Jump to content

Motorola FLIPOUT


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου, συνδεση ιντερνετ εχεις? Τσεκαρε το με σιγουρια αυτο

 

100% ημουν συνδεδεμενος στο ιντερνετ. Αλλωστε στο email εμπαινα μεσω του κινητου απο τον browser της συσκευης και απο το εικονιδιο email στο μενου. Οταν ομως προσπαθουσα να μπω μεσω gmail ή απο το market εκει που λεει ρυθμιση λογαριασμου google, τοτε ηταν που εμανιζοταν το προβλημα και μου εβγαζε το μηνυμα που ανεφερα πιο πανω...

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κι εμένα με πετάει μερικές φορές ο browser του κινητού όταν προσπαθώ να μπω σε κάποιες σελίδες. αλλά όλα οκ όταν δοκιμάζω με άλλους browsers. επίσης έχω πρόβλημα με τα μηνύματα, δε μου έρχονται τα εισερχόμενα. και όσο και αν προσπάθησα δεν κατάφερα να περάσω τα applications στην κάρτα μνήμης με κανέναν τρόπο. Αν το έχει κάνει κάποιος σε flipout επιτυχώς αν θέλει ας μας πει αναλυτικά πως το έκανε. ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

199 ευρω στα Saturn Θεσσαλονικης.

 

το πήγανε στα 179 οπότε χωρίς ιδιαίτερη σκέψη πήγα και το πήρα.

 

Είναι η πρώτη ενασχολησή μου με android κινητό και έχω μερικές απορίες - το ψάξιμο που έκανα δεν πολυβοήθησε.

 

- Μπορώ να βάλω custom mp3 για ringtone?

 

- στο "import contacts" ζητάει vcard και όχι .scv που αναφέρει το motorola support. Μπορώ με κάποιο τρόπο να κάνω import ,csv?

 

- μπορώ να αφαιρέσω apps όπως facebook, google latitude κλπ? Δεν εμφανίζονται στο remove apps καθόλου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις δικά σου mp3 σαν ringtone ή notification θα πρέπει να φτιάξεις στο root (=αρχικό) directory της sd card σου δύο directories με ονόματα "ringtones" και "notifications". Εκεί θα βάλεις τα mp3 αρχεία που θέλεις να έχεις για ringtone και notification ήχους.

Αν θέλεις να έχεις συγκεκριμένo ringtone σε κάποια επαφή τότε αυτό θα το ορίσεις στην επεξεργασία της επαφής.

 

Όσον αφορά τα contacts, τα έκανα μέσω του google account μου και από εκεί συγχρονίστηκαν προς το κινητό.

 

Δεν ξέρω αν με εύκολο τρόπο μπορείς να αφαιρέσεις αυτά τα προεγκατεστημένα applications. Εγώ χρησιμοποιώ το app2card και μετέφερα τις εφαρμογές στην sd κάρτα από όπου τρέχουν τώρα και έτσι δεν έχω πρόβλημα χώρου.

Edited by Eastwood
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Clint

 

Η αλήθεια είναι οτι έδωσα απαντήσεις στα ερωτήματα μου με περισσότερο ψάξιμο στο Android thread και γενικά έκανα ότι πρότεινες.

 

thnx again

Link to comment
Share on other sites

sos

 

έχω πρόβλημα με τα μηνύματα. Ενώ στέλνω κανονικά και ο αποστολέας τα λαμβάνει κανονικά έχω πρόβλημα και δεν έρχονται τα εισερχόμενα. Έχω δοκιμάσει από διαφορετικούς αριθμούς και διαφορετικές εταιρείες , πήρα τηλέφωνο και στην εξυπηρέτηση πελατών της wind ( καρτοκινητή wind χρησιμοποιώ σε αυτή τη συσκευή) και μου είπαν ότι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα. Στους αποστολείς που μου στέλνουν το μήνυμα ως αναφορά έρχεται ότι εκκρεμεί. Δεν ξέρω τι πιθανά να φταίει, αν γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποια ρύθμιση ή κάτι άλλο τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

sos

 

έχω πρόβλημα με τα μηνύματα. Ενώ στέλνω κανονικά και ο αποστολέας τα λαμβάνει κανονικά έχω πρόβλημα και δεν έρχονται τα εισερχόμενα. Έχω δοκιμάσει από διαφορετικούς αριθμούς και διαφορετικές εταιρείες , πήρα τηλέφωνο και στην εξυπηρέτηση πελατών της wind ( καρτοκινητή wind χρησιμοποιώ σε αυτή τη συσκευή) και μου είπαν ότι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα. Στους αποστολείς που μου στέλνουν το μήνυμα ως αναφορά έρχεται ότι εκκρεμεί. Δεν ξέρω τι πιθανά να φταίει, αν γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποια ρύθμιση ή κάτι άλλο τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Φίλε μου για δοκίμασε να κατεβάσεις το handcent sms, απενεργοποίησε από το stock messaging app τις ειδοποιήσεις (για να μην λαμβάνεις διπλά μηνύματα). Δεν ξέρω αν αυτό βοηθήσει πάντως κάνε τον κόπο. Αν όμως έχεις πειράξει κάποια σχετική ρύθμιση δεν ξέρω τι να σου πω.

