Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://minicm.googlecode.com/files/PresentationSmall.jpg

 

Επισκεφθείτε την σελίδα του project στο google code

και τα source στο Github

H MiniCM7 είναι κομμάτι του FreeXperia project

 

 

 

Intro:

H MiniCM7 είναι μια πλήρης και σταθερή rom, βασισμένη στα πιο πρόσφατα commit του CyanogenMod Project και της Gingerbread 2.3.5, προσαρμοσμένης στις ανάγκες και το hardware του X10 mini.

H MiniCM7 "τρέχει πλέον σε custom kernel που βασίζεται στα source της SE αλλά είναι βελτιστοποιημένο και εμπλουτισμένο με πολλά νέα χαρακτηριστικά.

 

 

Οι διαδικασίες που περιγράφονται παρακάτω (bootloader unlock/flash rom/kernel) πρόκειται να ακυρώσουν την ισχύ της εγγύησης και ενδέχεται να προκαλέσουν προβλήματα στην ίδια την συσκευή, οπότε προχωράτε στην διαδικασία με δική σας ευθύνη.

 

 

 

Χαρακτηριστικά MiniCM7-2.1.1 rom:

  • Compiled αποκλειστικά για την ανάλυση του X10 mini (LDPI)
  • Ειδοποιήσεις για αναβαθμισμένη έκδοση μέσω c2dm (CM Settings – System – Update Notifications)
  • Gingerbread native App2SD (αποθηκεύει στο FAT partition της κάρτας μνήμης)
  • Συμβατότητα με App2SD/Dalvik2SD σε ext (ανιχνεύει αν υπάρχει κάποιο ext2/3/4 partition στην κάρτα μνήμης και κάνει το ανάλογο mount)
  • ClockworkMod Recovery v4.0.1.5 ενσωματωμένο στον kernel (ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες soft brick)
  • Επιλογή για ρυθμιζόμενο overclocking/undervolting (απο προεπιλογή κανένα δεν είναι ενεργό)
  • Επιπλέον επιλογή για αυξημένη φωτεινότητα/ultrabrightness (ειδικά για το mini)
  • Επιπλέον επιλογή για ρύθμιση της ταχύτητας ανάγνωσης της SD Cache (ειδικά για το mini)
  • Ομαλή κύλιση 2D στα μενού
  • Fake dualtouch, ενσωματωμένο πλέον στον kernel (credits στον doixanh)
  • Mddi lagfix, ενσωματωμένο πλέον στον kernel
  • Native wifi tethering

 

Χαρακτηριστικά nAa-03 kernel:

  • Βασισμένο στα stock 2.6.29 source της SE
  • ClockworkMod Recovery 4.0.1.5 ενσωματωμένο
  • Υποστήριξη για Netfilter/AP
  • Υποστήριξη swap
  • Tun/Tap ενσωματωμένο
  • Mddi fix ενσωματωμένο
  • Υποστήριξη ext3/4 ενσωματωμένη στον kernel
  • Αυτόματη αντιγραφή των απαιτούμενων module κατά την εκκίνηση
  • Fake dual touch ενσωματωμένο
  • Επιπλέον CPU governors των εργοστασιακών: interactive, interactivex, minmax, smartass, smartass2, scary, savagedzen
  • Επιλεκτικό Overclock/Undervolt
  • BFQ ioscheduler
  • TINY RCU
  • DM_CRYPT_GLOBAL_WORKQUEUES
  • Ramzswap για την επιλογή "compcache" (στα CM Settings - Performance)
  • Αφαίρεση fps caps

 

 

Bugs: (Χρησιμοποιήστε τον tracker του project για την αναφορά σφαλμάτων.)

  • Το καινούριο bootlogo εμφανίζεται παραμορφωμένο. Δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία.

 

 

Requirements:

  • Το τελευταίο 2.1.1.A.0.6/2.1.1.C.0.0 SE firmware / Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404015.Ελέγξτε καλά αν έχετε το συγκεκριμένο baseband, ειδάλλως είναι άσκοπο να προσπαθήσετε να εγκαταστήσετε την MiniCM7.
  • Ξεκλειδωμένος Bootloader
  • Προεγκατεστημένο το ClockworkMod Recovery

 

ΣΗΜ:Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγκατάσταση είναι η ύπαρξη ClockWorkMod recovery. Αν δεν το έχετε, το κατεβάζετε από το λινκ εδώ και το εγκαθιστάτε μέσω xrecovery.

