Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

/Παιδια όσο αφορά το Ρουτ υπάρχει οδηγός και κατάλαβα πως γίνεται.Για καινούρια Ρόμ που έχει τέτοιο αναλυτικό οδηγό στα ελληνικά ???

 

Δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, το fix με την ένταση στα ακουστικά, μου θυμίζετε που μπορώ να το βρώ?

Ευχαριστώ..

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω είναι αυτό

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15172985&postcount=12

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι.. Ευχαριστώ πολύ.

 

Σου δουλευει κανονικα γιατι ενω εγω κανω ολη την διαδικασια και μετα παταω end ξαναμπαινω το εχει παρει οκ αλλα μετα απο restart επανερχεται στο 84

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα επιτυχώς το Cognition 1.8 και πάμε καλά μέχρι στιγμής, επανέφερα και κάποιες εφαρμογές που είχα κάνει backup με το Titanium.

 

Θα ήθελα να ξαναπεράσω ένα widget της Samsung, το Accuweather, γιατί ήταν μικρό και βολικό, αλλά ούτε το Titanium τα καταφέρνει, ούτε μπόρεσα να το κάνω βάζοντάς το apk στο /system/app. Και αρνείται και να εγκατασταθεί το apk.

 

Καμιά άλλη ιδέα;

 

Άκυρο, βρήκα ένα .zip στο xda, το οποίο flashαρα με το CWM και όλα ρολόϊ! :)

Edited by Raziel666
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα επιτυχώς το Cognition 1.8 και πάμε καλά μέχρι στιγμής, επανέφερα και κάποιες εφαρμογές που είχα κάνει backup με το Titanium.

 

Θα ήθελα να ξαναπεράσω ένα widget της Samsung, το Accuweather, γιατί ήταν μικρό και βολικό, αλλά ούτε το Titanium τα καταφέρνει, ούτε μπόρεσα να το κάνω βάζοντάς το apk στο /system/app. Και αρνείται και να εγκατασταθεί το apk.

 

Καμιά άλλη ιδέα;

 

Άκυρο, βρήκα ένα .zip στο xda, το οποίο flashαρα με το CWM και όλα ρολόϊ! :)

φιλε μπορεις να μου στειλεις το λινκ για να το βαλω και εγω

ευχαριστω

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

αν μπεις σε download mode με την εντολη adb reboot download μετραει ο counter?αν κανω προσωρινο root μεσω εντολων adb και περασω rom manager και απο εκει φλασαρω τον kernel του chainfire(cf-root) δεν θα εχω root χωρις να αυξηθει ο flash counter?
Link to comment
Share on other sites

αν μπεις σε download mode με την εντολη adb reboot download μετραει ο counter?αν κανω προσωρινο root μεσω εντολων adb και περασω rom manager και απο εκει φλασαρω τον kernel του chainfire(cf-root) δεν θα εχω root χωρις να αυξηθει ο flash counter?

 

Πώς θα κάνεις root με adb?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

με σχεδον τον ιδιο τροπο που κανουν temp root στο htc sensation και στα αλλα locked htc.ειχα διαβασει καπου οτι γινεται.ρωταω μονο απο περιεργεια καθως δεν αξιζει να κανεις τοσο κοπο απο την στιγμη που φτιαχνεις jig σε 10 λεπτα
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει κάτι που είχα διαβάσει (νομίζω εδώ) ότι υπάρχει κι ένας 2ος counter που γράφει;

 

Επίσης, επειδή βλέπω διάφορες συσκευές στο ebay για το μηδενισμό του counter, ποια θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

με σχεδον τον ιδιο τροπο που κανουν temp root στο htc sensation και στα αλλα locked htc.ειχα διαβασει καπου οτι γινεται.ρωταω μονο απο περιεργεια καθως δεν αξιζει να κανεις τοσο κοπο απο την στιγμη που φτιαχνεις jig σε 10 λεπτα

 

Δε γίνεται στο gingerbread, οπότε το ξεχνάς. Δεν ξέρω αν ο counter έχει σχέση με την είσοδο σε download mode τόσο, όσο με το kernel που βρίσκει, οπότε δε μπορώ να απαντήσω σίγουρα, έστω και για την υποθετική περίπτωση που γινότανε.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

πως δεν γινετε στο gingerbread?αφου ανακοινωσαν temp root για το sensation

 

Nαι sorry αλλά δεν είναι κινητό htc το galaxy... :) Δεν είπα ότι δε γίνεται root γενικά, είπα ότι δεν γίνεται με τα exploits που υπήρχαν για τη froyo (π.χ. το rageagainstthecage), για πρώτες εκδόσεις gingerbread (π.χ. το gingerbreak), και που απ'ότι φαίνεται υπάρχουν για κάποια άλλα κινητά (το fre3evo που αναφέρεις). To kernel του evo είναι διαφορετικό από του galaxy s ii...

