Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

άρα Ομονοια και πάλι Ομόνοια;)

 

Oxι, γιατι Ομονοια ΔΕΝ βρισκεις original εξαρτηματα (πολυυυ δυσκολο).

 

pds και παλι pds (δυστυχως)

 

EDIT: εκτος αν εννοεις να βρω το κινητο απο Ομονοια.

και παλι δυσκολο... βεβαια αν το βρω θα δωσω 80-90 μαλλον. Αλλα και ΑΝ το βρω... θα ειναι μαλλον refurbished και σιγουρα οχι "βιτρινατο"

 

 

ΥΓ: Γιωργο, πηγαινε Ομονοια...και αν βρεις 8910i τι να σου πω ρε κερατουκλη θα εισαι μαγκας.

Οπως ειπα μια φορα πετυχα το γκρι (δεν ηξερα τοτε πως να ξεχωρησω τα refurb) στα 80 αν θυμαμαι καλα. Πριν 2 χρονια αυτο.

 

Σιγουρα θα εχουν περασει κι αλλα απο εκει... αλλα ειναι να εισαι την σωστη στιγμη στο σωστο σημειο και να εισαι τυχερος να ειναι original το εργαλειο...

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοουσα σε περιπτωση που βρεις τη συσκευη συμφέρει!

 

Διαφορετικα τους αφηνεις ενα τηλεφωνο και μολις πεσει στα χερια τους σε καλουν!

 

Το ειχα κανει σε ενα μαγαζι στο Παγκρατι παλια για 6510!Σωστοι επαγγελματιες έτσι?

 

Με επαιρναν μια φορά τη βδομάδα για ενημέρωση μέχρι που βρέθηκε..

 

Από ebay και τα σχετικά sites δέ συμφέρουν τα ανταλλακτικά?

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

ναι εννοουσα σε περιπτωση που βρεις τη συσκευη συμφέρει!

 

Διαφορετικα τους αφηνεις ενα τηλεφωνο και μολις πεσει στα χερια τους σε καλουν!

 

Το ειχα κανει σε ενα μαγαζι στο Παγκρατι παλια για 6510!Σωστοι επαγγελματιες έτσι?

 

Με επαιρναν μια φορά τη βδομάδα για ενημέρωση μέχρι που βρέθηκε..

 

Από ebay και τα σχετικά sites δέ συμφέρουν τα ανταλλακτικά?

 

 

τα πιο πολλα ανταλλακτικα απο ebay (μην πω ΟΛΑ) ειναι απο Κινα.

 

Δυο φορες πηρα ανταλλακτικα απο Κινα... δεν θελω να το θυμαμαι:cry:

 

επισης..οταν λεω για Ομονοια δεν λεω για τα γνωστα μεγαλα μαγαζια (kaizer / buy&sell κλπ)... αυτοι δεν ασχολουνται καν με τετοια παλια μοντελλα.

 

Μιλαω για κανονικες τρογλες... μαγαζακια που εχουν οι (πολυ συμπαθεις κατα τα αλλα) Πακιστανοι/Αιγυπτιοι.. που να αφησεις τηλεφωνο σε αυτους και πως να συννενοηθεις.. :P

 

Σε αυτα τα "καταγωγια" ομως βρισκεις ενιοτε πραγμα. Προχθες που πηγα βρηκα P900 και P990 ;)

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

πέρα απο αυτους υπάρχουν και 2-3 γέροι!με παλιά κομμάτια μόνο στη βιτρίνα!
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα "καταγωγια" ομως βρισκεις ενιοτε πραγμα. Προχθες που πηγα βρηκα P900 και P990 ;)

 

Πόσο περίπου τα είχες βρει; Όταν είχαν βγει ήθελα ένα αλλά ποτέ μου δεν πήρα :p...

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

H τιμη για το P900 ηταν αστεια... 150 ευρω (!) ελπιζω να ηταν πιωμενος.

 

Το P990 στα 70 (η 80 , δεν θυμαμαι)

 

Και τα δυο φαινονταν σε καλη κατασταση. Τα ειδα σε 2 διαφορετικα μαγαζια, αλλα πολυ κοντα μεταξυ τους. Ενα στενο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω το penny arcade απο την αρχη, και επεσα πανω σε αυτο στα archives του 2003 :lol:

 

http://art.penny-arcade.com/photos/215220299_dR2bJ-L-2.jpg

 

απλα ειπα να το αφησω εδω :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα θα σκασω τα πρωτα 40 ευρω για το 8910i

 

Βρηκα μια "καλη προσφορα" για ολο το κατω μερος (πορτακι) μαζι με το ασημενιο badge που κουμπωνει στο πορτακι απο πισω.

