Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire S


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημέρα. Έχω το εξής πρόβλημα:

 

Σε άσχετες στιγμές το σύμβολο της μπαταρίας γίνεται γκρί και βγάζει ένα θαυμαστικό. Γιατί συμβαίνει αυτό; Πώς λύνεται το πρόβλημα;

Μάλλον εννοείς όταν πέφτει η μπαταρία κάτω απο το 15% και σε ειδοποιεί (επίσης κλείνει το b/t)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι. Το εικονίδιο στην πάνω μπάρα γίνεται γκρί και βγάζει ένα θαυμαστικό με οποιαδήποτε στάθμη μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

εχω θεμα με το rds της εφαρμογης του ραδιοφωνου, δεν δουλευει σωστα, βγαζει μια λεξη μονο και παγωνει εκει.

Εδω και κανα μηνα που το εχω το κιν δεν εχω καταφερει να δω rds ποτε!

Σε εσας ειναι ολλα κομπλε? Υπαρχει στο market κανα app για fmradio να κατεβασω να το τσεκαρω και απο εκει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Έχω το εξής πρόβλημα:

 

Σε άσχετες στιγμές το σύμβολο της μπαταρίας γίνεται γκρί και βγάζει ένα θαυμαστικό. Γιατί συμβαίνει αυτό; Πώς λύνεται το πρόβλημα;

 

Όχι. Το εικονίδιο στην πάνω μπάρα γίνεται γκρί και βγάζει ένα θαυμαστικό με οποιαδήποτε στάθμη μπαταρίας.

 

Αυτό μου το κάνει εμένα όταν βάζω μια δεύτερη μπαταρία που έχω πάρει σαν backup, που όμως είναι μαϊμού (όχι original). China του κερατά δηλαδή!:lol:

Ένα widget βέβαια που έχω κατεβάσει και είναι σχετικό με την μπαταρία, όταν το τρέχω μου τα δίχνει όλα κανονικά. Πάνω όμως στο status bar η μπαταρία είναι γκριζαρισμένη, έχει ένα θαυμαστικό και δίχνει μόνιμα κάπου στην μέση.

 

 

εχω θεμα με το rds της εφαρμογης του ραδιοφωνου, δεν δουλευει σωστα, βγαζει μια λεξη μονο και παγωνει εκει.

Εδω και κανα μηνα που το εχω το κιν δεν εχω καταφερει να δω rds ποτε!

Σε εσας ειναι ολλα κομπλε? Υπαρχει στο market κανα app για fmradio να κατεβασω να το τσεκαρω και απο εκει?:confused:

 

και εμενα το ιδιο κανει

 

Και μένα μου το κάνει σε μερικούς σταθμούς όμως. Στους περισσότερους δουλεύει κανονικά.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σχετικά τώρα, με το καινούργιο RRU που πέρασα.

 

Το GPS όπως είχα πει, είναι ένα όνειρο. Βέβαια αυτό που παρατήρησα είναι ότι το gps.conf ή δεν πειράχτηκε (γιατί είναι πάλι "de.pool.ntp.org") ή πλέον είναι πειραγμένο μέσα στην νέα RRU. Όπως και να έχει, σε μένα είναι πλέον edited, οπότε δεν ξέρω αν η ταχύτητα οφείλεται σ' αυτό ή στην νέα RRU (και βασικά ελάχιστα μ' ενδιαφέρει).

 

Το GSM/UMTS, φαίνεται, μου έδωσε την εντύπωση, ότι είναι ελαφρά βελτιωμένο τελικά. Το full σήμα έρχεται πιο συχνά τώρα (αυτή την αίσθηση έχω). Βέβαια δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις κλήσεις πιο πριν και δεν έχω και τώρα, αλλά λέμε...

 

Το wifi, τίποτα. Μια από τα ίδια. Το death grip είναι εκεί! Ζει και βασιλεύει.

