Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο κλιματιστικο το ανοιγω και δεν ξεκιναει καθολου τιποτα οτι και να πατησω.μονο οι περσιδες ανοιγουν.Τι μποει να φταίει?πλακέτα?
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει τόσες φορές ,περιμένει κανείς να γίνει διάγνωση από το Internet και να το φτιάξει μόνος του ; :X
Link to comment
Share on other sites

Mην ξεχνάς όμως ότι αναφέρεσαι http://www.skroutz.gr/s/81988/Mitsub...Z-CGE50VA.html είναι κορυφαία φίρμα,ανώτερο μοντέλο στην γκάμα της εταιρίας,έχει καλύτερα ηλεκτρικά μέρη,παρόμοιας ισχύς ανεμιστήρα,και ας μην έχει τον καθαρισμό και κατεύθυνση αέρα του Sharp (το συγκεκριμένο είναι βασικό στη γκάμα της εταιρίας μ'αναφορά για συμπιεστή Fujitsu ).Οπότε πρέπει να κρίνεις από κοντά τι χρειάζεσαι περισσότερο,από ότι προσφέρουν

 

Δεν ειναι το βασικο μοντελο , ειναι το μονο μοντελο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά τα LG Αrtcool Mirror γενικά παραμένουν σταθερή ποιότητα και είναι τα καλύτερα κλιματιστικά της εταιρίας.:)

Για να είναι όμως από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς, θα πρέπει να το δείξει ο χρόνος,πόσο μάλλον που το facelift πρόσφατα κυκλοφόρησε.

Θα πρέπει επίσης να βελτιώσει και την ποιότητα αέρα με τα φίλτρα του που παραμένουν το ίδιο με τα προηγούμενα, παρά τι διαφημίζει.

Mάλλον λοιπόν πρόσφατα, βελτίωση των ηλεκτρικών μερών έχει γίνει, σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις,σε νέα εμφάνιση.

 

 

 

Το συγκεκριμένο είναι 9αρι http://www.skroutz.gr/s/51565/Hitachi-RAS-RAC-D10EX3.html?keyphrase=RAS-D10EX3+ .Ολη αυτή η σειρά,είναι αρκετά πάνω του μέσου όρου ,

τα καλύτερα της γκάμας της σύμφωνα με την εταιρία,αν τα βρείς όμως Μαλαισίας αντί Κίνας (των ηλεκτραγορών).Ολα έχουν καθαρισμό με ιονιστή,

και ανάλογα την παρτίδα,κάποια μετράνε και τις εξωτερικές συνθήκες για την επίτευξη των εσωτερικών (συνήθως τα Μαλαισίας).

 

 

 

Οτι αποφασίσεις θα πρέπει να πάς σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που θα επιλέξεις (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα δουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service.

 

Mην ξεχνάς όμως ότι αναφέρεσαι http://www.skroutz.gr/s/81988/Mitsubishi-MSZ-CGE50VA.html είναι κορυφαία φίρμα,ανώτερο μοντέλο στην γκάμα της εταιρίας,έχει καλύτερα ηλεκτρικά μέρη,παρόμοιας ισχύς ανεμιστήρα,και ας μην έχει τον καθαρισμό και κατεύθυνση αέρα του Sharp (το συγκεκριμένο είναι βασικό στη γκάμα της εταιρίας μ'αναφορά για συμπιεστή Fujitsu ).Οπότε πρέπει να κρίνεις από κοντά τι χρειάζεσαι περισσότερο,από ότι προσφέρουν :)

made in p.r.c λέει το hitachi αυτό που έχω.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι να αγορασω ενα κλιματιστικο περιπου 18000.....και ειμαι εντελως ασσχετος με το αντικειμενο

ειμαι αναμεσα στα

daikin ftx50gv

daikin ururu sarara ftxr42e

 

το πρωτο δεν εχει

Λειτουργία Ύγρανσης

Λειτουργία Αφύγρανσης

Ιονιστής Αέρα

Φίλτρα Καθαρισμού Αέρα

αλλα ειναι daikin και εχει 1100ευρω

σωστα?

ειναι αναγκαια ολα αυτα?δηλαδη επιρεαζουν την ψυξη?

απο την αλλη το δευτερο εχει ολα αυτα

αλλα ειναι ποιο μικρο 14000 και κανει και 1600Ε

θα ηθελα την συμβουλη σας ...

προσφερω περιπου 1500 ευρω για κλιματιστικο και θα ηθελα να ειναι daikin.....εχετε να προτεινεται καποιο αλλο μοδελο της daikin

 

 

υπαρχει καποιο αντιστοιχο στην κατηγορια σε mitsubishi?

 

ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις παραπανω και εγω το ιδιο ψαχνω και εχω καταληξει τελικα στο Sharp. Η γενικη ιδεα για τα Daikin ειναι οτι ειναι αρκετα καλα αλλα ακριβα γι αυτα που προσφερουν. Στα mitsubishi που ειχα κοιταξει αξιζει ενα που εχει γυρω στα 1350 ευρω το 50jxs
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι να αγορασω ενα κλιματιστικο περιπου 18000.....και ειμαι εντελως ασσχετος με το αντικειμενο ειμαι αναμεσα στα daikin ftx50gv daikin ururu sarara ftxr42e

 

το πρωτο δεν εχει Λειτουργία Ύγρανσης,Λειτουργία Αφύγρανσης,Ιονιστής Αέρα,Φίλτρα Καθαρισμού Αέρα

αλλα ειναι daikin και εχει 1100ευρω σωστα? ειναι αναγκαια ολα αυτα?δηλαδη επιρεαζουν την ψυξη?

