Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

 

Οπως ειναι γνωστο το symbian anna δεν θα ερθει ποτε στο Ν97 μας...γνωριζει κανεις αν υπαρχει τροπος να 'flasharoume' καμια καλυτερη ρομ ετσι ωστε το κινητο να ειναι λιγο πιο γρηγορο οπως ειναι τα καινουργια σε symbian 3 και symbian Anna?

 

Ευχαριστω

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Οπως ειναι γνωστο το symbian anna δεν θα ερθει ποτε στο Ν97 μας...γνωριζει κανεις αν υπαρχει τροπος να 'flasharoume' καμια καλυτερη ρομ ετσι ωστε το κινητο να ειναι λιγο πιο γρηγορο οπως ειναι τα καινουργια σε symbian 3 και symbian Anna?

 

Ευχαριστω

 

Eννοειται πως δεν θα ερθει το Anna και καμια Symbian ^3 αναβαθμιση για το Ν97.

Ο λογος ειναι απλος, το Ν97 δεν εχει Symbian ^3 λογισμικο αλλα Symbian ^1 (Symbian S60 5th edition)

 

Eπισης τα τεχνικα χαρακτηριστικα του (σε σχεση με τα Symbian ^3 μοντελα) ειναι πολυ πισω.

 

Συγκριτικα.... δεν εχει καρτα γραφικων, δεν εχει γρηγορο επεξεργαστη (μολις 434Mhz), δεν εχει αρκετη RAM (128 MB μονο), δεν , δεν , δεν

 

Οποτε στο θεμα ταχυτητας, δεν μετρανε ουτε themes ουτε roms ουτε τιποτα. Ειναι καθαρα περιορισμοι του hardware της συσκευης.

 

Ακομα και ενα Ν95 με την dual cpu και την καρτα γραφικων , ειναι πολυ πιο ικανο σε ισχυ απο ενα Ν97.

οποτε καταλαβαινεις.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εδώ και λίγο καιρό τα κινητά όπως το Ν97 Ν86 δεν αναπαράγουν τα βίντεο του you tube υπάρχει λύση;
Link to comment
Share on other sites

εδώ και λίγο καιρό τα κινητά όπως το Ν97 Ν86 δεν αναπαράγουν τα βίντεο του you tube υπάρχει λύση;

 

Από την εφαρμογή του YouTube ή απ' τον browser;:)

Link to comment
Share on other sites

Από την εφαρμογή του YouTube ή απ' τον browser;:)

 

όταν μπαίνω facebook αλλα και απο την εφαρμογή YouTube. αν επιλέξω την εφαρμογή για κινητά δεν παίζει, αν επιλέξω υπολογιστη τα παίζει αλλα δεν ειναι καλή η εικόνα λόγο μεγέθους (πιό μεγάλη εικόνα). απο την Νόκια μου είπαν ότι άλλαξε κάτι στην εφαρμογή η YouTube και εξαρτάτε απο αυτήν αν θα κάνει κάτι για να παίζουν τα βίντεο σε πολλά κινητά Νόκια. δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αλλο....... εγώ έχω το Ν86 αλλά και στο Ν97 του φίλου μου δέν παίζει. ξέρει κανείς κάτι???

Link to comment
Share on other sites

όταν μπαίνω facebook αλλα και απο την εφαρμογή YouTube. αν επιλέξω την εφαρμογή για κινητά δεν παίζει, αν επιλέξω υπολογιστη τα παίζει αλλα δεν ειναι καλή η εικόνα λόγο μεγέθους (πιό μεγάλη εικόνα). απο την Νόκια μου είπαν ότι άλλαξε κάτι στην εφαρμογή η YouTube και εξαρτάτε απο αυτήν αν θα κάνει κάτι για να παίζουν τα βίντεο σε πολλά κινητά Νόκια. δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αλλο....... εγώ έχω το Ν86 αλλά και στο Ν97 του φίλου μου δέν παίζει. ξέρει κανείς κάτι???

