Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μια βοηθεια απο τους πιο εμπειρους μιας και εχω διαβασει τοσα αλλα εχω καποιες αποριες...

 

εχω καταλαβει οτι για custom rom πρεπει το αρχειο να ειναι σε update.zip...

ολα καλα μεχρι εδω?

 

εχω βαλει και το clockwork γενικα ειμαι κομπλε απλα επειδη ηθελα να ξαναπερασω την official rom ξανα για να δω κατι απο το site της huawei βλεπω και κατεβαζω ενα αρχειο το kernel-2.6.32-U8800-Froyo.tar.zip (102mb) και το kernel-2.6.32-FROYO.tar.bz2 (64,8mb) μιας και απο http://wiki.modaco.com/index.php/Huawei_Firmware_U8800 το δικο μας δε το εχει ακριβως και το U8800 V100R001C00B135SP01 (General) που εχει δεν εχει σε λινκ και επισης παρατηρω οτι ολες οι εκδοσεις παιζουν γυρω στα 160mb...

 

η ερωτηση ειναι : kernel-2.6.32-U8800-Froyo.tar.zip (102mb) απλα το μετατρεπω σε update.zip και το flashαρω ή κανουμε κατι αλλο...

 

//γιατι και το μεγεθος δε μου κολλαει αλλα επισης βλεπω οτι αυτο ειναι το kernel και δεν καταλαβαινω αν εννοει μαζι και την rom...(ειναι τοσο μεγαλος ο kernel? νομιζω πως οχι αλλα ρωταω για σιγουρια)

 

αν σε περιπτωση που δεν ειναι αυτο ή δε ξερει καποιος πως το κανουμε σωστα με αυτα τα αρχεια που δινω και εχει καποια αλλη λυση για να περασω παλι official ας ενημερωσει....

 

@nickboldhead >> pc suite υπαρχει αλλα κατι τετοιο δεν εχω δει σαν επιλογη...

Edited by nothing
Link to comment
Share on other sites

και τα 2 αρχέια που κατέβασες/κατεβάζεις είναι ο πηγαίος κώδικας, από τον οποίο με compile προκύπτει ο kernel της ROM, ΔΕΝ είναι η ROM.

Αν έχεις κατεβάσει ΑΥΤΗ την έκδοση του clockworkmod, τότε κατέβασε από ΕΔΩ ένα "clean" backup που κράτησα μετά από Factory Reset/Data Wipe (Στο .rar έχω συμπεριλάβει και τους οδηγούς που χρειάζεσαι για Usb debugging, τους οποίους σβήνει το Factory Reset -ακόμη και σε Stock-Stock ROM.. :( )

Link to comment
Share on other sites

:oops: Να ρωτησω κατι τους ειδικους του φορουμ?Συσκευη 2 ημερων και μου εχει κανει 7 επανεκινησεις.Τι να φταιει βρε παιδια? Ευχαριστω πολυ!Περιμενω την βοηθεια σας.
Link to comment
Share on other sites

γενικά τα smartphones κάνουν επανεκκινήσεις... το δικό μου έκανε 3-4 φορές την 1η μέρα. μετά δεν έκανε ποτέ.

ένα άλλο smartphone που εχίχα έκανε επανεκκινήσεις κάθε φορά που μιλούσα περισσότερο από 3-4 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

ooo cool!!! νασαι καλα!!!

 

//με διαφωτισες λιγο και ναι αυτη την εκδοση εχω και εγω του clockworkmod

 

επειδη λιγο σε εχασα θα σε ρωτησω :p !!

εγω απλα θελω να περασω την stock rom αλλα δε θα κανω factory reset...

οποτε θα χασει αυτους τους drivers ?

ή εννοεις οτι επειδη ουσιαστικα περνιεται η official τους σβηνει?

 

anyway απλα το περναω στη sd και το επιλεγω ή πρεπει να αλλαξει σε .zip?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κε Μπουκουβαλα.Δηλαδη παρα τις επανακινησεις μου λετε να μην ανησυχω και να παω για αντικατασταση συσκευης.Απλα αγχωθηκα αρκετα γιατι καποιου φιλου μου η ιδια συσκευη δεν εχει κανει καμμια επανακινηση μια βδομαδα τωρα.
Link to comment
Share on other sites

ooo cool!!! νασαι καλα!!!

 

//με διαφωτισες λιγο και ναι αυτη την εκδοση εχω και εγω του clockworkmod

 

επειδη λιγο σε εχασα θα σε ρωτησω :p !!

εγω απλα θελω να περασω την stock rom αλλα δε θα κανω factory reset...

οποτε θα χασει αυτους τους drivers ?

ή εννοεις οτι επειδη ουσιαστικα περνιεται η official τους σβηνει?

 

anyway απλα το περναω στη sd και το επιλεγω ή πρεπει να αλλαξει σε .zip?

