Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είσαι σίγουρος για αυτό ? γιατί φίλος που πέρασε την αντίστοιχη για το Galaxy S (δεν ξέρω αν εδώ υπάρχει κάποια διαφορά) είχε ελληνικό μενού αλλά όχι Ελληνικό πληκτρολόγιο ....

 

άραγε τελικά η voda και οι άλλες εταιρίες πότε θα μας την πλασάρουν μέσω KIES ?

 

Ο φίλος σου με το S να διαβάσει τους οδηγούς για νεους που έχουμε στο s για να βαλει ελληνικά πληκτρολόγια όπου θέλει :)

 

αν εννοείς να δώσουν στην ελλάδα κι αλλα update νομιζω θα περιμένεις πολύ.... Μπορεί και ποτέ βέβαια να μην δώσουν (μάλλον δηλαδή).

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο φίλος σου με το S να διαβάσει τους οδηγούς για νεους που έχουμε στο s για να βαλει ελληνικά πληκτρολόγια όπου θέλει :)

 

αν εννοείς να δώσουν στην ελλάδα κι αλλα update νομιζω θα περιμένεις πολύ.... Μπορεί και ποτέ βέβαια να μην δώσουν (μάλλον δηλαδή).

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Την πέρασα προχθές και από την πρώτη στιγμή τσέκαρα 2 γλώσσες (όπως πάντα) για το SAMSUNG KEYBOARD την αγγλική και την ελληνική. Σχετικά με το περιβάλλον δεν ήμουν σίγουρος, αλλά πριν απαντήσω πριν για τον φίλο, το έψαξα και έχει και ελληνικά σαν επιλογή στις γλώσσες για το interface.

Εδώ όμως http://www.tsar3000.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=115:samsung-flashes&catid=55:samsung&Itemid=82

υπάρχουν 2 εκδόσεις...

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεσαι βρε ... απλά ρωτάω αν έχει σίγουρα Ελληνικό πληκτρολόγιο :D

 

ας ελπίσουμε πως αφού "κάθεται" καλά η 2.3.5 στο Ace θα ενδιαφερθούν να την βγάλουν και μέσο KIES ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

καποιος οδηγος για να κανω και εγω αναβαθμιση με το odin υπαρχει παιδια? θα πρεπει να κανω unroot πρωτα η δε παιζει ρολο?
Link to comment
Share on other sites

καποιος οδηγος για να κανω και εγω αναβαθμιση με το odin υπαρχει παιδια? θα πρεπει να κανω unroot πρωτα η δε παιζει ρολο?

 

ρίξε μια ματιά εδώ

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεσαι βρε ... απλά ρωτάω αν έχει σίγουρα Ελληνικό πληκτρολόγιο :D

 

ας ελπίσουμε πως αφού "κάθεται" καλά η 2.3.5 στο Ace θα ενδιαφερθούν να την βγάλουν και μέσο KIES ...

 

Δεν αρπάζομαι βρε! Απλά αν ο φίλος σου έχει sgs και δεν μπορεί να βρει ελληνικό πληκτρολόγιο (και οτι αλλο θέλει) μεσα σε τόσους οδηγούς που έχουμε και τόσα άτομα active στο subforum μας.. μου φαίνεται αδύνατο!

 

Τώρα για αναβαθμίσεις επίσημες ελληνικές, μην είστε τοσο optimistic παίδες.. Θεωρώ θαύμα (σοβαρά) που έβγαλε update για το ace (απο 2.3.3 σε 2.3.3 έτσι χωρίς λόγο) τοσο σύντομα! (ανούσιο update, αλλα είναι θαύμα.)

 

Λέγαν πως η samsung hellas είναι για τον που...

Αυτή δεν μάσησε.. Το απέδειξε!!

 

Την πέρασα προχθές και από την πρώτη στιγμή τσέκαρα 2 γλώσσες (όπως πάντα) για το SAMSUNG KEYBOARD την αγγλική και την ελληνική. Σχετικά με το περιβάλλον δεν ήμουν σίγουρος, αλλά πριν απαντήσω πριν για τον φίλο, το έψαξα και έχει και ελληνικά σαν επιλογή στις γλώσσες για το interface.

