Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σας..

θελω την βοηθεια σας αμεσα γιατι δεν εχω τηλ :(

το HTC μου ειναι s-off και πηγα να του περασω μια αλλη rom αλλα μου λεει οτι δεν μπορει να την περασει και μου βγαζει αυτο

 

"amend script(update-script) is no longer supported

amend scripting was depreceated by google and android 1.5

it was neccacery to remove it when upgrading to clockwork mod 3.0 gingerbread based recovery.

please switch to Edify scripting (updater-script and update-binary) to create working update zip packages.

installation aborted."

 

ξερει κανεις την λυση του???σας παρακαλω βοηθεια, γιατι δεν εχω τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα σας..

θελω την βοηθεια σας αμεσα γιατι δεν εχω τηλ :(

το HTC μου ειναι s-off και πηγα να του περασω μια αλλη rom αλλα μου λεει οτι δεν μπορει να την περασει και μου βγαζει αυτο

 

"amend script(update-script) is no longer supported

amend scripting was depreceated by google and android 1.5

it was neccacery to remove it when upgrading to clockwork mod 3.0 gingerbread based recovery.

please switch to Edify scripting (updater-script and update-binary) to create working update zip packages.

installation aborted."

 

ξερει κανεις την λυση του???σας παρακαλω βοηθεια, γιατι δεν εχω τηλεφωνο

 

Δύο λύσεις υπάρχουν. Aν οπωσδήποτε θέλεις τη συγκεκριμένη ROM, θα περάσεις μια παλιότερη recovery που θα υποστηρίζει το amend script. Διαφορετικά, θα δοκιμάσεις άλλη ROM η οποία δε θα έχει γραφτεί με το amend script. Οι περισσότερες καινούριες έχουν φτιαχτεί με το Edify, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο λύσεις υπάρχουν. Aν οπωσδήποτε θέλεις τη συγκεκριμένη ROM, θα περάσεις μια παλιότερη recovery που θα υποστηρίζει το amend script. Διαφορετικά, θα δοκιμάσεις άλλη ROM η οποία δε θα έχει γραφτεί με το amend script. Οι περισσότερες καινούριες έχουν φτιαχτεί με το Edify, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα.

καλημερα φιλε μου και σε ευχαριστω πολυ..

περασα την cm7 αλλα δεν μπορω να περασω το goggle maps :(

καμια βοηθεια σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου και σε ευχαριστω πολυ..

περασα την cm7 αλλα δεν μπορω να περασω το goggle maps :(

καμια βοηθεια σε αυτο?

 

Για να περάσεις την επίσημη έκδοση των Google maps, θα πρέπει να εγκαταστήσεις το Market Access, που σου επιτρέπει να κάνεις emulate δίκτυα άλλων χωρών πχ T-mobile US. Διαφορετικά, μπορείς να κατεβάσεις την "πειραγμένη" έκδοση των google maps (επέλεξε το resigned), που επιτρέπει και την πλοήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω back-up την επίσημη ROM που έχει τώρα το κινητό μου (2.2) πρέπει να είμαι root η μπορεί να γίνει και χωρίς ;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις την επίσημη έκδοση των Google maps, θα πρέπει να εγκαταστήσεις το Market Access, που σου επιτρέπει να κάνεις emulate δίκτυα άλλων χωρών πχ T-mobile US. Διαφορετικά, μπορείς να κατεβάσεις την "πειραγμένη" έκδοση των google maps (επέλεξε το resigned), που επιτρέπει και την πλοήγηση.

 

φιλε μου εισαι θεος....

τωρα ομως δεν μπορει να μου βρει gps:(

η rom εχει το τελευταιο radio

καμια προταση??

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω back-up την επίσημη ROM που έχει τώρα το κινητό μου (2.2) πρέπει να είμαι root η μπορεί να γίνει και χωρίς ;

 

Εάν θέλεις να κάνεις backup ολόκληρης της ROM, γίνεται μόνο εάν είσαι root κι έχεις εγκαταστήσει custom recovery.

 

φιλε μου εισαι θεος....

τωρα ομως δεν μπορει να μου βρει gps:(

η rom εχει το τελευταιο radio

καμια προταση??