 

αν έχεις κάνει έστω και μια φορά Factory Reset τους έχεις ήδη χάσει -το οποίο το θεώρησα αρκετά πιθανό ότι το έκανες βάζοντας κάποια custom rom- (ακόμη και αν είχες τελείως στοκ το κινητό και έκανες το factory reset από τις ρυθμίσεις.., οπότε ΔΕΝ τίθεται θέμα εγγύησης.. μιας και με απείραχτο το κινητό οι drivers σβήνονται ;) ). Το αρχείο που κατέβασες θα το κάνεις extract στην sd στο φάκελο \clockworkmod\backup (λογικά θα έχεις και άλλα backup εκεί με παρόμοια ονοματολογία) και μετά ξεκινάς σε clockwork recovery, και "κατά τα γνωστά" :)

Edited by papatsonis
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις κάνει έστω και μια φορά Factory Reset τους έχεις ήδη χάσει -το οποίο το θεώρησα αρκετά πιθανό ότι το έκανες βάζοντας κάποια custom rom- (ακόμη και αν είχες τελείως στοκ το κινητό και έκανες το factory reset από τις ρυθμίσεις.., οπότε ΔΕΝ τίθεται θέμα εγγύησης.. μιας και με απείραχτο το κινητό οι drivers σβήνονται ;) ). Το αρχείο που κατέβασες θα το κάνεις extract στην sd στο φάκελο \clockworkmod\backup (λογικά θα έχεις και άλλα backup εκεί με παρόμοια ονοματολογία) και μετά ξεκινάς σε clockwork recovery, και "κατά τα γνωστά" :)

 

να σου πω την αληθεια οχι δεν εχω κανει ποτε factory reset ουτε custom rom εχω βαλει μεχρι τωρα και ουτε θεμα εγγυησης με νοιαζει μιας και αν φτασει η υστατη ωρα θα βρεθει ο τροπος να γινει εργοστασιακο (θελει δε θελει :p )...

 

το θεμα μου ειναι πως κανει αρκετα συχνα reboot και καποιες φορες μεσα σε λιγο διαστημα...

ενα φιλαρακι που ασχολειται μου ειπε να περασω ξανα την official μηπως δεν εχει "κατσει" καλα μιας και απο την εμπειρια του το εχει δει σε διαφορα κινητα ακομη και στο δικο του...

 

μετα αν πανε ολα καλα (Ακομη και να μην πανε) θα παιξω και με καμια αλλη rom ή kernel αλλα πρωτα να σταθεροποιηθουν λιγο ακομα μιας και ναι μεν μαθαινω σχετικα γρηγορα την φαση του android αλλα μου λειπουν βασικα "μαθηματα"!!!

 

ευχαριστω πολυ και παλι και αν χρειαστω κατι αλλο επιστρεφω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι τους ειδικους του φορουμ?Συσκευη 2 ημερων και μου εχει κανει 7 επανεκινησεις.Τι να φταιει βρε παιδια? Ευχαριστω πολυ!Περιμενω την βοηθεια σας.

Εμένα δεύτερη εβδομάδα δεν μου έκανε καμία.. Άλλαξέ το!

 

Αλλο πρόβλημα:

Με το bluetooth έχω θέμα! Δεν δέχεται .apk αλλά ούτε .rar αρχεία το κινητό. Υπάρχει καμία λύση;

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεύτερη εβδομάδα δεν μου έκανε καμία.. Άλλαξέ το!

 

Συσκευη 2 ημερων και μου εχει κανει 7 επανεκινησεις.Τι να φταιει βρε παιδια? Ευχαριστω πολυ!Περιμενω την βοηθεια σας.

 

Σε ορισμένες συσκευές οι επανεκκινήσεις οφείλονται στην sd card. Δοκιμάστε πρώτα να λειτουργήσετε τη συσκευή χωρίς την sd card και δανειστείτε μιαν άλλη από γνωστό σας. αν επιμένει στις επανεκκινήσεις, τότε ναι, θεωρώ ότι η συσκευή πρέπει να πάει για αντικατάσταση. δε νομίζω ότι η επαναφορά της συσκευής στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, ότι θα λύσει το πρόβλημα. το έχω δοκιμάσει βέβαια σε άλλη συσκευή, όχι στο χ5.

 

Ευχαριστω πολυ κε Μπουκουβαλα.Δηλαδη παρα τις επανακινησεις μου λετε να μην ανησυχω και να παω για αντικατασταση συσκευης.

 

Λάμπρο με λένε και είμαι ένας... :D

Link to comment
Share on other sites

γενικά τα smartphones κάνουν επανεκκινήσεις... το δικό μου έκανε 3-4 φορές την 1η μέρα. μετά δεν έκανε ποτέ.

