Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση. Οταν γράφω sms με γράμματα οταν φτάσω 70 χαρακτηρες πηγαίνει σε 2ο μηνυμα.Οταν γράφω νούμερα μπορώ και γράφω μεχρι 160 χαρακτήρες. Τι πρέπει να κάνω για να μπορω να γραφώ με γράμματα και να εχω 160 χαρακτήρες?

Μια παράκληση.Αν γίνεται οσο πιο απλες οδηγίες για ειμαι ασχετος. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λίγο καλύτερα γίνεται.

Αν ακολουθήσεις τις απλές συμβουλές. Δηλαδή:

-Μην ζουμάρεις.

-Απενεργοποίησε μόνιμα τον σταθεροποιητή εικόνας.

(Δηλαδή τα δύο πράγματα που συνήθως καταστρέφουν την φωτογραφία σε ένα Android κινητό.)

-Χρησιμοποίησε την απλή εστίαση (1 τετραγωνάκι) τότε ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με την λήψη με αφή. Αυτό θα μειώσει σημαντικά τα κουνήματα και την εστίαση. Με αυτές τις ρυθμίσεις τράβηξα όλες τις φωτογραφίες καλοκαιρινών διακοπών με το X10i μου!

 

Τον σταθεροποιητη εικονας αν τον απενεργοποιησουμε κ στο βιντεο θα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα και εγώ για το arc s και δύσκολα τα βλέπω και τα 250€ ,άρα το κρατάω μια και δεν με χαλάει και πολυ, και πουλαω το galaxy 2 που σίγουρα θα έχω και λιγότερη χασουρα. Ευχαριστώ παντός .
Link to comment
Share on other sites

παιδες να ρωτησω κατι

1 μπροστινη καμερα εχει?

2 σε τσεπη στο παντελονι το νιωθεται ασχημα?ειναι μεν λεπτο αλλα νομιζω οτι μπορει να με ενοχλει (απλα δεν μπορω να βρω καποιο να το δοκιμασω στη τσεπη μου

3 καποιο προβλημα σαν συσκευη εχει βγαλει?πχ το μινι και μινι προ εχουνε τον λεγομενο θορυβο στην καμερα

 

1) Δεν εχει μπροστινη καμερα..

2)Εγω εχω ξεχασει οτι το εχω βαλει στην τσεπη μου αρκετες φορες..Χωραει ανετα..Και δεν εμποδιζει λογω design..

3)Το δικο μου εκτος απο 3-4 επανακινησεις και την μπαταρια(διαρκει λιγο)δεν εχει τιποτα αλλο..Αλλα με την 2.3.4 λυθηκαν και αυτα..

Τωρα βγαζει ανετα 2 μερες χωρις φορτηση και με κανονικη χρηση..Μπορει κ παραπανω απο 2 μερες..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Οταν γράφω sms με γράμματα οταν φτάσω 70 χαρακτηρες πηγαίνει σε 2ο μηνυμα.Οταν γράφω νούμερα μπορώ και γράφω μεχρι 160 χαρακτήρες. Τι πρέπει να κάνω για να μπορω να γραφώ με γράμματα και να εχω 160 χαρακτήρες?

Μια παράκληση.Αν γίνεται οσο πιο απλες οδηγίες για ειμαι ασχετος. ευχαριστώ.

 

Φίλε μου η default εφαρμογή μηνυμάτων δυστυχώς δεν υποστηρίζει τους 160 ελληνικούς χαρακτήρες. Χρειάζεσαι μια εναλλακτική εφαρμογή μηνυμάτων η οποία θα σου κάνει την δουλειά και θα την βρεις στο Android Market.

Προτείνω μια από τις παρακάτω:

Και οι δυο αυτές εφαρμογές ανταλλαγής μηνυμάτων κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά με την προεγκατεστημένη σε ένα πολύ πιο όμορφο και φιλικό περιβάλλον για τον χρήστη με πάρα πολλές επιλογές για Θέματα , Ήχους , Αναφορές Παράδοσης/Αποστολής κλπ. και το κυριότερο αυτό που ενδιαφέρει εσένα το λεγόμενο "locale support".