 

Έκανες s-off το κινητό σου με το xtc clip;

Link to comment
Share on other sites

κανα δυο φορες έχει χασει σήμα και δεν το βρηκε παλι παρα μονο με reboot ενω αλλα wildifire στον ιδιο χωρο με τον ιδιο παροχο ειχε μια χαρα σημα λετε να παιζει καποιο προβλημα στο κινητο?

όχι την γνήσια 2,2 εχω

Αν έχεις και την επίσημη rom, θα σου πρότεινα να κάνεις για αρχή ένα hard reset μιας (πρόσεξε θα χάσεις ότι έχεις στο κινητό οπότε κράτησε backup)!

 

φιλε μου εισαι θεος....

τωρα ομως δεν μπορει να μου βρει gps:(

η rom εχει το τελευταιο radio

καμια προταση??

Μιας και έχω εγκαταστήσει άπειρες φορές τη cm7, (σχεδόν) κάθε φορά μετά την εγκατάστασή της θέλει και επανεγκατάσταση του radio. Δοκίμασε να ξαναflashάρεις το radio και το gps θα λειτουργεί κανονικά. Προσοχή όμως και σε καμία περίπτωση μη βγάλεις μπαταρία κλπ γιατί μπορεί να brickάρεις τη συσκευή σου ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις και την επίσημη rom, θα σου πρότεινα να κάνεις για αρχή ένα hard reset μιας (πρόσεξε θα χάσεις ότι έχεις στο κινητό οπότε κράτησε backup)!

 

 

Μιας και έχω εγκαταστήσει άπειρες φορές τη cm7, (σχεδόν) κάθε φορά μετά την εγκατάστασή της θέλει και επανεγκατάσταση του radio. Δοκίμασε να ξαναflashάρεις το radio και το gps θα λειτουργεί κανονικά. Προσοχή όμως και σε καμία περίπτωση μη βγάλεις μπαταρία κλπ γιατί μπορεί να brickάρεις τη συσκευή σου ;)

 

φιλε μου το κατεβασα και πηγα να το περασω απο την sd αλλα μου ελεγε οτι δεν γινετε :(

εχω clockworked 3.0.2.8

 

πως μπορω να απεγκαταστησω το radio?και αν μπορεις δωσε μου ενα λινκ για να το κατεβασω μηπως εχω κατεβασει κανενα λαθος

 

υ.γ

για να περασω το radio απο την sd παω εκει που λεει install zip from sd.ετσι δεν ειναι?

 

επισης παρατηρησα οτι στην cm7 η ενταση του ηχου κλησης δεν ειναι πολυ δυνατη.το εχει παρατηρησει κανενας αλλος?

Edited by molon_lave
Link to comment
Share on other sites

Απ'τη στιγμή που έχεις την 3.0.2.8 έκδοση της recovery δεν μπορείς να το περάσεις κανονικά αλλά μόνο μέσω του rom manager (με μια παλιότερη recovery). Στην κανονική recovery όντως διαλέγεις το "install zip from sd card" αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ μέσω rom manager οπότε καλύτερα να περιμένεις απάντηση από τον vman ή όποιον άλλον τα ξέρει καλύτερα. Το radio δε γίνεται και δεν πρέπει να το απεγκαταστήσεις... Να το επανεγκαταστήσεις πρέπει. Υπάρχει εδώ η τελευταία έκδοση (κατέβασε αυτό που λέει: Radio_13.55.55.24H_3.35.20.10.zip). Πρόσεξε όμως όπως σου είπα μιας και η διαδικασία είναι αρκετά επικίνδυνη αν δεν ξέρεις πως να την κάνεις... ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το κατεβασα και πηγα να το περασω απο την sd αλλα μου ελεγε οτι δεν γινετε :(

εχω clockworked 3.0.2.8

 

πως μπορω να απεγκαταστησω το radio?και αν μπορεις δωσε μου ενα λινκ για να το κατεβασω μηπως εχω κατεβασει κανενα λαθος

 

υ.γ

για να περασω το radio απο την sd παω εκει που λεει install zip from sd.ετσι δεν ειναι?

