Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οι cyanogen εκαναν παλι το θαυμα τους .gingerbread 2.3.3 με fm ραδιοφωνο που δουλευει στο wildfire χωρις το sense.και χωρις κανενα bug η ρομ μεχρι τωρα που το δοκιμαζω

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλή σαρακοστή σε όλους!

 

Για το no lock απλά να πω ότι όσοι έχετε το widgetsoid γίνεται και μέσω αυτού ;)

Λίγο άκυρο, αλλά έχω πάθει πλάκα με το Go Launcher! Widget για καιρό ποιο βάζουμε;

 

Γενικά δε βλέπω πολλά widget μου να είναι συμβατά.. Ημερολόγιο, σημειώσεις, αριθμομηχανή...

Τα htc widgets δεν είναι συμβατά με άλλον launcher πέραν του sense...

Παίδες, μια ερώτηση σχετικά με γενέθλια..

Μετά το συγχρονισμό επαφών με το facebook, έχουν αντιστοιχιστεί στις επαφές (όπου είναι διαθέσιμο) τα γενέθλια των ατόμων. όμως πρόσφατα, που ήταν τα γενέθλια ενός φίλου, ενώ όταν άνοιγα την επαφή του μου έλεγε σε 2 μέρες, σε 1 μέρα κλπ την ημέρα των γενεθλίων δεν είχα κάποια ειδοποίηση, κάποιον ήχο ή κάποιο μήνυμα στην οθόνη..πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία για να εισαχθούν στο ημερολόγιο? ή μου έχει ξεφύγει κάποια ρύθμιση για ειδοποιήσεις..?

Εγώ τα έχω συγχρονίσει με το gmail και απλά μου φαίνονται μόνιμα στο ημερολόγιο που έχω στην αρχική οθόνη ;)

οι cyanogen εκαναν παλι το θαυμα τους .gingerbread 2.3.3 με fm ραδιοφωνο που δουλευει στο wildfire χωρις το sense.και χωρις κανενα bug η ρομ μεχρι τωρα που το δοκιμαζω

Αν φτιάχτηκε πλέον και το ράδιο, έχω φύγει για cm7 :happy:

Κι επίσης ίσως να είμαστε και κοντά σε sense 2.3.2 rom :D

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω συγχρονίσει με το gmail και απλά μου φαίνονται μόνιμα στο ημερολόγιο που έχω στην αρχική οθόνη ;)

Πως έχεις κάνει το συγχρονισμό με gmail? μέσω του τηλεφώνου?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει τις επαφές συγχρονισμό με το gmail (εγώ προσωπικά τις είχα γράψει με τα γενέθλια μέσα). Έχοντας τα γενέθλια των επαφών σου σ'αυτές και αν μπορέσεις να βρεις το πρόγραμμα που ανέφερα (νομίζω στην προηγούμενη σελίδα που είναι για συγχρονισμό των επαφών του τηλεφώνου με το google) θα μπορείς αν τις περάσεις στο google calendar και από εκεί στο κινητό σου ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι το ερώτημα έχει καταντήσει βαρετό...αλλά διαβάζοντας αυτά που γράφετε για custom roms ζήλεψα και ρωτάω...Κάνα νέο για Root σε εμάς τους άτυχους που το κινητό μας ήρθε με 2.2.1???
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο εκεί είναι η γοητεία του smartphone! :)

Βάζεις ένα widget ημερολογίου (pure grid calendar ή smooth calendar - ή και τα 2) και κάνεις άψογα την δουλειά σου!!!

Αντίστοιχα υπάρχουν widgets για σελιδοδείκτες, social networks και ότι μπορείς να φανταστείς...

 

Προτάσεις δεκτές και άμεσα υλοποιηθήσες...:wink:

Έχει ήδη ξεκινήσει "σαφάρι" ανεύρεσης εφαρμογών, αντίστοιχων του sense. Btw, το pure grid calendar για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να το εντοπίσω. Παίζει να 'χει "αποσυρθεί" ????????