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

  • Κατεβάζετε το πακέτο που περιέχει την rom, τον kernel (ή κατεβάζετε τον καινούριο nAa-03 kernel) και τα εργαλεία για bootloader unlock και flash από το link παρακάτω.
  • Πριν κάνετε οτιδήποτε, παίρνετε backup επαφών, εφαρμογών κλπ.
  • Τοποθετήστε το MiniCM7-xxx.zip στην κάρτα μνήμης (όχι σε κάποιον υποφάκελο) και μετονομάστε το σε update.zip. Επιλεκτικά κατεβάστε το συνιστώμενο πακέτο google apps από εδώ ή κάποιο από τα υπόλοιπα διαθέσιμα νεότερα πακέτα απο εδώ και βάλτε το κι αυτό στην κάρτα μνήμης.
  • Αν δεν έχετε ξεκλειδώσει τον bootloader ήδη, ακολουθείστε τις οδηγίες στο 2ο post.
  • Flashάρετε το nAa-03 kernel. Για να το κάνετε αυτό:
    -Απενεργοποιείτε την συσκευή
    -Κάνετε download το E10_nAa-03_2.6.29-nAa-03.ftf από εδώ και το τοποθετείτε στον φάκελο Flashtool/firmwares, διαγράφοντας την προηγούμενη έκδοση που προϋπάρχει εκεί (E10_nAa-02_2.6.29-nAa-02.ftf)
    -Κάνετε εκκίνηση του X10FlashTool.exe (Flashtool\X10FlashTool.exe), πιέζετε “Flash” και
    επιλέγετε E10_nAxxx kernel firmware (αυτό θα φλασάρει το kernel.sin και το loader.sin)
    -Το Flashtool θα βγάλει popup που θα σας ζητήσει να συνδέσετε την συσκευή σε usb. Πιέζοντας
    το πλήκτρο “back” τοποθετείτε το usb και μόλις το Flashtool ανιχνεύσει την συσκευή ξεκινά την
    διαδικασία.
  • Μόλις το flashtool τελειώσει την διαδικασία (παίρνει λίγα δευτερόλεπτα), αποσυνδέετε το usb και ενεργοποιείτε την συσκευή.
  • Μόλις εμφανιστεί το παραμορφωμένο splashscreen (πλέον δεν υπάρχει το γνωστό Sony Ericsson logo) πιέζετε επανειλημμένα το πλήκτρο “back” για να μπείτε στο ClockworkMod Recovery.
  • Επιλέγετε wipe data/Factory reset (ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα δεδομένα θα διαγραφούν)
  • Apply update from sdcard
  • Μόλις τελειώσει φλασάρετε τα google apps
  • Reboot (η πρώτη εκκίνηση θα πάρει ~2 λεπτά)

Σιγουρευτείτε οτι ακολουθήσατε τα παραπάνω βήματα πριν αναφέρετε οποιοδήποτε πρόβλημα

 

 

 

Disclaimer1: Η rom αποτελεί αποκλειστική δουλειά του

nobodyAtall. Εγώ απλά έκανα το post για να υποστηρίξω αυτή την υπέροχη προσπάθεια.

Disclaimer2:Ούτε εγώ, ούτε ο nobodyAtall αλλά ούτε κανένας άλλος, είναι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη από την χρήση της MiniCM7, του nAa kernel καθώς και του οδηγού. Η ευθύνη, βαραίνει αποκλειστικά τον χρήστη.

Edited by Superuser

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Unlocking bootloader

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η παρακάτω διαδικασία πρόκειται να αναιρέσει την εγγύηση της συσκευής και είναι εξαιρετικά επικίνδυνη!

Σε περίπτωση που η συσκευή ήταν sim-unlocked, μετά το bootloader unlocking, θα αποκτήσει ξανά το sim-lock!

Requirements:

  • Προεγκατεστημένο PC Companion ή SEUS ή απλά οι drivers της SE
  • Rooted συσκευή

 

Διαδικασία unlocking:

1.Απενεργοποιήστε το antivirus του υπολογιστή

2.Ενεργοποιήστε τον Εντοπισμό σφαλμάτων στην συσκευή και συνδέστε την στο pc μέσω usb (σε διαδικασία φόρτισης και όχι σαν συσκευή αποθήκευσης)

