Jump to content

[Optimus 2X] GPS fix (Moνο για Froyo 2.2)


zarras1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:respect::respect:μπράβο παιδιά ,πολύ καλό 8 δορυφόρους μέσα στο σπίτι και ακαριαίο κλείδωμα έξω...:p φοβεροί και οι τύποι στο xda ευχαριστώ πολύ....

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

 

αυτό κάνεις την δουλειά που κάνει το fix ;

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αυτό κάνεις την δουλειά που κάνει το fix ;

 

Σε γενικές γραμμές ναι. Για τη συσκευή του θέματος ακολούθησε καλύτερα τη διαδικασία που αναφέρεται στο πρώτο post. Το link που έδωσα είναι για τον φίλο που έχει άλλη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το hack που κανουμε με τους δορυφορους της nokia εχει αποτελεσμα μονο με ανοιχτο το AGPS ή και χωρις αυτο;Δηλαδη ολα αυτα που λετε οτι κλειδωνει σε 5-10 δευτερολεπτα δορυφορους μεσα απο σπιτι ειναι με AGPS;Γιατι εγω ,που δε το χρησιμοποιω το agps, αργει πολυ να κλειδωσει σημα παρολο που εχω περασει και το fix και εχω βαλλει τους δορυφορους της nokia απο το hidden menu.
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το AGPS, με ποια έκδοση/rom είσαι;

 

Το hack δουλεύει μόνο με agps. Χωρίς αυτο ενεργοποιημένο δεν κάνει τίποτα

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το AGPS, με ποια έκδοση/rom είσαι;

 

FR19 modaco,καπου ψαχνοωτας στο ιντερνετ καποιος ελεγε οτι επρεπε να γινει wipe dalvik cache.Εγω οταν εβαλα την modaco δε το ειχα κανει αυτο,εκανα ομως κανονικα τα αλλα δυο wipe απο cwm.

Επισης απο τις οδηγιες στο πρωτο ποστ στο βημα 2 εκανα το αρχειο zip install απο cwm και δε πειραξα καθολου κανενα αρχειο gps.conf ,δηλαδη δεν πηγα στη διαδικασια που λεει εναλλακτικα.

<Oδηγιες:>

<Μερος 1ο>

<1. Kατεβαζουμε το .zip αρχειο απο εδω>

<2. Το κανουμε install με το ClockWorkMod>

<Eναλλακτικα μπορουμε να ανοιξουμε το .zip και να παρουμε το αρχειο gps.conf>

<τοποθετωντας το στο /system/etc αφου αλλαξουμε τα δικαιωματα σε r/w.>

 

Το hack δουλεύει μόνο με agps. Χωρίς αυτο ενεργοποιημένο δεν κάνει τίποτα

 

Με μπερδεψατε λιγο,τελικα τι ισχυει;Εκτος απο το fix εχω περασει και τους δορυφορους της nokia αν εχει καποια σημασια αυτο.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψατε λιγο,τελικα τι ισχυει;Εκτος απο το fix εχω περασει και τους δορυφορους της nokia αν εχει καποια σημασια αυτο.

 

To hack πρακτικά σου επιτρέπει να αλλάξεις το σέρβερ από τον οποίο παίρνεις τα Almanacs and Ephemeris που έχουν την πληροφορία για τη θέση των δορυφόρων. Αν δεν έχεις ενεργοποιημένο το AGPS τότε η πληροφορία αυτή μπορεί να κατέβει μονο από τους δορυφόρους, διαδικασία που αργεί αρκετά.

Οπως καταλαβαίνεις αν το Assisted (το Α στο AGPS) είναι κλειστό πρακτικά δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με το σερβερ που έχεις ορίσει.

 

Εγώ δεν το έχω εγκαταστήσει γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ταχύτητα και ακρίβεια στο GPS. Κλειδώνει σε ελάχιστο χρόνο, πιο γρήγορα απο τα Νοκια που έχω και με πολύ ικανοποιητική ακρίβεια.