απο την αλλη το δευτερο εχει ολα αυτα,αλλα ειναι ποιο μικρο 14000 και κανει και 1600Ε,θα ηθελα την συμβουλη σας ...

προσφερω περιπου 1500 ευρω για κλιματιστικο και θα ηθελα να ειναι daikin.....εχετε να προτεινεται καποιο αλλο μοδελο της daikin

 

υπαρχει καποιο αντιστοιχο στην κατηγορια σε mitsubishi?

 

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :)

 

Δεν επιλέγουμε έτσι απλά γενικά,αλλά με τι χρειαζόμαστε για τον χώρο μας, και αν έχουμε αμφιβολίες χρειάζεται να ρωτήσουμε τεχνικό επιτόπου.:)

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι,και αναφορά σχεδόν

για όλα τα μοντέλα της αγοράς.:) Οπως ήδη αναφέρθηκε,έχουμε πεί και πρόσφατα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3703578#post3703578

 

Δεν ειναι το βασικο μοντελο , ειναι το μονο μοντελο!! :)

 

Ενας εισαγωγέας δεν φέρνει πάντα όλα τα μοντέλα μια εταιρίας,αλλά αυτά που τον συμφέρουν κάποια περίοδο :)

Αυτό δεν σημαίνει ότι το συγκεκριμένο Sharp δεν είναι καλό,αλλά με παρόμοια χρήματα παίρνεις και αυτό http://www.skroutz.gr/s/6243/Sharp-AY-XP18GR.html που είναι παλαιότερο μοντέλο,δοκιμασμένο,πιό ενεργοβόρο ίσως και λόγω του πιό ισχυρού ανεμιστήρα,ενδείξεων στην πρόσοψη,

πιο εμφανίσημο,κυκλοφορεί κανονικά σε άλλες αγορές της ΕΕ,με συμπιεστή Panasonic,και μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες για τις εσωτερικές.

 

made in p.r.c λέει το hitachi αυτό που έχω.

 

Γι'αυτό το αναφέρουμε,θέλει ψάξιμο, γιατί οι εισαγωγείς θέλουν να κερδίζουν περισσότερα με τα κοστολόγια, και μας πουλάνε ποιότητα:X

 

Το δικό σου αν και Kινέζικο,πρόσεξες μήπως έχει αισθητήρα εξωτερικών συνθηκών που διαφημίζει γενικά ; (στο πίσω μέρος του εξωτερικού κουτιού ή πλάγια ,ένα κουτάκι με τρύπες σαν μικρό πακέτο τσιγάρα που εξέχει ελαφρά ).Θα γράφει επίσης στις οδηγίες στην θέση Αuto τι λαμβάνει υπόψη .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :)

 

Δεν επιλέγουμε έτσι απλά γενικά,αλλά με τι χρειαζόμαστε για τον χώρο μας, και αν έχουμε αμφιβολίες χρειάζεται να ρωτήσουμε τεχνικό επιτόπου.:)

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι,και αναφορά σχεδόν

για όλα τα μοντέλα της αγοράς.:) Οπως ήδη αναφέρθηκε,έχουμε πεί και πρόσφατα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3703578#post3703578

 

 

Το δικό σου αν και Kινέζικο,πρόσεξες μήπως έχει αισθητήρα εξωτερικών συνθηκών που διαφημίζει γενικά ; (στο πίσω μέρος του εξωτερικού κουτιού ή πλάγια ,ένα κουτάκι με τρύπες σαν μικρό πακέτο τσιγάρα που εξέχει ελαφρά ).Θα γράφει επίσης στις οδηγίες στην θέση Αuto τι λαμβάνει υπόψη .

 

 

Στο έβγαλα φωτογραφία αυτό που εξέχει από πίσω...

 

http://imageshack.us/photo/my-images/96/dsc08046f.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/23/dsc08045r.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/17/dsc08044v.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/835/dsc08043u.jpg/

 

Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό...

Link to comment
Share on other sites

starenios επειδη βλεπω το κατεχεις:Εχω ενα δωματιο 15 τετρ. και θελω να βαλω ενα 9αρι.Μου προτειναν το melico http://www.skroutz.gr/s/344941/Melico-MEL-09.html σαν φτηνο αλλα καλο με α κλαση και καλα υλικα.Ειναι λεει ο πωλητης general σαν μηχανημα εσωτερικα αλλα ειναι απο τα καλα κινεζικα και εχει την εγγυηση της εταιρειας που αντιπροσωπευει την toyotomi.Εχεις να προτεινεις κατι αλλο?Δεν θελω inverter γιατι απο τη μια ανεβαινει το κοστος και απο την αλλη μου ειπαν πως σαν καταναλωση δε θα δω διαφορα γιατι ειναι μικρο και ειναι και a class Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχει αισθητήρα στις φωτό που έδωσες ,είναι στο πάνω μέρος συνήθως ,αλλά μπορεί να τον έχει πλάγια.Επίσης βρώμα βλέπω στις κυψέλες.Μπορείς να ρίξεις νερό με το λάστιχο και μέσα στην τρύπα με τον έλικα όταν δεν λειτουργεί ,και να το αφήσεις να στεγνώσει. Ν' "αναπνεύσει" λίγο ο συμπιεστής :)

