Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όχι το κινητό είναι αγοραμσένο από Γερμανό για αυτό και σκεφτόμουνα να αλλάξω το product code με spoofFw . Ο λόγος είναι ότι είναι φρέσκια ρομ .

 

Άκου να δεις. Η ιταλική 2.3.3 με κωδικό ITV έχει ημερομηνία κατασκευής 5 Μαϊου ενώ η επίσημη γερμανική JVI, που προτείνεται σε αυτό το forum, έχει ημερομηνία κατασκευής 17 Μαίου. Άρα δεν τίθεται θέμα για το ποιά είναι η πιο φρέσκια rom. Επίσης η γερμανική JVI έχει ελληνικό πληκτρολόγιο και swype. Δες εδώ.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στον οδηγό λέει "Δεν περιέχει τα Ελληνικά CSC ", τι εννοεί ?

 

Κάθε επίσημη rom περιέχει στο csc της τα apn των εταιριών της χώρας στην οποία απευθύνεται. Π.χ. η τελευταία ελληνική froyo περιείχε τα apn της cosmote, της wind και της vodafone. Αν βάλεις επίσημη rom του εξωτερικού αυτή δεν θα περιέχει τα ελληνικά apn, τα οποία μετά την αναβάθμιση θα πρέπει είτε να τα περάσεις χειροκίνητα είτε να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει δοκιμασει κανεις την GingerReal.

Απο οτι βλεπω στο xda φαινεται καλη δουλεια...

αποψεις?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Κάθε επίσημη rom περιέχει στο csc της τα apn των εταιριών της χώρας στην οποία απευθύνεται. Π.χ. η τελευταία ελληνική froyo περιείχε τα apn της cosmote, της wind και της vodafone. Αν βάλεις επίσημη rom του εξωτερικού αυτή δεν θα περιέχει τα ελληνικά apn, τα οποία μετά την αναβάθμιση θα πρέπει είτε να τα περάσεις χειροκίνητα είτε να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό.

 

Τελικα εβαλα τον supercurio και ειναι αισθητα πιο smooth απο τον cf root. Επελεξα να κανω disble το lagfix το οποιο παρεπιπτωντος ειναι enabled by default. Η μονη διαφορα που καταλαβα ειναι πως εχω περισσοτερη ram χωρις το lagfix, περιπου 90-100mb ενω με το lagfix επεφτε στα 40-50mb. Επισης, οταν ειχα cf root ειχα σβησει το autokiller και χρησιμοποιουσα τα tweaks του cwm με τα οποια το κινητο ετρεχε πολυ καλυτερα απ'οτι πριν. Υπαρχει κατι αντιστοιχο με το voodoo ή να ξαναβαλω autokiller? Παντως μεχρι στιγμης ο γαλαξιας πεταει :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα τον supercurio και ειναι αισθητα πιο smooth απο τον cf root. Επελεξα να κανω disble το lagfix το οποιο παρεπιπτωντος ειναι enabled by default. Η μονη διαφορα που καταλαβα ειναι πως εχω περισσοτερη ram χωρις το lagfix, περιπου 90-100mb ενω με το lagfix επεφτε στα 40-50mb. Επισης, οταν ειχα cf root ειχα σβησει το autokiller και χρησιμοποιουσα τα tweaks του cwm με τα οποια το κινητο ετρεχε πολυ καλυτερα απ'οτι πριν. Υπαρχει κατι αντιστοιχο με το voodoo ή να ξαναβαλω autokiller? Παντως μεχρι στιγμης ο γαλαξιας πεταει :D

 

Οχι αφησε το οπως ειναι. Βλεπεις να εχει κανενα προβλημα? Απο μονος σου το λες οτι πεταει. Ο κερνελ που περασες ειναι σταθερη αξια και η καλυτερη επιλογη για στοκ αυτη τη στιγμη μαζι με τον speedmod κατα την αποψη μου. Και με disabled lagfix φυσικα...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Οχι αφησε το οπως ειναι. Βλεπεις να εχει κανενα προβλημα? Απο μονος σου το λες οτι πεταει. Ο κερνελ που περασες ειναι σταθερη αξια και η καλυτερη επιλογη για στοκ αυτη τη στιγμη μαζι με τον speedmod κατα την αποψη μου. Και με disabled lagfix φυσικα...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Μονο για stock ; Αυτη τη στιγμη ειμαι με cf root και criskelo v74 και το κινητο πεταει θα ηθελα να δοκιμασω supercurio αλλα δεν ξερω αν ειναι καλυτερος σε θεμα μπαταριας ειναι;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μονο για stock ; Αυτη τη στιγμη ειμαι με cf root και criskelo v74 και το κινητο πεταει θα ηθελα να δοκιμασω supercurio αλλα δεν ξερω αν ειναι καλυτερος σε θεμα μπαταριας ειναι;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ειπα στο φιλο για την περιπτωση του συγκεκριμενα. Αμα εισαι σε custom υπαρχουν απειρες επιλογες και πειραγματα. Ο supercurio ειναι σιγουρα καλυτερος απο τον cf root οχι τοσο στην μπαταρια, οσο στην αποδοση. Και στη μπαταρια βασικα δεν εχει κανενα προβλημα, απλα η διαφορα ειναι πολυ πιο εμφανης στην αποδοση της συσκευης. Δεν ξερω βεβαια ποσο καλα δενει με την criskelo γιατι δεν την εχω περασει ποτε.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα . εβαλα εναν kernel OC στα 1.4 . Μπορει καποιος φιλος να μου πει προτεινομενες ρυθμισεις στo setcpu profiles για καλυτερη αποδοση μπαταριας ?
Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζουμε kernel χρειάζεται να κάνουμε κάτι wipe?

