Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως μπορώ να αλλάξω τις επιλεγόμενες γλώσσες στο πληκτρολόγιο? Στα καλά καθούμενα μου έχει Αγγλικά και Κινέζικα.

Απο τις ρυθμίσεις έχω επιλέξει ελληνικά και αγγλικά αλλά δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να σβήσω το ext2 απο το κινητό μου και να επαναφέρω στην αρχική της μορφή την sd καρτα μου. γιατί θέλω να βγάλω την leedroid και να βαλω την cyanogen

 

Μονο με ενα φορμαρισμα της καρτας σου!

 

Θα περάσω πάλι τη froyo και θα κάνω τη διαδικασία απο την αρχή, λογικά θα δουλέψει, τι σκατα? :lol:

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Παρακαλω φιλε μου:P δεν δουλεψε ουτε αυτο να υποθεσω ε?:p

 

Πως μπορώ να αλλάξω τις επιλεγόμενες γλώσσες στο πληκτρολόγιο? Στα καλά καθούμενα μου έχει Αγγλικά και Κινέζικα.

Απο τις ρυθμίσεις έχω επιλέξει ελληνικά και αγγλικά αλλά δεν αλλάζει.

 

Κατι πρεπει να κανεις λαθος δεν γινεται να μην αλλαζει,εχεις το πληκτρολογιο της ΗΤC ή το αλλαξες?

Settings-Language and Keyboard-Touch Input-International Keyboard και επελεξε τις γλωσσες.

Εδω πηγες?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Αφού ξεπερασα το πρόβλημα με το βιντεο κανοντας απεναφορά το κιν και βάζοντας την επισημη 2.3.3 δεν εχω καταλάβει άλλη διαφορά εκτός απο 2 προβλήματα που αντιμετοπίζω. η μπαταρία κρατάει περισσοτερο αλλα στο 15% μου βγάζει το μηνημα και μετά απο ένα λεπτό κάνει απενεργοποιηση ενώ πριν κρατούσε κανα 5ωρω ακομα. και το δεύτερο ειναι οταν έχω το κιν στην τσέπη ''σχεδόν πάντα'' και χτυπάει οταν το τραβάω για να το βγάλω κάνει αποριψη την κλήση. θέλω να πώ οτι και σε επαφή με το υφασμα της τσέπης πέρνει εντολές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μόλις πέρασα τη LeeDrOiD_V2.5.0_A2SD_FINAL στο κινητό μου. Έχοντας ακολουθήσει προσεκτικά τα βήματα για να περάσω τη ROM η απορία μου είναι η εξής:

 

Από όλα τα back up που έκανα, με Titanium Back up και μέσω του Recovery, μπορώ να επαναφέρω oοτιδήποτε (μηνύματα, εφαρμογές, ρυθμίσεις) στην έκδοση του LeeDrOiD ή τα back up αφορούν μόνο την περίπτωση που επιστρέψω στην official ROM Froyo;

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην κουράζω με την ερώτηση μου, εψαξα αρκετές ώρες στο forum και δε βρήκα απάντηση με τα keywords στο search...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Αφού ξεπερασα το πρόβλημα με το βιντεο κανοντας απεναφορά το κιν και βάζοντας την επισημη 2.3.3 δεν εχω καταλάβει άλλη διαφορά εκτός απο 2 προβλήματα που αντιμετοπίζω. η μπαταρία κρατάει περισσοτερο αλλα στο 15% μου βγάζει το μηνημα και μετά απο ένα λεπτό κάνει απενεργοποιηση ενώ πριν κρατούσε κανα 5ωρω ακομα. και το δεύτερο ειναι οταν έχω το κιν στην τσέπη ''σχεδόν πάντα'' και χτυπάει οταν το τραβάω για να το βγάλω κάνει αποριψη την κλήση. θέλω να πώ οτι και σε επαφή με το υφασμα της τσέπης πέρνει εντολές.

 

1.Κανε ενα battery calibration.

2.Πηγαινε Settings-Sound Settings-και φυγε το tick απο το Pocket mode και quiet ring on pickup.

 

Καλησπέρα!

