Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι πολύ απλό το θέμα, επειδή εδω οι εταιρίες , είναι κοινωνικά ευαίσθητες και δίνουν το υπόλοιπο ποσό σε φιλανθρωπίες, Εδω να φανταστείτε τους πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα οτι σκέπτομαι να αγοράσω το πρόγραμμα , και τι θα γινει με το κλείδωμα του προγράμματος στο IMEI , γιατί θα αλλάξω Συσκευή σε 3 μήνες και μου είπαν ότι θα πρέπει να ΞΑΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ το πρόγραμμα σε προνομιακή τιμή βέβαια . Τα extra αυτά λεφτά βέβαια θα διατεθούν στα θύματα της Ιαπωνίας.

Για μένα πάντως με τέτοιες πολιτικές που ακολουθει η εταιρία , δεν αξίζει να τους δώσετε oύτε ένα cents.

Οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ για να μη πω κάτι ποιο χοντρό.

 

Ο λόγος που οι ελληνικοί χάρτες είναι πιο ακριβοί είναι γιατί για την Ελλάδα η χαρτογράφηση έχει γίνει από την geointelligence, που σημαίνει πως είναι πολύ πιο πλήρης (αυτό βέβαια αρκετοί το κατακρίνουν και λένε πως τελικά δεν έχουν περισσότερη λεπτομέρεια) ενώ για τους Ευρωπαϊκούς χάρτες χρησιμοποιούν τους ίδιους χάρτες που έχουν και τα άλλα συστήματα πλοήγησης (teleatlas κ.λ.π.). Οπότε, η Ελληνική εταιρία geointelligence θέλει να βγάλει λεφτά για τη χαρτογράφηση που έκανε.

 

Συμφωνώ όμως μαζί σου, η παλιά ngi που μετονομάστηκε σε geointelligence έχει εφαρμόσει πολλές κερδοσκοπικές μεθόδους. Αν θέλει να το ψάξει κανείς, μπορεί πολύ εύκολα να βρει πως είναι παράνομο να πληρώσει ο καταναλωτής/τελικός χρήστης για ένα λογισμικό που έχει αγοράσει γιατί απλά άλλαξε συσκευή. Εκτός αν το λογισμικό έχει αγοραστεί σε πακέτο προσφοράς μαζί με τη συσκευή. Απλό παράδειγμα: όταν αλλάζω PC πρέπει να ξαναγοράσω τα windows? όχι φυσικά γιατί απλά απαγορεύεται. Απλή ενεργοποίηση στο καινούργιο PC χρειάζεται. Η geointelligence όμως επιλέγει την κερδοσκοπική οδό. Είναι σίγουρο πως θα αλλάξει γιατί έχουν γίνει ήδη επώνυμες καταγγελίες, οπότε ότι προλάβουν και αρπάξουν

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποιοι χάρτες και ποιανού προγράμματος ενημερώνονται πιο συχνά?

Αυτό θα έπρεπε να μας απασχολεί βασικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω μια εφαρμογη για μετρηση του ογκου δεδομενων για ιντερνετ... δεν με νοιαζει να ειναι free η paid....απλα θελω την καλυτερη

Du Meter.

Πολλές επιλογές για καθημερινή ή μηνιαία κατανάλωση, για Wifi και 3g χωριστά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι μήπως βρέθηκε καμία εφαρμογή τύπου black list για το optimus 2x που να δουλεύει;

 

Με έχουν ζαλίσει. . .:mad:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι μήπως βρέθηκε καμία εφαρμογή τύπου black list για το optimus 2x που να δουλεύει;

 

Με έχουν ζαλίσει. . .:mad:

Easy Filter, Mr. Number Call Block ή πας στην επαφή που θες να κάνεις block πατάς Πλήκτρο Μενού > Επιλογές > Αποστολή κλήσεων απευθείας στον αυτόματο τηλεφωνητή ή περιμένεις να βγει η Cyanogenmod 7 που έχει blacklist στο μενού των κλήσεων στις ρυθμίσεις. Απλά να ξέρεις ότι προλαβαίνει να χτυπήσει μια φορά πρώτα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Du Meter.

Πολλές επιλογές για καθημερινή ή μηνιαία κατανάλωση, για Wifi και 3g χωριστά.

 

Traffic Counter Pro και από τη μεριά μου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο Igo πως βαζεις χαρτες.....?

πχ κατεβασα τον Teleatlas.Eu.2010.12(q4) μεσα στον φακελο εχει το αρχειο Greece83TA_2010.12_110210.fbl.. το βαζω στο φακελο maps αλλα δεν φαινεται να το διαβαζει...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Easy Filter, Mr. Number Call Block ή πας στην επαφή που θες να κάνεις block πατάς Πλήκτρο Μενού > Επιλογές > Αποστολή κλήσεων απευθείας στον αυτόματο τηλεφωνητή ή περιμένεις να βγει η Cyanogenmod 7 που έχει blacklist στο μενού των κλήσεων στις ρυθμίσεις. Απλά να ξέρεις ότι προλαβαίνει να χτυπήσει μια φορά πρώτα.

