Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!

Διαβασα αρκετα το θεμα και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια για την τελικη επιλογη.

Θα παω αυριο πρωι να κανω αλλαγη ενα toyotomi kuro 18αρι και ειμαι αναμεσα στα:

- Toshiba RAS 10PAVP / PKVPE http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10056621 851 Ευρω

- Toshiba RAS 13PAVP / PKVPE http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10056631 971 Ευρω

- Panasonic TE9HKE http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=47611 524 Ευρω

- Mitsubishi CGE35VA http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10040181 919 Ευρω

 

Πρεπει να γινει μεχρι αυριο γιατι τελειωνει η προσφορα -25% (το mitsubishi εξαιρειτε αυτης). Η επιλογες μου ειναι περιορισμενες λογω του ρηχου καταλογου του καταστηματος...

 

Ο χωρος που θα μπει ειναι σαλονι-κουζινα-εισοδος σπιτιου 25τμ που συνδεεται με τα υπολοιπα δωματια με εναν διαδρομο πλατους 1μ. Θελω να παρω ενα μηχανημα οσο πιο ενεργειακα οικονομικο γινεται, που θα καλυπτει τον χωρο και θα προχωραει και προς τον διαδρομο. Δυστυχως η τοποθετηση θα ειναι σε Γ σε σχεση με τον διαδρομο και δεν ξερω αν ειναι εφικτο αυτο. Ειμαι ψημενος για το toshiba 13αρι αλλα διαβασα πολυ καλα λογια για το panasonic εδω μεσα και δεδομενης της διαφορας τιμης το σκεφτομαι πολυ...

 

Ευχαριστω!

Από αυτά που ξέρω από θέμα κατανάλωσης τα PKVP είναι τα καλύτερα από όσα έχεις παραθέσει. Γενικότερα είναι στην κορυφή από θέμα κατανάλωσης με δείκτες SOP και EER πάνω από 5... Τώρα σε ότι αφορά τα BTU υπολόγισε χοντρικά κάθε 1τμ 500Btu άρα θα σου έλεγα να πάρεις σίγουρα το 13.000 btu όχι το 10άρι.

 

Εμένα η ένσταση μιας και Ιαπωνικό τι γίνεται με τα θέματα ραδιενέργειας μετά το πρόσφατο ατύχημα. Μπορεί να είμαι υπερβολικός μιας και φτιάχνονται σε χειρουργικού τύπου εγκαταστάσεις αλλά έχω φάει κόλλημα.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Για τα "θέματα ραδιενέργειας μετά το πρόσφατο ατύχημα" στην Ιαπωνία έχουμε αναφερθεί εδώ στην ίδια ερώτηση : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3746538#post3746538

 

Γεια σας!

Διαβασα αρκετα το θεμα και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια για την τελικη επιλογη.

Θα παω αυριο πρωι να κανω αλλαγη ενα toyotomi kuro 18αρι και ειμαι αναμεσα στα:

- Toshiba RAS 10PAVP / PKVPE http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10056621 851 Ευρω

- Toshiba RAS 13PAVP / PKVPE http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10056631 971 Ευρω

- Panasonic TE9HKE http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=47611 524 Ευρω

- Mitsubishi CGE35VA http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10040181 919 Ευρω

 

Πρεπει να γινει μεχρι αυριο γιατι τελειωνει η προσφορα -25% (το mitsubishi εξαιρειτε αυτης). Η επιλογες μου ειναι περιορισμενες λογω του ρηχου καταλογου του καταστηματος... Ο χωρος που θα μπει ειναι σαλονι-κουζινα-εισοδος σπιτιου 25τμ που συνδεεται με τα υπολοιπα δωματια με εναν διαδρομο πλατους 1μ. Θελω να παρω ενα μηχανημα οσο πιο ενεργειακα οικονομικο γινεται, που θα καλυπτει τον χωρο και θα προχωραει και προς τον διαδρομο. Δυστυχως η τοποθετηση θα ειναι σε Γ σε σχεση με τον διαδρομο και δεν ξερω αν ειναι εφικτο αυτο. Ειμαι ψημενος για το toshiba 13αρι αλλα διαβασα πολυ καλα λογια για το panasonic εδω μεσα και δεδομενης της διαφορας τιμης το σκεφτομαι πολυ... Ευχαριστω!

 

Για την χρήση που θες το http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10056631 σε καλύπτει πλήρες σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Ομως με τα χρήματα που ζητά αυτή την περίοδο,παίρνει κανείς ένα πολύ καλό ισχυρότερο μηχάνημα από αυτά : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730 που είναι καλύτερα για να καλύπτουν πιό άνετα γειτονικούς χώρους.

