Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λες να κάνω restore το backup?Που θα το βρω αυτό το αρχείο?Αχ μακάρι να τα βρω...και τις φωτογραφίες δηλαδή?

Μέσω itunes θα το κάνεις, πας στο εικονίδιο του iPhone/Δεξί κλίκ/restore Backup..

 

Όσο αφορά τις Photo κρατάει όσες έχει τραβήξει από το κινητό, και όχι όσες πέρασες με sync..

 

Αν όμως πάρω άλλο iphone(μεταχειρισμένο) να φροντίσω να το κάνω σε άλλον υπολογιστή restore?Φοβάμαι μήπως όταν συγχρονίσω το καινούριο χαθεί το προηγούμενο backup.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν όμως πάρω άλλο iphone(μεταχειρισμένο) να φροντίσω να το κάνω σε άλλον υπολογιστή restore?Φοβάμαι μήπως όταν συγχρονίσω το καινούριο χαθεί το προηγούμενο backup.

 

Όταν πάρεις με το καλό άλλο iphone θα το κάνεις restore from back up στο δικό σου itune και ότι είχες στο προηγούμενο θα περαστεί στο τωρινό σου..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

Έκανα jb την 4.2.1, κυρίως για να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές. Δεν με ενδιαφέρουν προς το παρόν τα διάφορα tweaks για το λειτουργικό.

Το ερώτημα μου είναι: Τι πρέπει να κάνω για να μεταφερθούν στο iTunes οι σπασμένες εφαρμογές;

Μόνο το Transfer Purchases?

 

Υπόψιν, έχω εγκαταστήσει το installous. Τι άλλο χρειάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

Έκανα jb την 4.2.1, κυρίως για να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές. Δεν με ενδιαφέρουν προς το παρόν τα διάφορα tweaks για το λειτουργικό.

Το ερώτημα μου είναι: Τι πρέπει να κάνω για να μεταφερθούν στο iTunes οι σπασμένες εφαρμογές;

Μόνο το Transfer Purchases?

 

Υπόψιν, έχω εγκαταστήσει το installous. Τι άλλο χρειάζομαι;

 

Πρέπει να κατεβάσεις το appsync 4.2 αν δεν έχει κατέβει φυσικά με το installous.Κοίτα στα Pacκages σου στο cydia αν έχεις το appsync 4.2 αλλιώς κατέβασε το και είσαι έτοιμος για συγχρονισμό..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

@vampirios

Ευχαριστώ.

Έχει ήδη εγκατασταθεί.

Κάτι επιπλέον για να καταλάβω. Το installous είναι για εφαρμογές, σπασμένες και μη, ενώ στο cydia, βρίσκω όλα τα tweaks για το λειτουργικό; Το icy είναι ένα άλλο cydia?

 

Το τελευταίο που με ενδιαφέρει: συνολικό backup μαζί με τα σπασμένα; Γίνεται αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

@vampirios

Ευχαριστώ.

Έχει ήδη εγκατασταθεί.

Κάτι επιπλέον για να καταλάβω. Το installous είναι για εφαρμογές, σπασμένες και μη, ενώ στο cydia, βρίσκω όλα τα tweaks για το λειτουργικό; Το icy είναι ένα άλλο cydia?

 

Το τελευταίο που με ενδιαφέρει: συνολικό backup μαζί με τα σπασμένα; Γίνεται αυτόματα;

 

installous για να κατεβάζεις σπασμένες εφαρμογές απο appstore..

icy άστο δε σε απασχολεί καθόλου..

Όταν κάνεις backup ναι γίνεται σε όλες τις εφαρμογές..Απλά αν το κάνεις restore και δε το ξανασπάσεις οι εφαρμογές οι σπασμένες θα υπάρχουν στα apps του itunes Αλλά δε θα περνιούνται στο iphone-ipad σου..Μέχρι φυσικά να το ξανασπάσεις οπότε όλα θα περαστούν κανονικά:)

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Καποτε υπηρχε μια εφαρμογη bluetooth( ibluenova η οποια δεν υπαρχει για 4.2.1) με την οποια ανταλλαζες αρχεια με ολες τις συσκευες. Υπαρχει καποια παρομοια στο cydia με αυτη; Γνωριζει καποιος;
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Ωραία...

Έκανα το jailbreak μου και εγκατέστησα τα tweaks και τις εφαρμογές μου

Πως μπορώ να κάνω back up, τις ρυθμίσεις και τα tweaks, ώστε σε περίπτωση που κρασάρει το κινητό, να μην πρέπει να τα ξανά-εγκαθιστώ ένα ένα?

 

Οι εφαρμογές εφόσον είναι στο iTunes, εκεί θα μείνουν. Αλλά με τα Tweaks τί κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...