Εγκατέστησε όποια σου αρέσει περισσότερο. Η Handcent SMS έχει λίγο πιο "απαρχαιωμένα" γραφικά αλλά είναι κατά κοινή παραδοχή η πιο γρήγορη και πιο smooth εφαρμογή μηνυμάτων.

Η Go SMS από την άλλη έχει πολύ καλύτερο και φιλικότερο γραφικό περιβάλλον (θυμίζει λίγο iPhone) αλλά στο x10 μου αν έχω πολλά εισερχόμενα σκοντάφτει λίγο καθώς σέρνω το δάχτυλο μου (μιλάμε για πάνω από 1000 μηνύματα με κάθε επαφή έτσι?).

 

  • Στην GoSMS πάτα το πλήκτρο Μενού της συσκευής και πήγαινε: Επιλογές (Settings) -> Επιλογές Αποστολής (Send Settings) -> Enable Locale Support (3η επιλογή απ' το τέλος - βάλε τικ). Και από κάτω στις υποστηριζόμενες γλώσσες (supported languages) επέλεξε "Ελληνικά" (Greek).
  • Για την Handcent SMS πας: Settings -> Send Message Settings και εκεί πέρα μέσα πρέπει να υπάρχει παρόμοια επιλογή για Locale Support και Greek Language.

 

Μετά από αυτό επιστρέφεις στην εφαρμογή (κάνεις όποιες άλλες αλλαγές θέλεις σε χρωματάκια , φωτάκια , ήχους , σκατουλάκια) και στέλνεις μηνύματα με 160 χαρακτήρες στα Ελληνικά!

 

Τον σταθεροποιητη εικονας αν τον απενεργοποιησουμε κ στο βιντεο θα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα?

 

Λειτουργεί με παρόμοιο τρόπο όπως και στις φωτογραφίες. Όπως είπε ένας φίλος παραπάνω στην φωτογραφία ο σταθεροποιητής προσθέτει θόρυβο (λόγω διαφορετικής διαχείρισης κλείστρου και αλλαγή στο ISO) , στο βίντεο μιας και πρόκειται για "κινούμενο σύνολο φωτογραφιών" (γιατί ας μην ξεχνάμε ότι το βίντεο είναι πολλές φωτογραφίες που εναλλάσσονται γρήγορα) θα υπάρχει περισσότερη θολούρα με τον σταθεροποιητή στο ON.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα έγινα και εγώ κάτοχος του xperia arc(μετά το x8)και είμαι πολύ ευχαριστημένη-ενθουσιασμένη θα έλεγα. Έχω μόνο μία απορία: είναι ασφαλές να κάνω root με το gingerbreak ή το superoneclick; Το x8 μου το είχα κάνει με το superoneclick και όλα οκ. Ο λόγος που θέλω να το κάνω root είναι κυρίως για να χρησιμοποιώ το titanium backup και το myphone explorer. Ωστόσο επειδή είπα να μην το πειράξω πολύ το συγκεκριμένο(του προηγούμενου του είχα αλλάξει τα φώτα :lol: ), γι' αυτό ρωτάω αν είναι ασφαλές..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα έγινα και εγώ κάτοχος του xperia arc(μετά το x8)και είμαι πολύ ευχαριστημένη-ενθουσιασμένη θα έλεγα. Έχω μόνο μία απορία: είναι ασφαλές να κάνω root με το gingerbreak ή το superoneclick; Το x8 μου το είχα κάνει με το superoneclick και όλα οκ. Ο λόγος που θέλω να το κάνω root είναι κυρίως για να χρησιμοποιώ το titanium backup και το myphone explorer. Ωστόσο επειδή είπα να μην το πειράξω πολύ το συγκεκριμένο(του προηγούμενου του είχα αλλάξει τα φώτα :lol: ), γι' αυτό ρωτάω αν είναι ασφαλές..