 

Κανονικα δεν πωλουνται μαζι... πρεπει να βρεις το badge ξεχωριστα.

Και φυσικα Ελλαδα δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ , αλλα και σε ebay δεν βρηκα κατι...

 

Εννοειται ειναι τιτανιο, γνησιο το πορτακι (το ειδα απο κοντα χθες).

 

Επισης ο τυπος μου ειπε πως για το μικροφωνο που δεν λειτουργει , το πιθανοτερο ειναι να φταιει το flex cable (συνδεσμοταινια) και οχι το μικροφωνο το ιδιο.

 

Χθες πηρα μικροφωνο (5.40 ευρω), αλλα καλου κακου λεω μεσα στον μηνα να παρω και απο PDS και ενα flex cable.. ειναι ομως ακριβο (35 ευρω μου αφηνει το original)...

 

Mετα απο αυτα θα χρειαζομαι μεσαιο πλαισιο (το εχω βρει σε 2-3 καταστηματα απο skroutz γυρω στο 35αρι και αυτο)

 

Οποτε... θα ματωσω κανονικα. Αλλα αξιζει ρε γμτ!!!

 

Θα ανεβασω φωτο με το πορτακι αργοτερα μολις το παρω.

 

cheers φιλοι του Φ.Α.Κ.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πηρα το πορτακι με το Badge απο πισω και πηρα και πληρη προσοψη με πληκτρα για το 7250.

Ολα τα κομματια original απο PDS Kαλλιθεας.

 

Βεβαια..νομιζω η σκουρα μπλε προσοψη του 7250 ειναι πιο ωραια απο την μωβ που πηρα αλλα αυτην ειχε μονο!

 

Anyway, 40 το πορτακι με το badge (μου ειπε πως πλεον δεν υπαρχει αλλο κομματι ασημενιο πουθενα) και 15.90 η πληρης προσοψη 7250 (μπρος , πισω , πληκτρα)

 

Πλεον δεν θα σας πρηζω με συνεχη Updates , θα ξαναβαλω φωτο οταν θα εχει ολοκληρωθει το 8910i μου , να το θαυμασουμε παρεα :p

 

ENEMA, πλεον μετα το flip, χρειαζομαι σιγουρα μεσαιο πλαισιο (δυσκολο να βρω original), και ισως συνδεσμοταινια (flex cable).

 

Εχω θεμα και δεν με ακουει ο αλλος οταν μιλαω. Μου ειπαν στο PDS πως 80% ειναι θεμα συνδεσμοταινιας και 20% μικροφωνου.

Μικροφωνο πηρα χθες.. λεω αυριο να παω να παρω και flex cable να ειμαι σιγουρος γιατι θα το παω σε τεχνικο της Νοκια (Χαμοστερνας).

 

http://i193.photobucket.com/albums/z196/hellasisgreece/05042011031.jpg

 

photo by : Nokia Tube (5800XM) @ 2mp :p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

To 91 το τελειωσε το rebuild?βλεπω εχεις προσθεσει πολλα νεα κομματια στη συλλογη,ολα ωραια!

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

To 91 το τελειωσε το rebuild?βλεπω εχεις προσθεσει πολλα νεα κομματια στη συλλογη,ολα ωραια!

 

ειναι κομπλε το ν91.

 

μερικες μικρες πινελιες και θα αντικαταστησει το 5800ΧΜ μου:D

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

χελλοoυ guys 'n girls!!

 

περασα τυχαια εξω απο ενα καταστημα σημερα που ειχε ταμπελα nokia care. λεω εδω ειμαστε! μπηκα να ρωτησω ποσο κοστιζει η προσοψη για το 3250. το τζαμακι, το πανω μερος και το καπακι μπαταριας 15€. ΚΥΡΙΛΕ!!!(αν και υποθετω οτι μπορω να τα βρω λιιιιιγο φθηνοτερα)

βγαινοντας ειπα να ρωτησω και για νεα προσοψη για το 6260. full full Ομως! ο,τι αλλαζει απο προσοψη! ποσο μου απαντησε λετε???