 

Ούτε από μπαταρία είδα κάτι αλλά μόλις πριν λίγο πρόσεξα κάτι που λένε στο xda, για κάποιο αρχειο ril.tar το οποίο έχει σχέση με την διαχείρηση ενέργειας από το radio. Σύγκρινα τα αρχεία και είδα ότι τα δικά μου ήταν πολύ πιο παλιά (του 2008!!!! :blink: ), σε σχέση με αυτά που ήταν σχέτη φρασκαδούρα!:lol:

Οπότε τα αντικατέστησα σύμφωνα με τις οδηγίες, έκανα ένα restart και θα δούμε πάλι τι θα μας πει.

Αυτό που παρατήρησα είναι, ότι στο κλήσιμο το κινητό (κανονικό shutdown όχι το fast) βγάζει τώρα μια γκρι οθόνη και μετά σβήνει τελείως. Αυτό πριν δεν το έκανε. Με την εγκατάσταση του ril ξεκίνησε.

Οπότε λίγο υπομονή (1-2) μέρες να το τεστάρω και μετά θα γράψω τις εντυπώσεις μου.

 

'Οπως και να έχει το νέο RRU (χωρίς το ril) είναι μια βελτίωση. Όχι τίποτα το εξαιρετικό, αλλά είναι μια βελτίωση.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Γνωρίζει κανείς αν στο electroworld έχουν το EU μοντέλο, ή είναι επίσημης ελληνικής;

(τους πήρα τηλ αλλά δεν ήξεραν να μου πουν σίγουρα)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Γνωρίζει κανείς αν στο electroworld έχουν το EU μοντέλο, ή είναι επίσημης ελληνικής;

(τους πήρα τηλ αλλά δεν ήξεραν να μου πουν σίγουρα)

 

Πες τους να κοιταξουν το κουτι αν πισω ειναι στα ελληνικα , ειναι ελληνικο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την rom φοράω. Είναι εξαιρετική.

Δεν είναι δύσκολο αλλά θα πρέπει να κάνεις root το τηλέφωνο. Γενικότερα για να φορεσεις όλες αυτές τις Rom πρέπει να είσαι rooted!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την rom φοράω. Είναι εξαιρετική.

Δεν είναι δύσκολο αλλά θα πρέπει να κάνεις root το τηλέφωνο. Γενικότερα για να φορεσεις όλες αυτές τις Rom πρέπει να είσαι rooted!

 

βλέπω υπάρχει επιλογή για αρκετές ρομ http://theunlockr.com/category/roms-2/android-roms-2/htc-desire-s-roms/

θα το κάνω rooted και σκέφτομαι να την περάσω και εγώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, υπάρχουν αρκετές. Οι πιο ολοκληρομένες είναι η MIUI και η VU. Και η Cyanogen ακούγεται πολύ.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει οδηγός γiα root?

 

Ναι βρε παιδιά όποιος έχει τον χρόνο και θέλει ας φτιάξει εναν οδηγο στα ελληνικά μην γίνει καμμία πατάτα και κλαίμε μετα....:D

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:shifty:

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά όποιος έχει τον χρόνο και θέλει ας φτιάξει εναν οδηγο στα ελληνικά μην γίνει καμμία πατάτα και κλαίμε μετα....:D

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:shifty:

 

Μόλις το έκανα με επιτυχία, θα φτιάξω έναν και θα τον ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

μερικες προτασεις σχετικα με roms

αν θελετε sense

Virtuous Unity με sense 3.0 και σταθεροτητα

Voidu S με sense 3.0 και περισσοτερες επιλογες

RCMix3d Runny S με sense 3.5 :D

 

κλασσικη λυση φυσικα

CyanogenMod 7.1 RC1

CyanogenMod 7.1 Nightly Builds [2.3.5] για να τεσταρετε οτιδηποτε νεο σε cyanogen :D

 

και για κατι διαφορετικο (ή κοντα σε iphone για καποιους)

MIUI ΠΡΟΣΟΧΗ μπορει να προκληθει εξαρτηση λογω ατελειωτου μονταρισματος. παραδειγματα εδώ

 

:!: πριν ξεκινησετε για rooting διαβαστε οδηγιες πως να μην καψετε (ή μαλλον να μειωσετε τις πιθανοτητες) το eMMC chip εδώ!