3.Ανοίγετε το MiniCm7-2.1.1 Pack και μέσα στον φάκελο unlock, υπάρχει το msm7227_semc.cmd. Κάνετε διπλό κλίκ και ξεκινά η διαδικασία του unlock (κρατάει περίπου 20 sec). Για να βεβαιωθείτε οτι όλα πάνε καλά, η γραμμή εντολών πρέπει να έχει το εξής output (όσο γίνεται πιο όμοιο):

process requires standard 2.x android firmware.
Press any key to continue . . .
Getting ROOT rights.
1743 KB/s (585731 bytes in 0.328s)
error: protocol fault (no status)
Waiting ...
Removing NAND MPU restrictions via SEMC backdoor. Permanent. Require ROOT rights.
192 KB/s (3087 bytes in 0.015s)
success
Waiting ...
Getting ROOT rights.
Waiting ...
Writing patched semcboot. Two step process
First, we need get access to semcboot area
504 KB/s (8064 bytes in 0.015s)
Second, we need to write semcboot ;)
1130 KB/s (596916 bytes in 0.515s)
successfully wrote 0003ff00
Press any key to continue . . .

 

Μετά από αυτό ο bootloader έχει πλέον ξεκλειδώσει και μπορείτε να φλασάρετε εναλλακτικό, unsigned kernel.

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο DaRk_dOg, πολύ κατατοπιστικός οδηγός. Ακριβώς ότι χρειάζεται κάποιος για να περάσει kernel + ROM ;)
Link to comment
Share on other sites

μεσα στο φακελο unlock βρηκα αυτο msm7227_semc χωρις το .cmd........................ αυτο εννοειτε????????

 

dimtz προφανώς έχεις ρυθμίσει τα windows σου, να μην εμφανίζουν τις γνωστές καταλήξεις αρχείων (.jpeg, .mp3, .cmd κλπ)

Αυτό είναι το αρχείο :)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

dimtz προφανώς έχεις ρυθμίσει τα windows σου, να μην εμφανίζουν τις γνωστές καταλήξεις αρχείων (.jpeg, .mp3, .cmd κλπ)

Αυτό είναι το αρχείο :)

 

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου μολις τελειωσα την ολη διαδικασια, τα φλασαρισα ολα κανονικα :D, καταπληκτικος ο οδηγος που εχεις κανει και φυσικα καταπληκτικη η ολη δουλεια που γινετε :respect:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου μολις τελειωσα την ολη διαδικασια, τα φλασαρισα ολα κανονικα :D, καταπληκτικος ο οδηγος που εχεις κανει και φυσικα καταπληκτικη η ολη δουλεια που γινετε :respect:

 

Respect στον nobodyAtall, 1ον γιατί έδωσε ζωή και μέλλον σε μια αξιόλογη συσκευή που ξεχάστηκε γρήγορα από τον κατασκευαστή (σε επίπεδο λογισμικού) και 2ον γιατί είναι Έλληνας και αυτό πρέπει να μας κάνει διπλά υπερήφανους!

Τα ίδια ισχύουν και για τους developer που έκαναν δυνατό το unlock του bootloader (the_laser)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω την official 2.1, είμαι rooted, app2sd και έχω εγκατεστημένες αρκετές εφαρμογές. Τα ερωτήματα είναι, αν περάσω από πάνω την rom

α) θα πρέπει να κάνω πάλι root τη συσκευή;

β) θα πρέπει να ξανακάνω format και partition την SD; (είδα ότι ανιχνεύεται το υπάρχον partition, αλλά θα αναγνωρίσει τις εφαρμογές;)

γ) θα πρέπει να ξαναπεράαααασω όλες τις εφαρμογές από την αρχή ή επαναφέρονται με το Titanium;

 

Ελπίζω να μην κούρασα,

Ευχαριστώ ;)

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Έχω την official 2.1, είμαι rooted, app2sd και έχω εγκατεστημένες αρκετές εφαρμογές. Τα ερωτήματα είναι, αν περάσω από πάνω την rom

α) θα πρέπει να κάνω πάλι root τη συσκευή;

β) θα πρέπει να ξανακάνω format και partition την SD; (είδα ότι ανιχνεύεται το υπάρχον partition, αλλά θα αναγνωρίσει τις εφαρμογές;)

γ) θα πρέπει να ξαναπεράαααασω όλες τις εφαρμογές από την αρχή ή επαναφέρονται με το Titanium;

 

Ελπίζω να μην κούρασα,

Ευχαριστώ ;)

 

για το 1ο θα εισαι ρουταρισμενος ...για το 3ο με το titanium επαναφερονται και για το 2ο δε γνωριζω :)

Link to comment
Share on other sites

για το 1ο θα εισαι ρουταρισμενος ...για το 3ο με το titanium επαναφερονται και για το 2ο δε γνωριζω :)

 

Ευχαριστώ φίλε μου!