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

το είχα από πριν το handcent sms, δοκίμασα και αυτό που έγραψες αλλά πάλι τίποτα. δεν έχω πειράξει καμιά ρύθμιση, έτσι κι αλλιώς δεν έχει και πολλές ρυθμίσεις για τα μηνύματα. έψαξα να βρω ρύθμιση σχετικά με το κέντρο μηνυμάτων, μήπως εκεί είναι το πρόβλημα αλλά δε βρήκα κάτι τέτοιο στο flipout. είναι εκνευριστικό να έχεις καινούριο κινητό και να αποφεύγεις να το χρησιμοποιείς λόγω τέτοιου προβλήματος. δεν ξέρω αν μπορεί να σκεφτεί κανείς τι μπορεί να φταίει
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα παραλαβής μηνυμάτων από το Flipout χρησιμοποιώντας μια F2G κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

το είχα από πριν το handcent sms, δοκίμασα και αυτό που έγραψες αλλά πάλι τίποτα. δεν έχω πειράξει καμιά ρύθμιση, έτσι κι αλλιώς δεν έχει και πολλές ρυθμίσεις για τα μηνύματα. έψαξα να βρω ρύθμιση σχετικά με το κέντρο μηνυμάτων, μήπως εκεί είναι το πρόβλημα αλλά δε βρήκα κάτι τέτοιο στο flipout. είναι εκνευριστικό να έχεις καινούριο κινητό και να αποφεύγεις να το χρησιμοποιείς λόγω τέτοιου προβλήματος. δεν ξέρω αν μπορεί να σκεφτεί κανείς τι μπορεί να φταίει

 

Κοίτα εγώ στη θέση σου θα έκανα reset το κινητό. Και αν και πάλι δεν φτιαχνόταν και εφόσον δεν ευθύνεται το δίκτυο, θα απευθυνόμουν εκεί που το αγόρασα για service. Πάντως ναι, είναι εκνευριστικό να παίρνεις καινούργιο κινητό και να πρέπει να ασχολείσαι για τέτοια θέματα

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

το έχω σκεφτεί και το έχω αφήσει ως τελευταία λύση γιατί δεν ξέρω ακριβώς τι θα γίνει με τα applications σε περίπτωση reset. προσπαθώ να εξαντλήσω τις πιθανότητές μου και αν δεν γίνει κάτι , τότε οι επιλογές που ανέφερες είναι μονόδρομος. ευχαριστώ πάντως
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχω ενα ιταλικο φλιπ και δεν εχει ελληνικα.το greek ime δεν μου το βρισκει στο μαρκετ.γιατι?αλλα ανδροιδ που ειχα το εβρισκαν.εχει ανδροιδ 2.1 .update 1.

τι μπορω να κανω για να γραψω ελληνικα με το πληκτρολογιο.το ελληνικο firmware που μπορω να το βρω?ειναι εθκολο το flash.εγω πειρα μονο απο ανδροιδ σαμσουνγκ με odin.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το αγορασε το τηλεφωνο σημερα και ειναι μια χαρα. Φαινεται πολυ καλο. Ομως υπαρχει ενα προβλημα. Οταν παει να συνδεθει στο λογαριασμο της gmail προκειμενου να μπορει να μπαινει και στο market δεν την αφηνει. Ομως δεν ξερω τι φταιει. Μεσω του εικονιδιου email συνδεεται κανονικα και μεσω του εικονιδιου internet. Ομως μεσω του gmail και του market προσπαθει ανεπιτυχως να συνδεθει και στο τελος πεταει το ακολουθο μηνυμα:

" Δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδομενων σε αυτον το διακομιστη.

Αυτο ενδεχεται να ειναι προσωρινο προβλημα ή το τηλεφωνο σας να μην ειναι διαθεσιμο για υπηρεσιες δεδομενων."

Μπορει καποιος να με βοηθησει? Δεν εχω ιδεα τι φταιει.

 

Καμια βοηθεια τελικα? Το εχει αντιμετωπισει αλλος αυτο? Εψαξα αρκετα στο google και βρηκα πως και αλλοι ειχαν αυτο το προβλημα ομως δεν βρηκα καμια λυση....

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

το έχω σκεφτεί και το έχω αφήσει ως τελευταία λύση γιατί δεν ξέρω ακριβώς τι θα γίνει με τα applications σε περίπτωση reset. προσπαθώ να εξαντλήσω τις πιθανότητές μου και αν δεν γίνει κάτι , τότε οι επιλογές που ανέφερες είναι μονόδρομος. ευχαριστώ πάντως

Οι εφαρμογές σαφώς και χάνονται όλες, το κινητό επιστρέφει στην αρχική του κατάσταση. Κατεβάζεις το titanium backup και αποθηκεύεις όλα τα δεδομένα των εφαρμογών ακόμη και του συστήματος. Αν δεν μπορείς να βρεις το titanium backup pm και θα σου το στείλω.

