Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nokia N9 δείγμα βίντεο και φωτογραφίες από την κάμερα Carl Zeiss 8 Megapixel

 

Δοκιμάζουμε την κάμερα 8 Megapixel με τον φακό Tessar της φημισμένης Carl Zeiss του Nokia N9. Τραβήξαμε βίντεο και φωτογραφίες σε εξωτερικό χώρο κάτω από το φως του ήλιου σήμερα το μεσημέρι. Το θέμα που επιλέξαμε είναι ένα από τα αγαπημένα μας, οι ψαρόβαρκες στη μαρίνα Αλίμου με τα πλούσια χρώματα και τις λεπτομέριες στα δίχτυα. Δείτε το αποτέλεσμα.

 

Φωτογραφίες

Οι φωτογραφίες είναι στα 8 Megapixel με κάδρο 4:3. Υπάρχει επιλογή 16:9 αλλά στα 7 Megapixel. Η ανάλυση των φωτογραφιών είναι 3248×2448 pixels. Οι φωτογραφίες έχουν μέγεθος 1.8MB με 2MB. Όλες οι ρυθμίσεις ήταν στις επιλογές «αυτόματο». Δείτε δύο φωτογραφίες σε πλήρη ανάλυση εδώ και εδώ.

 

Βίντεο

Το βίντεο είναι τραβηγμένο στη καλύτερη ποιότητα 1280×720 pixels (MPEG-4, ήχος stereo). Το μέγεθός του αρχείου είναι 214MB. Σε αυτή την ποιότητα δεν μπορείς να έχεις zoom-in/ zoom-out κατά τη διάρκεια της λήψης. Όλες οι ρυθμίσεις ήταν στις επιλογές «αυτόματο». Το διπλό LED flash δεν μπορεί να είναι αναμμένο όταν τραβάς βίντεο.

 

http://techblog.gr/mobile/nokia-n9-video-photo-sample-2431/

Link to comment
Share on other sites

Στο 00:58

 

meego 1.2 harmattan

version PR1.1

 

(Πολύ όμορφο το μαύρο δίπλα στο λευκό)

Εγώ την έκδοση MeeGo έλεγα, το άρθρο δεν θυμάμαι να έλεγε τίποτα για PR 1.1 ...

 

 

 

Και το ραδιόφωνο στο maemo talk έλεγε ότι βρήκαν τρόπο και το δουλεύουν, απλά ακόμα μόνο μέσω τερμιναλ ενώ είναι στα σχέδια να βγει εφαρμογή από την ίδια την νοκια για ξεχωριστό app

 

Όσον αφορά το massive storage από τη στιγμή που θα βγει file manager άνετα δεν μπορεί να γίνει partition και μ'έναν απλό ftp browser να πετάς μέσα ό,τι αρχείο θες; :confused:

 

Mass Storage έχει η συσκευή κανονικά, σύνδεση με PC και drag 'n' drop ...

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Και το ραδιόφωνο στο maemo talk έλεγε ότι βρήκαν τρόπο και το δουλεύουν, απλά ακόμα μόνο μέσω τερμιναλ ενώ είναι στα σχέδια να βγει εφαρμογή από την ίδια την νοκια για ξεχωριστό app

 

Όσον αφορά το massive storage από τη στιγμή που θα βγει file manager άνετα δεν μπορεί να γίνει partition και μ'έναν απλό ftp browser να πετάς μέσα ό,τι αρχείο θες; :confused:

Απλα για ενημερωση τωρα που το θυμηθηκα. Η συσκευη εχει για τον χρηστη 57GB ελευθερα προς χρηση προσβασιμα ειτε απο το nokia suite ειτε ως mass storage. Εχει ενα partition 4GB για εφαρμογες και αλλο ενα 2GB που ειναι λογικα το root για τα αρχεια των εφαρμογων απο οσο ειχα δει στο remote device.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ίσως είναι νωρίς ακόμα, αλλά υπάρχει δείγμα λήψης ήχου σε συνθήκες ψηλής έντασης; Συναυλίας, κλαμπ, τέτοια πράγματα
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ίσως είναι νωρίς ακόμα, αλλά υπάρχει δείγμα λήψης ήχου σε συνθήκες ψηλής έντασης; Συναυλίας, κλαμπ, τέτοια πράγματα

 

...#671...

Link to comment
Share on other sites

Αν γυρίσεις σε προηγούμενες απαντήσεις θα δεις σε λίστα όλα τα χρώματα και στα δύο μοντέλα ...

 

Δεύτερον, έχουν ακουστεί πολλές παρόμοιες "λεπτομέρειες" για αυτό το κινητό, σημαίνει ότι έχει κάνει πάταγο ήδη ... Πλέον δεν δίνω καν σημασία, ένα αέναο μπλα μπλα είναι ....