Αν ενοχλεί σε ισχύ ρυθμίζεις απλά χαμηλότερα :)

 

Οπως έχουμε πεί κατά επανάληψη,για ότι έχουμε αμφιβολίες ,ρωτάμε τεχνικό επιτόπου στον χώρο μας , γιατί πρέπει να δεί κανείς και τι απώλειες θερμοκρασίας υπάρχουν,το ψάχνουμε με βάση τι μηχάνημα έχουμε επιλέξει,και το βλέπουμε κάπου,προτού το παραγγείλουμε.:)

Γιατί παράδειγμα το Toshiba έχει μικρό σε όγκο συμπιεστή (ισχύουν αυτά που αναφέραμε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3824926#post3824926 ) και αντίστροφα "χοντρό" εσωτερικό μέρος,που σε κάποιους δεν αρέσει ή δεν βολεύει στον χώρο τους,παρά την άριστη ποιότητα του.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους δυο παρα πολυ!

Οπως ειπα, επρεπε να παω το πρωι για να κλεισω το θεμα, παρ οτι διαβασα εκ των υστερων τα ποστς σας ειμαι ευχαριστημενος απο την επιλογη μου γιατι διαλεξα το 13αρι Daiseikai! Δυστυχως δεν ειχα πολλες επιλογες, ισως το μονο που δεν ειχα συμπεριλαβει και μου εκανε ηταν το toshiba RAS18SAV2SKV2-E αλλα το απεκλεισα μιας και ειχα διαβασει μετρια σχολια σε καποια αλλα ποστ σου. Δε το μετανιωνω ομως γιατι ειναι πιο οικονομικο το daiseikai καθως και ιαπωνικο!

Το Daiseikai να ζητησω να τοποθετηθει στο πατωμα του μπαλκονιου? Επισης, εντελως πληροφοριακα, μπορω να το τοποθετησω σχεδον κολλητα στον τοιχο απο την δεξια του πλευρα? (πλευρα με τις σωληνωσεις) ή πρεπει να εχει αερα και απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Eίναι καλύτερο στο πάτωμα ,για τους λόγους που εξήγησα πρίν για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ενοχλεί κάποια στιγμή.

Βέβαια πάντα παίζει ρόλο και ανάλογα την χρήση που κάνει κανείς,τις ρυθμίσεις και να τηρούνται οι οδηγίες του.Γενικά τι πρέπει να προσέξει κανείς

σε τοποθέτιση εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3591291#post3591291 και εννοείται είναι καλύτερο να την κάνει τεχνικός που γνωρίζει

την φίρμα και το μοντέλο.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, ενώ είχα καταλήξει στο mitsubishi srk-63ze-s, πριν από λίγο έμαθα ότι βγήκε καινούργιο μοντέλο το srk-63zk-s. Μερικές διαφορές είναι ότι το 2ο(zk) έχει μεγαλύτερο θόρυβο στη θέρμανση (η θέρμανση είναι ο βασικός λόγος αγοράς του κλιματιστικού), αλλά καλύτερο Eer και Cop. Επίσης δεν ξέρω εάν το καινούργιο έχει αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας όπως το παλιό και αν λειτουργεί όπως το παλιό; (Είχα διαβάσει στο forum ότι το srk-63ze-s δουλεύει καλύτερα από το srk-71ze-s). Είναι το zk άραγε ένα καλύτερο ze ή κάθε πέρυσι και καλύτερα;
Link to comment
Share on other sites

Eχουμε ήδη αναφέρει εδώ (στο τέλος του post) ότι είναι facelift http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3625044#post3625044

 

Το facelift (zk-s) μοντέλο μόλις ήλθε στην Ελλάδα, και δεν το έχω δεί πουθενά ακόμα,και το βλέπω δύσκολο λόγω εποχής να κυκλοφορήσει αρκετά.

Εχω όμως τις ίδιες υποψίες ότι έχει ρίξιμο ποιότητας στηριζόμενος σε απόψεις από άλλα facelift μοντέλα (και της εταιρίας),άσχετα τι διαφημίζουν.:X

 

Και τα δυο μοντέλα ZE-S και ZK-S έχουν ίδιες διαστάσεις,αλλά στο facelift (ZK-S) μοντέλο εκτός από το σχήμα του εσωτερικού να μοιάζει με υπόλοιπα κλιματιστικά της εταιρίας, έχει γίνει μείωση βάρους και στο μέσα και στο έξω μηχάνημα.Η εσωτερική μονάδα του facelift φαίνεται είναι πιο θορυβώδες

