Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε καμια περιπτωση δεν ειπα κατι τετοιο.

Ισα ισα μαλιστα που το hd2 ειναι μια απο τις καλυτερες(αν οχι η καλυτερη ) συσκευη για να κανεις τα παντα απλα και σιγουρα.

Απλως αν δεν εισαι μυημενος με τα φλασαρισματα θες λιγο διαβασμα , σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι δυσκολο.

Αν θες να κανεις κατι πραγματικα καλο για το τηλεφωνο σου θα σου προτεινα την mdj CyanogenMod7 v2.6 με apps2sd λετουργια.

ετα απο πραγματικα καμποσες ρομ για μενα αυτη ειναι σιγουρα η πιο δυνατη απ ολες και με την καλυτερη συμβατοτητα και αυτονομια που εχω δει.Φτανει σε κατωτερη καταναλωσγη τα 2ma και στιγμιαια εχω δει και 1ma.

Σε ευχαριστω πολυ.Ακομα δεν το εχω κανει android εχουμε κανενα γρηγορο τροπο?και αφου γινει, μετα θελει ρουταρισμα για βαλω την (mdj CyanogenMod7 v2.6 με apps2sd) σωστα τα λεω η λεω βλακειες?επισης αν μπορεις να με βοηθησεις για το πως μπορουμε να κανουμε διπλη εκινηση windows-android με επιλογη μας.Σιγουρα αυτα θα εχουν γραφτει που ρωταω αλλα με δυο πιτσιρικια δεν υπαρχει χρονος για πολυ ψαξιμο,ευχαριστω

Edited by notarius
επισης διαβασα πιο πριν πως πρεπει να περασω μια rom <<omega v25>> πριν απ"ολα, σωστα τα λεω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω πολυ.Ακομα δεν το εχω κανει android εχουμε κανενα γρηγορο τροπο?και αφου γινει, μετα θελει ρουταρισμα για βαλω την (mdj CyanogenMod7 v2.6 με apps2sd) σωστα τα λεω η λεω βλακειες?επισης αν μπορεις να με βοηθησεις για το πως μπορουμε να κανουμε διπλη εκινηση windows-android με επιλογη μας.Σιγουρα αυτα θα εχουν γραφτει που ρωταω αλλα με δυο πιτσιρικια δεν υπαρχει χρονος για πολυ ψαξιμο,ευχαριστω

Ρουταρεις ενα τηλ οταν απο εργοστασιακο ειναι android και θες να κανεις πραγματα που δεν σ αφηνει.

Η mdj οπως και ολες οι αλλες ειναι ηδη root οποτε δεν εχεις κατι να ανησυχεις.

Dual boot μονο αν το android τρεχει απο καρτα προς στιγμη.

Ξερω οτι ο cotulla και οι υπολοιποι της dft το δουλευουν και αν πετυχει αυτο που εχω μαθεοι απο τις πηγες μου δεν θα ειναι μονο dual αλλα και triple και quad κλπ κλπ με λιγα λογια οτι θες θα τρεχει με επιλογη απο την εκκινηση:happy::happy::happy:

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Κατσε λίγο ,έχεις βάλει και το ios στο μέτρημα ;:wacko:

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη γνωστό ότι προσπαθούν να βάλουν wm από την sd.οπότε αν πετύχει η εγχείρηση θα μπορούμε θεωρητικά να έχουμε wp7 στη nand,android και wm στην sd.Aν τώρα σαν τέταρτο λειτουργικό θεωρήσουμε το meego (που δεν έχουμε δει ακόμη μια λειτουργική έκδοση στα επίπεδα android) ή το ubuntu τότε έχουμε quad boot.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη γνωστό ότι προσπαθούν να βάλουν wm από την sd.οπότε αν πετύχει η εγχείρηση θα μπορούμε θεωρητικά να έχουμε wp7 στη nand,android και wm στην sd.Aν τώρα σαν τέταρτο λειτουργικό θεωρήσουμε το meego (που δεν έχουμε δει ακόμη μια λειτουργική έκδοση στα επίπεδα android) ή το ubuntu τότε έχουμε quad boot.

Πιστευω οτι nand andro θα ειναι η βαση και αν μπουταρει ενα μετα θα μπορουν και τα υπολοιπα...:)

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εχω την hyperdroid v9 και δεν κλειδώνει το gps. Για να κλειδώσει κάθε φορά πρέπει να τρέξω την εφαρμογή gpsfix. Μήπως ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο gps.conf για την ευρώπη; λόγικα αυτό θα φταίει...