 

Η τιμή έπεσε αρκετά χαμηλά αλλά και πάλι, δεν θα πουληθούν 600 κομμάτια σε όλη την Ελλάδα, ακόμα και αν δεχθούμε τον αριθμό των 600 κομματιών ως αληθή .... Και όχι μόνο γιατί κάποιος θα προτιμάει την cyan ή την magenda, όχι γιατί θα θέλει να βρει φθηνότερα την 16άρα έκδοση, ούτε γιατί δεν έχει λεφτά το αντίστοιχο ποσοστό αλλά γιατί δεν έχει διαφημηστεί το κινητό ... Αν δεεεεεεεεεν, σε προτρέπω να μην το πάρεις, σύμφωνα με την λογική σου θα κάνεις και σε κανέναν την χάρη και δεν θα του το φας ... Αλλά ας σταματήσουμε να ρίχνουμε φωτιά σε σαχλές φήμες κάθε τρεις και λίγο, εντάξει τα συζητήσαμε στις πρώτες σελίδες, άπαξ και έρχεται Ελλάδα και παίρνουμε όλοι οι υποψήφιοι από ένα, προς τι να αναμασάτε φήμες ???...

 

 

 

Ελληνικό Πληκτρολόγιο : Check ..

File Manager : Check

FM R&T : ....

USB OTG : ....

 

Μολις πριν λιγες ημερες αναθεωρησε την τακτικη της η Νοκια και επαψε να παιζει και το παιχνιδι marketing της περιορισμενης διαθεσιμοτητας. Πλεον, τα νεα δεδομενα ειναι οτι θα παραχθει σε ο,τι ποσοτητα απαιτηθει .-

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν λιγες ημερες αναθεωρησε την τακτικη της η Νοκια και επαψε να παιζει και το παιχνιδι marketing της περιορισμενης διαθεσιμοτητας. Πλεον, τα νεα δεδομενα ειναι οτι θα παραχθει σε ο,τι ποσοτητα απαιτηθει .-

 

Καλό αυτό γιατί μπορεί να πέσει και η τιμή του, αν και τα περί περιορισμένης διάθεσης περισσότερο σε marketing μου φαίνεται.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!

Ίσως στις γιορτές το χτυπήσω (Θεού θέλοντος και ΓΑΠ επιτρέποντος....) :X

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

ποτε το βλεπουμε να εχουμε και το μπλε;;;νομιζω οτι το εχω ερωτευτει....
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

ποτε το βλεπουμε να εχουμε και το μπλε;;;νομιζω οτι το εχω ερωτευτει....

 

επισημα δεν εχει ερθει καν το Ν9.

 

μονο οτι φερνουν καποια μαγαζια σε παρα-εισαγωγη.

οποτε μονοι οι ιδιοι ξερουν.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

wow!! βαλτε το βιντεο στο 2:35

 

καλοοοο

Κολημενος ομως με το Ν9 ετσι??εγω ειμαι αναμεσα σε αυτο και το Nexus Πλεον...

επισης στο πλαισιο υπαρχει να το προπαραγγειλεις αλλα για το χρωμα δεν αναφερει κατι..http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Nokia-%CE%9D9-64GB-Black-%CE%9D9-64GB-BLACK.htm

HDMI δεν με ενδιαφέρει... αλλά ένα ραδιόφωνο δεν μπορούσαν να βάλουν! (ναι, κάποιοι από εμάς το χρησιμοποιούμε)

συμφωνω..το ραδιοφωνακι χρειαζεται..

Edited by kafriton
Ειμαι :ninja:!!
Link to comment
Share on other sites

προσεξτε με λιγο:

 

ραδιοφωνο εχει το Ν9

 

:)

Νομιζω εχει αρχισει και σου αρεσει η ιδεα να μου την μπαινεις συνεχεια ομως ετσι??...χαχα..!!στο πλαισιο αγορινα δεν αναφερει κατι..σχολιασα με βαση τα λεγομενα του προαναφερθείς..

Edited by kafriton
Ειμαι :ninja:!!
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει αρχισει και σου αρεσει η ιδεα να μου την μπαινεις συνεχεια ομως ετσι??...χαχα..!!στο πλαισιο αγορινα δεν αναφερει κατι..σχολιασα με βαση τα λεγομενα του προαναφερθείς..
Μην αγχωνεσαι, ουτε η nokia δεν το αναφερει το radio:ninja: Αλλα υπαρχει και ηδη εχουν καταφερει να το λειτουργήσουν απο το terminal. Οποτε αναμενουμε και την εφαρμογη. Για τον fm transmitter παντως δεν ακούστηκε κατι ακομη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει αρχισει και σου αρεσει η ιδεα να μου την μπαινεις συνεχεια ομως ετσι??...χαχα..!!στο πλαισιο αγορινα δεν αναφερει κατι..σχολιασα με βαση τα λεγομενα του προαναφερθείς..

