Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τη μανισια δεν εχει επιλογη για 160 χαρακτηρες?? :(

 

οχι..τουλαχιστον σε μενα δεν εχει και δεν βρισκω κιολας πως να το κανω...! :(

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το μονο κακο ειναι οτι φορτιζει μεχρι 95-96% η μπαταρια..και ενα workaround για να λυσεις το προβλημα ειναι μετα τα 94% να βαζεις την οθονη να μην σβησει και να το φορτισεις με ανοιχτη την οθονη για να πιασει 100%!

Το εχω τοση ωρα στο ρευμα...δεν λεει να ανεβει πανω απο 97%.Την επιλογη που λες την ειχα ενεργοποιησει πριν το 94%...λες να παιζει ρολο.

 

Για τους χαρακτηρες δοκιμαστε να γραφετε ολα με κεφαλαια.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω τοση ωρα στο ρευμα...δεν λεει να ανεβει πανω απο 97%.Την επιλογη που λες την ειχα ενεργοποιησει πριν το 94%...λες να παιζει ρολο.

 

Για τους χαρακτηρες δοκιμαστε να γραφετε ολα με κεφαλαια.

 

αστο να φορτιζει μεχρι εκει..δεν πειραζει!ειναι νορμαλ..!το 100% απλα ειναι 95% στο nexus s!το εκαναν ετσι για καλυτερη λειτουργια μπαταριας και αυτονομια!και πλεον μεχρι 95% το φορτιζω και μια χαρα προβλημα δεν εχω..ειναι να το συνηθισεις ετσι!αλλιως δοκιμασε αλλη ρομ...

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Το Android από μόνο του δεν έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο και δεν υποστηρίζει μηνύματα με 160 χαρακτήρες στα Ελληνικά! Όσα κινητα έχουν και κάνουν τα προηγούμενα είναι γιατί έχει παρέμβει ο κατασκευαστής τους και έχει προσθέσει αυτες τις λειτουργίες. Όσοι αγόρασαν συνειδητά Nexus S θα έπρεπε να γνώριζαν ότι αγοράζουν καθαρόαιμο Android και ότι αυτά θα λείπουν. Επίσης θα έπρεπε να γνωρίζουν ότι τα Android δεν είναι ρόζ Sony Ericsson W595 και ότι υπαρχουν 350.000 εφαρμογές που μας επιτρεπουν να κάνουμε ότι διεστραμμένο σκεφτούμε...γι'αυτό και πολλα βασικά πραγματα λείπουν...γιά να τα βαλουμε ΕΜΕΙΣ!!!

 

Βάλτε επιτέλους το Multiling πληντρολογιο μαζί με το Plugin Greek για να γραφετε στα Ελληνικα και το Handcent SMS για να γραφετε με 160 χαρακτηρες! Φτανει....χιλιαδες φορες εχει γραφτει! Οσοι δεν το κατανοειτε να παρετε χαμπάρι οτι εχετε αγορασει λαθος κινητο για τα κυβικά σας!!!

 

πολυ αγριος μας βγηκες!και ποιος ειπε οτι δεν το ξεραμε...??καλυτερα να βαλεις smart keyboard γιατι υποστυριζει multi hdpi!δηλαδη αν αλλαξεις την lcd density δεν χαλαει το πληκτρολογιο σε αντιθεση με το multiling...!εγω το λειτουργω με 190 lcd density γιατι μαρεσει να τα βλεπω ολα μικρα και σε στυλ tablet..!ακου εκει λαθος κινητο για τα κυβικα μας..!ολοι παιρνουν κινητο για να μαθουν..δεν χρειαζετε να ειμαστε αποτομοι για κατι που αλλοι δεν ξερουν!εγω για παραδειγμα ξερω και να φτιαχνω μια ρομ....αλλα το να κατσω να ασχοληθω με τα 70 sms οριο για aosp δεν ξερω γιατι ειμαι αρχαριος,,και ναι ξερω οτι το handcent sms kai go sms ειναι η λυση!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ έχεις βάλει σκοπό να γράψεις 160 Ελληνικους χαρακτήρες με την native Android εφαρμογή για sms και γεμίζεις τις σελίδες με ανακρίβειες τύπου "δεν μαρεσει iphone στυλ ", τότε λογικό είναι να αγριεύουμε γιατι πρηζόμαστε!;) Φτιάξε μιάς και ξέρεις μια ROM που να καλύπτει όλες αυτές τις ατέλειες και όταν μας την παρουσιασεις θα λάβεις επευφημίες αντί για αγριάδες!

