Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, επειδή το unroot φαίνεται αρκετά πολύπλοκο και επειδή ως rooted δεν μπορώ να κάνω την αναβάθμιση (επίσημη) σε 2.3.4 (είμαι στη 2.3.3), λέω αφού είμαι rooted να βάλω κάποια custom. Ποια προτείνετε (μιας και υπάρχουν άπειρες στο XDA); Να βάλω 2.3.4 ή 2.3.5 και ποιες οι διαφορές;

 

Αν κάνεις αυτό που λέει στο πρώτο post για επαναφορά στην stock rom δεν θα είσαι και unrooted;

 

Υ.Γ.: Δεν ξέρω ΑΝ γίνεται και αν ισχύει αυτό που λέω. Αν το δοκιμάσεις ενημέρωσε σε παρακαλώ πολύ, ευχαριστώ.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

  • Administrators
Αν κάνεις αυτό που λέει στο πρώτο post για επαναφορά στην stock rom δεν θα είσαι και unrooted;

 

Ισχύει αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αυτό που λέει στο πρώτο post για επαναφορά στην stock rom δεν θα είσαι και unrooted;

 

A, ωραία! Θα το δοκιμάσω...

Βρε παιδιά, είναι σωστό το link; Αν ναι, σε ποιο σημείο με παραπέμπετε;

Edited by Pharmex
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή το unroot φαίνεται αρκετά πολύπλοκο και επειδή ως rooted δεν μπορώ να κάνω την αναβάθμιση (επίσημη) σε 2.3.4 (είμαι στη 2.3.3), λέω αφού είμαι rooted να βάλω κάποια custom. Ποια προτείνετε (μιας και υπάρχουν άπειρες στο XDA); Να βάλω 2.3.4 ή 2.3.5 και ποιες οι διαφορές;

 

Αν δεν κάνω λάθος, το root και το ξεκλείδωμα του bootloader από μόνα τους δε σε εμποδίζουν να κάνεις ΟΤΑ αναβάθμιση εφόσον είσαι στην στοκ ρομ. Παρακαλώ τα φώτα και τω υπολοίπων εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, το root και το ξεκλείδωμα του bootloader από μόνα τους δε σε εμποδίζουν να κάνεις ΟΤΑ αναβάθμιση εφόσον είσαι στην στοκ ρομ. Παρακαλώ τα φώτα και τω υπολοίπων εδώ.

 

Και όμως δεν... Ξεκινά, την κατεβάζει OTA και μετά μου βγάζει το θαυμαστικό με το μικρό Androidάκι και μένει εκεί. Πόση ώρα πρέπει να περιμένω;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν... Ξεκινά, την κατεβάζει OTA και μετά μου βγάζει το θαυμαστικό με το μικρό Androidάκι και μένει εκεί. Πόση ώρα πρέπει να περιμένω;

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις εκτός και αν έχεις αλλάξει κάποιον από τους φακέλους του συστήματος, ή έχεις κάνει οποιαδήποτε αλλη αλλαγή.

Επίσης αν κάνεις ΟΤΑ update νομίζω ότι χάνεις το rootαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε αυτούς που έχουν ρουτάρει το κινητό τους μεσω του clockworkmod. Ξέρει κανείς πως γίνεται unistall και πως επαναφέρω το stock recovery; Με το να φλασάρω την στοκ ρομ, το cwm παραμένει.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε αυτούς που έχουν ρουτάρει το κινητό τους μεσω του clockworkmod. Ξέρει κανείς πως γίνεται unistall και πως επαναφέρω το stock recovery; Με το να φλασάρω την στοκ ρομ, το cwm παραμένει.

Δες το πρώτο post.

Link to comment
Share on other sites

Δες το πρώτο post.

