Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι οι τιμές που βρίσκεις είναι καλές για την εποχή ,την κρίση ,πόσο μάλλον για ηλεκτραγορά.

Μπορείς με αναζήτιση να βρεις προσφορές και από άλλα πραγματικά (ή ηλεκτρονικά) καταστήματα ,καταστήματα κλιματισμού ακόμα και καλύτερες ευκολίες πληρωμής κλπ. θέλει ψαξιμο ...

 

Στην ερώτηση σου για το δεύτερο κλιματιστικό ,σε παρόμοια χρήματα, μπορείς να πάρεις αυτή στιγμή καλύτερο προιόν (ανώτερης κατηγορίας επιπέδου Τoshiba super Dasekai) ,μοντέλο που δεν θα ξανάρθει πλεον στην Ελλάδα,είναι από και από τα πιό εμφανίσημα ,και το έχουμε αναφέρει σαν σειρά προιόντων σε προηγούμενα....

 

http://www.skroutz.gr/s/44478/Panasonic-CS-CU-TE15HKE.html

 

Σε πιό δευτεροκλασάτη φίρμα,ελαφρά θεωρητικά ισχυρότερο μηχάνημα με επιτυχία στην αγορά λόγω καλής ποιότητας του μοντέλου,και μεγάλες προσφορές από το περασμένο καλοκαίρι (ανάλογα τον έμπορο), είναι το παρακάτω μηχάνημα και συνήθως είναι και γνήσιο κατασκευής Κορέας:

 

http://www.skroutz.gr/s/267898/LG-CC18AWR.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια , εχω το εξης θεμα λογω της αυξησης του πετρελαιου , θελω να σταματησω το καλοριφερ ή εστω να το εχω ως βοηθητικο για το πολυ κρυο και στο μεγιστο χρονο του χειμωνα να εχω το κλιματισμο ... βρισκομαι σε υψομετρο 600μετρα και το χειμωνα η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 5 βαθμους ενω για καποιες μερες ισως 2-3 φορες το χειμωνα πεφτει στους +/-2 βαθμους (αυτο κραταει για 2-3 μερες)

 

το σπιτι μονοκατοικια 3 οροφη με το μεσαιο χωρο να απομονωνεται , αυτο τον χωρο θελω να ζεστανω ,50 τ.μ.

 

το ερωτημα ? αρχικα τι μοναδα θελω εχω ακουσει απο ατομα οτι οι 18000BTU με καλυπτουν ενω αλλοι μου λενε οτι και οι 22000 ή 24000 ισως ειναι λιγες !!! υπαρχει καποιος αξιοπιστος τροπος υπολογισμου ? (πχ μπορω να υπολογισω τον ογκο του χωρου αλλα πως υπολογισω τις αναγκες σε θερμανση? πολλα ζηταω ? χαχα)

 

επισης ειμαι αναμεσα σε DAIKIN - MITSUBISH - SHARP , αν και απο την μικρη ερευνα αγορας τα DAIKIN ξεφευγουν καπως , ενω κλεινω προς τα MITSUBISHI

 

ενα ερωτημα οσο αφορα τo COP, εαν καταλαβα εχει να κανει μονο με την καταναλωση? ή και κατι αλλο ? δηλαδη ειδα ενα 18000 με COP 4.2 και ενα 24000 με COP 3.5 ... θα μπορουσα να πω οτι το 18000 θα μου αποδιδει καλυτερα ?

 

τελος εχω σκεφτει και το εξης , μηπως η τοποθετηση 2 κλιματιστικων 12.000BTU θα μου εδινε καλυτερη αποδοση ? αλλα φανταζομαι θα αυξανονταν η καταναλωση αρκετα? !!!