 

Μόλις πέρασα τη LeeDrOiD_V2.5.0_A2SD_FINAL στο κινητό μου. Έχοντας ακολουθήσει προσεκτικά τα βήματα για να περάσω τη ROM η απορία μου είναι η εξής:

 

Από όλα τα back up που έκανα, με Titanium Back up και μέσω του Recovery, μπορώ να επαναφέρω oοτιδήποτε (μηνύματα, εφαρμογές, ρυθμίσεις) στην έκδοση του LeeDrOiD ή τα back up αφορούν μόνο την περίπτωση που επιστρέψω στην official ROM Froyo;

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην κουράζω με την ερώτηση μου, εψαξα αρκετές ώρες στο forum και δε βρήκα απάντηση με τα keywords στο search...

 

Το recovery χρησιμευει στις περιπτωσεις που εχεις προβλημα με την rom ή αν κατι παει στραβα οταν βαζεις mods ktl και μπορεις να επαναφερεις το κινητο σου στην προηγουμενη rom ή αλλη εκδοση της ιδιας που ειχες κανει backup! Ή και ακομη αν εχεις κανει backup την official και εχεις περασει custom να επιστρεψεις σε αυτην! Το nandroid backup(ετσι ονομαζεται) επαναφερει radio,boot,system... images οπως ηταν!

Με το Titanium backup επαναφερεις τις εφαρμογες σου με τα data τους.

Μπορεις να επαναφερεις μονο οσα ειναι πρασινα!!

Ειναι κανονας να επαναφερουμε μονο τα πρασινα,ΟΧΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ,LAUNCHERS,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΗTC Ή GOOGLE APPS γιατι μπορει να σου κανει προβλημα στην ROM και να μην ειναι stable!Οτιδηποτε αλλο μπορεις να το μεταφερεις.

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε μου τα κατάφερα επιτέλους!

Τώρα όμως το Ti Backup μου λέει οτι δεν είμαι root, κατεβάζω το busybox και βλέπουμε...

 

:)

Edited by tomahawk1989
Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε μου τα κατάφερα επιτέλους!

Τώρα όμως το .exe του Unrevocked έχει κολλήσει στο "Waiting for bootloader; make sure driver is installed" και το κινητό στην οθόνη που γράφει τις πληροφορίες και τη λίστα "FASTBOOT, Recovery, Clear Storage, Simlock" τι επιλέγω τώρα;

 

:)

 

Ωραια:) με τα volume keys μετακινησε πανω-κατω και με το power button επελεξε fastboot!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έπρεπε να κάνω πάλι το 1ο βήμα με την εγκατάσταση των usb drivers γιατί ήταν άλλο pc και όλα καλά, έκανε μόνο του reboot.

Δεν έχω root access, και το Busybox και το Ti Backup μου βγάζουν μήνυμα πως δεν είμαι root...

Οπότε μάλλον δεν είμαι :lol:

 

Παω να ξανατρέξω το tool!

 

edit: Τζίφος "failed to get root. Is your firmware too new?"

 

edit2: Βάζω την 2.2 μπας και δω προκοπή!!

 

edit3: Δε με θέλει, κατέβασα τη 2.2 απο τη 1η σελίδα, το έβαλα να τρέξει, έφτασε μέχρι ένα σημείο και μετά "Σφάλμα [140] Σφάλμα έκδοσης προγράμματος φόρτωσης λειτουργικού

Το βοηθητικό πρόγραμμα ενημέρωσης ROM δε μπορεί να ενημερώσει το τηλέφωνο σας.

Αποκτήστε το σωστό βοηθητικό πρόγραμμα ενημέρωσης ROM και προσπαθήστε ξανά"

 

Pfff δε με θέλει!!

Edited by tomahawk1989
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έπρεπε να κάνω πάλι το 1ο βήμα με την εγκατάσταση των usb drivers γιατί ήταν άλλο pc και όλα καλά, έκανε μόνο του reboot.

Δεν έχω root access, και το Busybox και το Ti Backup μου βγάζουν μήνυμα πως δεν είμαι root...

Οπότε μάλλον δεν είμαι :lol:

 

Παω να ξανατρέξω το tool!

 

edit: Τζίφος "failed to get root. Is your firmware too new?"

 

edit2: Βάζω την 2.2 μπας και δω προκοπή!!

 

Περιμενε!!Ελεξε πρωτα τι εκδοση ειναι το HBOOT σου και αν εχει γινε S-OFF πατωντας το power με το back και πες μου τι σου λεει η πρωτη γραμμη!

Δες εδω περισσοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε, S-ON και η HBOOT είναι η 1.02.0001

Αλλα τώρα βλέπω για το Revolutionary S-OFF & Recovery tool...