σε λειτουργία, τόσο στη θέρμανση όσο και στην ψύξη.Ισως και η εξωτερική όταν ζορίζεται να βγάζει θόρυβο,γιατί είναι "μόδα" πλέον για μείωση κόστους ,πολλοί κατασκευαστές να πειράζουν μόνο τις στροφές του συμπιεστή για να πετύχουν τις "καλύτερες" τιμές.Στην facelift έκδοση πάντως

αναφέρεται ότι μετρά και αυτή την εξωτερική θερμοκρασία/υγρασία,αλλά στην Ελληνική αγορά δεν ξέρουμε τι θα έρχεται.:confused: Aν κρίνουμε από την έκδοση ze-s (έχουμε αναφέρει),έρχονταν και ίδια μοντέλα χωρίς τον αισθητήρα. Ολα γίνονται για λόγους κόστους,την αγορά κλπ.

 

Λογικά θάρχονται ανακατεμένα παράλληλα και το παλιό και "νέο" μοντέλο για αρκετό καιρό (έχει βγεί σε ορισμένες αγορές και σαν 71ΖΚ-S),

οπότε αν δεν μπορείς να δεις το "νέο" μοντέλο σε καμιά έκθεση ή σε εγκατάσταση από κατάστημα κλιματισμού σε λειτoυργία,

αν βιάζεσαι για αγορά,προσπάθησε να βρείς το παλιό από στοκ για να είσαι σίγουρος.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Eχουμε ήδη αναφέρει εδώ (στο τέλος του post) ότι είναι facelift http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3625044#post3625044

 

Το facelift (zk-s) μοντέλο μόλις ήλθε στην Ελλάδα, και δεν το έχω δεί πουθενά ακόμα,και το βλέπω δύσκολο λόγω εποχής να κυκλοφορήσει αρκετά.

Εχω όμως τις ίδιες υποψίες ότι έχει ρίξιμο ποιότητας στηριζόμενος σε απόψεις από άλλα facelift μοντέλα (και της εταιρίας),άσχετα τι διαφημίζουν.:X

 

Και τα δυο μοντέλα ZE-S και ZK-S έχουν ίδιες διαστάσεις,αλλά στο facelift (ZK-S) μοντέλο εκτός από το σχήμα του εσωτερικού να μοιάζει με υπόλοιπα κλιματιστικά της εταιρίας, έχει γίνει μείωση βάρους και στο μέσα και στο έξω μηχάνημα.Η εσωτερική μονάδα του facelift φαίνεται είναι πιο θορυβώδες

σε λειτουργία, τόσο στη θέρμανση όσο και στην ψύξη.Ισως και η εξωτερική όταν ζορίζεται να βγάζει θόρυβο,γιατί είναι "μόδα" πλέον για μείωση κόστους ,πολλοί κατασκευαστές να πειράζουν μόνο τις στροφές του συμπιεστή για να πετύχουν τις "καλύτερες" τιμές.Στην facelift έκδοση πάντως

αναφέρεται ότι μετρά και αυτή την εξωτερική θερμοκρασία/υγρασία,αλλά στην Ελληνική αγορά δεν ξέρουμε τι θα έρχεται.:confused: Aν κρίνουμε από την έκδοση ze-s (έχουμε αναφέρει),έρχονταν και ίδια μοντέλα χωρίς τον αισθητήρα. Ολα γίνονται για λόγους κόστους,την αγορά κλπ.

 

Λογικά θάρχονται ανακατεμένα παράλληλα και το παλιό και "νέο" μοντέλο για αρκετό καιρό (έχει βγεί σε ορισμένες αγορές και σαν 71ΖΚ-S),

οπότε αν δεν μπορείς να δεις το "νέο" μοντέλο σε καμιά έκθεση ή σε εγκατάσταση από κατάστημα κλιματισμού σε λειτoυργία,

αν βιάζεσαι για αγορά,προσπάθησε να βρείς το παλιό από στοκ για να είσαι σίγουρος.:)

Σε ευχαριστώ πολύ starenie για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια είναι πως τα έχω βρει και τα δύο μηχανήματα, αλλά μου είναι αρκετά δύσκολο να τα δω "ζωντανα" να δουλεύουν, αλλα και να τα έβλεπα δε νομίζω ότι θα καταλάβαινα τη διαφορά. Απ' ότι κατάλαβα καλύτερα είναι να παραγγείλω το ze-s και να ζητήσω να είναι με τον εξωτερικό αισθητήρα και να μην είναι made in china. Φαντάζομαι ότι θα είναι εφικτά και τα δύο αιτήματά μου.

