Jump to content

Blade : IMEI backup & Επαναφορά stock recovery (FTM)


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν αρκετοί που ρωτούν πως μπορούν να κάνουν επαναφορά του stock recovery partition ώστε να μπορεί το κινητό να χρησιμοποιήσει FTM protocol και να μπει σε DFU mode. Ειδικά τώρα που η Ελληνική wind έβγαλε την επίσημη αναβάθμιση, είναι αρκετοί που έχουν αλλάξει ROM με το CWM / rom manager. Επισημαίνω πως ο οδηγός αυτός είναι ουσιαστικά συλλογή πληροφοριών από διάφορα forum σε ένα σημείο, κυρίως xda, modaco αλλά και myphone, και έχει στόχο να βρουν απάντηση στις πιο συχνές ερωτήσεις των ημερών οι χρήστες, χωρίς να γεμίζουν τα άλλα thread με τις ίδιες ερωτήσεις.

 

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες της δομής των partition, αν και καλό είναι να διαβάσει κανείς τα αντίστοιχο thread ώστε να καταλαβαίνει περισσότερο τι κάνει. Αφού η διαδικασία επιστροφής του stock recovery partition και το "σβήσιμο" του CWM είναι πολύ εύκολη υπόθεση, είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να πάρουμε και ένα backup από το IMEI του κινητού μας, σε περίπτωση που χρειαστεί στο μέλλον. Το official wind froyo update κάνει τo blade gen2, και σε περίπτωση που κάποιος θέλει να επιστρέψει σε gen1 μπορεί να χρειαστεί το IMEI του ανέπαφο:) Ακόμα, όσοι έχουν αγοράσει την συσκευή με 2.2 preinstalled (gen2) και θέλουν να επιστρέψουν σε gen1, πάλι μπορεί να χρειαστούν το IMEI backup. Επομένως, το backup είναι σημαντικό, ΔΕΝ μπορεί με τίποτα να χαλάσει/brickαρει το κινητό, λειτουργεί σε gen1 αλλά και gen2 συσκευές, και είναι γρήγορο.

 

ΒΗΜΑ 1: ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ stock recovery για FTM protocol:

Υποθέτω πως έχετε το CWM εγκατεστημένο και έχει είδη μπει κάποια stock rom στο κινητό, οπότε όταν χρειάζεστε το FTM δεν το έχετε, αλλά μπαίνει κατευθείαν στο CWM. Για να ξεφορτωθείτε το CWM και να γυρίσετε στα μαμίσια, απλά flashαρετε με CWM αυτό (credits: hecatae@modaco) το αρχείο. Μετά το flashαρισμα, κλείστε το κινητό και ανοίχτε το με το (volume-) πατημένο, και VOILA, FTM. Το συγκεκριμένο αρχείο θα δουλέψει για gen2 αλλά και gen1 κινητά.

 

ΒΗΜΑ 2: BACKUP IMEI:

 

- Τρέξτε το επίσημο update της wind, και σημειώστε σε ποια COM είναι το κινητό συνδεδεμένο, (COM7 στην περίπτωσή μου). Στη συνέχεις, κλείστε το update της wind. Εναλλακτηκά μπορείτε να δείτε την COM και από το device manager των windows φυσικά.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19943&stc=1&d=1304430726

 

- Θα χρειαστούμε το πρόγραμμα της ZTE για να πάρουμε backup του IMEI. Κατεβάστε αυτό το αρχείο (mirror σε περίπτωση που δεν δουλεύει το download link). Αποσυμπιέστετο σε κάποιο folder στο PC.