Έκανα το jailbreak μου και εγκατέστησα τα tweaks και τις εφαρμογές μου

Πως μπορώ να κάνω back up, τις ρυθμίσεις και τα tweaks, ώστε σε περίπτωση που κρασάρει το κινητό, να μην πρέπει να τα ξανά-εγκαθιστώ ένα ένα?

 

Οι εφαρμογές εφόσον είναι στο iTunes, εκεί θα μείνουν. Αλλά με τα Tweaks τί κάνουμε?

 

Αν εννοείς τα tweaks απο Cydia υπάρχει προγραμματάκι (apt backup) που το κατεβάζεις από cydia και σου κρατάει backup σε όσα έχεις κατεβάσει από εκεί..Αν για οποιοδήποτε λόγο κάνεις restore τότε όταν ξανακάνεις jailbreak το κινητό θα περάσεις πρώτα αυτό το προγραμματάκι και θα σου περάσει ότι είχες πριν(restore back up)..

Όσο για τα θέματα που τυχών κατεβάσεις μπορείς να τα σώσεις στον υπολογιστή σου βρίσκοντας τα μέσω ssh και μετά το restore τα ξαναπερνάς πάλι..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 ερωτήσεις:

 

Πως μπορώ να σβησω φωτογραφίες απο την βιβλιοθήκη του κινητού; Δεν εχει επιλογή.

 

Πως μπορώ να δω ποιες εφαρμογές έχω αγοράσει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις:

 

Πως μπορώ να σβησω φωτογραφίες απο την βιβλιοθήκη του κινητού; Δεν εχει επιλογή.

 

Πως μπορώ να δω ποιες εφαρμογές έχω αγοράσει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Φωτογραφίες μπορείς να σβήσει μόνο αυτές που περιέχονται στο Άλμπουμ καμερας, πατώντας πάνω δεξιά στο βελακι και επιλέγοντας τις φωτογραφίες που θες να σβήσεις.

Απο τα υπόλοιπα άλμπουμ που έχεις φτιάξει εσυ με συχρονισμο απο το iTunes μπορείς να το κανεις μόνο απο τον υπολογιστη γιατί καταλαβαίνεις τι θα γίνονταν αν είχες την δυνατότητα να σβήσεις απο το τηλέφωνο.

Αν θες να περνάς στο iPhone photo σε φακέλους που να μπορείς να σβηνεις, μπορείς να τις εισαγεις στο Άλμπουμ καμερας μέσω των εφαρμογών good reader και iFiles.

 

Για να δεις τις εφαρμογές που έχεις αγοράσει και έχεις εγκατεστημένες, οπως είσαι στο app store αν πατήσεις σε κάποια εφαρμογη που έχεις ήδη θα δεις ότι γράφει " εγκαταστάθηκε".

 

Φυσικά μπορείς και απο τον υπολογιστη σου μέσω του iTunes.

Συνδεεις το iPhone και αριστερά στο μενου εκει που δείχνει το iPhone σου, κανεις δεξι κλικ και επιλέγεις transferm purchased ώστε να μεταφερθούν στον υπολογιστή όσες εφαρμογές έχεις αγοράσει η δωρεάν .

Μετά από αυτό θα τις βλέπεις στο iTunes πατώντας το tab apps.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες μπορείς να σβήσει μόνο αυτές που περιέχονται στο Άλμπουμ καμερας, πατώντας πάνω δεξιά στο βελακι και επιλέγοντας τις φωτογραφίες που θες να σβήσεις.

Απο τα υπόλοιπα άλμπουμ που έχεις φτιάξει εσυ με συχρονισμο απο το iTunes μπορείς να το κανεις μόνο απο τον υπολογιστη γιατί καταλαβαίνεις τι θα γίνονταν αν είχες την δυνατότητα να σβήσεις απο το τηλέφωνο.

Αν θες να περνάς στο iPhone photo σε φακέλους που να μπορείς να σβηνεις, μπορείς να τις εισαγεις στο Άλμπουμ καμερας μέσω των εφαρμογών good reader και iFiles.

 

Για να δεις τις εφαρμογές που έχεις αγοράσει και έχεις εγκατεστημένες, οπως είσαι στο app store αν πατήσεις σε κάποια εφαρμογη που έχεις ήδη θα δεις ότι γράφει " εγκαταστάθηκε".

 

Φυσικά μπορείς και απο τον υπολογιστη σου μέσω του iTunes.

Συνδεεις το iPhone και αριστερά στο μενου εκει που δείχνει το iPhone σου, κανεις δεξι κλικ και επιλέγεις transferm purchased ώστε να μεταφερθούν στον υπολογιστή όσες εφαρμογές έχεις αγοράσει η δωρεάν .

Μετά από αυτό θα τις βλέπεις στο iTunes πατώντας το tab apps.