Edited by tomahawk1989
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε, S-ON και η HBOOT είναι η 1.02.0001

 

Μια χαρα εισαι τοτε,μπορεις να το κανεις!Δες αυτο που σου εδωσα θα σε βοηθησει!Βαλε τα fastboot drivers και τρεξε το προγραμματακι του revolutionary!Μετα μπορεις να περασεις και το superuser(su) και να εχεις root!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι τοτε,μπορεις να το κανεις!Δες αυτο που σου εδωσα θα σε βοηθησει!Βαλε τα fastboot drivers και τρεξε το προγραμματακι του revolutionary!Μετα μπορεις να περασεις και το superuser(su) και να εχεις root!

 

Λοιπόν τρέχω το HTCDriver (fastboot), μετά το Revolutionary Tool και τέλος το tool του Unrevoked?

 

Εγκατέστησα τον HTCDriver και έτρεξα το Revolutionary tool, τώρα είμαι στην οθόνη FastBoot USB και μου έχει τις επιλογές "Bootloader, Reboot, Reboot Bootloader, Power Down".

 

Τι επιλέγω και τι κάνω;

Edited by tomahawk1989
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τρέχω το HTCDriver (fastboot), μετά το Revolutionary Tool (τι να βάλω για beta key που ζητάει?) και τέλος το tool του Unrevoked?

 

Το tool του unrevoked δεν χρειαζεται!

Και για να μην τα λεω συνεχεια εχω κανει ενα οδηγο πως να περνατε το tool του revolutionary και να εχετε S-OFF και custom recovery!

ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΟDS,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ!

 

Πριν να ξεκινήσουμε ελέγχουμε στην σελίδα εδω ότι η έκδοση του HBOOT μας υποστηρίζεται που βρίσκουμε πατώντας το power,back ή power,volume down ενώ είναι κλειστό το κινητό μας.

1.Μετά αφού κατεβάσουμε τα τα fastboot drivers από εδώ και τα εγκαθιστούμε,σιγουρευόμαστε ότι μπήκαν σωστά όπως λέει εδω !

2.Μετά πηγαίνουμε στην σελίδα του revolutionary.

Αφού επιλέξουμε την έκδοση του λειτουργικού μας θα πρέπει να καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας:

Your operating system: Το λειτουργικό σου σύστημα που έχεις στον υπολογιστή

Your device: HTC DESIRE(OXI TO CDMA)

HBOOT version: Η έκδοση του HBOOT μας.

Serial number: To serial number το γράφει στο κουτί του κινητού μας ή από τα Settings-About-Phone Identity(ΙΜΕΙ)

Αφού καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας πατάμε το κουμπί Generate key και το σημειώνουμε κάπου!

3.Ξεκινάμε το πρόγραμμα που κατεβάσαμε και ακολουθούμε τις οδηγίες(θα σας ζητηθεί να γράψετε το κλειδί που σας έδωσε!).

Όταν τελειώσει το πρόγραμμα,αποσυνδέουμε το κινητό μας και μπαίνουμε να δούμε το ΗΒOOT μας για να σιγουρευτούμε ότι έγινε σωστά,αν γράφει S-OFF και revolutionary τότε συγχαρητήρια μπορειται να "πειράξετε" το κινητό σας και να εγκαταστήσετε ότι θέλετε από το recovery!

Αν δεν τα καταφέρατε και σας κάνει πρόβλημα,ρίξτε μια ματιά στα συνηθισμένα προβλήματα στην σελίδα του δημιουργού εδω.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

1.ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70%

2.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ή ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ!

3.ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ROOT ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ROOT KAΝΕΤΕ AYTO INSTALL ΑΠΟ ΤΟ RECOVERY ΚΑΙ ΤΟ BUSYBOX ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤ!

Link to comment
Share on other sites

Το rootαρα επιτέλους. Έβαλα και το busybox και δούλεψε κανονικά χωρίς να μου πετάξει κανένα μήνυμα.

Τώρα πάμε για ext3 partition και να δω πως φορτώνουμε roms. (Λογικά πάω για τη Ginger Villain)

 

Να 'σαι καλά φιλε μου!

Edited by tomahawk1989
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αρχείο zip το αποθηκεύω στην SD, που όμως και πως (ξεzipαρισμένη εκτός φακέλων, σε φάκελο);

Γιατί τρέχω το recovery και δε μου διαβάζει το αρχείο.