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι nand andro θα ειναι η βαση και αν μπουταρει ενα μετα θα μπορουν και τα υπολοιπα...:)

 

τα wp7 πρέπει να είναι nand , πως θα τρέξουν από την κάρτα ;

βέβαια αν μου λέγανε πριν ενάμιση χρόνο αυτά που θα κάνει μια wm6.5 συσκευή θα γέλαγα αλλά με τα σημερινά δεδομένα δεν μπορείς Wp7 από την κάρτα

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εχω την hyperdroid v9 και δεν κλειδώνει το gps. Για να κλειδώσει κάθε φορά πρέπει να τρέξω την εφαρμογή gpsfix. Μήπως ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο gps.conf για την ευρώπη; λόγικα αυτό θα φταίει...

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Δοκίμασε αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=953630

Link to comment
Share on other sites

 

το gps.conf αλλαξε οποτε τωρα θα δουλευει λογικα. Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,για να γινει λοιπον android το hd2 χρειαζεται μια Omega rom και μετα αν τρεχει οπως λες απο καρτα το android υπαρχουν μειονεκτηματα?Ας υποθεσουμε οτι δουλευουμε android, οταν σβησει η συσκευη ξεκιναει με wm και πρεπει παλι να τρεξεις το android η ξεκιναει απο μονο του?
Link to comment
Share on other sites

Ρουταρεις ενα τηλ οταν απο εργοστασιακο ειναι android και θες να κανεις πραγματα που δεν σ αφηνει.

Η mdj οπως και ολες οι αλλες ειναι ηδη root οποτε δεν εχεις κατι να ανησυχεις.

Dual boot μονο αν το android τρεχει απο καρτα προς στιγμη.

Ξερω οτι ο cotulla και οι υπολοιποι της dft το δουλευουν και αν πετυχει αυτο που εχω μαθεοι απο τις πηγες μου δεν θα ειναι μονο dual αλλα και triple και quad κλπ κλπ με λιγα λογια οτι θες θα τρεχει με επιλογη απο την εκκινηση:happy::happy::happy:

Καλημερα,για να γινει λοιπον android το hd2 χρειαζεται μια Omega rom και μετα αν τρεχει οπως λες απο καρτα το android υπαρχουν μειονεκτηματα?Ας υποθεσουμε οτι δουλευουμε android, οταν σβησει η συσκευη ξεκιναει με wm και πρεπει παλι να τρεξεις το android η ξεκιναει απο μονο του?Επισης αν δε σε κουραζω στειλε ενα link με οδηγιες λεπτομερεις πως μπορω να το κανω android.thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σε πρώτη φάση, μην γράφεις συνεχόμενα μηνύματα, το απαγορεύουν οι κανονισμοί του forum. Γιαυτό εξάλλου υπάρχει η "Τροποποίηση" σε κάθε post μας.

 

Android από την κάρτα μνήμης μπορείς να τρέξεις και με την official. Θα βρεις πληροφορίες διαβάζοντας σε αυτό το θέμα. Έχουν απαντηθεί τα πάντα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση, μην γράφεις συνεχόμενα μηνύματα, το απαγορεύουν οι κανονισμοί του forum. Γιαυτό εξάλλου υπάρχει η "Τροποποίηση" σε κάθε post μας.

 

Android από την κάρτα μνήμης μπορείς να τρέξεις και με την official. Θα βρεις πληροφορίες διαβάζοντας σε αυτό το θέμα. Έχουν απαντηθεί τα πάντα.

Αυτο που σου παραθετω εχει γραφτει παλιοτερα,αρα με την official δεν γινεται ετσι απλα τι ειναι hspl3 2.08 και το radio και πως γινονται αυτα,γιατι εκει που παραπεμπει παρακατω λεει μονο για omega rom:<<Καταρχήν για να μπορείς να τρέξεις android από την sd,πρέπει να έχεις είτε την επίσημη wm rom 3.14,είτε την 1.66 για την οποία όμως πρέπει να κάνεις πρώτα hspl3 2.08 και να βάλεις ένα radio συμβατό με android όπως το 2.15.50.14.Και μια άλλη λύση είναι να βάλεις μια μαγειρεμένη wm rom όπως η omega και θα μπορείς να έχεις και τα 2 λειτουργικά>>

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σε αυτό που παραθέτεις κράτησε μόνο το πρώτο κομμάτι...

<<Καταρχήν για να μπορείς να τρέξεις android από την sd,πρέπει να έχεις είτε την επίσημη wm rom 3.14 [...].

Αυτό σου αρκεί για να τρέξεις android από την κάρτα μνήμης και θα εξακολουθείς να είσαι εντός εγγύησης μιας και δεν θα χρειαστεί να πειράξεις κάτι από τα windows mobile. Τώρα για τα υπόλοιπα... όπως σου είπα αναφέρονται εδώ αναλυτικά όλες οι διαδικασίες. Ξεκίνησε λίγο από το πρώτο post και θα μπεις στο νόημα γρήγορα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που παραθέτεις κράτησε μόνο το πρώτο κομμάτι...

