Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά. Φίλε αν αποφασίσω να φλασάρω, ποια θα πρότεινες; Οι εφαρμογές με τις ρυθμίσεις τους δεν κρατιούνται, έτσι; Επίσης, αν θέλω να δω αν η πολωνία έχει πάρει επίσημο update σε ποιο site μπορώ;

 

Φυσικά κρατιούνται, αλλά πρέπει όπως και για τόσα άλλα καλά πράγματα, να γίνεις root. Aλλιώς όχι, πρέπει να τα βάλεις όλα από την αρχή. Ο πιο έυκολος τρόπος να δεις αν έχει πάρει update η πολωνία (δεν έχει πάρει) είναι να συνδέσεις το τηλέφωνό σου στο Kies.

 

Όσο για το ποια rom προτείνω... μάλλον την τελευταία 2.3.4 με τον kernel του Στράτου.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φυσικά κρατιούνται, αλλά πρέπει όπως και για τόσα άλλα καλά πράγματα να γίνεις root. Aλλιώς όχι, πρέπει να τα βάλεις όλα από την αρχή. Ο πιο έυκολος τρόπος να δεις αν έχει πάρει update η πολωνία (δεν έχει πάρει) είναι να συνδέσεις το τηλέφωνό σου στο Kies.

 

Μου φαίνεται ότι πρέπει να μάθω λίγο καλύτερα τους όρους.. Ας πούμε, μπορώ να γίνω root τώρα, χωρίς να φλασάρω κάποια άλλη ρομ και να κάνω μετά backup και μετά να γίνει το φλασάρισμα; (με στόχο να κρατήσω τις εφαρμογές όπως έχουν) Σε ρώτησα πριν για το που μπορώ να δω, γιατί αν βάλω κάποια άλλη ρομ, μετά to kies δε θα το αναγνωρίζει σαν γνήσιο, άρα δε θα ξέρω τι παίζει στην πολωνία! Η κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι πρέπει να μάθω λίγο καλύτερα τους όρους.. Ας πούμε, μπορώ να γίνω root τώρα, χωρίς να φλασάρω κάποια άλλη ρομ και να κάνω μετά backup και μετά να γίνει το φλασάρισμα; (με στόχο να κρατήσω τις εφαρμογές όπως έχουν) Σε ρώτησα πριν για το που μπορώ να δω, γιατί αν βάλω κάποια άλλη ρομ, μετά to kies δε θα το αναγνωρίζει σαν γνήσιο, άρα δε θα ξέρω τι παίζει στην πολωνία! Η κάνω λάθος;

Ναι, πρωτα πρεπει να γινεις root και μετα να κανεις backup, ειδαλλως δεν μπορεις να κανεις. Αν περασεις αλλη ρομτο kies δεν θα αναγνωριζει το πολωνικο σου κινητο σαν επισημο και δεν θα σου δινει update.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρωτα πρεπει να γινεις root και μετα να κανεις backup, ειδαλλως δεν μπορεις να κανεις. Αν περασεις αλλη ρομτο kies δεν θα αναγνωριζει το πολωνικο σου κινητο σαν επισημο και δεν θα σου δινει update.

 

Για αυτό θέλω να ξέρω που μπορώ να βλέπω αν η πολωνία θα έχει πάρει την επίσημη gingerbread, για να το ξαναγυρίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό θέλω να ξέρω που μπορώ να βλέπω αν η πολωνία θα έχει πάρει την επίσημη gingerbread, για να το ξαναγυρίσω :)

 

Στο XDA αν κοιτάς τακτικά θα δεις όταν θα βγει, επίσης στο samfirmware... υπάρχει και ένα πρόγραμμα το checkfus που κοιτάει τους servers της Samsung. Aν και κατά τη γνώμη μου δε θα υπάρξει ποτέ κανένας λόγος να γυρίσεις την πολωνική rom...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στο XDA αν κοιτάς τακτικά θα δεις όταν θα βγει, επίσης στο samfirmware... υπάρχει και ένα πρόγραμμα το checkfus που κοιτάει τους servers της Samsung. Aν και κατά τη γνώμη μου δε θα υπάρξει ποτέ κανένας λόγος να γυρίσεις την πολωνική rom...

