Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ήθελα να πάρω 3 προ'ι'όντα από amazon.com.

το κόστος αυτών γύρω στα 5€.

τελική τιμή με μεταφορικά περίπου 100€! και όλα αυτά με standar αποστολή.

στο ένα από τα 3 έβαλα εξπρες αποστολή και το τελικό ποσό εκτοξεύθηκε στα ~180€

τι δεν έκανα καλά;;;

 

ebay και πάλι ebay :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ήθελα να πάρω 3 προ'ι'όντα από amazon.com.

το κόστος αυτών γύρω στα 5€.

τελική τιμή με μεταφορικά περίπου 100€! και όλα αυτά με standar αποστολή.

στο ένα από τα 3 έβαλα εξπρες αποστολή και το τελικό ποσό εκτοξεύθηκε στα ~180€

τι δεν έκανα καλά;;;

 

ebay και πάλι ebay :D

 

Θέλεις να μας πεις ποιά προϊόντα ήταν για να σου εξηγήσουμε τι συνέβη;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν θες.

Σε ρωτάω για να καταλάβω αν είναι από Amazon ή από resellers του Amazon. Στη δεύτερη περίπτωση είναι ξεχωριστά τα μεταφορικά. Φαντάσου το σαν να είσαι στο ebay και να αγοράζεις τρια πράγματα από 3 διαφορετικούς πωλητές. Πληρώνεις 3 φορές τα μεταφορικά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αν βρω τα ίδια(λινκς) θα τα ποσταρω

 

είναι σίγουρο οτι είναι από 3 διαφορετικούς πωλητές και πληρώνεις τριπλά κόστη αποστολής.... η διαφορά του amazon με το ebay είναι οτι στην ίδια σελίδα ενός προιόντος σου βγάζει διαφορετικούς προμηθευτές (ενώ στο ebay πας ανά πωλητή και προιόν)....

Link to comment
Share on other sites

είναι σίγουρο οτι είναι από 3 διαφορετικούς πωλητές και πληρώνεις τριπλά κόστη αποστολής.... η διαφορά του amazon με το ebay είναι οτι στην ίδια σελίδα ενός προιόντος σου βγάζει διαφορετικούς προμηθευτές (ενώ στο ebay πας ανά πωλητή και προιόν)....

Εμένα με εκνευρίζει που για να υπολογίσεις τα κόστη πρέπει να πας στο επόμενο βήμα, ενώ στο eBay τα βγάζει κατευθείαν ή στη χειρότερη τα γράφουν στην περιγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με εκνευρίζει που για να υπολογίσεις τα κόστη πρέπει να πας στο επόμενο βήμα, ενώ στο eBay τα βγάζει κατευθείαν ή στη χειρότερη τα γράφουν στην περιγραφή.

 

Οχι μόνο αυτο υπαρχει περίπτωση να φτάσεις στο τελος για να πληρώσεις και τοτε να σου πει οτι αυτο το προϊόν δεν το στέλνω Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μόνο αυτο υπαρχει περίπτωση να φτάσεις στο τελος για να πληρώσεις και τοτε να σου πει οτι αυτο το προϊόν δεν το στέλνω Ελλαδα.

Φαντάσου να μπαίνεις και από το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

για το αμαζον λέτε;

αν ναι, για να βρω αυτά που ήθελα έψαχνα αρκετή ώρα (μη πω ώρες-για αυτό δε μπορώ να βρω τα λινκς τώρα). τελευταία στιγμή μου εμφάνιζε ότι δεν έρχεται ελλάδα...

 

ενώ στο ebay ολα είναι μια χαρά! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να κάνω μια αγορά ενός κινητού από το birdphone. Τί γνώμη έχετε για το site αυτό; Είναι αξιόπιστο; Τα κινητά είναι ελληνικά ή παρα-εισαγωγής;

 

Ζητώ από τώρα συγνώμη αν υπάρχει ίδιο θέμα στις προηγούμενες σελίδες αλλά είναι πολλές και σε όσες έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να κάνω μια αγορά ενός κινητού από το birdphone. Τί γνώμη έχετε για το site αυτό; Είναι αξιόπιστο; Τα κινητά είναι ελληνικά ή παρα-εισαγωγής;

 

Ζητώ από τώρα συγνώμη αν υπάρχει ίδιο θέμα στις προηγούμενες σελίδες αλλά είναι πολλές και σε όσες έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Αγοράζει ένας φίλος μου χονδρικής από εκεί και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Παραεισαγωγής είναι, αλλά εγγύηση θα έχεις γιατί είναι από Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζει ένας φίλος μου χονδρικής από εκεί και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Παραεισαγωγής είναι, αλλά εγγύηση θα έχεις γιατί είναι από Ευρώπη.

