Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από sms παίρνω κανονικά notifications και ναι τη ρύθμιση που λες την έχω κάνει, πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται....καμιά ιδέα?

Άλλαξε rom. :)

Αν διαβάσεις τις οδηγίες της 1ης σελίδας του thread θα διαπιστώσεις ότι είναι πολύ απλό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άλλαξε rom. :)

Αν διαβάσεις τις οδηγίες της 1ης σελίδας του thread θα διαπιστώσεις ότι είναι πολύ απλό.

Δε νομίζω ότι είναι λύση αυτή.

 

πάντως ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ως νεος κατοχος desire, εβαλα μια καρτα 8gb, στο 1ο ποστ που ελεγε πως να βαλουμε τουσ ηχουσ κλησης,

 

δε βρηκα μεσα στην καρτα το Φακελο Media κ τον εφτιαξα εγω μαζι με τουσ υπολοιπους φακελους που λεει.

 

μεταφερω μεσο bluetooth ηχους κλησης απο άλλο κινητο στο Desire, αλλα δεν μ τους εμφανιζει σαν επιλογη μεσα στους αλλους ηχους του τηλεφωνου, μου τους εμφανιζει μονο στο φακελο Bluetooth κ δε ξερω πως να τους επιλεξω...

 

Καποια προταση? Sorry αν εχει απαντηθει, αλλα ακομα ψαχνω...

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ως νεος κατοχος desire, εβαλα μια καρτα 8gb, στο 1ο ποστ που ελεγε πως να βαλουμε τουσ ηχουσ κλησης,

 

δε βρηκα μεσα στην καρτα το Φακελο Media κ τον εφτιαξα εγω μαζι με τουσ υπολοιπους φακελους που λεει.

 

μεταφερω μεσο bluetooth ηχους κλησης απο άλλο κινητο στο Desire, αλλα δεν μ τους εμφανιζει σαν επιλογη μεσα στους αλλους ηχους του τηλεφωνου, μου τους εμφανιζει μονο στο φακελο Bluetooth κ δε ξερω πως να τους επιλεξω...

 

Καποια προταση? Sorry αν εχει απαντηθει, αλλα ακομα ψαχνω...

 

Ευχαριστω

 

πρεπει να μεταφερεις μονος σου τα μπ3 μεσα στους φακελους που δημιουργησες. για αυτο τους εφτιαξες αλλωστε

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχω κανει αλλα κ παλι δε μπορω να τουσ δω γιανα τουσ επιλεξω...

 

αρχικα βάλε έναν file explorer για να μεταφέρεις τα αρχεία στους φακέλους που έφτιαξες (πχ es file explorer) και αφού τα μετακινήσεις βάρα και ένα restart για να κάνει το κινητό update τα media files (υπάρχει και αντίστοιχη εφαρμογή scan media αν θυμάμαι καλά σε περίπτωση που ακόμα δεν τα βλέπει)

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με τον Rom Manager, μπορούμε να βάλουμε Roms και να αποφύγουμε το manual installation που έχει ο οδηγός της πρώτης σελίδας; (https://docs.google.com/document/edit?id=1rhamw8Rus5L0QEuLm-sGkmQZ4JB0pS5CvS7BuVb8xWA&hl=en&authkey=CIS-krQL&pli=1#)

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια, τελικα για να δω τους ηχους επρεπε να αποσυνδεσω (usb) το κινητο απο τον υπολογιστη.

 

Τωρα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μπορουμε να επιλεξουμε διαφορετικο ηχο για τισ ειδοποιησεις ημερολογιου απο τους ηχους των εισερχομ. μυνηματων?

 

Και πως θα γινει να περνουμε αναφορα παραδοσης των μυνηματων που στελνουμε?

Καπου ειδα μια εφαρμογη sms...κατι...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια, τελικα για να δω τους ηχους επρεπε να αποσυνδεσω (usb) το κινητο απο τον υπολογιστη.

 

Τωρα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μπορουμε να επιλεξουμε διαφορετικο ηχο για τισ ειδοποιησεις ημερολογιου απο τους ηχους των εισερχομ. μυνηματων?