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι το ερώτημα έχει καταντήσει βαρετό...αλλά διαβάζοντας αυτά που γράφετε για custom roms ζήλεψα και ρωτάω...Κάνα νέο για Root σε εμάς τους άτυχους που το κινητό μας ήρθε με 2.2.1???

Κι η απάντηση έχει καταντήσει βαρετή, αλλά ακόμα τίποτα κι επίσης όταν κάτι βγει θα ανακοινωθεί κι εδώ πέρα :p

Προτάσεις δεκτές και άμεσα υλοποιηθήσες...:wink:

Έχει ήδη ξεκινήσει "σαφάρι" ανεύρεσης εφαρμογών, αντίστοιχων του sense. Btw, το pure grid calendar για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να το εντοπίσω. Παίζει να 'χει "αποσυρθεί" ????????

Είναι επι πληρωμή η εφαρμογή αυτή, οπότε δε θα μπορέσεις να τη βρεις στο market ;)

Γενικά πάντως για να διευκολύνω την αναζήτησή σου, οι εφαρμογές του στυλ "sense" λέγονται launchers και γνωστοί είναι οι: go launcher, launcher pro (για μένα προσωπικά ο καλύτερος-ταχύτερος), adw launcher, zeam laucnher (και κάποιοι άλλοι όπως helix launcher κ.α) :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες βρήκα επιτέλους πως να μεταφέρουμε (επιτέλους) τις παλιές μας επαφές, τις οποίες τις αποθηκεύαμε στην συσκευή, σε λογαριασμό google για να τις έχουμε και online και άμα γίνει κάτι στραβό -χτύπα ξύλο- να τις επαναφέρουμε και να τις κάνουμε και συγχρονισμό με εύκολα βήματα από το κινητό και χωρίς καμία εφαρμογή.

 

Με λίγα λόγια αυτό που θα κάνουμε είναι να εξάγουμε την βάση δεδομένων των τηλεφωνικών επαφών μας και να τις εισάγουμε στην βάση δεδομένων των google επαφών μας.

 

Σημ: Λειτουργώ την official rom του wildfire (με το sense UI)

 

Πηγαίνουμε στις επαφές μας (Πρόσωπα δλδ) και σιγουρευόμαστε να είμαστε στην καρτέλα Όλα.

 

Εξαγωγή Βάσης Δεδομένων επαφών του τηλεφώνου/συσκευής.

  1. Μενού-Προβολή
  2. Ξετσεκάρετε όλα τα κουτάκια και επιλεγετε μόνο το Τηλέφωνο
  3. Πατήστε το πίσω επανέρχοντας έτσι στην καρτέλα Όλα βλέποντας πλέον τις επαφές μόνο από το τηλέφωνο.
  4. Μενού-Εισαγωγή/Εξαγωγή και μετά Εξαγωγή σε κάρτα SD.
  5. Στην επόμενη λεζάντα θα επιλέξουμε το Τηλέφωνο.
  6. Θα μας βγάλει ένα μύνημα για επιβαιβέωση εξαγωγής σε ένα αρχείο με κατάληξη .vcf στο οποίο θα πατήσουμε ΟΚ.
  7. Θα βγει μια μπάρα δείχνοντας την μεταφορά (εξαγωγή επαφών) και θα σας πάει πίσω πάλι στην καρτέλα Όλα (βλέποντας ακόμα εμείς τις επαφές του τηλεφώνου/συσκευής).

 

Προσοχή! Ακόμα δεν τελειώσαμε οπότε δεν πειράζουμε τίποτα. Συνεχίζουμε, δεν βγαίνουμε έξω.

 

Εισαγωγή Βάσης Δεδομένων επαφών σε google.