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω... Σε μένα παίζουν κανονικά (C5-03). Δοκίμασε να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση της εφαρμογής απ' το Ovi Store!:)

Link to comment
Share on other sites

Σε Ν97 με opera και τον κανονικο browser παλι δεν επαιξαν... Τι να πω ηταν για πεταμα το κινητο τωρα και μ'αυτο, δεν αξιζει ουτε να το φλασαρεις για hack. Μας πηραν τον Skyfire και χαθηκαν ολα :/
Currently : Galaxy S3 I9305-GT rXTREME.v13.0 Past : Motorola Droid3/Steel Droid 5.0 (4" we love you) Nokia N97/Phorepoc CFW ( crazy HDD back-up ) Sony Ericsson K800i CFW(miss you)
Link to comment
Share on other sites

Σε Ν97 με opera και τον κανονικο browser παλι δεν επαιξαν... Τι να πω ηταν για πεταμα το κινητο τωρα και μ'αυτο, δεν αξιζει ουτε να το φλασαρεις για hack. Μας πηραν τον Skyfire και χαθηκαν ολα :/

 

Πλάκα πλάκα ο Skyfire δεν δουλεύει...:mad:Αλλά δεν γίνεται να μην παίζουν τα βίντεο ούτε με τον default browser... Κάποιο θέμα θα υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
κατεβασα την εφαρμογή και παίζει απο εκεί τα βίντεο. στο facebook ομως συνεχίζει να μην τα παίζει. αυτά που ανεβάζουν δηλαδή οι φίλοι πρέπει να πας στην εφαρμογή για να τα δεις και οχι άμεσα απο εκεί οπως παλιά. και αυτό είναι λίγο σπαστικό να βγαίνεις συνέχεια για να δείς κάτι. δείχνει κανονικα το παράθυρο του βίντεο αλλά δεν παίζει, μονο μαύρη εικόνα έχει.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας στο κινητό μου τους τελευταίους 6 μήνες Custom Firmware μιας και η έκδοση 22 ήταν προβληματική (κάθε τρεις και λίγο hard reset λόγο αδυναμίας εκκίνησης) και βλέποντας τις τελευταίες ενημερώσεις για τα παλιά κινητά με S60v5 εκνευρίστηκα που η Nokia άφησε απ'έξω το N97 (ενώ αναβάθμισε Ν97 mini και C6-00). Αυτό ήταν αρκετό για να βγώ πάλι στην αναζήτηση για CFW και να ανακαλύψω ότι έχει γίνει της μόδας τον τελευταίο καιρό το firmware porting όπου χαρακτηριστικά του Symbian^2 που υπάρχουν στο Nokia N97/C6 μεταφέρονται σε συσκευές που δε τα υποστηρίζουν όπως το 5800, Χ6 κλπ. Παρ'όλα αυτά δεν υπάρχει ούτε μια έκδοση που να έχει υποστήριξη ελληνικών κι έτσι αναγκάστηκα να "μαγειρέψω" την δικιά μου έκδοση βασισμένη στο firmware του Nokia C6-00 ver. 40. Μέχρι αυτή την στιγμή το CFW περιέχει τα ακόλουθα...

 

Όλα τα νέα χαρακτηριστικά της έκδοσης 40 για C6-00 ported στο Ν97 (Classic):

  • Νέος ταχύτερος browser (version 7.3.1.25)
  • Ενσωματωμένη η τελευταία έκδοση χαρτών στο firmware (version v 3.06 11wk10 b01)
  • Υποστήριξη emoticon στην εφαρμογή μηνυμάτων
  • Nokia Messaging (για e-mail) ενσωματωμένο στο firmware!
  • Smart Dialer
  • Αφαίρεση των OVI contacts

 

Οπτικές αλλαγές:

  • Symbian Anna icons και φάκελοι εφαρμογών.
  • Γραμματοσειρά MS Segoe UI με υποστήριξη για τους Nokia Webdings χαρακτήρες.
  • Phorepoc Branded (splashscreen και shutdown)
  • Όλα τα θέματα του Ν97 mini + Nokia Evolve + Pizero's Earth + Nokia Theme White (C6-00)
  • Ανανεωμένο μενού 4x5 και 6x2 σε landscape με το navibar (softkeys) στο κάτω μέρος της οθόνης όπως και στο Symbian^3
  • Σε landscape τα πλήκτρα (navibar) στα δεξιά είναι μικρότερα δίνοντας μεγαλύτερο χώρο για πληροφορίες εφαρμογών.
  • Πειραγμένα μενού Μουσικής, Φωτογραφιών και Video με συντομεύσεις σε εφαρμογές τρίτων (PhotoFlow, Nokia Photo Browser, Nokia Internet Radio, Lonelycatgames Jukebox, Music Timer, RealPlayer)*

 

*(Για να δουλέψουν οι συντομεύσεις πρέπει να είναι εγκατεστημένα τα προγράμματα)

 

Ενσωματωμένες εφαρμογές στο firmware:

  • i-SMS ver. 1.12 Beta2
  • Nokia Photo Browser
  • Quickoffice ver. 6.2.524
  • Adobe Reader LE ver. 2.5.573
  • Conversations ( από το SE Vivaz)
  • MemCheck ver. 0.05
  • quickLaunch ver. 1.1
  • MusicBar ver. 1.0
  • Accel Switch
  • RomPatcher+ ver. 3.1
  • KillMe
  • Nokia Notifications Widget
  • Thinkchange AutoInstaller ver. 1.0.2
  • PhoneTorch
  • DataQuota
  • BTSwitch

 

Άλλα

  • Nokia store (εγκαθίσταται κατά την πρώτη εκκίνηση στο C αντί του παλιού OVI Store)
  • 65ΜΒ ελεύθερα στο C και 56ΜΒ RAM μετά από hard reset και με την χρήση repacked πακέτων εγκατάστασης για Qt, Python, Whatsapp που έχουν την κακιά συνήθεια να εγκαθιστώνται στο C, το κινητό παραμένει πολύ γρήγορο ακόμα και μετά την εγκατάσταση πολλαπλών εφαρμογών (αυτή την στιγμή έχω εγκαταστήσει πάνω από 50).
  • Ενσωματωμένος στο firmware o Music Player του Nokia N97 mini με υποστήριξη Lyrics.
  • 5 shortcut widgets αντί μόνο 2.
  • Δυνατότητα αφαίρεσης του Profile Widget (που δείχνει ημερομηνία ώρα και ενεργό προφίλ) και αντικατάστασή του με κάποιο άλλο.
  • Αντικατάσταση επιλογής "Κλειδώματος οθόνης και πληκτρολογίου" με την επιλογή "Επανεκκίνηση" στο μενού του πλήκτρου ενεργοποίησης/απενεργοποίησης του κινητού.
  • 12 Patches για RomPatcher:
    • Bass Effects
    • Bluetooth Locker
    • C2Z
    • C2Z4BIN THUMB
    • Install Server - NoBuiltinError
    • Install Server RP+ v1.4
    • NoBuiltinError
    • Open4All RP+
    • ReadCRoot
    • Remove Red LED
    • RemoveRecorder Tones
    • SaveClipboardAfterReboot

    [*]Ο FM Transmitter δουλεύει άψογα.

 

Γνωστά Bugs και παραλήψεις.

  • Ο Smart Dialer δεν αναζητά επαφές λόγο ενός αρχείου (StaticFeatures.dll) το οποίο είναι πολύ δύσκολο να πειραχθεί ώστε να υποστηρίζονται όλα τα χαρακτηριστικά. Ο μόνος τρόπος είναι να θυσιαστεί ο FM Transmitter.
  • Δεν υποστηρίζονται τα onscreen qwerty keyboards που υπάρχουν στα Χ6,5800 κλπ λόγο του ίδιου αρχείου παραπάνω. Λύση: Εγκατάσταση του Swype Pen Input που μπορείτε να βρείτε στο OVI Store (version 1) η στα Beta Labs της Nokia (νεότερη version 2 Beta).
  • Κάποιοι επιπλέον γραφικοί χαρακτήρες δεν υπάρχουν στην Γραμματοσειρά Segoe UI. Δεν αποτελούν χαρακτήρες γραμμάτων ή βασικών συμβόλων! Θα προστεθούν σε νεότερη έκδοση.

 

Screenshots

http://users.otenet.gr/~bobotis/Phorepoc/homescreenandmenu.jpg

http://users.otenet.gr/~bobotis/Phorepoc/newbrowser.jpg

http://users.otenet.gr/~bobotis/Phorepoc/mapsandstore.jpg

http://users.otenet.gr/~bobotis/Phorepoc/newmessaging.jpg

http://users.otenet.gr/~bobotis/Phorepoc/themesandspecialfolders.jpg

http://users.otenet.gr/~bobotis/Phorepoc/other.jpg

 

Σε νεότερη έκδοση σκέφτομαι να κάνω το NaviBar ίδιο με το Symbian Belle με την χρήση εικονιδίων αντί κειμένου σε βασικές εντολές...

 

Θα ανεβάσω σχετικό άρθρο στην ιστοσελίδα μου phorepoc (στα Αγγλικά) μαζί με οδηγίες για flashάρισμα μέσω JAF. Επειδή δεν γνωρίζω πόσοι Έλληνες χρήστες συνεχίζουν να παλεύουν με το συγκεκριμένο κινητό αποφάσισα να postάρω πρώτα εδώ για να δω πόσοι ενδιαφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό μου φαίνεται ..

