Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είδα το βίντεό σου, όχι, εμένα δε μου κάνει τίποτα τέτοιο, ανταποκρίνεται όπως και παλιά! Τι να πεις!:lol::lol::lol:

Τουλάχιστον δεν είναι κάτι ενοχλητικό ή major.

Πρώτα είχα βάλει τον speedmod και δε μου το έκανε αυτό... τι να πει κανείς :lol:

 

Και μια άλλη απορία...

 

στην είδηση για την κυκλοφορία της Ελληνικής JVN εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=312720 λέει ότι το COS έχει ημερομηνία 18 Ιουλίου. Εγώ πληκτρολογώντας *#1234# μου εμφανίζει ημερομηνία 10 Ιουλίου... δε τσεκάρεις και αυτό να μου φύγει η απορία; :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρώτα είχα βάλει τον speedmod και δε μου το έκανε αυτό... τι να πει κανείς :lol:

 

Και μια άλλη απορία...

 

στην είδηση για την κυκλοφορία της Ελληνικής JVN εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=312720 λέει ότι το COS έχει ημερομηνία 18 Ιουλίου. Εγώ πληκτρολογώντας *#1234# μου εμφανίζει ημερομηνία 10 Ιουλίου... δε τσεκάρεις και αυτό να μου φύγει η απορία; :)

 

10 είναι, το άρθρο της είδησης είναι λάθος.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

10 είναι, το άρθρο της είδησης είναι λάθος.

Α οκ ευχαριστώ :)

 

Σχετικά με το προηγούμενο θέμα με το περίεργο εφέ, έκανα τις δοκιμές μου και ο speedmod και ο semaphore 1.4.2 δεν το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ ευχαριστώ :)

 

Σχετικά με το προηγούμενο θέμα με το περίεργο εφέ, έκανα τις δοκιμές μου και ο speedmod και ο semaphore 1.4.2 δεν το κάνουν.

 

Ε αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί ο 1.5.0 είναι φτιαγμένος από 2.3.4 πηγή... κάτσε με τον 1.4.2 στην Ελληνική λοιπόν.:)

 

έχετε βρει κάποιο CRT screen off animation που να δουλεύει στην Ελληνική JVN ??

 

Μόλις έφτιαξα αυτό: http://www.multiupload.com/6ROGJQKPIR

Eίναι δοκιμασμένο (thanks panosfx) και δουλεύει για την JVN.

 

Έφτιαξα πάντως και το αντίστροφο, για να το βγάλετε αν το βαρεθείτε: http://www.multiupload.com/KKAJXHMHF1

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι fade out, απλά όταν κλείνει πρασινίζει στιγμιαία τα σημεία της οθόνης που υπάρχουν κάποια αντικείμενα, π.χ εικονίδια, κάποιο widget, γενικά ότι υπάρχει στην οθόνη. Ελπίζω να έδωσα να καταλάβεις σωστά τι εννοώ :)

 

@ikar6

Μιας και εσύ έχεις την Ελληνική με την 1.5.0 δε δοκιμάζεις να πατήσεις το power button για να κλείσει η οθόνη, να πεις αν το κάνει και σε εσένα;

 

Τράβηξα ένα σύντομο βίντεο με την webcam για να καταλάβετε τι εννοώ...

http://www.4shared.com/video/Q_BCOWr_/Video_6.html

 

Φαντάζομαι ότι έχεις την 1.5.0v ? Γιατί έχω κάνει δύο εκδοσεις στην 1.5.0. Μία με voodoo color και μία χωρίς

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς το ίδιο πρόβλημα; Το swype από τους οδηγούς δουλεύει κανονικά, είναι χιλιοεπαληθευμένο. Μάλλον δεν το πέρασες σωστά, αν έχεις πρόβλημα.