 

Μια παρατήρηση...μην κοιτάς τα τεχνικά χαρακτηριστικά στις εταιρίες λιανικής....Είναι πάμπολλες οι φορές που έχουν κάνει λάθη, από μικρά όπως αυτό που αναφέρεις μέχρι και συσκευές να φοράνε λειτουργικά άσχετα...

 

Kαλύτερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση...μην κοιτάς τα τεχνικά χαρακτηριστικά στις εταιρίες λιανικής....Είναι πάμπολλες οι φορές που έχουν κάνει λάθη, από μικρά όπως αυτό που αναφέρεις μέχρι και συσκευές να φοράνε λειτουργικά άσχετα...

 

Kαλύτερα εδώ

για αυτο γουσταρω τα φορουμ...εμπειρο site..:D

Ειμαι :ninja:!!
Link to comment
Share on other sites

Έγινε το μεγάλο βήμα. Επιτέλους έκανα την προπαραγγελια. Δυο βδομάδες αναμονής πλέον !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aντε να πω απο τωρα "με υγεια" δηλαδη!

 

εγω, θα το παρω στη γιορτη μου. Εκει , κοντα Χριστούγεννα πρωτοχρονια :)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ prodigy. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την προπαραγγελια γιατί είναι η πρώτη που κάνω κ έχω το άγχος των παιδικών ασθενειών. Άντε με το καλό οι υπόλοιποι να μεγαλώσει η κοινότητα μας και να κερδηθεί το στοίχημα του ν9

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όσοι σαν εμένα αμφιταλαντεύονται σχετικά με το να πάρουν ή όχι το N9 αξίζει να διαβάσουν προσεκτικά αυτό το τόπικ στo talk.maemo.org. Βασικά είναι Q&A με αυτόν που ανέφερε τα επερχόμενα 3500 fixes/updates στα pr1.1 και pr1.2

 

Εμένα προσωπικά το παραπάνω με απέτρεψε οριστικά από το να αγοράσω το N9, όχι γιατί τα pr1.1 και pr1.2 δεν έχουν σημαντικά update/fixes αλλά επειδή δεν έχουν fixes/updates στις κατηγορίες που προσωπικά με ενδιαφέρουν. Ωστόσο άλλοι με διαφορετικές ανάγκες από εμένα ίσως πειστούν από αυτό το Q&A ότι αξίζει να το αγοράσουν.

 

Εγώ το βρήκα φοβερά ενδιαφέρον αν και το αποτέλεσμα με απογοήτευσε και επαναλαμβάνω ότι αυτό έχει να κάνει με τις δικές μου ανάγκες και όχι με τον όντως φοβερά μεγάλο αριθμό update/fixes που αναμένονται.

 

Πάντως εκτός από αυτό το thread καλό θα ήταν όποιος ενδιαφέρεται για το N9 να διαβάσει όλα τα σχετικά topics στο talk.maemo.org. Είναι φοβερά πλούσια πηγή πληροφοριών.

Edited by menes
Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μέρες εξαντλητικής χρήσης του Ν-9 παραθέτω ένα μικρό review/παρουσίαση για τις εντυπώσεις που μου άφησε η πολυαναμενωμενη αυτή συσκευή.

 

Και μερικες φωτογραφιες απο τα μενου του τις οποιες εβαλα ετσι γιατι το φορουμ περνει μεχρι 5 ανα ποστ. και δεν εχει quickview.

 

Εξωτερική Εμφάνιση.

 

Ίσως το ποιο όμορφο κινητό που έχει περάσει από τα χεριά μου. Ότι δεν έχει καταφέρει να κάνει η apple μέχρι τώρα το κατάφερε το Ν9 στον τομέα seamless design και μινιμαλισμού. H οθόνη και το γυαλί που την περιβάλει δένει άψογα με τη συσκευή κοιτώντας την από οποιαδήποτε γωνία. Ο συνδυασμός amoled και clear black καταφέρνει το ακατόρθωτο, να μην μπορεί κάνεις να ξεχωρίσει τα borders της οθόνης και αφήνει την αίσθηση του ότι η οθόνη καταλαμβάνει όλη την επιφάνια του κυρτού γυαλιού της πρόσοψης.