 

Και τι μειονεκτήματα θα έχω αν επιλέξω ένα τέτοιο κινητό;

Αν κάνω update την συσκευή σε ποια γλώσσα θα κάνει αναβάθμηση;

Και (τελευταίο :p ) αν χρειαστεί service που θα το πάω με αυτή την εγγύηση, στην SE;

Με λίγα λόγια συμφαίρει μια τέτοια κίνηση πέρα απ' το οικονομικό;

Link to comment
Share on other sites

για το αμαζον λέτε;

αν ναι, για να βρω αυτά που ήθελα έψαχνα αρκετή ώρα (μη πω ώρες-για αυτό δε μπορώ να βρω τα λινκς τώρα). τελευταία στιγμή μου εμφάνιζε ότι δεν έρχεται ελλάδα...

 

ενώ στο ebay ολα είναι μια χαρά! :D

Το Αγγλικό Αμαζον, τα δικά του προϊόντα, τα στέλνει όλα Ελλάδα.

Επίσης εγγύηση πανευρωπαϊκή δίνουν όλες οι εταιρείες?Είναι σίγουρο?Ξέρω σίγουρα για ΝΟΚΙΑ και HTC.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

θελω να παραγγειλω ενα tablet στο vnp shop

http://www.vnp.gr/index.php?target=products&product_id=1922

καποια γνωμη παρακαλω;

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

http://www.simplyelectronics.net/index.php

 

η γνώμη σας για το παραπάνω;

 

δεν είδα να σου απάντησε κάποιος.

πήρε ο κολλητός ενα desire s,όλα οκ του ήρθε συστημένο.

σχεδόν 2 εβδομάδες έκανε να του έρθει,

μένει σε νησί όμως.

εγώ το τσεκάρω συχνά γιατι έχει κατά καιρόυς καλές τιμές σε προιόντα:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα απο το Easy Buy World ένα νόκια το οποίο χάλασε σε ένα μήνα (!) δεν έσβηνε η οθόνη του καθόλου. Το πήγα στη Nokia Care, και προς μεγάλη μου έκπληξη μου λένε ότι το συγκεκριμένο κινητό είναι απο Αραβικά Εμιράτα και δεν το καλύπτει η εγγύηση! Τρελάθηκα στη κυριολεξία και στο site τους λένε "Εγγύηση: 2 έτη απο την Αντιπροσωπεία www.nokia.gr" έλεος δηλαδή! Θα το πάω πίσω αύριο και θα ζητήσω καινούριο και να είναι εντός Ε.Ε." Αφού θα το ελέγξω και στη Νόκια. Γίνεται αυτό; Η να πάρω τα λεφτά μου πίσω;;;;

 

 

-------------------

 

 

http://www.simplyelectronics.net/index.php

 

η γνώμη σας για το παραπάνω;

 

Θέλω να σου απαντήσω και εσένα, please μείνε μακρυά απο το site. Παίζει πολύ βρώμα αν δεις σχόλια απο πελάτες στο http://www.resellerratings.com/store/SimplyElectronics , εγώ να σου πω την αλήθεια τρόμαξα πολύ. Και όταν τους έστελνα email κάνανε πολύ καιρό να μου απαντήσουν για την ακρίβεια τους είχα στείλει Ιούλιο ένα τελευταίο email και μου απαντήσανε αρχές Οκτώβρη χαχαχαχ. Οι τιμές είναι εκπλητικά καλές για να είναι αληθινές πρόσεχε...