Και γιατί με το που έβαλα supercurio από cf-root έχω κολλήσει στο boot animation? jvp rom έχω...

Edited by ntragas
Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζουμε kernel χρειάζεται να κάνουμε κάτι wipe?

 

Εγω κανω παντα ωστε να κατσει οσο το δυνατον καλυτερα και να εχω το μεγιστο δυνατο αποτελεσμα. :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τι χαζομάρα μπορεί να έχω κάνει πάλι?Έχω κάνει 5 restart και δεν λέει να ανοίξει...

 

Βγαλε μπαταρια και ξαναπροσπαθησε...αλλιως μαλλον πρεπει να κανεις wipe data απο cwm recovery.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

εχω στο galaxy μου 2.3.3 xwjvh με kernel cf-root 2.3 και του εχω κανει overclocking μεσω tegrak με ρυθμισεις:1.2 ghz,1285 mv core voiltage,800-1200 on demand.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν στο core voltage ειναι σωστα τα mv η θελει λιγοτερα η περισσοτερα Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

μετά από το data wipe κόλλησε ακόμα περισσότερο...τώρα φτάνει μέχρι ένα σημείο το boot animation και κάνει loop ξανά από την αρχή.
Link to comment
Share on other sites

μετά από το data wipe κόλλησε ακόμα περισσότερο...τώρα φτάνει μέχρι ένα σημείο το boot animation και κάνει loop ξανά από την αρχή.

 

JVP 2.3.4 stock ή custom (και αν ναι ποιά); Πέρασες σωστό kernel (για JVP);

 

Αν με cf-root πάντως δούλευε ξαναπέρασε τον cf-root (η κάποιον παρόμοιο πχ semaphore)...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

μετά από το data wipe κόλλησε ακόμα περισσότερο...τώρα φτάνει μέχρι ένα σημείο το boot animation και κάνει loop ξανά από την αρχή.

 

Καταρχην, το ειχες κλειστο και οταν το ανοιξες κολλησε ή εκλεισε μονο του...; Ποια ρομ φορας και τι κερνελ...; Μηπως ειχες ενεργοποιημενο το lagfix, εαν ναι απενεργοποιησε το απο cwm και κανακανε restart.

Επισης, πριν, δουλευε σωστα ή ειχες παρατηρησει καποια δυσλειτουργια...; Μηπως καποια εφαρμογη που εβαλες τελευταια παρουσιασε το προβλημα.; Ξαναπροσπαθησε, κανε ολα τα wipes και δες...μην αγχωνεσαι παντως..το πολυ πολυ να ξαναφλασαρεις με odin την ρομ με ανενεργο το lagfix.

 

Είχα την deodexed του ramad με ένα theme...μήπως φταίει το theme?

Κατα μεγαλη πιθανοτητα, ναι αυτο φταιει, τα ιδια παθαινα κι εγω με διαφορα θεματα που εβαζα. Εχουμε ξαναπει, οτι τα θεματα δημιουργουν τετοιου ειδους παρενεργειες. Προσωπικα, πολυ απλα δεν ξαναβαζω.

Οποτε, ξαναφλασαρεις την ρομ.

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Είχα την deodexed του ramad με ένα theme...μήπως φταίει το theme?

Theme ε;;;;:p

Τα theme είναι μεγάλο πρόβλημα, έχουν δημιουργήσει πολλά πολλά προβλήματα σε πολλούς οπότε πιθανό να είναι αυτό το πρόβλημα...

Κάνε όλα τα wipes που λέει και ο Ηρακλής, ξαναπέρνα cf-root (που σου δούλευε να δοκιμάσεις αν ξεκινήσει) και μην ανησυχείς, θα βρεθεί λύση!

Backup έχεις κάνει (μέσω CWM recovery) πριν περάσεις THEME? Συνιστάται πάντα το backup πριν περάσουμε theme γιατί (ξαναλέω) με τα theme έχουν ακουστεί πολλά (σαν την περίπτωση σου), πχ ξαφνικά το κινητό κάνει σαν να τρελαίνεται (:p τρελαίνονται και τα κινητά με αυτά που τα κάνουμε) ή/και δεν ξεκινάει!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, το ειχες κλειστο και οταν το ανοιξες κολλησε ή εκλεισε μονο του...; Ποια ρομ φορας και τι κερνελ...; Μηπως ειχες ενεργοποιημενο το lagfix, εαν ναι απενεργοποιησε το απο cwm και κανακανε restart.