 

Δοκίμασα να το ξαναπεράσω, και πάλι το ίδιο. Το έκανα και με adb και με το root explorer και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα. Στις γλώσσες εμφανίζει αυτές που αναφέρεις στο post σου και όχι αυτές που είχε αρχικά, άρα έχει περαστεί. Καμιά ιδέα ? :wacko:

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτιαξα αυτό: http://www.multiupload.com/6ROGJQKPIR

Δεν είναι δοκιμασμένο. Όποιος τολμηρός το δοκιμάσει, ας μας πει αν δουλεύει :)

 

Μολις το δοκιμασα και δειχνει να δουλευει μια χαρα χωρις κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.

Να σαι καλα φιλε!Μου αρεσε πολυ αυτο το animation.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτιαξα αυτό: http://www.multiupload.com/6ROGJQKPIR

Δεν είναι δοκιμασμένο. Όποιος τολμηρός το δοκιμάσει, ας μας πει αν δουλεύει :)

 

Ευχαριστούμε πολύ Αλέξανδρε!

 

Έχω κάνει root με το fuguroot και δεν έχω το Clockworkmod recovery. Προσπάθησα να το περάσω κατεβάζοντας το ROM Manager, αλλά μόλις κάνει επανεκκίνηση το μπλοκάρει το recovery 3e. Υπάρχει κάποιο άλλος τρόπος να περάσω το Clockworkmod (θέλω να μείνω με τον stock kernel αν είναι δυνατόν).

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ Αλέξανδρε!

 

Έχω κάνει root με το fuguroot και δεν έχω το Clockworkmod recovery. Προσπάθησα να το περάσω κατεβάζοντας το ROM Manager, αλλά μόλις κάνει επανεκκίνηση το μπλοκάρει το recovery 3e. Υπάρχει κάποιο άλλος τρόπος να περάσω το Clockworkmod (θέλω να μείνω με τον stock kernel αν είναι δυνατόν).

 

Δυστυχώς όχι. Στο gingerbread αλλάξανε τα πράγματα, και το recovery ξαναγράφεται κάθε φορά που κάνεις επανεκκίνηση. Ο μόνος τρόπος να γίνει μόνιμο το 2e ή το cwm, είναι μέσω αλλαγμένου kernel. Aν θέλεις να κρατήσεις στοκ, πρέπει να μάθεις λίγο adb... όλα γίνονται και χωρίς cwm, απλά υπάρχει λίγο παραπάνω ρίσκο αν πάει κάτι στραβά. Αν θέλεις να δοκιμάσεις το crt off μπορείς να περάσεις το framework-res.apk που βρίσκεται μέσα στο zip, ως εξής (προϋποθέτει εγκατεστημένο busybox):

adb push framework-res.apk /data/local/tmp/framework-res.apk
adb shell
su
mount -o rw,remount /dev/block/stl9 /system
stop
rm /system/framework/framework-res.apk
cp /data/local/tmp/framework-res.apk /system/framework/
rm /data/local/tmp/framework-res.apk
reboot 

 

panosfx δουλεύει ε; Ωραία... :) Ευχαριστώ πολύ που το δοκίμασες ;) Ποιός ξέρει γιατί το μπλοκάρανε στη Samsung... Θα το ανεβάσω και στο xda αργότερα...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μολις περασα την jvn και θελω να κανω root το κινητο.Ποια διαδικασια θα ακολουθησω?Γινεται ακομα με το Superoneclick ή ουτε καν???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μολις περασα την jvn και θελω να κανω root το κινητο.Ποια διαδικασια θα ακολουθησω?Γινεται ακομα με το Superoneclick ή ουτε καν???

 

Όχι δε γίνεται. Μόνο μέσω kernel. Oι οδηγίες είναι στο επισημασμένο θέμα. (και στην υπογραφή μου). CF-root για την JVN δεν υπάρχει, οπότε είτε θα βάλεις κάποιο custom kernel όπως το semaphore, ή αν θέλεις μανίσιο, ακολουθείς τις οδηγίες για fuguroot.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

panosfx δουλεύει ε; Ωραία... :) Ευχαριστώ πολύ που το δοκίμασες ;) Ποιός ξέρει γιατί το μπλοκάρανε στη Samsung... Θα το ανεβάσω και στο xda αργότερα...