Edited by Tsaglis
διόρθωση

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

To hack πρακτικά σου επιτρέπει να αλλάξεις το σέρβερ από τον οποίο παίρνεις τα almanac & azimuth που έχουν την πληροφορία για τη θέση των δορυφόρων. Αν δεν έχεις ενεργοποιημένο το AGPS τότε η πληροφορία αυτή μπορεί να κατέβει μονο από τους δορυφόρους, διαδικασία που αργεί αρκετά.

Οπως καταλαβαίνεις αν το Assisted (το Α στο AGPS) είναι κλειστό πρακτικά δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με το σερβερ που έχεις ορίσει.

 

Εγώ δεν το έχω εγκαταστήσει γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ταχύτητα και ακρίβεια στο GPS. Κλειδώνει σε ελάχιστο χρόνο, πιο γρήγορα απο τα Νοκια που έχω και με πολύ ικανοποιητική ακρίβεια.

Το δικο σου κλειδωνει σε ελαχιστο χρονο με agps ανοιχτο ή κλειστο;Μαλλον ανοιχτο απο καταλαβα με αυτα που μου ειπες..Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το κανω να κλειδωνει πιο γρηγορα το τηλεφωνο χωρις να κατεβαζει δεδομενα απο cosmote; Π.χ θυμαμαι στο pdaτπυ πατερα μου οτι πριν μερικα χρονια κατεβαζα σαν update τις προσφατες θεσεις των δορυφορων για να κανει lock γρηγορα.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Το δικο σου κλειδωνει σε ελαχιστο χρονο με agps ανοιχτο ή κλειστο;Μαλλον ανοιχτο απο καταλαβα με αυτα που μου ειπες..Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το κανω να κλειδωνει πιο γρηγορα το τηλεφωνο χωρις να κατεβαζει δεδομενα απο cosmote; Π.χ θυμαμαι στο pdaτπυ πατερα μου οτι πριν μερικα χρονια κατεβαζα σαν update τις προσφατες θεσεις των δορυφορων για να κανει lock γρηγορα.

Ναι με ανοιχτό.

Αν έχει κλειδώσει μια φορά, μετά για κάποιο διάστημα και σε σχετικά λογικές αποστάσεις από το σημείο αρχικού κλειδώματος θα κλειδώνει άμεσα. (πχ στην ίδια πόλη)

Υπόψη ότι αν είναι σε κινούμενο με μεγάλη ταχύτητα όχημα θα δυσκολευτεί αρκετά να κλειδώσει. Καλύτερα να έχεις "κλειδώσει" πριν ξεκινήσεις.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το hack δουλεύει μόνο με agps. Χωρίς αυτο ενεργοποιημένο δεν κάνει τίποτα

 

Την πρώτη φορά... μετά δεν χρειάζεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω για τη βηθεια παιδια.Αν κανω αυτο το wipe dalvik cache μηπως και δω τιποτα καλυτερο,οπως ελεγε καποιος σε ενα φορουμ αν και δε πιστευω,θα χασω τιποτα δεδομενα ή εφαρμογες οποτε να παρω backup με titanium ή να το κανω χωρις προβλημα;
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

athanasso και tsaglis ευχαριστω πολυ για καθε βοηθεια επιτελους το gps δουλεψε σωστα.Εκανα το wipe dalvik μετα ετρεξα για μια φορα το gps test με ανοιχτο το agps και μετα το ξανατρεξα αρκετες φορες χωρις agps και επιασε 11 δορυφορους σε view και 9 in use....Δε ξερω αν εχει καμια σημασια το wipe αλλα σε εμενα δουλεψε.Οπως και να 'χει ευχαριστω ξανα.
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Να βαλω και εγω το ληθαρακι μου παρουσιαζοντας ενα αρχειο gps.conf καθαρα για ελλαδα.

Με το συγκεκριμενο εχω lock σε 40sec αλλα ζω σε υπογειο. Μονο με αυτο καταφερα να εχω lock απο τον ακαλυπτο.

