Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει βαλει κανεις αυτην εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1140839 ??

Εντυπωσεις?

Θελω να δοκιμασω μια rom με blur.. ποια προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιας και το έκανες το θέμα, θα μπορούσες να δώσεις και την απάντηση που βρήκες για τυχόν ενδιαφερόμενους.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=248331&page=2

οτι βρηκα ειναι εδω αν κ τελικα δεν νομιζω οτι θα δουλεψει οπως το θελω εγω βεβαια το παρειγειλα αμα μου ερθει θα σας πω περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις αυτην εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1140839 ??

Εντυπωσεις?

Θελω να δοκιμασω μια rom με blur.. ποια προτείνετε ?

Έκανα μια βόλτα από τη συγκεκριμένη rom χθες να τη δω από περιέργια για τον ίδιο λόγο, γενικά καλή ήταν σαν το κλασικο στυλ του defy με τα γνωστα widgets και πολλά επιπλέον. Όταν ανοίγει σου ζητάει να γραφτεις στο motoblur αναγκαστικα για να ξεκινήσει το κινητο δε μπορεις να παρακάμψεις. Ελληνικά δεν έχει, γρήγορη μου φάνηκε αν και μια ώρα που έμεινα δε προλαβα να δω και κάτι ιδιαίτερο.

 

 

με την τελευταία cm7.1.0-RC1.5-jordan-signed , έχω πρόβλημα με την φωτογραφική μηχανη, ένω ανοίγει κανονικά όταν πάω να τραβήξω μία φωτογραφία κάνει αναγκαστικό κλείσιμο, καμιά ιδέα κανείς?

 

άκυρο.... έκανα εκκαθάριση δεδομένων απο τις εφαρμογές και λύθηκε(?) ,

 

Αλήθεια pificos έκανες καθαρή εγκατάσταση της RC1.5 ή τη πέρασες από πάνω;; μιας και είχες πρόβλημα με κάμερα υποθέτω το δεύτερο; γενικά με την αναβάθμιση ολα σου δουλεύουν κομπλέ γιατι στο xda συστήνουν καθαρή εγκατάσταση καλύτερα και γι΄αυτο δεν την έκανα και ειμαι ακομα με την RC0 αφου ολα δουλεύουν και ρολόι

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια pificos έκανες καθαρή εγκατάσταση της RC1.5 ή τη πέρασες από πάνω;; μιας και είχες πρόβλημα με κάμερα υποθέτω το δεύτερο; γενικά με την αναβάθμιση ολα σου δουλεύουν κομπλέ γιατι στο xda συστήνουν καθαρή εγκατάσταση καλύτερα και γι΄αυτο δεν την έκανα και ειμαι ακομα με την RC0 αφου ολα δουλεύουν και ρολόι

 

σωστά το μάντεψες....pan:) την περασα απο πάνω με wipe cache+galvic,

κάτι άλλο να παρατηρήσω προς το παρόν στραβό ΔΕΝ εχω.... ίδωμεν!

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια pificos έκανες καθαρή εγκατάσταση της RC1.5 ή τη πέρασες από πάνω;; μιας και είχες πρόβλημα με κάμερα υποθέτω το δεύτερο; γενικά με την αναβάθμιση ολα σου δουλεύουν κομπλέ γιατι στο xda συστήνουν καθαρή εγκατάσταση καλύτερα και γι΄αυτο δεν την έκανα και ειμαι ακομα με την RC0 αφου ολα δουλεύουν και ρολόι

 

Απο RC0 σε οποιαδήποτε νεότερη δεν απαιτεί εκκαθάριση δεδομένων, αποκλείεται κάποιος στο XDA να είπε κάτι άλλο εκτός αν είναι n00bas κι ο ίδιος, παρακολουθώ το νήμα για την CM7 εδώ και μήνες και γράφω επίσης τακτικά εκεί.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