Κατά τη φόρτιση ένα λευκό led στο κάτω μέρος της οθόνης αντιδιαμετρικα της κάμερας πάλετε με ένα πολύ όμορφο εφέ fade in, fade out. Κατά τη διάρκεια αναμονής στην οθόνη συναντάμε ένα ψηφιακό ρολόι δειχνοντας από κάτω του ειδοποιήσεις που υπάρχουν με ένα απλό σύμβολο, διαφορετικό για κλήση e-mail και μήνυμα.

Στο πάνω μέρος του τηλέφωνου έχει τοποθετηθεί ο μηχανισμός που υποκρύπτει το usb καθώς και το συρτάρι της micro sim. To πρώτο ανοίγει σα μοχλός πιέζοντας τη μια πλευρά του και ‘κλειδώνει’ στην ανοιχτή θέση του με έναν πολύ ωραίο μεταλλικό ήχο υποδηλώνοντας την κατασκευή του και ότι δεν πρόκειται να χαλαρώσει σύντομα. Tο διπλανό πορτάκι της κάρτας sim ανοίγει με μηχανισμό που απαιτεί να πιάσουμε το πορτάκι από την εσοχή του και να το σύρουμε προς την πλευρά του micro usb , οπού μετά από 1-2 χιλιοστά ξεκλειδώνει και πετάγετε ελαφρός προς τα πάνω. Στην πίσω όψη συναντάμε το διπλό και αρκετά δυνατό led flash και την κάμερα που κάθετε διπλά από το λογότυπο της Nokia σε ένα ασημί πλαίσιο. Το πλαίσιο αυτό και όλο το πίσω μέρος εκ πρώτης όψεως φαίνετε υπερευαίσθητο και πως μπορει να γρατζουνηθεί πολύ εύκολα, πράγμα όμως που δεν ισχύει. Αρνητικό στο μαύρο χρώμα είναι το ότι είναι μαγνήτης για δαχτυλιές ακόμα και από ολόστεγνα δάχτυλα.

 

Εάν ένα κινητό αξίζει να τραβάει τα βλέμματα όταν είναι ακουμπισμένο στο τραπέζι θα έλεγα ότι είναι το N9. Πραγματικό κόσμημα από κάθε γωνία, με την τελευταία προσπάθεια για ποιότητα και looks να την έχει κάνει η Samsung με το S8500. Αν και θα προτιμούσα τα υλικά του C7 για μεγαλύτερη ανοχή σε δαχτυλιές με καλύπτει πλήρως σε αισθητική εμφάνιση. Το βαφτίζω Monica Bellocci των κινητων,δηλαδη ευρέως αποδεκτή θεϊκή κατασκευή :happy:

 

Μενού

 

Το πρώτο που συναντάμε πατώντας το lock button είναι το lock screen με βασικές πληροφορίες για το δίκτυο και την μπαταρία πάνω αριστερά και πάνω δεξιά ένα πράσινο τετραγωνάκι που σηματοδοτεί ότι έχουμε διαλέξει να φαινόμαστε online στα κοινωνικά δίκτυα (Facebook, Skype, Gtalk κτλ) και μια πράσινη σημαία που δεν έχω ιδέα ακόμα τι εννοεί. Κάτω βλέπουμε σε ορθογώνια tabs ότι ειδοποίηση έχουμε, από αναπάντητη κλήση και μήνυμα, event του calendar ή e-mail. Έχουμε τη δυνατότητα να πλοηγηθούμε κατευθείαν σε αυτά πιάνοντας τα και κάνοντας slide σε μια από της άκρες τις οθόνης, οπού και το κινητό ξεκλειδώνει και μας πάει αμέσως στην ειδοποίηση. Αλλιώς με ένα unlock slide της lock screen μπαίνουμε στο μενού ή κάνουμε slide από κάτω προς τα πάνω μέχρι τι μέση και εμφανίζετε το quick menu με κλήση’ ‘μήνυμα’ ‘κάμερα’ και ‘web’.

Να συμπληρώσω πως η φωτογραφία της lockscreen είναι customizable από τα settings. Άμα θέλουμε κάποια άλλη πρέπει να την κατεβάσουμε (υπάρχει shortcut για το store/wallpapers στο μενού επιλογής wallpaper).

Μπαίνοντας στο μενού βλέπουμε τα applications που υπάρχουν στη συσκευή, από την κλήση και της επαφές μέχρι apps για YouTube Facebook Skype twitter document reader RSS feeds και wife Hotspot. Το scrolling του μενού είναι κάτι που απογοητεύει δυστυχώς. Σε γρηγορο scroll που το δάχτυλο δε μένει πολύ πανω στην οθόνη συνήθως πατιέται κάποια εφαρμογή αντί να κάνει scroll . Tα frames κατά τη διάρκεια του scrolling είναι λίγα με αποτέλεσμα να μη φαίνετε τόσο smooth. Παραδόξως κάτι τέτοιο δε συμβαίνει στις επαφές που είναι 300+ με φωτογραφίες κτλ, και συμπεραίνω ότι μάλλον δεν είναι ανεπάρκεια hardware, αλλά του software που ευελπιστώ να διορθωθεί σε κάποιο update.

