Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3


harvik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 617
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

OK τότε, αν και ρώτησε αν αξίζει η αλλαγή από EUR σε COS. Εγώ κατάλαβα ότι μιλούσε για το CSC.

Ο φιλος εγραψε για αλλαγη του "product key" κατι το ποιο δεν υπαρχει φυσικα, οποτε θεωρησα οτι μιλουσε για product code. Anyway...

Εκδοση Kernel 2.6.32.9 root@se-s608#1. Αξιζει ολη η διαδικασια?η να περιμενω την EUR?

Οχι, ρωταω ποια custom εχει επανω τωρα το κινητο. Και κατι ακομα, αγορασες το κινητο με custom πανω? Μεταχειρισμενο το πηρες? Παντως αν εισαι με custom δεν θα σου δωσει την αναβαθμιση ουτως η αλλως.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Οχι αγορασα το κινητο απο τα multirama. Δεν εχω πειραξει τιποτα κα διαβασα στον οδηγο οτι μπορω να αλλαξω την συσκευη μου απο eur σε cos για να παρω και εγω την αναβαθμιση και ρωταω αν αξιζει να το κανω??
Link to comment
Share on other sites

Οχι αγορασα το κινητο απο τα multirama. Δεν εχω πειραξει τιποτα κα διαβασα στον οδηγο οτι μπορω να αλλαξω την συσκευη μου απο eur σε cos για να παρω και εγω την αναβαθμιση και ρωταω αν αξιζει να το κανω??

Ναι,δεν είναι τίποτα. Άλλαξε το EUR σε COS με τον κωδικό, κάνε αναβάθμιση μέσω KIES και μετά αλλαγή πάλι από COS σε EUR. Πολύ σύντομη και απλή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αγορασα το κινητο απο τα multirama. Δεν εχω πειραξει τιποτα κα διαβασα στον οδηγο οτι μπορω να αλλαξω την συσκευη μου απο eur σε cos για να παρω και εγω την αναβαθμιση και ρωταω αν αξιζει να το κανω??

Μαλιστα, αρα δεν εχεις custom και τωρα συνεννοουμαστε. Καλυτερα να μην χρησιμοποιουμε ορους που δεν καταλαβαινουμε για να μην υπαρχουν τετοια μπερδεματα. Λοιπον, οπως ειπα και πιο πριν μπορεις αν θελεις να αναβαθμιστεις επισημα απο kies να αλλαξεις το CSC και να στην δωσει το kies ή να φλασαρεις κατευθειαν απο odin. Σε σχεση με την αθλια 2.2 που κατα πασα πιθανοτητα εχει μεσα το κινητο σου, θα σου φανει η μερα με τη νυχτα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την ταλαιπωρια και ευχαριστω για τις πληροφιες!!!

Οχι, καμια ταλαιπωρια εξαλλου ο στοχος μας εδω ειναι η αλληλοβοηθεια και επιλυση αποριων. Για οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, Είμαι καινούργιος στο Forum.

 

Αγόρασα τον Ιούνιο το i9000 από Easy Buy World. Το τηλέφωνο από ότι κατάλαβα είναι Ουγγρικό μια και άνοιξε την πρώτη φορά στα ουγγρικά και τα φυλλάδια δείχνουν ότι είναι ουγγρικό.

 

Είναι JPY.

 

Μου δημιουργήθηκε 2 φορές πρόβλημα να μην ανάβει κολλώντας στο S και έσβηνε.

 

Το πήγα στο Service στο Χαϊδάρι. Το πήρα σήμερα αλλά είδα πριν φύγω ότι από 2.2.1 που είχα μου βάλανε 2.2. Γύρισα πίσω και το ανέφερα. Μετά από επαφή της κοπέλας στην υποδοχή με τους τεχνικούς μέσα μου είπαν αν θέλω να βάλουν 2.3.3. Είπα ναι.

Περίμενα 45 λεπτά και ήταν έτοιμο με 2.3.3.

 

Ήρθα σπίτι μπήκα Kies για να κάνω restore κυρίως τις επαφές, αλλά δεν έβλεπε με τίποτα το τηλέφωνο, αν και άνοιγε το παράθυρο του Windows explorer για το τηλέφωνο.

 

Ξανά εγκατέστησα τα USB Drivers. Προσπάθησα πάλι και συνδέθηκε μετά από 5 λεπτά connecting. Συνδέθηκε όμως ως ένα άγνωστο τηλέφωνο και δε μου έβγαζε ούτε την επιλογή για Restore. Όλα ήταν γκρι και δε δούλευε τίποτα στο Kies.

 

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να εγκαταστήσω πάλι το Kies, κάτι που έκανα, αλλά τίποτα πάλι.

 

Μπήκα στις πληροφορίες τηλεφώνου και είδα ότι πλέον δεν ήταν JPY.