  1. Αφού είμαστε ακόμα στην καρτέλα Όλα βλέποντας τις επαφές του τηλεφώνου/συσκευής (ok το είπαμε αυτό αλλά επιβεβαιώστε το αυτό, ποτε δεν ξες) πατάμε Μενού και μετά Εισαγωγή/Εξαγωγή.
  2. Επιλέγουμε το εισαγωγή από κάρτα SD.
  3. Στο επόμενο πλαίσιο επιλέγουμε το google (προφανώς).
  4. Θα κάνει αυτό δυο ώρες να ψάχνει το αρχείο (μην φοβάστε θα το βρει).
  5. Κλικ στο Εισαγωγή ενός αρχείου Vcard.
  6. Στο επόμενο παραθυράκι θα μας βγάλει το αρχείο που κάναμε πριν εξαγωγή το οποίο μπορείτε και να επιβεβαιώσετε ελέγχοντας την μέρα και την ώρα δλδ 2 λεπτά πριν. (όσοι από εσάς που παλιότερα έχετε κάνει κ άλλα export το αρχείο που θέλουμε θα έχει την μορφή pcsc_pcsc_00000κάτι.vcf το οποίο αναφέρεται σε phone database extraction και όχι σε google ή sim)
  7. Το επιλέγουμε και ΟΚ.
  8. Βλέπουμε την μπάρα μεταφοράς (πράσινη) και τις επαφές μία μία να εισάγονται...
  9. Και τέλος βλέπουμε να είμαστε πάλι στην καρτέλα Όλα με τις επαφές της συσκευής. Μισό δεν τελειώσαμε.

 

Έλεγχος και συγχρονισμός επαφών google.

  1. Μενού-Προβολή και βλέπουμε το κουτάκι του google να είναι και όσα πλέον του τηλεφώνου το οποίο και τσεκάρουμε και ξετσεκάρουμε του τηλεφώνου που είχαμε και πριν και πατάμε πίσω.
  2. Συνδεόμαστε (κάπως) στο internet.
  3. Από την αρχική οθόνη Μενού-Ρυθμίσεις.
  4. Λογαριασμοί & Συγχρονισμός.
  5. κλικ στον λογαριασμό μας google.
  6. κλικ την πρώτη επιλογή Συγχρονισμός εφαρμογής Επαφών (μπορεί να το "τρώει" μετά το Επ)
  7. Μετά το σημαδάκι του συγχρονισμού μπείτε στο gmail σας στην καρτέλα επαφές και voila! Να οι επαφές του τηλεφώνου που μεταφέρθηκαν και στο google.

 

Από εδώ και πέρα προσοχή στην προσθήκη νέας επαφής να επιλέγετε το google στον τύπο επαφής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να κάνουμε όσοι έχουμε εγκαταστήσει κάποιες από τις ύποπτες εφαρμογές που αφαίρεσε η google από το market. Αναφέρομαι σε αυτές που περιείχαν ιούς ή trojans. Αρκεί η απεγκατάσταση των επίμαχων εφαρμογών; Μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως θα ήταν καλύτερη λύση; Εχω προβληματιστεί. Δεν περίμενα ποτέ να υπάρχουν προβλήματα ασφαλείας στο market. Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων διαγράφει τα πάντα; Υπάρχει περίπτωση να μείνουν κάποια "ύποπτα τμήματα" των εφαρμογών; Διάβασα ότι εγκαθιστώντας κάποιες από αυτές τις εφαρμογές ταυτόχρονα εγκαθίστανται και άλλες εφαρμογές που αποκτούν πλήρη πρόσβαση στο τηλέφωνο. Κάποιοι ανέφεραν ότι ακόμη και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δε διαγράφονται πλήρως οι επισφαλείς εφαρμογές. Εχω προβληματιστεί πολύ. Ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη κίνηση; Εσείς αντιμετωπίσατε αυτό το πρόβλημα; Η τελικά μόνο εγώ εγκατέστησα κάποιες από αυτές τις εφαρμογές. Ευχαριστώ πολύ.

PS. Δεν είμαι root.

Edited by eclair
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παίδες βρήκα επιτέλους πως να μεταφέρουμε (επιτέλους) τις παλιές μας επαφές, τις οποίες τις αποθηκεύαμε στην συσκευή, σε λογαριασμό google για να τις έχουμε και online και άμα γίνει κάτι στραβό -χτύπα ξύλο- να τις επαναφέρουμε και να τις κάνουμε και συγχρονισμό με εύκολα βήματα από το κινητό και χωρίς καμία εφαρμογή.