 

επισης παρατηρησα οτι στην cm7 η ενταση του ηχου κλησης δεν ειναι πολυ δυνατη.το εχει παρατηρησει κανενας αλλος?

 

Για να εγκαταστήσεις το radio, θα πρέπει να φτιάξεις μια goldcard με το goldcard tool (διάβασε το readme.txt). Μετά θα βάλεις αυτό το αρχείο (τώρα το ανέβασα, οπότε μπορεί να μην είναι διαθέσιμο σε όλους τους file providers) στην goldcard και θα μπεις σε hboot (volume down + power). Εάν όλα έχουν γίνει σωστά, το hboot θ' αναγνωρίσει το αρχείο και θα σε ρωτήσει, εάν θέλεις να κάνεις αναβάθμιση. Απλά, ακολούθησε τις οδηγίες στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω εγκαταστήσει άπειρες φορές τη cm7, (σχεδόν) κάθε φορά μετά την εγκατάστασή της θέλει και επανεγκατάσταση του radio. Δοκίμασε να ξαναflashάρεις το radio και το gps θα λειτουργεί κανονικά. Προσοχή όμως και σε καμία περίπτωση μη βγάλεις μπαταρία κλπ γιατί μπορεί να brickάρεις τη συσκευή σου ;)

Πες μου οτι και απο 7.0.0 σε 7.0.3 πρεπει να επανεγκαταστησω radio...

 

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να κάνεις backup ολόκληρης της ROM, γίνεται μόνο εάν είσαι root κι έχεις εγκαταστήσει custom recovery

 

Εγώ αυτό που θέλω είναι να κάνω backup την official έκδοση της ROM ώστε όταν με το καλό βγεί η δυνατότητα για root S-OFF Κλπ να μπορώ ανα πάσα στιγμή να φτιάξω το κινητό όπως είναι τώρα ώστε να περνάει σε service ή εγγύηση...

 

Οπότε δεν ξέρω αν χρειάζεται backup ολόκληρης της ROM ή backup σε κάτι άλλο...:O

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θέλω είναι να κάνω backup την official έκδοση της ROM ώστε όταν με το καλό βγεί η δυνατότητα για root S-OFF Κλπ να μπορώ ανα πάσα στιγμή να φτιάξω το κινητό όπως είναι τώρα ώστε να περνάει σε service ή εγγύηση...

 

Οπότε δεν ξέρω αν χρειάζεται backup ολόκληρης της ROM ή backup σε κάτι άλλο...:O

 

αν χρειαστει να το πας για σερβις μπορεις απλα να εγκαταστησεις την επισημη ρομ η οποια θα σου σβησει και το ρουτ αν το εχεις κανει

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Πες μου οτι και απο 7.0.0 σε 7.0.3 πρεπει να επανεγκαταστησω radio...

 

 

Sent from my HTC Wildfire

Δυστυχώς όσες φορές άλλαξα 7->7.01->7.03 το gps δε μου δούλευε και ήθελε να ξαναπεράσω το radio... Πάντως θα σου πρότεινα να μη βάλεις τώρα την 7.03 μιας και κάποια στιγμή θα βγει η επόμενη stable και μάλιστα απ'ότι βλέπω στο xda με αρκετές βελτιώσεις στην ταχύτητα αλλά και γενικότερα ;)

 

Εγώ αυτό που θέλω είναι να κάνω backup την official έκδοση της ROM ώστε όταν με το καλό βγεί η δυνατότητα για root S-OFF Κλπ να μπορώ ανα πάσα στιγμή να φτιάξω το κινητό όπως είναι τώρα ώστε να περνάει σε service ή εγγύηση...