το myphone explorer μπορεις να το βαλεις χωρις να εισαι root, εγω που δοκιμασα δεν καταφερα να το ρουταρω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@anna88: Πολύ σωστά είχες συμπεριφερθεί στο προηγούμενο αν θες την γνώμη μου και τώρα που έχεις ανοιχτό bootloader (κάτι που στο x8 επιτεύχθηκε μόλις πρόσφατα και αυτό μετά κόπων και βασάνων) θα πρέπει να του αλλάξεις 2 φορές τα φώτα. Εξάλλου ειδικά στο rooting για το οποίο ρώτησες , δεν υπάρχει κάτι το επίφοβο. Απλά θα κάνεις την ζωή σου και την συμβίωσή σου με το smartphone πολύ καλύτερη!
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

σημερα πειρα και εγω το κινητο πρωτεσ εντυπωσεις θετικες.το θεμα ειναι τωρα πωσ κανουμε ροοτ?

 

Πολύ πρόχειρα και γρήγορα με ένα ψαξιματάκι στο Google , ορίστε!!!

 

Edit: Απ' ότι βλέπω διαβάζοντας γρήγορα , θα πρέπει πρώτα να έχεις ακολουθήσει ένα tutorial που δίνει λίγο πιο πάνω για να ξεκλειδώσεις τον bootloader σου.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

αλλα λεω να περιμενω να βγει κανα αρχειακι σαν το z4root

( το δικο μου ειναι παραεισαγωγη απο γαλλια)

αν εχεις την 2.3.3 και την εκδοση 4 νομιζω οτι πρεπει να το φλασαρεις στην 2.3.2 να το ξεκλειδωσεις να το κανεις root και μετα να το κανεις update στην 2.3.3 εγω δεν τα καταφερα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παντως βλεπω οτι δεν υπαρχει κινητικοτητα στο θεμα πειραγματος του κινητου.ουτε ενασ οδηος πωσ θα κανουμε ροοτ και οβερκλοκ, η εστω κατι αλλο προς βελτιωση του κινητου
Link to comment
Share on other sites

παντως βλεπω οτι δεν υπαρχει κινητικοτητα στο θεμα πειραγματος του κινητου.ουτε ενασ οδηος πωσ θα κανουμε ροοτ και οβερκλοκ, η εστω κατι αλλο προς βελτιωση του κινητου

αμα το πετυχω να κανω θα κανω και εναν οδηγο αλλα και να το κανω παλι θα βγει κανενα update και μετα αντε παλι απο την αρχη!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το root, δεν ειναι κ τπτ το τοσο σημαντικο. Δεν αλλαζει κατι στο τηλ. Απλα μπορουμε κ εγκαθηστουμε καποια προγραμματα, που χρειαζονται root, tb, για παραδ. Εγω για back up, κανω, copy tin sd, κ τα apk, τα εχω σε ενα φακελο μαζεμενα, οποτε μετα απο format,δεν χανω τπτ. Ειναι μια πιο γρηγορη λυση πιστευω. Βεβαια ο καθενας εχει το τροπο του.

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το root, δεν ειναι κ τπτ το τοσο σημαντικο. Δεν αλλαζει κατι στο τηλ. Απλα μπορουμε κ εγκαθηστουμε καποια προγραμματα, που χρειαζονται root, tb, για παραδ. Εγω για back up, κανω, copy tin sd, κ τα apk, τα εχω σε ενα φακελο μαζεμενα, οποτε μετα απο format,δεν χανω τπτ. Ειναι μια πιο γρηγορη λυση πιστευω. Βεβαια ο καθενας εχει το τροπο του.