 

Απο εδω και περα οτι θες να κανεις install απο το recovery θα πρεπει να κανεις αποθηκευση το zip οπως το κατεβασες στο κεντρικο φακελο της καρτας μνημης σου!

Στην συνεχεια μπαινεις στο recovery,κανεις off-disable το verification signature και επιλεγεις install zip from sd card.Βρισκεις το αρχειο σου και το επιλεγεις και το αφηνεις να ολοκληρωσει!

 

 

Edit: Χαιρομαι που τα καταφερες!:)

Edit2:Καλη ειναι αλλα εγω προτιμω τις Sense ROMS

Κοιταξε στην πρωτη σελιδα εχει οδηγο! Δεν ειναι δυσκολο!

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πάνε όλα στραβά σε μένα? :lol:

 

Πήγα μέσω του οδηγού της πρώτης σελίδας να κάνω ext3 partition αλλα για κανένα λόγω δε μπορούσαν να ενεργοποιηθούν οι επιλογές "delete, create κλπ" του Easyus Partition. Εν τέλει, σύνδεσα το κινητό στο PC και το έβαλα σε λειτουργία δίσκου. Έτσι διάβαζε επίσης κανονικά τη κάρτα αλλα μου εμφάνιζε και στο πρόγραμμα τις επιλογές που ήταν απαραίτητες για το partition οπότε και προχώρησα έτσι.

Στο τέλος απλά χρειάστηκε να κάνω ένα restart το κινητό για να αναγνωρίσει σωστά τη κάρτα στη καινούργια της μορφή και όλα μια χαρά!

 

Έχω να κάνω δύο πολύ noobικες ερωτήσεις τώρα...

1. Κάθε φορά που θα θέλω να βάλω μια Rom (πχ τώρα την Ginger Villain) θα κατεβάζω το zip, θα το βάζω στην SD και θα ακολουθώ την ίδια διαδικασία με το προηγούμενο zip που μου είπες και το Revolutionary tool;

 

2. Τώρα που έκανα ext3 partition 1gb, πως μπορώ να χρησιμοποιήσω τη λειτουργία Apps2SD; Θα πρέπει η ROM που να έχω να την υποστηρίζει λογικά (αυτή που έχω τώρα, απλά η rooted δηλαδή δεν υποστηρίζει έτσι;), πέρα απο αυτό θα πρέπει να κατεβάσω κάποια εφαρμογή μόλις βάλω την άλλη ROM;

 

Η εφαρμογή ROM Manager δε με γλυτώνει απο "κόπο" να flashάρω συνέχεια κάθε ROM που θέλω να βάλω;

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :D

Edited by tomahawk1989
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ροοτ ,εχω βαλει καποια ρομ του leedroid,και απο τοτε(εδω και μηνες) το τηλ.κανει τα δικα του. δεν πιανει σημα κινητης,δεν δουλευει το bluetooth,δεν βλεπει την sd card,οποτε κανω restart κανει και 10 φορεσ reboot μεχρι να ανοιξει,και το πιο σημαντικο δεν συνδεεται με το pc ωστε να μπορω να του βαλω ξανα την αρχικη του rom.Καθε βοηθεια δεκτη. Edited by gregole
Λαθος
:!:
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ροοτ ,εχω βαλει καποια ρομ του leedroid,και απο τοτε(εδω και μηνες) το τηλ.κανει τα δικα του. δεν πιανει σημα κινητης,δεν δουλευει το bluetooth,δεν βλεπει την sd card,οποτε κανω restart κανει και 10 φορεσ reboot μεχρι να ανοιξει,και το πιο σημαντικο δεν συνδεεται με το pc ωστε να μπορω να του βαλω ξανα την αρχικη του rom.Καθε βοηθεια δεκτη.

 

Κανε την ιδια διαδικασια που εκανες για να περασεις αυτη την Rom (wipe κτλ) και απλα περνα μια αλλη rom υπαρχουν αρκετες official rooted rom στο XDA!!!