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους :)

 

Το πρώτο post έχει ανανεωθεί μιας και ο nobodyAtall έκανε release τον ολοκαίνουριο nAa-03 kernel.

 

Αλλαγές σε σχέση με τον nAa-02:

 

- BFQ ioscheduler

- TINY RCU

- DM_CRYPT_GLOBAL_WORKQUEUES

- Αφαίρεση FPS Cap

- Display power-off optimizations

- Droidwall support

- Memory management and binder improvements from gb kernel

- scary and savagedzen CPU governors

- Export scaling_available_frequencies attr in /sys

- Ramzswap support for compcache

- Many bug fixes and optimizations from upstream regarding:

- mm, cifs, sctp, timed_gpio, net sockets, tcp, fs: pipe.c, yaffs, ext4, dm-crypt, arm, sctp

 

Για εγκατάσταση, ακολουθείτε μονάχα τα βήματα 5+6 από το αρχικό post.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

"Φοράω" την ROM εδώ και κάποιες ωρίτσες, όλα κομπλέ, χωρίς κανένα πρόβλημα!

Έχω κάποιες ερωτησούλες:

 

1) Πέρασα τον GO Launcher, τον έκανα default, αλλά όποτε κάνω reboot μου ανοίγει τον προεγκατεστημένο ADW. Γιατί συμβαίνει αυτό...; (Χμμμ... Το ίδιο συμβαίνει και στις εφαρμογές για SMS kai dialer)

2) Είχα το SetupCPU, το οποίο είχα ρυθμίσει να "χαμηλώνει" την ταχύτητα όταν κλειδώνει η οθόνη. Από ότι είδα δεν έχει τέτοια επιλογή στις προεγκατεστημένες ρυθμίσεις του overclocking. Σωστά;

3) Για τα google apps, δεν ξέρω τι να κατεβάσω από το Link που έχει το post... Ποιο είναι το νεότερο...;

 

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που την έψαξαν, ασχολήθηκαν και έκαναν αυτή τη φοβερή δουλειά!

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

"Φοράω" την ROM εδώ και κάποιες ωρίτσες, όλα κομπλέ, χωρίς κανένα πρόβλημα!

Έχω κάποιες ερωτησούλες:

 

1) Πέρασα τον GO Launcher, τον έκανα default, αλλά όποτε κάνω reboot μου ανοίγει τον προεγκατεστημένο ADW. Γιατί συμβαίνει αυτό...; (Χμμμ... Το ίδιο συμβαίνει και στις εφαρμογές για SMS kai dialer)

2) Είχα το SetupCPU, το οποίο είχα ρυθμίσει να "χαμηλώνει" την ταχύτητα όταν κλειδώνει η οθόνη. Από ότι είδα δεν έχει τέτοια επιλογή στις προεγκατεστημένες ρυθμίσεις του overclocking. Σωστά;

3) Για τα google apps, δεν ξέρω τι να κατεβάσω από το Link που έχει το post... Ποιο είναι το νεότερο...;

 

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που την έψαξαν, ασχολήθηκαν και έκαναν αυτή τη φοβερή δουλειά!

 

Καλησπέρα konstantinos3,

 

1) Υπάρχει περίπτωση να έχεις μεταφέρει αυτές τις εφαρμογές στην sd? Aν ναι τότε πολύ πιθανόν να φταίει αυτό.

2)Σωστά αλλά αντί αυτής της ρύθμισης έχει πλέον κάμποσους νέους governor. Δοκίμασε τον smartass2 + ένα επιλεκτικό overclock στα 710Mhz. Για μένα το καλύτερο setup που είχα ώς τώρα χωρίς να παιδεύομαι με τα profiles του SetCPU.

3) Συνιστώμενο είναι το http://cmw.22aaf3.com/gapps/gapps-gb-20110613-signed.zip, αν και υπάρχουν και νεότερα πακέτα όπως το http://cmw.22aaf3.com/gapps/gapps-gb-20110828-signed.zip

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα konstantinos3,

 

1) Υπάρχει περίπτωση να έχεις μεταφέρει αυτές τις εφαρμογές στην sd? Aν ναι τότε πολύ πιθανόν να φταίει αυτό.