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

 

εγω το θεωρω απο τα ποιο βασικα οπως ειπες μπορεις να βαλεις καποιες εφαρμογες πχ οι οποιες θα σου μειωσουνε την καταναλωση μπαταριας,θα αυξησεις τον επεξεργαστη,και να βαλεις πχ xrecovery για να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο ςστε μετα να του αλλαξεις τα πεταλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Λοιπον εχω καποιες ερωτησεις...

 

1 Πως μπορω να αλλαξω rom στο κινητο?

2 Ειναι ευκολο?Η υπαρχει καποιος κινδηνος?

και

3 ΑΝ ειναι ευκολο και τα σχετικα ποια μου προτεινε και γενικα τι κερδιζω με μια rom αλλη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Λοιπον εχω καποιες ερωτησεις...

 

1 Πως μπορω να αλλαξω rom στο κινητο?

2 Ειναι ευκολο?Η υπαρχει καποιος κινδηνος?

και

3 ΑΝ ειναι ευκολο και τα σχετικα ποια μου προτεινε και γενικα τι κερδιζω με μια rom αλλη ?

 

Δεν έχει βγει καμία rom που να αξίζει... ακόμα στο development είναι...

Με την επίσημη 2.3.3 το κινητό απλά πετάει !!!!!! Και αν είσαι και root ακόμα καλύτερα (remove bloatware και κτλ)....

:lol:

 

Για όποια απορία έχετε για το ARC - roms - Flashing - updates - root και κτλ... τσεκάρετε εδώ..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1133650

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κ μια ερωτηση εγω....:confused: η υποδοχη για HDMI δεν ειναι πολυ μικρη,πως ενωνεις το καλωδιο HDMI γιατι στο Ν8 ενωνετε κατευθειαν,σε αυτο θελει καποιο ανταπτορα....???
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι mini HDMI;

 

Δεν μου εχει ερθει στα χερια ακομα,ρωταω για αυτους που το εχουν,κ τι χρειαζετε.....η το εχει μεσα....???

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει ερθει στα χερια ακομα,ρωταω για αυτους που το εχουν,κ τι χρειαζετε.....η το εχει μεσα....???

 

Εμένα το είχε μέσα + θήκη + 16GB κάρτα..... είναι micro HDMI .....

 

:)

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο είναι micro hdmi ΟΧΙ mini και το τονίζω γιατί έχει διαφορά!

 

Μπορεί να το βρείτε και ως type D καλώδιο!Εγώ το πήρα από εδώ(5€):

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=26728

 

Αλλά βλέπω ότι έχει εξαντληθεί!Βέβαια στο ίδιο site έχει και αυτό(5€):

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=26564

 

Έψαχνα σε διάφορα μαγαζιά πάντως και γενικά δεν έβρισκα εύκολα!Πάντως μην πάτε σε κάνα saturn να πάρετε τον αντάπτορα (μόνο αυτό είχε και όχι το καλώδιο!) γιατί το κοστολογούσαν.......κρατηθείτε........20€!!! :wacko::blink::!:

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει καμία rom που να αξίζει... ακόμα στο development είναι...

Με την επίσημη 2.3.3 το κινητό απλά πετάει !!!!!! Και αν είσαι και root ακόμα καλύτερα (remove bloatware και κτλ)....

:lol:

 

Για όποια απορία έχετε για το ARC - roms - Flashing - updates - root και κτλ... τσεκάρετε εδώ..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1133650

 

Εχω παρατηρησει κατι homescreens εδω στο φορυμ και εχω κουφαθει...Ειναι ροοτ ?

Link to comment
Share on other sites

μολις πριν μια ωριτσα το παρηγγειλα και εγω απο γνωστο καταστημα :happy:

δεν το ειχαν σε στοκ οποτε θα πρεπει να περιμενω μερικες ημερες!

 

ευχαριστω ολα τα μελη για τις πληροφοριες που αντλησα απο το παρον θεμα και επηρρεασαν την επιλογη μου και θα επανελθω δρυμιτερος με τις οποιες αποριες οταν με το καλο το παραλαβω :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...