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις το διαφημιστικό φυλλάδιο που γράφει στις γενικές πληροφορίες ότι έχουν αισθητήρα (έχει και φωτό), και αυτό να σου φέρουν:)

Κινέζικα Mitsubishi προς το παρόν δεν έχω πληροφορίες ότι έχουν έρθει γενικά στην Ευρωπαική αγορά.

Τώρα βέβαια κατά πόσο εμείς είμαστε Ευρωπαική αγορά με ότι συμβαίνει οικονομικά στην χώρα μας είναι θέμα... :X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις το διαφημιστικό φυλλάδιο που γράφει στις γενικές πληροφορίες ότι έχουν αισθητήρα (έχει και φωτό), και αυτό να σου φέρουν:)

Κινέζικα Mitsubishi προς το παρόν δεν έχω πληροφορίες ότι έχουν έρθει γενικά στην Ευρωπαική αγορά.

Τώρα βέβαια κατά πόσο εμείς είμαστε Ευρωπαική αγορά με ότι συμβαίνει οικονομικά στην χώρα μας είναι θέμα... :X

Πως μπορεί να γίνει αυτό με το φυλλάδιο; Να μιλήσω τηλεφωνικά για να μου το στείλει (ταχυδρομικώς ή σε ηλεκτρονική μορφή) και μετά να παραγγείλω το κλιματιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Οταν είναι να παραγγείλουμε κάτι και το ψάχνουμε, πάντα δεν ζητάμε προσφορά ,και αυτό δεν γίνεται γραπτά ; :)

Φυσικά μαζί με την τιμή πρέπει να σου στείλουν και ενα φυλλάδιο ή τον κατάλογο ... όπου πρέπει να περιλαμβάνονται αυτά που θες :

(τυχερός είσαι βρήκα σχετικά ) http://energy-plus.skroutzstore.gr/assets/images/0188/4190/MHXANIMATA_SRK-71-63ZE.jpg και http://energy-plus.skroutzstore.gr/assets/images/0188/4202/2SRK-25ZJX-25ZJ_4.jpg

Aν για κάποιο λόγο σου δώσουν φυλλάδιο που δεν έχει τους αισθητήρες ,είτε σου δώσουν το ίδιο αλλά δεν μπορεί να ξέρει κάποιος

έμπορος γιατί έρχονται ανακατεμένα (και δεν μπορεί ν'ανοίγει κουτιά εννοείται).......ρωτάς σε άλλον ώσπου να βρείς αυτό που θές :)

 

Συνήθως ένα κριτήριο είναι και η διαφορά τιμής μεταξύ ίδιων μηχανημάτων,αλλά βέβαια και κατά πόσο χρειαζόμαστε και την δυνατότητα αυτή

για την περίπτωση μας για να δώσουμε τα παραπάνω χρήματα ( στις περιπτώσεις που έχουμε αναφέρει βολεύει αυτή η δυνατότητα).

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Φασόν μηχανήματα ,διάβασε για τα Schaub Lorenz και μετά τι αναφέρουμε σχετικά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3790305#post3790305 Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα και εγώ ένα mistubishi inverter για θέρμανση κυρίως μπας και γλυτώσουμε κανένα φράγκο :)

Το παρατηρώ γενικά από χθες το πρωί που έγινε η εγκατάσταση και έχω την εξής απορία:

 

Ενώ χθες παρατήρησα οτί δούλευε (αφου ζεστάθηκε ο χώρος) στο ρελαντί και το μέσα και το έξω στοιχείο επί ώρες, σήμερα παρατηρώ να ανοιγοκλείνει ανά 5-10 λεπτά. Είναι σε heating mode και δουλεύει με τις περσίδες κάτω και βγάζει ζεστό αέρα για πχ 5 λεπτά και μετά ανεβαίνουν, δουλεύει στο ρελαντί αλλά σταματάει τελείως το έξω στοιχείο για άλλα τόσα.

 

Και στις 2 περιπτώσεις ήταν επιλεγμένο το heating mode, εσωτερική θερμοκρασία 22 βαθμοί αλλά χθες είχε εωτερική 11-8 περίπου αυτή την ώρα σήμερα είμαστε στους 11-12.

