Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενοεις να κανω αυτο???http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=895545 για να φυγει το λουκετο κατω απο το λογοτυπο τις google?? σε παρακαλω βοηθησε με ...

Εσυ θα κανεις μονο το Part1...με αυτο θα κανεις install τα sdk tools που θα σου χρειαστουν για να κανεις την διαδικασια (να δωσεις τις εντολες δλδ μεσω cmd) που σου εδωσε σε λινκ ο brokesmack.Tις εντολες τις δινεις ενω εισαι σε fastboot mode αφου προηγουμένως συνδέσει το κινητο με το pc με τικαρισμενο τον εντοπισμο σφαλματων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Εσυ θα κανεις μονο το Part1...με αυτο θα κανεις install τα sdk tools που θα σου χρειαστουν για να κανεις την διαδικασια (να δωσεις τις εντολες δλδ μεσω cmd) που σου εδωσε σε λινκ ο brokesmack.Tις εντολες τις δινεις ενω εισαι σε fastboot mode αφου προηγουμένως συνδέσει το κινητο με το pc με τικαρισμενο τον εντοπισμο σφαλματων.

 

τι ειναι το fastboot mode?? δεν ξερω αγγλικα.. :/// σε παρακαλω μπορεις αν σου ειναι ευκολο να μ στηλεις τι να κανω βημα βημα στα ελληνικα?? :(:(:(:(:(:(

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το fastboot mode?? δεν ξερω αγγλικα.. :/// σε παρακαλω μπορεις αν σου ειναι ευκολο να μ στηλεις τι να κανω βημα βημα στα ελληνικα?? :(:(:(:(:(:(

Kατσε βρε συ αφου δεν ξερεις τιποτα απο ολα αυτα....μεταχειρισμενο το αγορασες rootarismeno?

Link to comment
Share on other sites

Kατσε βρε συ αφου δεν ξερεις τιποτα απο ολα αυτα....μεταχειρισμενο το αγορασες rootarismeno?

 

οχι μου τα εκανε ο αδερφος μου και εφυγε σημερα το πρωι για γερμανια.... :(:(:( και εγω απλα καταφερα να κανω επαναφορα stock room με μεταφραστη απο το ιnternet... μετα απο 3ις ωρες... σου ειναι ευκολο??

Edited by MaNoS-7-
Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

οχι μου τα εκανε ο αδερφος μου και εφυγε σημερα το πρωι για γερμανια.... :(:(:( και εγω απλα καταφερα να κανω επαναφορα stock room με μεταφραστη απο το ιnternet... μετα απο 3ις ωρες... σου ειναι ευκολο??

Μα οι περισσοτεροι unlocked το εχουμε.Mετα δεν θα μπορεις να φλασαρεις custom rom/kernel.Φιλε μου στην πρωτη σελιδα εχω μεταφρασει τους βασικους οδηγους δεν εχω χρονο να μεταφρασω κ αυτο.Βαλτο στο google translate κ δοκιμασε.Οπως σου ειπα κανεις μονο το Part1 και μετα ακολουθεις το link του brokesmack :)

Link to comment
Share on other sites

Μα οι περισσοτεροι unlocked το εχουμε.Mετα δεν θα μπορεις να φλασαρεις custom rom/kernel.Φιλε μου στην πρωτη σελιδα εχω μεταφρασει τους βασικους οδηγους δεν εχω χρονο να μεταφρασω κ αυτο.Βαλτο στο google translate κ δοκιμασε.Οπως σου ειπα κανεις μονο το Part1 και μετα ακολουθεις το link του brokesmack :)

 

μα το part 1 δεν ειναι τιποτα..απλος βρισκει το pc το κινητο...το link του brokesmack ποιο ειναι γτ δεν το βρισκω..

