυμαμαι απο τις προηγουμενες σελιδες κατι λεγατε οτι δε χρειαζονται ολα τα steps και καλα το 2 ηταν μονο για Κινα.Τεσπα ξεκιναω με το να φτιαξω φακελο και περιμενω να μου πεις αυτο με το clear cash.... :)

με 2.2.2 εισαι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

μην κανουμε καμια βλακεια!

 

δεν εκανα τιποτα,απο οτι λενε μπορεις να το κανεις και μετα.

 

να,οπως ειναι στο pdf

3.2 from Android 2.2.2 upgrade to the current version of the guidance

This upgrade requires the following three upgrade package upgrade:

step 1 contains UPDATE.APP (transfer function package).

step 2 contains UPDATE.APP (G version of the function of the main package).

step 3 contains UPDATE.APP (China, marked packets).

3.2.1 Prepare a 512M (with 512M) over-capacity SD card;

3.2.2 In the SD card root directory create dload directory, copy the upgrade package in step 1 directory

UPDATE.APP to dload directory, step 2 will be renamed directory UPDATE.APP

UPDATE_g.APP, copied to the dload directory UPDATE_g.APP, the copy is complete, confirm that the SD card dload

Directory updates to dload \ UPDATE.APP and dload \ UPDATE_g.APP;

3.2.3 the phone off, the SD card into the phone, press the power button to boot into the "Settings" menu, such as

Shown below:

 

After the upgrade is complete, remove the SD card.

3.2.4 Repeat steps 3.2.2 and 3.2.3 steps to upgrade the UPDATE.APP to step 3;

2.1.5 After successful upgrade, please confirm the version number is U8800PV100R001C00B512G001, in the "Settings"

Menu -> "About phone" menu to view the version number

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...