 

Είναι φυσιολογικά όλα αυτά ή έχουμε κανένα θέμα;

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Aν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση και οι οδηγίες δεν αναφέρουν σχετικά ,ισχύουν τα παρακάτω :

 

-O χώρος έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και συνήθως σταματά να δουλεύει (ή φαίνεται έτσι) ο συμπιεστής (το τσεκάρεις με ρύθμιση Αuto)

-Σε ρύθμιση Ηeat όταν η θερμοκρασία του χώρου είναι η επιθυμητή,το μηχάνημα πάει στο ρελαντί του και δεν βγάζει τίποτε,λόγω έτσι το "καταλαβαίνει"

ο υπολογιστής του.Αρχίζει να δουλεύει μόνο όταν ο χώρος έχει παγώσει.Εδώ ώσπου να γίνει ζεστό πάλι το δωμάτιο, ο αέρας που ανακυκλώνεται στον χώρο μπορεί να γίνει κρύος.Συνήθως προτείνεται κάποια θερμοκρασία από τον κατασκευαστή σαν καλύτερη.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση starenios :) Η εγκατάσταση έγινε από ψυκτικούς αλλά φυσικά δεν κοίταξαν κάποιες οδηγίες. Όπως και να 'χει εμένα μου έκανε εντύπωση πως με τις ίδιες ρυθμίσεις είχε διαφορετική συμπεριφορά και ενώ την πρώτη μέρα έβγαζε σταθερά λίγη ζεστούλα και κρατούσε θερμοκρασία σε χαλαρούς ρυθμούς επί ώρες, τη δεύτερη μέρα λίγο με ξένισε γιατί λειτουργούσε σαν on/off. Σήκωνε τις περσίδες, έκλεινε ο ανεμιστήρας έξω και αναβόσβυνε ανά 5 λεπτά, πράγμα που είχε ως αποτέλεσμα να παρατηρείς περισσότερο τη λειτουργία του.

 

Μετά το χθεσινό μου μήνυμα έκανα το εξής: το έβαλα για κανένα 20λεπτο στους 27 με τέρμα ανεμιστήρα και το άφησα να ανεβάσει το χώρο στους 23.5 βαθμούς από 22 πριν. Έπειτα κατέβασα το θερμοστάτη στους 22 και το είδα για αρκετή ώρα δεν έσβυνε αλλά έβγαζε πάλι σταθερή ροή ζεστού αέρα. Τουλάχιστον για μισή ώρα. Έπειτα για δοκιμή το κατέβασα στους 16-17 και εκεί ανέβασε περσίδες και τα παράτησε τελείως. Τί να πω! Περίεργα πράγματα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα παιζει ρόλο η διαφορά εξωτερικής-εσωτερικής θερμοκρασίας νάναι τουλάχιστον 5 βαθμοί-16-17 βαθμοί δεν είναι για θέρμανση ,πάνω απο 22 .:)

Αν βγαζει από τους 27 βαθμούς της ρύθμισης μόνο 23.5 βαθμούς στο δωμάτιο ,αυτό δείχνει είτε ότι έχει μπεί σε μη τόσο κατάλληλη θέση το κλιματιστικό στον χώρο (και ο υπολογιστής του καταλαβαίνε λίγο λάθος), είτε το μηχάνημα είναι μικρό για τον χώρο μας.Δοκίμασε το ίδιο αλλά άστο πάνω από 30' να αποδώσει πλήρες και βγάλε τις ρυθμίσεις για αυτόματες περσίδες.Επίσης δοκίμασε και την ρύθμιση Αuto.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, θέλω να τοποθετήσω κλιματιστικό σε υπνοδωμάτιο και μου είπε ο τεχνικός την εξωτερική μονάδα να την βάλω για καλύτερα στην ταράτσα.(απέχει 3 με 4 μετρά για σωλήνες από το δωμάτιο ) ή να την τοποθετήσω στο μπαλκόνι μου που θα χρειασθεί 1 μετρό σωλήνα? Το καλοκαίρι στην ταράτσα θα το βαράει όλη μέρα ο ήλιος και το χειμώνα η βροχή . Είναι σωστό αυτό . Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι φίλε Starenios! :)

 

Το Panasonic CS/CU-E9LKEW πώς το βλέπετε; Βλέπω πως είναι επίσημο προϊόν αντιπροσωπείας αλλά το έχουν μόνο 2-3 καταστήματα; Πώς εξηγείται αυτό;; Επίσης βλέπω κάποιους που έχουν διάφορα μοντέλα Panasonic χωρίς το γράμμα 'W' στο τέλος πχ. CS/CU-E9LKE. Τί παίζει με αυτά;;

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά βλέπω οτί σκέτο το πχ. CU-E9LKE είναι η εξωτερική μονάδα και το CS-E9LKEW είναι η εσωτερική. Επίσης διαβάζοντας ένα manual είδα ότι η CU-E9LKE είναι σχεδιασμένη για θέρμανση μέχρι -5, ενώ η CU-E9LKE-3 για μέχρι -15. Σαν να είναι κανούρια μοντέλα ή μου φαίνεται;;

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Για την σειρά αυτή της panasonic ,έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενα σε συνέχεια στα ποστ αλλά και παραπομπές http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3788499#post3788499 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3802554#post3802554

 

Οι κλίμακες που λειτουργεί το κλιματιστικό αναφέρεται στα χαρακτηριστικά ,αλλά εξαρτάται από τις μετρήσεις και το marketing σε κάθε προιόν.