Αυτο ειναι ετσι?? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=875630

Καπου κολαω.. τικαρω τον εντοπισμο σφαλματων συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη και μετα μπαινω στο boot που λεει recovery reboot κτλπ?? "με το up volume + power"

Μετα παω εναρξη > εκτελεση > Cmd και παταω adb reboot bootloader και fastboot oem lock και μ βγαζει

C:\Documents and Settings\Manos>adb reboot bootloader

'adb' δεν αναγνωριζετε ως εσωτερικη η εξωτερικη εντολη εκτελεσιμο προγραμμα η αρχειo δεσμης ενεργειων

C:\Documents and Settings\Manos>fastboot oem lock

'fastboot' δεν αναγνωριζετε ως εσωτερικη η εξωτερικη εντολη εκτελεσιμο προγραμμα η αρχειo δεσμης ενεργειων

 

 

Τι να κανω... :( :( :( :(

Edited by MaNoS-7-
Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

μα το part 1 δεν ειναι τιποτα..απλος βρισκει το pc το κινητο...το link του brokesmack ποιο ειναι γτ δεν το βρισκω..

Αυτο ειναι ετσι?? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=875630

Καπου κολαω.. τικαρω τον εντοπισμο σφαλματων συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη και μετα μπαινω στο boot που λεει recovery reboot κτλπ?? "με το up volume + power"

Μετα παω εναρξη > εκτελεση > Cmd και παταω adb reboot bootloader και fastboot oem lock και μ βγαζει

C:\Documents and Settings\Manos>adb reboot bootloader

'adb' δεν αναγνωριζετε ως εσωτερικη η εξωτερικη εντολη εκτελεσιμο προγραμμα η αρχειo δεσμης ενεργειων

C:\Documents and Settings\Manos>fastboot oem lock

'fastboot' δεν αναγνωριζετε ως εσωτερικη η εξωτερικη εντολη εκτελεσιμο προγραμμα η αρχειo δεσμης ενεργειων

 

 

Τι να κανω... :( :( :( :(

 

Tην παρακατω εικονα καταφερες να την εμφανισεις στο device manager?Aν οχι ακολουθηση τo tutorial.

http://img213.imageshack.us/img213/1051/androidbootloaderinterf.png

Link to comment
Share on other sites

Tην παρακατω εικονα καταφερες να την εμφανισεις στο device manager?Aν οχι ακολουθηση τo tutorial.

http://img213.imageshack.us/img213/1051/androidbootloaderinterf.png

 

εμενα γραφει android adb interface oxi android bootloader interface

το ιδιο δεν ειναι?

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

εμενα γραφει android adb interface oxi android bootloader interface

το ιδιο δεν ειναι?

 

Λογικα τι να σου πω.Δεν το έχω κάνει κ ποτέ μου.Προχώρα το εσυ και αν σου βγάλει πάλι ''δεν αναγνωριζετε'' βρες καποιον πιο εμπειρο στα pc για να σε βοηθήσει....ή ρώτα στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος ο οποιος ειχε το bootloader unlock και να το εκανε lock στην 2.3.4 ??

Ειληκρινα εχω ξενερωσει δεν μπορω να κανω κατι αλλο...

Οποιος το εχει κανει θα τον παρακαλεσω θερμα αν του ειναι ευκολο να μου πει αναλυτικα τι εκανε..

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό που είχε γίνει root; Στο υπολογιστή που είσαι τώρα και το συνδέεις ή κάπου αλλού; Αν δεν είχε γίνει σε αυτόν που είσαι τώρα πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers για το κινητό στον υπολογιστή (αν είναι έτσι δες λίγο το βιντεάκι εδώ).
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς σας τη miui του brainmaster; Πέρα από το διαφορετικό interface, αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ είναι ότι έχω πολύ καλό σήμα wifi. Δηλαδή για μεγάλη διαφορά. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό;

 

την εβαλα εγω να την δοκιμασω αλλα με ξενερωσε που δεν εχει ελληνικα.ενω εχει σαν επιλογη απο τις ρυθμισεις και τα εβαλα ολα παλι στα αγγλικα μου τα εμφανιζει