 

Έκδοση Βασικού Φάσματος «Άγνωστο», Έκδοση Kernel 2.6.35.7-I9000XWJVN-CL366455 root@DELL86 #2

Έψαξα στο XDA και βρήκα την αλλαγή του Product area code. Χωρίς να ξέρω διάλεξα το EUR που από ότι είδα εδώ σε εσας είναι το ελληνικό (τύχη ε?) και πλέον στις πληροφορίες στο Βασικό φάσμα λέει I9000JVQ. Αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.XWJVN.

 

Μπήκα στο Kies κανονικά απλά μου λέει ότι δεν μπορεί να αναβαθμιστεί.

Current Firmware version: PDA:JVN / PHONE:JVQ / CSC:JV9 (EUR).

 

1. Τι έκδοση 2.3.3 μου βάλανε τελικά και από JPY έγινε «άγνωστο» και έπρεπε να αλλάξω σε EUR για να δουλέψει το Kies?

2. Έτσι όπως είμαι τώρα έχω εγγύηση?

3. Είμαι καλά έτσι τώρα ή θα έχω κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του τηλεφώνου.

 

Το Service είναι το κεντρικό της Samsung από ότι μου είπανε στο τηλέφωνο.

 

Αν μπορείτε να απαντήσετε στον πρωτάρη…….

Σας ευχαριστώ πολύ εκ’ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο Kies κανονικά απλά μου λέει ότι δεν μπορεί να αναβαθμιστεί.

Current Firmware version: PDA:JVN / PHONE:JVQ / CSC:JV9 (EUR).

Σου έβαλαν την τελευταία επίσημη ελληνική έκδοση. Απλά για το product code (EUR), δεν έχει βγει ακόμα. Για εγγύηση δεν ξέρω, άλλα εφόσον όλα αυτά έγιναν στην επίσημη Ελληνική αντιπροσωπία, λογικά είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Σου έβαλαν την τελευταία επίσημη ελληνική έκδοση. Απλά για το product code (EUR), δεν έχει βγει ακόμα. Για εγγύηση δεν ξέρω, άλλα εφόσον όλα αυτά έγιναν στην επίσημη Ελληνική αντιπροσωπία, λογικά είσαι κομπλέ.

 

To EUR το έβαλα εγώ. Το σερβις μου το έδωσε και ήταν "άγνωστο"

Link to comment
Share on other sites

1. Τι έκδοση 2.3.3 μου βάλανε τελικά και από JPY έγινε «άγνωστο» και έπρεπε να αλλάξω σε EUR για να δουλέψει το Kies?

2. Έτσι όπως είμαι τώρα έχω εγγύηση?

3. Είμαι καλά έτσι τώρα ή θα έχω κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του τηλεφώνου.

Σίγουρα σου έβαλαν την τελευταία επίσημη ελληνική. Από τη στιγμή που όλα αυτά έγιναν στο service, είσαι καλυμένος από θέμα εγγύησης. Πρόβλημα στη λειτουργία δεν πρόκειται να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα σου έβαλαν την τελευταία επίσημη ελληνική. Από τη στιγμή που όλα αυτά έγιναν στο service, είσαι καλυμένος από θέμα εγγύησης. Πρόβλημα στη λειτουργία δεν πρόκειται να έχεις.

 

Το έκανα root

Υπάρχει τρόπος μετά για unroot?

Edited by netswim
Link to comment
Share on other sites

Καληερα σας.Εχω δυο αποριες.Καταρχας απο τοτε που εκανα την αναβαθμιση σε 2.3.3 το κινητο εχει αποσυνδεσει απο μονο του την καρτα επεκτασης 8gb που το εχω βαλει και παρατηρησα εκει που λεει χρηση μπαταριας οτι το προγραμμα χαρτες εχει σπαταλησει μπαταρια χωρις να το εχω χρησιμοποιησει.Ξερει κανεις γιατι μπορει να γινονται αυτα>?
Link to comment
Share on other sites

Ναι,δεν είναι τίποτα. Άλλαξε το EUR σε COS με τον κωδικό, κάνε αναβάθμιση μέσω KIES και μετά αλλαγή πάλι από COS σε EUR. Πολύ σύντομη και απλή διαδικασία.