 

Τελικά μάζεψα τις κλήσεις που με "ενοχλούσαν" και τις έβαλα στη προώθηση τηλεφωνητή .

με τις αποκρύψεις όμως τί γίνεται;

δουλεύουν, έστω και να χτυπάει μια φορά και μετά να τους πετάει σε κατηλημένο, οι άνωθεν εφαρμογές;

ρωτώ για να μη κατεβάζω τσάμπα. . .;)

 

Τελικά κατέβασα και τις 2 αλλά καμία από τις 2 δε πετάει σε κατηλυμένο τα νούμερα- κλήσεις που είναι με απόκρυψη!!

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι χάρτες και ποιανού προγράμματος ενημερώνονται πιο συχνά?

Αυτό θα έπρεπε να μας απασχολεί βασικά.

 

θα συμφωνήσω μαζί σου, είναι το πιο ουσιαστικό αλλά πρέπει να υπολογίζουμε και λίγο τις υπόλοιπες υπηρεσίες που μας παρέχουν τα προγράμματα..δηλαδή το να ξανα αγοράζεις το πρόγραμμα γιατί άλλαξες κινητό είναι τσάμπα λεφτά και άδικο.

Link to comment
Share on other sites

δουλεύουν, έστω και να χτυπάει μια φορά και μετά να τους πετάει σε κατηλημένο, οι άνωθεν εφαρμογές;

ρωτώ για να μη κατεβάζω τσάμπα. . .;)

Ναι, κατέβασε το Easy Filter που είναι και πιο απλό.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

http://www.navimania.gr/showthread.php?p=300798#post300798 το dont panic θα κυκλοφορήσει και σε κάρτα μνήμης για όσους αλλάζουν συχνά συσκευές.ο χρήστης θα μπορεί να επιλέγει την κάρτα μνήμης που θα κλειδώσει το λογισμικό. επίσης τα 39,9€ ή 49€ μετά τις 31/5 είναι για αναβαθμίσεις χάρτη χωρίς χρονικό περιορισμό,ενώ τα 12,99€ των ευρωπαϊκών χαρτών δε περιλαμβάνουν αναβάθμιση.H gi με τα μέχρι τώρα δεδομένα αναβαθμίζει το χάρτη μια φορά το χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το LG Optimus One, μου έδωσαν απο το κατάστημα που το αγόρασα ένα χαρτί το οποίο είχε οδηγίες πως να εγκαταστήσω δωρεάν τους χάρτες στο κινητό μου με το NDrive.Δυστυχώς το χαρτί το έχασα,μπορείτε να βοηθήσετε?
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω μια εφαρμογη που οταν ακουω μουσικη με το bluetooth να φενεται το ονομα του τραγουδιου που παιζει στο κινητο στην οθονη του bluetooth,γινεται?

 

κανεις δεν ξερει? και επισης θα ηθελα να μου πειτε τι ρυθμισεις πρεπει να κανω απο τον υπολογιστη στο ημερολογιο του gmail καθως με το smooth calendar δεν μου εμφανιζει στο κινητο τα συμβαντα που εχω βαλει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατέβασε το Easy Filter που είναι και πιο απλό.

 

Δε δουλεύει στο optimus x2.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά για να καταλάβω και εγώ ,άλλα που είναι το ευχαριστο, ότι θα ξαναπληρωνω 20 ευρώ για να βάλω το πρόγραμμα σε μια άλλη συσκευή ή κάρτα μνημης.Δηλαδή αυτό δεν είναι κοροϊδία; Δηλαδή είναι σαν να πάω να πάρω μια τηλεόραση για το σπίτι μου και να μου πούνε ότι μπορεις να την χρησιμοποιείς μόνο στο σαλόνι και αν θελεις να την μεταφερεις στο υπνοδωμάτιο θα πρέπει να ξαναπληρωσεις την μισή τιμή . Τι θα λέγατε στο συγκεκριμένο κατάστημα, ένα μεγάλο άντε γεια. Το ίδιο ακριβως θα πρέπει να πούμε και στην ginius driver.Γιατί αν αυτό δεν είναι παράνομο (που κατά την γνώμη μου είναι) είναι τουλάχιστον κερδοσκοπικό.το κοστος για την μεταφορά σε άλλη κάρτα μνημης ή άλλο imei αν δεν είναι μηδενικό είναι σίγουρα ελάχιστο και δεν δικαιολογεί τα 20 ευρώ.Εμεις έχουμε την δύναμη γι αυτό δεν πρέπει να αφήνουμε της εταιριες να κάνουν ότι θέλουν.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kατά την γνώμη σου πως θα έπρεπε να είναι κλειδωμένο το λογισμικό; Εγώ θα προτιμούσα να ήταν κλειδωμένο στο google λογαριασμό αλλά έτσι δεν έχει καμμιά προστασία.π.χ. εγώ έχω αγοράσει εφαρμογές στο hd2 μέσω market enabler και τις χρησιμοποιώ και στο liquid metal μιας και έχω και εκεί τον ίδιο λογαριασμό gmail και το market με άφησε να τις κατεβάσω και να τις εγκαταστήσω κανονικά.