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

Λοιπον εφαγα 3 νυχτες ολοκληρες απο τις 1 το βραδι μεχρι τις 7 το πρωι για να δω πως 8α κλειδωσω το bootloader.. Ειχα κανει τα παντα κατι που δεν πηγενε καπου αλλου και μου ειρθε στο μυαλο κατι και πειραματιστικα και τελικα??? LOCK SATE - LOCKED ειναι παρα πολυ περιπλοκη η διαδικασια.. και να ξερετε αν οι οδηγοι για locked λενε το 2/4 τις διαδικασιας.. αντε βρες εσυ τα αλλα 2... :):):):):):) Παιδια ειμαι πολυ κουρασμενος για την διαδικασια μην περιμενετε να την γραψω σημερα...αυτες τις μερες παντος σιγουρα...

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα...

εκανα επαναφορα τις Stock ROM

Κλειδωσα το bootloader

εκανα wipe data/factory reset & wipe cache patrition

Το recovery ειναι το stock ?? (μανισιο) πως θα το δω αυτο??

Aν πατησω volume up + power > recovery > κανει reboot και μου βγαζει ενα android με ενα θαυμαστικο >παταω power + volume up και λεει:

 

Andoird system recovery <3e>

 

Volyme up/down to move highlight;

power button to select

 

reboot system now

wipe data/factort reset

wipe cache partition

Ολα τα παραπανω με Μπλε γραμματα..

Ιmage----> http://img13.imageshack.us/img13/2678/44071853.jpg

ξερετε αν ειναι το μανισιο recovery η αν εχει παραμεινει το Custom Recovery του Root ?

Edited by MaNoS-7-
Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα...

εκανα επαναφορα τις Stock ROM

Κλειδωσα το bootloader

εκανα wipe data/factory reset & wipe cache patrition

Το recovery ειναι το stock ?? (μανισιο) πως θα το δω αυτο??

Aν πατησω volume up + power > recovery > κανει reboot και μου βγαζει ενα android με ενα θαυμαστικο >παταω power + volume up και λεει:

 

Andoird system recovery <3e>

Volyme up/down to move highlight;

reboot system now

wipe data/factort reset

wipe cache partition

Ολα τα παραπανω με Μπλε γραμματα.. ξερετε αν ειναι το μανισιο recovery η αν εχει παραμεινει το Custom Recovery του Root ?

 

Μανίσιο πρέπει να είναι

Link to comment
Share on other sites

Μανίσιο πρέπει να είναι

 

http://img13.imageshack.us/img13/2678/44071853.jpg οπως εδω..τωρα ξερεις να μου πεις σιγουρα??? :p

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

Λοιπον εφαγα 3 νυχτες ολοκληρες απο τις 1 το βραδι μεχρι τις 7 το πρωι για να δω πως 8α κλειδωσω το bootloader.. Ειχα κανει τα παντα κατι που δεν πηγενε καπου αλλου και μου ειρθε στο μυαλο κατι και πειραματιστικα και τελικα??? LOCK SATE - LOCKED ειναι παρα πολυ περιπλοκη η διαδικασια.. και να ξερετε αν οι οδηγοι για locked λενε το 2/4 τις διαδικασιας.. αντε βρες εσυ τα αλλα 2... :):):):):):) Παιδια ειμαι πολυ κουρασμενος για την διαδικασια μην περιμενετε να την γραψω σημερα...αυτες τις μερες παντος σιγουρα...