 

- Τρέξτε το USDL_P726CV1.00.00.exe, και πατήστε το θαυμαστηκό μέχρι να εμφανιστεί Administrator ως username και πατάμε OK. Αν σας εμφανήσει κάποιο λάθος σε folder, απλά πατήστε ΟΚ.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19947&stc=1&d=1304430726

 

- Πατήστε Option-->port config και βάλτε στο Line1-DIAG το COM PORT που είδατε από πριν. Όλα τα άλλα line θα πρέπει να είναι NULL

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19948&stc=1&d=1304430726

 

- Πατήστε ΟΚ και επιλέξτε στα config όπως βλέπετε στην εικόνα:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19946&stc=1&d=1304430726

 

- Πατήστε το κουμπί SW Directory, και μετά CANCEL στο παράθυρο επιλογής folder, ώστε να καθαρίσει η επιλογή του folder.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19949&stc=1&d=1304430726

 

- Τελευταίο βήμα, πατάμε το βέλος που βρίσκετε ακριβώς κάτω από την COM. Θα δείτε την διαδικασία να ολοκληρώνετε μέσα σε 1 λεπτό το πολύ. Όταν τελειώσει η διαδικασία, μέσα στο folder μας στο PC θα υπάρχει ένα καινούργιο αρχείο Channel1.nvm. Αυτό είναι και το backup μας.

 

Επαναλαμβάνω πως η διαδικασία του backup δεν μπορεί να κάνει κακό στη συσκευή και είναι μόνο ένα backup.

Σε επόμενο οδηγό, μετατροπή gen2-->gen1 (windows) και επαναφορά ΙΜΕΙ αν χρειαστεί με το Channel1.nvm που έχουμε πάρει, ξεκλείδωμα των 512MB σε gen2 συσκευές κ.α..

 

updates: link updated γιατί έκλεισε το megaupload

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Kogos respect και για τα 2 πρόσφατα threads. Προτείνω sticky και για τα 2.
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

ΒΗΜΑ 1: ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ stock recovery για FTM protocol:

Για να ξεφορτωθείτε το CWM και να γυρίσετε στα μαμίσια, απλά flashαρετε με CWM αυτό (credits: hecatae@modaco) το αρχείο. Μετά το flashαρισμα, κλείστε το κινητό και ανοίχτε το με το (volume-) πατημένο, και VOILA, FTM. Το συγκεκριμένο αρχείο θα δουλέψει για gen2 αλλά και gen1 κινητά.

μπορείς να είσαι λίγο πιο αναλυτικός εδώ; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να είσαι λίγο πιο αναλυτικός εδώ; ευχαριστώ

 

Ισως μπορεις να βοηθησεις Mitsos The Great και εμενα. Εγω εχω ακομη την 2.1 της wind και περιμενα να βγει η επισημη 2.2 ωστε να ξεκινησω τους πειραματισμους και με τις custom που διαβαζω στο επισημο thread, με σκοπο να καταληξω καπου. Το κινητο δεν το εχω πειραξει καθολου, περα του root/unroot , κανα δυο φορες. Σημερα ειπα να ξεκινησω με την 2.2 αλλα δυστηχως δεν μπορω να μπω σε ftm οπως γραφουν οι οδηγιες στο site και εμφανιζει μονο το ρομποτακι. Υπαρχει καποιος τροπος να κανω την αναβαθμιση απευθειας στο τηλεφωνο η λεω μ******ς?

 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα ! Θέλω να κάνω το update της wind έχω το blade και όταν προσπαθώ να μπω σε FTM απλά bοotαρει κανονικά ! WTF?????:blink::blink::blink:

Το έχω αγοράσει τον Ιανουάριο.

Καμια ιδέα κανένας?

 

 

Αφού δεν μας γράφεις αν έχεις το CWM (clockwork mod) εγκατεστημένο ή όχι θα σου τα γράψω αναλυτικά.

 

*Αρχικά, θα δοκιμάσεις να μπεις FTM ξεκινώντας το κινητό κρατώντας πατημένο το (volume-). Αν μπει δεις στην οθόνη σου FTM, τότε είσαι μια χαρά.

 

*Αν δεις το clockwork, κατεβάζεις το αρχείο που είναι στο link. Το αντιγράφεις στην SD κάρτα σου (όπως είναι σαν zip, δεν το αποσυμπιέζεις), κλείνεις το κινητό, και μετά ξεκινάς το κινητό με το CWM (κρατάς πατημένο (volume-). Flashάρεις το zip που είναι στο link (install rom from sd card και επιλέγεις το zip αρχείο). Σημειώνω πως το αρχείο λειτουργεί για gen1 αλλά και για gen2 συσκευές

 

