Jump to content

Nitdroid (Android) στο Νokia N900


anapospastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να περάσω αυτό http://xuggs.blogspot.com/ αλλά μόλις πατάω την εντολή: bzip2 -d gingerbread_update1.tar.bz2 μου βγάζει μήνυμα: bzip2:Can't open input file gingerbread_update1.tar.bz2: No such file or directory. Ο φάκελος MyDocs που λέει στην αρχή να βάλω τα αρχεία δεν είναι ο φάκελος N900 του κινητού;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρώτα άνοιξε το τερματικό και δώσε ως root apt-get install bzip2

Μετά μπες στον κατάλογο που έχεις τα αρχεία και ακολούθησε την διαδικασία, για να είσαι σίγουρος ό,τι είσαι στο σωστό κατάλογο δώσε ls και θα δεις τα περιεχόμενα του..

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το site σας και καλωσορισα :)

θα ηθελα να σας πω οτι απο την παρασκευη προσπαθω να κανω install το nitdroid μα κανενα αποτελεσμα. δοκιμασα σχεδον ολα τα site και μου κολλαει ειτε εδω 'download nitdroid-0.0.8-Popov.tar.bz2 ... ' η απλα δεν κατεβαινει,δοκιμασα και απο το PC μου και παλι τιποτα. ολοι μou λενε σε πιο site να μπω μα απο κει και περα δεν ειναι ολα ροδινα. αν μπορειται σας παρακαλω να μου πειτε βημα βημα θα σας ειμαι ευγνωμων.

From N9
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν περιμένεις αρκετά ώσπου να κατέβει. Το άφησες δηλαδή πάνω από μισή ώρα και δεν προχώρησε;
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

οχι μισι φιλε μου αλλα 5 ωρες και γραφει bailing ou connection time out και το ιδιο και στο PC μου.
From N9
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα και κατεβαίνει κανονικά. Δες αυτή τη σελίδα που έχει κι ένα mirror και τσέκαρε μήπως υπάρχει πρόβλημα με τη σύνδεση σου στο internet ή κάποιο antivirus που σου κάνει blocking.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω κανονικα φιλε. root μετα apt-get install nitdroid-installer. περιμενω και μετα κανω update με το ling που μας δινει. μετα γραφω nitdroid και εκει αρχιζει κανει το πρωτο ...done το δευτερο σταδιο ...done και μετα στο Popov -0.0.8.tar.bzip2 κολλαει εκει . ποσες ωρες να το αφησω ??? Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
From N9
Link to comment
Share on other sites

Συνδέσου με άλλο ρούτερ και ξανατρέξε nitdroid. Κάτι απ αυτά που γράφω παραπάνω έχεις.

 

(greeklish και πολλαπλά συνεχόμενα posts απαγορεύονται)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τώρα είδα το μήνυμα σου. Αν μπορείς σε παρακαλώ βοήθησε με το το Nitdroid πως το χρησιμοποιώ. Ευχαριστώ. Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
From N9
Link to comment
Share on other sites

Με το χέρι θα ήταν μία απάντηση. Διευκρίνησε τις ερωτήσεις σου γιατί μπορώ να απαντάω ό,τι θέλω:p και καλά θα ήταν να διαβάσεις εδώ το θέμα ή στα wiki που σε παρέπεμψα.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη το νιτροιτ(αντροιτ) στο κινητο μου το '0.0.9' απλα θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται αν μπορω να στελνω μυνηματα, αν μπορω να εχω επαφες, κλησεις ,φεησμπουκ, κ.λ.π και δεν γνωριζω αν ειναι το τελευταιο νιτροιτ που εχω εγκαταστησει.Συγνωμη αν σας κουραζω αλλα εχω ηδη κοιταξει αρκετα και δεν βρηκα κατι.Ευχαριστω

 