 

Μπράβο που τα κατάφερες. Επειδή μπήκα και εγώ στο τριπάκι να δώ πως γίνεται, είναι σχετικά απλό και δεν χρειάζεται ούτε το sdk που είπε ο φίλος sakiss. Αν έχεις ακολουθήσει τον οδηγό για root της πρώτης σελίδας ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1138755 ) έχεις και το adb που κάνει την ίδια δουλειά με το sdk. Ξεκινάς λοιπόν το τηλέφωνο σε recovery mode (power+volume up) το συνδέεις με usb και πας στο pc start->run->cmd. Εκεί γράφεις την εντολή για προσπέλαση στον φάκελο που έχεις αποθηκεύσει το adb. Π.χ αν το έχεις αποθηκεύσει σε έναν φάκελο με το όνομα nexus στην διαδρομή c:\users\name\nexus", γράφεις: "cd nexus". Αντίστοιχα αν το έχεις αποθηκεύσει σε έναν φάκελο με όνομα root στον δίσκο c, θα βάλεις την εντολή "cd\" και μετά "cd root". Ένας πιο εύκολος τρόπος να βάλεις την διαδρομή στο cmd είναι απλά να σύρεις (drag n drop) τον φάκελο στο παράθυρο του cmd. Η διαδρομή θα εμφανιστεί αυτόματα και εσύ μετά πατάς απλώς enter. Μετά γράφεις την εντολή "fastboot devices" για να δείς αν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο κανονικά (αν είναι θα σου βγάλει ένα μήνυμα με το serial number του τηλεφώνου και δίπλα την ένδειξη fastboot) και μετά “fastboot oem unlock” ή “fastboot oem lock” αναλόγως με το αν θέλουμε να κάνουμε lock ή unlock την συσκευή μας. Κάνεις επιβεβαίωση με το volume up/down απο την συσκευή και είναι ok. Αυτό που έκανες λάθος παραπάνω είναι οτι στο cmd δεν έβαζες την διαδρομή πού είχες αποθηκευμένο το αρχείο sdk (ή adb) για αυτό και δεν αναγνώριζε τις εντολές. Όσων αφορά το recovery που έχεις ποστάρει, είναι το stock μην ανησυχείς.

Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

http://img13.imageshack.us/img13/2678/44071853.jpg οπως εδω..τωρα ξερεις να μου πεις σιγουρα??? :p

Nαι το stock recovery είναι.

 

Μπράβο που τα κατάφερες. Επειδή μπήκα και εγώ στο τριπάκι να δώ πως γίνεται, είναι σχετικά απλό και δεν χρειάζεται ούτε το sdk που είπε ο φίλος sakiss. Αν έχεις ακολουθήσει τον οδηγό για root της πρώτης σελίδας ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1138755 ) έχεις και το adb που κάνει την ίδια δουλειά με το sdk. Ξεκινάς λοιπόν το τηλέφωνο σε recovery mode (power+volume up) το συνδέεις με usb και πας στο pc start->run->cmd. Εκεί γράφεις την εντολή για προσπέλαση στον φάκελο που έχεις αποθηκεύσει το adb. Π.χ αν το έχεις αποθηκεύσει σε έναν φάκελο με το όνομα nexus στην διαδρομή c:\users\name\nexus", γράφεις: "cd nexus" και μετά "cd adb.exe". Μετά γράφεις την εντολή "fastboot devices" για να δείς αν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο κανονικά και μετά “fastboot oem unlock” ή “fastboot oem lock”. Κάνεις επιβεβαίωση τα volume up/down απο την συσκευή και είναι ok. Αυτό που έκανες λάθος παραπάνω είναι οτι στο cmd δεν έβαζες την διαδρομή πού είχες αποθηκευμένο το αρχείο sdk (ή adb) για αυτό και δεν αναγνώριζε τις εντολές. Όσων αφορά το recovery που έχεις ποστάρει, είναι το stock μην ανησυχείς.
Ευχαριστουμε.Προστέθηκε στην πρώτη σελίδα :) Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

την εβαλα εγω να την δοκιμασω αλλα με ξενερωσε που δεν εχει ελληνικα.ενω εχει σαν επιλογη απο τις ρυθμισεις και τα εβαλα ολα παλι στα αγγλικα μου τα εμφανιζει