 

lol... :lol::lol:

το θεμα ειναι οτι δεν ξερω να αποκωδικοποιησω τους χαρακτηρες και να τα συνδυασω σε μια aosp ρομ για να στελνει τροποποιημενο και κωδικοποιημενο sms στον καθε παροχο μια διαδικασια η οποια ξερεις οτι ειναι μαρτυριο...!με αυτο ηδη ασχολειται η ομαδα της cyanogenmod και στο μελλον το aosp πλεον θα υποστηριζει 160 ελληνικους χαρακτηρες!

ιδου και ο λογος γιατι η samsung πηρε τον μανγκακο για να καλυψει πραματα που αφησε η ιδια η samsung αφησε ανοιχτα στις συσκευες τις με παραπονο!οποτε τις αγριαδες στην samsung :lol::lol:

το ιδιο γινοταν με την wp7 που στελνει 70 χαρακτηρες ελληνικα..αλλα σε μια βδομαδα θα στελνει 160 χαρακτηρες μια χαρα!και παρολο που ξερω οτι τοσο καιρο δεν εχει ασχοληθει η google η η samsung με αυτο το θεμα παλι δεν αγριευομαι!αγριευομαι γιατι βλεπω εφαρμογες τυπου iphone που εγινε της μοδας..!ε οχι εχουμε android :lol::lol:

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Το συστριγγλο σας να τελειωνει καπου εδω,παρακαλω :) Θα λυνουμε αποριες αιωνιως εδω μεσα κι οσο θα χουμε προσωπικη διαθεση και γνωση !

Το GOsms δεν υποστηριζει τους 160 χαρακτηρες; Γιατι κι εγω αβιαστα το χρησιμοποιω απ την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ... Καλό χρυσό το τόπικ αλλά είναι λογικό να επαναλαμβάνονται οι απορίες. Οι σελίδες είναι άπειρες, οι ερωτήσεις πολλές, απαντιούνται σε διαφορετικούς χρόνους και τρέχα γύρευε. Θα ήταν - βασικά γιατί κι εγώ δε βγάζω άκρη από τις άπειρες σελίδες εδώ - να μαζευτούν κάποια βασικά πράγματα σε ένα απλό blog (μιας κι εδώ δικαιούμαστε ένα τόπικ ανά κινητό...) και να οργανωθούμε. Προσφέρομαι να το ετοιμάσω με την πρώτη ευκαιρία και θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν κάποιοι που έχουν κατά καιρούς προσφέρει τα φώτα τους εδώ πέρα ενδιαφέρονταν να συμπληρώσουμε απλά αρθράκια. Αυτά για την οργάνωση - και haki σε θυμάμαι πιο ήρεμο η αλήθεια είναι :)

 

Χαίρομαι που αρχίσαμε να συζητάμε roms. Σύντομα θα ψαχτώ κι εγώ και θα ποστάρω απορίες.

2-3 βασικά πράγματα:

 

1. Για 160 χαρακτήρες βάλτε το GoSMS και ενεργοποιήστε locale (και επιλέξτε τα Ελληνικά) - θα τα κάνει όλα κεφαλαία αλλά θα στέλνει 160. Για να δουλεύουν σωστά οι διάφορες εφαρμογές που χρησιμοποιούν μνμτα, δεν επιλέγουμε "απενεργοποίηση ειδοποιήσεων της στοκ εφαρμογής" αλλά πηγαίνουμε στην στοκ και απενεργοποιούμε από εκεί τις ειδοποιήσεις.