Επισης, πριν, δουλευε σωστα ή ειχες παρατηρησει καποια δυσλειτουργια...; Μηπως καποια εφαρμογη που εβαλες τελευταια παρουσιασε το προβλημα.; Ξαναπροσπαθησε, κανε ολα τα wipes και δες...μην αγχωνεσαι παντως..το πολυ πολυ να ξαναφλασαρεις με odin την ρομ με ανενεργο το lagfix.

 

 

Κατα μεγαλη πιθανοτητα, ναι αυτο φταιει, τα ιδια παθαινα κι εγω με διαφορα θεματα που εβαζα. Εχουμε ξαναπει, οτι τα θεματα δημιουργουν τετοιου ειδους παρενεργειες. Προσωπικα, πολυ απλα δεν ξαναβαζω.

Οποτε, ξαναφλασαρεις την ρομ.

 

Έχω την ρομ σε ζιπ για εγκατάσταση μέσω cwm.Αν βάλω αυτήν θα είμαι οκ ή πρέπει να βάλω αναγκαστικά ρομ από odin?

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζουμε kernel χρειάζεται να κάνουμε κάτι wipe?

Και γιατί με το που έβαλα supercurio από cf-root έχω κολλήσει στο boot animation? jvp rom έχω...

 

οταν βαζεις τον voodoo (supercurio) στο πρωτο boot σου βαζει το lagfix απο μονος του. αφου δεν περιμενες να το βαλει και το εκλεισες, αν μπαινει σε download mode εισαι τυχερος.

προσπαθησε να μπεις σε recovery, voodoo-disable lagfix-disable /system lagfix και κανε reboot.

μετα θα πρεπει να ξαναφλασαρεις ρομ με repartition, να κανεις wipe data/cache/dalvik cache και να ξαναπερασεις αλλη μια φορα την ρομ παλι με repartition (και μετα ολα τα wipes), ετσι ωστε να εισαι σιγουρος οτι το κινητο θα δουλευει αψογα χωρις να εχει παρενεργειες απο αυτο που εγινε..

 

edit: οπου λεω ρομ παραπανω, εννοω την stock jvp και οχι την custom..!

εξηγούμεθα να μην παρεξηγούμεθα..!

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Έχω την ρομ σε ζιπ για εγκατάσταση μέσω cwm.Αν βάλω αυτήν θα είμαι οκ ή πρέπει να βάλω αναγκαστικά ρομ από odin?

 

Προσωπικα, θα εκανα φλασαρισμα μεσω odin με ολα τα σχετικα. Οταν το ειχα παθει κι εγω δεν εφτιαξε με φλασαρισμα απο cwm, και ετσι το εκανα με odin.

Αν δεν κανω λαθος, δεν κανει restore ολα τα αρχεια στο system το φλασαρισμα μεσω cwm.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2.3.3 απο samfirmware.Nα περασω την 2.3.4 απο το ιδιο site

εχει πληκτρολογιο ελληνικό?και γενικα αξίζει??

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2.3.3 απο samfirmware.Nα περασω την 2.3.4 απο το ιδιο site

εχει πληκτρολογιο ελληνικό?και γενικα αξίζει??

 

ευχαριστω

Ναι αξιζει ειναι πιο γρηγορη και πιο smooth...Δεν ειναι επισημη ομως, εχει απλα διαρρευσει.Ελληνικα πληκτρολογια δεν εχει αλλα γινοντας root βαζεις πολυ ευκολα διαβαζοντας τις οδηγιες στους οδηγους. Διαφορετικα, κατεβαζεις το multiling απο το μαρκετ και κανεις τη δουλεια σου.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2.3.3 απο samfirmware.Nα περασω την 2.3.4 απο το ιδιο site

εχει πληκτρολογιο ελληνικό?και γενικα αξίζει??

 

ευχαριστω

 

Αν αξίζει η 2.3.4 έναντι της 2.3.3; Προσωπικά νομίζω ναι... Απλά.

Ελληνικά δεν έχει (μόνο μενού) αλλά πληκτρολόγιο και swype προσθέτεις εύκολα απο τον οδηγό για νέους χρήστες (έχει και οδηγίες).

Ποια 2.3.3 έχεις; Υπάρχουν πολλές (JVH,JVO,JVI και πολλές ακόμη)!

 

Έχω την ρομ σε ζιπ για εγκατάσταση μέσω cwm.Αν βάλω αυτήν θα είμαι οκ ή πρέπει να βάλω αναγκαστικά ρομ από odin?

Να σου πω οτί περνώντας μια custom rom no_wipe μέσω CWM έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας (να ξεκινήσει το κινητό και όλα να είναι εντάξει) ΧΩΡΙΣ να χάσεις εφαρμογές... Παρόλα αυτά η wipe έκδοση είναι σχεδόν μονόδρομος αν θέλεις μια "σταθερή" και απροβλημάτιστη εγκατάσταση!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...