 

Καλό θα ήταν να ανεβάσεις τον οδηγό σου εδώ για να μην χαθεί... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το είδα στη σελίδα htc sto facebook.

 

HTC releasing 2.3 gingerbread on wildfire with live wallpapers

 

HTC has released HTC wildfire sometime back and it has been one of the highest selling mobile phone. Due to its high degree of quality performance driven processor and all the smart features intact in it, at an affordable price. But it has some shortcomings now as the technology is improving every single day. To fulfill all the short comings and make it more performance based and to make it more contemporary with the real technology driven world.

 

The major shortcomings which were faced by HTC wildfire was its inability to support live wallpapers and flash 10.1 in the browser. Upgrading this mobile phone means that all the people will be able to have opportunity to access all the sites which were not possible earlier in this mobile phone.

 

HTC wildfire's upgraded version of OS will be rolled out in market very soon with many other exciting features as rumors are doing the rounds at this moment of time regarding all the details and releasing date. The best part of this phone being its low Budget and this phone is available around the globe with many exciting deals. For more information and latest deals with free gifts visit: http://tinyurl.com/4nzrvna

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το είδα στη σελίδα htc sto facebook.

 

HTC releasing 2.3 gingerbread on wildfire with live wallpapers

 

HTC has released HTC wildfire sometime back and it has been one of the highest selling mobile phone. Due to its high degree of quality performance driven processor and all the smart features intact in it, at an affordable price. But it has some shortcomings now as the technology is improving every single day. To fulfill all the short comings and make it more performance based and to make it more contemporary with the real technology driven world.

 

The major shortcomings which were faced by HTC wildfire was its inability to support live wallpapers and flash 10.1 in the browser. Upgrading this mobile phone means that all the people will be able to have opportunity to access all the sites which were not possible earlier in this mobile phone.

 

HTC wildfire's upgraded version of OS will be rolled out in market very soon with many other exciting features as rumors are doing the rounds at this moment of time regarding all the details and releasing date. The best part of this phone being its low Budget and this phone is available around the globe with many exciting deals. For more information and latest deals with free gifts visit: http://tinyurl.com/4nzrvna

 

λυπαμαι αλλα λιγο απατη μου φαινεται,λογω οτι στο τελος διαφημιζεται και site που το πουλαει.δηλαδη σα να λεει αγοραστε το θα παρει και gingerbread σε λιγο.ειδικα η αναφορα στο θεμα flash 10.1 παρα ειναι μουφα.ο επεξεργαστης του wildfire μονο για flashlite κανει το πολυ.φιλικα τα λεω,μακαρι να κανω λαθος

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Ποιές εφαρμογές είναι αυτες?

 

Υπάρχει topic στο forum συσκευές όπου αναφέρει ότι η Google αποσύρει κακοβουλες εφαρμογες απο το Android market.

"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες βρήκα επιτέλους πως να μεταφέρουμε (επιτέλους) τις παλιές μας επαφές, τις οποίες τις αποθηκεύαμε στην συσκευή, σε λογαριασμό google για να τις έχουμε και online και άμα γίνει κάτι στραβό -χτύπα ξύλο- να τις επαναφέρουμε και να τις κάνουμε και συγχρονισμό με εύκολα βήματα από το κινητό και χωρίς καμία εφαρμογή.

 

Με λίγα λόγια αυτό που θα κάνουμε είναι να εξάγουμε την βάση δεδομένων των τηλεφωνικών επαφών μας και να τις εισάγουμε στην βάση δεδομένων των google επαφών μας.

 

Σημ: Λειτουργώ την official rom του wildfire (με το sense UI)

 

Πηγαίνουμε στις επαφές μας (Πρόσωπα δλδ) και σιγουρευόμαστε να είμαστε στην καρτέλα Όλα.

 

Εξαγωγή Βάσης Δεδομένων επαφών του τηλεφώνου/συσκευής.