Αλλά πολύ γραφικό ... Δεν σου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτό ??? Δηλαδή περισσότερο lag ????

 

Αν είναι έτσι όπως τα λες, εγώ θα το ψηνα να την περάσω ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό μου φαίνεται ..

Αλλά πολύ γραφικό ... Δεν σου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτό ??? Δηλαδή περισσότερο lag ????

 

Αν είναι έτσι όπως τα λες, εγώ θα το ψηνα να την περάσω ...

 

Καθόλου επιπλέον lag. Ίσα ίσα είναι πιο γρήγορο σε σχέση πάντα με την original 22. Τα Themes είναι αρκετά ελαφριά ειδικά αυτά της Nokia. Έχω βάλει και ένα αρκετά βαρύ (5MB) και εκεί φαίνετε μια μικρή διαφορά ακόμα και στην μνήμη RAM. Τα εικονίδια Anna δεν είναι στα θέματα αλλά έχουν αλλαχθεί στις ίδιες τις εφαρμογές γιαυτό και είναι ελαφρύ. Και για πρώτη φορά απολαμβάνω μετά απο καιρό multitasking. τρέχω επιτέλους παράλληλα Gravity, Mobler, Whatsapp, quicklaunch, musicbar, i-SMS ενώ ακούω μουσική και μου μένουν καβάτζα 15-20MB Ram. Μόνο στο Web Browsing έχω πρόβλημα γιατί η μνήμη RAM δεν είναι ποτέ αρκετή... Αλλά σε γενικές γραμμές αντέχει 3-4 βαριές εφαρμογές ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε μια χαρά, αν έχεις όρεξη, περιμένω οδηγό και link :)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα και δοκιμαζω. Ολα φαινονται να λειτουργουν καλα.

Επιστρεφω με εντυπωσεις.

Ευχαριστω πολυ MemphisX!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τί έγινε ρε παιδιά όλοι το πετάξατε στα σκουπίδια το κινητό... :p

 

Το custom firmware παντως το ανέβασα στην σελίδα μου κι έχω αλλάξει αρκετά πράγματα σε σχέση με τότε που ανέβασα το post με τα screenshots. Όποιος ενδιαφέρεται click στην υπογραφή μου (δεν ανεβάζω direct link γιατί αν δεν κάνω λάθος είναι αντίθετο με τους κανονισμούς του forum). Θα ανεβάσω και τον οδηγό (ελπίζω) σύντομα.

 

Θα έρθουν κι άλλα μετέπειτα (έκδοση 41 του C6 με browser του Symbian Belle, όπως επίσης και ορισμένα bug fixes)

Edited by MemphisX
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε μεγαλε κανε ενα οδηγο και πες μας τα αρνητικα η τη χανουμε ακριβως με αυτο το custom o/s ο συνδιασμος flip και keyboard ειναι ενας λογος που το κραταω ακομα διοτι ειναι γαματος σχεδιασμος. Δυστυχως το E7 ειχε πολλα μειον κατα την γνωμη μου ωστε να προβω σε αγορα.
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε μεγαλε κανε ενα οδηγο και πες μας τα αρνητικα η τη χανουμε ακριβως με αυτο το custom o/s ο συνδιασμος flip και keyboard ειναι ενας λογος που το κραταω ακομα διοτι ειναι γαματος σχεδιασμος. Δυστυχως το E7 ειχε πολλα μειον κατα την γνωμη μου ωστε να προβω σε αγορα.

 

+1 θα ηθελα να το δοκιμασω

 

και ναι, συμφωνω σε ολα για τον σχεδιασμο της συσκευης.

πολυ ομορφη, πρακτικη και μαζεμενη για τις 3.5'' που εχει

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

επισης αν και χρονια εχω ακουσει και ψιλοδιαβασει για το custom rom πες μας για αυτους που δεν το κατεχουνε. αν αποφασισουνε να πανε παλι στο μαμα rom ειναι ευκολο να το ξαναβαλουμε?
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός ανέβηκε αλλά επειδή κάποιοι ίσως τον βρουν υπερβολικά αναλυτικό θα γράψω τα βήματα εν συντομία εδώ. Τα προγράμματα και αρχεία που χρειάζονται μπορείτε να τα βρείτε στην σελίδα μου. Επίσης μη ξεχάσετε να τραβήξετε backup επαφές/μηνύματα κλπ από το κινητό σας γιατί θα γυρίσει το κινητό στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Υπάρχει τρόπος για να μή γίνει κάτι τέτοιο αλλά δεν ενδείκνυται. Ίσα ίσα θα ήταν καλό να φορμάρουμε και την εσωτερική μνήμη 32gb και όποια καρτούλα microSD έχουμε ίσως στο κινητό (εναλλακτικά τραβάμε backup όσα αρχεία δε θέλουμε να χάσουμε στους φακέλους Resource , Sys , System , _PAIbTN και Private και τους σβήνουμε σε κάθε drive που υπάρχουν).