 

Απο τις 11 το πρωι που το εχω βαλει εχω λιωσει το κινητο και δεν εχει κανενα προβλημα!Σε ευχαριστω και παλι!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Απο τις 11 το πρωι που το εχω βαλει εχω λιωσει το κινητο και δεν εχει κανενα προβλημα!Σε ευχαριστω και παλι!

 

Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα αφού δουλεύει. Αν δε δούλευε απλά δε θα σου άνοιγε το κινητό :) Εγώ ευχαριστώ που το testαρες :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε γίνεται. Μόνο μέσω kernel. Oι οδηγίες είναι στο επισημασμένο θέμα. (και στην υπογραφή μου). CF-root για την JVN δεν υπάρχει, οπότε είτε θα βάλεις κάποιο custom kernel όπως το semaphore, ή αν θέλεις μανίσιο, ακολουθείς τις οδηγίες για fuguroot.

 

Επειδη το κινητο δεν ειναι δικο μου ελεγα να το αφησω μανισιο και να το βαλω με fuguroot.Οι οδηγιες γι αυτο που βρισκονται???

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κινητο δεν ειναι δικο μου ελεγα να το αφησω μανισιο και να το βαλω με fuguroot.Οι οδηγιες γι αυτο που βρισκονται???

 

Σου το έγραψα ήδη... υπάρχει ολόκληρο επισημασμένο θέμα για root, και το link υπάρχει και στην υπογραφή μου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι έχεις την 1.5.0v ? Γιατί έχω κάνει δύο εκδοσεις στην 1.5.0. Μία με voodoo color και μία χωρίς

Δοκίμασα και με τις δύο εκδόσεις και το κάνει και στις δύο. Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι ο ikar6 ανέφερε ότι δεν του το κάνει με την 1.5.0. Ένας φίλος μου πάντως που έχει τον συνδυασμό JVN + Semaphore 1.5.0 μου είπε ότι το κάνει. Βέβαια αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο ουσιαστικό πρόβλημα, το συγκεκριμένο δεν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα, παρά μόνο για κάποιους "ψυχάκηδες" που κολλάνε στη λεπτομέρια :O :p

Link to comment
Share on other sites

το πέρασα μόλις τώρα και από τις δοκιμές που έκανα νομίζω δουλεύει τέλεια.

Μπορείς να μας πεις όμως τι ήταν το fix που έκανες;

Άλλαξες το αρχείο που περιέχει τις λέξεις;

Ρωτάω για να ξέρουμε πως να το φτιάξουμε και μόνοι μας σε περίπτωση που βγει και άλλη πατάτα έκδοση

 

Μπορείς να δοκιμάσεις τις λέξεις "άνθρωπος" και "έξυπνος" να μου πεις εάν τις αναγνωρίζει ? Γιατί στη δική μου συσκευή πέρασα το swype από τον οδηγό αλλά και πάλι δεν δουλεύει σωστά.

 

Έχει περάσει κάποιος άλλος στην JVN το swype από τους οδηγούς ?

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις τις λέξεις "άνθρωπος" και "έξυπνος" να μου πεις εάν τις αναγνωρίζει ? Γιατί στη δική μου συσκευή πέρασα το swype από τον οδηγό αλλά και πάλι δεν δουλεύει σωστά.

 

Έχει περάσει κάποιος άλλος στην JVN το swype από τους οδηγούς ?

 

Έχω την εντύπωση ότι επειδή δεν έχεις CWM, και υποθέτω το πέρασες με root explorer, σου μείνανε κατάλοιπα από το παλιό. Δοκίμασε να σβήσεις τα data, δηλαδή βρες και σβήσε τα:

 

/data/dalvik-cache/system@app@Swype.apk@classes.dex

/data/data/com.swype.android.inputmethod και

/dbdata/databases/com.swype.android.inputmethod ,

 

κάνε reboot το τηλέφωνο, και ξαναδοκίμασε.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις τις λέξεις "άνθρωπος" και "έξυπνος" να μου πεις εάν τις αναγνωρίζει ? Γιατί στη δική μου συσκευή πέρασα το swype από τον οδηγό αλλά και πάλι δεν δουλεύει σωστά.