επισης μπορειτε να δειτε τι τσιπακι εχει το DS σας απο αυτό το ποστ

προσωπικα αν ειχα το samsung (με κωδικο ενα απο αυτους SAMSUNG104, M4G2DE, FDAE15PC) θα το ξανασκεφτομουν

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα με επιτυχία, θα φτιάξω έναν και θα τον ποστάρω.

 

Super αναμενουμε λοιπόν:D

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

μερικες προτασεις σχετικα με roms

αν θελετε sense

Virtuous Unity με sense 3.0 και σταθεροτητα

Voidu S με sense 3.0 και περισσοτερες επιλογες

RCMix3d Runny S με sense 3.5 :D

 

κλασσικη λυση φυσικα

CyanogenMod 7.1 RC1

CyanogenMod 7.1 Nightly Builds [2.3.5] για να τεσταρετε οτιδηποτε νεο σε cyanogen :D

 

και για κατι διαφορετικο (ή κοντα σε iphone για καποιους)

MIUI ΠΡΟΣΟΧΗ μπορει να προκληθει εξαρτηση λογω ατελειωτου μονταρισματος. παραδειγματα εδώ

 

:!: πριν ξεκινησετε για rooting διαβαστε οδηγιες πως να μην καψετε (ή μαλλον να μειωσετε τις πιθανοτητες) το eMMC chip εδώ!

επισης μπορειτε να δειτε τι τσιπακι εχει το DS σας απο αυτό το ποστ

προσωπικα αν ειχα το samsung (με κωδικο ενα απο αυτους SAMSUNG104, M4G2DE, FDAE15PC) θα το ξανασκεφτομουν

 

Σε ευχαριστώ αλλα αυτα πανω κατω τα εχω βρει ,απλα θα θέλαμε έναν ελληνικό οδηγο για να εξαλειφθεί η πιθανότητα καποιου κολληματος :rolleyes:

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

μερικες προτασεις σχετικα με roms

αν θελετε sense

Virtuous Unity με sense 3.0 και σταθεροτητα

Voidu S με sense 3.0 και περισσοτερες επιλογες

RCMix3d Runny S με sense 3.5 :D

 

κλασσικη λυση φυσικα

CyanogenMod 7.1 RC1

CyanogenMod 7.1 Nightly Builds [2.3.5] για να τεσταρετε οτιδηποτε νεο σε cyanogen :D

 

και για κατι διαφορετικο (ή κοντα σε iphone για καποιους)

MIUI ΠΡΟΣΟΧΗ μπορει να προκληθει εξαρτηση λογω ατελειωτου μονταρισματος. παραδειγματα εδώ

 

:!: πριν ξεκινησετε για rooting διαβαστε οδηγιες πως να μην καψετε (ή μαλλον να μειωσετε τις πιθανοτητες) το eMMC chip εδώ!

επισης μπορειτε να δειτε τι τσιπακι εχει το DS σας απο αυτό το ποστ

προσωπικα αν ειχα το samsung (με κωδικο ενα απο αυτους SAMSUNG104, M4G2DE, FDAE15PC) θα το ξανασκεφτομουν

 

αυτο που αναφερεις για την Miui τσεκαρα γυρω στις 50 σελιδες χθες :P :P χαχαχ

 

οσο αφορα το chip..ολοι το ιδιο δεν πρεπει να φοραμε???