S.O.S.!! Καλησπερα παιδια,ειμαι κι εγω κατοχος ενος motorola defy (captain obvious) και μεχρι τωρα δεν το ειχα πειραξει και πολυ (root,market enabler,setvsel μεχρι εκει). Αποφασισα να του βαλω καμια rom και μετα απο ψαξιμο στο thread κατεληξα μαλλον στην Μ.Ι.Η. που φαινεται απλη και σιγουρη. Για σιγουρια ομως φωναξα εναν φιλο μου "μαστορα" με εμπειρια υποτιθεται απο τα δικα του xperia και galaxy s2 να μου κανει την διαδικασια και ξεκινησαμε να του βαλουμε μια CM7 με το rom manager!αφου την κατεβασε,εκανε reboot με το system recovery (νομιζω), την εγκατεστησε ,ξαναεκανε reboot,ξεκινησε το κινητο,εβγαλε ενα σημα της google,μετα ενα κινουμενο android με ενα κυκλικο βελακι κι εμεινε εκει για ωρα!τελικα εκανε hard reset μπας και ξεκολησει και το αποτελεσμα ειναι να εχω ενα κινητο που το μονο που κανει ειναι να αναβει και να δειχνει μονιμα ενα σηματακι της google!!!ξερει κανεις τιποτα?!?καθε βοηθεια δεκτη γιατι εχω μεινει ατηλεφωνος!!!ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Link to comment
Share on other sites

Απο RC0 σε οποιαδήποτε νεότερη δεν απαιτεί εκκαθάριση δεδομένων, αποκλείεται κάποιος στο XDA να είπε κάτι άλλο εκτός αν είναι n00bas κι ο ίδιος, παρακολουθώ το νήμα για την CM7 εδώ και μήνες και γράφω επίσης τακτικά εκεί.

Δεν είπα για εκκαθάριση δεδομένων απλά βλεπω στο topic που πολλοί γράφουν για να μην υπάρχουν bugs που τυχαίνουν σε πολλούς καλό θα ήταν να κάνατε καθαρή εγκατάσταση από την αρχή γι΄αυτό και ρώτησα για να μη βρεθώ με περίεργα κολλήματα

 

S.O.S.!! Καλησπερα παιδια,ειμαι κι εγω κατοχος ενος motorola defy (captain obvious) και μεχρι τωρα δεν το ειχα πειραξει και πολυ (root,market enabler,setvsel μεχρι εκει). Αποφασισα να του βαλω καμια rom και μετα απο ψαξιμο στο thread κατεληξα μαλλον στην Μ.Ι.Η. που φαινεται απλη και σιγουρη. Για σιγουρια ομως φωναξα εναν φιλο μου "μαστορα" με εμπειρια υποτιθεται απο τα δικα του xperia και galaxy s2 να μου κανει την διαδικασια και ξεκινησαμε να του βαλουμε μια CM7 με το rom manager!αφου την κατεβασε,εκανε reboot με το system recovery (νομιζω), την εγκατεστησε ,ξαναεκανε reboot,ξεκινησε το κινητο,εβγαλε ενα σημα της google,μετα ενα κινουμενο android με ενα κυκλικο βελακι κι εμεινε εκει για ωρα!τελικα εκανε hard reset μπας και ξεκολησει και το αποτελεσμα ειναι να εχω ενα κινητο που το μονο που κανει ειναι να αναβει και να δειχνει μονιμα ενα σηματακι της google!!!ξερει κανεις τιποτα?!?καθε βοηθεια δεκτη γιατι εχω μεινει ατηλεφωνος!!!ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

Μην αγχεσαι κι εγώ την είχα πατήσει τη πρώτη φορά, απλά ξεκίνα το κινητό με το κουμπί που ανοίγει και το πάνω κουμπί του ήχου θα βγαλει μια μαυρη οθονη, συνέδεσε το με το RSD της motorola και πέρασε την official εκδοση ν΄ανοίξει το κινητό και μετά ακολούθησε τις οδηγίες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1054447

Τώρα το rom manager δε τον εχω χρησιμοποιησει ποτέ καλύτερα να πας από το clockworkmod με τη τυπική διαδικασία που λεει στη σελίδα που σε στέλνω, εκει εχει και αναλυτικά πως επιστρέφεις στην επίσημη

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω φιλε φια την αμεση απαντηση σου,αλλα παλι καπου μου κολλαει!ενω λεει connected μολις παω να του κανω flash μια rom που βρηκα (μαλλον ειναι η επισημη) το rsd μου λεει failed flashing process unable to retrieve initializations from INI file!!τι κανω λαθος?!?
Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω φιλε φια την αμεση απαντηση σου,αλλα παλι καπου μου κολλαει!ενω λεει connected μολις παω να του κανω flash μια rom που βρηκα (μαλλον ειναι η επισημη) το rsd μου λεει failed flashing process unable to retrieve initializations from INI file!!τι κανω λαθος?!?

έχεις ανοιξει το κινητό με το on και το πανω του ηχου να σου βγαλει τη μαυρη οθονη και καποιες πληροφορίες και να το συνδέσεις στο pc; επισης rsd lite και motorola drivers για το pc σου εχεις περάσει; Εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100585&highlight=RSD+lite η τελευταια εκδοση με drivers για 7.