*Υπάρχει και μια τρίτη περίπτωση, να μην δεις δηλαδή ούτε το FTM αλλά ούτε και το CWM όταν ξεκινάς το κινητό με το (volume-). Για κάποιο ηλίθιο λόγο, η wind πούλησε κάποιες συσκευές με το recovery partition "άδειο" (αρχείο space keeper) και έτσι δεν μπορείς να μπεις FTM. Αν είσαι σε αυτή την περίπτωση, κάνε τα παρακάτω βήματα:

 

1) κάνε root το κινητό. Προτύνω το modified z4root που δουλεύει σε gen1 και gen2 αλλά και σε android 2.1 και σε froyo

2) κατέβασε από το market την εφαρμογή ROM Manager

3.1) Αν έχεις συσκευή gen2, στο ROM Manager, επέλεξε "Flash ClockworkMod Recovery"

3.2) Αν έχεις συσκευή gen1, πήγαινε στην τελευταία επιλογή "All ClockworkMod Recoveries" και επέλεξε την έκδοση 3.0.1.4 (η πιο πρόσφατη διαθέσιμη έκδοση δεν είναι συμβατή με gen1 συσκευές)

4) Επέλεξε "reboot into recovery". Το κινητό θα μπουτάρει σε CWM

5) Flashάρεις το zip που είναι στο link παραπάνω (install rom from sd card και επιλέγεις το zip αρχείο)

6) Ξεκινάς το κινητό με (volume-) και θα δεις FTM.

 

*Τέλος, αν δεν δουλέψει τίποτα από τα παραπάνω, και ΜΟΝΟ για συσκευές blade gen1 με android 2.1, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον "παλιό τρόπο" για να γυρίσεις σε stock recovery και να βάλεις το κινητό σε FTM. Δες το παρακάτω:

Για να σβήσεις όμως το CWM εντελώς, και να βάλεις stock, τότε θα πρέπει από το PC να βάλεις στο ίδιο folder το recovery.img, fastboot κ.λ.π. (όπως κάναμε όταν κάναμε install το CWM, αλλά αυτή τη φορά έχεις και το recovery.img). Ξεκινάς το κινητό κρατώντας πατημένο το (volume+), το κινητό μένει κολλημένο στο πράσινο android, και γράφεις στο PC:

 

fastboot-windows flash recovery recovery.img

 

...και μετά fastboot-windows reboot

 

Τα αρχεία που χρειάζεσαι είναι το stock recovery partition και το fastboot και φυσικά τους σωστούς drivers για το σύστημά σου.

 

Κάντε ένα κόπο και πείτε μας τελικά σε αυτό το thread ποιον από τους παραπάνω τρόπους χρησιμοποιήσατε για να βάλετε το κινητό σε FTM. Υπάρχει λόγος :rolleyes:

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

kogos, σε ευχαριστώ πολύ. είμαι πλέον με της wind (ήμουν με clockwork στα 512mb). πολυ καλό το 2.2 και το πληκτρολόγιο είναι τύπου swype..

 

περιμένω πως και πως τώρα τον οδηγό σου για τα 512!

Link to comment
Share on other sites

kogos, σε ευχαριστώ πολύ. είμαι πλέον με της wind (ήμουν με clockwork στα 512mb). πολυ καλό το 2.2 και το πληκτρολόγιο είναι τύπου swype..

 

περιμένω πως και πως τώρα τον οδηγό σου για τα 512!

 

να υποθέσω ότι φλάσαρες το restore stock recovery.zip από android 2.1??? Παίζει ρόλο να έχω feedback για το ξεκλείδωμα των 512MB σε froyo wind, όσο κι αν ακούγεται παράξενο

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

ναι ήμουν 2.1-update1 με ClockWork για τα 512, με τον οδηγό από εδώ http://zteblade.info/?p=20

στο μενού δεν μου έλεγε ακριβώς install rom from sd card, αλλά κάτι άλλο παραπλήσιο, έβαλα το zip μέσα σε ένα φάκελο στην sdcard γιατί εκτός δεν μου το έβλεπε ώστε να το επιλέξω.

Link to comment
Share on other sites

*Αρχικά, θα δοκιμάσεις να μπεις FTM ξεκινώντας το κινητό κρατώντας πατημένο το (volume-). Αν μπει δεις στην οθόνη σου FTM, τότε είσαι μια χαρά.