 

starenios επειδη βλεπω το κατεχεις:Εχω ενα δωματιο 15 τετρ. και θελω να βαλω ενα 9αρι.Μου προτειναν το melico http://www.skroutz.gr/s/344941/Melico-MEL-09.html σαν φτηνο αλλα καλο με α κλαση και καλα υλικα.Ειναι λεει ο πωλητης general σαν μηχανημα εσωτερικα αλλα ειναι απο τα καλα κινεζικα και εχει την εγγυηση της εταιρειας που αντιπροσωπευει την toyotomi.Εχεις να προτεινεις κατι αλλο?Δεν θελω inverter γιατι απο τη μια ανεβαινει το κοστος και απο την αλλη μου ειπαν πως σαν καταναλωση δε θα δω διαφορα γιατι ειναι μικρο και ειναι και a class

 

Δεν ξέρω τι διαφημίζει καθένας....έχουμε πεί κατά επανάληψη ότι τα φθηνά κλιματιστικά και οι άγνωστες φίρμες είναι επίφοβα για φωτιά:!:

 

Οσο αφορά το Inverter αν σε συμφέρει είναι ανάλογα την χρήση που του κάνεις, και σχετικό με τον χώρο σου για απόδοση.

Σε συμβατικό θέλεις μεγαλύτερο μηχάνημα για τον ίδιο χώρο για να καλύπτει την αμεσότητα και διαφορά απόδοσης.

Πρόταση μου να κοιτάξεις : http://www.skroutz.gr/s/270334/Haier-HSU-12HEA03-R2.html (από τα καλά της εταιρίας,με ιονιστή,ομοιότητες με Toyotomi Shiro) και αν νομίζεις ότι δεν έχεις απώλειες θερμοκρασίας και σε καλύπτει ενα 9αρι http://www.skroutz.gr/s/30893/Midea-MSC-09HRN1.html

http://www.skroutz.gr/s/81976/Gree-Trendy-GRS-091-H-TR-N2.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αισθητήρα στις φωτό που έδωσες ,είναι στο πάνω μέρος συνήθως ,αλλά μπορεί να τον έχει πλάγια.Επίσης βρώμα βλέπω στις κυψέλες.Μπορείς να ρίξεις νερό με το λάστιχο και μέσα στην τρύπα με τον έλικα όταν δεν λειτουργεί ,και να το αφήσεις να στεγνώσει. Ν' "αναπνεύσει" λίγο ο συμπιεστής :)

 

 

 

 

Το πραγματάκι αυτό στις φώτο αισθητήρας δεν είναι? το σωληνάκι πάνω στις κυψέλες? Στην πάνω μεριά είναι :P ΑΠλά είναι λίγο περίεργα βγαλμένες οι φότο :lol:

 

Οκ το έσβησα και έριξα νερό παντού! ;-) τώρα πρέπει να στεγνώσει για να το ανοίξω ε?

Edited by bezoss
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς θα το αφήσεις να στεγνώσει-στραγγίξει καλά:)

 

O αισθητήρας εξωτερικών συνθηκών είναι κάτι σαν αυτό (φωτό από Internet) http://photoshosting.net/thumb-CBB1_4E17469D.jpg μικρός,σχετικά λεπτός και άλλωτε και σαν κύλινδρος.Δεν έχει σωλήνα όπως δείχνει το δικό σου,αλλά καλώδιο που πάει στη πλακέτα του συμπιεστή.

 

Τα κλιματιστικά που έχουν αυτήν την δυνατότητα γράφουν επίσης στις οδηγίες, στην θέση Αuto ή στις άλλες ρυθμίσεις τι συνθήκες λαμβάνουν

υπόψη, σε σχέση με αυτές που ορίζεις εσύ .Συνήθως οι ξένες οδηγίες είναι πιό αναλυτικές από τις Ελληνικές.

 

Κάποιες φορές μπορεί να φαίνεται το κουτάκι,ότι δηλ. έχει αισθητήρα το μηχάνημα,αλλά δεν έχει, είναι απλά το σασί που δεν έχει αλλάξει

από τις παραγγελίες που κάνουν οι εισαγωγείς για μείωση του κόστους.Ανάλογα το μοντέλο μπορεί ο κατασκευαστής νάχει βάλει απλά εκεί τον αισθητήρα

ορίων λειτουργίας του κλιματιστικού.Επίσης όταν δεν γίνονται συμφωνίες,πολλές φορές οι κατασκευστές είτε χωρίζουν μόνοι τους εμπορικά τις ζώνες διάθεσης των προιόντων τους πχ προιόντα για Αν.Ευρώπη,είτε κάνουν μόνοι κάποιες αλλαγές στα προιόντα τους ,για λόγους που αυτοί ξέρουν κυρίως όμως κόστους.Γενικά τα κλιματιστικά που λαμβάνουν υπόψη τις εξωτερικές συνθήκες,μπορεί να έχουν διαφορά 50-250 ευρώ με ίδια χωρίς.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