2)Σωστά αλλά αντί αυτής της ρύθμισης έχει πλέον κάμποσους νέους governor. Δοκίμασε τον smartass2 + ένα επιλεκτικό overclock στα 710Mhz. Για μένα το καλύτερο setup που είχα ώς τώρα χωρίς να παιδεύομαι με τα profiles του SetCPU.

3) Συνιστώμενο είναι το http://cmw.22aaf3.com/gapps/gapps-gb-20110613-signed.zip, αν και υπάρχουν και νεότερα πακέτα όπως το http://cmw.22aaf3.com/gapps/gapps-gb-20110828-signed.zip

 

Καλησπέρα!

 

1) Ναι, όντως αυτό συμβαίνει. Αν τις μεταφέρω πίσω στην internal θα είναι ΟΚ;

2) Τι ακριβώς κάνει o smartass2; Αν έχω και το SetCPU υπάρχει πρόβλημα conflict; Ποιο "επικρατεί" όταν τρέχουν και τα 2, οι ρυθμίσεις η το SetCPU;

3) ΟΚ!

 

Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση ανταπόκριση ;)

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

"■Μόλις εμφανιστεί το παραμορφωμένο splashscreen (πλέον δεν υπάρχει το γνωστό Sony Ericsson logo) πιέζετε επανειλημμένα το πλήκτρο “back” για να μπείτε στο ClockworkMod Recovery.

■Επιλέγετε wipe data/Factory reset (ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα δεδομένα θα διαγραφούν)

■Apply update from sdcard"

 

παιδια help... ειμαι στο παραπανω βημα και το αρχειο MiniCM7-2.1.1 Pack ειναι .7z και και δεν το αναγνωριζει... το εκανα .zip, με μεταονομασια σε win 7 και με αλλαγη και της καταληξης σε mac και στο μυνημα μου βγαζει "(bad)"!

το ξεζιπαρω και το ξαναζιπαρω σε .zip και μετα απο αυτο το βημα μου γραφει:

 

finding update package...

Opening update package...

installing update...

Installation aborted.

 

help!!!!

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

"■Μόλις εμφανιστεί το παραμορφωμένο splashscreen (πλέον δεν υπάρχει το γνωστό Sony Ericsson logo) πιέζετε επανειλημμένα το πλήκτρο “back” για να μπείτε στο ClockworkMod Recovery.

■Επιλέγετε wipe data/Factory reset (ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα δεδομένα θα διαγραφούν)

■Apply update from sdcard"

 

παιδια help... ειμαι στο παραπανω βημα και το αρχειο MiniCM7-2.1.1 Pack ειναι .7z και και δεν το αναγνωριζει... το εκανα .zip, με μεταονομασια σε win 7 και με αλλαγη και της καταληξης σε mac και στο μυνημα μου βγαζει "(bad)"!

το ξεζιπαρω και το ξαναζιπαρω σε .zip και μετα απο αυτο το βημα μου γραφει:

 

finding update package...

Opening update package...

installing update...

Installation aborted.

 

help!!!!

 

Δεν flashάρεις το MiniCM7-2.1.1 Pack.7z! Το ξεζιπάρεις και flashάρεις το .zip που είναι μέσα!

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβωσ εκανα αλλα τιποτα...

 

Αποσυμπίεσες το MiniCM7-2.1.1 Pack.7z κάπου π.χ. στην επιφάνεια εργασίας; Πέρασες το MiniCM7-xxx.zip στην κάρτα μνήμης;

Edited by konstantinos3
λάθος όνομα αρχείου
Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

"■Μόλις εμφανιστεί το παραμορφωμένο splashscreen (πλέον δεν υπάρχει το γνωστό Sony Ericsson logo) πιέζετε επανειλημμένα το πλήκτρο “back” για να μπείτε στο ClockworkMod Recovery.

■Επιλέγετε wipe data/Factory reset (ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα δεδομένα θα διαγραφούν)

■Apply update from sdcard"

 

παιδια help... ειμαι στο παραπανω βημα και το αρχειο MiniCM7-2.1.1 Pack ειναι .7z και και δεν το αναγνωριζει... το εκανα .zip, με μεταονομασια σε win 7 και με αλλαγη και της καταληξης σε mac και στο μυνημα μου βγαζει "(bad)"!

το ξεζιπαρω και το ξαναζιπαρω σε .zip και μετα απο αυτο το βημα μου γραφει:

 

finding update package...

Opening update package...

installing update...

Installation aborted.

 

help!!!!

 

Άκυρο χοντρό!

 

τα .7z αρχεία είναι αρχεία συμπίεσης του προγράμματος 7zip! Έχει και έκδοση για mac.

