Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα παιδια!

εδω και δυο μηνες ειμαι κατοχος του n8!

σε γενικες γραμμες περιμενα περισσοτερα μιας και λατρης nokia!

λοιπον αλλαξα λογισμικο εβαλα την αννουλα...καλη και γρηγορη!ειδα διαφορα!

ΑΛΛΑ...στο θεμα ιντερνετ για μενα απελπιστικη!δεν εχω παρει γνωμες απο αλλους περιμενα ενα πολυ πιο γρηγορο περιγιητη απο το προηγουμενο λογισμικο αλλα βρηκα ακριβως το αντιθετο!οποτε θα ηθελα να μοιραστω τις αποριες-φοβιες μου!

1)δεν ξερω αν χρειαζεται ρυθμισεις το ιντερνετ καθως μετα την αναβαθμιση(την εκανα εγω με οβι)δεν εχω πειραξει κατι...

και δεδομενο απ οτι διαβασα οτι ο browser της αννας ειναι πιο γρηγορος απο το προηγουμενο λογισμικο πως θα γινει να τον γρηγορεψουμε?????????????σημειοτεον οτι μπαινω στο ιντερνετ με cosmote mb!(αααν αυτο λεει κατι)

 

2)δευτερο και πονεμενο θεμα!!!ΚΑΜΙΑ εφαρμογη (περα απο μολις 2 παιχνιδια) δεν ανοιγουν αν δεν παρουν προσβαση στο ιντερνετ οπου δεν παιρνουν και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ!!ουτε καν τα ηδη εγκατεστημενα social networks..αλλα και εφαρμογες που εχω κατεβασει και θελω να τις χρησιμοποιω...βεβαια αυτο το προβλημα το ειχα και με το προηγουμενο λογισμικο...οι εφαρμογες λειτουργουν μονο οταν ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ απο το σπιτι μου μεσω wifi..!αλλα μου φαινεται παραδοξο να φταινε τα mb απο την cosmote!

(ουτε καν ο οπερα δεν δουλευει με τα mb...μονοσ σπιτι μου)

 

θελω τις απαντησεις σας να σχηματισω μια γνωμη γιατι ειναι κριμα να μετανοιωσω για την επιλογη του κινητου....

και θελω να πιστευω οτι αγορασα ενα smartphone και οχι μια ψηφιακη μηχανη που παιρνει τηλεφωνα!

 

ευχαριστωωωωω

ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ......
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια το κινητο δεν ανοιγει μου ζηταει τον κωδικο και δε τον θυμαμαι! Το συνδεω με το καλωδιο και δε ανοιγει! Πως υποτιθεται οτι θα κανω backup!!
Link to comment
Share on other sites

εάν δεν είχες κάνει buckup πριν το ΄΄ξέχασμα΄΄ του κωδικού την πάτησες φίλε.....:O και με φλασάρισμα και με επίσκεψη σε nokia care θα τα χάσεις όλα ( μακάρι να κάνω λάθος ή να έχεις τουλάχιστον αποθηκευμένα στο ovi ή σε εξωτερική κάρτα τα δεδομένα σου )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Με καποιο μαγικο τροπο ανοιξε το κινητο! Τωρα μπορω να βρω τον κωδικο μου;

 

Δοκιμασα με το Nemesis αλλα δε λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς.. Αλλά την παρασκευή το πρωί έβγαλα το κινητό από το ρεύμα και σήμερα το μεσημέρι το έβαλα γιατί είχα 10 % μπαταρία..!! :D Η χρήση του ήταν όμως λίγα μηνύματα και 2-3 τηλέφωνα... :p

 

Γεια σου φίλε. Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Εγκατέστησα δωρεάν το πρόγραμμα "App Stop" από το Ovi Store και παρατήρησα ότι δούλευαν 7! εφαρμογές στο background χωρίς να φαίνονται στο menu, τις έκανα "stop" από το προγραμματάκι και τώρα το κινητό μου από μιση μέρα ...κρατάει 3 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα παιδια!

εδω και δυο μηνες ειμαι κατοχος του n8!

σε γενικες γραμμες περιμενα περισσοτερα μιας και λατρης nokia!

λοιπον αλλαξα λογισμικο εβαλα την αννουλα...καλη και γρηγορη!ειδα διαφορα!

ΑΛΛΑ...στο θεμα ιντερνετ για μενα απελπιστικη!δεν εχω παρει γνωμες απο αλλους περιμενα ενα πολυ πιο γρηγορο περιγιητη απο το προηγουμενο λογισμικο αλλα βρηκα ακριβως το αντιθετο!οποτε θα ηθελα να μοιραστω τις αποριες-φοβιες μου!

