Jump to content

Blade : «Ξεκλείδωμα» 512ΜΒ (Froyo 2.2) - Επιστροφή 256ΜΒ


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδια.ξερει καποιος πως μπορω να κανω root το blade με λειτουργικο 2.2 official της wind.οποιο προγραμμα και να δοκιμασα (universal androot , z4root ) μου εβγαλε fail.σας ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα wipe και μετα install την stock wind 2,2 by kogos.

Αλλα μολις το εκανα reboot υπηρχαν οι εφαρμογες και οι ρυθμισεις ολες.

 

Να ξανακανω και να βαλω το update της wind?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει νόημα... ξαναδοκίμασε να κάνεις wipe... μου έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση πριν από μερικές εβδομάδες που κάνοντας wipe ήταν σαν να μην έκανα τίποτα... μετά από 2-3 wipe το έκανε. Είναι κόλλημα του cwm για κάποιο λόγο

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

 

Λοιπον...Υστερα απο απειρες δοκιμες δεν υπηρχε καμμια διορθωση. Το προβλημα με τα email υφισταται.

Οταν λαβω τα εισερχομενα μετα βγαζει ενα σφαλμα στο andoid. (κατι :p ).

Και επισης δεν φορτιζει με τον φορτιστη παρα μονο με USB. Για τις εσερχομενες δεν μπορω να πω ακομα

γιατι το κανει σε ανυποπτο χρονο.

 

Αυτη την στιγμη ειμαι με wind 256 και μαλλον θα το παω για service χωρις να εντωπισουν τπτ.

 

Ευχαριστω για την βοηθεια kogos.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα ελατωματικής συσκευής. Πες μας τελικά τι έγινε μετά το service

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

περασα και εγω (επιτελους) την rom που ξεκλειδωνει τα 512mb. να υποθεσω οτι αφου λεει

used ram ~154

free ram ~266

total ram ~420

 

ειμαι ενταξει. αν και πολυ αισθητη διαφορα δεν ειδα σε σχεση με τα 256.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα ελατωματικής συσκευής. Πες μας τελικά τι έγινε μετά το service

 

 

καλησπερα. Τελικα μου δωσανε καινουργιο φορτιστη. Οσον αφορα τα email το προβλημα υφισταται. Για τις εισερχομενες θελει

καποιες ωρες να το τσεκαρω.

 

Αλλα γενικα κουραστηκα να ασχολουμε. Κανονικα επρεπε να τους παρω τηλ και να απαιτησω αλλαγη συσκευης...αλλα τρεχα γυρευε.

Ευχαριστω τον kogos για την βοηθεια του.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Τελικα μου δωσανε καινουργιο φορτιστη. Οσον αφορα τα email το προβλημα υφισταται. Για τις εισερχομενες θελει

καποιες ωρες να το τσεκαρω.

 

Αλλα γενικα κουραστηκα να ασχολουμε. Κανονικα επρεπε να τους παρω τηλ και να απαιτησω αλλαγη συσκευης...αλλα τρεχα γυρευε.

Ευχαριστω τον kogos για την βοηθεια του.

φιλε σου εδωσε η WIND φορτιστη :για τι εμενα μου ειπαν σε μαγαζι της WIND δεν με καλυπτει η εγγύησή και τον αγορασα

Link to comment
Share on other sites

φιλε σου εδωσε η WIND φορτιστη :για τι εμενα μου ειπαν σε μαγαζι της WIND δεν με καλυπτει η εγγύησή και τον αγορασα

 

 

Το κινητο ανγκαστικα να το στειλω 2 φορες για σερβις. Την πρωτη μου αλαξανε ενα εξαρτημα του φορτιστη. Την δευτερη φορα που παρουσιαστηκε παλι σφαλμα με την φορτιση του κινητου, τους ξεχ***σα. Ετσι μου τον αντικαταστησανε και δουλευει κανονικα τωρα.