ένα άλλο smartphone που εχίχα έκανε επανεκκινήσεις κάθε φορά που μιλούσα περισσότερο από 3-4 λεπτά...

 

Δεν ξερω ποια smartphones ειχες αλλα εκτος απο τα WM6.5 και κατω δεν εχω παρει smartphone που να κανει επανεκκινησεις.Και πιστεψε με εχω αλλαξει πολλα κι εχω περασει σχεδον απο ολα τα λειτουργικα.

Εγω προτεινω στο φιλο να το παει για αντικατασταση.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 αρχέια που κατέβασες/κατεβάζεις είναι ο πηγαίος κώδικας, από τον οποίο με compile προκύπτει ο kernel της ROM, ΔΕΝ είναι η ROM.

Αν έχεις κατεβάσει ΑΥΤΗ την έκδοση του clockworkmod, τότε κατέβασε από ΕΔΩ ένα "clean" backup που κράτησα μετά από Factory Reset/Data Wipe (Στο .rar έχω συμπεριλάβει και τους οδηγούς που χρειάζεσαι για Usb debugging, τους οποίους σβήνει το Factory Reset -ακόμη και σε Stock-Stock ROM.. :( )

 

Πως εγκαθιστούμε αυτήν την clockworkmod από τους xda στο κινητό μας?

Link to comment
Share on other sites

πατάς VolUP + VolDOWN +power και μόλις δείξει την ροζ/μωβ οθόνη το συνδέεις στον υπολογιστή. Εκεί θα δείς ένα παρτιτιον με ένα φάκελο "image", ΚΡΑΤΑΣ BACKUP το recovery.img (κάντο απλά recovery.img.bkp και άστο μέσα στο φάκελο) και αντιγράφεις το νέο recovery.img που έχει στο .zip από το xda

 

edit: ήρθε και η θηκούλα της Nillkin σήμερα και είχε και crystal clear screen protector τελικά!!! φτού να μη το ματιάσω είναι :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποια smartphones ειχες αλλα εκτος απο τα WM6.5 και κατω δεν εχω παρει smartphone που να κανει επανεκκινησεις.Και πιστεψε με εχω αλλαξει πολλα κι εχω περασει σχεδον απο ολα τα λειτουργικα.

Εγω προτεινω στο φιλο να το παει για αντικατασταση.

 

σίγουρα έχεις μεγαλύτερη εμπειρία.

εγώ είμαι φρέσκος στα android. η "προϋπηρεσία" μου είναι σε wm 6, 6.1 & 6.5

Link to comment
Share on other sites

πατάς VolUP + VolDOWN +power και μόλις δείξει την ροζ/μωβ οθόνη το συνδέεις στον υπολογιστή. Εκεί θα δείς ένα παρτιτιον με ένα φάκελο "image", ΚΡΑΤΑΣ BACKUP το recovery.img (κάντο απλά recovery.img.bkp και άστο μέσα στο φάκελο) και αντιγράφεις το νέο recovery.img που έχει στο .zip από το xda

 

edit: ήρθε και η θηκούλα της Nillkin σήμερα και είχε και crystal clear screen protector τελικά!!! φτού να μη το ματιάσω είναι :D

 

Το έκανα αυτό, αλλά μετά δεν μπορούσα να κάνω επανεκκίνηση στο κινητό και να φύγω από την ροζ οθόνη? Αναγκαστικά και έβγαλα την μπαταρία.

Και πως μπαίνουμε στο menu αυτό από επανεκκίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό, αλλά μετά δεν μπορούσα να κάνω επανεκκίνηση στο κινητό και να φύγω από την ροζ οθόνη? Αναγκαστικά και έβγαλα την μπαταρία.

Και πως μπαίνουμε στο menu αυτό από επανεκκίνηση?

 

My mistake, στην βιασύνη μου ξέχασα να αναφέρω πώς βγαίνεις από bootloader (αλλά το βρήκες μόνος σου :) )

για να μπείς στο μενού αυτό κρατάς πατημένο VolUP + Power

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ προχθές. Πολύ όμορφη συσκευή και πάει σφαίρα! Ως τώρα κανένα πρόβλημα.:happy:

Το rootαρα με το z4root πανεύκολα.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να στείλω το ίδιο μήνυμα σε πολλούς παραλήπτες και δεν το στέλνει! θεωρεί ότι έβαλα μη έγκυρους παραλήπτες (ενώ όλοι ήταν από τις επαφές).

 

έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα, με το παιχνίδι sandstorm το οποίο έχει 3d γραφικά πολύ καλά. Πολλά από τα γραφικά in-game είναι σαν κατεστραμένα. Ξέρει κανείς τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

εμενα μετα απο αρκτες μερες μαζι του ειναι αλλο το προβλημα ...η μπαταρια

Η καλυτερα η αυτονομια

Μιλαω το πολυ 5 λεπτα τη μερα...wifi οχι παραπανω απο 15-20 λεπτα...καθολου gps(απενεργοποιημενα τα παντα) καθολου bluetooth

Γυρισα επιπλεον το τηλεφωνο σε 2G ..φωτεινοτητα οθονης αυτοματη (αρα πολυ λιγη για τα γουστα μου)...