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλα αυτα πανω κατω τα εχω βρει ,απλα θα θέλαμε έναν ελληνικό οδηγο για να εξαλειφθεί η πιθανότητα καποιου κολληματος :rolleyes:

 

εχει ηδη προσφερθει ο φιλος legion για οδηγο. αφου το δημοσιευσει θα μπορω και γω να βοηθησω με αποριες :)

 

αυτο που αναφερεις για την Miui τσεκαρα γυρω στις 50 σελιδες χθες :P :P χαχαχ

 

οσο αφορα το chip..ολοι το ιδιο δεν πρεπει να φοραμε???

 

δεν ειμαι σιγουρος. εγω εχω της sandisk (SEM04G) χωρις να ειμαι σιγουρος οτι δε θα καει ποτε! αν και εχω βγαλει 3-4 φορες τη μπαταρια ολα καλα μεχρι στιγμη.

παντως και γω γελαγα με τη miui αλλα τελικα κολλησα με αποτελεσμα να βαζω ολο και πιο σπανια μια με sense!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

ηθελα να κανω μια ερευνα σχετικα με την καταναλωση της μπαταριας...

πηγαίνοντας απο τις ρυθμισεις- σχετικα με το τηλεφωνο-μπαταρια - χρηση μπαταριας

τι καταναλωση εχτε στην οθόνη? εγω εχω κατα μεσο ορο 60%... χωρις να το χρησιμοποιω συνεχεια το τηλεφωνο μου κ γενικα μου αδειαζε σε μια μερα! Διαβαζα σε ενα ξενο φορουμ οτι αν συμβαινει κατι τετοιο ισως υπαρχει προβλημα στο λογισμικο του τηλεφωνου... Ισχύει κατι τετοιο, ξερουμε?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη διαδικασία θα πρέπει να καταργήσουμε την εγκατάταση HTC Sync απο τον υπολογιστή μας και απο το κινητό μας να έχουμε επιλέξει Εντοπισμός σφαλμάτων USB και αν επιστρέπονται ψευδείς τοποθεσίες.

Κατεβάζουμε την εφαρμογή Revolutinary απο εδω http://revolutionary.io/ (..για windows εδώ και για linux εδώ

Στην συνέχεια μέσα απο το κινητό Ρυθμίσεις/Τροφοδοσία/ Ξετσεκάρουμε την επιλογή ‘’Γρήγορη εκκίνηση’’.

Απο εδώ θα κατεβάσουμε http://unrevoked.com/rootwiki/doku.php/public/revolutionary τους HTC Fastboot drivers απο εδώ

..και προχωράμε στην εγκατάσταση του.

Εφόσον ολοκληρωθει η διαδικασια εγκατάστασης θα μεταβούμε στην εφαρμογή Revolutinary που κατεβάσαμε στην αρχή. Τρέχουμε το revolutionary.exe και θα μας εμφανίση ένα μήνυμα Enter beta Key [serial: xxxxxxxx] για να συνεχίσει η διαδικασία θα πρέπει να πάρουμε το Beta key που θα βρούμε απο εδώ http://revolutionary.io/ εφόσον δηλώσουμε το serial number που μας εμφανίζει μέσα απο το DOS παράθυρο του revolutionary.

Πατάμε enter και κλεινουμε το κινητό, θα εμφανίσει το recovery mode (παράλληλα στον υπολογιστή θα εμφανίσει το μήνυμα Do you want to download …. Και πατάμε Y όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία το παράθυρο DOS θα εξαφανιστή. Απο το κινητο με τα πλήκτρα έντασης επιλέγουμε το REBOOT και με το power off το επιλέηγουμε.

Στην συνέχεια επιλέγουμε απο εδώ http://unrevoked.com/rootwiki/doku.php/public/revolutionary κατεβάζουμε το αρχείο απο εδώ και το βάζουμε όπως είναι zipαρισένο χύμα στην κάρτα μνήμης. Εφόσον το κάνουμε πατάμε το volume down και το power on/off ώστε να μπούμε στο Recovery Mode και επιλέγουμε την επιλογή Recovery.