Καλή τύχη

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα.προσπαθω να βαλω ενα προγραμμα πλοηγησης απο το γνωστο μαγαζι αλλα δεν το τρεχει.μηπως πρεπει να κανω root την συσκευη?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πως μπορώ να περάσω "στοκινιτο" μου την 2,1 που κατέβασα πως γίνετε μπορεί κάποιος να μου πει

τα βήματα

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για φλασάρισμα μπορείς να διαβάσεις εδώ. Είναι για το Defy αλλά η διαδικασία είναι ίδια για όλα τα Motorola. Προφανώς εσύ θα κατεβάσεις το firmware αρχείο για τη δικιά σου συσκευή, κοίτα εδώ (είναι αυτό που σου έστειλα και με πμ).
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να θυμηθω ποιο δεν επαιζε στο Wildfire που ειχε την ιδια αναλυση. Το CoPilot παντως δουλευε!

 

Το NDrive λειτουργεί κανονικά στο Wildfire (και συνεπώς στο Flipout) και νομίζω είναι το πιο ελαφρύ και από τα καλύτερα :)

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να περάσω εφαρμογές στην κάρτα μνήμης

και αν μπορείτε stile κάνα link με τα προγράμματα που χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά σκέφτομαι να το πάρω για την γυναίκα.

 

μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει ένας εύκολος τρόπος να αλλάζω τη γλώσσα που γράφει το hardware πληκτρολόγιο μεταξύ ελληνικών και αγγλικών?

μπορεί να μείνει με κάποιο τρόπο γυρισμένο συνέχεια στα ελληνικά?

δοκίμασα σε ένα saturn που το βρήκα σε λειτουργία αλλά δεν κατάφερα να γράψω ελληνικά.

 

επίσης για msn υπάρχει κάτι εγκατεστημένο ή πρέπει να βάλουμε κάποιο app?

ποιο app προτείνετε στη δεύτερη περίπτωση?

Edited by atrias
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να το πάρω για την γυναίκα.

μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει ένας εύκολος τρόπος να αλλάζω τη γλώσσα που γράφει το hardware πληκτρολόγιο μεταξύ ελληνικών και αγγλικών?

μπορεί να μείνει με κάποιο τρόπο γυρισμένο συνέχεια στα ελληνικά?

δοκίμασα σε ένα saturn που το βρήκα σε λειτουργία αλλά δεν κατάφερα να γράψω ελληνικά.

επίσης για msn υπάρχει κάτι εγκατεστημένο ή πρέπει να βάλουμε κάποιο app?

ποιο app προτείνετε στη δεύτερη περίπτωση?

 

Ο τρόπος να αλλάζεις ελληνικά - αγγλικά είναι ο γνωστός...alt + shift! Ναι, τα έχει αυτά τα κουμπάκια αν παρατηρήσεις καλύτερα ;)

Όχι για msn δεν έχει κάτι (προϊόν της microsoft βλέπεις) αλλά αν θέλεις υπάρχουν εφαρμογές όπως το e-buddy αλλά και εφαρμογές μόνο για msn, δεν θυμάμαι πως λέγονται :) Απλά γράφεις στην αναζήτηση στο market, msn, και θα εμφανιστούν αρκετά. Αν θέλεις εκ των προτέρων να δεις τι έχει ακριβώς το market, δες εδώ (official site) ή και στο appbrain.

 

Γενικά στα android δύσκολα να μην δεν βρεις αυτό που θέλεις :happy:

Edited by Antwny
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

είμαι και εγώ απο αυτούς που έκαναν το λάθος και αγόρασαν το flipout! Την Τρίτη το έδωσα στο service του MEdia markt γιατί είχα πρόβλημα με την μπαταρία, το internet και δεν έκανε σύνδεση στο gmail (οπότε δεν δούλευε το market κτλ). Την Παρασκευή, χτες, πήγα να το παραλάβω. Εντυπωσιασμένη από την γρήγορη εξυπηρέτηση. Όντως το κινητό είχε επιδιορθωθεί. Ο υπάλληλος του media markt με ενημερώνει ότι το έστειλε στην CELLCOM και έκαναν αναβάθμιση. Τοποθετώ την κάρτα sim και την SD CARD και διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει καμία επαφή!!! Ξαναγυρίζω στο media markt και μου λένε ότι η CELLCOM δεν τους ενημέρωσε για την αναβάθμιση και ότι δεν είχαν αυτοί καμία υποχρέωση απέναντι μου. Η CELLCOM προφανώς δεν έκανε backup. Το ερώτημα είναι υπάρχει δυνατότητα για ανακτησή των επαφών; Και αν ναι, ποια η διαδικασία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ελάττωμα μπορεί να προκύψει σε οποιαδήποτε συσκευή άσχετα αν είναι φτηνή, ακριβή ή οτιδήποτε άλλο.

αν έχεις backup των επαφών σου στις επαφές στο google τότε μπορείς να τις τραβήξεις από εκεί αλλιώς πιστεύω ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola FLIPOUT

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...