 

Aκολούθησα τις οδηγίες απο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1056062 το cwm όμως παραμένει, παρόλο που αναφέρεται πως κανονικά με αυτή την διαδικασία γυρνάει στο stock recovery. Καμιά ιδέα;

Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Aκολούθησα τις οδηγίες απο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1056062 το cwm όμως παραμένει, παρόλο που αναφέρεται πως κανονικά με αυτή την διαδικασία γυρνάει στο stock recovery. Καμιά ιδέα;

 

Να φανταστώ πρώτα έκανες factory reset και μετα φλασαρες το ''Model: i9020T & i9023 Full Rom: GRJ22, KD1'' μέσω Custom Recovery?

Link to comment
Share on other sites

Ναι wipe data και factory reset και φλάσαρα το i9020T & i9023 Full Rom: GRJ22, KD1
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Ναι wipe data και factory reset και φλάσαρα το i9020T & i9023 Full Rom: GRJ22, KD1

Οπότε τώρα είσαι σε GRJ22.

 

Χωρις να ειμαι σιγουρος:ακολούθησε τον οδηγό για Root και Custom Recovery της πρώτης σελίδας (7 και 8 βήμα του οδηγού το προσπερνάς) αλλά αντι για το Recovery.img (της custom recovery) που είναι μεσα στον φακελο που ξεζιπάρεις (όπως λέει ο οδηγός) εσυ βάλε το img της stock recovery που σου δίνω παρακάτω.

 

img της stock Recovery

http://www.megaupload.com/?d=4B43NBEG

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγώ κατι.

Αν θυμάμε καλά και δεν με απατάει η μνήμη μου καπου είχα διαβάσει πως για να γίνει σωστά το battery calibration θα πρέπει να διαγραφεί ένα αρχείο (ή το περιεχόμενο του) και μετά να φορτήσει πλήρως το κιν και στην συνέχεια να γίνει το calibration. Γνωρίζει κάποιος κάτι? Με απατάει όντως η μνήμη μου? Και αν δεν με απατά μπορεί καποιος να δωσει πληροφορίες για το αρχείο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ sakiss, θα το δοκιμάσω το βραδάκι.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ sakiss, θα το δοκιμάσω το βραδάκι.

 

Αν δεν πιάσει ο παραπάνω τρόπος....

 

Κάνεις το Part 1 και το Part 2 μέχρι εκει που λέει ''Then back on the SNS select Power Off (Reboot also works)''

Εκεί που λέει ''Download the clockwork recovery recovery-clockwork-3.0.0.5-crespo.img image, and save it to the ..\android-sdk-windows\tools directory renamed it to recovery.img'' εσύ βάζεις το stock recovery που σου έδωσα στην προηγούμενη σελίδα.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=895545

 

 

Να ρωτησω και εγώ κατι.

Αν θυμάμε καλά και δεν με απατάει η μνήμη μου καπου είχα διαβάσει πως για να γίνει σωστά το battery calibration θα πρέπει να διαγραφεί ένα αρχείο (ή το περιεχόμενο του) και μετά να φορτήσει πλήρως το κιν και στην συνέχεια να γίνει το calibration. Γνωρίζει κάποιος κάτι? Με απατάει όντως η μνήμη μου? Και αν δεν με απατά μπορεί καποιος να δωσει πληροφορίες για το αρχείο?

 

Δεν γνωριζω για το αρχειο που λες.

 

Επειδη υπαρχει θεμα με την ποσοστιαια ενδειξη φορτισης....

 

1.Βαλε το κινητο να φορτιζει.

2.Μολις σου βγάλει το battery status fully charged (settings->about phone->battery status) ανοιξε την παρακατω εφαρμογη και κανε battery calibration.

https://market.android.com/details?id=com.nema.batterycalibration

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω για το αρχειο που λες.

 

Επειδη υπαρχει θεμα με την ποσοστιαια ενδειξη φορτισης....

 

1.Βαλε το κινητο να φορτιζει.

2.Μολις σου βγάλει το battery status fully charged (settings->about phone->battery status) ανοιξε την παρακατω εφαρμογη και κανε battery calibration.

https://market.android.com/details?id=com.nema.batterycalibration

 

Ναι αυτο είχα στο μυαλό μου να κάνω. Απλά έλεγα μήπως επρεπε να κανω κατι και με το αρχείο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

το Honeycomb GO Launcher EX Theme δεν κατεβαινει απο το μαρκετ γιατι λεει δεν ειναι συμβατο με το nexus

 

οποιος το θελει ειναι εδω

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
κανενας navigator για αθηνα υπαρχει ????

