Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρεις κανείς πως θα περάσω σε αυτή την διαδρομή etc/int.d/ ένα αρχείο zip...? Προσπαθω με τον root explorer αλλά δεν με αφήνει επειδή κ καλά είναι write only.. εε τι root και s-off χρήστες είμαστε τότε..? Θυμάμαι το είχα κάνει παλιά κ το είχε πάρει... Αλλά τώρα με παιδεύει..

 

Send from my HTC Desire using Tapatalk

 

Μπες στο recovery, κάνε mount το system και μετά από adb δώσε:

push arxeio.zip /system/etc/init.d/arxeio.zip

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτή τη κάρτα τη δέχεται το desire ?

 

 

Sandisk 8GB Extreme SDHC Card-Class 10

http://www.amazon.com/Sandisk-Extreme-SDHC-Card-Class-SDSDX3-008G-A31/dp/tech-data/B001EDXPMC/ref=de_a_smtd

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη κάρτα τη δέχεται το desire ?

 

 

Sandisk 8GB Extreme SDHC Card-Class 10

http://www.amazon.com/Sandisk-Extreme-SDHC-Card-Class-SDSDX3-008G-A31/dp/tech-data/B001EDXPMC/ref=de_a_smtd

 

Όχι.

(10char)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως μπορει καποιος να βοηθησει ? Εχω μεινει χωρις τηλεφωνο. Δειτε please το προβλημα μου στην προηγουμενη σελιδα.. Ευχαριστω !!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως μπορει καποιος να βοηθησει ? Εχω μεινει χωρις τηλεφωνο. Δειτε please το προβλημα μου στην προηγουμενη σελιδα.. Ευχαριστω !!

 

Εκανες restart φανταζομαι. Αν η συνδεση gsm ειναι συνεχεια ενεργη, δηλαδη να ειναι αναμενα τα βελακια μονιμα τοτε οντως δε μπορεις να δεχτεις κληση γιατι το gprs δε μπορει να λειτουργει παραλληλα με κληση. Θα επρεπε ομως να μπορεις να καλεσεις...αυτο ειναι περιεργο. Δοκιμασε να μπεις σε airplane mode, να απενεργοποιησεις τελειως τη συνδεση δικτυου, να αλλαξεις το apn, απο internet.vodafone.gr σε webonly.vodafone.gr και wap.vodafone.gr(αν εχεις συμβολαιο ).

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που κατάφερα να κάνω root την συσκευή με κάνει ιδιαίτερα υπερήφανο...

Anyway, είχα βάλει την Oxygen v2.1.6. Απλά, λυτά και απέριττα.

Έφτιαξα και ext partition στην sd, και όλα μια χαρά.

Όλες τις εφαρμογές τις περνούσα στην κάρτα μνήμης, πράγμα αδιανόητο για το απλό (official) desire με την μικρή μνήμη.

 

Το πρόβλημα.

Έβαλα την RCMix S v2.0 A2SD+ Bravo HBoot με επιτυχία.

Έκανα όλα τα διαδικαστικά αλλά δεν μου αναγνωρίζει πλέον το partition στη κάρτα μνήμης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μεταφέρω όλες τις εφαρμογές.

 

Ξαναφόρμαρα από την αρχή την κάρτα με το γνωστό EASEUS κάνοντας 2 partition, fat32 και ΕΧΤ 3 στα 990 mb.

Έχω παραλείψει κάτι; θέλει κάτι το "ιδιαίτερο" αυτή η ROM;

Edited by PRATINAS
Link to comment
Share on other sites

Εκανες restart φανταζομαι. Αν η συνδεση gsm ειναι συνεχεια ενεργη, δηλαδη να ειναι αναμενα τα βελακια μονιμα τοτε οντως δε μπορεις να δεχτεις κληση γιατι το gprs δε μπορει να λειτουργει παραλληλα με κληση. Θα επρεπε ομως να μπορεις να καλεσεις...αυτο ειναι περιεργο. Δοκιμασε να μπεις σε airplane mode, να απενεργοποιησεις τελειως τη συνδεση δικτυου, να αλλαξεις το apn, απο internet.vodafone.gr σε webonly.vodafone.gr και wap.vodafone.gr(αν εχεις συμβολαιο ).