 

Και πως θα γινει να περνουμε αναφορα παραδοσης των μυνηματων που στελνουμε?

Καπου ειδα μια εφαρμογη sms...κατι...

 

θα μπεις στην συντομευση μηνυματα, πατας menu ρυθμισεις κ θα βρεις ολες τις επιλογες για sms k mms.

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

θα μπεις στην συντομευση μηνυματα, πατας menu ρυθμισεις κ θα βρεις ολες τις επιλογες για sms k mms.

 

Οταν λες να μπω στην συντομευση μηνυματα, εννοεις το + κατω δεξια ε? :(

 

απο εκει ομως το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να προσθεσεις στην αρχικη οθονη καποιες λειτουργιες κ οχι να επεξεργαστεις ρυθμισεις, ετσι δεν ειναι?

 

Μηπως λεω μαμακιες? :X

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες να μπω στην συντομευση μηνυματα, εννοεις το + κατω δεξια ε? :(

 

απο εκει ομως το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να προσθεσεις στην αρχικη οθονη καποιες λειτουργιες κ οχι να επεξεργαστεις ρυθμισεις, ετσι δεν ειναι?

 

Μηπως λεω μαμακιες? :X

οχι

πας στην εφαρμογη μηνυματα -μενου -ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειπατε για μηνυματα, εχω προσεξει οτι οταν ανοιγω το κινητο και εχω λαβει sms οση ωρα ηταν κλειστο, μου δειχνει ως ωρα αποστολης την ωρα που το διαβαζω εγω, και οχι οταν το εστειλε ο αλλος. Αυτο το βλεπω και με handcent sms και με την εφαρμογη του κινητου. Ειναι αναλογα τη rom, ή συμβαινει σε ολες? Δεν θυμαμαι αν συνεβαινε και παλιοτερα, δεν το ειχα παρατηρησει.

 

 

Και κατι αλλο, εστειλα με bluetooth απο κινητο nokia κατι σημειωσεις απο σημειωματαριο ως .txt αλλα τα περισσοτερα γραμματα δεν τα αναγνωριζει. Βγαζει κατι τετραγωνακια, ερωτηματικα, κενα. Απο το pc τα ανοιγει κανονικα. Βεβαια μπορω να τα κανω copy paste σε word και μετα να τα δω απο αναλογη εφαρμογη, αλλα ρωταω μηπως φταιει η κωδικοποιηση και ειναι κατι απλο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτάζοντας εδώ διαπίστωσα οτι και σε άλλα κινητά εμφανίζεται το πρόβλημα. η λύση είναι το hard reset ή root. τι να πω. εγω εχω κάνει στην ουσια hard reset αλλά τπτ. παίζει ρε παιδιά καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...:)

μπορειτε να μου λυσετε μια απορια;;πως μπορει μια sd sandisk 8gb-class2(παλια) να εχει μεγαλυτερα αποτελεσματα σε ολα τα τεστ που δοκιμασα read-write απο μια toshiba 8gb-class4(καινουρια);

παιζει ρολο η εταιρια τελικα η κανω λαθος;;;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα σε ολους...:)

μπορειτε να μου λυσετε μια απορια;;πως μπορει μια sd sandisk 8gb-class2(παλια) να εχει μεγαλυτερα αποτελεσματα σε ολα τα τεστ που δοκιμασα read-write απο μια toshiba 8gb-class4(καινουρια);

παιζει ρολο η εταιρια τελικα η κανω λαθος;;;

 

Σίγουρα παίζει ρόλο η εταιρία μιας και από αυτό εξαρτάται το τι πραγματικά περιέχει μια κάρτα. Μας λες όμως τι δοκιμές έκανες και έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παίζει ρόλο η εταιρία μιας και από αυτό εξαρτάται το τι πραγματικά περιέχει μια κάρτα. Μας λες όμως τι δοκιμές έκανες και έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα;

 

εκανα αυτο: http://www.techpowerup.com/downloads/1749/ATTO%20Disk%20Benchmark%20v2.46.html κι επισης το sd card speed test (αυτο μου εβγαλε τη toshiba σαν 2class :()απο το κινητο μου...η καρτα ειχε μεσα τα ιδια ακριβως πραγματα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο: http://www.techpowerup.com/downloads/1749/ATTO%20Disk%20Benchmark%20v2.46.html κι επισης το sd card speed test (αυτο μου εβγαλε τη toshiba σαν 2class :()απο το κινητο μου...η καρτα ειχε μεσα τα ιδια ακριβως πραγματα.