 

ευχαριστω πολυ , καθε βοηθεια θεμιτη

Link to comment
Share on other sites

φιλε μακφορ θα χρειαστεις γυρω στα 25000btu/h με ενα προχειρο υππολογισμο.εφοσον το θες για θερμανση πηγαινεις σιγουρα για inverter.οποτε μπορεις να πας σε ενα 24αρι που στην θερμανση σιγουρα θα σε καλιπτει επειδη θα αποδιδει περισσοτερο..τωρα επειδη δν ξερω πως ειναι ο χωρος σου μπορεις να βαλεις τοιχου αλλα καλυτερα δαπεδου επειδη θα εχεις καλυτερη αποδοση επειδη ο αερας θα βγενει χαμηλα..αλλα ομως πρεπει να ξερεις οτι ο χωρος σου δν θα θερμενεται ομιομορφα..μια αλλη λυση ειναι να βαλεις δυο δαπεδου 12αρια απο αυτα που βγαζουν τον αερα και απο πανω αλλα και απο κατω..ειναι μια καλη λυση αλλα οχι και πολυ οικονομικη..τετοια μηχανηματα βγαζουν οι μαρκες που ανεφερες και ειναι και πολυ καλα μαλιστα.
Link to comment
Share on other sites

φιλε σταθη ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

 

ο χωρος ειναι σε μορφη γαμα και το κλιματιστικο θα μπει στον τοιχο που βλεπει προς το μεγαλυτετρο μηκος του δωματιου ... για δαπεδου δυστυχως δεν εχουμε χωρο καθως ο μονος ελευθερος χωρος ειναι εκει που ειναι τα καλοριφερ!!!!!! και δεν εχουμε για την ωρα σκοπο να τα σταματησουμε

 

ηθελα να σε ρωτησω (και οποιον αλλο ξερει φυσικα) απο εμπερια , εαν χρειαζομαι το κλιματιστικο να ειναι σε λειτουργια για 12 ωρες (το μεγιστο οκ) τοτε κατα μεσω ορο ποσο χρονο θα δουλευει η εξωτερικη μοναδα ? (γνωριζω οτι αυτο εχει να κανει και με το τι θερμοκρασια ζηταω μεσα και τι εχει εξω κτλπ , αλλα μιλαω για πχ 20-22 εσωτερικη και 8-10 εξωτερικη , μια μεση μερα του χειμωνα) πχ ενας φιλος μου ειπε οτι η εξωτερικη μοναδα που εχει αναβει καθε 15 με 20 λεπτα για κανα πενταλεπτο (αν και ο φιλος μενει πολη οποτε σιγουρα εδω θα ειναι καπως χειροτερα)

 

οπως θα καταλαβατε προσπαθω να υπολογισω το κοστος , ετσι πχ σε ενα mitsubishi που ειδα λεει 2.3Κw και δινει σε παρενθεση απο 0.7 εως 3.6 , φανταζομαι οτι ειναι η στιγμη εκινησης και το ελαχιστον οταν θα πιασει μεσα την θερμοκρασια ... απλα στο παραδειγμα των 12ωρων , να μετρησω επι 2.3? ή υπαρχει καποιο ποσοστο που πρεπει να αφαιρεσω φανταζομαι , ωστε να ειμαι ποιο κοντα στην πραγματικοτητα ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να υπολογίσεις αν δεν δείς στην πράξη,γιατί απλά δεν ξέρεις κατά πόσο γρήγορα θα πιανεις εσωτερικά την επιθυμητή θερμοκρασία και θα έρχεται το μηχανημα σε κατάσταση ηρεμιας.

 

Αυτό εξαρτάται από την ποιότητα του κλιματιστικού και πως υπολογίζει αυτό τις συνθήκες, ειδικά όταν αυτές είναι δύσκολες όπως περιγράφεις μέσα-εξω.

 

Θα πρότεινα να κοιτάξεις σε κλιματιστικό ανώτερης κατηγορίας στην γκάμα των γνωστών εταιριών ,καθώς είναι συνήθως καλύτερης τεχνολογίας και αντοχής.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου σταθη , ευχαριστω για τις πληροφοριες , ναι το ξερω οτι ειναι δυσκολο , απλα ηλπιζα οτι ισως καποιος με παρομοιες συνθηκες ή και με ποιο ηπιες είχε κάνει καποια καταγραφή

 