  1. Μενού-Προβολή
  2. Ξετσεκάρετε όλα τα κουτάκια και επιλεγετε μόνο το Τηλέφωνο
  3. Πατήστε το πίσω επανέρχοντας έτσι στην καρτέλα Όλα βλέποντας πλέον τις επαφές μόνο από το τηλέφωνο.
  4. Μενού-Εισαγωγή/Εξαγωγή και μετά Εξαγωγή σε κάρτα SD.
  5. Στην επόμενη λεζάντα θα επιλέξουμε το Τηλέφωνο.
  6. Θα μας βγάλει ένα μύνημα για επιβαιβέωση εξαγωγής σε ένα αρχείο με κατάληξη .vcf στο οποίο θα πατήσουμε ΟΚ.
  7. Θα βγει μια μπάρα δείχνοντας την μεταφορά (εξαγωγή επαφών) και θα σας πάει πίσω πάλι στην καρτέλα Όλα (βλέποντας ακόμα εμείς τις επαφές του τηλεφώνου/συσκευής).

 

Προσοχή! Ακόμα δεν τελειώσαμε οπότε δεν πειράζουμε τίποτα. Συνεχίζουμε, δεν βγαίνουμε έξω.

 

Εισαγωγή Βάσης Δεδομένων επαφών σε google.

  1. Αφού είμαστε ακόμα στην καρτέλα Όλα βλέποντας τις επαφές του τηλεφώνου/συσκευής (ok το είπαμε αυτό αλλά επιβεβαιώστε το αυτό, ποτε δεν ξες) πατάμε Μενού και μετά Εισαγωγή/Εξαγωγή.
  2. Επιλέγουμε το εισαγωγή από κάρτα SD.
  3. Στο επόμενο πλαίσιο επιλέγουμε το google (προφανώς).
  4. Θα κάνει αυτό δυο ώρες να ψάχνει το αρχείο (μην φοβάστε θα το βρει).
  5. Κλικ στο Εισαγωγή ενός αρχείου Vcard.
  6. Στο επόμενο παραθυράκι θα μας βγάλει το αρχείο που κάναμε πριν εξαγωγή το οποίο μπορείτε και να επιβεβαιώσετε ελέγχοντας την μέρα και την ώρα δλδ 2 λεπτά πριν. (όσοι από εσάς που παλιότερα έχετε κάνει κ άλλα export το αρχείο που θέλουμε θα έχει την μορφή pcsc_pcsc_00000κάτι.vcf το οποίο αναφέρεται σε phone database extraction και όχι σε google ή sim)
  7. Το επιλέγουμε και ΟΚ.
  8. Βλέπουμε την μπάρα μεταφοράς (πράσινη) και τις επαφές μία μία να εισάγονται...
  9. Και τέλος βλέπουμε να είμαστε πάλι στην καρτέλα Όλα με τις επαφές της συσκευής. Μισό δεν τελειώσαμε.

 

Έλεγχος και συγχρονισμός επαφών google.

  1. Μενού-Προβολή και βλέπουμε το κουτάκι του google να είναι και όσα πλέον του τηλεφώνου το οποίο και τσεκάρουμε και ξετσεκάρουμε του τηλεφώνου που είχαμε και πριν και πατάμε πίσω.
  2. Συνδεόμαστε (κάπως) στο internet.
  3. Από την αρχική οθόνη Μενού-Ρυθμίσεις.
  4. Λογαριασμοί & Συγχρονισμός.
  5. κλικ στον λογαριασμό μας google.
  6. κλικ την πρώτη επιλογή Συγχρονισμός εφαρμογής Επαφών (μπορεί να το "τρώει" μετά το Επ)
  7. Μετά το σημαδάκι του συγχρονισμού μπείτε στο gmail σας στην καρτέλα επαφές και voila! Να οι επαφές του τηλεφώνου που μεταφέρθηκαν και στο google.

 

Από εδώ και πέρα προσοχή στην προσθήκη νέας επαφής να επιλέγετε το google στον τύπο επαφής.

 

ακολουθησα ακριβως τα βήματα που αναφέρεις αλλα δεν κανει για καποιο λογο συχρονισμό των επαφών.ενω πράγματι φαίνονται οι google επαφές ίδιες με του τηλ.παρ'ολα αυτά στον λογαριασμο google δεν εμφανίζονται.