 

Sent from my HTC Desire

 

Εκανα restart και μπηκα στο apn και επελεξα wap.vodafone.gr. Εχω διπλα διπλα τα 2 κινητα. Το δικο μου και της γυναικας μου. Παιρνω απο το ενα στο αλλο. Και τα 2 συνδεση voda και επιλογη στο σημα gsm μονο... Της γυναικας μου (c903) αψογο. Eμενα δουλευει οποτε θυμαται.. Μια μπορω να κανω κληση/sms μια την ακυρωνει και βγαινει στην αρχικη οθονη και στο μηνυμα λεει αδυναμια αποστολης και παει μετα απο μιση ωρα.. Αλλες φορες μπορω να καλεσω και να στειλω sms κανονικα αμεσα. Ισως καποια στιγμη να ειναι πιο δυνατο το σημα και αλλοτε οχι.. Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Παρατηρω ομως οτι δεν εχω καποια αλλαγη στην συμπεριφορα του τηλεφωνου οταν αλλαζω τον apn. Ειτε βαλω wap.vodafone.gr ειτε webonly.vodafone.gr το ιδιο ειναι? Τελικα ποιος απο τους 2 ειναι ο σωστος για συνδεση voda? Αυτος πρεπει να ειναι ενας και μονο παντα επιλεγμενος ή πρεπει να τον αλλαζω καποια στιγμη εγω? Για τα βελακια που μου ειπες αν επιλεγω gsm μονο πρεπει να μου βγαζει? Δε μου βγαζει αλλα ουτε και στη γυναικα μου το c903 βγαζει που λειτουργουν ολα κανονικα...

 

 

*πρωινη ενημερωση.. ανοιγω και τις 2 συσκευες σε κλειστο δωματιο. Το c903 σημα καμπανα, το δικο μου χ για 10΄ και βρηκε οταν βγηκα στο μπαλκονι μετα 1-2΄. Αφου βρηκε, προσπαθω να καλεσω, ακυρο... Το αφηνω σ' ενα συγκεκριμενο σημειο κατω που διαπιστωσα οτι παει καλυτερα και ξαφνικα καλει... Μιλαμε τωρα για μισο μετρο αποσταση το ενα σημειο απο το αλλο οπου στο ενα καλει και στο αλλο οχι.. Η ισχυς σηματος στο σημειο που καλει (το αφηνω κατω χωρις να το κραταω ειναι.. -65 dBm 24asu με φουλ γραμμες σηματος ενω μισο μετρο πιο περα σε σταθερο σημειο με το ιδιο σημα ή αντε στο -70 ή -80 δεν καλει.... Ειναι λογικο τωρα αυτο? Καποιο προβλημα υπαρχει αλλα δεν ξερω τι προβλημα.. Αυτο που θα ηθελα απο σας ειναι να δουμε οτι οσο αφορα τις ρυθμισεις ειμαι ok και δεν εχει να κανει με καποιο σεταρισμα..

(Μιλαμε παντα για προβλημα σε περιοχες εκτος 3G.. Στην Αθηνα π.χ. δεν ειχα ποτε προβλημα παρα μονο εχω παρατηρησει οτι καποιες που εχανα εντελως το σημα π.χ. μετρο μετα αργουσε να το ξαναβρει.. (μερικες φορες αργουσε αρκετα, σε σχεση με τα κινητα που ειχα πριν.. )

Edited by sf-haris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τους τελευταίους δυο μήνες μου έχει κάνει 3-4 restart. Τις δυο φορες στο αυτοκίνητο με πολύ ζέστη και GPS (μάλλον από υπερθέρμανση) και τις άλλες δυο σε ασχετη φάση χωρίς ζέστη. Είναι για επισκευή και αλλαγή board ή είναι μεσα στα φυσιολογικά πλαίσια; Το κινητό είναι με official froyo χωρίς ροοτ. Και κάτι ακόμα, κάπου είχα διαβάσει ότι η ACE έχει έλλειψη ανταλλακτικών με αποτέλεσμα να αργεί πολύ στην επισκευή, ξέρει κανείς αν ισχύει;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχεις τη συσκευή με την Amoled; Θα συνιστούσα να το πας στο service, είναι γνωστό πρόβλημα. Όσον αφορά τη διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών επικοινώνησε την ACE Hellas και θα πάρεις τις απαντήσεις σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τη συσκευή με την Amoled; Θα συνιστούσα να το πας στο service, είναι γνωστό πρόβλημα. Όσον αφορά τη διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών επικοινώνησε την ACE Hellas και θα πάρεις τις απαντήσεις σου.