 

Εχω ένα LG 12αρι το ειχα αγοράσει πριν 2 χρονια με την επιδοτηση... η εγγυηση μου τελειωσε στισ 19 ιουνιου πρόσφατα πριν τελειωσει η εγγυηση μου παρουσιασε ενα πρόβλημα με το που ανοιγω μου ρειχνει το ρελε, λογω καποιων σοβαρών οικογενοιακων προβληματων(νοσοκομεια,κηδεια κλπ) δεν του εδωσα την απαραιτητη σημασία και δεν τους πηρα τηλ. Τους πήρα τηλ πριν λιγες μερες μου λενε ότι είναι εκτος εγγυησης και μου ειπαν να μου στείλουν τεχνικό να το δει και να πληρώσω την επισκεψη 30€ ελπιζοντας να ειναι κατι φθηνο. Ο τεχνικος που ηρθε μου είπε οτι φταιει η πλακέτα στην εξωτερική μοναδα 150€ περιπου. Τους ξαναπήρα τηλ στην αντιπροσωπεία και τους ειπα οτι πολλές εταιρειες ξέρω ότι σου έχουν μια μικρή παραταση εγγυησης ουτε μηνα δεν ειχε λήξει η εγγυηση & λογω των οικογενοιακών προβληματών που ειχα που μπορούσα να το αποδειξω. Γνωρίζει κανεις τπτ μπορώ να κάνω κατι να απευθυνθώ κάπου? Υπάρχουν πουθενα αντ/κα για Α/C που θα μπορούσα να αγοράσω φθηνότερα ή αν μπορεί να επισκευαστεί η πλακέτα απο ηλεκτρονικό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

απλο η inverter? αν και απο αυτα που γραφεις ειναι inverter

συνηθως η εξωτερικη μοναδα εχει 5 χρονια εγγυηση στο συμπιεστη και ενα χρονο στην πλακετα

αν ειναι απο υπερταση επισκευαζεται η πλακετα αλλα καλυτερα να προμηθευτεις καινουργια . δοκιμασες να παρεις στην lg?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

απλο η inverter? αν και απο αυτα που γραφεις ειναι inverter

συνηθως η εξωτερικη μοναδα εχει 5 χρονια εγγυηση στο συμπιεστη και ενα χρονο στην πλακετα

αν ειναι απο υπερταση επισκευαζεται η πλακετα αλλα καλυτερα να προμηθευτεις καινουργια . δοκιμασες να παρεις στην lg?

Inverter είναι η πλακέτα εχει 150€ με 200€ παιρνεις καινουριο no-name A/C με αλλα 2 τουλάχιστον χρόνια εγγυηση. Έχω ένα nο-name A/C firstline 9αρι σίγουρα πάνω απο 5 χρονια και δουλευει μια χαρα. Ρώτησα αν έχει 5 χρονια η εξωτερική μονάδα και μου είπαν δεν έχει, 2 εχει ολο. Και με την Lg μίλησα και με το κάτάστημα που το αγόρασα μήπως & μπορούν να με βοηθήσουν. Το πιο πιθανό σκέφτομαι για καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή όχι ότι θα βγει τπτ αλλά έτσι μη μας περνάνε για κοροϊδα.

Link to comment
Share on other sites

Inverter είναι η πλακέτα εχει 150€ με 200€ παιρνεις καινουριο no-name A/C με αλλα 2 τουλάχιστον χρόνια εγγυηση. Έχω ένα nο-name A/C firstline 9αρι σίγουρα πάνω απο 5 χρονια και δουλευει μια χαρα. Ρώτησα αν έχει 5 χρονια η εξωτερική μονάδα και μου είπαν δεν έχει, 2 εχει ολο. Και με την Lg μίλησα και με το κάτάστημα που το αγόρασα μήπως & μπορούν να με βοηθήσουν. Το πιο πιθανό σκέφτομαι για καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή όχι ότι θα βγει τπτ αλλά έτσι μη μας περνάνε για κοροϊδα.

 

κοιτα,συνηθως δινουν αλλη εγγυηση για τον συμπιεστη και αλλη για την πλακετα. αποκλειεται ομως να σου ειπαν μονο 2 χρονια για την εξωτερικη.και κυριως μεσα απο την lg, την δευτερα θα σου απαντησω σιγουρα ποσα δινουν

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,συνηθως δινουν αλλη εγγυηση για τον συμπιεστη και αλλη για την πλακετα. αποκλειεται ομως να σου ειπαν μονο 2 χρονια για την εξωτερικη.και κυριως μεσα απο την lg, την δευτερα θα σου απαντησω σιγουρα ποσα δινουν

οκ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό όταν το αγοράζεις έχει συνολική εγγύηση, που γράφουν σχετικά οι οδηγίες τι περιλαμβάνει,ή αναφέρεται σε μια κάρτα μέσα στην συσκευασία ή και στην απόδειξη αγοράς .:!: Από εκεί και πέρα,όλα τ'ανταλλακτικά (ακόμα και η εργασία) που γίνονται μετά την αρχική εγγύηση,

πρέπει να έχουν 2 έτη εγγύηση,είναι κανόνας της ΕΕ. Από εκει και πέρα φταίει το κατάστημα που σας πούλησε κάτι, και δεν σας ενημέρωσε.