Το κινητό θα μπει στο menu του revolutionary.. επιλεγουμε –install zip From sdcard και στην συνέχεια την επιλογή "choose zip from sdcard και επιλέγουμε το αρχείο su-2.3.6.3-efgh-signed.zip. Εφόσον ολοκληρωθει η εγκατάσταση (επιλέγουμε ****Go Back**** και τέλος Reboot system now.

 

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.

 

Μετά μπορούμε να κατεβάσουμε το ROM Manager και φορτώνουμε όποια έκδοση θέλουμε.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ROOT ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΦΕΡΕΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη διαδικασία θα πρέπει να καταργήσουμε την εγκατάταση HTC Sync απο τον υπολογιστή μας και απο το κινητό μας να έχουμε επιλέξει Εντοπισμός σφαλμάτων USB και αν επιστρέπονται ψευδείς τοποθεσίες.

Κατεβάζουμε την εφαρμογή Revolutinary απο εδω http://revolutionary.io/ (..για windows εδώ και για linux εδώ

Στην συνέχεια μέσα απο το κινητό Ρυθμίσεις/Τροφοδοσία/ Ξετσεκάρουμε την επιλογή ‘’Γρήγορη εκκίνηση’’.

Απο εδώ θα κατεβάσουμε http://unrevoked.com/rootwiki/doku.php/public/revolutionary τους HTC Fastboot drivers απο εδώ

..και προχωράμε στην εγκατάσταση του.

Εφόσον ολοκληρωθει η διαδικασια εγκατάστασης θα μεταβούμε στην εφαρμογή Revolutinary που κατεβάσαμε στην αρχή. Τρέχουμε το revolutionary.exe και θα μας εμφανίση ένα μήνυμα Enter beta Key [serial: xxxxxxxx] για να συνεχίσει η διαδικασία θα πρέπει να πάρουμε το Beta key που θα βρούμε απο εδώ http://revolutionary.io/ εφόσον δηλώσουμε το serial number που μας εμφανίζει μέσα απο το DOS παράθυρο του revolutionary.

Πατάμε enter και κλεινουμε το κινητό, θα εμφανίσει το recovery mode (παράλληλα στον υπολογιστή θα εμφανίσει το μήνυμα Do you want to download …. Και πατάμε Y όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία το παράθυρο DOS θα εξαφανιστή. Απο το κινητο με τα πλήκτρα έντασης επιλέγουμε το REBOOT και με το power off το επιλέηγουμε.

Στην συνέχεια επιλέγουμε απο εδώ http://unrevoked.com/rootwiki/doku.php/public/revolutionary κατεβάζουμε το αρχείο απο εδώ και το βάζουμε όπως είναι zipαρισένο χύμα στην κάρτα μνήμης. Εφόσον το κάνουμε πατάμε το volume down και το power on/off ώστε να μπούμε στο Recovery Mode και επιλέγουμε την επιλογή Recovery.

Το κινητό θα μπει στο menu του revolutionary.. επιλεγουμε –install zip From sdcard και στην συνέχεια την επιλογή "choose zip from sdcard και επιλέγουμε το αρχείο su-2.3.6.3-efgh-signed.zip. Εφόσον ολοκληρωθει η εγκατάσταση (επιλέγουμε ****Go Back**** και τέλος Reboot system now.

 

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.

 

Μετά μπορούμε να κατεβάσουμε το ROM Manager και φορτώνουμε όποια έκδοση θέλουμε.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ROOT ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΦΕΡΕΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.

Εισαι αστέρι.ερωτηση τι ειναι οι htc fastboot drivers?και αν δεν θέλουμε να δώσουμε το serial number πειράζει?

Σε ευχαριστω παρα πολυ!:D

Υ.Γ. Αν θέλουμε να το γυρίσουμε στην μαμισια ρομ και αν θέλουμε να το ξερουταρουμε θα μπορουμε?

Edited by samy_roula7
DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...