 

Δηλαδή σκοπός είναι να μπούμε σε FTM? Εμένα μου βγάζει FTM όταν ανοίγω το κινητό με το volume- . Αυτό τί σημαίνει όμως? Πάω στο δεύτερο βήμα από τον οδηγό?

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σκοπός είναι να μπούμε σε FTM? Εμένα μου βγάζει FTM όταν ανοίγω το κινητό με το volume- . Αυτό τί σημαίνει όμως? Πάω στο δεύτερο βήμα από τον οδηγό?

 

ναι, είσαι σωστός... πας στο δεύτερο βήμα.. ΑΛΛΑ, είδα στο άλλο thread πως έκανες το unlock σε 512, οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις εκ νέου backup του ΙΜΕΙ. Στον φάκελο του updater 2.2 θα βρεις το σχετικό αρχείο channel1.nvm που είναι και το ΙΜΕΙ σου. (στην διαδικασία unlock/update κάνει αυτόματα backup το IMEI)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

 

η ΖΤΕ θα πρέπει να σας αγαπά πολυ - με 256mb συνολικά δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρω.

 

Μόλις τελείωσα με την υλοποίηση στο τηλεφωνάκι μου του κατατοπιστικότατου οδηγου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλημέρα! (Ακυρο! Πατούσα λάθος κουμπί.. I am FAIL!)

Αγόρασα τις προάλλες το κινητό από ένα μαγαζί στην Κρήτη(ARMAOS) και ενώ έχω κάνει κανονικά εγκατάσταση το Rom Manager και στην πορεία εγκατλεστησα και το Flash Clockwork (το κινητό το έκανα εγώ root και το recovery partition μου ήταν άδειο..), αλλά ενώ μου κάνει κανονικά reboot σε CWM recovery και μου έχει το μενού και όλα,οποιαδήποτε επιλογή και αν πατήσω από εκεί δε λειτουργεί, παρά μόνο με πετάει σε μια οθόνη μαύρη με το εικονίδιο του rom manager(μαύρο καπελάκι με πορτοκαλί βελάκι τριγύρω) και δε γίνεται τίποτα!!! Ούτε να κλείσει γίνεται, ούτε επανακίνηση.. Καμιά ιδέα κανεις? Μήπως δεν το έκανα σωστα εγκατάσταση??? Το δοκίμαδα και 2η φορά αλλά τίποτα πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! (Ακυρο! Πατούσα λάθος κουμπί.. I am FAIL!)

Αγόρασα τις προάλλες το κινητό από ένα μαγαζί στην Κρήτη(ARMAOS) και ενώ έχω κάνει κανονικά εγκατάσταση το Rom Manager και στην πορεία εγκατλεστησα και το Flash Clockwork (το κινητό το έκανα εγώ root και το recovery partition μου ήταν άδειο..), αλλά ενώ μου κάνει κανονικά reboot σε CWM recovery και μου έχει το μενού και όλα,οποιαδήποτε επιλογή και αν πατήσω από εκεί δε λειτουργεί, παρά μόνο με πετάει σε μια οθόνη μαύρη με το εικονίδιο του rom manager(μαύρο καπελάκι με πορτοκαλί βελάκι τριγύρω) και δε γίνεται τίποτα!!! Ούτε να κλείσει γίνεται, ούτε επανακίνηση.. Καμιά ιδέα κανεις? Μήπως δεν το έκανα σωστα εγκατάσταση??? Το δοκίμαδα και 2η φορά αλλά τίποτα πάλι!

 

Μάλλον το πρόβλημά σου θα λυθεί ως εξής. Θα πας στο ROM Manager, και θα επιλέξεις την τελευταία επιλογή "All ClockworkMod Recoveries" και θα επιλέξεις μία προηγούμενη έκδοση.

 

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις gen1 συσκευή, οπότε δεν δουλεύει η πιο πρόσφατη έκδοση και θες μία προηγούμενη. Μπορείς να δεις αν έχεις gen1 ή gen2 συσκευή κατεβάζοντας από το market την εφαρμογή Ask Mr Pigfish

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάλλον το κατέστρεψα το δεύτερο κινητό μου ολοκληρωτικά!