 

Πολλές εταιρίες εδώ και καιρό έχουν αρχίσει να δίνουν εγγύηση ανάλογα το μοντέλο (μάλλον την παρτίδα) ,χωρίς υποχρέωση service ή εγκατάστασης

από εξουσιοδοτημένο για να ισχύει αυτή,για να εξυπηρετήσουν τις ηλεκτραγορές που τους πουλάνε μαζικά με ειδικές τιμές.

 

Η LG σύμφωνα με πληροφορίες έχει δώσει σε διάφορα κλιματιστικά, εγγύηση 2+2 έτη (εσωτερικό-εξωτερικό μηχάνημα), είτε 2+3 έτη αντίστοιχα ,

είτε 1+5 έτη.Αυτό δεν έχει τόσο σχέση με την ποιότητα του προιόντος, αλλά με τα κοστολόγια που κάνουν σε μια εισαγωγή από τα τεμάχια που θα φέρουν να πωλούνται Α τιμή,τ'ανταλλακτικά τους,την υποστήριξη κλπ. Η υποστήριξη και το δίκτυο πάντως της LG βελτιώνεται συνεχώς,και οι χρεώσεις που ακούγονται στην αγορά είναι συνήθως λογικές,άσχετα αν τα κλιματιστικά της δεν έχουν σταθερή ποιότητα ή δεν κάνουν όσα διαφημίζουν.

 

Αν αξίζει επισκευή σε σχέση με "καινουριο no-name A/C με αλλα 2 τουλάχιστον χρόνια εγγυηση" με τα ίδια χρήματα της βλάβης,μην ξεχνάς ,ότι εκτός οι εγγυήσεις είναι κάτι σχετικό,τα φθηνά κλιματιστικά είναι πλέον από χώρες χειρότερες ποιοτικά από Κίνα,οπότε στην βλάβη παίζεις με την φωτιά.:X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μιας και είδα ότι υπάρχει ένας πολύ καλός γνώστης της πιάτσας, θα ρίξω κι εγώ το ερώτημά μου. Ενδιαφέρομαι για 9άρι μηχάνημα για μικρό υπνοδωμάτιο, μιας και το 15ετίας Sharp τα έπαιξε (το αντίστοιχο στο διπλανό υπνοδωμάτιο ζει και βασιλεύει).

 

Όπως και πριν 15 χρόνια, έτσι και τώρα είπα ότι δεν θα τσιγγουνευτώ, και ψάχνω μια καλή λύση να με βγάλει (αν γίνεται) άλλα τόσα. Μου άρεσε πολύ το Mitsubishi K i r i g a m i n e Zen οπτικά, αλλά δεν έχω βρει κάποια κριτική, δυσκολεύομαι ακόμα και να βρω full specs, και δεν ξέρω αν αξίζει το χιλιάρικο που ζητάει για 9άρι μηχάνημα μαζί με την τοποθέτηση.

 

Αν ο φίλος Starenios έχει κάποια αντιπρόταση σε καλό μηχάνημα inverter από σοβαρή εταιρία, κατά προτίμηση με καλό σύστημα καθαρισμού/ιονισμού ή και ύγρανσης/αφύγρανσης, θα ήθελα τη γνώμη του, όπως φυσικά και όποιος άλλος έχει ιδέα. Προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω να μου δίνει καλύτερης ποιότητας αέρα, αλλά πάντα σε value πλαίσια, όχι 1500€ για 9άρι πχ.

 

Βtw από αυτό το thread έμαθα ότι τα Daikin είναι στα κορυφαία, μέχρι τώρα νόμιζα ότι ήταν ελαφρώς της σειράς.

Edited by j0maK
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας και παλι,

οπως ειχα ξαναγραψει θελω να αγορασω ενα κλιματιστικο για χωρο 38 τμ, ειναι εννιαιος χωρος σαλονι-κουζινα. Ειχα ενα προβληματισμο σχετικα με το που θα μπει κτλ, ηρθε ενας τεχνικος να δει το χωρο, δε μου ειπε οτι υπαρχουν απωλειες θερμοκρασιας κτλ(διπλα τζαμια,καινουριο σπιτι,δεν το βλεπει πολυς ηλιος-κεραμιδια γυρω γυρω...) αλλα μου ειπε οτι με βαση τα τετραγωνικα αυτα πρεπει να παρω 24αρι μηχανημα, εκανε υπολογισμους στο κομπιουτερακι και με συμβουλεψε για 24αρι.... μου φανηκε λιγο υπερβολικο, και τα 24αρια ειναι πανακριβα!! δεν ξερω τι να κανω...

επισης ηθελα να σας ρωτησω κατι τελευταιο, ακομη και να καταληξω σε ενα μηχανημα απο αυτα που προτεινετε εδω στο σαιτ, πιστευετε οτι ειναι καλη επιλογη να το παραγγειλω απο καποιο ηλεκτρονικο καταστημα του skroutz,gr ή να παω σε καταστημα; γιατι η αληθεια ειναι οτι θα με βολευε να καταληξω σε ενα απο αυτα τα μηχανηματα και να το παραγγειλω και να ρθει στο σπιτι μου, αρκει να ειναι σιγουρο οτι ειναι η καλυτερη επιλογη βεβαια...