 

ναι η συσκευή είναι με Amoled. Θα πάρω από δευτέρα να μάθω, σ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο την εμπειρια σας, πιστευετε στο προβλημα που ανεφερα πιο πανω για ασθενες σημα σε gsm, υπαρχει περιπτωση να λυθει το προβλημα αν βαλω αλλη rom ή ισως να ειναι προβλημα της συσκευης οποτε και δε θα δω καποια αλλαγη? εχω froyo 2.2. Aν υπαρχει υποψια βελτιωσης να το επιχειρισω αν ειναι αλλιως θα περιμενω και την επισημη που υποτιθεται μεσα στον Αυγουστο θα ερθει . Edited by sf-haris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες ..

 

Ακολουθησα τον οδηγο για ext3 partition στην καρτα μνημης, τα εκανα ολα κανονικα

και τωρα κοιτωντας στις ρυθμισεις --> αποθηκευτικος χωρος μου βγαζει 1,06 gb στην καρτα μνημης ..

Αυτο ηταν το fat32 που δημιουργησα ομως ..Τι παιζει ?

Device: HTC Desire, s-on

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

HBOOT / Recovery: stock / ClockWorkMod 2.5.1.8

Kernel Version : 2.6.35.10

Rom: ΜΙUΙ 1.8.19

Link to comment
Share on other sites

Aφου κανεις δεν απαντα επιχειρησα και καταφερα να εγκαταστησω την τελευταια Oxygen. Δεν βλεπω καμια διαφορα βεβαια. Επελεξα μονο 2g αλλα στα ιδια σημεια που μπορουσα πριν να καλεσω μπορω και τωρα. Σχεδον καθολου δηλαδη... Απλα αν μπορει καποιος ας με βοηθησει με τις ρυθμισεις. Πρεπει να κανω κατι? Πρεπει να επιλεξω καποιον apn ή οχι? Δεν ειναι κανεις επιλεγμενος. Μονο το 2g αρκει εδω που ειμαι τωρα (εκτος 3g) ή πρεπει να επιλεξω και κατι αλλο που ισως ευθυνεται για την ποιοτητα του σηματος?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, έκανα μεγάλη βλακεία και έχασα από τη μνήμη κάμποσες φωτογραφίες...τις έσβησα ενω νόμιζα τις είχα όλες back up.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει recovery lost data και να τις επαναφέρω ή δε γίνονται τέτοια σε μνήμες;

Άλλοι ταξιδεύουν με τη φαντασία, εγώ......? με το Fazer 600s

 

http://www.fazerclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Aφου κανεις δεν απαντα επιχειρησα και καταφερα να εγκαταστησω την τελευταια Oxygen. Δεν βλεπω καμια διαφορα βεβαια. Επελεξα μονο 2g αλλα στα ιδια σημεια που μπορουσα πριν να καλεσω μπορω και τωρα. Σχεδον καθολου δηλαδη... Απλα αν μπορει καποιος ας με βοηθησει με τις ρυθμισεις. Πρεπει να κανω κατι? Πρεπει να επιλεξω καποιον apn ή οχι? Δεν ειναι κανεις επιλεγμενος. Μονο το 2g αρκει εδω που ειμαι τωρα (εκτος 3g) ή πρεπει να επιλεξω και κατι αλλο που ισως ευθυνεται για την ποιοτητα του σηματος?

 

αν δεν βαριεσαι, θα σου ελεγα να κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα διορθωθει με αυτο. Δεν χανεις κατι ομως να αλλαξεις το Radio με μια πιο καινουρια εκδοση. Πληροφοριες εχει στο πρωτο post αν θυμαμαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, έκανα μεγάλη βλακεία και έχασα από τη μνήμη κάμποσες φωτογραφίες...τις έσβησα ενω νόμιζα τις είχα όλες back up.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει recovery lost data και να τις επαναφέρω ή δε γίνονται τέτοια σε μνήμες;

 

Μου ειχε τυχει σε παλιο κινητο το ιδιο, αλλα σε μνημη κινητου ειναι δυσκολο να τα επαναφερεις ολα οπως σε εναν σκληρο κανονικο, πολλα μου τα εβγαλε κατεστραμενα. Δοκιμασε με το Recuva... kαι να εχεις την καρτα μνημης συνδεδεμενη, ή το κινητο συνδεδεμενο με την καρτα mount.

Link to comment
Share on other sites

@sf-haris

Όπως σου έγραψε και ο Billys, δοκίμασε να αλλάξεις και το radio.

