Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρολα αυτα το flash lite 4 που εχει κανει καλα την δουλεια του, κατα 80% ανοιγει ολα τα βιντεο. Αλλα κριμα που ακομα δεν θα βαλουν flash10 ουτε στην pr2:(

 

ειναι σίγουρο αυτο ; γιατι ακομη επίσημα δεν έχουμε δει τιποτα ..τεσπα εμένα δεν με πειράζει τόσο αυτο όσο το οτι δεν προσαρμόζεται σωστά το κείμενο στην οθόνη με αποτέλεσμα είτε να πηγαίνεις περα δώθε η να χρειάζεσαι μεγενθυτικο φακό για να διαβάσεις το κείμενο ..ας διορθώσουν τουλάχιστον για αρχή αυτο και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

The new improved web browser is now considered as an application and not pre-installed, this means that the web browser shall receive updates. If you want to go back to the previous page in the browser, than there’s an option where you all the previous windows are shown. It’s much easier to to check how many pages you would like to go back rather than pressing back each time.

 

αυτα βρηκα για το νεο browser τα οποια θεωρω πολυ ενδιαφεροντα

 

εχω ποσταρεο στο θεμα c7 ενα νεο βιντεο με το νεο firmware. οποιοι θελουν μπορουν να το δουν εχει ενδιαφεροντα πραγματα

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάλαβα πόσο μεγάλη μαγκιά είναι το FM transmitter του Ν8. Τελικά είχε πολύ δίκιο ο freddaras που φώναζε ότι ο συνδυασμός FM transmitter και BT ακουστικό στο αμάξι δε δούλευε σωστά. Φαίνεται ότι το διόρθωσαν στην PR1.1 και πλέον δουλεύει υποδειγματικά.

Παραθέτω πραγματική εμπειρία. Τη στιγμή που γράφω είμαι στο αμάξι. Μου ήρθε στο μυαλό ένα κομμάτι που δεν το έχω στο αμάξι. Κάθισα στην άκρη, στο τσακ-μπαμ το κατέβασα. Σύνδεσα το Ν8 στο ραδιόφωνο με το FM transmitter και έπαιζε μια χαρά. Εν τω μεταξύ είχα συνδεδεμένο και το ΒΤ ακουστικό Nokia ΒΗ-217. Μου έρχεται κλήση, η Μουσική κάνει παύση, ο ήχος από τα ηχεία σταματάει, δέχομαι την κλήση στο ΒΤ. Μετά την κλήση, η Μουσική συνεχίζει κανονικά από εκεί που είχε σταματήσει, στέλνοντας ξανά τον ήχο στα ηχεία του αυτοκινήτου. Μπορώ πλέον να πω με σιγουριά ότι το Ν8 είναι πραγματικά ένα θαυμαστό γκάτζετ. :D

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάλαβα πόσο μεγάλη μαγκιά είναι το FM transmitter του Ν8. Τελικά είχε πολύ δίκιο ο freddaras που φώναζε ότι ο συνδυασμός FM transmitter και BT ακουστικό στο αμάξι δε δούλευε σωστά. Φαίνεται ότι το διόρθωσαν στην PR1.1 και πλέον δουλεύει υποδειγματικά.

Παραθέτω πραγματική εμπειρία. Τη στιγμή που γράφω είμαι στο αμάξι. Μου ήρθε στο μυαλό ένα κομμάτι που δεν το έχω στο αμάξι. Κάθισα στην άκρη, στο τσακ-μπαμ το κατέβασα. Σύνδεσα το Ν8 στο ραδιόφωνο με το FM transmitter και έπαιζε μια χαρά. Εν τω μεταξύ είχα συνδεδεμένο και το ΒΤ ακουστικό Nokia ΒΗ-217. Μου έρχεται κλήση, η Μουσική κάνει παύση, δέχομαι την κλήση στο ΒΤ. Μετά την κλήση, η Μουσική συνεχίζει κανονικά από εκεί που είχε σταματήσει. Μπορώ πλέον να πω με σιγουριά ότι το Ν8 είναι πραγματικά ένα θαυμαστό γκάτζετ. :D

 