Το μενού είναι η πρώτη από της 3 οθόνες που έχουμε προστασίες σε αυτή την κατάσταση του κινητού. Με slide στα δεξιά μπαίνουμε στα feeds που μας κάνει οτιδήποτε έχουμε συνδέσει στο κινητό από κοινωνικά δίκτυα, RSS feeds και calendar, αλλά και τα notifications μας πάνω πάνω. Στο header αυτού του μενού βλέπουμε την ημερομηνία στα αριστερά και τον καιρό στα δεξιά μέσω του accuweather. Το πρώτο λειτούργει σαν shortcut στο ημερολόγιο ενώ ο καιρός μας βάζει στο application του accuweather και βλέπουμε την πρόγνωση του. Με slide προς τα αριστερά μπαίνουμε στην οθόνη που λειτούργει σαν task manager εμφανίζοντας μας ότι υπάρχει ανοιχτό αυτή τη στιγμή στη συσκευή και μπορούμε να τα κλίσουμε όλα, ένα , η να πάμε σε κάποια εφαρμογή κατευθείαν.

 

Ανάμικτες γεύσεις από WP7 και Symbian S^3 σε αυτά τα μενού, προσπάθεια να συνδυάσει τα καλύτερα από τους δυο κόσμους και τα καταφέρνει πολύ καλά μέχρι στιγμής. Μου χάλασε πολύ την εμπόρια το scrolling που με γύρισε στο c7 Anna αλλά λάτρεψα το feed page που είναι ίδιο αλλά με καλύτερη ανταπόκριση και γρήγορο από του Mango.

 

Κλήσεις/Επαφές

 

Στο εικονίδιο phone βρίσκουμε τα γνώριμα και κλασικά Recent calls, ελεύθερη πληκτρολόγηση και εικονίδιο για τις επαφές μας σε 3 tabs που βρίσκονται στο κάτω μέρος της οθόνης.

Στις επαφές δε συναντάμε κάτι πρωτοποριακό. Οι επαφές μας που μπορεί να της έχουμε από το Nokia account, από το Facebook και το Skype, αλλά και από κάποιο Mail for exchange account. Εάν έχουμε βάλει ‘contacts on’ στο αντίστοιχο account οι επαφές θα βρεθούν σε αυτό το μενού οπού μπορούμε να τις επεξεργαστούμε, να τις κάνουμε merge με άλλες, να φτιάξουμε groups των επαφών ή να τις κάνουμε export σε αρχείο. Μεγάλο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι ότι για να κάνεις merge τις επαφές με του Facebook για παράδειγμα πρέπει να βάλεις να σου εμφανίζονται και οι επαφές του Facebook στα contacts, να κάνεις merge και μετά να τις αφαιρέσεις έτσι ώστε να μείνεις με τις επαφές που θες. Πάνω σε μια επαφή -εάν δεν υπάρχει φωτογραφία- εμφανίζονται τα αρχικά του ονοματεπωνύμου και ένα πράσινο κουτάκι δεξιά. Το πράσινο κουτάκι είναι ένδειξη του ότι η επαφή βρίσκετε online σε κάποιο κοινωνικό δίκτυο, στο Talk ή στο Skype. Μπαίνοντας μέσα στην επαφή βρίσκουμε τα στοιχειά της επαφής , το τελευταίο post που έχει κάνει στο Facebook/Skype, και τα mails της επαφής τα οποία είναι clickable και μας παραπέμπουν στην δημιουργία mail από τον default mail account που έχουμε δημιουργήσει, αλλά και τα Services πχ Facebook και Skype από τα οποία, πατώντας το Facebook, μας πάει στην σελίδα της επαφής μας που έχει στο FB, ή ακριβώς διπλά στο εικονίδιο του μηνύματος μας πάει για να κάνουμε chat με αυτή την επαφή στο messages του τηλέφωνου ( περισσότερα για αυτό αμέσως μετά). Τέλος έχουμε τις ίδιες επιλογές στο κουμπί του Skype συν την επιλογή να κάνουμε κλήση κατευθείαν μέσω Skype!

 

Πολύ καλό το contact managing αλλά το merge θέλει δουλεία ακόμα. Με εξέπληξε το ποσό δεμένο είναι το τηλέφωνο με το Skype εμφανίζοντας σου μέχρι και τα Skype credits κατά τι διάρκεια της κλήσης. Τέλος δε μου άρεσε η επιλογή να βάζει τα αρχικά του ονόματος στην φωτογραφία της επαφής άμα δεν έχουμε εμείς. Κάνει τον κατάλογο να φαίνετε σαν τον περιοδικό πινάκα στοιχείων.