Αποσυμπιέζεις το αρχείο και μέσα έχει όλα τα αναγκαία περιεχόμενα για το flash. Δεν φλασάρεις το ίδιο το αρχείο και ούτε αλλάζεις την κατάληξη σε .zip!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει δεκαδες καστομ αλλα επιστρεφω για καποια μικροπραγματακια (αλλαgp σημαντικα) στην αρχικη.

 

Αυτη η ρομ:

 

1) Καμερα κομπλε? 3gp Ή mp4? 5M?

2) Πληκτρολογιο φωτισμος κομπλε? Ελληνικα? Το παπακι δουλευει? (Στην τελευταια ρομ ηταν το μονο προβλημα...)

3) Η οθονη με το κουμπι αναβει-σβηνει κανονικα, γιατι σε μερικες μου κολαγε καμμια φορα.

4) Μαρκετ κομπλε ή κανα προβληματακι?

 

Αυτα θυμαμαι προχειρα ειχα συναντησει.

 

τωρα καποιες ερωτησεις για την εγκατασταση.

1) Δεν μπορεις να κανεις κατευθειαν εγκατασταση απο ξπρες ρικαβερι? γιατι θελει το δικο του?

2) Τι ειναι και γιατι χρειαζεται το Unlocking bootloader? πρωτη φορα το ακουω...

3) Το καινουργιο κερνελ χρειαζεται γιατι μπελλας μου μοιαζει η εγκατασταση...

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει δεκαδες καστομ αλλα επιστρεφω για καποια μικροπραγματακια (αλλαgp σημαντικα) στην αρχικη.

 

Αυτη η ρομ:

 

1) Καμερα κομπλε? 3gp Ή mp4? 5M?

2) Πληκτρολογιο φωτισμος κομπλε? Ελληνικα? Το παπακι δουλευει? (Στην τελευταια ρομ ηταν το μονο προβλημα...)

3) Η οθονη με το κουμπι αναβει-σβηνει κανονικα, γιατι σε μερικες μου κολαγε καμμια φορα.

4) Μαρκετ κομπλε ή κανα προβληματακι?

 

Αυτα θυμαμαι προχειρα ειχα συναντησει.

 

τωρα καποιες ερωτησεις για την εγκατασταση.

1) Δεν μπορεις να κανεις κατευθειαν εγκατασταση απο ξπρες ρικαβερι? γιατι θελει το δικο του?

2) Τι ειναι και γιατι χρειαζεται το Unlocking bootloader? πρωτη φορα το ακουω...

3) Το καινουργιο κερνελ χρειαζεται γιατι μπελλας μου μοιαζει η εγκατασταση...

 

καταρχας πρεπει να εχεις το μινι ετσι??????? και δευτερον θα πω 2 πραγματα με απλο τροπο γιατι με επιστημονικο δε μπορω...οσο αφορα το

1. 5Μ

2. δε βλεπω καποιο προβλημα

3. επισης δε βλεπω προβλημα

4. ολα good

τωρα οσο αφορα την εγκατασταση...

1.θελει το ClockWorkMod recovery το γιατι δε ξερω θα μας πει ο δημιουργος του

2. απ οτι καταλαβα γινετε αυτο για να φλασαρεις αλλο kernel

3. ευκολο ειναι μη μασας :)

ελπιζω με αυτα τα λιγα να βοηθησα :D

Link to comment
Share on other sites

ακυρο, προ εχω αλλα πιστευω τα ιδια ισχυουν, παντως εκδοσσ κερνελ ιδια ειχα, για αυτο μπερδευτικα...

 

2.1.1.A.0.6/ M76XX-TSNCJOLYM-53404015.

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

ακυρο, προ εχω αλλα πιστευω τα ιδια ισχυουν, παντως εκδοσσ κερνελ ιδια ειχα, για αυτο μπερδευτικα...

 

2.1.1.A.0.6/ M76XX-TSNCJOLYM-53404015.

 

Μην τυχόν και ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό έχοντας το pro...

Link to comment
Share on other sites

Μην τυχόν και ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό έχοντας το pro...

 

+1

 

Αν φλασάρεις rom+ kernel θα κάνει soft brick και θα πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία με rom και kernel ειδικά για το mini pro.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να εγκαταστήσω App2SD, π.χ. http://www.appbrain.com/app/app-2-sd-(move-app-to-sd)/com.a0soft.gphone.app2sd ή υπάρχει πρόβλημα conflict;
Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...