αν ηταν και λιγο πιο δυνατος να μην ειχαμε κι εμεις στην αθηνα το προβλημα με τις συχνοτητες θα ηταν τελεια. ασε που θυα καναμε και καμμια πλακα σε κανα διπλανο αμαξι οταν κολλαει η μεσογειων:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα ότι ο FM transmitter δεν εκπέμπει απλά ένα «Nokia» ή «Nokia Ν8» στο RDS. Στο δικό μου στέρεο αυτοκινήτου (VW RCD510) έχει μια επιπλέον επιλογή όπου βλέπεις ποιο κομμάτι παίζει (τίτλο και καλλιτέχνη). Άρα το Ν8 έτσι κι αλλιώς στέλνει αυτή την πληροφορία με το RDS του. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κατι επισημα δεν εχει βγει, απο βιντεακια που εχω δει στο youtube δειχνει οτι δεν εχουν βαλει flash10, ελπιζω τελικα να βαλουν flash10 και ολα αυτα να ειναι φημες!

 

παιδια αχ τελειωσει αυτη η φημη για flash 10.1 .... ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ και δεν το δινει η adobe αν δεν υπαρχει επεξεργαστης τουλαχιστον 1ghz!!!!! το 1ghz ειναι οι ελαχιστες απαιτησεις που εχει το 10.1. αν το βαλει η νοκια ειδικα με την ram που εχει η συσκευη θα κρεμασει ο browser!!!! γιαυτο δεν τον εβαλε και εβαλαν την lite εκδοση και δεν θα μπει ποτε σε symbian... μονο πιο αναβαθμισμενη version του lite μπορει να μπει.-

Link to comment
Share on other sites

Ok εμένα δεν με πειράζει αυτο όσο το να διορθώσουν τον browser σε ολα αυτά που είπα πιο πάνω ..και δυστηχως με τα βιντεακια που ειδα δεν φαίνεται κάτι τέτοιο (το περα δοθε παραμένει )

Μου φαίνεται θα χρησιμοποιούμε τον οπερα για πολυ καιρό ακομη ..που προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου :)

Link to comment
Share on other sites

Ok εμένα δεν με πειράζει αυτο όσο το να διορθώσουν τον browser σε ολα αυτά που είπα πιο πάνω ..και δυστηχως με τα βιντεακια που ειδα δεν φαίνεται κάτι τέτοιο (το περα δοθε παραμένει )

Μου φαίνεται θα χρησιμοποιούμε τον οπερα για πολυ καιρό ακομη ..που προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου :)

 

εγω παντως θα ελεγα να μεριμενουμε λιγο να δουμε τελικα τι θα μας δωσουν και μετα θα κανουμε ολοι τα σχολια μας. κατ αρχας να δουμε ποτε θα ερθει η αναβαθμιση και μετα να την κρινουμε με τις μερες. οσο για τον browser θεωρω οτι θα ειναι σημαντικα καλυτερος απο αυτο που εχουμε. περιμενουμε:)

και μια ερωτηση αν ξερει καποιος πως μπορουμε να κανουμε την αρχικη οθονη οπως η παρακατω εικονα

 

http://img200.imageshack.us/img200/3300/29575865695b.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

Αν δε κανω λαθος καποιος φιλος απο εδω ειχε αναφερει οτι μεσω μιας επιλογης στο ηχοσυστημα του αυτοκινητου του μπορουσε να δει μεσω του rds απο το fm transmitter τον τιτλο και καλυτεχνη του τραγουδιου. Πως τα καταφερες ρε αρχηγε αυτο;Το χει κανει και κανενας αλλος εδώ; Θα ηταν κορυφαιο αν γινοταν.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Γράφω αυτό το μήνυμα γιατί έχω πρόβλημα με ένα Ν8 . Στην αρχή δεν δεχόταν ενημερώσεις και να κατεβάσει διάφορα από το ονι store . Έκανα επανεγκατάσταση του software από το laptop και τώρα έχει χάσει και την Ελληνική γλώσσα. Μπορώ να κάνω κάτι με αυτό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση. ΙΜΕΙ: 356237043073913
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Γράφω αυτό το μήνυμα γιατί έχω πρόβλημα με ένα Ν8 . Στην αρχή δεν δεχόταν ενημερώσεις και να κατεβάσει διάφορα από το ονι store . Έκανα επανεγκατάσταση του software από το laptop και τώρα έχει χάσει και την Ελληνική γλώσσα. Μπορώ να κάνω κάτι με αυτό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση. ΙΜΕΙ: 356237043073913

 