Εδώ όμως http://www.tsar3000.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=115:samsung-flashes&catid=55:samsung&Itemid=82

υπάρχουν 2 εκδόσεις...

 

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις φίλε μου..

by the way, τι παλιοσαιτ είναι αυτό; για firmware? (sammobile καλύτερα δικέ μου)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καποιος οδηγος για να κανω και εγω αναβαθμιση με το odin υπαρχει παιδια? θα πρεπει να κανω unroot πρωτα η δε παιζει ρολο?

 

Όχι δεν χρειάζεται unroot.

 

Για να μην ψάχνεστε θα κάνω έναν γρήγορο οδηγό εδώ.

 

1. Κατεβάζουμε odin .OPS file και firmware από εδώ

2. Παίρνουμε backup ότι θέλουμε από το κινητό μας.

3. Κλείνουμε το τηλέφωνο βγάζουμε sim και sdcard καλού κακού.

4. Ανοίγουμε το odin.

5. Πατάμε το κουμπί ops και επιλέγουμε το αρχείο .ops που έχουμε κατεβάσει.

6. Τικάρουμε τα one package, auto reboot και Protect OPS και φροντίζουμε να έχουμε αποεπιλεγμένο το reset time(sec)

7. Πατάμε το One Package κουμπί και επιλέγουμε το firmware που έχουμε κατεβάσει αφού πρώτα το έχουμε αποσυμπιέσει. Ο κωδικός που ζητάει αναφέρετε στο sammobile

8. Βάζουμε την μπαταρία συνδέουμε μέσω usb το κινητό με τον υπολογιστή.

9. Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά "Μείωση ήχου", "Κεντρικό Πλήκτρο" (το τετράγωνο) και "Power". Τηλέφωνο θα μπει σε download mode και θα αναγνωριστεί από το odin.

10. Πατάμε το κουμπάκι stat κι αράζουμε.

11. Όταν το κινητό κάνει επανεκκίνηση και ανοίξει η γνωστή κεντρική οθόνη είμαστε έτοιμοι.

12. Αποσυνδέουμε το κινητό και ανοίγουμε το πληκτρολόγιο κλήσεων εκεί γράφουμε τον κωδικό *2767*3855# για να κάνει ένα factory reset.

13. Μόλις ανοίξει το κινητό είναι έτοιμο λογικά θα σας βγάλει Ολλανδική γλώσσα. Περνάτε sim, sd cart και είστε κομπλέ.

 

Η 2.3.5 που έχει μέσα στο sammobile έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών μην σας αγχώνει αυτό. Επίσης έχει και πλήρη υποστήριξη KIES.

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται unroot.

 

Για να μην ψάχνεστε θα κάνω έναν γρήγορο οδηγό εδώ.

 

1. Κατεβάζουμε odin .OPS file και firmware από εδώ

2. Παίρνουμε backup ότι θέλουμε από το κινητό μας.

3. Κλείνουμε το τηλέφωνο βγάζουμε sim και sdcard καλού κακού.

4. Ανοίγουμε το odin.

5. Πατάμε το κουμπί ops και επιλέγουμε το αρχείο .ops που έχουμε κατεβάσει.

6. Τικάρουμε τα one package, auto reboot και Protect OPS και φροντίζουμε να έχουμε αποεπιλεγμένο το reset time(sec)

7. Πατάμε το One Package κουμπί και επιλέγουμε το firmware που έχουμε κατεβάσει αφού πρώτα το έχουμε αποσυμπιέσει. Ο κωδικός που ζητάει αναφέρετε στο sammobile

8. Βάζουμε την μπαταρία συνδέουμε μέσω usb το κινητό με τον υπολογιστή.

9. Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά "Μείωση ήχου", "Κεντρικό Πλήκτρο" (το τετράγωνο) και "Power". Τηλέφωνο θα μπει σε download mode και θα αναγνωριστεί από το odin.

10. Πατάμε το κουμπάκι stat κι αράζουμε.

11. Όταν το κινητό κάνει επανεκκίνηση και ανοίξει η γνωστή κεντρική οθόνη είμαστε έτοιμοι.

12. Αποσυνδέουμε το κινητό και ανοίγουμε το πληκτρολόγιο κλήσεων εκεί γράφουμε τον κωδικό *2767*3855# για να κάνει ένα factory reset.