Τα καλά κλιματιστικά δουλεύουν κανονικά μ'εξωτερικές συνθήκες από -5 έως +42 (οι τιμές της Panasonic), και με μειωμένη απόδοση από -15 μέχρι 45+ (και αυτό αναφέρουν και εννοούν συνήθως τα πιο πολλά κλιματιστικά γενικά). Ανάλογα την αγορά που απευθύνονται, υπάρχουν και κλιματιστικά "ενισχυμένα" με ακόμα πιό ανεβασμένα όρια (όπως η έκδοση της Panasonic με κατάληξη κωδικού του εξωτερικού μηχανήματος με το -3 και αφορά μοντέλα για Β.Ευρώπη,όπως και με κωδικό-5) .Οι καλές φίρμες τηρούν τις βασικές προδιαγραφές εκεί που απευθύνονται τα προιόντα τους.Δεν ρισκάρουν να πουλάνε προιόντα που'χουν "πρόβλημα" με τι ισχύει σε κάθε χώρα (όπως πχ το κλίμα) γιατί αν δεν δουλεύουν ,απλά δεν θα ξαναπουλήσουν.:lol:

 

Η κατάληξη W από ότι ξέρω είναι αναφορά του σχεδίου για το το εσωτερικό.Για την διαθεσιμότητα ενός προιόντος παίζουν ρόλο διάφορες καταστάσεις ,αλλά μην ξεχνάς η κατάσταση στην αγορά είναι πολύ άσχημη λόγω της οικονομικής κρίσης.Αν ενδιαφέρεσαι για αγορά

η καλύτερη λύση είναι ενα τηλ. στην αντιπροσωπεία, να σου πούν τον κοντινότερο ενεργό συνεργάτη τους.:)

 

Καλήμερα, θέλω να τοποθετήσω κλιματιστικό σε υπνοδωμάτιο και μου είπε ο τεχνικός την εξωτερική μονάδα να την βάλω για καλύτερα στην ταράτσα.(απέχει 3 με 4 μετρά για σωλήνες από το δωμάτιο ) ή να την τοποθετήσω στο μπαλκόνι μου που θα χρειασθεί 1 μετρό σωλήνα? Το καλοκαίρι στην ταράτσα θα το βαράει όλη μέρα ο ήλιος και το χειμώνα η βροχή . Είναι σωστό αυτό . Ευχαριστώ

 

Δεν μπορούμε να ξέρουμε την διαμόρφωση του χώρου σου γιατί εξαρτάται και που θα βάλεις το εσωτερικό μέρος που πρέπει να επικοινωνεί σωστά με το έξω μηχάνημα.Αυτό το κρίνει τεχνικός επιτόπου.:!:Λογικά όσο λιγότερες σωληνώσεις τόσο καλύτερα από θέμα και κόστους αλλά και απόδοσης (γιατί οι κατασκευαστές λένε ότι θέλουν στα χαρακτηριστικά).

 

Οι συνήθες εξωτερικές συνθήκες δεν επηρεάζουν το εξωτερικό μηχάνημα,έχει προβλεπτεί να αντέχει, εκτός αν το μηχάνημα έχει αισθητήρα εξωτερικών συνθηκών για τις ρυθμίσεις των εσωτερικών, (γράφουν οι οδηγίες) όποτε τότε μπορεί να στέλνει πλασματικές ενδείξεις στο εσωτερικό μηχάνημα σε δύσκολες συνθήκες, αν αυτός είναι εκτεθειμένος κάθετα.Αν έχεις αμφιβολίες για την εγκατάσταση καλύτερα να ρωτήσεις άλλο τεχνικό στον χώρο σου.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Άρα απ' ότι καταλαβαίνω, καλύτερα τα JKEW από τα LKEW αλλά το JKEW είναι παλαιό μοντέλο και το LKEW πιο καινούριο και αντικαθιστά το JKEW. Επίσης λες οτί το -5 δεν πρέπει να το λαμβάνω και πολύ υπόψη είναι φειδολή η Panasonic στα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Άρα σύμφωνα με αντιπροσωπεία έχουμε την απλή σειρά πλέον δηλαδή τα JKE χωρίς εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας και τα LKEW σε λευκό (Ε) ή ασημένιο (XE) με αισθητήρα κίνησης στο εσωτερικό. Παρόλα αυτά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί δεν τα έχουν πολλά καταστήματα στο Internet. Εντάει κρίση αλλά, άλλα τα έχουν πάμπολα καταστήματα. Είναι καινούρια και τα περιμένουμε τώρα;; Ή είναι πολιτική αντιπροσωπείας; Είναι τίποτα παραεισαγωγές; Γενικά με προβληματίζει αυτό σχετικά με τα μοντέλα αυτά. Μπέρδεμα! :wacko:

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

Το -5 δεν πρέπει να σε απασχολεί,η εταιρία μετρά κάποιες "κανονικές" συνθήκες που διαφέρουν από μια συνήθη λειτουργία με μειωμένη απόδοση άλλων.

Εκτός αυτού,γενικά τα καλά κλιματιστικά από τις πρωτοκλασάτες φίρμες της αγοράς,λειτουργούν κανονικά σε συνθήκες πολύ χειρότερες από ότι αναφέρουν. Ολα τα Panasonic που αναφέρεις είναι τα ίδια με ελαφρό facelift για λόγους marketing και κόστους. Το LKEW δεν έχει αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας.Τα JKE που αναφέρεις σχετικά αφορούν την σειρά RE που δεν έχουν επίσης αισθητήρα στην έκδοση JKE-1.

 

Aν διάβασες πρίν,ήδη αναφέρθηκε ότι κάποιος πήρε από την αντιπροσωπεία και "νεώτερο" μοντέλο του LKEW σαν MKEW που δεν αναφέρεται επίσημα.

Γι'αυτό όσο αφορά διάθεση προιόντων δεν σημαίνει ότι όλα γίνονται μέσω Internet,ούτε ότι αναφέρεται να πωλείται είναι διαθέσιμο ή αξιόπιστο αλλά

και ούτε όλοι που διαφημίζονται κάπου πουλάνε και όλα τα προιόντα της γκάμας μια φίρμας ή μια φίρμα συνεργάζεται και με όλους.

 

Ετσι κατά επανάληψη αναφέρω ότι πρέπει να προτιμάμε εξουσιοδοτημένα καταστήματα κλιματισμού που έχεις άμεση ενημέρωση και επαφή σε ότι θες σε μια φίρμα,αλλά και συνέχεια σε ότι πάρεις....και αν παζαρέψεις μπορεί να πετύχεις και καλύτερες τιμές. Αν ενδιαφέρεσαι για αγορά η καλύτερη λύση είναι να τηλ. στην αντιπροσωπεία για τον κοντινότερο ενεργό συνεργάτη τους,όπως πρέπει να τσεκάρεις και τον ανταγωνισμό σε κλιματιστικά,τιμές κλπ.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πολύ χρήσιμα όλα αυτά. Μάλλον ναι θα ρωτήσω και κάποιους με εξειδικευμένο μαγαζί κλιματιστικών να μου βρουν τιμές για μερικά μοντέλα/μάρκες.

 

Πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω, σχετικά με την απόδοση των κλιματιστικών στην θέρμανση και σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες, μήπως θα ήταν λογικό να εισάγουμε και μοντέλα σχεδιασμένα για πιο κρύα κλίματα; Βλέπω πχ τα mitsubishi έχουν μοντέλα με κατάληξη VAH αντι σκέτο VA και αυτά πάνε μέχρι -20 -25 και μέχρι -15 έχουν 100% απόδοση!! Τα λέω αυτά γιατί: 1ον γιατί ακούω από κόσμο να λέει οτί όταν έχει κρύο το κλιματιστικό δεν κάνει τίποτα και 2ον κοιτώντας κάποιoυς πίνακες και τεχνικά χαρακτηριστικά βλέπω οτί το 100% της ισχύος και ο συντελεστής απόδοσης που αναφέρεται από τους περισσότερους κατασκευαστές στα χαρακτηριστικά (COP) είναι μετρημένος σε 100% ισχύ συμπιεστή με εσωτερική 20 βαθμούς και εξωτερική +7. Όλα καλά μέχρι εκεί λοιπόν. Από εκεί και κάτω όμως έχω την αίσθηση οτί χάνουν πολύ και σε ισχύ και ο συντελεστής απόδοσης πχ για ένα κλιματιστικό με COP ~ 4.5 όταν πάει στους 0 η θερμοκρασία πέφτει κοντά στο 3 το COP και χάνει και 20% της θερμότητας που βγάζει μέσα.