LG G2 D-802

Rom:RSK team supercharged Eos rom

HTC Desire(retired): RSK supersense Rom

Halaros2:Member of RSK team!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πάνε όλα στραβά σε μένα? :lol:

 

Πήγα μέσω του οδηγού της πρώτης σελίδας να κάνω ext3 partition αλλα για κανένα λόγω δε μπορούσαν να ενεργοποιηθούν οι επιλογές "delete, create κλπ" του Easyus Partition. Εν τέλει, σύνδεσα το κινητό στο PC και το έβαλα σε λειτουργία δίσκου. Έτσι διάβαζε επίσης κανονικά τη κάρτα αλλα μου εμφάνιζε και στο πρόγραμμα τις επιλογές που ήταν απαραίτητες για το partition οπότε και προχώρησα έτσι.

Στο τέλος απλά χρειάστηκε να κάνω ένα restart το κινητό για να αναγνωρίσει σωστά τη κάρτα στη καινούργια της μορφή και όλα μια χαρά!

 

Έχω να κάνω δύο πολύ noobικες ερωτήσεις τώρα...

1. Κάθε φορά που θα θέλω να βάλω μια Rom (πχ τώρα την Ginger Villain) θα κατεβάζω το zip, θα το βάζω στην SD και θα ακολουθώ την ίδια διαδικασία με το προηγούμενο zip που μου είπες και το Revolutionary tool;

 

2. Τώρα που έκανα ext3 partition 1gb, πως μπορώ να χρησιμοποιήσω τη λειτουργία Apps2SD; Θα πρέπει η ROM που να έχω να την υποστηρίζει λογικά (αυτή που έχω τώρα, απλά η rooted δηλαδή δεν υποστηρίζει έτσι;), πέρα απο αυτό θα πρέπει να κατεβάσω κάποια εφαρμογή μόλις βάλω την άλλη ROM;

 

Η εφαρμογή ROM Manager δε με γλυτώνει απο "κόπο" να flashάρω συνέχεια κάθε ROM που θέλω να βάλω;

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :D

 

1.Καθε φορα που θα θελεις να κανεις Update μια rom,θα περνας το zip της στην καρτα σου και θα το κανεις install χωρις να κανεις full wipe!

Αν θελεις να περασεις σε αλλη ROM θα πρεπει να περασεις το zip στην καρτα σου και στο recovery να κανεις wipe data/factory reset + wipe cache + wipe dalvik-cache πριν να την κανεις install!

Εννοειται και στις 2 περιπτωσεις κανουμε ενα backup πρωτα!

3.Λειτουργει αυτοματα δεν χρειαζεται να κανεις κατι εσυ.Αυτοματα το μεγαλυτερο μερος της εφαρμογης θα πηγαινει στο sdext και ενα μικρο στην internal οποτε θα γεμισει πολυ αργοτερα!

Αν κατεβασεις μια ROM με a2sd ή data2sd εσυ το μονο που θα κοιταξεις ειναι να εχεις το μεγεθος του ext3/4 partition που χρειαζεται!

 

Σε γλιτωνει αλλα συνισταται να τα κανεις μονος σου καθως υπαρχει περιπτωση να σου κανει προβλημα!

 

Π.Χ Η LeeDrOiD HD V3.3.3-Port-R5 υπαρχει σε A2SD++,DATA++.Αλλα αν κοιταξεις απο κατω η A2SD λεει System size 206mb - compatable with Bravo Stock Hboot ενω η DATA++ System size 138mb, compatable with CM7 r2, Bravo N1 Table, Bravo Data++ & Bravo Sense Hboot's, see the AlphaRev home page. Εσυ προφανως εχεις το STOCK HBOOT οποτε θα κατεβασεις την A2SD!Για την data πρεπει να κανεις αλλες διαδικασιες που προς το παρον δεν θα στις συνιστουσα.Πιο κατω λεει | Fat32 | EXT3 (1GB) |,αν εχεις ext3 partition 1gb τοτε μπορεις να την βαλεις!

Περισσοτερα μπορεις να δεις εδω τα tutorials(video)

 

Ειμαι ροοτ ,εχω βαλει καποια ρομ του leedroid,και απο τοτε(εδω και μηνες) το τηλ.κανει τα δικα του. δεν πιανει σημα κινητης,δεν δουλευει το bluetooth,δεν βλεπει την sd card,οποτε κανω restart κανει και 10 φορεσ reboot μεχρι να ανοιξει,και το πιο σημαντικο δεν συνδεεται με το pc ωστε να μπορω να του βαλω ξανα την αρχικη του rom.Καθε βοηθεια δεκτη.