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ γιατι ενδιαφέρομαι για ένα 9αρι κλιματιστικό.

Χώρος 15 τ.μ υπνοδωμάτιο.

Χρήση ελάχιστη και μόνο για ψύξη το πολύ 1,5 μήνα το χρόνο και μόνο για 3-4 ώρες τη νύχτα για τον ύπνο.

Έχω καταλήξει επομένως σε συμβατικό.

Υπάρχει μια προσφορά για το Panasonic CS PW9GKE στα 290€.

Διάβασα μέτρια σχόλια για το συγκεκριμένο σε παλαιότερα ποστ αλλά τότε μάλλον κόστιζε γύρω στα 400-450 €.

Είναι καλύτερα να πάω σε μια κινέζικη μάρκα με τα ίδια λεφτά ή πιστεύετε ότι σε αυτή τη τιμή αξίζει??

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μιας και είδα ότι υπάρχει ένας πολύ καλός γνώστης της πιάτσας, θα ρίξω κι εγώ το ερώτημά μου. Ενδιαφέρομαι για 9άρι μηχάνημα για μικρό υπνοδωμάτιο, μιας και το 15ετίας Sharp τα έπαιξε (το αντίστοιχο στο διπλανό υπνοδωμάτιο ζει και βασιλεύει).

 

Όπως και πριν 15 χρόνια, έτσι και τώρα είπα ότι δεν θα τσιγγουνευτώ, και ψάχνω μια καλή λύση να με βγάλει (αν γίνεται) άλλα τόσα. Μου άρεσε πολύ το Mitsubishi K i r i g a m i n e Zen οπτικά, αλλά δεν έχω βρει κάποια κριτική, δυσκολεύομαι ακόμα και να βρω full specs, και δεν ξέρω αν αξίζει το χιλιάρικο που ζητάει για 9άρι μηχάνημα μαζί με την τοποθέτηση.

 

Αν ο φίλος Starenios έχει κάποια αντιπρόταση σε καλό μηχάνημα inverter από σοβαρή εταιρία, κατά προτίμηση με καλό σύστημα καθαρισμού/ιονισμού ή και ύγρανσης/αφύγρανσης, θα ήθελα τη γνώμη του, όπως φυσικά και όποιος άλλος έχει ιδέα. Προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω να μου δίνει καλύτερης ποιότητας αέρα, αλλά πάντα σε value πλαίσια, όχι 1500€ για 9άρι πχ.

 

Βtw από αυτό το thread έμαθα ότι τα Daikin είναι στα κορυφαία, μέχρι τώρα νόμιζα ότι ήταν ελαφρώς της σειράς.

 

Το Mitsubishi Kirigamin Zen το ξεχνάς, γιατί είναι ένα απλό μηχάνημα,υπερτιμημένο, σε 3 χρώματα να ταιριάζει με διάφορους χώρους

και πουλά απλά φίρμα με σχετικά λεπτή εμφάνιση.Σε παρόμοια χρήματα ,αν θέλει να τα δώσει κανείς, παίρνει κανείς καλύτερο μηχάνημα

παρόμοιας εμφάνισης http://www.skroutz.gr/s/268183/Daikin-Emura-FTXG25J-RXG25J.html

 

Τα μηχανήματα όπως τα ζητάς,με χαρακτηριστικά/απόδοση/τιμή, τα έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη, με υπέρ και κατά :

http://www.skroutz.gr/s/268927/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-10PAVP-E-RAS-10PKVP-E.html

http://www.skroutz.gr/s/80296/Panasonic-CS-CU-XE9JKEW.html

http://www.skroutz.gr/s/40684/Sharp-AY-XP9HR.html

http://www.skroutz.gr/s/289677/Mitsubishi-SRK-25ZJX-S.html

 

καλημερα σας και παλι,

οπως ειχα ξαναγραψει θελω να αγορασω ενα κλιματιστικο για χωρο 38 τμ, ειναι εννιαιος χωρος σαλονι-κουζινα. Ειχα ενα προβληματισμο σχετικα με το που θα μπει κτλ, ηρθε ενας τεχνικος να δει το χωρο, δε μου ειπε οτι υπαρχουν απωλειες θερμοκρασιας κτλ(διπλα τζαμια,καινουριο σπιτι,δεν το βλεπει πολυς ηλιος-κεραμιδια γυρω γυρω...) αλλα μου ειπε οτι με βαση τα τετραγωνικα αυτα πρεπει να παρω 24αρι μηχανημα, εκανε υπολογισμους στο κομπιουτερακι και με συμβουλεψε για 24αρι.... μου φανηκε λιγο υπερβολικο, και τα 24αρια ειναι πανακριβα!! δεν ξερω τι να κανω... επισης ηθελα να σας ρωτησω κατι τελευταιο, ακομη και να καταληξω σε ενα μηχανημα απο αυτα που προτεινετε εδω στο σαιτ, πιστευετε οτι ειναι καλη επιλογη να το παραγγειλω απο καποιο ηλεκτρονικο καταστημα του skroutz,gr ή να παω σε καταστημα; γιατι η αληθεια ειναι οτι θα με βολευε να καταληξω σε ενα απο αυτα τα μηχανηματα και να το παραγγειλω και να ρθει στο σπιτι μου, αρκει να ειναι σιγουρο οτι ειναι η καλυτερη επιλογη βεβαια... ευχαριστω εκ των προτερων

 

Προφανώς ο τεχνικός έκρινε ότι ο χώρος σου είναι περίεργος από διαμόρφωση, και για να φτάνει ψύξη παντού θέλεις μεγάλο μηχάνημα.