 

Αυτό σου αρκεί για να τρέξεις android από την κάρτα μνήμης και θα εξακολουθείς να είσαι εντός εγγύησης μιας και δεν θα χρειαστεί να πειράξεις κάτι από τα windows mobile. Τώρα για τα υπόλοιπα... όπως σου είπα αναφέρονται εδώ αναλυτικά όλες οι διαδικασίες. Ξεκίνησε λίγο από το πρώτο post και θα μπεις στο νόημα γρήγορα.

ok σε ευχαριστω το ειδα και αν χρειαστω κατι, παλι εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,για να γινει λοιπον android το hd2 χρειαζεται μια Omega rom και μετα αν τρεχει οπως λες απο καρτα το android υπαρχουν μειονεκτηματα?Ας υποθεσουμε οτι δουλευουμε android, οταν σβησει η συσκευη ξεκιναει με wm και πρεπει παλι να τρεξεις το android η ξεκιναει απο μονο του?Επισης αν δε σε κουραζω στειλε ενα link με οδηγιες λεπτομερεις πως μπορω να το κανω android.thanks!!!

Η rom δεν ειναι αναγκη να ειναι Omega μπορει να ειναι καλλιστα πχ energy η οτιφηποτε αλλο.

Μην σας απασχολει η γλωσσα και το οτι δεν ειναι πχ ελληνικη η ρομ.

Μεσω του resco μπορεις να αλλαξεις την τιμη της γλωσσας και να την κανεις οτι θες.

Δεν εχω δοκιμασει την Omega αλλα ποτε δεν ειχα παραπονο απο την energy και ηταν πραγματικα βασισμενη σε dual boot κατασταση..

Αυτα τα off για τα wm.

Συνεχιζοντας αν δεν θες να χασεις εγγυησεις κλπ και εχει 3.14 μπορεις να βαλεις ενα dualboot cab καιο εισαι κυριος...

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Στον LauncherPro υπάρχει επιλογή να μην γίνεται rotation στις αρχικές οθόνες και στον app launcher.

 

καλησπέρα

πέρασα το Launcher Pro από το market αλλά μου αντικατέστησε το ADWLauncher που έτρεχε ήδη στη rom μου. Δε θέλω κάτι τέτοιο οπότε την απ' εγκατέστησα. Μπορώ το ήδη υπάρχον ADWLauncher να του πω να μην γυρίζει τις αρχικές οθόνες (home tab κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

πέρασα το Launcher Pro από το market αλλά μου αντικατέστησε το ADWLauncher που έτρεχε ήδη στη rom μου. Δε θέλω κάτι τέτοιο οπότε την απ' εγκατέστησα. Μπορώ το ήδη υπάρχον ADWLauncher να του πω να μην γυρίζει τις αρχικές οθόνες (home tab κτλ)?

Ο LauncherPro Plus είναι για μένα ο καλύτερος launcher έχοντας δοκιμάσει όλους τους άλλους (ακόμη και ADW Launcher EX). Και πάντα όποτε περνάω κάποια ROM περνάω κατευθείαν LauncherPro Plus. Όσο για τον ADW δεν γνωρίζω αν έχει τέτοια ρύθμιση. Ψάξε στις Ρυθμίσεις > ADW Launcher αν υπάρχει κάτι σχετικά με homescreen rotation ή rotation γενικότερα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορώ το ήδη υπάρχον ADWLauncher να του πω να μην γυρίζει τις αρχικές οθόνες (home tab κτλ)?

 

Ναι... υπάρχει η σχετική ρύθμιση στις επιλογές του, ψάξτο λίγο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν βρήκα κάτι.. ο λόγος μου με χάλασε το Laucher Pro ήταν επειδή δε με άφησε να βάλω widget έτσι όπως τα έχω στον ADWLaucher. Μου άρεσε που μπορείς τις καρτές από 5 να τις κάνεις 7 (στην αρχική οθόνη)!!
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν βρήκα κάτι.. ο λόγος μου με χάλασε το Laucher Pro ήταν επειδή δε με άφησε να βάλω widget έτσι όπως τα έχω στον ADWLaucher. Μου άρεσε που μπορείς τις καρτές από 5 να τις κάνεις 7 (στην αρχική οθόνη)!!

Αν τον εχεις ολοκληρο τον pro εχει ακομα και widget τυπου sense:cool::cool:

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

athanaso77 σε ευχαριστώ για το link, θα το τσεκάρω.

 

sotmax, τι εννοείς ολόκληρο? Να τον πληρώσω? Μπα.. :D μπορώ να πω ότι χωρίς το sense της HTC βρήκα ποιο συμπαθητικό το Android (αντιθέτως τα windows δε μπορούσα να τα δουλέψω χωρίς touch/flo/sense/κτλ)

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά! σε ευχαριστώ πολύ

δυστυχώς μερικές επιλογές από το menu του ADWLauncher είναι στα ελληνικά και μου το είχε σαν "αισθητήρας προσανατολισμού".. νόμιζα το είχα τσεκάρει αλλά ίσως μου ξέφυγε. θενξ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...