απο την μικρη ερευνα που εχω κανει , γιατι για την ωρα δεν εχω κατεβει στην πολη για να αρχισω να ψαχνω , εχω καταληξει στο MITSUBISHI HEAVY SRK/SRC-71ZE-S1 INVERTER-Hi COP , δεν ξερω εαν εχει κανεις γνωση/γνωμη για το συγκεκριμενο ή τι αλλο αντιστοιχο ΙΣΩΣ θα μπορουσα να βρω και που θα προτεινε καποιος

 

το ποσο που θελω να κινηθω ειναι στα 1500ευρω

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν με μπέρδεψες δεν είμαι ο Σταθης :)

 

Κατά δεύτερο λόγο έχουμε πεί διαβάζουμε πρώτα τα προηγούμενα και αν δεν καταλάβουμε ή θέλουμε κάτι πιό ειδικευμένο ρωτάμε :) (έλλειψη ελεύθερου χρόνου γαρ, για πολλούς υποθέτω επίσης :X ...)

 

To ίδιο Mitsubishi είναι καλό σε 22αρι ,αποτελεσματικότερο και τα δύο είναι ανώτερης κατηγορίας ,ημιεπαγγελματικά,από τα καλύτερα της αγοράς:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3524835#post3524835

 

Το πρόβλημα είναι όταν αν έχεις απώλειες πρός άλλες πλευρές πχ παράθυρα,ενδιαμεσες πόρτες ,και οι θερμοκρασίες είναι οι χαμηλές που περιγράφεις ,δεν θα έχεις πλήρης αποτέλεσμα καλής θέρμανσης παρόμοιας με κεντρικής στο τέλος του Γ ,εκεί που θές να το βάλεις .

 

Καλύτερα να δεί τον χώρο σου ένας τεχνικός ,γιατί το συγκεκριμένο έχει εξαγωγή αέρα σε πολλές κατευθύνσεις και μπορείς να το τοποθετίσεις και ενδιάμεσα.

 

Επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο έρχεται σε 2 εκδόσεις με ίδιο κωδικό.Η παλαιότερη αν υπάρχει στοκ, δεν έχει αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας και θα έχει καλύτερη αίσθηση θέρμανσης στο εσωτερικό καθώς το μηχάνημα υπολογίζει μόνο την θερμοκρασία χώρου,αλλά η ψύξη του θα είναι άγρια.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

http://clima-energy-gas.skroutzstore.gr/p.Daikin-FTX71GV-RX71GV-24000BTU-INVERTER-KLIMATISTIKO-TOICHOU.335867.html φιλε μακφορ κοιτα και αυτο το μηχανημα.ειναι πολυ καλο κορυφαιο θα ελεγα και με πολυ καλη αποδοση στην θερμανση.και με εξωτερικο αισθητηριο θερμοκρασιας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να αγοράσω κλιματιστικό για ψύξη και για θέρμανση (βοηθητικό 2-3ωρες). Ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι 55 τετραγωνικά χαμηλοτάβανο 2.5 μετρά και ενιαίος. Δυο κλιματιστικά που είδα είναι το Fujitsu και το Toyotomi

1. Aξίζουν τα χρήματα τους?

2. Aπο service η Fujitsu και η Toyotomi ειναι αξιόλογες?

3. Kατι αντίστοιχο στα ιδία χρήματα έχετε να προτείνετε?

4.Τα περαστικά περίπου ποσό πάνε?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1) Υπάρχουν καλύτερες επιλογές εκτός αν τα βρείς φθηνότερα από τα παρακάτω

2) και 4) Εχουν αναφερθεί σε προηγουμενα

3) http://www.skroutz.gr/s/79778/Panasonic-CS-CU-RE18JKE.html

λιγότερα μεν BTU αλλά αποδοτικά σε ενιαίο χώρο (χωρίς απώλειες) λόγω μεγάλης ροής αέρα και καλής ποιότητας

 

και http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html ν το βρείς Μαλαισίας

 

http://clima-energy-gas.skroutzstore.gr/p.Daikin-FTX71GV-RX71GV-24000BTU-INVERTER-KLIMATISTIKO-TOICHOU.335867.html φιλε μακφορ κοιτα και αυτο το μηχανημα.ειναι πολυ καλο κορυφαιο θα ελεγα και με πολυ καλη αποδοση στην θερμανση.και με εξωτερικο αισθητηριο θερμοκρασιας