Είναι υπεύθυνο για τo σήμα κινητής τηλεφωνίας και Wi-Fi.

 

 

Swyped from my Sense 3.0 HTC Desire using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry αν υπαρχει καπου αλλα επειδη ψαχνω πολλη ωρα κ δεν το βρισκω ηθελα να ρωτησω αν στην insert coin 1.0.8 λειτουργουν οι βιντεο 3g κλησεις κ τα MMS γιατι δεν μπορω να βρω καπου την βιντεο κληση ενω οταν παω να στειλω mms το σημα του ιντερνετ (g ή 3g ή H) εξαφανιζεται... Και μια αλλη ερωτηση υπαρχει καμια αλλη rom με sense 3 που να κραταει τοσο η μπαταρια οσο αυτη? γιατι η τελευταια RCmix S v2.0.1 που χρησιμοποιησα μου αντεχε μιση μερα ενω η insert coin 1.0.8 αντεχει 2 μερες με καλη χρηση. Επισης επειδη ειμαι λιγο καινουργιος με αυτα μπορουμε να γραφτουμε κανονικα στο HTCsence.com παρολο που δεν εχουμε καινουργια κινητα?Ευχαριστω. Edited by halaros2

LG G2 D-802

Rom:RSK team supercharged Eos rom

HTC Desire(retired): RSK supersense Rom

Halaros2:Member of RSK team!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry αν υπαρχει καπου αλλα επειδη ψαχνω πολλη ωρα κ δεν το βρισκω ηθελα να ρωτησω αν στην insert coin 1.0.8 λειτουργουν οι βιντεο 3g κλησεις κ τα MMS γιατι δεν μπορω να βρω καπου την βιντεο κληση ενω οταν παω να στειλω mms το σημα του ιντερνετ (g ή 3g ή H) εξαφανιζεται... Και μια αλλη ερωτηση υπαρχει καμια αλλη rom με sense 3 που να κραταει τοσο η μπαταρια οσο αυτη? γιατι η τελευταια RCmix S v2.0.1 που χρησιμοποιησα μου αντεχε μιση μερα ενω η insert coin 1.0.8 αντεχει 2 μερες με καλη χρηση. Επισης επειδη ειμαι λιγο καινουργιος με αυτα μπορουμε να γραφτουμε κανονικα στο HTCsence.com παρολο που δεν εχουμε καινουργια κινητα?Ευχαριστω.

 

Videoκλήση με το Desire πώς να κάνεις αφού δεν έχει 2η, μπροστινή κάμερα; ο_Ο

Για το θέμα με τα mms δεν μπορώ να βοηθήσω. Εγώ, αν έχω ενεργοποιημένο το Mobile Network μπορώ και να δεχτώ και να στείλω, αν το έχω κλειστό και μου στείλουν, στο Hantcent Sms το mms φαίνεται να είναι σε αναμονή και μόλις ενεργοποιήσω το Mobile Network γίνεται αυτόματα downloading.

Η rom που έχω μού κρατάει 1 μέρα ακριβώς, με βαριά χρήση internet και δύο μέρες, με κανονική χρήση. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά 3 φορές που το πρόσεξα, μου έδωσε την εντύπωση ότι σε κατάσταση αδράνειας, το κινητό καταναλώνει 1% μπαταρίας κάθε ώρα, καθώς βγάζοντάς το από την μπρίζα στις 8:00, στις 12:00 χωρίς καμία κλήση, χωρίς να το ακουμπήσω, είχα 96%...

Στο htcsense.com μπορείς να εγγραφείς με οποιαδήποτε rom από Desire HD & Sensation, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις η επικοινωνία του site με το software της συσκευής δεν είναι εφικτή (συμβαίνει ακόμη και στα παραπάνω κινητά, όχι μόνο στα δικά μας με την ported rom. Είναι γενικό το πρόβλημα).

 

 

 

Swyped from my Sense 3.0 HTC Desire using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Videoκλήση με το Desire πώς να κάνεις αφού δεν έχει 2η, μπροστινή κάμερα; ο_Ο

Για το θέμα με τα mms δεν μπορώ να βοηθήσω. Εγώ, αν έχω ενεργοποιημένο το Mobile Network μπορώ και να δεχτώ και να στείλω, αν το έχω κλειστό και μου στείλουν, στο Hantcent Sms το mms φαίνεται να είναι σε αναμονή και μόλις ενεργοποιήσω το Mobile Network γίνεται αυτόματα downloading.