Και κατι τελευταιο φιλε αναποσπαστε.... Εκτος απο αυτην την εγκατασταση που εχω ηδη κανει θα πρεπει να εγκαταστησω κατι αλλο? λειπουν καποια κομματια που πρεπει να εγκαταστησω η αυτο ειναι και μονο το νιτροιτ?ευχαριστω και παλι και ευχομαι να εχουν τελειωσει οι απορειες μου αλλα δεν το νομιζω ειμαι σιγουρος οτι κατι θα εμφανιστει :)

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
From N9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nitdroid N11 "Vostok" is out

 

Μετά από "αδιάκοπο testing" και το καλό παιδί που έκανε leak την testing version ο Alexey αποφάσισε να βγάλει επίσημα πλέον την καινούρια έκδοση του nitdroid.

 

Τι έχουμε:

 

- New Gapps preinstalled (market should be downloaded automatically after login to google account)

- USB Mass Storage support

- Accelerometer 'agressive mode' for games.

- Wi-Fi RSSI fixed (signal strength icon in status bar)

- Video playback (youtube, mediaplayer) fixed

- Ofono 0.45. Improved ofono/ril startup logic in init.rc script (no endless no-network anymore)

- ElectronBeam effect

- Latest media from CyanogenMod (ring-tones, notification sounds etc)

- Emergency reboot (press shift+Fn(blue arrow) + R + B on hw keyboard for quick reboot without confirmation)

 

Known issues:

- Market fix wouldn't work anymore. I hope solution will be found by community:)

 

Πηγή από το nitdroid forum και το link για να την κατεβάσετε.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Nitdroid N11 "Vostok" is out

 

Μετά από "αδιάκοπο testing" και το καλό παιδί που έκανε leak την testing version ο Alexey αποφάσισε να βγάλει επίσημα πλέον την καινούρια έκδοση του nitdroid.

 

Τι έχουμε:

 

- New Gapps preinstalled (market should be downloaded automatically after login to google account)

- USB Mass Storage support

- Accelerometer 'agressive mode' for games.

- Wi-Fi RSSI fixed (signal strength icon in status bar)

- Video playback (youtube, mediaplayer) fixed

- Ofono 0.45. Improved ofono/ril startup logic in init.rc script (no endless no-network anymore)

- ElectronBeam effect

- Latest media from CyanogenMod (ring-tones, notification sounds etc)

- Emergency reboot (press shift+Fn(blue arrow) + R + B on hw keyboard for quick reboot without confirmation)

 

Known issues:

- Market fix wouldn't work anymore. I hope solution will be found by community:)

 

Πηγή από το nitdroid forum και το link για να την κατεβάσετε.

απο που το κατεβαζουμε αυτο;απο μαεμο η απο nitdroid?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται από maemo. Εδώ ο οδηγός.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα τηλεφωνημάτων και sms δεν αναφέρει αν έχει λυθεί.

Με τον Power Kernel δεν παίζει πρόβλημα εγκαταστασής???

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει τι περιέχει η καινούρια έκδοση. Αν είδες κάποια προηγούμενα post μου γράφω ότι σύμφωνα με τον ίδιο επόμενη δουλειά είναι να φτιάξει τις λειτουργείες τηλεφώνου. Με το power kernel δεν υπάρχει πρόβλημα, μόνο που πρέπει να προσέξεις τα αρχεία που υπάρχουν στο /etc/multiboot.d/ για να μπορέσεις να μπουτάρεις στο power kernel.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αναφέρει αλλά δεν λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς να πάρεις τηλεφωνα.

Απο ότι είδα στον οδηγό που δίνεις γράφει τι να κάνεις με το Multiboot,αρα κανεις κάτι αντιστοιχο και για τον power kernel?

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

@ anapospastos (η οποιο αλλο παιδι γνωριζει):

 

Η υλοποιηση του Android 2.3 , σε ποια συσκευη ειναι "πληρεστερη" και πιο σταθερη?