 

1. Κατεβάζουμε το JAF μαζί με το PKEY emulator και το ενημερομένο ini αρχείο.

2. Κάνουμε εγκατάσταση το JAF στον υπολογιστή μας

3. Αποσυμπιέζουμε το PKEY emulator και το ενημερωμένο ini αρχείο στον φάκελο που έγινε εγκατάσταση το JAF και αντικαθιστάμε το υπάρχον ini αρχείο (συνήθως είναι C:\Program Files\ODEON\JAF και C:\Program Files (x86)\ODEON\JAF στα 64bit Windows)

4. Στην περίπτωση που είμαστε σε περιβάλλον Vista/7 κάνουμε δεξί κλικ->ιδιότητες στο εκτελέσιμο του PKEY emulator και θέτουμε και στην καρτέλα συμβατότητα ενεργοποιούμε την εκτέλεση του προγράμματος σε λειτουργία συμβατότητας για Windows XP (Service Pack 3). Καλό είναι να ενεργοποιήσουμε και την τελευταία επιλογή για εκτέλεση με διακιώματα διαχειριστή.

5. Δημιοθργούμε την εξής διαδρομή στον υπολογιστή μας C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products (C:\Program Files (x86)\Nokia\Phoenix\Products εν έχουμε 64bit Windows) και αποσυμπιέζουμε εκεί όλο τον φάκελο RM-505 που έχει το συμπιεσμένο αρχείο με το CFW.

6. Εκτελούμε το PKEY emulator και επιλέγουμε στο STEP 1 -> Random PKEY Raskal SN και στο STEP 2 -> JAF (main) και στην συνέχεια κάνουμε κλικ στο GO.

7. Πατάμε OK αν μας βγάλει σφάλμα ότι δεν υπάρχει box driver.

8. Στο JAF επιλέγουμε την καρτέλα BB5 και επιλέγουμε μόνο τα κουτάκια των ρυθμίσεων Manual Flash, Dead USB και Normal Mode.

9. Κάνουμε κλικ στο κουτάκι με την επιλογή Use INI και περιμένουμε μέχρι να εμφανιστεί το παράθυρο επιλογής μοντέλου στο οποίο θα επιλέξουμε το RM-505 (N97-1 δηλαδή το Classic κι όχι to mini ή το αμερικάνικο)

10. Κάνουμε κλικ στο πλήκτρο Flash και το JAF μας ενημερώνει ότι θα προχωρήσει στο flash της συσκευής και ότι αν κάνουμε downgrade θα καταστρέψουμε την συσκευή μας. ΔΕΝ πατάμε ακόμα Ναι.

11. Βγάζουμε την μπαταρία απο το κινητό μας και το συνδέουμε με USB στον υπολογιστή.

12. Πατάμε το πλήκτρο Ναι και στην συνέχεια βάζουμε την μπαταρία στο κινητό μας.

13. Στην περίπτωση που δεν αναγνωριστεί το κινητό αλλά ξεκινήσει κανονικά επαναλαμβάνουμε την διαδικασία από το βήμα 10 μέχρι να αναγνωριστεί. Αυτό οφείλετε στο ότι τα Windows αργούνε να φορτώσουν τους ειδικούς drivers γιατί ψάχνουν για ενημερωμένους στο internet. Καλό είναι να απενεργοποιήσουμε την εύρεση οδηγών στο διαδίκτυο απο τα Windows.

14. Αφού βρεθεί η συσκευή θα ξεκινήσει το flashάρισμα. Στο τέλος της διαδικασίας θα ακουστεί 3 φορές χαρακτηριστικό beap και στο status η τελευταία λέξη που θα αναγράφεται θα είναι Done!

15. Στην περίπτωση που το κινητό δεν ξεκινήσει κανονικά αλλά μας δείχνει οθόνη Local Mode απλά βγάζουμε την μπαταρία και την ξαναβάζουμε.

16. Η πρώτη εκίννηση ίσως να διαρκέσει λίγα λέπτά και να κολλήσει σε λευκή οθόνη. Μην αγχώνεστε δώστε του λίγο χρόνο.