 

Μήπως αυτά που είναι για τα πιο βόρεια κλίματα είναι και πιο αποδοτικά και άρα συμφέρουν περισσότερο σε ρεύμα από αυτά που φέρνουμε εμείς; Φυσικά μιλάω για περιοχές που θα κατέβουν κάτω από 7 αρκετά και κοντά στο 0 για αρκετές μέρες το χειμώνα.

Αναρωτιέμαι και πόσο παραπάνω θα κόστιζαν τα αντίστοιχα μοντέλα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

φιλε wiseguy δεν υπαρχει καμια αμβιβολια οτι τα κλιματιστικα ειναι το απολυτο μελλον στην θερμανση ειδικα οταν μιλαμε για περιοχεσ στη ελλαδα οπου δεν εχουμε πολικο ψυχος.

Η βασικη διαφορα τον μηχανηματων που ανεφερεσ ειναι κυριως μια αντισταση κατω απο εξωτερικο κουτι.

τα καλα κλιματιστικα με βαθμο αποδοσης cop apo 4,5 και πανω οχι μονο δεν εχουν κανενα προβλημα αλλα ειναι και πιο οικονομικα απο οτιδιποτε αλλο.

ο βαθμος αποδοσης ειναι για θερμανση οπωσ ειπεσ 7 εξω 20 μεσα.

Αρα οταν μιλαμε για θερμανση και οι θερμακρασιες ειναι πανω απο 7 (πχ 10) τοτε ο βαθμος αποδοσης μςγαλωνει (φαντασου οτι οταν μιλαμε και για μηχανηματα με cop 5.3 φτανει ανετα στο 6?????)

Αντιστοιχα οταν μιλαμε για θερμοκρασιες κατω απο 7 παλι πεφτει αλλα πρακτικα ακομα και στους -2 παλι ειναι πανω απο 3,6. οταν μιλαμε ξια πολυ καλα μηχανηματα(toshiba daiseikai,mitsubisi zjx-s etc)

Αν ΔΟΥΜΕ λοιπον οτι ο καιρος στην ελλαδα στα αστικα κεντρα σπανια πεφτει κατω απο 5 ( και αυτο το βραδι που κοιμομαστε) τοτε μιλαμε για πολυ μεγαλουσ βαθμουσ αποδοσης κατα μεσο ορο.

Αν δε βαλεισ και νυχτερινο ρευμα τοτε εισαι βασιλιας.

Απο πρωσοπικη εμπειρια το κοστος για πατρα και για τριαρι 85 μετρα με 1 18 και 2 9 αρια (α class cop 3.6 ) τιποτα το ιδιαιτερο δηλαδη με μεση λειτουργια 7 ωρες την ημερα λογο μωρου (πρακτικα το σπιτι δεν επεφτε την ημερα κατω απο 19-20 ποτε) και συνηθως 21 η μεση θερμοκρασια κοστοσ στην δεη πριπου 25 ευρω το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πόρωση!! :) Τα σπάνε τα κλιματιστικά! Παραθέτω ένα link της mitsubishi που εξηγεί την τεχνολογία 'Hypercore' όπως αυτή την ονομάζει, σύμφωνα με την οποία έχει και αυτό που λες εσύ + διαφορετικό συμπιεστή όμως που λέει μεταφέρει μεγαλύτερη ποσότητα ψυκτικού υγρού αν κατάλαβα καλά. Έχει και ένα διάγραμμα με το πόσο ζέστη βγάζει το ένα και το άλλο χωρίς hypercore.

 

Όπως και να 'χει ισχύει αυτό που λες, στην Ελλάδα και ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα δεν πέφτει πολύ συχνά η θερμοκρασία στο μηδέν κλπ αλλά εγώ πχ που είμαι λίγο έξω από θεσσαλονίκη 20 km πες παρατηρώ οτί υπάρχουν μέρες (10-20-30 δεν ξέρω ακριβώς και ανάλογα την χρονιά) οπού μετά τη δύση η θερμοκρασία κατεβαίνει αρκετά. Γι' αυτό και ανέφερα όσα ανέφερα και πάντα με τη λογική οτί εντάξει δεν θα χρειαστεί να δώσεις και πολλά περισσότερα χρήματα για τη συγκεκριμένη τεχνολογία και για να είσαι καλυμένος και για παν ενδεχόμενο. Δοκιμή θα γίνει τώρα από προσωπική εμπειρία με τα επερχόμενα κρύα να δούμε τί κάνει το εργαλείο που πήραμε :rolleyes:

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...