1)δεν ξερω αν χρειαζεται ρυθμισεις το ιντερνετ καθως μετα την αναβαθμιση(την εκανα εγω με οβι)δεν εχω πειραξει κατι...

και δεδομενο απ οτι διαβασα οτι ο browser της αννας ειναι πιο γρηγορος απο το προηγουμενο λογισμικο πως θα γινει να τον γρηγορεψουμε?????????????σημειοτεον οτι μπαινω στο ιντερνετ με cosmote mb!(αααν αυτο λεει κατι)

 

2)δευτερο και πονεμενο θεμα!!!ΚΑΜΙΑ εφαρμογη (περα απο μολις 2 παιχνιδια) δεν ανοιγουν αν δεν παρουν προσβαση στο ιντερνετ οπου δεν παιρνουν και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ!!ουτε καν τα ηδη εγκατεστημενα social networks..αλλα και εφαρμογες που εχω κατεβασει και θελω να τις χρησιμοποιω...βεβαια αυτο το προβλημα το ειχα και με το προηγουμενο λογισμικο...οι εφαρμογες λειτουργουν μονο οταν ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ απο το σπιτι μου μεσω wifi..!αλλα μου φαινεται παραδοξο να φταινε τα mb απο την cosmote!

(ουτε καν ο οπερα δεν δουλευει με τα mb...μονοσ σπιτι μου)

 

θελω τις απαντησεις σας να σχηματισω μια γνωμη γιατι ειναι κριμα να μετανοιωσω για την επιλογη του κινητου....

και θελω να πιστευω οτι αγορασα ενα smartphone και οχι μια ψηφιακη μηχανη που παιρνει τηλεφωνα!

 

ευχαριστωωωωω

 

Μια χαρά είναι ο νέος browser (τουλάχιστον σε σχέση με τον παλιό). Έχεις το ίδιο πρόβλημα και με wifi? Για ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβη κάτι παράξενο... από τότε που πήρα το κινητό, κρατάω αποθηκευμένα τα μηνύματα μου και τα βλέπω σε μορφή συνομιλίας! Ξαφνικά ανοίγω μια μέρα το κινητό και έχουν χαθεί όλα!! Είδα ότι υπάρχει ένα όριο αποθήκευσης 999 μυνημάτων, αλλά ακόμα και αν το έφτασα, δεν θα έδειχνε κάποια προειδοποίηση; Ευτυχώς που έχω ένα backup από την τελευταία αναβάθμιση...

 

Αν έβαλες το nokia store σε beta που ήταν και προσπάθησες να αγοράσεις κάτι μεσω λογ. τηλεφώνου, είχε bug και εσβηνε τα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο νέος browser (τουλάχιστον σε σχέση με τον παλιό). Έχεις το ίδιο πρόβλημα και με wifi? Για ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις.

 

δεν ξερω απο ρυθμισεις κτλ...δεν θελω να το πειραξω μηπως και το ξεκανω...χαχαχ

ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ......
Link to comment
Share on other sites

Με καποιο μαγικο τροπο ανοιξε το κινητο! Τωρα μπορω να βρω τον κωδικο μου;

 

Δοκιμασα με το Nemesis αλλα δε λειτουργει.

Άσε τα μαγικά τόρα που άνοιξε και κάνε backup τα δεδομένα σου προτού ξανά κλειδώσει :p

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες το nokia store σε beta που ήταν και προσπάθησες να αγοράσεις κάτι μεσω λογ. τηλεφώνου, είχε bug και εσβηνε τα μηνύματα.

Πλάκα κάνεις...ναι, αυτό είχα! Τι κουλό bug ήταν αυτό;;; Ελπίζω τώρα που έχουμε το επίσημο store να μην βγάζει τέτοια προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Με καποιο μαγικο τροπο ανοιξε το κινητο! Τωρα μπορω να βρω τον κωδικο μου;

 

Δοκιμασα με το Nemesis αλλα δε λειτουργει.

 

Πάρε backup και φλάσαρέ το με το Phoenix. Κι εγώ έτσι επανέφερα τον κωδικό συσκευής. Για την ακρίβεια ο κωδικός σβήνει εντελώς και θα χρειαστεί να βάλεις άλλον από την αρχή, δηλαδή δεν μπαίνει ο κλασσικός 12345. Τουλάχιστον σε PR1.2 έτσι είναι, δε δοκίμασα αν δουλεύει σε Anna.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάρε backup και φλάσαρέ το με το Phoenix. Κι εγώ έτσι επανέφερα τον κωδικό συσκευής. Για την ακρίβεια ο κωδικός σβήνει εντελώς και θα χρειαστεί να βάλεις άλλον από την αρχή, δηλαδή δεν μπαίνει ο κλασσικός 12345. Τουλάχιστον σε PR1.2 έτσι είναι, δε δοκίμασα αν δουλεύει σε Anna.
Θα χασω τα ελληνικα; Το κινητο ειναι παραεισαγωγης!! Πως ακριβως θα το φλασαρω;
Link to comment
Share on other sites

Θα χασω τα ελληνικα; Το κινητο ειναι παραεισαγωγης!! Πως ακριβως θα το φλασαρω;

 

Για ρίξε μια ματιά στην πρώτη σελίδα. Έχει αρκετά πράγματα εκεί.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ξερει εαν χανω τα ελληνικα, ας μου απαντησει παρακαλω.