 

Ο μόνος τρόπος που πλησιάζει αυτό που θες, είναι το S2Root, εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1125414

(που προτείνω να μπει στο root θέμα, μιας και είναι πολυ καθαρότερος τρόπος από τον cf-root)

Ο οποίος φυσικά θέλει να φλασάρεις πρώτα ένα insecure kernel. Που αφού υπάρχει αυτός ο kernel counter, πάλι χρειάζεσαι jig. Οπότε κάνουμε κύκλο :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι ετσι καλυτερα ο τροπος του cf-root που απλα φλασαρεις ενα kernel και τελος.σε αυτο που λες και φλασαρεις kernel και κανεις την διαδικασια οποτε ποιος ο λογος?συν οτι το cf-root εχει οτι θες(busybox κτλ)χωρις να χρειαζεται να κανεις κατι αλλο
Link to comment
Share on other sites

 

σου δουλευει κανονικα φιλε....?

γιατι αν δεν κανω λαθος το λινκ που εδωσες ειναι για τον πρωτο γαλαξια....

 

για οσους εχουν Cognition ενα πανέμορφο θεμα...εδω...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1152226

το εχω απο το μεσημερι και εχω παθει πλακα....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

σου δουλευει κανονικα φιλε....?

γιατι αν δεν κανω λαθος το λινκ που εδωσες ειναι για τον πρωτο γαλαξια....

 

για οσους εχουν Cognition ενα πανέμορφο θεμα...εδω...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1152226

το εχω απο το μεσημερι και εχω παθει πλακα....

 

Ναι δουλεύει κανονικότατα! ;)

 

Αν δεις τις ονομασίες, πρόκειται για εφαρμογές του SGSII που κάποιοι κάνανε extract για να τις περάσουνε στον πρώτο Γαλαξία. Στην ουσία είναι "installers" των εφαρμογών του SGSII - αν ψάξεις μέσα, κάπου θα βρεις το .apk αρχείο.

 

Αλήθεια, έχει κάπου οδηγίες για το theme που πόσταρες; Δεν βλέπω κάτι στο link... :/

 

Never mind me, λέει "install with CWM", δεν το είδα!

 

Η ιστορία με τα themes πώς πάει; Μπορείς να γυρίσεις στο αρχικό ας πούμε αν δε σου αρέσει;

Edited by Raziel666
Link to comment
Share on other sites

Ναι δουλεύει κανονικότατα! ;)

 

Αν δεις τις ονομασίες, πρόκειται για εφαρμογές του SGSII που κάποιοι κάνανε extract για να τις περάσουνε στον πρώτο Γαλαξία. Στην ουσία είναι "installers" των εφαρμογών του SGSII - αν ψάξεις μέσα, κάπου θα βρεις το .apk αρχείο.

 

Αλήθεια, έχει κάπου οδηγίες για το theme που πόσταρες; Δεν βλέπω κάτι στο link... :/

 

Never mind me, λέει "install with CWM", δεν το είδα!

 

Η ιστορία με τα themes πώς πάει; Μπορείς να γυρίσεις στο αρχικό ας πούμε αν δε σου αρέσει;

 

κανεις back up απο recovery(πριν βαλεις το θεμα) και αν δεν σου αρεσει το θεμα restore....:)

εγω αυτο κανω....

δοκιμασε το ειναι πολυ ομορφο θεμα...αλλαζουν τα παντα μεχρι και το μαρκετ....:)

Link to comment
Share on other sites

@freddaras εχεις την cognition σωστα??εχεις αλλαξει το dpi σε 192 μηπως??και αν ναι..σου δουλευουν ολα σωστα??γιατι εγω εχω ενα θεμα με το keypad,το βγαζει μικρο :confused:
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

κανεις back up απο recovery(πριν βαλεις το θεμα) και αν δεν σου αρεσει το θεμα restore....:)

εγω αυτο κανω....

δοκιμασε το ειναι πολυ ομορφο θεμα...αλλαζουν τα παντα μεχρι και το μαρκετ....:)

 

Thanks, τον έχω σε φόρτιση τώρα, θα δούμε από αύριο! ;)

Link to comment
Share on other sites

@freddaras εχεις την cognition σωστα??εχεις αλλαξει το dpi σε 192 μηπως??και αν ναι..σου δουλευουν ολα σωστα??γιατι εγω εχω ενα θεμα με το keypad,το βγαζει μικρο :confused:

 

οχι δεν εχω πειραξει τιποτα....:)

εβαλα την ρομ οπως ηταν πανω απο την στοκ ρομ..και ολα δουλευουν ρολοι........

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι ετσι καλυτερα ο τροπος του cf-root που απλα φλασαρεις ενα kernel και τελος.σε αυτο που λες και φλασαρεις kernel και κανεις την διαδικασια οποτε ποιος ο λογος?συν οτι το cf-root εχει οτι θες(busybox κτλ)χωρις να χρειαζεται να κανεις κατι αλλο

 

Ναι δε λέω, απλά κάποιοι θέλουν να έχουν stock kernel. Του cf αν και είναι πολύ κοντά, έχει αρκετές αλλαγές που μπορεί να χαλάσουν κάποιον που θέλει ΜΟΝΟ να κάνει root. Απλά να γνωρίζουμε ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή. Και μετά φυσικά δεν έχει θαυμαστικά και τέτοια, αν κάποιους τους ενοχλεί αυτό.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...