13. Μόλις ανοίξει το κινητό είναι έτοιμο λογικά θα σας βγάλει Ολλανδική γλώσσα. Περνάτε sim, sd cart και είστε κομπλέ.

 

Η 2.3.5 που έχει μέσα στο sammobile έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών μην σας αγχώνει αυτό.

 

χιλια ευχαριστω φιλε να σαι καλα,θα το κανω αυριο :) εχω 2.2.1..η 2.3.5.

ειναι καλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω φιλε να σαι καλα,θα το κανω αυριο :) εχω 2.2.1..η 2.3.5.

ειναι καλυτερη?

 

Δεν το έχω δουλέψει το κινητό με 2.2.1, με 2.2.3 και 2.2.4 που έχω δουλέψει είναι πολύ καλύτερη και σε θέμα μπαταρίας και ταχύτητας. Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι με την 2.3.5 έχουμε και πλήρη υποστήριξη στο KIES. Οπότε και εγγύηση κανονικά.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δουλέψει το κινητό με 2.2.1, με 2.2.3 και 2.2.4 που έχω δουλέψει είναι πολύ καλύτερη και σε θέμα μπαταρίας και ταχύτητας. Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι με την 2.3.5 έχουμε και πλήρη υποστήριξη στο KIES. Οπότε και εγγύηση κανονικά.

 

 

κατεβαζω το 2.3.5 απο το φορουμ που παρεθεσες πιο πανω..το odin .OPS file ειναι στο download του firmware ???? κατεβαζω το 2.3.5. του 2011 september ο τελευταιο..που θα παει θα μαθω και εγω..:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δουλέψει το κινητό με 2.2.1, με 2.2.3 και 2.2.4 που έχω δουλέψει είναι πολύ καλύτερη και σε θέμα μπαταρίας και ταχύτητας. Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι με την 2.3.5 έχουμε και πλήρη υποστήριξη στο KIES. Οπότε και εγγύηση κανονικά.

 

Συγγνώμη αλλά αυτό που λες δεν ισχύει. Η 2.3.5 δεν είναι ελληνική (ουτε και καμιάς χώρας) είναι leaked. Αυτό σημαίνει οτι σε βγάζει εκτός εγγύησης.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω το 2.3.5 απο το φορουμ που παρεθεσες πιο πανω..το odin .OPS file ειναι στο download του firmware ???? κατεβαζω το 2.3.5. του 2011 september ο τελευταιο..που θα παει θα μαθω και εγω..:)

 

Το odin και το ops είναι στο πρώτο ποστ κάτω κάτω, πρέπει να κάνεις register και login για να δεις τα link (το odin είναι εκεί που λέει Flashprogram πατάς από κάτω που λέει Download Flashprogram. και το ίδιο και στο .ops)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

μολις μπεικα και εγω στη 2.3.5 ! ευκολη αλλαγη γλωσσας,ειπαρχει ως προεπιλογη οπως ανεφεραν τα παιδια προηγουμενος!

Το kies δεν αναγνωριζει το λογισμικο μου ως επισημο ομως,εσας σας αναγνωρισε?τελος παντων και που δεν με αναγνωριζει δεν με νιαζει και τοσο! ;)

ROOT οπως στη 2.3.3 και 2.3.4 ε? με το update_1.zip (απο οτι διαβασα σε ενα αρθρο στο XDA)

Link to comment
Share on other sites

Το odin και το ops είναι στο πρώτο ποστ κάτω κάτω, πρέπει να κάνεις register και login για να δεις τα link (το odin είναι εκεί που λέει Flashprogram πατάς από κάτω που λέει Download Flashprogram. και το ίδιο και στο .ops)

 

done ολα...τ κατεβασα..αυριο θα εχει android θριλερ στο pc μου..ελπιζω να μην κολλησω πουθενα..

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να εξερευνησει το android λιγο παραπάνω και να μάθει τις δυνατότητες του κινητού, ας περάσει την custom rom « the myth» που μπανισα στο sammobile. Φαίνεται καλή.