Σε root συσκευη unzip το αρχειο καπου και καντε το copy πχ με es file explorer στο /etc/

Μην ξεχασετε να κανετε restart και να εχετε ανοιχτα τα "Να χρησιμοποιουνται τα ασυρματα δικτυα" και "χρηση δορυφόρων gps" στο ρυθμίσεις τοποθεσιας και ασφάλιας.

Δεν χρειαζετε να πειραξετε το hidden menu με αυτο το αρχειο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
Αυτό το fix χρειάζεται τώρα με την επίσημη Gingerbread ή το ενσωμάτωσε και η LG;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Optimus 2x

Είμαι ακόμα σε stock 2.2.2 με LGP990-V10d.

Από την εφαρμογή της V10d και μετά έχω πρόβλημα με την θέση και το κλείδωμα των δορυφόρων .

Πριν την βάλω πριν κάνα 2μηνο όλα έτρεχαν γρήγορα και με σωστό σήμα .

Μετά την αναβάθμιση χάνει την θέση πολύ εύκολα , το κλείδωμα είναι πολύ αργό και δείχνει πυκνά συχνά λάθος θέση ακόμα και στον αυτοκινητόδρομο . Συνήθως με δείχνει στο αντίθετο ρεύμα :lol:

 

Από τα όσα προαναφέρατε ταιριάζει κάτι στο δικό μου ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβαλα μέσω του Hidden menu και στην 2.3.4 και κλειδώνει γρήγορα όπως και στην 2.2.2.

Επειδή σαν και μένα πολλοί δεν μπορούν να ενεργοποιήσουν το Hidden menu μέσο συντόμευσης όπως περιγράφετε στην πρώτη σελίδα μιας και δεν μας βγάζει το "activities" μπορούν και μέσο του κωδικού 1809#*990# δίνοντάς το από τον μαμά dialer.

Καλό θα ήταν να έμπαινε αυτή η μέθοδος και στον οδηγό της αρχικής σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπηκα με 1809**990* απο τον dialer εκανα τα Μερος 2ο

1. Μπαινουμε στο hidden menu του LG

2. Επιλογη "GPS test"

3. Επιλογη "System settings"

4. Επιλογη "MORL protocol" (επιλεγμενο το User plane)

5. Επιλογη "SULP settings" και SLP server settings, εκει δημιουργουμε ενα νεο server (με το κουμπι menu και μετα add):■Name: οτι θελουμε

■slp address: supl.nokia.com

■port: 7275

■TLS set & cert: κενα

6. Eπιλεγουμε το νεο server

7. ενα βημα πισω (back) και ενεργοποιηση του SLP auto provision.

απο εκει και περα ομως χρειαζομαι την βοηθεια σας,δεν ειμαι ροοτ και δεν μπορω να κατεβασω το ClockWorkMod

τα κανω ολα μεσω κινητου?ευχαριστω,χρειαζομαι βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα και χωρίς αυτά μια χαρά δουλεύει το GPS.

Όσο για το Hidden Menu.ο κωδικός πιάνει σε όλα τα Rom, απλά πρέπει να έχετε LG Dialer, Σε κάποια Custom Roms που έχουν Android Dialer/Go Contacts κτλ δεν λειτουργεί , όποτε η λύση είναι μια συντόμευση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο με τις ρυθμισεις απο το Hidden Menu παιζει ή οχι το GPS ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εξακολουθώ να έχω το ίδιο θέμα με την ακρίβεια του σήματος .

 

Αλλα νταλα της Παρασκευής το γάλα . :dizzy:

 

Μπορεί κάποιος φίλος που δεν έχει κάνει Root να δώσει το SETUP από το Hidden menu ?

 

Ξέρω ότι θέλει χρόνο :sorry: αλλά διαβάζοντας to thread βλέπω πολλούς που ψάχνονται και δεν το κατάφεραν .

 

Δηλαδή μετά την εμφάνιση του κρυφού μενού . Ποίες τιμές πρέπει να έχουν τα πεδία .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Optimus 2X] GPS fix (Moνο για Froyo 2.2)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...