 

[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/3299/change_pc.png[/imgalign]

Οδηγός για εργοστασιακό φλασάρισμα του Ν8

 

Έχει παρατηρηθεί ότι μετά από hard reset στο N8 χάνονται τα Qt libraries τα οποία είναι απαραίτητα για την λειτουργία του Ovi Store και Ovi Maps καθώς και κάποιες άλλες εφαρμογές και widget και ότι η επαναφορά τους δεν είναι δυνατή ούτε με εγκατάσταση εκ νέου του λογισμικού.Η διαδικασία για να επαναφέρουμε όλα αυτά στην αρχική κατάσταση είναι αρκετά επίπονη και χρονοβόρα ενώ σε αρκετές περιπτώσεις είναι αδύνατη η ανάκτηση πολλών αρχείων, γι'αυτό δημιουργήθηκε ο παρακάτω οδηγός έτσι ώστε να μπορέσουμε να επαναφέρουμε το τηλέφωνο στην αρχική κατάσταση, δηλαδή έτσι όπως ήταν όταν το ανοίξαμε για πρώτη φορά.

 

Ευχαριστούμε το μέλος Spyr0s για την δημιουργία του οδηγού.

Εχω κρατησει φουλ backup και απο την μνημη μαζικης αποθηκευσης και απο την μνημη του κινητου τηλεφωνο. Παλι δε θα μπορεσουν να ανακτηθουν τα παραπανω αρχεια; Αποκλειεται ο μοναδικος τροπος επαναφορας να ειναι το φλασαρισμα. Ισως ειναι το μοναδικο κινητο στο οποιο απαιτειται κατι τετοιο.. Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Θα χασω τα ελληνικα με το φλασαρισμα ή οχι; Κανεις δε μπορει να απαντησει; Το κινητο ειναι παραεισαγωγης.
Link to comment
Share on other sites

κατέβασα την Αννα μέσω ΟΤΑ αλλά παρόλο που φαίνεται στις ενημερώσεις, δεν την κάνει install. είναι ουγγρικό το κινητό... ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;;; φαινεται ακόμα ότι εχω το release 1.1 (sw version: 013.016).

 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ελληνικό Firmware αφού θα φλασάρεις και έτσι δεν θα τα χάσεις !!!

Υπαρχει καποιος οδηγος για να το κανω αυτο και να βαλω και την Αννα για να μη χρειαζεται να ξαναμπλεκω;

 

Τι κινδυνοι υπαρχουν απο το φλασαρισμα του κινητου; Μπορει να χαλασει;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος οδηγος για να το κανω αυτο και να βαλω και την Αννα για να μη χρειαζεται να ξαναμπλεκω;

 

Τι κινδυνοι υπαρχουν απο το φλασαρισμα του κινητου; Μπορει να χαλασει;

 

Για όλα όσα ρωτάς και πολλά άλλα η απαντήσεις είναι εδώ:

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Symbian^3 Hardware FAQ

και εδώ:

Οδηγός για εργοστασιακό φλασάρισμα του Ν8

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τον οδηγό η έκδοση που θα κατεβάσει θα είναι η ελληνική ή θα έχω κάποια αγγλική όπως τώρα? και υπάρχει κάποια σπασμένη Άννα?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τον οδηγό η έκδοση που θα κατεβάσει θα είναι η ελληνική ή θα έχω κάποια αγγλική όπως τώρα? και υπάρχει κάποια σπασμένη Άννα?

 

 

Στο σημείο Tools -> Data Package Download πρέπει να βάλεις εσύ ένα από τα Ελληνικά product code που υπάρχουν στην αρχή του θέματος, μετά να κάνεις Check availability και μετά Download

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα μου εβγαλε< σφαλμα συστηματος >! Τι να κανω;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , πανω που με τις αναβαθμισεις ειχα τελειωσει με αυτο το προβλημα , τωρα εχω ξανα αυτο που συνδεεται μονο του σε οικειο wifi δικτυο , εχοντας κανει τις ρυθμισεις! Τι να κανω? :confused:
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...