Κατέβασε ξανά την επίσημη από δω http://www.megaupload.com/?d=JMTCSV8Y και ξαναδοκιμασε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

απο rom manager να κατεβασες την cm7 για defy λιγο δυσκολο!!

το αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι volume down και power button και θα εμφανισει το ρομποτακι..μετα πατας συγχρονως volume up kai volume down και βγαζει ενα μενου..εκει πατας wipe data/factory reset και wipe cache partition και reboot...

Link to comment
Share on other sites

απο rom manager να κατεβασες την cm7 για defy λιγο δυσκολο!!

το αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι volume down και power button και θα εμφανισει το ρομποτακι..μετα πατας συγχρονως volume up kai volume down και βγαζει ενα μενου..εκει πατας wipe data/factory reset και wipe cache partition και reboot...

 

καθόλου δύσκολο, έχει καιρό που έχει προστεθεί το DEFY στον ROM Manager.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

απο rom manager να κατεβασες την cm7 για defy λιγο δυσκολο!!

το αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι volume down και power button και θα εμφανισει το ρομποτακι..μετα πατας συγχρονως volume up kai volume down και βγαζει ενα μενου..εκει πατας wipe data/factory reset και wipe cache partition και reboot...

 

το εκανα αυτο,δεν κανει τιποτα...

 

έχεις ανοιξει το κινητό με το on και το πανω του ηχου να σου βγαλει τη μαυρη οθονη και καποιες πληροφορίες και να το συνδέσεις στο pc; επισης rsd lite και motorola drivers για το pc σου εχεις περάσει; Εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100585&highlight=RSD+lite η τελευταια εκδοση με drivers για 7.

Κατέβασε ξανά την επίσημη από δω http://www.megaupload.com/?d=JMTCSV8Y και ξαναδοκιμασε

 

 

ακριβως οπως τα λες,μονο το rds δεν ηταν τελευταιας εκδοσης αλλα μολισ πηγα να το κανω ειχα νεο κολπο απο το defy ,δεν φορτιζει με τιποτα και τωρα δεν εχει μπαταρια...μαλλον να το βαψω μπλε και να το πεταξω στην θαλασσα?!?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λες,μονο το rds δεν ηταν τελευταιας εκδοσης αλλα μολισ πηγα να το κανω ειχα νεο κολπο απο το defy ,δεν φορτιζει με τιποτα και τωρα δεν εχει μπαταρια...μαλλον να το βαψω μπλε και να το πεταξω στην θαλασσα?!?

Δε κατάλαβα τελικά τι έγινε;; έπαιξε κανονικά με το νέο rsd lite και πάνω που ξεκινησε έκλεισε απο μπαταρία;; να υποθεσω δε φορτίζει τώρα έτσι που είναι ε;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να το φορτισεις....το εχω δοκιμασει πολλες φορες.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=10163846

 

Με λιγα λογια παιρνεις ενα καλωδιο usb το κοβεις απο τη μια πλευρα-απογυμνωνεις τα καλωδια και συνδεεις το κοκκινο με το + και το μαυρο με το - της μπαταριας.προσοχη να εχεις βγαλει τη μπαταρια απο το κινητο.αστο για 10 λεπτα να φορτισει. Τα αλλα δυο καλωδια που περισσευουν τα κοβεις.

να και μια φωτο απο το δικο μου καλωδιο που εχω φτιαξει

http://i1236.photobucket.com/albums/ff459/saltofx_v/IMG_20110909_182116.jpg

μην απογοητευεσαι....ολα γινονται...

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω παιδια,επανηλθε το defy!!!και χιλια συγνωμη στους administrators για την αναστατωση!!!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολους.

εχω βαλει την cm7 rc1.5 και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

τα προβληματα που παρατηρω ειναι τα εξεις:

1)δεν εμφανιζεται η ειδοποιηση διαθεσιμου δικτυου στη status bar παρα μονο αν παω απο τις ρυθμισεις και κανω ανανεωση χειροκινητα.Αν υπαρχει γνωστο δικτυο εννοειται οτι συνδέεται μονο του αυτοματα και φυσικα εννοειται οτι εχω ενεργοποιημενη την "ειδοποιηση δικτύου".

2) δεν συγχρονιζει αυτοματα το gmail.

Διαβασα οτι το προβλημα με το gmail υπαρχει και προβληματα με το wifi υπαρχουν γενικοτερα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν τα εχετε κι εσεις αυτα τα προβληματα ή αν εχουν λυθει σε καποιο απο τα τελευταια nightlies.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολους.