 

Εγώ από άγνοια κάνοντας την διαδικασία που αναφέρεις δεν επανέφερα τον κωδικό από COS σε EUR...Πρέπει να το κάνω ;

 

Sent from my Galaxy S

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχάς να πω συγχαρητήρια για το site, δίνετε μεγάλη βοήθεια σε άτομα που δεν έχουν την εμπειρία και θέλουν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω με το κινητό τους τηλέφωνο. Έτσι έκανα και εγώ και με τις οδηγίες από τον Tyxerakia εγκατέστησα την 2.3.4 I9000XΧJVQ (XEU) μαζί με CF-Root και greek swype. Όλα καλά μέχρι χθες, όμως από σήμερα, μερικές φορές μου πετάει ένα παράθυρο που λέει <<Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της διαδικασίας com.android.phone. Λυπούμαστε, δοκιμάστε ξανά!>> και δεν μπορώ να δεχθώ κλήσεις. Μπορώ να καλέσω κανονικά όμως εγώ. Αν κάνω επανεκκίνηση μετά είμαι οκ για κάποι διάστημα. Έχει καμιά σχέση με τον πάροχo μου (wind)? Και μια δεύτερη ερώτηση. Πρέπει να εγκαταστήσω το busybox από το market για κάποιο λόγο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχάς να πω συγχαρητήρια για το site, δίνετε μεγάλη βοήθεια σε άτομα που δεν έχουν την εμπειρία και θέλουν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω με το κινητό τους τηλέφωνο. Έτσι έκανα και εγώ και με τις οδηγίες από τον Tyxerakia εγκατέστησα την 2.3.4 I9000XΧJVQ (XEU) μαζί με CF-Root και greek swype. Όλα καλά μέχρι χθες, όμως από σήμερα, μερικές φορές μου πετάει ένα παράθυρο που λέει <<Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της διαδικασίας com.android.phone. Λυπούμαστε, δοκιμάστε ξανά!>> και δεν μπορώ να δεχθώ κλήσεις. Μπορώ να καλέσω κανονικά όμως εγώ. Αν κάνω επανεκκίνηση μετά είμαι οκ για κάποι διάστημα. Έχει καμιά σχέση με τον πάροχo μου (wind)? Και μια δεύτερη ερώτηση. Πρέπει να εγκαταστήσω το busybox από το market για κάποιο λόγο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:(

Για το πρωτο που αναφερεις, οχι δεν εχει σχεση με τον παροχο, το προβλημα αυτο ειναι γνωστο bug της 2.3.4 και δυστυχως εδωσαν τη ρομ στον κοσμο χωρις να το διορθωσουν. Μου εχει συμβει και εμενα πολλες φορες. Οσο για το busybox, ειναι απαραιτητο για τη λειτουργια καποιων εφαρμογων οπως πχ του titanium backup.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχάς να πω συγχαρητήρια για το site, δίνετε μεγάλη βοήθεια σε άτομα που δεν έχουν την εμπειρία και θέλουν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω με το κινητό τους τηλέφωνο. Έτσι έκανα και εγώ και με τις οδηγίες από τον Tyxerakia εγκατέστησα την 2.3.4 I9000XΧJVQ (XEU) μαζί με CF-Root και greek swype. Όλα καλά μέχρι χθες, όμως από σήμερα, μερικές φορές μου πετάει ένα παράθυρο που λέει <<Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της διαδικασίας com.android.phone. Λυπούμαστε, δοκιμάστε ξανά!>> και δεν μπορώ να δεχθώ κλήσεις. Μπορώ να καλέσω κανονικά όμως εγώ. Αν κάνω επανεκκίνηση μετά είμαι οκ για κάποι διάστημα. Έχει καμιά σχέση με τον πάροχo μου (wind)? Και μια δεύτερη ερώτηση. Πρέπει να εγκαταστήσω το busybox από το market για κάποιο λόγο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:(

 

Κανε οτι λεει εδω για να διορθωθει το προβλημα με το FC.Ουσιαστικα ειναι πακετο απο 2.3.3 ρομ

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από άγνοια κάνοντας την διαδικασία που αναφέρεις δεν επανέφερα τον κωδικό από COS σε EUR...Πρέπει να το κάνω ;

 

Sent from my Galaxy S

Δεν είναι απαραίτητο, απλά κάνοντάς το πάλι επαναφέρει όλα τα APNs.

Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι λεει εδω για να διορθωθει το προβλημα με το FC.Ουσιαστικα ειναι πακετο απο 2.3.3 ρομ

 

Χίλια ευχαριστώ! Φαίνεται να δουλεύει μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση κατα την ενεργοποιηση της συσκευης αναβοσβηνει το S και κανει περισσοτερη ωρα να ανοιξει σε σχεση με παλιοτερα??
Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση κατα την ενεργοποιηση της συσκευης αναβοσβηνει το S και κανει περισσοτερη ωρα να ανοιξει σε σχεση με παλιοτερα??

 

To πρωτο boot διαρκει λιγο παραπανω....υπομονη

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση κατα την ενεργοποιηση της συσκευης αναβοσβηνει το S και κανει περισσοτερη ωρα να ανοιξει σε σχεση με παλιοτερα??

Το λογότυπο αργεί πιο πολύ, αλλά συνολικά το κινητό ανοίγει γρηγορότερα. Αυτό τουλάχιστον έχω εντοπίσει στη δική μου συσκευή.

Edited by vdanasto
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...