Η rom που έχω μού κρατάει 1 μέρα ακριβώς, με βαριά χρήση internet και δύο μέρες, με κανονική χρήση. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά 3 φορές που το πρόσεξα, μου έδωσε την εντύπωση ότι σε κατάσταση αδράνειας, το κινητό καταναλώνει 1% μπαταρίας κάθε ώρα, καθώς βγάζοντάς το από την μπρίζα στις 8:00, στις 12:00 χωρίς καμία κλήση, χωρίς να το ακουμπήσω, είχα 96%...

Στο htcsense.com μπορείς να εγγραφείς με οποιαδήποτε rom από Desire HD & Sensation, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις η επικοινωνία του site με το software της συσκευής δεν είναι εφικτή (συμβαίνει ακόμη και στα παραπάνω κινητά, όχι μόνο στα δικά μας με την ported rom. Είναι γενικό το πρόβλημα).

 

 

 

Swyped from my Sense 3.0 HTC Desire using Tapatalk

Κατ'αρχην ευχαριστω... Ναι ξερω οτι δεν εχει δευτερη μπροστινη καμερα :-) αλλα εχω διαβασει οτι υπαρχουν καποια ατομα που χρησιμοποιουν την κανονικη του καμερα με καποια προγραμματα!!! οσο αφορα το θεμα των mms και εγω μπορω να λαβω κανονικα μαλιστα κ να μην εχω ενεργοποιημενο το internet ανοιγει μονο του μεχρι να τα παρει κ μετα κλεινει παλι μονο του!!! αλλα οταν παω να στειλω γινεται χαμος κολαει ολο το ιντερνετ κ μετα απο κανα 10λεπτο μου λεει οτι δεν μπορεσε να σταλει χανεται ακομα κ το σημα του 3g απο την μπαρα (περιεργο)... κ μετα απο ενα 30 λεπτο ξαναλειτουργει το ιντερνετ στο κινητο.

LG G2 D-802

Rom:RSK team supercharged Eos rom

HTC Desire(retired): RSK supersense Rom

Halaros2:Member of RSK team!!!

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικα το desire αρχισε συνεχεις επανακινησεις .Λυση ειναι η για καμμια ωρα αφαιρεση της μπαταριας μετα οκ μεχρι να

ξσναρχισει το ιδιο σε ασχετες και διαφορετικες λειτουργιες καθε φορα

Υπαρχει λυση η πρεπει να παει σερβις?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ξαφνικα το desire αρχισε συνεχεις επανακινησεις .Λυση ειναι η για καμμια ωρα αφαιρεση της μπαταριας μετα οκ μεχρι να

ξσναρχισει το ιδιο σε ασχετες και διαφορετικες λειτουργιες καθε φορα

Υπαρχει λυση η πρεπει να παει σερβις?

 

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν συνεχιστεί... επίσκεψη στο service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Desire Gingerbread Ruu available at HTC developers website

http://developer.htc.com/

for developers only

 

Μεσα στο zip εχει το κανονικο RUU σε exe για φλασαρισμα, οχι ομως για OTA update οπως πολλοι περιμεναν. Σειρα των devs τωρα να βγαλουν απο κει τον kernel και drivers να παιξουνε μπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην ευχαριστω... Ναι ξερω οτι δεν εχει δευτερη μπροστινη καμερα :-) αλλα εχω διαβασει οτι υπαρχουν καποια ατομα που χρησιμοποιουν την κανονικη του καμερα με καποια προγραμματα!!! οσο αφορα το θεμα των mms και εγω μπορω να λαβω κανονικα μαλιστα κ να μην εχω ενεργοποιημενο το internet ανοιγει μονο του μεχρι να τα παρει κ μετα κλεινει παλι μονο του!!! αλλα οταν παω να στειλω γινεται χαμος κολαει ολο το ιντερνετ κ μετα απο κανα 10λεπτο μου λεει οτι δεν μπορεσε να σταλει χανεται ακομα κ το σημα του 3g απο την μπαρα (περιεργο)... κ μετα απο ενα 30 λεπτο ξαναλειτουργει το ιντερνετ στο κινητο.

 

Μήπως να παίξεις τότε λίγο με τις ρυθμίσεις των APN; Αν και σε όσες συσκευές έχω δει (με διαφορετικούς παρόχους) μπορούν και περνάνε τις σωστές, καμιά φορά δεν ξέρεις...

 

Δες τα pm σου.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...