Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κάτι ίσως χαζό: χωρίς σιμ μέσα το κινητό ανοίγει και δουλεύει κανονικά? απλα δεν έχει τις λειτουργίες κινητού δηλ?

 

ναι.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Απο εμενα ητανε , οχι να το παινευτω :O αχαχα, παντος εχω παρει απο εκει εως τωρα γυρω στις 8-9 και ολες δουλευουν αψογα!!!

 

και εγω την 8ρα class 10 πηρα απο εκει και δουλευει μια χαρα

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει βαλει καποια custom froyo 2.2 δεν χρειαζεται να το κανει αυτο,γι'αυτο τον ρωτησα αν εχει την wind stock rom.

panofx & kandilak σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Ενώ έπαιζε κανονικά το πρωί το mp3 απ΄την sd σαν ήχο κλήσης απ'τ απόγευμα και μετά τίποτα.

Εχω την flb10

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κατι γινεται με τις καινουριες συσκευες. Μολις πηρα τη δικια μου και δεν μενει το ανθρωπακι αλλα συνεχιζει και κανει boot.

Τι κανουμε λάθος?

Έχω δοκιμασει Vol up +Power on kai Volup + Menu + Power on

Δεν έχω κανει root ακομα. Παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κρατήσεις το κουμπί της έντασης κρατημένο παραπάνω. Κανά 10 δευτερόλεπτα κράτησε το από την στιγμή που πατήσεις το κουμπί της εκκίνησης.
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Τις τελευταίες μέρες βλέπω με καλό ματι αυτό το κινητο και εχω απορίες

 

1.μπορω να ξεκλειδωσω τα 512ΜΒ συνολο?? Είδα τους οδηγούς απλα δεν είμαι σιγουρος αν θα δουλεύει (γιατί μπορει να είναι απο τα καινουρια blade)

2.Ποια ειναι τα must tweaks που πρεπει να κανω για το κινητο?

3.Αν περιμένω την official froyo (όταν βγει) μπορώ μετα να κάνω root?

4.Αν βάλω custom 2.2 μετά μπορώ να περάσω την official 2.2? Θα χαθουν τα 512ΜΒ?

5.Αν κάτι παει λάθος στο φλασαρισμα ,την έβαψα ή διορθώνεται?

6.Τι παίζει με overclock και ποιο είναι το max?

 

 

Sorry αν σας ζάλισα αλλα είμαι λίγο ασχετος με android (έχω το galaxy tab αλλά δεν ασχολήθηκα με ''πειράγματα'' καθώς κάνει τα πάντα)

Edited by johnko1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον φιλο andonisvoug και μαλιστα εχω κανει και αυτο που αναφερει απο κατω ο φιλος aspirin αλλα παλι τπτ,οσα δευτερολεπτα και να το εχω κρατησει......καμια αλλη λυση????
Link to comment
Share on other sites

zaf_4 ευχαριστώ

 

βασικα δεν καταλαβα τι ακριβως κανει ο launcher..

 

To launcher ειναι κατι σαν θεμα. Mε λιγα λογια ειναι ο τροπος που θα εμφανιζονται οι οθονες σου, κάτι διαφορετικό απ' αυτόν που έχει η "μαμά" launcher.

Π.χ. το Launcher pro (η paid έκδοση) έχει το φοβερό transistion effect που όταν αλλάζεις π.χ. τις οθόνες που μπορείς να βάλεις(maximum 7 μπορείς να βάλεις) όταν το κυλάς με το χέρι σου έχει 4 επιλογές εφέ να φαίνονται. Επίσης είναι πιο γρήγοροι, μπορείς να κάνεις zoom in και να βλεπεις όλες τις οθόνες σου σαν htc sence για να καταλάβεις.

Για να καταλάβεις να ένα βιντεάκι για να το δεις

το launcher που έχεις δεν κάνει τέτοια πραγματάκια. Από εκεί και πέρα όπως έχω πει είναι θέμα γούστου!

 

υ.γ. μπορείς να βρεις στο youtube ότι launcher θες και να δεις τι παίζει (ADW launcher, Launcher pro plus, Go Launcher κλπ.)