 

2. Κάτι που κανέναν δε φαίνεται να νοιάζει, το οποίο πόσταρα στο android section και κανείς δε νοιάστηκε - θα γράψω κι εκεί την απάντηση που βρήκα: Όταν το κινητό είναι κλειστό και έρχεται μήνυμα, όταν το ανοίγεις και λαμβάνεται το μνμ, σαν ώρα αποστολής εμφανίζεται η ώρα που το μνμ ελήφθη. Για να διορθωθεί χρησιμοποιούμε αυτό: https://market.android.com/details?id=com.reptilesoft.stamper&feature=search_result και ησυχάζουμε.

 

3. Παρακαλώ, πριν να τρελαίνεστε με τα ποσοστά τις μπαταρίας, διαβάστε 5 πράγματα - δεν αδικώ κανένα, κι εγώ είχα μπερδευτεί.

http://www.androidpolice.com/2010/12/14/your-battery-gauge-is-lying-to-you-everything-you-need-to-know-about-bump-charging-and-inconsistent-battery-drain/

 

μην κάνετε ιστορίες για να φτάσει στο 100% γτ πολύ απλά θα πεθάνει πιο σύντομα.

 

Αυτά προς το παρόν. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να φτιάξουμε τα faqs που έλεγα, ας πει. ;)

 

Hasta pronto!

Link to comment
Share on other sites

Οτι ξεχώρησα ως χρήσιμο απο αυτα που διάβασα στο topic ειναι πλέον sticky στο πρώτο post.....το οποιο συνεχώς θα ανανεώνεται!! Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Οτι ξεχώρησα ως χρήσιμο απο αυτα που διάβασα στο topic ειναι πλέον sticky στο πρώτο post.....το οποιο συνεχώς θα ανανεώνεται!!

 

Αν και θα διαφωνήσω με την κρίση σου για το "τι είναι χρήσιμο" (θεωρώ ότι υπάρχουν περισσότερα), ένα μεγάλο μπράβο για την ύπαρξη μιας κάποιας οργάνωσης πλέον. :)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι το εκανα plug/unplug και μου εβγαλε 98%......παροτι μου ειχε γραψει fully charged απο το 95%.....δεν ξερω κ ποτε να κανω battery calibration :p

 

Αν και θα διαφωνήσω με την κρίση σου για το "τι είναι χρήσιμο" (θεωρώ ότι υπάρχουν περισσότερα), ένα μεγάλο μπράβο για την ύπαρξη μιας κάποιας οργάνωσης πλέον. :)

 

Κοιτα διαβασα απο 70 σελιδα κ μετα.Οτι αλλο θεωρεις οτι πρεπει να μπει sticky το αναφερεις εδω και το βαζω.Εννοειται αυτο!! :happy:

Link to comment
Share on other sites

θελω να δημιουργησω ενα φακελο στο μενου του κινητου γιατι εχω κατεβασει αρκετες εφαρμογες και εχει γεμισει. Εχω κατεβασει το Astro. Δημιουργω ενα φακελο στο Home παταω edit -> move .. παρακατω δεν ξερω, πως το μεταφερω στο Μενου??
Link to comment
Share on other sites

θελω να δημιουργησω ενα φακελο στο μενου του κινητου γιατι εχω κατεβασει αρκετες εφαρμογες και εχει γεμισει. Εχω κατεβασει το Astro. Δημιουργω ενα φακελο στο Home παταω edit -> move .. παρακατω δεν ξερω, πως το μεταφερω στο Μενου??