 

170€:X

 

:lol::lol::lol:

 

του λεω ΟΟΟΟΟΟΟΟΚ!!! με 170€ παιρνω καινουργιο κινητο. του λεω παρακατω δε παιζει? τσουκ μου λεει...:ninja:

 

γμτ, και θελω να αναστησω στο 6260 που ειναι ξεχαρβαλομενο:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι τόσα μα τόσα πολλά για τις προσόψεις μόνο. Πάρε τηλέφωνο και σε αλλά της Nokia και ρώτα, τις αλλάζουν τις τιμές από μαγαζί σε μαγαζί.

Καλά 170€ ακόμη και το Ε71 μου που είναι με ανοξείδωτο ατσάλι οι προσόψεις έχει 110€ κάποια περίοδο μου είχαν πει και 80€ για όλα. Τώρα μπορεί και λιγότερα... Κοίταξε το καλύτερα.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι του το πίσω και το πλαίσιο της οθόνης γύρω από τα πλήκτρα είναι μόνο. Το μεσαίο πλαίσιο και το "νύχι" από κάτω πλαστικά.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Οχι, κανονικα η προσοψη του 6260 (αν μιλαμε για το παλιο 6260 δλδ) ερχεται με καλωδιοταινειες πανω-κατω και κατι αλλα μαρτζαλα τζαρτζαλα που ανεβαζουν το κοστος. Δεν ειναι μονο τα πλαστικα δλδ.

 

Στο ebay in fact, ειχα βρει και ηταν μαλιστα σχεδον pre-assembled (πανω και κατω μερος), δεν ερχοντουσαν ξεχωριστα τα parts (δλδ εσυ εβαζες μονο οθονη-πλακετα-κουμπια και τελος). Εχει και αυτη την περιεργη οθονη που γυρναει και ανεβαζει το complexity και τον αριθμο parts, με αποτελεσμα να την κανει ψιλοακριβη σε σχεση με τα 2 καπακια μονο που περνουν τα αλλα κινητα....

 

Παντως το 6260 παιζει να ειναι το μονο κινητο που νιωθω οτι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να κανω restore....

 

εδιτ, αναφερομαι σε πιο πανω ποστ! απαντησατε ενω εγραφα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ έτσι λογικό να έχει 110άρι, αλλά και πάλι 170€ πολλά μου φαίνονται. Και στο Ε71 το μεσαίο πλαίσιο από την Nokia αν τα άλλαζα θα ερχόταν με το vibrator, το ηχείο και τις υποδοχές για τα βίσματα φόρτισης-ακουστικών. Σαφώς λιγότερα από το 6260, αλλά λέω ξανά πολλά τα 170.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Tα 170 ειναι οντως παρα πολλα. Εχει και πολλα parts ομως. Eιναι 4 βασικα πλαστικα + καπακι μπαταριας + τζαμακι καμερας + ενα πλαστικο που εχει γυρω-γυρω + τον μηχανισμο ανοιγματος (που εκει βασικα ανεβαινει το κοστος) + πανω πληκτρολογιο + κατω πληκτρολογιο, ενω επιπλεον πρεπει να το ανοιξεις/δεσεις εσυ (εγω προσπαθησα αλλα τα παρατησα, ηθελε και αλλο εργαλειο εκτος απο torx), και γενικα εχει πολλη φασαρια.

 

Κανα 80αρι για pre-assembled full housing φανταζομαι οτι θα ηταν καλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και παλι ειναι πολλα τα χρηματα. θα δω ebay να βρω κατι οικονομικο. αλλιως το αφηνω ως εχει:(

 

βασικα, θελω να το αναστησω, γιατι λειτουργικα ειναι στην ΠΕΝΑ και ειμαι συναισθηματικα δεμενος μαζι του :rolleyes:

αυτο το ασχημο κινητο, για πολλους, εγω το λατρευω:D

 

θα παω και σε νοκια care στη Θεσσαλονικη. να δω τι θα μου πουν και εκει:worry:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

:oops:

 

τα εχω βαλει στη λιστα για αγορα:lol: πληκτρολογιο εχω (μαυρο) οποτε δε χρειαζεται να αγορασω. μια χαρα ειναι.

 

αντε να μασω κανα €, να το παρω αποφαση και προχωραω στην αγορα τους:cool:

Link to comment
Share on other sites

Και με κάπου στα 20€ αν είναι αυθεντικά τα δίνεις σε Nokia Care και στα περνάνε. Οι τιμές είναι 15-20€ για αλλαγή από αυτούς αλλά τα υλικά να μην είναι δικά τους.

 

Edit (για να μην γράφω και άλλο από κάτω): Απλά επειδή απ' ότι κατάλαβα η τοποθέτηση είναι λίγο δύσκολη γι' αυτό.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...