 

Search/Web browser

 

Άλλη μια έκπληξη εδώ. Ο web browser του κινητού με τα ελάχιστα options -open in new window,share this page, και add to apps οπού κάνει μια σελίδα app icon και την βάζει στο μενού έτσι ώστε να είναι ποιο γρήγορα προσβάσημη - είναι ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ από τον IE9 του mango! Σε σύγκριση φορτώματος του in.gr φόρτωσε όλη τη σελίδα περίπου 1,5 δευτέρα ποιο γρήγορα, σε photo heavy σελίδες φαίνετε να ανοίγει κι άλλο ελαφρώς η ψαλίδα μέχρι τα 2,5 δευτέρα ενώ σε άλλες σελίδες μπορεί να έρθουν και ισόπαλοι. Επίσης όλες τις φορές ήταν πρώτος στην εμφάνιση του layout της σελίδας αλλά και η οθόνη του ήταν ποιο ευκρινής στην ανάγνωση χωρίς ζουμ. Ο Browser μεγαλώνει ελαφρώς τη γραμματοσειρά στο άρθρο κρατώντας όμως το πλάτος της σελίδας ίδιο. Έτσι δε χρειάζεται να γυρίσει καν το κινητό στο πλάι για ανάγνωση των περισσότερων σελίδων. Το scroll του είναι πολύ ομαλό, η ταχύτητα ζουμαρίσματος άμεση και χωρίς κανένα κωλυμα.

Το search που βρίσκετε στο μενού εάν και στην αρχή φαίνετε αδιάφορο κάνει ότι υποσχόταν να κάνει το search στο mango, πολύ ποιο γρήγορα και αποτελεσματικά. Καταχωρώντας το όνομα μιας ταινίας για παράδειγμα που έχουμε στο κινητό θα μας βγάλει σαν αποτέλεσμα την ταινία που βρίσκετε στα multimedia μας, επαφές με το ίδιο όνομα ή ακόμα και το τηλέφωνο ή e-mail μιας επαφής εάν ταιριάζει με τον ορό. Και το τέλος εάν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε την default search engine που έχουμε βάλει στο browser μας για να μας δώσει αποτελέσματα στο Web. H εύρεση είναι άμεση και instant με κάθε γράμμα που πατάμε.

 

Ελπίζω το επόμενο κυμα απολύσεων της Nokia να είναι σύσσωμο το marketing department τους. Όταν οι άλλοι κάνουν διαφημιστικές καμπανιές για το 1fps που πιάνει περισσότερο ο browser τους σε σχέση με τον ανταγωνισμό, η Nokia έχει διαμάντι σε αυτό τον τομέα και ούτε που το αναφέρει.

 

Messages/Instant Messaging

 

Πολύ καλή δουλεία έχει γίνει και εδώ και επιτέλους βλέπουμε να συμβαδίζει η Nokia με την υπόλοιπη αγορά σε θέμα ευκολίας. Μετά το απαράδεκτο ‘Social Networks’ στα S^3 κάνεις δεν περιμένει να δει δουλεία εφάμιλλη με τα WP7. Στα messages θα βρει κάνεις όλα τα text messages που έχει λάβει από οποιαδήποτε υπηρεσία έχει σύνδεση. Εμφανίζονται κατά αποστολέα και κατά δίκτυο αντίθετα με τα WP7 που εμφανίζονται κατά αποστολέα και μόνο αλλά και Πόλυ πολύ ωραίο και βολικό. Κάτω αριστερά βρίσκετε το κουμπί για δημιουργεί νέου μηνύματος και στα δεξιά του η επιλογή για chat οπού εμφανίζονται οι επαφές που στις οποίες μπορούμε να στείλουμε κάποιο instant message στο εκάστοτε κοινωνικό δίκτυο που τους έχουμε. Οι επαφές έχουν διάταξη πρώτα οι online και μετά φαίνονται και οι offline. Παρατήρηση εδώ πως σε περίπτωση που μια επαφή δεν φαίνετε στις επαφές –γιατί πχ το βάλαμε το Facebook να μην ρίξει της επαφές του στα contacts- δε θα φαίνετε και εδώ, εκτός εάν την έχουμε κάνει merge με κάποια υπάρχουσα που είναι στα contacts μας.

 

Θα έλεγα το 2ο καλύτερο messaging σύστημα μετά τα Mango. Τα οποία όμως έγιναν όπως είναι ένα χρόνο μετά το λανσάρισμα του OS. Εάν υπάρξει υποστήριξη θα δούμε παρά πολλά!