 

Ευχαριστώ αλλα το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι όλες τις εφαρμογές που έχω αγοράσει και στο iTunes γίνεται χαμός απο εφαρμογές που είχα με jb και δεν ξέρω ποια αγόρασα, ποια είναι ... Σπασμένη κτλ. Για αυτο θέλω ιστορικό των αγορών έτσι ώστε απο το iTunes να σβησω τις περιτες εφαρμογές και να θυμηθώ βεβαίως ποιες έχω αγοράσει ακριβώς. Τώρα στο iTunes υπάρχουν εφαρμογές που δεν γίνονται εγκατάσταση και εφαρμογές αγορασμενες. Είναι μαζί όλες και όπως καταλαβαίνεις γίνεται ένα ... Μπέρδεμα.

 

Δεν μου φαίνεται βολικό να ανοίγω απο το app store κάθε εφαρμογή και να ψάχνω ποια γράφει «εγκαταστάθηκε»

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κάνε το εξής..

 

Ανοιξε το itunes και πάτησε επάνω στο email σου και θα σου βγει αυτός ο πίνακας...

 

http://farm6.static.flickr.com/5053/5452719057_d7beefef6a_z.jpg

 

Και μόλις μπεις πάτησε αυτό και εκεί είναι όλο το ιστορικό σου!!!

 

http://farm6.static.flickr.com/5211/5453327714_3c71d0aef4_z.jpg

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Στο Facebook app, τα push notifications τι είναι? Να τα έχω ενεργοποιημένα ή όχι? Thanx!

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

Στο Facebook app, τα push notifications τι είναι? Να τα έχω ενεργοποιημένα ή όχι? Thanx!

 

Είναι η αυτόματη ειδοποίηση, δλδ π.χ άν κάποιος φίλος σου γράψει κάτι στο chat σε ειδοποιεί να μπεις να το διαβάσεις...:)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Άρα χρησιμοποιεί το internet και χρεώνομαι, ε?

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

Άρα χρησιμοποιεί το internet και χρεώνομαι, ε?

 

Όταν δεν είσαι με wifi ναι.

Αλλα φίλε μου smartphone χωρίς Ίντερνετ δεν λέγεται smart

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!! Μηπως μπορει καποιος να μου πει καποια εφαρμογη navigation για Βουλγαρια??? Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από restore & greenpoison j/b δεν μπορώ να συνδεθώ στο ιντερνετ από το πρόγραμμα vodadone Που έχω, που μέχρι πριν έμπαινα κανονικότατα... Πρέπει να ξαναβάλω τίποτα ρυθμίσεις??? ξερει κανένας τι φταίει???

 

Λογικά η ρυθμίσεις μπαίνουν αυτόματα από την vodafone κάνε ένα reset networks από τα settings.

 

Δες αν είναι και οι ρυθμίσεις σωστές...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η ρυθμίσεις μπαίνουν αυτόματα από την vodafone κάνε ένα reset networks από τα settings.

 

Δες αν είναι και οι ρυθμίσεις σωστές...

Τσέκαρε τις ρυθμίσεις Settings > General > Network > Cellular Data Network και βάλε

 

APN: webonly.vodafone.gr

Username: user

Password: pass

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με webkarta.vodafone.gr και μια επανεκκίνηση, μου λειτουργεί. Αυτό μου είχε προτείνει και ένας υπάλληλος σε κατάστημα. Αν και δεν τον είδα να είναι μέγας-γνώστης. Αλλα λειτουργεί.

Παλιά στο Nokia N82 έβαζα internet.vodafone.gr

 

Δοκίμασε ή κάνε την θυσία να πάρεις το χρεώσιμο service.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το έκανα reset network settings αλλά νομίζω πως δεν διορθώθηκε μόνο απο αυτό... ( Μου εμφάνιζε παρεπιπτόντως κι ενα call forward active μήνυμα όποτε έκανα κλήση - άκυρο χωρίς να έχω αλλάξει τίποτα στις κλήσεις ) & στο cellular data network τίποτα από κάτω να μπορώ να παρέμβω στα settings μόνο on/off.

 

Παρεπιπτόντως απεγκατέστησα και το sms160 & logos από το hellas project και μετα από αυτό σε συνδυασμό με reset network και hard reset επανήλθε... Ευτυχώς όλα καλά τώρα...

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να σβήσω όλες τις εφαρμογές μου από το iTunes χωρίς να τις σβήσει από το κινητο; Και μετα να περασω απο το κινητο τις εφαρμογες στον υπολογιστη ξανα;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να σβήσω όλες τις εφαρμογές μου από το iTunes χωρίς να τις σβήσει από το κινητο; Και μετα να περασω απο το κινητο τις εφαρμογες στον υπολογιστη ξανα;

 

Με τί τα εχεις συγχρονίσει φιλε μου;Outlook ή κατι άλλο;

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...