Στο N900 ή στο HD2?

 

 

edit: σε ευχαριστω για την απαντηση anapospastos ;)

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

@tempelakos

 

Έχει αναφερθεί τόσες φορές ότι τηλέφωνα μπορείς να πάρεις και να δεχτείς κανονικά αλλά δεν δουλεύει το μικρόφωνο(άρα δεν σε ακούει ο άλλος) λόγω του mediaserver που κρασάρει. Αν συναντήσεις πρόβλημα με το oc και τα multiboot items στείλε μου pm να σου πω.

 

@ThePRODIGY

 

Μάλλον του hd2 αφού εμείς δεν έχουμε τις λειτουργίες τηλεφώνου ακόμη και έχουμε και κάποιες (μικρές πλέον) αστάθειες.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

@tempelakos

 

Έχει αναφερθεί τόσες φορές ότι τηλέφωνα μπορείς να πάρεις και να δεχτείς κανονικά αλλά δεν δουλεύει το μικρόφωνο(άρα δεν σε ακούει ο άλλος) λόγω του mediaserver που κρασάρει. Αν συναντήσεις πρόβλημα με το oc και τα multiboot items στείλε μου pm να σου πω.

 

Το ξέρω οτι έχει αναφερθεί!!!! Λάθος δικό μου έτσι πως το ρώτησα :):):). Δεν αναφέρεται στα fix αν κατάφεραν να διορθώσουν το κρασάρισμα σε αυτή την έκδοση,γιατί είχαν πει στο παρελθόν ότι δουλεύουν στο να ξεπεράσουν και αυτό το πρόβλημα.

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα υποτίθεται ότι θα ξεπεραστεί στην επόμενη έκδοση. Πριν λίγο πάντως βλέποντας ένα post στο tmo δοκίμασα να πάρω κάποιον τηλέφωνο και με άκουγε αλλά η ποιότητα δεν ήταν καθόλου καλή. Δεν ξέρω αν γινόταν πάντοτε αυτό, δεν είχα μπει καν στο κόπο να δοκιμάσω.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν κολλαει ηεγκατασταση στο popov.tar.bz2 τι κανουμε;ξερει κανεις;20 λεπτα περιμενα αλλα τιποτα.με τον ιδιο installer (0.2.7.) παλιοτερα κατεβηκε αμεσως.τωρα ομως κολλαει.
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν κολλαει ηεγκατασταση στο popov.tar.bz2 τι κανουμε;ξερει κανεις;20 λεπτα περιμενα αλλα τιποτα.με τον ιδιο installer (0.2.7.) παλιοτερα κατεβηκε αμεσως.τωρα ομως κολλαει.

 

Μπορεί να αργεί επειδή έχει μεγάλο traffic στον server και δε δίνει υψηλή ταχύτητα. Να κολλάει όμως δε το νομίζω.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Κάποια updates:

 

http://downloads.nitdroid.com/e-yes/ofono047_oril008.tar.bz2 - ofono 0.47, ofono-ril 0.0.8

http://downloads.nitdroid.com/e-yes/DroidSansArabic.ttf - arabic font, put it under /system/fonts directory (αδιάφορο εκτός αν είστε άραβας:lol:)

http://downloads.nitdroid.com/e-yes/android.software.sip.voip.xml - SIP/Voip "enabler". Should be placed in /system/etc/permissions/

http://downloads.nitdroid.com/e-yes/N11_market_fix.tar.bz2 - Market fix

 

Και απ το git βλέπω ότι:

 

-SIM Manager events refactored. IMEISV request support

-USSD user-request support

-Improved USB connection/charging status

Edited by anapospastos
προσθήκη update
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πέρασα το market fix κ market δεν είδα πουθενά.

Θέλει κάποια άλλη ενέργεια, για να εμφανιστεί;

Πάντως το project πλέον έχει πάει πολύ μπροστά.

 

Sent from my Nokia N900 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...