 

Μπήκα στην μπρίζα και κατέβασα το ADWLauncher EX 1.2.2, πολύ καλό και έχει εξελιχθεί επίσης. Εγώ πάντως τώρα έχω 2 launcher και αναλόγως την διάθεση ;0)

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Για να δειτε τι κανει ενας launcher ειναι πολυ απλο.Κατεβαστε δωρεαν απο το μαρκετ εναν απο αυτους και δοκιμαστε τους.Αν δεν σας αρεσει τον βγαζετε.Launcher pro,Adw Launcher,Zeam launcher,Go Launcher(ο μονος μαζι με τον Zeam Που ειναι πληρως δωρεαν) και ο SPb launcher(τον συγκεκριμενο δεν τον βρισκεις στο μαρκετ) ειναι οι πιο διασημοι.Με το που γινει εγκατασταση πατατε το home button(το κουμπακι με το σπιτακι) και θα σας ρωτησει με ποιον launcher θελετε να ξεκινησετε.Μην τικαρετε την επιλογη αν δεν σιγουρευτειτε οτι ειναι αυτος που θελετε να χρησιμοποιητε.

 

ΥΓ1.Οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε τον Launcher Pro

 

ΥΓ2.Δεξι σας χερι πριν ρωτησετε κατι μπορει να ειναι το youtube.Π.χ. πατοντας launcher pro σας βγαζει αρκετες επιλογες για να δειτε τι παιζει.

 

ΥΓ3.Επισης μιας και ηρθε καινουρια φουρνια Blade και φυσικο ειναι να εχετε πολλες ερωτησεις να ξερετε οτι εχουν απαντηθει τα περισσοτερα αν οχι ολα.Γι'αυτο αν αναζητησετε κατι στο "αναζητηση σε αυτο το θεμα" πανω και δεξια θα βρειτε πολλες απαντησεις.

 

Καλοριζικα τα νεα Blades!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

[ROM] [honeycomb] [02.03.2011] [OLED+TFT], Honeycomb SDK final for ZTE Blade

 

Προσοχη ειναι ακομα σε early-beta phase και δεν ειναι για καθημερινη χρηση

 

Link to comment
Share on other sites

[ROM] [honeycomb] [02.03.2011] [OLED+TFT], Honeycomb SDK final for ZTE Blade

 

Προσοχη ειναι ακομα σε early-beta phase και δεν ειναι για καθημερινη χρηση

 

honeycomb εστι???

Link to comment
Share on other sites

δεν γινετε, για κανενα λογο δεν μενει στο ανθρωπακι οτι συνδιασμο κουμπιων και να κανω μπουταρει (οχι τον αλκοολικο) κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν παρει την καινουργια παρτιδα των Blade που δεν μπορουν να μπουν στο recovery (vol down + power on)

διαβαστε αυτο:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/332098/my-5th-blade-cant-get-into-standard-recovery/

 

Link to comment
Share on other sites

@andonisvoug

 

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα με τον παρακάτω τρόπο:

 

Αντιγράφεις την Clockwork image που θέλεις να χρησιμοποιήσεις στην κάρτα SD

(recovery-clockwork-3.0.0.6-blade.img ή recovery-clockwork-blade-2.5.1.8.img)

 

Κάνεις εγκατάσταση το Univeral Androot.

Επιλέγεις GO to Root.

Μπορεί να σου πει ότι είναι ήδη rooted -το δικό μου ήταν αλλά ξανακάντο για σιγουριά.

 

Κάνεις εγκατάσταση το Recovery Manager.

Δίνεις Superuser rights αν σε ρωτήσει.

Επιλέγεις την καρτέλα Recovery.

Επιλέγεις Install Recovery

Επιλέγεις την recovery image (recovery-clockwork-3.0.0.6-blade.img ή recovery-clockwork-blade-2.5.1.8.img)

 

Όταν τελειώσει κάνεις reboot.

Για να μπεις στο clockwork κρατάς πατημένο το vol (-) και το power.

Όταν ανάψει αφήνεις το power και συνεχίζεις να κρατάς το vol (-) μέχρι να μπει στο clockwork.

 

Η όλη διαδικασία στα αγγλικά μαζί με τα αρχεία

Edited by george800
Link to comment
Share on other sites

ποοο και ειμαι και τερμα αρχαριος και δεν καταλαβαινω αν δεν μου τα πουνε στεπ μπαι στεπ... πανω που υπερφορτοσε το λεπιδι και χρειαζεται επιγοντος μεγαλητερη ραμ
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχουμε φόρουμ καιρός να κάνουμε ξεχωριστά topics...

Ερώτηση... Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσουμε τις διαφημίσεις από το κινητό όταν έχουμε ενεργοποιημένο wifi;

Δεν μπορώ να καταλάβω... σε πολλά προγράμματα ακόμα και παιχνίδια πετάει διαφημίσεις στο κάτω μέρος της οθόνης.