Όπως κι αν το ξεκινήσω μου βγάζει μόνο το πράσινο ανθρωπάκι του Android - αδύνατον να φύγει έκτοτε από την οθόνη.

Η κάρτα microSD είναι άδεια. Πρέπει να έχω σβήσει με το clockWorkmod 3.0.1.4 αρχεία του κινητού επίσης στη προσπάθειά μου να επαναφέρω τη συσκευή. Απ' όσο καταλαβαίνω είχα μπερδευτεί με κάποια έκδοση του clockWorkmod νεότερη η οποία δεν δούλευε στο κινητό gen1 που αγοράστηκε στη Wind 15/12/2010.

Είχα σβήσει το clickworkmod το είχα εγκαταστήσει ξανά αλλά μου έβγαζε όταν πήγαινα να εγκαταστήσω καινούργια ROM μήνυμα ότι δεν είχε τα απαιτούμενα προνόμια privileges (αν θυμάμαι καλώς) πάει καιρός πίσω.

Αν και είχα εγκαταστήσει παλιά το πρόγραμμα οδήγησης της ZTE για Windows και δούλευε σωστά τώρα δεν επικοινωνεί με το κινητό παρά προσπαθεί να εγκαταστήσει τον οδηγό από το Windows market.

Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει πάλι ή παιδεύομαι τζάμπα και βερεσέ, διαβάζοντας μερικά sites μπερδεύομαι περισσότερο αντί για άκρη θολώνω, αν ναι που θα βρω αναλυτικά οδηγίες (είμαι πρωτάρης στα πράγματα);

 

Συγνώμη αν έγραψα το μήνυμα σε λάθος μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το ξεκινήσεις με volume- και πες μας τι βγαζει.

 

Είναι gen2 τώρα το κινητο ή gen1;

 

Σωνεται παντος... αλλα δεν ειμαι σε PC τωρα για οδηγιες...

 

Επίσης, ειχες κάνει upgrade σε gen2 κάποια στιγμή, και αν ναι, με TPT ή από windows;

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

gen1

Όπως κι αν το ξεκινήσω μου εμφανίζει το ανθρωπάκι και παραμένει στην οθόνη μέχρι την απομάκρυνση της μπαταρίας.

Η κάρτα microSD είναι σβησμένη.

 

Αρχικά τον Μάιο είχα εγκαταστήσει ROM από το cyanogenmod με το clockworkmod αλλά την επανέφερα ξανά με back up κατόπιν έσβησα το clockworkmod από το κινητό και τον φάκελο του και ότι σχετικό αρχείο είχα κατεβάσει για τη διαδικασία αυτή. Όλα δούλευαν κανονικά μετά.

 

Πριν δυο βδομάδες αποφάσισα να ασχοληθώ ξανά με το κινητό εγκαθιστώντας τη νεότερη stable έκδοση από το cyanogenmod, ακολούθησα όλα τα βήματα που είχα κάνει στο αλλά στο τελευταίο μενού εκεί που έπρεπε να εγκαθιστά αμέσως μετά τη νέα ROM (δεν υπάρχει άλλο μενού κατόπιν) μου εμφάνιζε ένα μήνυμα don't have the privilege κάτι τέτοιο, πάντως το 'privilege' το θυμάμαι και σταματούσε η εγκατάσταση.

Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι έσβησα μερικά αρχεία από το κινητό όταν μπήκα με το volume down + menu στο μενού με τα πορτοκαλί γράμματα.

Δεν μπορώ να μπω στο FTM, ούτε μπορούσα να μπω ακόμα κι όταν δούλευε το κινητό πριν σβήσω αρχεία, μάλλον φταίει που είχα σβήσει το clockworkmod.

Όταν συνδέω το κινητό μέσω usb με το laptop ενώ είναι εγκατεστημένος ο οδηγός της ZTE τα Windows προσπαθούν να βρουν τους οδηγούς για Android.

 

Sorry μεταφέρω αυτά που καταλαβαίνω όσο καλύτερα μπορώ.