Θα πρότεινα να ρωτήσεις και αλλού για επαλήθευση ,και αν σου πούν παρόμοια, κοίταξε κάτι πιό οικονομικό σαν αυτά που έχουμε πει εδώ

για "50 τετραγωνικα" http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3671389#post3671389

και κάποια φθηνότερα 18αρια εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3648802#post3648802

 

Οσο αφορά τα κατάστηματα αυτό που πρέπει να προσέξεις, είναι αυτό που τονίζουμε συνεχώς :!: Eκτός από την έρευνα αγοράς .....

θα πρέπει να πάς σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που θα επιλέξεις (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία,

για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα δουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ

 

Καλησπέρα παιδιά, διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ γιατι ενδιαφέρομαι για ένα 9αρι κλιματιστικό.

Χώρος 15 τ.μ υπνοδωμάτιο. Χρήση ελάχιστη και μόνο για ψύξη το πολύ 1,5 μήνα το χρόνο και μόνο για 3-4 ώρες τη νύχτα για τον ύπνο. Έχω καταλήξει επομένως σε συμβατικό. Υπάρχει μια προσφορά για το Panasonic CS PW9GKE στα 290€.

Διάβασα μέτρια σχόλια για το συγκεκριμένο σε παλαιότερα ποστ αλλά τότε μάλλον κόστιζε γύρω στα 400-450 €.

Είναι καλύτερα να πάω σε μια κινέζικη μάρκα με τα ίδια λεφτά ή πιστεύετε ότι σε αυτή τη τιμή αξίζει??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νίκος

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :)

 

Στα χρήματα αυτά, μην περιμένεις καλύτερη ποιότητα,όλα πάνω κάτω τα ίδια είναι,απλά αυτό είναι επώνυμo,όχι φασόν και με καλύτερο service.

Mπορείς να κοιτάξεις επίσης και αυτά που έχουμε αναφέρει εδω :http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3706981#post3706981

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου Starenios, αλλά προφανώς μπερδεύτηκα κι άλλο :)

 

Αποκλείουμε το kirigamin zen, γιατί από ότι κατάλαβα πληρώνεις εμφάνιση.

 

Αναφορικά με τα υπόλοιπα που μου παραθέτεις, γενικά βλέπω ότι συστήνεις ιδιαίτερα το Mitsu, και σαν μειονέκτημά του λες ότι δεν έχει ενεργό ιονιστή. Επίσης, το Panasonic CS-CU-XE9JKEW δεν βλέπω κάπου να έχει μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας και υγρασίας, παρά μόνο το σύστημα που ανιχνεύει παρουσία στο χώρο.

 

Στο δια ταύτα, ποιό 9άρι inverter κλιματιστικό συνδυάζει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ενεργό ιονιστή (κυρίως για θέματα καπνού) ανεξαρτήτως κόστους αλλαγής φίλτρων, μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας και υγρασίας, σχετικά χαμηλά επίπεδα θορύβου, και αν γίνεται και λειτουργία ύγρανσης αέρα;

 

In other words, αν έπαιρνες εσύ κάτι για πάρτη σου με τα χαρακτηριστικά που σου ανέφερα, ποιό θα διάλεγες; Αν υπάρχει και η δυνατότητα να μου πεις κάποιο με ύγρανση και κάποιο χωρίς ύγρανση θα το εκτιμούσα, μιας και η ύγρανση ανεβάζει και το κόστος.

 

ΥΓ. Sorry για την ταλαιπωρία που σε ξαναρωτάω, αλλά έχω πάει όλο το thread back and forth 10 φορές σήμερα και πραγματικά άκρη δεν έβγαλα. Επίσης, σε απόπειρες να ψάξω τα μοντέλα στο google, συνήθως κατέληγα κάπως πάλι σε αυτό το thread, είσαι ο πιο διάσημος clima Q&A guy στη χώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου Starenios, αλλά προφανώς μπερδεύτηκα κι άλλο :)

 

Αποκλείουμε το kirigamin zen, γιατί από ότι κατάλαβα πληρώνεις εμφάνιση.

 

Αναφορικά με τα υπόλοιπα που μου παραθέτεις, γενικά βλέπω ότι συστήνεις ιδιαίτερα το Mitsu, και σαν μειονέκτημά του λες ότι δεν έχει ενεργό ιονιστή. Επίσης, το Panasonic CS-CU-XE9JKEW δεν βλέπω κάπου να έχει μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας και υγρασίας, παρά μόνο το σύστημα που ανιχνεύει παρουσία στο χώρο.