 

Quadrant score : 2110 πως κατάφερες κ το έκανες αυτο με class 2 sd?

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Quadrant score : 2110 πως κατάφερες κ το έκανες αυτο με class 2 sd?

 

Αυτο εγινε με την class4. με τη class2 δε το δοκιμασα μιας που βαρεθηκα να αλλαζω καρτες και κατεληξα σε αυτη για ψυχολογικους κυριως λογους! Παντως δεν ειδα διαφορα στη συμπεριφορα του κινητου μετα την αλλαγη της sd. Το read το ιδιο μου φαινεται...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εγινε με την class4. με τη class2 δε το δοκιμασα μιας που βαρεθηκα να αλλαζω καρτες και κατεληξα σε αυτη για ψυχολογικους κυριως λογους! Παντως δεν ειδα διαφορα στη συμπεριφορα του κινητου μετα την αλλαγη της sd. Το read το ιδιο μου φαινεται...

 

 

Δεν έχω καταλάβει πως βγάζει τα score και πόσο αξιόπιστο είναι το quadrant. ;Eγώ πάντως πάνω απο 1550 δεν έχω βγάλει ποτέ!:confused:

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Ουτε κι εγω πριν την starburst, αλλα να σου πω την αληθεια ουτε εγω πιστευω σ αυτα... φαντασου να σου βγαζει 2100 και να εχει η rom ολο f/cs!παντως μου φαινεται θα παρω sandisc παλι να τελειωνω...δε μου καθεται καλα η toshiba... γιαυτο ειχε μαλλον 17 ευρω! :p

 

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Quadrant score : 2110 πως κατάφερες κ το έκανες αυτο με class 2 sd?

 

Φίλε, όλα γίνονται....

Δες αυτό και λίγο παραπάνω...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εδω και μια εβδομαδα εχω που πηρα το desire...Υστερα απο αρκετες ωρες διαβαζοντας κατελειξα στο πως πρεπει να γινει το σκηνικο ολο...:p Αρχικα κανουμε root αφου το κανουμε περνουμε backup απο ρομ αλλα και απο εφαρμογες κτλ.(το πρωτο γινετε απο το recovery και το δευτερο απο titanium?)Μετα απο αυτο ετοιμαζουμε το εχτ3 στην καρτουλα μας και ειμαστε ετοιμοι να flashαρουμε την rom...Ολα καλα μεχρι εδ η εχασα κατι?Αυτο που δν εχω καταλαβει ειναι κατι σχετικα με το radio πρεπει απαραιτητα να το flashουμε καθε φορα που περναμε καποια rom?Υπαρχει ηδη καποιο μεσα στις εκαστοτε rom poy φλασαρουμε?π.χ θελω να περασω την leedrooid θα πρεπει να φλασαρω και radio?To αρχικο δικο μου της συσκευης εννοω χανεται?και αν ειναι να το φλασαρω το πεταω χυμα στην sd kai to briskv opvw thn rom?γιατι δν βρηκα κατι στους xda στο σχετικο με το leedroid θεμα...επισης κατι αλλο αν το κανω ολο το σκηνικο και αργοτερα αλλαξω καρτουλα (ειμαι με την 4gb) απλατην καινουργια την ετοιμαζω με ext3 και κανω restore απο backup που θα παρω? (υ.γ. αν εγραψα και καμια ******* :p μην με παρετε με τις πετρες και διορθωστε με κιολας δεν εχω ιδεα απο android και smartphones με ενα ταπεινο n80 ημουν απο 2004...) Edited by dillyboy