Είναι φυσιολογικό;

 

Υ.Γ. Διαφιμίσεις ήθελα να γράψω :P

Edited by jannerman
Ορθογραφικό λάθος.

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι και σε μένα δεν έμενε το ανθρωπάκι android με το + πατημένο. (η συσκευή είναι καινούργια).

 

Ακολούθησα τις οδηγίες από το Modaco για flash της ούγγρικης rom κατά γράμμα.

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/327684/09-jan-guide-update-to-unlock-256mb-devices-to-512mb/

 

Μετά το reboot είχα ούγγρικη ROM με 414. κάτι mb RAM. Ξεκλειδώνει κανονικά και το δίκτυο σύμφωνα με τις οδηγίες και μετά ακολούθησα τον οδηγό για τα 512 RAM

http://techblog.gr/mobile/zte-blade-512mb-ram-0593/

Βήματα 1-6 από το Backup μόνο ώστε να περαστεί το ClockwordRecovery.

Με την ούγγρικη το θέμα με το ανθρωπάκι και το + λύθηκε και το κινητό πήρε το ClockwordRecoverymod κανονικά.

Έπειτα κατέβασα ti modaco custom rom 2.2 r12 από εδώ

http://loadbalancing.modaco.com/download.php?url=paul/blade/r12-update-modacocustomrom-blade-kitchen-unsigned.zip

Την πέρασα στη κάρτα και την flasarisa σύμφωνα με τις οδηγίες μέσα από το μενού του clockweordmod και ξεκίνησε κανονικά.

Μετά πέρασα ελληνικό πληκτρολόγιο και το Universalroot.

Όλα κομπλέ η μνήμη είναι 414, κάτι επιβεβαιωμένο.

 

Έχω βρεί και ευκολότερο τρόπο για όσους αγόρασαν το κινητό πρόσφατα και έχουν το πρόβλημα με το ανθρωπάκι να μην σταθεροποιείται.

 

- Κατεβάζετε από το market την εφαρμογή universalroot, την τρέχετε και κάνετε root το κινητό.

- Κατεβάζετε από το market και περνάτε την εφαρμογή ROM Manager. Την τρέχετε και πατάτε την επιλογή Install ClockwordMod. Δώστε root permissions.

 

Μετά από τα παραπάνω έχετε εγκατεστημένο το ClockWordMod 3.0.0.4.

- Επιλέγετε Reboot in Recovery mode και μπορείτε να συνεχίσετε τη διαδικασία Backup 8 και κάτω από το

Ξεκλείδωμα μνήμης ZTE Blade σε 512MB.

 

Τα αρχεία για το 512 patch

Από εδώ

 

Αν δεν πήρατε backup ή θέλετε την stock wind rom από

Εδώ.

 

Ευχαριστώ όλους που βοηθήσαν και βοηθάνε και για όλα τα παραπάνω λίνκς :)

Link to comment
Share on other sites

@andonisvoug

 

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα με τον παρακάτω τρόπο:

 

Αντιγράφεις την Clockwork image που θέλεις να χρησιμοποιήσεις στην κάρτα SD

(recovery-clockwork-3.0.0.6-blade.img ή recovery-clockwork-blade-2.5.1.8.img)

 

Κάνεις εγκατάσταση το Univeral Androot.

Επιλέγεις GO to Root.

Μπορεί να σου πει ότι είναι ήδη rooted -το δικό μου ήταν αλλά ξανακάντο για σιγουριά.

 

Κάνεις εγκατάσταση το Recovery Manager.

Δίνεις Superuser rights αν σε ρωτήσει.

Επιλέγεις την καρτέλα Recovery.

Επιλέγεις Install Recovery

Επιλέγεις την recovery image (recovery-clockwork-3.0.0.6-blade.img ή recovery-clockwork-blade-2.5.1.8.img)

 

Όταν τελειώσει κάνεις reboot.

Για να μπεις στο clockwork κρατάς πατημένο το vol (-) και το power.

Όταν ανάψει αφήνεις το power και συνεχίζεις να κρατάς το vol (-) μέχρι να μπει στο clockwork.

 

Η όλη διαδικασία στα αγγλικά μαζί με τα αρχεία

 

Προσπαθώ να κάνω τη διαδικασια αλλα κολλάω με το Recovery Manager, μου κρασαρει συνεχεια και δεν ανοιγει για να συνεχισω.

Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2,3 πολύ καλοί, εγώ προτιμώ τον launcher Pro, εξίσου καλός είναι και o ADW launcher...