 

Είναι μικροτερης ενεργειακής κλάσης από το mitsubishi ,οπότε δεν είναι οικονομικό σε κατανάλωση που θέλει ο φίλος.Επίσης δεν έχει ιονιστή και ενεργό καθαρισμό αερα σε σχεση με το Mitsubishi.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

1) Υπάρχουν καλύτερες επιλογές εκτός αν τα βρείς φθηνότερα από τα παρακάτω

2) και 4) Εχουν αναφερθεί σε προηγουμενα

3) http://www.skroutz.gr/s/79778/Panasonic-CS-CU-RE18JKE.html

λιγότερα μεν BTU αλλά αποδοτικά σε ενιαίο χώρο (χωρίς απώλειες) λόγω μεγάλης ροής αέρα και καλής ποιότητας

 

και http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html ν το βρείς Μαλαισίας

 

 

 

Είναι μικροτερης ενεργειακής κλάσης από το mitsubishi ,οπότε δεν είναι οικονομικό σε κατανάλωση που θέλει ο φίλος.Επίσης δεν έχει ιονιστή και ενεργό καθαρισμό αερα σε σχεση με το Mitsubishi.

 

To panasonic που μου πρότεινες ειναι πολυ καλη λυση θα το επερνα με κλειστα ματια. αλλα εχει λιγο μεγαλη μοναδα απο εξω και στο σημειο που θελω να το βαλω φοβάμαι μην εμποδίζει, κυριος το στο υψος εχω το θεμα το Fujitsu εχει 578mm ενω το panasonic 750mm.

Ειδα και ενα Mitsubishi που βγαινει σε πολυ καλο υψος αλλα ειναι στα 1750 ευρο περιπου και ειναι πολλα.

 

Και δυο ερώτησης ακομα αν ειναι εκτεθειμένη η εξωτερικη μοναδα στην βροχη θα εχει καποιο προβλημα π.χ. θα χαλασει πιο ευκολα και πιο γρήγορα???

Και για να με καλύπτει η εγγύηση πρεπει να εχω απόδειξη απο τον τεχνικό?

Edited by LeGendGR
Link to comment
Share on other sites

η εξωτερικη μοναδα δν παθενει τιποτα.η εγγυηση ισχυει αμα εχεις αποδειξει αγορας και αμα δν εχουν γινει μετατροπες στο μηχανημα πχ.να καπει η παροχη ρευματος η να κοπουν τα ρακορ των συνδεσεων...αλλιως ισχυει κανονικα η εγγυηση..και μην ακους που λενε μερικοι αντιπροσωποι οτι για να ισχυει η εγγυηση περεπει να γινεται καθε χρονο σερβισ απο την εταιρια τους
Link to comment
Share on other sites

To panasonic που μου πρότεινες ειναι πολυ καλη λυση θα το επερνα με κλειστα ματια. αλλα εχει λιγο μεγαλη μοναδα απο εξω και στο σημειο που θελω να το βαλω φοβάμαι μην εμποδίζει, κυριος το στο υψος εχω το θεμα το Fujitsu εχει 578mm ενω το panasonic 750mm.

Ειδα και ενα Mitsubishi που βγαινει σε πολυ καλο υψος αλλα ειναι στα 1750 ευρο περιπου και ειναι πολλα.

 

Ποιο Μitsubishi έχει καλύτερο ύψος στην ίδια κατηγορία >18000 BTU ψύξης ;

 

Συνήθως τα μεγάλα κουτιά πρέπει ν'ακουμπάνε σε δάπεδ,ο και όχι κρεμαστά για να είναι ευκολα στον έλεγχο.Επειδή ελλείψη χώρου τα βάζουν πολλοί κρεμαστά ,δεν είναι σωστό και από θέμα και αισθητικής :cry:

 

Και δυο ερώτησης ακομα αν ειναι εκτεθειμένη η εξωτερικη μοναδα στην βροχη θα εχει καποιο προβλημα π.χ. θα χαλασει πιο ευκολα και πιο γρήγορα??? Και για να με καλύπτει η εγγύηση πρεπει να εχω απόδειξη απο τον τεχνικό?/

 

Aνάλογα την εταιρία και ανάλογα το εξουσιοδοτημένο service πως θα το κρίνει.