 

Mail/Accounts

 

Στα mails μπορούμε να βρούμε κάθε mail που έχουμε φτιάξει στη συσκευή, επίσης μπορούμε να βάλουμε και favorite κάποιο φάκελο μέσα από τα mailς να μας εμφανίζετε στην αρχική οθόνη γλιτώνοντας μας χρόνο από την περιήγηση μέσα σε όλο το mailbox μας. Τα e-mails και λειπα accounts τα φτιάχνουμε από το accounts οπού βρίσκουμε το καθιερωμένο mail for exchange και όλα τα Δημοφίλη mail clients πλην του live/Hotmail. Περά από τα mails έχουμε και τα κοινωνικά μας δίκτυα με Skype Nokia account Facebook twitter Flickr ακόμα και YouTube account. Τίποτα ασυνήθιστο περάν της απρόσκοπτης λειτουργιάς τους αντίθετα με τα Android, ιδιαιτέρα της HTC και το χαμό που γίνεται, με το Facebook account και το αντίστοιχο application. Στα έχτρα επιτέλους μπορούμε να φτιάξουμε πολλαπλά Mail for exchange accounts!

 

Multimedia/Camera

 

Τα multimedia του κινητού τα βρίσκουμε σε 3 κατηγορίες. Gallery Music και Videos. Στο πρώτο βρίσκονται οι φωτογραφίες μας σε κατηγορίες, collection για ότι photo βρει στο κινητό captures για τις φωτογραφίες που έχουμε τραβήξει εμείς, My videos για βίντεο από την κάμερα other images και favorites. Απ ότι φαίνετε δεν διώχνει φωτογραφίες από Flickr ή Picasa αλλά το να έχουμε περάσει το account μας στο κινητό μας επιτρέπει το διαμοιρασμό της φωτογραφίας σε ένα από αυτά τα δίκτυα ή και στο Facebook με το κουμπί του share κατά από τη φωτογραφία. Άλλες επιλογές περιλαμβάνουν το editing της φωτογραφίας με αρκετές επιλογές , το set as wallpaper/ avatar και το tagging αυτής.

Στη μουσική το μενού θυμίζει αρκετά win amp for android και WP7. Κατηγορίες Artist Albums Songs και Playlist απαρτίζουν την αρχική οθόνη, κάτω από μικρογραφίες μερικών αalbum που έχουμε. Στην επιλογή του artist μας κάνει και suggest άλλες του δουλείες καθώς και shortcut stop Nokia music για αγορές.

Στην επιλογή video μπορούμε να δούμε βίντεο που έχουμε περάσει από τον υπολογιστή μας ή που μας κάνει suggest το YouTube. Μετά από δόκιμες διαπιστώθηκε ότι δεν τρέχει x264 σε καμία ανάλυση και σε 1080p video έχουμε μήνυμα σφάλματος λόγο ανάλυσης.

H camera του κινητού δε θα μπορούσε να είναι ποιο πλήρης στο λειτουργικό της, με settings για scene και flash μέχρι και white balance και ISO δε νομίζω να αφηγούμουν κανένα ασυγκίνητο. Το μόνο που μένει είναι να δούμε πως τραβαει σε χαμηλό φωτισμό, εκεί που κάνει διαφορά η ποιότητα και το μέγεθος του αισθητήρα αλλά και το λογισμικό διόρθωσης που έχει μέσα.

Φωτογραφιες απο την καμερα, χωρις να ειναι στημενη σε τριποδο και χωρις καλο φως μπορειτε να δειτε εδω

 

Θα ήθελα περισσότερες επιλογές για την αναπαραγωγή πολυμέσων καθώς και μεγαλύτερη υποστήριξη από codec, κάτι το ποιο βέβαια θα υπάρχει με κάποιον 3rd. Party media player. Το θέμα είναι εάν οι players που θα βγουν θα είναι αξιόπιστοι σταθεροί και προπάντων γρήγοροι σε αλλαγές και είσοδο έξοδο.

 

 

Navigation

 

Με την καλύτερη ίσως και δωρεάν υπηρεσία της Nokia έρχεται η συσκευή. Βρίσκουμε τα Maps και Drive στο μενού. Αφού περιμένουμε 3-4 δευτερόλεπτα να ανοίξει το map, βρίσκουμε τους γνωρίμους χάρτες της Navteq συνοδευόμενους από το NAV2 Navinfo στις εκδόσεις 4.0.31 για την εφαρμογή και 0.2.44.110 για τους χάρτες. Στις ρυθμίσεις βρίσκουμε τα categories ή POIs, το Manage maps από το όποιο κατεβάζουμε όποιο map θέλουμε feedback καθώς και settings της εφαρμογής στα οποία ανακαλύπτουμε το two-finger map rotation. Τέλος στον κύριο χαρτί υπάρχει και η επιλογή για να τσεκάρει κοντά μας εάν υπάρχουν poi που μας ενδιαφέρουν.