προφανως φιλε μου εχεις παρει κινητο παραεισαγωγης και με το που εβαλες μεσω υπολογιστη το λογισμικο εχασες τα ελληνικα. ψαξε και βρες τον οδηγο για εργοστασιακο φλασαρισμα που εχει στο φορουμ και ξανα περνα τα ελληνικα και κανε αναβαθμισεις μονο μεσα κινητου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Γράφω αυτό το μήνυμα γιατί έχω πρόβλημα με ένα Ν8 . Στην αρχή δεν δεχόταν ενημερώσεις και να κατεβάσει διάφορα από το ονι store . Έκανα επανεγκατάσταση του software από το laptop και τώρα έχει χάσει και την Ελληνική γλώσσα. Μπορώ να κάνω κάτι με αυτό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση. ΙΜΕΙ: 356237043073913

 

Kαλησπερα διαβασε κι εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276111

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα μηπως γνωριζει κανεις πως θα βαλω την επιλογη στο n8 με 6 home screens?????ευχαριστω!!

 

πηγαινει στο hack & patches και υπαρχει ποστ που λεει που να το βρεις. αν δεν εισαι εμπειρος να προσεχεις

Link to comment
Share on other sites

παιδια αχ τελειωσει αυτη η φημη για flash 10.1 .... ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ και δεν το δινει η adobe αν δεν υπαρχει επεξεργαστης τουλαχιστον 1ghz!!!!! το 1ghz ειναι οι ελαχιστες απαιτησεις που εχει το 10.1. αν το βαλει η νοκια ειδικα με την ram που εχει η συσκευη θα κρεμασει ο browser!!!! γιαυτο δεν τον εβαλε και εβαλαν την lite εκδοση και δεν θα μπει ποτε σε symbian... μονο πιο αναβαθμισμενη version του lite μπορει να μπει.-

Και ο skyfire πως επαιζε flash10 και με λιγοτερα ghz?

Ενταξει βεβαια σερνοταν ο browser.

Αν ειναι μονο θεμα ghz ας τα ανεβασει οπως κανανε στο Ν900!:D

Βασικα οπως εχω ξαναπει το flash lite4 παιζει σχεδον το 80 - 85% απο τα flash στοιχεια. Δηλαδη το θεμα ειναι οτι δεν παιζει ολους τους players.

Aν τελικα δεν βαλουν flash10 , εγω θα ειμαι ικανοποιημενος αν βαλουν νεα version του lite και silverlight για να παιζουν οι players του wma, δηλαδη θα τα παιζει σχεδον ολα.

Link to comment
Share on other sites

Και ο skyfire πως επαιζε flash10 και με λιγοτερα ghz?

Ενταξει βεβαια σερνοταν ο browser.

Αν ειναι μονο θεμα ghz ας τα ανεβασει οπως κανανε στο Ν900!:D

Βασικα οπως εχω ξαναπει το flash lite4 παιζει σχεδον το 80 - 85% απο τα flash στοιχεια. Δηλαδη το θεμα ειναι οτι δεν παιζει ολους τους players.

Aν τελικα δεν βαλουν flash10 , εγω θα ειμαι ικανοποιημενος αν βαλουν νεα version του lite και silverlight για να παιζουν οι players του wma, δηλαδη θα τα παιζει σχεδον ολα.

 

ναι, και αν δεν κανω λαθος η CPU του ν8 ειναι υποχρονισμενη μαλιστα. Σηκωνει "σηκωμα" δηλαδη

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. σήμερα που έχω χρόνο, και αφού έχω κάνει 5

"καλες" φορτισεις, αποφάσισα να κάνω ένα

τέστ στην μπαταρία του Ν8. εδω τα αποτελεσματα....

 

-12:00... το N8 πληρως φορτισμενο και ξεκιναει να παιζει

δυο επεισοδια csi miami.το πρωτο διαρκειας 40 και κατι λεπτων

με μεγεθος 349 ΜΒ στην οθονη του κινητου.το δευτερο 42 λεπτων

με μεγεθος 349 ΜΒ με το καλωδιο hdmi στην τηλεοραση.

τα παραπανω επεισοδια τα ειχα αποθηκευμενα στην 16 gb καρτα

που εχω με εξωτερικο υποτιτλο. ητανε και τα δυο avi .

 

-13:45... μετα απο 5 κλησεις 9 λεπτων συνολικα στο gsm δικτυο

της vodafone το Ν8 δειχνει μπαταρια στο 100% . Αρχιζει η αναπαραγωγή

mp3 απο την 16αρα κάρτα εώς τις 15:00.