Αν καλέσει κανείς απευθείας την εταιρία πιθανόν να κολήσουν επίτηδες σε βλακείες για να βγάλουν παραπάνω χρήματα με ότι θα κάλυπτε η εγγύηση.

Η συντήριση καλό είναι να γίνεται με απόδειξη που γράφει τι έγινε, και από τεχνικό που ξέρει την φίρμα κλιματιστικού που έχουμε.

 

Η εξωτερική μονάδα καλό είναι να μην την βλέπει κάθετα ή πολύ ο ήλιος αν έχει αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας, για να μην δίνει πλασματικές εντολές στην εσωτερική μονάδα.

 

Επίσης σε περιοχές που έχει ευμετάβλητες καιρικές συνθήκες καλό είναι να μπαίνει η εξωτερική μοναδα κάπου σχετικά προφυλαγμένα . Εχω δεί από χαλάζι στραπατσαρισμένα 2-3 εξωτερικά να κάνουν σαν φορτηγό,κάτι ξεκόλησε μέσα από τα κτυπήματα :X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ποιο Μitsubishi έχει καλύτερο ύψος στην ίδια κατηγορία >18000 BTU ψύξης ;

 

Συνήθως τα μεγάλα κουτιά πρέπει ν'ακουμπάνε σε δάπεδ,ο και όχι κρεμαστά για να είναι ευκολα στον έλεγχο.Επειδή ελλείψη χώρου τα βάζουν πολλοί κρεμαστά ,δεν είναι σωστό και από θέμα και αισθητικής :cry:

 

 

 

Aνάλογα την εταιρία και ανάλογα το εξουσιοδοτημένο service πως θα το κρίνει.

Αν καλέσει κανείς απευθείας την εταιρία πιθανόν να κολήσουν επίτηδες σε βλακείες για να βγάλουν παραπάνω χρήματα με ότι θα κάλυπτε η εγγύηση.

Η συντήριση καλό είναι να γίνεται με απόδειξη που γράφει τι έγινε, και από τεχνικό που ξέρει την φίρμα κλιματιστικού που έχουμε.

 

Η εξωτερική μονάδα καλό είναι να μην την βλέπει κάθετα ή πολύ ο ήλιος αν έχει αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας, για να μην δίνει πλασματικές εντολές στην εσωτερική μονάδα.

 

Επίσης σε περιοχές που έχει ευμετάβλητες καιρικές συνθήκες καλό είναι να μπαίνει η εξωτερική μοναδα κάπου σχετικά προφυλαγμένα . Εχω δεί από χαλάζι στραπατσαρισμένα 2-3 εξωτερικά να κάνουν σαν φορτηγό,κάτι ξεκόλησε μέσα από τα κτυπήματα :X

 

Οχι Μitsubishi εκανα λαθος το Toshiba

RAS18PAVP/PKVPE

 

Η Panasonic εχει καλή εγγύηση ειναι της προκοπης η θα μου λεν διαφορα για να με βγάλουν εκτός εγγύησης? Γιατι σκευτομαι να παρω το Panasonic.

Απο τα προηγούμενα ποστ κατάλαβα οτι η LG, Daikin, Fujitsu ειναι αρκετα καλες στο θεμα εγγυησης. Και η Μitsubishi σχετικά καλη. αν κανω λαθος πειτε μου?

Edited by LeGendGR
Link to comment
Share on other sites

H Panasonic από δική μου εμπειρία είναι μία χαρά... Καινούριο κλιματιστικό μετά την τοποθέτηση από δικό μου συνεργείο, δε δούλεψε ποτέ... τη μια μερα πήρα τηλέφωνο, την άλλη ήρθε τεχνικός ζητώντας μόνο φωτοτυπία της απόδειξης πληρωμής του κλιματιστικού (όχι της τοποθέτησης), το διόρθωσε (ένα καλωδιάκι στην εξωτερική μονάδα δεν είχαν συνδέσει από το εργοστάσιο) και έφυγε. Έτσι απλά.....
Link to comment
Share on other sites

Οχι Μitsubishi εκανα λαθος το Toshiba

RAS18PAVP/PKVPE

 

Kαι αυτό το Toshiba είναι από τα κορυφαία κλιματιστικά της αγοράς ,αλλά ακριβό συγκριτικά με τα υπόλοιπα, και σε υποστήριξη:)

 

Η Panasonic εχει καλή εγγύηση ειναι της προκοπης η θα μου λεν διαφορα για να με βγάλουν εκτός εγγύησης? Γιατι σκευτομαι να παρω το Panasonic.