Αυτήν έχω τώρα. Μετά από πολλές δοκιμές, στις 3 (πλέον) miui roms για nexus s, του brainmaster είναι η μοναδική που λειτουργεί σωστά το titanium backup. Στις άλλες δύο, αν επανέφερες προγράμματα και τα δεδομένα τους, μετά από επανεκκίνηση σου έβγαζε συνεχόμενα force closes. Μέχρι στιγμής καλά για αλλαγή λίγο.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν έχω τώρα. Μετά από πολλές δοκιμές, στις 3 (πλέον) miui roms για nexus s, του brainmaster είναι η μοναδική που λειτουργεί σωστά το titanium backup. Στις άλλες δύο, αν επανέφερες προγράμματα και τα δεδομένα τους, μετά από επανεκκίνηση σου έβγαζε συνεχόμενα force closes. Μέχρι στιγμής καλά για αλλαγή λίγο.

 

ελληνικα σου βγαζει?ας πουμε να γραφει ρυθμισεις και οχι settings και γενικα να τα γραφει ελλγνικα οπως στις αλλες rom.γιατι εβαλα γλωσσα ελληνικα απο ρυθμισεις αλλα παλι αγγλικα τα βγαζει

Link to comment
Share on other sites

ελληνικα σου βγαζει?ας πουμε να γραφει ρυθμισεις και οχι settings και γενικα να τα γραφει ελλγνικα οπως στις αλλες rom.γιατι εβαλα γλωσσα ελληνικα απο ρυθμισεις αλλα παλι αγγλικα τα βγαζει

Όχι και εγώ απογοητεύτηκα λίγο από αυτό, γιατί περίμενα να είναι όλα ελληνικά όπως στο pure android, αλλά όχι. Προφανώς, δεν έχουν γίνει οι μεταφράσεις, γιατί το interface του και στις ρυθμίσεις και αλλού, είναι διαφορετικό οπότε κάποιος πρέπει να κάνει τη μετάφραση για να την περάσει μέσα ο brainmaster.

Απλά, για παράδειγμα, στο market στις ρυθμίσεις τα γράφει στα ελληνικά και πιστεύω ότι αν δεν έχεις επιλεγμένη γλώσσα τα ελληνικά νομίζω ότι τα γράφει στα αγγλικά.

Να δούμε μήπως υπάρξει κάποια εξέλιξη σε επόμενα updates.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απο σήμερα γύρισα πίσω στην CM7 Nightly γιατι με την NSCollab 1.3.6 και είτε με τον μανίσιο Kernel 5.5 είτε με τον 6 είτε στα 1000MHz είτε στα 1440MHz είχα 2-3 ρεσταρτ σε άσχετα σημεία της ημέρας,(χωρίς να το έχω σε χρήση το έβλεπα και έκανε ρεσταρτ) και όταν πήγαινα να δώ κάποιο βίντεο στο 2λεπτο πάνω μου έκανε ρεσταρτ.

 

ΥΓ. Να έκανα καμια χοντρί πατάτα όταν την πέρασα????Το μόνο που θυμάμε είναι οτι δεν είχα κάνει wipe cache αφού την πέρασα την ρομ. Παίζει να φταίει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

παντα επηρεαζει το wipe, επιβαλεται wipe οταν αλλαζουμε rom και το wipe το κανουμε πριν περαουμε τη ρομ οχι μετα.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

παντα επηρεαζει το wipe, επιβαλεται wipe οταν αλλαζουμε rom και το wipe το κανουμε πριν περαουμε τη ρομ οχι μετα.

 

Το θέμα είναι οτι πάντα κανω wipe πριν. Έλεγα μήπως ήθελε και μετά. Τελος πάντων θα μείνω με αυτήν τωρα και αν βγάλουν κάποιο πιο νέα έκδοση την ξαναδοκιμάζω.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι πάντα κανω wipe πριν. Έλεγα μήπως ήθελε και μετά. Τελος πάντων θα μείνω με αυτήν τωρα και αν βγάλουν κάποιο πιο νέα έκδοση την ξαναδοκιμάζω.

Αν ανέβαζες λίγο τα volt πιστεύω ότι δε θα είχες πρόβλημα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...