Προϋπόθεση: να είσαι σε ks2 και να έχεις cwm 4.0.0.9

 

Πως να την εγκαταστήσεις λεει. (έχω παραθέσει λινκ πριν κάποιες σελίδες στο για cwm, απο το xda)

Εδώ είναι η ρομ http://www.sammobile.com/threads/543-ROM-TheMyth-KS2-2.3.5-v1.0

 

Λογικά θα την περασω εγώ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις εγεινα root ,στη 2.3.5 .ολα κομπλε. Το προβλημα ειναι οτι εβαλα το link2sd και με ταραξε στα force close,τελικα κουτσα στραβα μπορεσε και εκανε το scan.εσεις πιο προγραμμα δουλευετε για αυτο το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

shootme απο το μάρκετ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

ευχαριστώ

Μολις εγεινα root ,στη 2.3.5 .ολα κομπλε. Το προβλημα ειναι οτι εβαλα το link2sd και με ταραξε στα force close,τελικα κουτσα στραβα μπορεσε και εκανε το scan.εσεις πιο προγραμμα δουλευετε για αυτο το θεμα?

εγώ χρησιμοποιώ αυτό --> https://market.android.com/details?id=com.leinardi.setinstalllocation&feature=order_history

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται unroot.

 

Για να μην ψάχνεστε θα κάνω έναν γρήγορο οδηγό εδώ.

 

1. Κατεβάζουμε odin .OPS file και firmware από εδώ

2. Παίρνουμε backup ότι θέλουμε από το κινητό μας.

3. Κλείνουμε το τηλέφωνο βγάζουμε sim και sdcard καλού κακού.

4. Ανοίγουμε το odin.

5. Πατάμε το κουμπί ops και επιλέγουμε το αρχείο .ops που έχουμε κατεβάσει.

6. Τικάρουμε τα one package, auto reboot και Protect OPS και φροντίζουμε να έχουμε αποεπιλεγμένο το reset time(sec)

7. Πατάμε το One Package κουμπί και επιλέγουμε το firmware που έχουμε κατεβάσει αφού πρώτα το έχουμε αποσυμπιέσει. Ο κωδικός που ζητάει αναφέρετε στο sammobile

8. Βάζουμε την μπαταρία συνδέουμε μέσω usb το κινητό με τον υπολογιστή.

9. Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά "Μείωση ήχου", "Κεντρικό Πλήκτρο" (το τετράγωνο) και "Power". Τηλέφωνο θα μπει σε download mode και θα αναγνωριστεί από το odin.

10. Πατάμε το κουμπάκι stat κι αράζουμε.

11. Όταν το κινητό κάνει επανεκκίνηση και ανοίξει η γνωστή κεντρική οθόνη είμαστε έτοιμοι.

12. Αποσυνδέουμε το κινητό και ανοίγουμε το πληκτρολόγιο κλήσεων εκεί γράφουμε τον κωδικό *2767*3855# για να κάνει ένα factory reset.

13. Μόλις ανοίξει το κινητό είναι έτοιμο λογικά θα σας βγάλει Ολλανδική γλώσσα. Περνάτε sim, sd cart και είστε κομπλέ.

 

Η 2.3.5 που έχει μέσα στο sammobile έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών μην σας αγχώνει αυτό. Επίσης έχει και πλήρη υποστήριξη KIES.

 

 

Thanks για τον οδηγό ! ¨ολα πήγαν καλά. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το factory reset....αντε παλι απο την αρχή ολα!

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να τρέξει το Quadrant Standard Edition και να μας πει ποσο βγάζει με την 2.3.5 ?

https://market.android.com/details?id=com.aurorasoftworks.quadrant.ui.standard&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να τρέξει το Quadrant Standard Edition και να μας πει ποσο βγάζει με την 2.3.5 ?

https://market.android.com/details?id=com.aurorasoftworks.quadrant.ui.standard&feature=search_result

Εμένα έβγαλε 1000-1071 με τρεις φορές που το έτρεξα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έβγαλε 1000-1071 με τρεις φορές που το έτρεξα.

του έχεις αλλάξει κάτι άλλο ή μόνο την rom ?

με την 2.3.3 θυμάσαι πόσο σου έβγαζε ?

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

του έχεις αλλάξει κάτι άλλο ή μόνο την rom ?

με την 2.3.3 θυμάσαι πόσο σου έβγαζε ?

 

με 2.3.3 εμενα μου βγάζει 1050

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...