Απο τα προηγούμενα ποστ κατάλαβα οτι η LG, Daikin, Fujitsu ειναι αρκετα καλες στο θεμα εγγυησης. Και η Μitsubishi σχετικά καλη. αν κανω λαθος πειτε μου?

 

Η Panasonic είναι αρκετά καλή όπως αναφέρθηκε παραπάνω ,αλλά θα συμπληρώσω,με συνεργάτες της.Δεν ξέρω αν καλέσει κανείς απευθείας την εταιρία κεντρικά.Αν χρειαστεί επισκευή με χρέωση πάντως,έχει μάλλον ακριβά ανταλλακτικά γιατί πληρώνεις και φίρμα...

 

Για τις Mitsubishi και Daikin είναι υπερτιμημένες σε όλα από τους εισαγωγείς, και η εξυπηρέτιση είναι σχετική τόσο από τους συνεργάτες της όσο και απευθείας (και σε τεχνογνωσία).-Ειδικα τα Mitsubishi στηρίζονται πολύ στο καλό όνομα "ότι δεν χαλάνε εύκολα" αλλά...:cry:

 

H αντιπροσωπεία της Fujitsu ίσως έχει το μεγαλύτερο δίκτυο service στην Ελλάδα στα οικιακά κλιματιστικά ,αρκετά οργανωμένο ,πολύ καλές τιμές.Δυστυχώς τα τελευταία 2 ετη έχει ρίξει την ποιότητα των προιόντων που φέρνει στην Ελλάδα,οπότε τα service έχουν δουλειά...

Η LG κάνει τα τελευταία έτη σημαντικές προσπάθειες σε οργανωση service και τιμές,αλλά επειδή ο κλιματισμός είναι συμπληρωματικος της γκάμας των προιόντων της,λιγα προιόντα της είναι καλα,μπορεί να πρέπει να περιμένεις λίγες μέρες τυχόν ανταλλακτικά αλλά και να μην μείνεις γενικά ευχαριστημένος σε εντύπωση "τι αγόρασες και τι έτυχε"

 

Σε κάθε περίπτωση οι εταιρίες αυτές αναφέρουν γραπτά πως εννοούν την εγγύηση μέσα στα χαρτιά κάθε μηχάνηματος.

Οταν τύχει κάτι, καλύτερα όμως να ρωτάμε πρώτα συνεργάτες των (καταστήματα κλιματισμού), και μετά τα κεντρικά της εταιρίας στους αριθμούς service που έχουν.:!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Starenios η εσωτερική μονάδα πόση απόσταση πρέπει να έχει από το ταβάνι γιατί αν το βάλω πάνω από την πόρτα θα έχει 1- 2 εκατοστά αλλιώς θα πρέπει να το βάλω δίπλα που θα πρέπει να το βάλω αναγκαστικά 30 εκατοστά κάτω στο το ταβάνι γιατί έχει δοκάρι στην γωνία από το ταβάνι.
Link to comment
Share on other sites

20 εκ. λένε συνήθως οι οδηγίες να υπάρχει πίσω (στην πλάτη του μηχανήματος) υποχρεωτικά χώρος "ν' αναπνέει" το μηχάνημα.

 

Θα έλεγα ότι καλό είναι να υπάρχει και πάνω-κάτω και πλάγια το ίδιο,για να μην υπάρχει πιθανότητα συντονισμού του μηχανήματος κατά την λειτουργία του μ'άλλα υλικά, και δημιουργούνται θόρυβοι από το πουθενά.

 

Στο κάτω μέρος επίσης χρειάζεται κενό για την αποχέτευση σε περίπτωση απόψυξης στην λειτουργία ζέστης.