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291854

 

Να ενημερώσω ωστόσο ότι στο παρόν φόρουμ συζητάμε μόνο για τα επίσημα αγορασμένα και όχι για σπασμένο λογισμικό μιας και το απαγορεύουν οι κανονισμοί.

Edited by sakiss

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα ροοτ το κινητο μου και ηθελα να το επαναφερω οπως το πηρα.. εκανα τον οδηγο για επαναφορα τις stock rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1056062 εφυγε το super user, εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εκανα wipe cache partition και wipe data /factory reset αλλα οταν ανοιγει το κινητο μου κατω απο το λογοτυπο τις google εχει ακομα την κλειδιαρα.. Πως γινετε να την εξαφανισω???

τι δηλωνει αυτη η κλειδιαρια? γινετε να το επαναφερω οπως το πηρα απο το καταστημα?

Edited by MaNoS-7-
Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Το λουκετάκι αυτό στην αρχική οθόνη υποδηλώνει οτι το bootloader είναι ξεκλείδωτο. Οπότε εσύ θές να το ξανακλειδώσεις. Τσέκαρε εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=875630
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Battery Update

 

Ειπα να δοκιμασω τι γινεται με τη μπαταρια εαν κανω χρηση οπως εκανα με το παλιο μου νοκια 2730.

δηλαδη ομολια περι τα 20-25 λεπτα τη μερα, 5-6 sms τη μερα,αναγνωνση email με το K9 (τα οποια ειναι πανω απο 50 καθε μερα), 2-3 mp3 τραγουδακια πριν αποφασισει να με παρει ο υπνος το βραδυ και τελος μονιμο bluetooth ανοιχτο για ομιλια με το headset.

 

λοιπον, εχω μπει στη 3η μερα χωρις φορτιση.

μπαταρια στο 35% 1 μερα 24 ωρες και 39 λεπτα.

οθονη στο auto, oc στα 1.44GHz.

Φυσικα wifi και 3g ανοιγω μονο οταν θελω να δω τα mail αναλογα με το που βρισκομαι.

 

καθολου ασχημα θα ελεγα, θεωρητικα θα πρεπει να βγαλει ολη τη μερα σημερα και να το φορτισω πριν παω για νανακια :p

 

αυριο θα παιξω με τα voltages ωστε να του κανω λιγο undervoltage να δω πως παει το θεμα.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα ροοτ το κινητο μου και ηθελα να το επαναφερω οπως το πηρα.. εκανα τον οδηγο για επαναφορα τις stock rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1056062 εφυγε το super user, εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εκανα wipe cache partition και wipe data /factory reset αλλα οταν ανοιγει το κινητο μου κατω απο το λογοτυπο τις google εχει ακομα την κλειδιαρα.. Πως γινετε να την εξαφανισω???

τι δηλωνει αυτη η κλειδιαρια? γινετε να το επαναφερω οπως το πηρα απο το καταστημα?

Tσέκαρε και το πρώτο post.

Link to comment
Share on other sites

kαλημερα εβαλα την MIUI 1.8.26

αλλα εχει μονον 3 γλώσσες, στο φορουμ λεει οτι εχει και φουλ βερσιον με 35 γλωσσες και ελληνικά

που μπορω να την βρω ?

Link to comment
Share on other sites

Tσέκαρε και το πρώτο post.

 

ενοεις να κανω αυτο???http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=895545 για να φυγει το λουκετο κατω απο το λογοτυπο τις google?? σε παρακαλω βοηθησε με ...

 

δεν ξερω αγγλικα...σε παρακαλω μπορεις να το μεταφρασεις στα ελληνικα??? εχω βγαλει τα ματια μου να φτεει αυτο...

Edited by MaNoS-7-
Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...