εχω βαλει την cm7 rc1.5 και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

τα προβληματα που παρατηρω ειναι τα εξεις:

1)δεν εμφανιζεται η ειδοποιηση διαθεσιμου δικτυου στη status bar παρα μονο αν παω απο τις ρυθμισεις και κανω ανανεωση χειροκινητα.Αν υπαρχει γνωστο δικτυο εννοειται οτι συνδέεται μονο του αυτοματα και φυσικα εννοειται οτι εχω ενεργοποιημενη την "ειδοποιηση δικτύου".

2) δεν συγχρονιζει αυτοματα το gmail.

Διαβασα οτι το προβλημα με το gmail υπαρχει και προβληματα με το wifi υπαρχουν γενικοτερα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν τα εχετε κι εσεις αυτα τα προβληματα ή αν εχουν λυθει σε καποιο απο τα τελευταια nightlies.

ευχαριστω.

Για το πρώτο, είναι γνωστό πρόβλημα, δεν έχει λυθεί ακόμα.

Για το δεύτερο, σε εμένα δεν έχει πρόβλημα συγχρονισμού αλλά προβλήματα με το WiFi υπάρχουν, γίνονται προσπάθειες απο τους developers να λυθούν με νέα WiFi kernel modules αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί η χρυσή τομή, ο driver δηλαδή που να δουλεύει το ίδιο καλά σε όλους. Θα πρότεινα συμμετέχεις στο thread του XDA για παραπάνω βοήθεια.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο, είναι γνωστό πρόβλημα, δεν έχει λυθεί ακόμα.

Για το δεύτερο, σε εμένα δεν έχει πρόβλημα συγχρονισμού αλλά προβλήματα με το WiFi υπάρχουν, γίνονται προσπάθειες απο τους developers να λυθούν με νέα WiFi kernel modules αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί η χρυσή τομή, ο driver δηλαδή που να δουλεύει το ίδιο καλά σε όλους. Θα πρότεινα συμμετέχεις στο thread του XDA για παραπάνω βοήθεια.

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.παρακολουθω το thread στο xda αλλα ειπα να ρωτησω κι εδω μηπως υπαρχει καποια λυση και μου διεφυγε. Δεν ειναι και τελεια τα αγγλικα μου και ειπα:p μηπως ειπωθηκε κατι και δεν το καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

εγω οσον αναφορα το wifi καθημερινα συνδεομαι σε 3 ρουτερ και ποτε δεν ειχα θεμα.
Link to comment
Share on other sites

εγω οσον αναφορα το wifi καθημερινα συνδεομαι σε 3 ρουτερ και ποτε δεν ειχα θεμα.

η αλήθεια είναι οτι με την RC0 δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το wifi και επειδη πάντα ακούω διάφορα δεν έχω προχωρήσει σε αναβάθμιση πέρα από nightly

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το κανεις τωρα....:lol:

wipe cache και wipe dalvik cache

και περνας asap την rc1.5

αντε ακομα???:X

 

σοβαρα τωρα δεν υπαρχει λογος να μενεις στη rc0

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το κανεις τωρα....:lol:

wipe cache και wipe dalvik cache

και περνας asap την rc1.5

αντε ακομα???:X

 

σοβαρα τωρα δεν υπαρχει λογος να μενεις στη rc0

Aλήθεια ο μόνος λόγος που δεν εκανα αναβαθμιση στην rc1 ηταν το οτι διαβαζα συνεχως προβληματα με το wifi κι ελεγα αστο γι΄αργοτερα άλλωστε ολα ρολόι δουλευαν, περασα και δοκιμαστηκα την rc1.5 να δω αν λύνει το πρόβλημα με το stk tool γιατι εχω clone sim αλλά δε διορθωθηκε και επεστρεψα στο backup μου. Επειδή αγόρασα όμως 16αρα καρτούλα θα κάνω τις επόμενες μέρες καθαρή εγκατάσταση της rc1.5 να κάνω και φορμάτ σε κάρτα και κινητό γιατι γινεται της μουρλης εκει μέσα και δε ξερω καν τι μου χρειάζετε και τι όχι

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εχει νοημα να πας απο το τελευταιο Nightly Build, σε RC1.5; Αν ναι, με ενα απλο Wipe Cache, και Wipe Dalvik και install το zip;
Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

αν δοκιμαζεις nightly οχι δεν εχει κανενα νοημα....ναι σωστη ηταν η διαδικασια που ανεφερες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...