 

Επειδή ρόλο παίζουν και οι σωληνώσεις επικοινωνίας με το εσωτερικό τμήμα, θα πρέπει να δει τον χώρο σου τεχνικός,γιατί μπορεί εσύ να έχεις βρεί μια θέση,αλλά πρακτικά να μην κάνει για την ανακύκλωση του ψυκτικού υγρού.

Link to comment
Share on other sites

20 εκ. λένε συνήθως οι οδηγίες να υπάρχει πίσω (στην πλάτη του μηχανήματος) υποχρεωτικά χώρος "ν' αναπνέει" το μηχάνημα.

 

Θα έλεγα ότι καλό είναι να υπάρχει και πάνω-κάτω και πλάγια το ίδιο,για να μην υπάρχει πιθανότητα συντονισμού του μηχανήματος κατά την λειτουργία του μ'άλλα υλικά, και δημιουργούνται θόρυβοι από το πουθενά.

 

Στο κάτω μέρος επίσης χρειάζεται κενό για την αποχέτευση σε περίπτωση απόψυξης στην λειτουργία ζέστης.

 

Επειδή ρόλο παίζουν και οι σωληνώσεις επικοινωνίας με το εσωτερικό τμήμα, θα πρέπει να δει τον χώρο σου τεχνικός,γιατί μπορεί εσύ να έχεις βρεί μια θέση,αλλά πρακτικά να μην κάνει για την ανακύκλωση του ψυκτικού υγρού.

 

Για την εσωτερική μονάδα ρωτάω; νομίζω ότι μου λες για την εξωτερική εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έχεις δίκιο,μπερδεύτηκα με πρίν που λεγαμε σε 2-3 πόστ για το εξωτερικό κουτί:)

 

Οπως όμως θα κατάλαβες......που θα μπεί το εσωτερικό μέρος εξαρτάται και από εξωτερικό για την σωστή κυκλοφορία του ψυκτικού υγρού.

Αυτό θα στο πει εγκαταστάτης.

 

Το εσωτερικό μέρος μπαίνει σε βαση που παρέχεται στην συσκευασία,μπορεί να εξέχει λίγο σε βαθος,αλλά πάλι πρέπει πάλι να έχει κενό από πάνω τουλάχιστον 30 εκατ. (ή αναλογα τις οδηγίες),γιατί γίνεται εισαγωγή του αέρα του χώρου στο μηχάνημα.Επίσης δεν πρέπει να ειναι κοντά σε κάσα πόρτας,τζαμι ή κάτι που μπορεί να συντονίσει θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έχεις δίκιο,μπερδεύτηκα με πρίν που λεγαμε σε 2-3 πόστ για το εξωτερικό κουτί:)

 

Οπως όμως θα κατάλαβες......που θα μπεί το εσωτερικό μέρος εξαρτάται και από εξωτερικό για την σωστή κυκλοφορία του ψυκτικού υγρού.

Αυτό θα στο πει εγκαταστάτης.

 

Το εσωτερικό μέρος μπαίνει σε βαση που παρέχεται στην συσκευασία,μπορεί να εξέχει λίγο σε βαθος,αλλά πάλι πρέπει πάλι να έχει κενό από πάνω τουλάχιστον 30 εκατ. (ή αναλογα τις οδηγίες),γιατί γίνεται εισαγωγή του αέρα του χώρου στο μηχάνημα.Επίσης δεν πρέπει να ειναι κοντά σε κάσα πόρτας,τζαμι ή κάτι που μπορεί να συντονίσει θόρυβο.

 

Για εξω οπως μου ειχες πει θα κοιταξω να το βαλω καπου κατω τελικα αρα θα εχει κενο απο παντου. για μεσα δεν θα το βαλω πανω απο τη πορτα γιατι δεν θα περνει αερα θα το βαλω διπλά που εχει πολυ χώρο...

Ευχαριστω φιλε νασαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Kοίταξε να βρείς τεχνικό που ξέρει την φίρμα του κλιματιστικού που θές να πάρεις και τις τυχόν ιδιαιτερότητες του και να τον έχεις υπόψη και για μελλοντικό service.