Να παρεις τηλ, εφοσον εισαι στην εγγυηση, και να τους κανεις φασαρια. Αντε γιατι πολυ μου την εχουν δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Πριν λιγο περασα τη 2.2 με τον οδηγο σου kogos που εχεις στο πρωτο post.Τωρα τι προτεινετε να βαλω?Επειδη ειναι πολλες οι σελιδες και οι απόψεις διίστανται θα θελα μια απαντηση η οποία δεν θα μου δημιουργησει προβλήματα στο κινητό.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ανγκαστικα να το στειλω 2 φορες για σερβις. Την πρωτη μου αλαξανε ενα εξαρτημα του φορτιστη. Την δευτερη φορα που παρουσιαστηκε παλι σφαλμα με την φορτιση του κινητου, τους ξεχ***σα. Ετσι μου τον αντικαταστησανε και δουλευει κανονικα τωρα.

Να παρεις τηλ, εφοσον εισαι στην εγγυηση, και να τους κανεις φασαρια. Αντε γιατι πολυ μου την εχουν δωσει.

ευχαριστω φιλε
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια αυτής της παρωδίας

υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσουμε τα 512MB σε CM7.1 ;

 

Επίσης το thread αυτό γιατί δεν είναι στο section του ΖΤΕ Βlade αφού αφορά το ZTE Blade;

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια αυτής της παρωδίας

υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσουμε τα 512MB σε CM7.1 ;

 

Επίσης το thread αυτό γιατί δεν είναι στο section του ΖΤΕ Βlade αφού αφορά το ZTE Blade;

 

Δεν έχετε το δικαίωμα πρόσβασης στη συγκεκριμένη σελίδα. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε κάποιον από τους παρακάτω λόγους:

 

Είναι πιθανόν να μην έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα, ώστε να σας επιτραπεί η πρόσβαση στη συγκεκριμένη σελίδα. Μήπως επιχειρήσατε να τροποποιήσετε το μήνυμα κάποιου άλλου χρήστη ή να χρησιμοποιήσετε κάποια εργαλεία διαχείρισης;

Αν επιχειρήσατε να δημοσιεύσετε ένα νέο μήνυμα, είναι πολύ πιθανόν να μην έχει ακόμη ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σας. Δεν θα πρέπει να ξεχνάτε, ότι αμέσως μετά την εγγραφή σας λαμβάνετε ένα νέο email, στο οποίο περιέχονται όλες οι απαραίτητες πληροφορίες που σχετίζονται με τη διαδικασία ενεργοποίησης του λογαριασμού σας.

Σημειώνεται ότι στις περιοχές που σχετίζονται με το ειδησεογραφικό μέρος του myPhone.gr επιτρέπεται η δημιουργία νέων θεμάτων συζήτησης μόνο από τα μέλη, που έχουν τη σχετική εξουσιοδότηση.

 

αν δεν μας εξηγήσεις τι λέει μέσα το λινκ σου, δεν νομίζω να σε βοηθήσουν πολλοί, αφού κάποιοι από εμάς δεν μπορούμε να το δούμε.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, Kogos φοβερή δουλειά. Όπως και ο πιο πάνω αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνω για να έχω 512mb ram στην cm7.1 που πετάει! (+iGO GPS rocks)
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να κάνετε την διαδικασία για τα 512ΜΒ κανονικά, και μετά να βάλετε cm. Οτιδήποτε άλλο επιφέρει κιινδύνους Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι και πολύ σχετικός, αλλά με τους οδηγούς που βρήκα εδώ μέσα έχω φτάσει το λεπίδι μου σε πολύ καλή φόρμα, αλλά επειδή όλο κ κάτι σκαλίζω, μπορώ να κρατήσω ένα backup απ τα πάντα?? (ρυθμίσεις+εφαρμογές) γτ αν πάθει κάνα σοκ μετά θα παιδεύομαι κάνα 10ήμερο να το επαναφέρω στην τωρινή κατάσταση... θέλω ένα φουλ backup να το έχω κάπου φυλαγμένο στο πισι. λογικά γίνεται!! έχετε υπόψιν καμιά καλή εφαρμογή??

όταν αναβαθμίστηκα από 2.1 σε 2.2 (με οδηγό από δω μέσα) κάπου πρέπει να είχα κρατήσει backup (μέσα στην sd) αλλά εγώ το θέλω στο πισι για ασφάλεια, συν το ότι από τότε έκανα και αλλα κόλπα!