 

Έχει περάσει κάποιος άλλος στην JVN το swype από τους οδηγούς ?

 

Αν και το ανέφερα ήδη σε προηγούμενο ποστ, λίγο πιο πάνω, επιβεβαιώνω ότι έχω JVN και swype περασμένο σύμφωνα με τους οδηγούς και δουλεύει άψογα. Βέβαια, όπως σου αναφέρει και ο Αλέξανδρος αμέσως από πάνω, μπορεί να έχει να κάνει με τον τρόπο που το πέρασες. Εγώ, επειδή είμαι root μέσω semaphore kernel, έχω CWM και πέρασα το swype μέσω διαδικασίας install zip (από recovery mode).

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι επειδή δεν έχεις CWM, και υποθέτω το πέρασες με root explorer, σου μείνανε κατάλοιπα από το παλιό. Δοκίμασε να σβήσεις τα data, δηλαδή βρες και σβήσε τα:

 

/data/dalvik-cache/system@app@Swype.apk@classes.dex

/data/data/com.swype.android.inputmethod και

/dbdata/databases/com.swype.android.inputmethod ,

 

κάνε reboot το τηλέφωνο, και ξαναδοκίμασε.

 

Αυτό ήταν, δούλεψε !

Σε ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε, αν μπορείς πρόσθεσε το και στον οδηγό! ;);)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν, δούλεψε !

Σε ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε, αν μπορείς πρόσθεσε το και στον οδηγό! ;);)

 

Ωραία. Ναι θα το προσθέσω με την πρώτη ευκαιρία. Αν δοκιμάσεις και το crt πες μου :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Ναι θα το προσθέσω με την πρώτη ευκαιρία. Αν δοκιμάσεις και το crt πες μου :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Μόλις το πέρασα με το adb και τις οδηγίες σου και δουλεύει μια χαρά !

 

Και πάλι σε ευχαριστώ! :):)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με τις δύο εκδόσεις και το κάνει και στις δύο. Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι ο ikar6 ανέφερε ότι δεν του το κάνει με την 1.5.0. Ένας φίλος μου πάντως που έχει τον συνδυασμό JVN + Semaphore 1.5.0 μου είπε ότι το κάνει. Βέβαια αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο ουσιαστικό πρόβλημα, το συγκεκριμένο δεν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα, παρά μόνο για κάποιους "ψυχάκηδες" που κολλάνε στη λεπτομέρια :O :p

 

Το εκανε κι εμενα με την εκδοση 1.5.0v κι ετσι εβαλα την 1.4.2 που δεν το κανει.Λεπτομερεια αλλα μαλλον ειμαι ψυχακιας. :p:lol:

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις τις λέξεις "άνθρωπος" και "έξυπνος" να μου πεις εάν τις αναγνωρίζει ? Γιατί στη δική μου συσκευή πέρασα το swype από τον οδηγό αλλά και πάλι δεν δουλεύει σωστά.

 

Έχει περάσει κάποιος άλλος στην JVN το swype από τους οδηγούς ?

 

λιγο καθυστερημενα βεβαια αλλα οπως ειδες και στο δικο σου πλεον, δουλευει κανονικα :D

να προσθεσω και εγω οτι το περασα απο cwm (install zip from sd card)

 

αλεξ μπορεις να μας πεις πως γινεται το συγκεκριμενο fix στο swype?

Link to comment
Share on other sites

Τυχερακια (μακαρι να ηξερα ποιο ειναι το ονομα σου...μου την σπανε τα nicknames) μιας και εσυ ξερεις,κι αν δεν σου ειναι κοπος μπορεις να φτιαξεις και μια καταμαυρη notification bar με ποσοστο τις εκατο στην μπαταρια για την JVN;Αν γινεται φυσικα κι αν μπορεις.Η' τουλαχιστον να μου δειξεις τον τροπο ή καποιο λινκ απο τους XDA.

Κατι σαν αυτο δηλαδη

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...