 

Οσο αφορά την τοποθέτιση έξω, υπάρχουν σχετικές βάσεις με προδιαγραφές που (υποτίθεται) έχει δώσει το υπουργειο περιβάλλοντος από το 2009 με την απόσυρση κλιματιστικών, που είναι και αισθητικά καλες ,αντοχής,πολλοί εγκαταστάτες τις χρησιμοποιούν standard, και δεν είναι απαραίτητο να ακουμπά και στο δάπεδο ,απλά μπορεί να πάει το εξωτερικό μηχάνημα σαν κρεμαστο πολύ χαμηλά σε 2 βασεις τύπου L.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια πήγα σε δυο καταστημα γνωστα στην θεσσαλονικη να ριξω μια ματια. Στο ενα ο πωλητής επέμενε οτι απο τα καλυτερα κλιματιστικά που ειχε εκει ηταν το LG libero E24SQ(μεχρι 29000 ψυξη 39000 θερμανση) και LG artcool CA18AWR(μεχρι 20000 ψυξη 30000 θερμανση) και οτι εχουν την ιδια καταναλωση με της αλλες εταιριες μου φανηκαν πολυ υπερβολικα ολα αυτα.

Σαν δευτερες επιλογες μου ειπε για Fujitsu ASYA24LCC και ενα Hitachi 24αρι στα 1300ευρο δεν θυμαμαι μονελο. Pωτησα για panasonic αλλα και οι δυο δεν ειχαν τιποτα.

Στο δευτερο καταστημα μου ειπαν για το Fujitsu ASYA24LCC και για ενα Toyotomi Kuro MTN MTG A271DV.

Πως τα βλέπεται?

Edited by LeGendGR
Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα μηχανήματα που έχουμε αναφέρει είναι καλύτερα.

Αυτά που αναφέρεις τώρα είναι πιό δεύτερα σε ποιότητα και φθηνότερα άσχετα πόσο στα δίνουν εκεί που ρώτησες..

 

Το LG artcool CA18AWR ξεχωρίζει λόγω φίλτρων,είναι και Κορέας, αλλά τα Artcool έχω μάθει βγάζουν συστηματικά προβλήματα στα 2 έτη ....

λόγω της πιο slim κατασκευής .

 

Αν σου είπαν κάποιο Ηitachi σε παρόμοια χρήματα είναι αυτό που υποθέτω http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html είναι αρκετά καλό αν είναι Mαλαισίας ,εχει τη μεγαλύτερη ροή αερα σε σχέση με όλα.

 

Οσο αφορά επιδόσεις και κατανάλωση εννοείται ότι όλα τα προιόντα δεν είναι το ίδιο:)

 

Τέλος αν θες Panasonic ή οτιδήποτε άλλο και δεν βρίσκεις ,απλά τηλ. στην αντιπροσωπεία και σου λένε τον κοντινότερο συνεργάτη τους.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Προχτες εβαλα ενα κλιματιστικο στο δωματιο της αδερφης μου αλλα εχουμε προβληματα:

Η εσωτερικη μοναδα κανει εναν μικρο θορυβο, μοιαζει με χτυπους του ρολογιου, που ειναι πολυ ενοχλητικος οταν υπαρχει ησυχια. Το ειπα στο μαγαζι που μου το εβαλαν, στειλανε αυτον που το τοποθετησε, προσπαθησε να το φτιαξει αλλα δεν μπορεσε και μου ειπε οτι θα ερθει τεχνικος απο την μαμα εταιρια να το δει. Κανονικα δεν θα πρεπε να γινει αντικατασταση με καινουργιο;

Ακομη η εξωτερικη μοναδα κανει εναν σχετικο θορυβο, που ομως οσο να ναι μεταφερεται στον τοιχο, και επειδη το προσκεφαλο το κρεβατιου ειναι ακριβως απο κατω, ειναι ενοχλητικος. Ζητησα να μου βαλουν κατι ειδικα λαστιχακια, για μειωση των κραδασμων, αλλα δεν δεχτηκαν. Ξερεις κανεις αν κανουν τπτ αυτα; Το κλιματιστικο ειναι το mitsubishi ge25va

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...