17. Αν για οποιοδήποτε λόγο το Flashάρισμα αποτύχει στην μέση, ξεκινάμε την διαδικασία απο το βήμα 10 ξανά.

18. Καλό είναι μετά το hard reset να προτιμήσετε ορισμένες repacked εφαρμογές που γίνονται εγκατάσταση στο E αντί του C όπως το Qt Python και Whatsapp που έχουν την κακιά συνήθεια να εγκαθιστώνται στο C. O χώρος στο C είναι πολύτιμος και μείζονος σημασίας για την ορθή λειτουργία του κινητού. Επίσης καλό θα ήταν να εγκαταστήσετε το NetQin Mobile Guard και να προσέχετε τι τρέχει κατά την εκκίνηση του κινητού. Όσο λιγότερα τόσο περισσότερη RAM ελεύθερη και καλύτερο multitasking.

19. Αν δεν είμαστε ευχαριστημένοι με το CFW μπορούμε ανα πάσα στιγμή να κατεβάσουμε το Original Firmware με το Navifirm και να το Flashάρουμε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (οδηγίες για το navifirm υπάρχουν στον αναλυτικό οδηγό της ιστοσελίδας μου)

 

ναι ρε μεγαλε κανε ενα οδηγο και πες μας τα αρνητικα η τη χανουμε ακριβως με αυτο το custom o/s ο συνδιασμος flip και keyboard ειναι ενας λογος που το κραταω ακομα διοτι ειναι γαματος σχεδιασμος. Δυστυχως το E7 ειχε πολλα μειον κατα την γνωμη μου ωστε να προβω σε αγορα.

 

Το κυριότερο που θα χάσεις είναι το ότι θα πρέπει να ξαναπεράσεις τα πάντα από της αρχή, επαφές μουσική εφαρμογές κλπ. Το άλλο που χάνεις είναι όσες εφαρμογές ήταν προ εγκατεστημένες στο N97 για την ακρίβεια απ'όσο θυμάμαι αυτές είναι οι Boingo, Qik & JoikuSpot αλλά θα μπορείς να τις βρεις στο Nokia Store και να της εγκαταστήσεις αν της έχεις ανάγκη. Επίσης έχω απενεργοποιήσει το voice command για εξοικονόμηση μνήμης RAM αλλά αν κανείς το θεωρεί πολύ σημαντικό θα το ενεργοποιήσω στην επόμενη έκδοση. Άλλο που χάνεις είναι η αδυναμία να εγκαταστήσεις κάποιες εφαρμογές που όμως είναι ενσωματωμένες στο κινητό όπως το Mail for exchange και το Nokia e-mail τα οποίο έχουν γίνει intergrated στο Nokia Messaging του C6-00 άρα δε χάνεις τίποτα πέρα από κάποια bugs που έχουν. Δες και τα bugs που έχω παραθέσει στην ιστοσελίδα μου για να έχεις μια πιο συνολική εικόνα του τι χάνεις. Ίσως επίσης να σου φανεί ότι η αυτονομία της μπαταρίας είναι λίγο μικρότερη λόγο του ότι ανέβασα το frame rate για να είναι πιο γρήγορο το κινητό εγώ δεν έχω δει τρελή διαφορά ως τώρα πάντως στην αυτονομία.

 

επισης αν και χρονια εχω ακουσει και ψιλοδιαβασει για το custom rom πες μας για αυτους που δεν το κατεχουνε. αν αποφασισουνε να πανε παλι στο μαμα rom ειναι ευκολο να το ξαναβαλουμε?

 

Θα πω απλά πως τα Custom Roms για Symbian δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που γίνονται σε Android. Στο Android πειράζουν κώδικα σε Symbian... μαγειρεύουν. Για την ακρίβεια πειράζεις ρυθμίσεις από τα αμέτρητα configuration files του Symbian για να αυξήσουν την αποδοτικότητα του κινητού η να το φέρουν στα μέτρα τους. Επίσης αλλάζουν/ προσθέτουν αρχεία και εφαρμογές στο firmware και στην περίπτωση του porting μεταφέρουν ένα μεγάλο μέρος αρχείων ενός κινητού σε ένα άλλο εφόσον το hardware είναι ίδιο. (πχ firmware του Ν97/C6 σε 5800 για υποστήριξη homescreen με widgets). Αυτά σε μια εντελώς μπακάλικη και πρόχειρη εξήγηση. Όπως είπα και πιο πάνω μπορείς να γυρίσεις ανά πάσα στιγμή στο Original Firmware με την ίδια διαδικασία ακριβώς απλά πρέπει να κατεβάσεις το original με το navifirm. Προσωπικά αν πας μια φορά σε Custom Firmware, δύσκολα ξαναγυρνάς πίσω.