 

Το συγκεκριμένο Mitsubishi που προτείνω, έχει πατέντα με υλικό που παράγει αρνητικά ιόντα ακόμα και με το κλιματιστικό κλειστό,

απλά τον καθαρισμό του αέρα τον κάνει με ενεργοποίηση από κουμπί και περνά από αντιαλλεργικό φίλτρο και όχι μέσω ιόντων σε ειδικό φίλτρο.

 

Το Panasonic έχει δύο παραλλαγές (ή άλλη είναι με κατάληξη LKEW).Aυτό που προτείνω λαμβάνει υπόψη τις εξωτερικές συνθήκες στην θέση Auto αλλά πλέον έρχεται όλο και λιγότερο στην αγορά. Αντίστοιχη λειτουργία την λέει fuzzy logic το Mitsubishi, (γράφουν πάντα και οι οδηγίες σχετικά).

Δεν έχoυν οθόνη αν εννοείς ότι δεν βλέπεις κάτι,παλιότερα μόνο είχαν ένδειξη στο τηλεχειριστήριο,τώρα συνήθως αναβοσβύνει λυχνία όταν γίνεται η μέτριση.Λόγω κόστους και κρίσης όλα γίνονται πλέον πιο ψεύτικα ή καταργούνται:X

 

Στο δια ταύτα, ποιό 9άρι inverter κλιματιστικό συνδυάζει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ενεργό ιονιστή (κυρίως για θέματα καπνού) ανεξαρτήτως κόστους αλλαγής φίλτρων, μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας και υγρασίας, σχετικά χαμηλά επίπεδα θορύβου, και αν γίνεται και λειτουργία ύγρανσης αέρα;

 

Ολα τα παραπάνω που σου ανέφερα,κάνουν αυτά που ζητάς ,εκτός ύγρανσης που έχει αντικατασταθεί από κυκλώματα καλύτερης αφύγρανσης,

σε συνδιασμό με την μέτριση εξωτερικών συνθηκών.To Τoshiba επίσης έρχεται και με έκδοση που δεν μετρά τις εξωτερικές συνθήκες,ζήτα να δείς τις οδηγίες προτού το αγοράσεις.Επίσης μόλις είδα ότι κάπου έχει περισσέψει http://www.skroutz.gr/s/44482/Panasonic-CS-CU-TE9HKE.html το οποίο είναι slim

σαν το Mitsubishi και Daikin που αναφέραμε πρίν ,είναι από τα καλύτερα μηχανήματα που έχει βγάλει η Panasonic,πλέον για άλλες αγορές,

έχει φίλτρο 10 ετούς διάρκειας για τον καθαρισμό που γίνεται αυτόματα,ιονιστή (ιόντα) με κουμπί, και μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες.

 

In other words, αν έπαιρνες εσύ κάτι για πάρτη σου με τα χαρακτηριστικά που σου ανέφερα, ποιό θα διάλεγες; Αν υπάρχει και η δυνατότητα να μου πεις κάποιο με ύγρανση και κάποιο χωρίς ύγρανση θα το εκτιμούσα, μιας και η ύγρανση ανεβάζει και το κόστος.

 

Μηχανήματα με ύγρανση είναι μόνο δύο στην αγορά, αρκετά χρόνια : http://www.skroutz.gr/s/52224/Daikin-Ururu-Sarara-FTXR28E-RXR28E.html

http://www.skroutz.gr/s/265131/Hitachi-RAS-RAC-D10EX5.html μετράνε και τις εξωτερικές συνθήκες και έχουν ενδείξεις στο τηλεκοντρόλ.

Τα έχουμε αναφέρει αρκετά αναλυτικά από εδώ και μετά : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3640528#post3640528

 

Τώρα τι αρέσει σε καθένα ,και τι χρειάζεται,είναι υποκειμενικό,έτσι δεν μπορώ να προτείνω κάτι ιδιαίτερα,και θα πρέπει να τα δείς από κοντά.:)

Πρέπει να ταιριάζει και στον χώρο σου,κάθε μηχάνημα έχει και και κάποιο όγκο μέσα έξω, αλλά είναι και το θέμα ποιός θα σου κάνει

και μια καλύτερη τιμή για να αξίζει περισσότερο μια αγορά σε σχέση με άλλη.:)

 

ΥΓ. Sorry για την ταλαιπωρία που σε ξαναρωτάω, αλλά έχω πάει όλο το thread back and forth 10 φορές σήμερα και πραγματικά άκρη δεν έβγαλα. Επίσης, σε απόπειρες να ψάξω τα μοντέλα στο google, συνήθως κατέληγα κάπως πάλι σε αυτό το thread, είσαι ο πιο διάσημος clima Q&A guy στη χώρα :)

 

Και μένα μου κάνει εντύπωση πως δεν ασχολείται κανείς παρόμοια σε άλλο Ελληνικό forum καθώς πολλά θέματα είναι εμπορικά και αρκετά γνωστά :wacko:

Υπάρχουν πάντως ξένες αναφορές σε αρκετά μοντέλα,και σε παρόμοια θέλει λίγο εμπειρία να μπορείς να τα συγκρίνεις με τα Ελληνικά...:confused:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...