Μετα απο 20 ωρες εχει αδειασει η μπαταρια..ναι 20 ωρες...θελω 2 φορτισεις τη μερα...

Ακουω που λετε μιλαω 1 ωρα τη μερα και διαφορα αλλα και μου ερχεται να βαλω τα γελια..η τα κλαματα...απλα ειναι δυνατον

Το βγαζω απο τη φορτιση 1 το χαραματα..και 6:30 που ξυπναω απο το 100% εχει παει στο 80% ...προφανως το βραδυ κοιμαμε ...απλα τρωει 20% χωρις να το αγγιξω (και μαλιστα τα πρωτα % φευγουν πιο δυσκολα).

Το android assistant δειχνει οτι οι εφαρμογες δε τρωνε πολυ μπαταρια...ο default launcher ~2% και το beautiful widget ~1% ..τα αλλα ειναι αναξια λογου...το "συστημα Android" ..λειτουργικο απλα καταβροχθιζει ολη τη μπαταρια...αλλωστε εχω και το advanced task killer froyo σε crazy mode να σκοτωνει τα παντα καθε 30 λεπτα...

Δε μου φαινονται φυσιολογικα ολα αυτα

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

edit: ήρθε και η θηκούλα της Nillkin σήμερα και είχε και crystal clear screen protector τελικά!!! φτού να μη το ματιάσω είναι :D

Γεια και από μένα.

Άν θέλεις ,δώσε μας ,link ,από που τα πήρες και πόσο, να τα χτυπήσουμε και μείς..:)

Τhank's !!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να παρω το συγκεκριμενο τηλεφωνο αν και πολλα post εδω με προβληματισαν πολυ..Σχεδον οι 8 στους 10 εχουν καποιο μικρο ή μεγαλο προβλημα με την συσκευη. Προφανως συμβαινει οτι οι πρωτες παραλαβες εχουν πολλα προβληματικα κομματια,και αυτο γινεται επειδη βιαζονται οι εταιρειες να κυκλοφορησουν γρηγορα τα μοντελα τους και μεσα στην πιεση 'διωχνουν' και τα προβληματικα. Βασικα για μενα η χρηση αυτης της συσκευης θα ειναι μονο για internet-κλησεις-μηνυματα. Δεν μ'ενδιαφερουν ουτε οι εφαρμογες ουτε τα παιχνιδια και το gps. Γι'αυτο θελω να ρωτησω και να μου πει καποιος που εχει ηδη το Χ5..1ον, πως ειναι η ταχυτητα του στο να ανοιγει τις ιστοσελιδες,και αν η RAM 353mb που διαβαζω οτι εχει διαθεσιμη επηρεαζει το σερφαρισμα...2ον,πως ειναι το το μικροφωνο-ακουστικο γιατι διαβασα πολλα περι θορυβων,και 3ον..αν λειτουργει ευκολα και κανονικα στο να στειλεις sms. Επισης να μου πει καποιος αν ειναι ευκολο στο να γυριζεις γρηγορα απο προφιλ με ηχο-δονηση,σε προφιλ μονο δονηση χωρις ηχο εισερχομενης κλησης ή σε λειτουργια χωρις ηχο και δονηση...Ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα.

Άν θέλεις ,δώσε μας ,link ,από που τα πήρες και πόσο, να τα χτυπήσουμε και μείς..:)

Τhank's !!

 

Αυτή αγόρασα αλλά την έχει και σε μπλέ/διάφανο

 

5 Μάη τα έστειλε, σήμερα πρωί τα έφερε ο ταχυδρόμος στην σπιτονοικοκυρά.!!!

Edited by papatsonis
Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω πάλι εδώ:

Με το bluetooth έχω θέμα! Δεν δέχεται .apk αλλά ούτε .rar αρχεία το κινητό. Υπάρχει καμία λύση;

 

Επίσης, παρατήρησα ότι το bluetooth ΔΕΝ ενεργοποιείται εάν το τηλέφωνο είναι κλειστό (λειτουργία πτήσης ενεργοποιημένη). Έτσι είναι όλα τα Android;

 

Πάντως σε μένα δεν έχω παρατηρήσει κανένα hardware πρόβλημα (μικρόφωνο-μπαταρία-φωτισμός). 'Οπως είπα παραπάνω, τα μόνα μειονεκτήματά του είναι η κάμερα και η γωνίες θέασης της οθόνης (κ ίσως να είμαι υπερβολικός σ' αυτό)..

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...