Link to comment
Share on other sites

που δεν εμφανίζονται, στις επαφές στο gmail; σιγουρέψου ότι είναι σωστά καταχωριμένος ο λογαριασμός σου google στο κινητό γιατί δεν βλέπω κάποια άλλη αιτία πρόβλημα συνδεσιμότητας/συγχρονισμού
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι. να σας κανω μια ερωτηση για το κινητο. το gps του κινητου δουλευει ικανοποιητικα? ή θα ηταν καλυτερο να παρω και ενα mls destinator για καλυτερη δουλεια? :)
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις ιντερνετ από πάροχο τότε το google maps είναι μια χαρά. Αν δεν έχεις πάλι, μπορείς να βάλεις ndrive ή navigon ή ό,τι άλλο θες. Κάνει την δουλειά το wildfire σαν gps
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες/όλους! :happy:

 

υπάρχει καμία πιθανότητα η htc να δόση την 2,3 η έστω καπια αναβάθμιση του λογισμικού ???????????

Παρά τα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω από έναν φίλο, συνεχίζω να πιστεύω ότι δύσκολα θα δούμε αναβάθμιση από την htc για 2.3. Μακάρι να αποδειχθεί ότι κάνω λάθος...

Καλησπέρα παίδες βρήκα επιτέλους πως να μεταφέρουμε (επιτέλους) τις παλιές μας επαφές, τις οποίες τις αποθηκεύαμε στην συσκευή, σε λογαριασμό google για να τις έχουμε και online και άμα γίνει κάτι στραβό -χτύπα ξύλο- να τις επαναφέρουμε και να τις κάνουμε και συγχρονισμό με εύκολα βήματα από το κινητό και χωρίς καμία εφαρμογή...

Καλησπέρα κι ευχαριστούμε για τον οδηγό. Θα προστεθεί στο πρώτο μήνυμα μόλις βρω λίγο χρόνο. Ωστόσο αυτό ήταν που σου είχε αναφέρει κι ένας φίλος προηγουμένως (να εξάγεις δηλαδή τις επαφές και να τις εισάγεις στο gmail).

Όπως και να'χει όμως, ευχαριστούμε για τον κόπο σου να γράψεις αυτό τον οδηγό :)

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να κάνουμε όσοι έχουμε εγκαταστήσει κάποιες από τις ύποπτες εφαρμογές που αφαίρεσε η google από το market. Αναφέρομαι σε αυτές που περιείχαν ιούς ή trojans. Αρκεί η απεγκατάσταση των επίμαχων εφαρμογών; Μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως θα ήταν καλύτερη λύση; Εχω προβληματιστεί. Δεν περίμενα ποτέ να υπάρχουν προβλήματα ασφαλείας στο market. Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων διαγράφει τα πάντα; Υπάρχει περίπτωση να μείνουν κάποια "ύποπτα τμήματα" των εφαρμογών; Διάβασα ότι εγκαθιστώντας κάποιες από αυτές τις εφαρμογές ταυτόχρονα εγκαθίστανται και άλλες εφαρμογές που αποκτούν πλήρη πρόσβαση στο τηλέφωνο. Κάποιοι ανέφεραν ότι ακόμη και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δε διαγράφονται πλήρως οι επισφαλείς εφαρμογές. Εχω προβληματιστεί πολύ. Ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη κίνηση; Εσείς αντιμετωπίσατε αυτό το πρόβλημα; Η τελικά μόνο εγώ εγκατέστησα κάποιες από αυτές τις εφαρμογές. Ευχαριστώ πολύ.

PS. Δεν είμαι root.

Η αλήθεια είναι ότι αν έχεις μολυνθεί, είχα διαβάσει ότι πρέπει να κάνεις wipe και ξανά install τη rom. Φαντάζομαι θα γίνεται το ίδιο και σε stock (non rooted) κινητό, αλλά δεν ξέρω δυστυχώς για τη διαδικασία. Είδα και κάτι patches που βγήκαν για rooted τηλέφωνα, αλλά διάβασα ότι η χρήση τους προϋποθέτει τη μη-μόλυνση της συσκευής... Εδώ αναφέρει πάντως ότι η google απεγκατέστησε (ή ξεκίνησε να το κάνει) "αυτόματα" τις εφαρμογές από κάθε κινητό. Αυτό που θα έκανα στη θέση σου, είναι να δω εδώ, όπου είναι το blog μιας antivirus εφαρμογής για android. Έχει κάποιες οδηγίες κατω για το τι μπορείς να κάνεις ;)

Ποιές εφαρμογές είναι αυτες?