 

Ευχαριστώ θερμά για την ανταπόκρισή σου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ: τα παρακάτω βήματα δεν είναι για να κάνουμε flash ότι βρεθεί μπροστά μας... μην ακολουθήσετε τον παρακάτω τρόπο update εκτός κι αν σας ζητηθεί... Τα παρακάτω αφορούν μόνο περιπτώσεις αντίστοιχες του leonard και μόνο μετά από συμβουλή.

 

@leonard. Θα κάνουμε flash το κινητό χωρίς να έχει το κινητό επάνω την μπαταρία και χωρίς να έχει ξεκινήσει το κινητό. Ο τρόπος αυτός χρησιμοποιείται μόνο από τεχνικούς για να γίνουν update πολλές συσκευές μαζί. Η όλη διαδικασία αν και μοιάζει με αυτή του πρώτου ποστ, είναι πολύ διαφορετική... οπότε μην μπερδευτείς με το πρώτο ποστ, απλά ακολούθησε τα παρακάτω βήματα.

 

Κατέβασε τα παρακάτω 3 αρχεία τα οποία αποσυμπιέζεις σε ξεχωριστούς φακέλους στο PC σου :

*) fix_program.zip

*) tpt.zip (MD5:40DA9C0C9CF63609895CAA585A739FD1)

*) driverinstaller.zip

 

Ακολούθησε τα παρακάτω βήματα:

 

1) βγάζεις την μπαταρία από το κινητό.

 

2) πατάς το power ΠΑΝΤΑ με την μπαταρία βγαλμένη. Το κινητό φυσικά δεν θα ξεκινήσει. Αφήνεις το power.

 

3) Πατάς το volume+ και το volume- μαζί. Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΚΙΝΗΤΟΥ. Κρατώντας τα πατημένα (μόνο volume- και volume+, όχι power button), συνδέεις το USB. Προσοχή και πάλι, δεν πατάς το power... ΜΟΝΟ τα volume+ και volume-, ΠΑΝΤΑ χωρίς μπαταρία. Κανονικά θα πρέπει το κινητό να μπει σε DFU mode (diagnostic interface). Από τα windows θα ακούσεις τον ήχο πως αναγνωρίστηκε καινούργια συσκευή, και από τον device manager θα δεις κάτι σαν το παρακάτω. Το κινητό θα είναι φυσικά κλειστό. Σε περίπτωση που χρειαστείς drivers, τρέξε το αρχείο driverinstaller.exe που κατέβασες.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20127&stc=1&d=1304794751

Να θυμάσαι σε ποια COM λέει πως έχει συνδεθεί το κινητό, σε εμένα είναι στην COM3 όπως βλέπεις.

Αν δεν μπορείς να μπεις σε DFU mode, τότε παράτα τα. Αν δεν μπορείς να μπεις σε DFU mode, πήγαινέ το για επισκευή και θα κάνουν αλλαγή συσκευής γιατί δεν θα μπορούν ούτε στην ZTE να βρουν τι έχει το κινητό... οπότε θα το αλλάξουν.

 

4) Από το folder fix_program, τρέχεις το USDL_P726CV1.00.00.exe και πατάς το θαυμαστικό μέχρι να σου εμφανίσει administrator, και πατάς ΟΚ

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19947&stc=1&d=1304430726

 

5) Πας Option-->port config και βάζεις στο Line1-DIAG το COM PORT που είδες από πριν (εμένα ήταν COM3 για παράδειγμα). Όλα τα άλλα line θα πρέπει να είναι NULL

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19948&stc=1&d=1304430726

 

6) Πατάς το SW Directory και επιλέγεις το folder tpt που έχει μέσα χύμα τα αρχεία που είχε το tpt.zip. Αφήνεις όλες τις υπόλοιπες ρυθμίσεις όπως τις βλέπεις στην εικόνα.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=21394&stc=1&d=1311794365

 

7) πατάς Start all και περιμένεις να τελειώσει

 

Μετά το τέλος τις διαδικασίας, μπορείς να βγάλεις το κινητό από το USB, να βάλεις την μπαταρία και να το ξεκινήσεις κανονικά... Αν όλα έχουν πάει καλά θα έχεις πλέον μία gen2 συσκευή, με αναβαθμισμένο android, 512ΜΒ κλπ... και με το CWM εγκατεστημένο και έτοιμο προς χρήση για όταν το χρειαστείς.