 

edit: sorry κατά λάθος πόσταρα σε λάθος τοπικ, ας το σβήσει κάποιος. συγγνώμη

Edited by shadowman1480
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την διαδικασία έβαλα το κινητό σε ftm mode ξεκίνησε το download και μου έβγαλε download failed,το κινητό έκλεισε και όταν το ανοίγω μου βγάζει μαύρη οθόνη...Είτε πατάω volume down είτε οχι το κινητο απλά βγάζει μαύρη οθόνη.και τώρα;brick? Edited by marnick
Link to comment
Share on other sites

όχι... δοκίμασε ένα από τα παρακάτω και πες μας...

 

προσοχή: για gen2 TPT gen2

 

και όταν το βάλεις αυτό θα μπορείς να μπεις σε CWM ώστε να φλασάρεις official wind 2.2 rom (~142MB system) MD5: 803E5618940F29DA8B54DA4E1EE93036

 

αν δεν δουλέψει το παραπάνω, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, τότε:

 

 

 

1) Πατάς το volume+ και το volume- μαζί και ανοίγεις το κινητό. Το κινητό δεν θα ξεκινήσει αλλά θα αναβοσβήσει για λίγο το led. Συνδέεις το USB. Κανονικά θα πρέπει το κινητό να μπει σε DFU mode (diagnostic interface - download mode). Από τα windows θα ακούσεις τον ήχο πως αναγνωρίστηκε καινούργια συσκευή, και από τον device manager θα δεις κάτι σαν το παρακάτω. Το κινητό θα είναι φυσικά κλειστό. Μπορεί να χρειαστείς αυτούς τους drivers.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20127&stc=1&d=1304794751

Να θυμάσαι σε ποια COM λέει πως έχει συνδεθεί το κινητό, σε εμένα είναι στην COM3 όπως βλέπεις.

 

2) Με το κινητό σε DFU mode, κατέβασε αυτό. Από τον wind updater του πρώτου post, θα δεις ένα folder με το όνομα files που είναι ουσιαστικά τα gen2 αρχεία που θες.

 

3) τρέχεις το USDL_P726CV1.00.00.exe και πατάς το θαυμαστικό μέχρι να σου εμφανίσει administrator, και πατάς ΟΚ

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19947&stc=1&d=1304430726

 

4) Πας Option-->port config και βάζεις στο Line1-DIAG το COM PORT που είδες από πριν (εμένα ήταν COM3 για παράδειγμα). Όλα τα άλλα line θα πρέπει να είναι NULL

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19948&stc=1&d=1304430726

 

5) Πατάς το SW Directory και επιλέγεις το folder με το όνομα files που είναι μέσα η gen2 rom του πρώτου ποστ...

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20128&stc=1&d=1304796578

 

6) Μετά πας στις δίπλα ρυθμίσεις και τις βάζεις όπως είναι και στην εικόνα κάτω, με την μόνη διαφορά να τικάρεις το "download cefs":

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20129&stc=1&d=1304796574

 

7) πατάς Start all και περιμένεις να τελειώσει

 

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

όχι... δοκίμασε ένα από τα παρακάτω και πες μας...

 

προσοχή: για gen2 TPT gen2

 

και όταν το βάλεις αυτό θα μπορείς να μπεις σε CWM ώστε να φλασάρεις official wind 2.2 rom (~142MB system) MD5: 803E5618940F29DA8B54DA4E1EE93036

 

αν δεν δουλέψει το παραπάνω, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, τότε:

 

Το έκανα και με βάζει σε recovery mode και όποια ρομ και αν προσπάθησα να flashαρω πάλι με βάζει σε recovery mode...:confused:

Έκανα και την διαδικασία επαναφοράς σε gen1 αλλα και πάλι τα ίδια...

 

Edit:τελικά τα κατάφερα βάζοντας το σε ftm και flashαροντας το με τον τρόπο της wind..

Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια

Edited by marnick
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις ακολούθησα τη διαδικασία για να ξεκλειδώσω τα 512ΜΒ της RAM, αλλά αμέσως μετά το flashάρισμα παρατηρώ ότι η internal memory του Blade είναι από 125ΜΒ μέχρι 212ΜΒ, ανάλογα με το αρχείο που θα χρησιμοποιήσω για updater από αυτό το μήνυμα.