Στο Drive βρίσκουμε αλλαγμένη την πλοήγηση μας, με τους ίδιους χάρτες πολύ ποιο γρήγορους τώρα. Μας επιτρέπεται η ελεύθερη πλοήγηση γύρο από τη θέση μας για να ελέγξουμε τη διαδρομή χωρίς καμία καθυστέρηση και υπάρχει πλοήγηση με satellite view. To ‘minimizing’ και η επαναφορά της πλοήγησης γίνετε με μηδενική καθυστέρηση και χωρίς απώλεια της διαδρομής. Στα settings του drive δε, μπορούμε να κατεβάσουμε και την φωνή που θέλουμε να μας πλοηγεί.

 

 

Settings/Other

 

Από τη συσκευή δε θα μπορούσαν να λείπουν και τα settings της. Αναλυτικότατα σαν του Symbian αλλά σε πολύ καλύτερη διάταξη. Έχουμε ακόμα δυνατότητα για αλλαγή στα settings κάθε εφαρμογής με το κινητό από τα application settings καθώς και την επιλογή ‘allow installation from non-store sources’ :D H εφαρμογή για documents έρχεται ήδη προεγκατεστημενη αν και δεν έχει πολλά options για το editing των εγγράφων. Μοναδική έλλειψη από το κινητό είναι ο file manager που πλέον απλά πρέπει να κατέβει από το μάρκετ καθώς και το ραδιόφωνο που περιμένουμε κάποια εφαρμογή να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες του chip που υποστηρίζει radio.

 

My Conclusion

 

Σίγουρα από τις καλύτερες συσκευές που έχουν κυκλοφόρησε αυτό το χρόνο. Εάν θα την Επερνέ? Αυτή η συσκευή είναι μια μίξη WP7 και Symbian S^3. To ποιος αντέγραψε ποιον δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι με αυτή τη συσκευή έχεις ότι δεν έχει το WP7 και είχε το Symbian σε ενα ωραίο περιβάλλον. Όμως για εμένα η μετάβαση από Wp7,5 σε μeego σημαίνει -30% ταχύτητα και -10% σταθερότητα για +200% δυνατότητες. Οι δυνατότητες του mango μου είναι αρκετές αυτή τη στιγμή και δε μπορώ να θυσιάσω καθόλου σταθερότητα και ταχύτητα, αντιθετα με ικανοποιουν οριακα και αυτες ως εχουν στα Wp7. Ίσως μετά από κάνα fixaκι που θα φτιάχνει τα χαζοκοληματα και τις καθυστέρησης χωρίς λόγο να μου ταιριάζει περισσότερο το meego. Προς το παρόν όμως εγώ θα προτιμήσω στα WP.

Edited by Lied
Link to comment
Share on other sites

Όσοι σαν εμένα αμφιταλαντεύονται σχετικά με το να πάρουν ή όχι το N9 αξίζει να διαβάσουν προσεκτικά αυτό το τόπικ στo talk.maemo.org. Βασικά είναι Q&A με αυτόν που ανέφερε τα επερχόμενα 3500 fixes/updates στα pr1.1 και pr1.2

 

Thnx για την νεημέρωση, διαβάζοντας το Q&A με έπεισε ακόμα περισσότερο να πάρω το Ν9. Η Nokia το εξελίσσει (έρχονται εκδόσεις 1.1, 1.2 με νέα features, κλπ) και αυτό μόνο καλό κάνει. Θα συνεισφέρει και η κοινότητα όσο μπορεί, άρα μια χαρά.

Είπε No Comment για Flash Player -> έχει δεν έχει το ίδιο μου κάνει προσωπικά. :cool:

 

@Lied: Thnx για το mini Review και τα Screenshots..!

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Είπε No Comment για Flash Player -> έχει δεν έχει το ίδιο μου κάνει προσωπικά. :cool:

 

έτσι κι αλλιώς για html5 πάνε τα βίντεο οπότε, έχεις απόλυτο δίκιο :)

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

@Lied ευχαριστούμε για το Review.

 

Να σε ρωτήσω τα παρακάτω:

Το ηχείο του βολεύει στη θέση που βρίσκετε, έχει ένταση.

Άμα τοποθετήσεις το κινητό όρθιο ακούγετε.

Το ακουστικό του στις κλείσεις είναι δυνατό

Με ποιο τρόπο συνδέετε με την TV.

Την ημέρα η οθόνη είναι ευανάγνωστη

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...