 

Αν θες να γυρίσεις σε gen1, just ask... αν και δεν βλέπω πλέον τον λόγο να θες να γυρίσεις σε gen1

 

Περιμένω νέα σου

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Κυριολεκτικά ά φ ω ν ο ς!

ΔΕΝ χρειάστηκε να τρέξω το driverinstaller.exe

 

Στο τέλος του τετάρτου βήματος θαυμαστικό > administrator > OK μου παρουσίασε το παρακάτω μήνυμα :

 

J:V880\Gen2_upgrade\v880_conversion_recovery\Orange_GEN2_136mb_system_no_oem_15mb_cache is not exist

 

σε ξεχωριστό παράθυρο και προς στιγμή ψάρωσα αλλά δεν υπήρχε άλλη επιλογή από το να πατήσω το OK του παραθύρου του. Στον J δίσκο είχα βάλει τα αρχεία που κατέβασα.

 

Στο τελευταίο παράθυρο απουσίαζε η ενότητα Action κάτω δεξιά με τις επιλογές Download, Backup NV, Restore NV αλλά δεν πειράζει!!!

 

Απίστευτα γρήγορη διαδικασία κάτω από δύο λεπτά μόνο 1 λεπτό και 9 δευτερόλεπτα έκανε μετά το Start all του έβδομου βήματος.

 

Μόλις πέρασα τις ρυθμίσεις του WiFi και συνδέθηκε κανονικά, δε νομίζω να αντιμετωπίσω προβλήματα από εδώ και πέρα.

 

 

@kogos > Ένα μεγάλο ευχαριστώ, είναι σαν να αγόρασα ένα επιπλέον κινητό σήμερα, υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που σου χρειαστεί στο μέλλον, το κινητό σου είναι πλέον gen2 και έχει γίνει gen2 με TPT method. (κι ας έγινε η διαδικασία από windows γιατί ήταν brickαρισμένο, τα αρχεία που έχουμε περάσει είναι TPT, ανορθόδοξος τρόπος για TPT βέβαια, αλλά το σώσαμε το μηχανάκι)

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ξεγραμμένο το είχα αυτή είναι η αλήθεια.

Μια βδομάδα τώρα περισσότερο από πείσμα διάβαζα όπου έβρισκα κάτι σχετικό αλλά με τις μηδαμινές μου γνώσεις μόνο απογοήτευση έπαιρνα.

Πραγματικά δεν περίμενα τόσο εύκολη διαδικασία με τίποτα.

Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Απλα Respect μου κολλησε κι εμενα στο πρασινο ανθρωπακι και με την διαδικασία του kogos ολα τελεια!! ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλησπερα παιδια και εγω το εκανα ετσι και εστρωσε το κινητο αλλα εχει λαθος εμει πως θα το φτιαξω για να το περασω ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και εγω το εκανα ετσι και εστρωσε το κινητο αλλα εχει λαθος εμει πως θα το φτιαξω για να το περασω ευχαριστω

 

Κάνε τα παρακάτω

 

... κατέβασε ένα Hex editor.

1) κάνε backup το ΙΜΕΙ σου...

2) άνοιξε το channel1.nvm με τον hex editor

3) δες πίσω από την μπαταρία πιο είναι το σωστό σου ΙΜΕΙ

4) To IMEI είναι σωσμένο ανάμεσα στα offset 0x1215 και 0x121C. Οπότε, πήγαινε στο offset 0x1215 για να βάλεις το σωστό

5) Στο 0x1215 βάλε το πρώτο ψηφίο και μετά αμέσως το Α. Για όλα τα υπόλοιπα, για κάθε ζεύγος ψηφίων πρέπει να τα γράφεις ανάποδα... Δηλαδή, αν το ΙΜΕΙ σου είναι 123456789012345 τότε στο 0x1215 πρέπει να βάλεις 1A 32 54 76 98 10 32 54.

6) Σώνεις το αρχείο και το κάνεις restore (επιλέγεις restore NV και RF/BT/IMEI/unLock info και πατάς το βέλος όπως όταν έκανες backup).

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...