 

Παιδιά δοκιμάστε και ότι προβλήματα/ερωτήσεις έχετε postάρετε και θα κάνω ότι μπορώ. Κάθε feedback είναι δεκτό. Απλά λίγη κατανόηση γιατί ότι κάνω το κάνω ως χόμπι κι έχω κι άλλες υποχρεώσεις. Δεν πληρώνομαι από καμιά Nokia. Το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι θα έρθουν κι άλλα cooked/custom firmware updates και προσπαθώ να τα κάνω να μη χρειάζονται hard reset σε κάθε νέα έκδοση που θα βγάζω. Απλά προτεραιότητα αυτό τον καιρό είναι οι οδηγοί...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται, το Ν97 το έχω για δεύτερο/buck-up γιατί δεν μου κάνει καρδιά να το δώσω σε κανένα. (δεν έχω κανένα να το εκτιμήσει!). Οπότε μπορώ χωρίς ρίσκο να του αλλάξω τα φώτα!

Μόλις βρώ χρόνο θα τα δοκιμάσω όλα αυτά!

Πολύ καλή δουλειά, μπράβο!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τα τσακάλια του φόρουμ! :)

 

Δυστυχώς έχω τα 3 κλασικά προβλήματα να μην κλειδώνει το GPS, το τζαμάκι της κάμερας να έχει γρατζουνιές και οι σκοτεινές φωτογραφίες να βγαίνουν με ασπρίλα όταν ενεργοποιείται το φλας.

 

Για τους παραπάνω λόγους είχα πάει στο ΝΟΚΙΑ Care του Πειραιά, το Δεκέμβρη του 2010. Περίμενα για 18 μέρες και το πήρα πίσω χωρίς να έχει γίνει καμία επισκευή παρά μόνο format παρόλο που πριν το πάω είχα κάνει και όλα τα απαραίτητα Updates. Τι παράπονα, τι φωνές, τι να λέω αυτά που είχα διαβάσει και στο φόρουμ εδώ ότι πρέπει να μου τα αλλάξουν, δεν έβγαλα άκρη. Ο άνθρωπος του μαγαζιού μου είπε ότι το στέλνει στα κεντρικά (arvato teleservice S.A., 225 Λεωφόρο Αθηνών & Κηφισού) και δεν είναι στο χέρι του να κάνει κάτι.

 

Δυστυχώς κι εγώ το άφησα έκτοτε λόγω έλλειψη χρόνου και ουσιαστικά παρέμεινα ως τώρα με ένα κινητό χωρίς GPS και με πολύ κακής ποιότητας λήψη σκοτεινών φωτογραφιών.

 

Η εγγύηση λήγει τέλη Νοέμβρη του 2011 και στα παραπάνω μου προστέθηκε άλλο ένα πρόβλημα πριν λίγες μέρες. Το κινητό εκφορτίστηκε πλήρως αφού αμέλησα να το φορτίσω αλλά προς έκπληξή μου όταν το έβαλα να φορτίσει δε φόρτιζε. Άναβε το λευκό LED στην είσοδο της συσκευής για το βύσμα του φορτιστή και μετά από λίγη ώρα έσβηνε (όπως συμβαίνει όταν η μπαταρία έχει φορτίσει). Παρόλα αυτά το κινητό δεν άνοιγε. Δοκίμασα τόσο φορτιστή σε μπρίζα όσο και μέσω USB από υπολογιστή. Εν τέλει, δοκίμασα στηρίζοντας μια φορτισμένη μπαταρία από το Ν95 που είχα και το κινητό άνοιξε μια χαρά. Άρα το πρόβλημα είναι ότι το κινητό δε μπορεί να φορτίσει τη μπαταρία για κάποιο λόγο ή ότι η μπαταρία για κάποιο λόγο αχρηστεύθηκε.

 

Το παρακάτω:

το δικό μου δυστυχώς, παέι για απόσυρση...:(:(

 

Εδώ και 10 μέρες δε φόρτωνε η μπαταρία με τίποτε (με κανένα καλώδιο). Άλλαξα μέχρι και μπαταρία, μήπως κι είχε "φάει" τα ψωμιά της αυτή που είχα... Τελικά το πήγα χθες στη NOkia Care να μου διαγνώσουν το πρόβλημα, και σήμερα με ενημέρωσαν ότι έχει αποκολληθεί το mini-usb :blink::confused: κι ότι ή το φτιάχνει ο τεχνικός εκεί (αλλά με κίνδυνο να νεκρώσει η πλακέτα τελείως=40€ ή αποστολή στα κεντρικά για αλλαγή πλακέτας=200€).