 

-15:00... σειρα τωρα εχει το ραδιοφωνο με την μπαταρια ακομη

στο 100% . 16:45 κλεινω το ραδιοφωνο και...

 

-16:45... ξεκιναει η προβολη ενος ακομη επεισοδιου csi miami,

με παρομοια χαρακτηριστικα με τα παραπανω, στην οθονη του Ν8.

 

-17:30... με την μπαταρια στο 80% συνδέω με ΒΤ το Ν8 με το polar HR Monitor ,

"τρεχω" το sports tracker και ξεκινάω τρεξιματάκι εώς τις 18:30.

 

-18:35 συνδεση στο ασυρματο του σπιτιου μου. αναβαζω το παραπανω workout στο sportstracker, ανανεωνω τον καιρο στο spb weather και "κατεβαζω"

τα mail μου στο κινητο .

 

-18:45... η συνέχεια του csi miami στην οθονη του Ν8, με 4

γραμμές μπαταρια.

 

-19:35... μετα απο μια 9λεπτη κληση, ωρα για λιγο παιχνιδι. fruit ninja εως τις 20:10.

 

-20:15... τελός το csi miami, ωρα για bones με 2 γραμμες μπαταρια.

αντε να δουμε θα αντεξει αλλο επεισοδιο το Ν8 ? ΤΟ ΑΝΤΕΞΕ

 

-21:55... νεος γυρος μουσικης με mp3.

 

-22:20... μηνυμα για χαμηλη σταθμη μπαταριας...

 

sorry για το μεγαλο ποστ, αλλα δεν φταιω εγω. Η μπαταρια του Ν8 φταει :lol:

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

Η εκφώνηση καλούντος σας λειτουργεί κανονικά ????? Εμένα σαν να βαριέται, μια κάνει πέντε δεν κάνει και σαν να μασάει τα λόγια του,κόβει και συλλαβές .:mad:

Θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση ????:O

Nobody's perfect
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμιση δεν θελει.

Ειναι οι επαφες σου στα Ελληνικα ;

Γιατι καποιοι ειχαν επαφες απο αλλα τηλεφωνα και τα μισα γραμματα ηταν αγγλικα τα αλλα μισα ελληνικα και ο εκφωνητης τα καταλαβαινει και τα διαβαζει γραμμα γραμμα.

Παραδειγμα,

αν με εχεις γραμμενο Σταματης θα σου πει Σταμαατης,

αν με εχεις γραμμενο Stamatis θα σου πει Στεημεητης,

αν ομως με εχεις γραμμενο Stαmαtis(τα "α" ελληνικα δηλαδη) θα σου πει Στ α εμ α της.

Τα γραφω με κενα γιατι τα λεει γραμμα γραμμα.

Μηπως κατι τετοιο εχεις παθει;

Γραψε κανα 2 επαφες με ελληνικα και ονοματεπωνυμο και δοκιμασε.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Χτες μετά από Sync και backup ολου του περιεχομένου, σταμάτησε να βγάζει τα ονοματεπώνυμα στις επαφές... Καμμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις επαφες μεσα δες μηπως τις εχει διπλες πια.

 

Συνηθως οταν εχουμε διπλες επαφες δεν κανει αναγνωριση και βγαζει μονο τον αριθμο του καλουντος (οχι το ονομα που αντιστοιχει)

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μερικές ερωτήσεις.

Το βρήκα 410€ αλλά είναι παραεισαγωγή.Μου είπαν ότι έχουν βάλει ελληνικά.

Για το πληκτρολόγιο ισχύει το ίδιο;

Υπάρχει πρόβλημα με μη αναγνωρίσιμους ελληνικούς χαρακτήρες ("κινέζικα");

Αναβάθμιση μόνο μέσω ΟΤΑ; Μέσω Ovi τα σβήνει;

Πρόβλημα με το επίσημο service λόγω παραεισαγωγής;

Η συσκευασία περιέχει microSD;

Αν ναι πόσο μεγάλη;

Αν αγοράσω microSD θα πρέπει να προσέξω και την ταχύτητα (πρόβλημα σε ταινίες 720ρ);

Έχω περί τις 1500 επαφές και 3000 calendar events σε Νοκια Ν95 8GB που τα συγχρονίζω με το OUTLLOK, θα έχω πρόβλημα με την μεταφόρτωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Να είστε όλοι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...