 

το κανεις λαθος, κανε παρατεταμενο κλικ στη home screen η στον app drawer και θα σου βγαλει επιλογη να φτιαξεις νεο φακελο, στο παραθυρο που θα ανοιξει επιλεγεις ονομα φαγελου και τις εφαρμογες που θες να βαλεις μεσα

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

το κανεις λαθος, κανε παρατεταμενο κλικ στη home screen η στον app drawer και θα σου βγαλει επιλογη να φτιαξεις νεο φακελο, στο παραθυρο που θα ανοιξει επιλεγεις ονομα φαγελου και τις εφαρμογες που θες να βαλεις μεσα

 

Δεν θελω να εχω τον φακελο στην αρχικη οθονη αλλα στο μενου

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε Go Launcher Ex και σείρε ένα εικονίδιο πάνω σε ένα άλλο, α λα iPhone. Δεν έχει σχέση ο Astro. (και btw μην κουράζεσαι με τον Astro, είναι last year :) Δοκίμασε File Expert ;) )
Link to comment
Share on other sites

Οτι ξεχώρησα ως χρήσιμο απο αυτα που διάβασα στο topic ειναι πλέον sticky στο πρώτο post.....το οποιο συνεχώς θα ανανεώνεται!!

 

μπραβο πολυ καλη ιδεα !!!!

 

θα το σκίσω τώρα που θα παω σπιτι !!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηγα το κινητο στον γερμανο για να δω τι παιζει με την καρτα...μολις βαλαμε μια καρτα 3g το κινητο ξεμπλοκαρε και ολα ειναι μια χαρα τωρα.μαλλον εφταιγε οτι η καρτα μου δεν ειναι 3g και ειναι παλια(7 χρονων).
Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηγα το κινητο στον γερμανο για να δω τι παιζει με την καρτα...μολις βαλαμε μια καρτα 3g το κινητο ξεμπλοκαρε και ολα ειναι μια χαρα τωρα.μαλλον εφταιγε οτι η καρτα μου δεν ειναι 3g και ειναι παλια(7 χρονων).

 

ευγε...καλοριζικο και παλι το κινητο σου :):)

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

αρχισαν οι αποριες...το κινητο μου φορτιζει μεχρι 92%.μπορει να διορθωθει η να μην ανησυχω?

 

Έχει ειπωθεί άπειρες φορές. Τσέκαρε την αρχική σελίδα του thread.

Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Όντως το σβήσανε. Είναι φυσιολογικό πάντως. Αμα αφήσεις ανοιχτή την οθόνη απο το 92% και μετά μπορεί να φορτίσει μέχρι 100%. Πάντως σε όλους συμβαίνει, δεν είναι πρόβλημα.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

γενικα θελω να πω μια αποψη για το κινητο.ειναι το πρωτο μου android και μου φαινεται πολυ τουμπανο(σορρυ γι την εκφραση).ιδικα για 300 ευρω.ειναι γρηγορο,πολυ καλη αισθηση οθονης,καταλληλο μεγεθος οθονης και φυσικα πολυ καλη υποστηριξει απο google-android.
Link to comment
Share on other sites

αρχισαν οι αποριες...το κινητο μου φορτιζει μεχρι 92%.μπορει να διορθωθει η να μην ανησυχω?

 

The long, well put answer: http://www.androidpolice.com/2010/12/14/your-battery-gauge-is-lying-to-you-everything-you-need-to-know-about-bump-charging-and-inconsistent-battery-drain/

 

The short one: Το κάνει για το καλό σου (ή μάλλον, για το καλό της μπαταρίας σου...)

Link to comment
Share on other sites

The long, well put answer: http://www.androidpolice.com/2010/12/14/your-battery-gauge-is-lying-to-you-everything-you-need-to-know-about-bump-charging-and-inconsistent-battery-drain/

 

The short one: Το κάνει για το καλό σου (ή μάλλον, για το καλό της μπαταρίας σου...)

 

Το έβαλα και αυτό στο πρώτο post.Απο εδώ κ πέρα να τους παραπέμπουμε εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και αυτό στο πρώτο post.Απο εδώ κ πέρα να τους παραπέμπουμε εκεί :)

 

Ωραίο σε βρίσκω ;) Btw, broken links @ 160 chars in sms section.

 

Επίσης στο site της υπογραφής μου προσπαθώ να μαζέψω μερικά πράγματα σε μορφή οδηγών - με την ελπίδα ότι θα βοηθήσουν κι άλλοι και θα μάθω κι εγώ 5 πράγματα :) Αλλά γι'αυτό θα τα πούμε σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...