 

:(

δεν παίζει να συμβαίνει με τη δική μου περίπτωση, καθώς όταν έβαλα τη μπαταρία του Ν95, σύνδεσα το USB στον υπολογιστή και πήρα κανονικά backup από τη συσκευή.

 

Για τα 3 κλασικά προβλήματα και το τελευταίο της μη φόρτισης της μπαταρίας, χθες έσπευσα και παρέδωσα τη συσκευή στο κατάστημα NOKIA Care του Π. Φαλήρου (μετά και τα καλά λόγια που διάβασα εδώ). Αύριο πρωί θα ξαναπάω να πάρω κάποια χαρτιά.

 

Να σημειώσω ότι πέρα από την περιγραφή του προβλήματος και εκτυπώσεις από σελίδες του internet:

1. A Nokia Care Point take on the N97 Camera & GPS Flaws

2. Nokia N97 Main Camera Scratch Issue – An Official Advisory

3. Getting the Care Point lowdown on the Nokia N97 camera glass and GPS

 

τους παρέπεμψα να ελέγξουν και το Service Bulletin της NOKIA:

Repair Instruction GPS Perfomance Improvement (SB-019, 09.09.2009)

Repair Instruction Camera Lens Scratch Issue (SB-017, 28.08.2009)

(ίσως να βοηθούσε αν έχει κάποιος τα παραπάνω Service Bulletin έγγραφα ή κάποιο link ώστε να τα εκτυπώσω)

 

Μπορώ να κάνω κάτι ακόμα να σιγουρευτώ ότι αυτή τη φορά θα φτιαχτεί το GPS και τα προβλήματα της κάμερας;

Να του πω τίποτα περί δικαιώματα καταναλωτή, ΙΝ.ΚΑ., κτλ σε περίπτωση που δε φτιαχτούν ή θα είναι χειρότερα αν απειλήσω με μηνύσεις και καταγγελίες;:!:

Πλέον, αν κάνουν 3 βδομάδες να μου το δώσουν πίσω, δε θα έχω χρόνο να το ξαναδώσω για την επισκευή αυτών των προβλημάτων αφού θα έχει λήξη η εγγύηση.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά, αλλά με τρομάζει το γεγονός ότι το κινητό θα ξαναπάει στα κεντρικά που είχε πάει και πέρυσι το Δεκέμβρη. :cry:

Τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που τελικά δε φτιαχτούν GPS και κάμερα;

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη και συγχωρέστε με για το σεντόνι.

Edited by andrewstas
Link to comment
Share on other sites

Τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που τελικά δε φτιαχτούν GPS και κάμερα;

 

διαβαζοντας την περπτωση σου

νομιζω πως αν δεν λυθουν τα προβληματα σου

τοτε επιβαλλεται η αγορα ενος ak-47.

Ok

περα από τη πλάκα ακομη και αν δεν λυθουν τα προβληματα σου δεν υπαρχει λογος ανησυχίας μιας και καθε επισκευή που γινεται καλύπτεται απο εγγύηση 6 μηνών.

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Μα άμα δε γίνει καμία επισκευή και απλά κάνουν πάλι μόνο update και φτιάξουν μόνο το θέμα της φόρτισης, θα με καλύπτουν 6 μήνες και για GPS και για κάμερα;
Link to comment
Share on other sites

Μα άμα δε γίνει καμία επισκευή και απλά κάνουν πάλι μόνο update και φτιάξουν μόνο το θέμα της φόρτισης, θα με καλύπτουν 6 μήνες και για GPS και για κάμερα;

 

νομιζω οτι ειναι σαφες οτι αναφερομαι στη περιπτωση που ΓΙΝΕΙ καποια επισκευη

 

το θεμα ειναι οτι δεν μας δινεις αρκετα πληροφοριακα στοιχεια σε σχεση με το ποιο revision κατασκευης σκελετου εχε το Ν97

για να μπορεσω να διακρινω αν το προβλημα υπηρχε η αν ειναι λογο κακης χρησης δικης σου

 

Νομιζω οτι παλαιοτερα εχω αναφερθει στο τι επισκευαζεται και πως σε σχεση με τα προβληματα σου

Οποτε ριξε μια ματια σε παλαιοτερα post

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...