 

Οπότε δεν ξέρω αν χρειάζεται backup ολόκληρης της ROM ή backup σε κάτι άλλο...:O

Οι official roms υπάρχουν στο shipped-roms.com (αναφέρεται και στο πρώτο post στην ενότητα που αφορά την επαναφορά σε stock κατάσταση). Το να θες να πάρεις backup της rom που έχεις τώρα (χωρίς root) δεν έχει νόημα μιας και υπάρχουν οι αυθεντικές roms στο παραπάνω site. Αντίθετα μπορείς κάνοντας root με τον τρόπο που σου είπε κι ο vman να κρατήσεις bakcup οποιασδηποτε άλλης rom. Για backup εφαρμογών ωστόσο μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή σαν το titanium backup! ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσεις το radio, θα πρέπει να φτιάξεις μια goldcard με το goldcard tool (διάβασε το readme.txt). Μετά θα βάλεις αυτό το αρχείο (τώρα το ανέβασα, οπότε μπορεί να μην είναι διαθέσιμο σε όλους τους file providers) στην goldcard και θα μπεις σε hboot (volume down + power). Εάν όλα έχουν γίνει σωστά, το hboot θ' αναγνωρίσει το αρχείο και θα σε ρωτήσει, εάν θέλεις να κάνεις αναβάθμιση. Απλά, ακολούθησε τις οδηγίες στην οθόνη.

 

οταν παταω cid μου γραφει Could not locate CID in output :(

Link to comment
Share on other sites

οταν παταω cid μου γραφει Could not locate CID in output :(

 

Δοκίμασε το MMC0. Αν και πάλι δε δουλέψει, βάλε το αρχείο στην SD χωρίς να την κάνεις goldcard. Σε ρώτησα παραπάνω εάν είσαι S-off από το clip και δεν απάντησες. Εάν είσαι s-off, πιθανότατα θα δουλέψει χωρίς gold card.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το MMC0. Αν και πάλι δε δουλέψει, βάλε το αρχείο στην SD χωρίς να την κάνεις goldcard. Σε ρώτησα παραπάνω εάν είσαι S-off από το clip και δεν απάντησες. Εάν είσαι s-off, πιθανότατα θα δουλέψει χωρίς gold card.

 

συγνωμη φιλε μου δεν την ειδα την ερωτηση σου.

ναι ειμαι s-off

και στις 2 περιπτωσεις το ιδιο μου λεει..

 

Edit: φιλε μου εισαι πραγματικα θεος!!!!!δουλεψε κανονικα τωρα

 

να σε ρωτησω τωρα κατι.

γιατι στην cm7 o ηχως κλησης ειναι πολι χαμηλος?

Edited by Villis
Μην κάνεις συνεχόμενα post. Χρησιμοποίησε το κουμπί "τροποποίηση" ενναλλακτικά!
Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος στη cm7 ίσως έχει να κάνει με το ringtone και όχι με τον ήχο. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι μέχρι τώρα με τα ringtones που χρησιμοποιώ.

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις και τo dsp manager ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος στη cm7 ίσως έχει να κάνει με το ringtone και όχι με τον ήχο. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι μέχρι τώρα με τα ringtones που χρησιμοποιώ.

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις και τo dsp manager ;)

 

που ειναι αυτο φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσες φορές άλλαξα 7->7.01->7.03 το gps δε μου δούλευε και ήθελε να ξαναπεράσω το radio... Πάντως θα σου πρότεινα να μη βάλεις τώρα την 7.03 μιας και κάποια στιγμή θα βγει η επόμενη stable και μάλιστα απ'ότι βλέπω στο xda με αρκετές βελτιώσεις στην ταχύτητα αλλά και γενικότερα ;

Και πως την επανεγκαθιστας συνηθως; flash from .zip κα τελος;

 

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

που ειναι αυτο φιλε μου?

Είναι εφαρμογή που είναι εγκατεστημένη στο κινητό σου ;)

 

Και πως την επανεγκαθιστας συνηθως; flash from .zip κα τελος;

 

Sent from my HTC Wildfire

Η αλήθεια είναι ότι επειδή καμιά φορά έβαζα και καμιά nightly έτσι για αλλαγή, έκανα τα πάντα wipe και μετά την έβαζα κανονικά (flash from zip) ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω ένα πρόβλημα.

Άλλαξα λογαριασμό στο gmail και θέλω να σβήσω τον παλιό και να βάλω τον καινούριο.

Έλα όμως που τον παλιό δεν μου τον σβήνει με τίποτε και μου λέει ότι πρέπει να κάνω factory reset!

Υπάρχει κανένας τρόπος να αλλάξω λογαριασμούς χωρίς να μπω στην διαδικασία του factory reset

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...