 

Είναι φυσιολογικές τόσο χαμηλές τιμές εσωτερικής μνήμης αμέσως μετά το φλασάρισμα? :(

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ακολούθησα τη διαδικασία για να ξεκλειδώσω τα 512ΜΒ της RAM, αλλά αμέσως μετά το flashάρισμα παρατηρώ ότι η internal memory του Blade είναι από 125ΜΒ μέχρι 212ΜΒ, ανάλογα με το αρχείο που θα χρησιμοποιήσω για updater από αυτό το μήνυμα.

 

Είναι φυσιολογικές τόσο χαμηλές τιμές εσωτερικής μνήμης αμέσως μετά το φλασάρισμα? :(

Για να καταλάβουμε σε τι αναφέρεσαι, θες να τσεκάρεις αν ξεκλείδωσες τα επιπλέον 256MB ram ή θες να δεις πως έχουν διαμορφωθεί τα partition της εσωτερικής μνήμης του κινητου (system-data-cache) μετά το φλασάρισμα με τον updater?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε σε τι αναφέρεσαι, θες να τσεκάρεις αν ξεκλείδωσες τα επιπλέον 256MB ram ή θες να δεις πως έχουν διαμορφωθεί τα partition της εσωτερικής μνήμης του κινητου (system-data-cache) μετά το φλασάρισμα με τον updater?:confused:

 

Και τα δύο: Για τη RAM δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη με τη μαμα-rom 2.2 (δεν βρήκα πού φαίνεται η συνολική RAM) και από την άλλη τα διαθέσιμα 212ΜΒ max για internal memory μου φαίνονται λίγα (σε σύνολο 512MB που υποτίθεται ότι έχει)... πού έχουν πάει όλα τα υπόλοιπα??

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο: Για τη RAM δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη με τη μαμα-rom 2.2 (δεν βρήκα πού φαίνεται η συνολική RAM) και από την άλλη τα διαθέσιμα 212ΜΒ max για internal memory μου φαίνονται λίγα (σε σύνολο 512MB που υποτίθεται ότι έχει)... πού έχουν πάει όλα τα υπόλοιπα??

Όσον αφορά την εσωτερική μνήμη μοιράζεται σε 3 partition , το system όπου είναι εγκατεστημένες οι εφαρμογές συστήματος, το data που είναι το partition που αποθηκεύονται οι εφαρμογές που εγκαθιστά ο χρήστης και το cache το οποίο χρησιμοποιείται από το market όταν εγκαθιστάς εφαρμογές από αυτό. Εσύ προφανώς βλέπεις πόσο είναι μόνο το data partition. Το πόσα mb είναι το κάθε partition μπορείς να το δεις με κάποιες εφαρμογές (titanium backup, Freespace κ.α.) οι οποίες όμως χρειάζονται δικαιώματα root. Οπότε πρέπει να κάνεις root το κινητό για να μπορέσουν να δουλέψουν σωστά.

Για την ram υπάρχει στη 2.2 o task manager , (Διαχείριση εργασιών) όπου σε κάποιο tab φαίνεται η συνολική μνήμη Ram, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς που τη δείχνει γιατί δεν έχω 2.2. Πρέπει να σου δείχνει γύρω στα 414mb συνολική. Πρόσεξε γιατί στην ίδια εφαρμογή αναφέρεται και η χωρητικότητα του data partition μην τα μπερδέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση και για το χρόνο σου. Δεν κατάφερα να βρω τη συνολική RAM με τη 2.2, οπότε πάω να εγκαταστήσω την CM 7.1 που ξέρω ότι δίνει αυτές τις πληροφορίες. Από τη στιγμή που ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες για το ξεκλείδωμα ελπίζω να έχουν πάει όλα καλά και να μη χρειαστεί να ξαναφλασάρω...

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια και φυσικά για τον αναλυτικό οδηγό της 1ης σελίδας τον φίλο kogos!

 

::edit:: Τελικά φλάσαρα την CM7.1 και κατάφερα να δω αναλυτικά RAM (σύνολο περίπου 400ΜΒ) & internal storage (περίπου 250ΜΒ) από το Settings-> Application Settings -> Storage use, οπότε όλα πήγαν καλά. Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...