Edited by sp3cial
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα απο το Easy Buy World ένα νόκια το οποίο χάλασε σε ένα μήνα (!) δεν έσβηνε η οθόνη του καθόλου. Το πήγα στη Nokia Care, και προς μεγάλη μου έκπληξη μου λένε ότι το συγκεκριμένο κινητό είναι απο Αραβικά Εμιράτα και δεν το καλύπτει η εγγύηση! Τρελάθηκα στη κυριολεξία και στο site τους λένε "Εγγύηση: 2 έτη απο την Αντιπροσωπεία www.nokia.gr" έλεος δηλαδή! Θα το πάω πίσω αύριο και θα ζητήσω καινούριο και να είναι εντός Ε.Ε." Αφού θα το ελέγξω και στη Νόκια. Γίνεται αυτό; Η να πάρω τα λεφτά μου πίσω;;;;

Μια απλή ερώτηση.Το κουτί του κινητού, έλεγε Made in από πού?

Επίσης, το μαγαζί είναι υποχρεωμένο να σε καλύψει στην εγγύηση των 2 ετών.Να τους πεις να το πάρουν πίσω και να σου φέρουν άλλο.

Και αναρωτιώμουν τόσο καιρό, πώς πρόσφεραν τόσο χαμηλές τιμές στα κινητά. :worry:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λέει Made in Romania. Το βιβλιαράκι είναι στα ρώσικα.. μου κάνει τρελή εντύπωση όλο αυτό. Έλεγξα τα ΙΜΕΙ είναι το ίδιο με αυτό στο κουτί του κινητού.. Σίγουρα είναι Νοκια αλλά έχει κατασκευαστεί εκτός Ευρώπης, δηλαδή δεν είναι fake. Αλλά.. για πόσο ηλίθια με εχουν, λες και θα γλυτώσουν το θέμα με την εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Λέει Made in Romania. Το βιβλιαράκι είναι στα ρώσικα.. μου κάνει τρελή εντύπωση όλο αυτό. Έλεγξα τα ΙΜΕΙ είναι το ίδιο με αυτό στο κουτί του κινητού.. Σίγουρα είναι Νοκια αλλά έχει κατασκευαστεί εκτός Ευρώπης, δηλαδή δεν είναι fake. Αλλά.. για πόσο ηλίθια με εχουν, λες και θα γλυτώσουν το θέμα με την εγγύηση.

Ναι αλλά δεν κολλάει και αυτό που σου είπαν από την Νόκια ότι είναι για την Αραβία.

Δεν γίνεται να προορίζεται για εκείνες τις χώρες με manual στα Ρουμάνικα ή Ρώσικα.

Αλήθεια όταν το πούλησαν στο μαγαζί τι σου είπαν?Ότι διαθέτει και manual σε άλλη γλώσσα?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

θελω να παραγγειλω ενα tablet στο vnp shop

http://www.vnp.gr/index.php?target=products&product_id=1922

καποια γνωμη παρακαλω;

ευχαριστω εκ των προτερων

 

παιδια καποιο σχολιο για αυτο το καταστημα;;;

Link to comment
Share on other sites

Λέει Made in Romania. Το βιβλιαράκι είναι στα ρώσικα.. μου κάνει τρελή εντύπωση όλο αυτό. Έλεγξα τα ΙΜΕΙ είναι το ίδιο με αυτό στο κουτί του κινητού.. Σίγουρα είναι Νοκια αλλά έχει κατασκευαστεί εκτός Ευρώπης, δηλαδή δεν είναι fake. Αλλά.. για πόσο ηλίθια με εχουν, λες και θα γλυτώσουν το θέμα με την εγγύηση.
Κοίτα το product code που αναγράφεται κάτω από τη μπαταρία και μετά συμβουλέψου τη λίστα εδώ για να δεις για ποιά αγορά προορίζεται το τηλέφωνό σου. Το που κατασκευάστηκε δεν έχει σχέση με την αγορά για την οποία προορίζεται. Από εκεί και πέρα, επικοινώνησε με το κατάστημα που το αγόρασες για να σου το αλλάξουν ή να σου το επισκευάσουν.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ χρήσιμη η πληροφορία σου μου εβγαλε, EURASIA_CI5_SLATEG_CYR_CEA .. Αύριο λοιπόν θα το πάω και θα συννενοηθώ μαζί τους. Απλά βρε παιδιά δεν θα πρέπει να μου δώσουν ένα κινητό που έχει εγγύηση εντός Ε.Ε.? 'Η όχι?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...