όσο για την τηλεόραση το παράδειγμα το θεωρώ κάπως άκυρο.γιατί παίρνεις όλο το αντικείμενο σε άλλο μέρος και όχι μέρος αυτού.είναι σαν να αγοράζεις π.χ. μια άδεια ενός προγράμματος για τον υπολογιστή στο σαλόνι και να θέλεις να το χρησιμοποιείς δωρεάν και νόμιμα και στον υπολογιστή στο υπνοδωμάτιο.το ότι βέβαια πρακτικά μπορεί να γίνεται αυτό,είναι άλλη υπόθεση...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Kατά την γνώμη σου πως θα έπρεπε να είναι κλειδωμένο το λογισμικό;

 

Σίγουρα πάντως και η λύση της κάρτας δεν είναι η καλύτερη. Πχ, το Atris και το Optimus2X έχουν εσωτερική μνήμη (την βλέπει σαν εξωτερική κάρτα το λειτουργικό) και μαζί με την κανονική κάρτα μνήμης είναι σαν να βλέπει στην ουσία δύο κάρτες μνήμης. Το DontPanic όμως δουλεύει μόνο στην εσωτερική. Στην εξωτερική δεν τρέχει καν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ισως ήταν λίγο υπερβολικό το παράδειγμα αλλά ήθελα να δώσω έμφαση στο μεγεθος της κορόιδιας..Εδώ η adobe όταν έκανα απεγκατάσταση το photoshop για να το βάλω σε καινούριο υπολογιστή στο γραφείο, το μόνο που μου ζήτησε ήταν αν θέλω να διαγράψω το κλειδί από τον συγκεκριμένο υπολογιστή.Έτσι απλά και όμορφα έκανα την εγκατάσταση στο νέο pc .Δεν πιστεύω ότι μπορεί καποιος να αμφισβητηση την σοβαρότητα της adobe.Αλλά φαίνεται εδώ στην Ελλάδα ήμαστε πιο μαγκες από τα γατάκια της adobe.

Οσο αφορα το κλειδωμα δεν ειναι δικο μας θεμα πως θα προστατευτει η εταιρια απο την πειρατια. Εμεις ημαστε καταλωτες και το μονο που θελουμε ειναι την καλυτερη δυνατη εξυπηρετηση για τα λεφτα που δινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το iGo που εχετε εσεις εχει Ελληνικο μενου;Κι αν ναι μπαινει σαν εξτρα ή το εχει το προγραμμα;

Η αληθεια ειναι οτι δεν με ενοχλει το Αγγλικο μενου αλλα το οτι μου βγαζει στην πλοηγηση τους δρομους με Αγγλικους χαρακτηρες.Δηλαδη π.χ. την Σαμου την γραφει Samou.Στην πλοηγηση ομως οχι οταν πληκτρολογω να βρω μια οδο.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο προγραμματάκι να στέλνει μήνυμα σε όποιον καλεί όταν η συσκευή είναι κλειστή ή σε flight mode υπάρχει???
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμματακι για samsung galaxy s οπου να με ειδοποιει αν εχω χασει καποια κληση η μηνυμα,ενω ειναι σε κατασταση αναμονης?Το htc magic οπου ειχα πριν,αναβοσβηνε το trackball κ ετσι ηξερα αν ειχα χασει κατι.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμματακι για samsung galaxy s οπου να με ειδοποιει αν εχω χασει καποια κληση η μηνυμα,ενω ειναι σε κατασταση αναμονης?Το htc magic οπου ειχα πριν,αναβοσβηνε το trackball κ ετσι ηξερα αν ειχα χασει κατι.

Δοκιμασε το missed call απο το μαρκετ.

Ειναι και για κλησεις και για μηνυματα και για καποια αλλα ακομα γεγονοτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμματακι για samsung galaxy s οπου να με ειδοποιει αν εχω χασει καποια κληση η μηνυμα,ενω ειναι σε κατασταση αναμονης?Το htc magic οπου ειχα πριν,αναβοσβηνε το trackball κ ετσι ηξερα αν ειχα χασει κατι.

 

Πολυ καλο ειναι και το NoLed το οποιο (νομιζω πως) εχει φτιαχθει ειδικα για την συσκευη μας.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει να αναβοσβηνει καποιο πληκτρο η να υπαρχει καποια φωτεινη ενδειξη που να σε ειδοποιει,χωρις να χρειαζεται να ενεργοποιω εγω την αρχικη οθονη του κινητου.Ξερετε αν το κανουν οι 2 παραπανω εφαρμογες που μου προτεινατε?
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει να αναβοσβηνει καποιο πληκτρο η να υπαρχει καποια φωτεινη ενδειξη που να σε ειδοποιει,χωρις να χρειαζεται να ενεργοποιω εγω την αρχικη οθονη του κινητου.Ξερετε αν το κανουν οι 2 παραπανω εφαρμογες που μου προτεινατε?

 

Εμενα αυτο που με ειχε βολεψει περισσοτερο οταν ειχα συσκευη που δεν ειχε ledακι για να με ειδοποιει ηταν αυτο https://market.android.com/details?id=com.p0w4.ledMeKnow&feature=search_result

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...