 

Οκ, θα τα έχω υπόψιν! Η εγγύηση δεν είναι ένας καλός λόγος; :p

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα τα έχω υπόψιν! Η εγγύηση δεν είναι ένας καλός λόγος; :p

 

Όχι. Αν χρειαστείς εγγύηση, η JS8 που έχεις υπάρχει ήδη στο επισημασμένο θέμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι με μπέρδεψες λίγο!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3645207#post3645207

 

Εδώ είναι η rom που έχεις τώρα, η JS8. Η ίδια που δόθηκε επίσημα στην Κύπρο. Αν λοιπόν χρειαστείς εγγύηση, δε χρειάζεται να βάλεις την πολωνική gingerbread όποια και να είναι αυτή αν ποτε βγει, αρκεί να βάλεις αυτή που έχεις τώρα, την JS8 δηλαδή, με XEO sales code. Αν μπερδεύεσαι ακόμα, έλα στο chat (στην υπογραφή μου το link), να τα πούμε για να μη γεμίζουμε το forum.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν υπάρχει Gingerbread Rom που να υποστηρίζει "Call Recording"?

 

Ρε φίλε έχεις 2.3.4 και όταν χρησιμοποιείς record δεν ακούγεσαι? Και μετά πρέπει να πατήσεις την ανοιχτή ακρόαση και ακούγεσαι.. και αν το ξαναγυρίσεις σε ακουστικό ακούγεσαι κανονικά? Γιατί δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα της ginger ή του kernel που έχω.. στην αρχή νόμιζα ήταν θέμα της εφαρμογής αλλά δοκίμασα διάφορες και συνεχίζεται το πρόβλημα.. Επίσης έπαιξα λίγο με ρυθμίζεις ήχου από εφαρμογές αλλά τίποτα.

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μπορω να βαλω το email.apk απο το sgs2 στο 1;Έχω την jvr 2.3.4.εαν ναι που μπορώ να το βρω και πως το περναω?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μπορω να βαλω το email.apk απο το sgs2 στο 1;Έχω την jvr 2.3.4.εαν ναι που μπορώ να το βρω και πως το περναω?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι με το πρόγραμμα nitrality (τζάμπα στο market). Πρέπει όμως να έχεις αρκετό χώρο στο /system, ίσως χρειαστεί να σβήσεις κάποιες αχρείαστες εφαρμογές ή widgets της Samsung.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι με το πρόγραμμα nitrality (τζάμπα στο market). Πρέπει όμως να έχεις αρκετό χώρο στο /system, ίσως χρειαστεί να σβήσεις κάποιες αχρείαστες εφαρμογές ή widgets της Samsung.

 

μπορω να το βρω σε apk η να το φλασαρω?δεν θελω να πειραξω τίποτα για αυτο...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μπορω να το βρω σε apk η να το φλασαρω?δεν θελω να πειραξω τίποτα για αυτο...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

κατεβασα την εφαρμογη αλλα δεν περνάει με τίποτα το εμαιλ μου βράζει error..δοκιμασα να περασω κ κάτι άλλο αλλα πάλι τιποτα...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα την εφαρμογη αλλα δεν περνάει με τίποτα το εμαιλ μου βράζει error..δοκιμασα να περασω κ κάτι άλλο αλλα πάλι τιποτα...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Μάλλον δεν έχεις χώρο όπως είπα πιο πάνω. Σβήσε κάποια πράγματα και θα φτιάξει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει κανένα μπέρδεμα, απλά ο dimitris σου έδωσε λάθος αρχείο. Αρκεί να διαβάσεις εδώ και θα δεις ότι το ένα αρχείο είναι για clockworkmod, το άλλο είναι απλό update γι'αυτούς που δεν έχουν cwm recovery.

Δε γίνεται κανένας χαμός, 3 επισημασμένα θέματα υπάρχουν μόνο, 2 σελίδες το πολύ το καθένα, με όλες τις πληροφορίες που θα σου χρειαστούν.

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου , αλλα το γεγονός ότι και ο φίλος που πήγε να με βοηθήσει και μου έδωσε λινκ με άλλο αρχείο (γιατι προφανώς μπερδεύτηκε όπως εγώ) έίναι ένα θέμα , το χαμός μπορεί να είναι υπερβολικό ο.κ , αλλά δεν ειναι και τόσο βολικό όταν θέλεις να ψάξεις να βρείς κάτι να πεδεύεσαι , και να χρειάζεται να διαβάσεις καμια 20 αρια σελίδες για να το βρείς , χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας το λέω απλά σου αναφέρω τη δική μου δυσκολία που αντιμετώπισα.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος ποιες εφαρμογες μπορουμε να σβησουμε απο το system με ασφαλεια;εβαλα το widget της ωρας απο το galaxy s ii που ειναι πιο ωραιο πιστευω και τωρα θελω να περασω και το widget του καιρου απο το s ii αλλα μου λει οτι δεν εχει αλλο χωρο