Ειδικά για το Blade (που δεν έχει τη μνήμη και την επεξεργαστική ισχύ των μεγαλύτερων/ακριβότερων Android κινητών), ένας καλός αλλά προπαντός ελαφρύς launcher είναι ο Zeam. Είναι μινιμαλιστικός αλλά κάνει όλα τα βασικά ενός launcher, με πολύ μικρό memory footprint (βλ. διάρκεια μπαταρίας) και χωρίς να έχει bloatware.

Οσοι εχουν παρει την καινουργια παρτιδα των Blade που δεν μπορουν να μπουν στο recovery (vol down + power on)

διαβαστε αυτο:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/332098/my-5th-blade-cant-get-into-standard-recovery/

Επίσης τα δύο παρακάτω:

http://android.modaco.com/content-page/333221/brand-new-san-fran-fastboot-blocked/page/20/

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/333256/are-new-blades-being-sold-with-vol-power-disabled/

 

Συμβαίνει σε όλα τα καινούργια Blade (στην Ελλάδα και αλλού). Απλά μην ακολουθείτε την (παλιά) μέθοδο για να κάνετε install το Clockwork μέσω Fastboot αλλά τις πιο νέες και πιο ενδεδειγμένες μεθόδους (π.χ. μέσω Recovery Manager ή μέσω universal androot/ROM manager από το market)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεί και ευκολότερο τρόπο για όσους αγόρασαν το κινητό πρόσφατα και έχουν το πρόβλημα με το ανθρωπάκι να μην σταθεροποιείται.

 

- Κατεβάζετε από το market την εφαρμογή universalroot, την τρέχετε και κάνετε root το κινητό.

- Κατεβάζετε από το market και περνάτε την εφαρμογή ROM Manager. Την τρέχετε και πατάτε την επιλογή Install ClockwordMod. Δώστε root permissions.

 

Μετά από τα παραπάνω έχετε εγκατεστημένο το ClockWordMod 3.0.0.4.

- Επιλέγετε Reboot in Recovery mode και μπορείτε να συνεχίσετε τη διαδικασία Backup 8 και κάτω από το

Ξεκλείδωμα μνήμης ZTE Blade σε 512MB.

 

Τα αρχεία για το 512 patch

Από εδώ

 

Αν δεν πήρατε backup ή θέλετε την stock wind rom από

Εδώ.

 

Ευχαριστώ όλους που βοηθήσαν και βοηθάνε και για όλα τα παραπάνω λίνκς :)

 

Μολις προσπαθησα να κανω αυτα που γραφεις και οταν ανοιγω το Rom Manager δεν εχει επιλογη Install ClockwordMod

Μηπως δεν κανω κατι σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχουμε φόρουμ καιρός να κάνουμε ξεχωριστά topics...

Ερώτηση... Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσουμε τις διαφημίσεις από το κινητό όταν έχουμε ενεργοποιημένο wifi;

Δεν μπορώ να καταλάβω... σε πολλά προγράμματα ακόμα και παιχνίδια πετάει διαφημίσεις στο κάτω μέρος της οθόνης.

Είναι φυσιολογικό;

 

Υ.Γ. Διαφιμίσεις ήθελα να γράψω :P

 

το οτι εγινε θεμα αποκλειστικα για το Blade δεν σημαινει οτι θα κανουμε το καθε τι που εχει απαντηθει δεκαδες φορες σε θεμα. Καλο ειναι να ψαχνουμε πριν ρωταμε και πολυ περισσοτερο οταν ανοιγουμε θεμα.

 

Αυτο που ρωτας ειναι θεμα android και οχι blade. Υπαρχει μια εφαρμογη adfree νομιζω λεγεται. Οπως καταλαβαινεις οχι απλα δεν ειναι θεμα blade αλλα ειναι θεμα εφαρμογης που υπαρχει αποκλειστικο θεμα για εφαρμογες.

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω τη διαδικασια αλλα κολλάω με το Recovery Manager, μου κρασαρει συνεχεια και δεν ανοιγει για να συνεχισω.

Τι να κανω?

Αν εβαλες το Universal Androot, ανοιξε το, κανε root.

Ανοιξε Wifi, ανοιξε το Rom Manager και πατα Flash ClockworkMod Recovery.

Αν σου ζητησει Root δικαιωματα, δωσ'τα (μια οικογενεια ειμαστε ετσι κι αλλιως, για

τα παλιοδικαιωματα θα χαλαστουμε; )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...