Mπορείς να δεις σε αυτό το link τις εφαρμογές αυτές...

Σήμερα το είδα στη σελίδα htc sto facebook.

 

HTC releasing 2.3 gingerbread on wildfire with live wallpapers

Αν και μ'αρέσει πάρα πολύ η είδηση αυτή, δυστυχώς κι εγώ δεν μπορώ να πειστώ. Μακάρι να είναι αλήθεια... Στο facebook ποιός έκανε post αυτή την είδηση; Η ίδια η htc ή κάποιος άλλος χρήστης;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να κάνουμε όσοι έχουμε εγκαταστήσει κάποιες από τις ύποπτες εφαρμογές που αφαίρεσε η google από το market. Αναφέρομαι σε αυτές που περιείχαν ιούς ή trojans. Αρκεί η απεγκατάσταση των επίμαχων εφαρμογών; Μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως θα ήταν καλύτερη λύση; Εχω προβληματιστεί. Δεν περίμενα ποτέ να υπάρχουν προβλήματα ασφαλείας στο market. Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων διαγράφει τα πάντα; Υπάρχει περίπτωση να μείνουν κάποια "ύποπτα τμήματα" των εφαρμογών; Διάβασα ότι εγκαθιστώντας κάποιες από αυτές τις εφαρμογές ταυτόχρονα εγκαθίστανται και άλλες εφαρμογές που αποκτούν πλήρη πρόσβαση στο τηλέφωνο. Κάποιοι ανέφεραν ότι ακόμη και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δε διαγράφονται πλήρως οι επισφαλείς εφαρμογές. Εχω προβληματιστεί πολύ. Ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη κίνηση; Εσείς αντιμετωπίσατε αυτό το πρόβλημα; Η τελικά μόνο εγώ εγκατέστησα κάποιες από αυτές τις εφαρμογές. Ευχαριστώ πολύ.

PS. Δεν είμαι root.

 

Δες και εδώ τι λέει για το θέμα http://liveplace.gr/software/google-android-market

Link to comment
Share on other sites

Villis είχα εγκαταστήσει 3 εφαρμογές (scientific calculator, chess, photo editor). Ελάχιστα τις έχω χρησιμοποιησει. Πως μπορω να καταλάβω αν εχει "μολυνθεί" η συσκευη? Όλοι όσοι εχουν εγκαταστήσει αυτές τις εφαρμογές έχουν πρόβλημα? Τις απεγκατεστησα και έκανα επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων απο το μενού και διαμόρφωση της κάρτας μνήμης. Ξαναεστησα από την αρχη τη συσκευή. Υπαρχει καποιος άλλος τροπος για ένα πιο "βαθύ" hard format? Α να μην ξεχάσω είχα εγκατεστημένο το Norton mobile security με καθημερινά updates. Δε θα έπρεπε να προστατευει? Αν εγκαταστησω ένα αλλο AntiVirus όπως για παράδειγμα το f-secure ή το Kaspersky δε θα μπορέσει να αναγνωρησει αν υπάρχει malware στη συσκευή μου? Η λύση απαιτει επίσκεψη στο service? :(
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Απλώς ρωτάω για να καταλάβω αν είναι απαραίτητη η επίσκεψη στο service. Αφού αυτές οι εφαρμογές δρουν "σιωπηλά" πως θα δω αν επηρεάζουν τη λειτουργία της συσκευής μου;

Στη διαχείριση εφαρμογών στο menu "εκτελείται" τρέχουν πολλές εφαρμογές που έχουν το συμβολακι των ρυθμίσεων ακόμα και μετά από επανεκκίνηση. Άσε που δεν ξέρω τι κάνουν...

Edited by eclair
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...