 

Κανε ενα backup και μετα ενα full wipe(wipe data/factory reset + wipe cache + wipe dalvik-cache) απο το recovery και ξαναπερασε την με το καινουργιο radio!

Αν εχεις βαλει a2sd ή data++ σιγουρευτου οτι εχεις κανει σωστα το ext3/4 partition!

Περισσοτερα μπορεις να δεις εδω τα tutorials(video)

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είχα περάσει Leedroid, και αργότερα cyanogen 7.

Θέλω να επαναφέρω το κινητό στην μαμά ROM.

 

Τα στοιχεία της αρχικής ROM, που είχα σημειώσει:

Bravo PVT4 SHIP S-ON
HBOOT- 0.93.0001
MICROP-051d
Touch panel SYNT0101
Radio - 5.11.05.27
Aug 10 2011, 17:52:18

 

Είναι η συγκεκριμένη ότι χρειάζομαι? : http://shipped-roms.com/download.php?category=android&model=Bravo&file=RUU_Bravo_Froyo_HTC_WWE_2.29.405.5_Radio_32.49.00.32U_5.11.05.27_release_159811_signed.exe (είναι η Official Froyo 2.2 update2 (2.29.405.5) που δίνεται στο αρχικό ποστ αυτού του thread)

 

Την βάζω απο το Recovery menu και install from SD? (κάνοντας πρώτα wipe τα σχετικά data)

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, το βρήκα στην πορεία....το πρόβλημα που έχω σχεδόν απο την ώρα που πόσταρα το προηγούενο ποστ είναι ότι για να γίνει αυτό πρέπει να συνδεθεί το κινητό με το HTC sync στο pc απ'ότι έχω καταλάβει, και δυστυχώς δεν το βλέπει με τίποτα.

Χωρίς να το δει το HTC sync, απλα πέρνω ένα error στην πορεία όταν τρέχω έτσι το RUU.

 

Μήπως έχει να κάνει κάτι με την ROM του cyanogen?

Αυτή τη στιγμή κάνω ένα recovery σε ένα backup που εχω απο Leedroid, και ελπίζω να δουλέψει....

 

αν έχει κάποιος καμια ιδέα γιατί μπορεί να μην το βλέπει το HTC sync ας βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

πφφφ....τελικά το backup που είχα ήταν απο την original ROM....οπότε γύρισαν όλα εργοστασιακά και πλέον συνδεεται με το HTC sync.

thanks

....whateva...

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να αλλάξω τις επιλεγόμενες γλώσσες στο πληκτρολόγιο? Στα καλά καθούμενα μου έχει Αγγλικά και Κινέζικα.

Απο τις ρυθμίσεις έχω επιλέξει ελληνικά και αγγλικά αλλά δεν αλλάζει.

 

Κατι πρεπει να κανεις λαθος δεν γινεται να μην αλλαζει,εχεις το πληκτρολογιο της ΗΤC ή το αλλαξες?

Settings-Language and Keyboard-Touch Input-International Keyboard και επελεξε τις γλωσσες.

Εδω πηγες?

 

Ναι. Εδώ είναι επιλεγμένες τα Αγγλικά και τα Ελληνικά. Το πληκτρολόγιο της HTC δεν υπάρχει πλέον στην συσκευή μου. Έχει μπεί ένα άλλο πληκτρολόγιο. Δεν είμαι τόσο σκράπας για να μη καταλάβω οτι έχω κάνει εγγατάσταση κάτι άλλο. Μπορεί να το ψαχούλεψε καμια γυναίκα μου :p , δέν ξέρω....

Edited by torpedo
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Ginger Villain και είναι άψογη (για τα γούστα μου!).

Το πρόβλημα είναι πως Total Space μου δείχνει 148ΜΒ και φυσικά όσο φορτώνω apps γεμίζει.

 

Εφόσον έχω κάνει το ext3 partition δε θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά με 1gb storage;

 

Dalvik Cache will take up space on "Internal storage" by default

You can move this by running "terminal emulator" from the market and typing:

Code:

su

a2sd cachesd

 

Έκανα αυτό μπας και δω προκοπή και η ελεύθερη μνήμη έγινε 140MB απο 101 που ήταν.

Μήπως για κάθε φορά που θα γεμίζει λιγο η internal memory πρέπει να γράφω αυτό στο τερματικό για να μεταφέρει τις apps

ή είναι κάτι άλλο;

Edited by tomahawk1989
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...