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος ποιες εφαρμογες μπορουμε να σβησουμε απο το system με ασφαλεια;εβαλα το widget της ωρας απο το galaxy s ii που ειναι πιο ωραιο πιστευω και τωρα θελω να περασω και το widget του καιρου απο το s ii αλλα μου λει οτι δεν εχει αλλο χωρο

 

Εδω ειναι αυτα που μπορεις να βγαλεις με ασφαλεια(τα κοκκινα)...απλα προσεξε τι χρειαζεσαι και τι οχι...Τι λιστα την εχω παρει απτον nitr8 του xda και ειναι updated με τα αρχεια της JVR

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι αυτα που μπορεις να βγαλεις με ασφαλεια(τα κοκκινα)...απλα προσεξε τι χρειαζεσαι και τι οχι...Τι λιστα την εχω παρει απτον nitr8 του xda και ειναι updated με τα αρχεια της JVR

 

Πολυ χρησιμο,ευχαριστω

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας παιδια. εβαλα τη jsr juwe s smart edition 5.3

ειμαι απολυτα ικανοποιημενος εκτος απο το οτι μετα απο μια πληρη φορτιση οταν βγαζω τον φοτριστη απο 100 δειχνει αμεσως 92%. απο κει και περα η μπαταρια παει καλα ως προς την αναμονη. απλα θα ηθελα να διορθωσω αυτο το σφαλμα αν γινεται. σας ευχαριστω προκαταβολικα.

υ.γ. καποτε πηρε το ματι μου εναν οδηγο διορθωσης του συγκεκριμενου φαινομενου αλλα μου ειναι δυακολο να το εντοπισω ξανα...

Έχει απαντηθεί πολλές φορές, είναι φυσιολογικό. Δεν υπάρχει κάτι να διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ποια rom προτείνω... μάλλον την τελευταία 2.3.4 με τον kernel του Στράτου.

Την οποία βρίσκουμε που;

 

Αυτό με το battery drain στην 2.3.3 έχει αρχίσει να μου τη δίνει και απ' όσο έχω καταλάβει η 2.3.4 δεν το έχει έτσι; Με βλέπω να πηγαίνω σε αυτήν τότε...

Link to comment
Share on other sites

Την οποία βρίσκουμε που;

 

Αυτό με το battery drain στην 2.3.3 έχει αρχίσει να μου τη δίνει και απ' όσο έχω καταλάβει η 2.3.4 δεν το έχει έτσι; Με βλέπω να πηγαίνω σε αυτήν τότε...

 

Εκεί που υπάρχουν όλες οι τελευταίες επίσημες... στο επισημασμένο (sticky) θέμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω , όλα Ο.Κ με τα παιδιά που έχουν την φροντίδα του site και δεν είμαστε αχάριστοι εδώ και μη το παιρνετε προσωπικά , το θέμα έιναι απλό έχουν γίνει πολλά τα post για το Galaxy S και τα θέματα και ειναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι που κάποτε το έβρισκες ποιο γρήγορα. Πάρτε το σαν προσωπική άποψη , αλλά π.χ αν κοιτάξε και πριν 4 ποστ (ranmoz) κι αυτός εξέφρασε την ίδια δυσκολία στο να βρεί κάτι. Για μένα το θέμα είναι λήξαν. Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω , όλα Ο.Κ με τα παιδιά που έχουν την φροντίδα του site και δεν είμαστε αχάριστοι εδώ και μη το παιρνετε προσωπικά , το θέμα έιναι απλό έχουν γίνει πολλά τα post για το Galaxy S και τα θέματα και ειναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι που κάποτε το έβρισκες ποιο γρήγορα. Πάρτε το σαν προσωπική άποψη , αλλά π.χ αν κοιτάξε και πριν 4 ποστ (ranmoz) κι αυτός εξέφρασε την ίδια δυσκολία στο να βρεί κάτι. Για μένα το θέμα είναι λήξαν.

 

Φιλε alex7363, με καθε φιλικη διαθεση θα ηθελα να σε παρακαλεσω να αφιερωσεις ενα μισαωρακι και να δεις τα επισημασμενα θεματα, επειδη μαλλον ακομα δεν τα κοιταξες. Μιλαμε για ουτε καν 2 σελιδες. Αν και παλι δεν μπορεις να βρεις κατι, μπορεις να προτεινεις εναν τροπο για να διορθωθουν τα (συμφωνα με την αποψη σου) κακως κειμενα. Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να συνεχιζουμε να υποστηριζουμε σθεναρα μια αποψη, οταν κατα γενικη ομολογια εχουμε αδικο...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...