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εδω και μια εβδομαδα εχω που πηρα το desire...Υστερα απο αρκετες ωρες διαβαζοντας κατελειξα στο πως πρεπει να γινει το σκηνικο ολο...:p Αρχικα κανουμε root αφου το κανουμε περνουμε backup απο ρομ αλλα και απο εφαρμογες κτλ.(το πρωτο γινετε απο το recovery και το δευτερο απο titanium?)Μετα απο αυτο ετοιμαζουμε το εχτ3 στην καρτουλα μας και ειμαστε ετοιμοι να flashαρουμε την rom...Ολα καλα μεχρι εδ η εχασα κατι?Αυτο που δν εχω καταλαβει ειναι κατι σχετικα με το radio πρεπει απαραιτητα να το flashουμε καθε φορα που περναμε καποια rom?Υπαρχει ηδη καποιο μεσα στις εκαστοτε rom poy φλασαρουμε?π.χ θελω να περασω την leedrooid θα πρεπει να φλασαρω και radio?To αρχικο δικο μου της συσκευης εννοω χανεται?και αν ειναι να το φλασαρω το πεταω χυμα στην sd kai to briskv opvw thn rom?γιατι δν βρηκα κατι στους xda στο σχετικο με το leedroid θεμα...επισης κατι αλλο αν το κανω ολο το σκηνικο και αργοτερα αλλαξω καρτουλα (ειμαι με την 4gb) απλατην καινουργια την ετοιμαζω με ext3 και κανω restore απο backup που θα παρω? (υ.γ. αν εγραψα και καμια ******* :p μην με παρετε με τις πετρες και διορθωστε με κιολας δεν εχω ιδεα απο android και smartphones με ενα ταπεινο n80 ημουν απο 2004...)

 

καταρχήν παίρνεις backup τους δικούς σου φακέλους (mp3, photo κτλ.) της κάρτας, φορμάρεις την κάρτα σου σε fat32 και 512mb ext3 ή ext4 ή ακόμα και 1024 mb, αναλόγως την κάρτα που έχεις. Επαναφέρεις τους φακέλους σου στην κάρτα. Πετάς μέσα και την rom που θες χύμα στην κάρτα. Μετά κάνεις root, κοιτάς αν υπάρχει στις εφαρμογές το superuser - είσαι οκ απο root- backup τις εφαρμογές με titanium, μπαινεις recovery και παίρνεις backup την rom. Κάνεις wipe data, cache, ext3, davlik και install zip (φλασάρεις την rom που θες). Το ράδιο δεν ειναι απαραιτητο να το αλλάξεις εκτός και αν το ζητάει η rom που θές να βάλεις. Το μαμισιο που έχει ήδη θα χαθεί αν φλασάρεις άλλο. Αν θές να το αλλάξεις το πετάς και αυτό χύμα στην κάρτα και το φλασάρεις και αυτό. Επαναφέρεις και τις εφαρμογές σου και καλωσόρισες στον μαγικό κόσμο του rooted desire...

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Να ρωτησω κατι; ποια ειναι η φυσιολογικη ram που εχει (πανω-κατω) το desire, οχι αμεσως μετα το ανοιγμα, αλλα μετα απο καποιες ωρες ανοιχτο? Το 105 free, 20 idle (μεσο ορο) που βλεπω στο δικο μου στις περισσοτερες rom που εχω βαλει ειναι normal,;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

μιας και ψάχνω για κινητό λέω να μπώ στα άδυτα του android.

το desire θεωρείται καλή αγορά τώρα που σιγά σιγά τελειώνει ο κύκλος του μιας και αναμένονται καινουρια nexus s και άλλα νεα με 2.3 έκδοση? σιγουρα τα επιπλέον 150 200 δεν σκέφτομαι να τα δώσω για κινητο απλά το desire ερχεται στο ψυχολογικό φράγμα των 400 ευρώ που σκεφτόμουν να δώσω

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...