Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως και οι τιμές που δίνει το forum Μια χαρά την κάνουν τη δουλειά τους...

Και εμένα τρώει κολλήματα που και που, αλλά η αυτονομία πραγματικά έχει διπλασιαστεί!

Erebos βλέπω πως έχεις ανεβάσει λίγο την τιμή των ρευμάτων, μπορείς να μου πεις γιατί?

 

Και κάτι άλλο για όσους έχουν βάλει HTC_IME υπάρχει κενό δεξιά του πληκτρολογίου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως και οι τιμές που δίνει το forum Μια χαρά την κάνουν τη δουλειά τους...

Και εμένα τρώει κολλήματα που και που, αλλά η αυτονομία πραγματικά έχει διπλασιαστεί!

Erebos βλέπω πως έχεις ανεβάσει λίγο την τιμή των ρευμάτων, μπορείς να μου πεις γιατί?

 

Γιατί υποπτεύομαι ότι με τα ρεύματα που δίνει το xda, δεν είναι 100% σταθερό (στο δικό μου τουλάχιστον). Εξού και τα κολλήματα. Μπορεί βέβαια να φταίει κάτι άλλο, πχ κάποια κακογραμμένη εφαρμογή, γι' αυτό είπα ότι είμαι ακόμα στο ψάξιμο.

 

Και κάτι άλλο για όσους έχουν βάλει HTC_IME υπάρχει κενό δεξιά του πληκτρολογίου?

 

Σορρυ, δεν το χρησιμοποιώ οπότε δεν ξέρω.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσω την frozen eclair ακολουθώ αυτόν τον οδηγό;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=893291

 

Απλά δηλαδή πετάω το zip στην κάρτα και στο recovery boot πατάω "install zip from SD card"; Τόσο απλά;

 

Το RSDLite χρειάζεται μόνο αν θέλω να περάσω πάλι την rom της moto που έχω τώρα;

 

Και κάτι τελευταίο, όταν βάλω το frozen eclair γιατί θα έχει ακόμη όλα τα πράματα της moto; Δεν είναι υποτίθεται η καθαρή 2.1 της google, όπως πχ του nexus;

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσω την frozen eclair ακολουθώ αυτόν τον οδηγό;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=893291

 

Απλά δηλαδή πετάω το zip στην κάρτα και στο recovery boot πατάω "install zip from SD card"; Τόσο απλά;

 

Το RSDLite χρειάζεται μόνο αν θέλω να περάσω πάλι την rom της moto που έχω τώρα;

 

Και κάτι τελευταίο, όταν βάλω το frozen eclair γιατί θα έχει ακόμη όλα τα πράματα της moto; Δεν είναι υποτίθεται η καθαρή 2.1 της google, όπως πχ του nexus;

 

Ναι, είναι πολύ απλό.

To Frozen eclair όμως δεν είναι Vanilla rom. Δεν είναι καν ολόκληρη rom.

Απλά είναι ένα patch που ενεργοποιεί το JIT στο Eclair. Τίποτα παραπάνω.

 

De-blurred roms υπάρχουν στο xda, αλλά έχουν γίνει "με το χέρι" και έχουν ακόμα κάποια bugs. Rom σαν του Nexus θα δούμε μόνο όταν η Motorola ξεκλειδώσει τον bootloader, όπως ανακοίνωσε.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι πολύ απλό.

To Frozen eclair όμως δεν είναι Vanilla rom. Δεν είναι καν ολόκληρη rom.

Απλά είναι ένα patch που ενεργοποιεί το JIT στο Eclair. Τίποτα παραπάνω.

 

De-blurred roms υπάρχουν στο xda, αλλά έχουν γίνει "με το χέρι" και έχουν ακόμα κάποια bugs. Rom σαν του Nexus θα δούμε μόνο όταν η Motorola ξεκλειδώσει τον bootloader, όπως ανακοίνωσε.

 

Δηλαδή κερδίζω ταχύτητα και μπαταρία με το JIT απ'ότι κατάλαβα από αυτό το άρθρο http://android-developers.blogspot.com/2010/05/dalvik-jit.html

 

Αξίζει;

 

Πάντως rom πολλές δε βλέπω να υπάρχουν που να είναι και stable.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κερδίζω ταχύτητα και μπαταρία με το JIT απ'ότι κατάλαβα από αυτό το άρθρο http://android-developers.blogspot.com/2010/05/dalvik-jit.html

 

Αξίζει;

 

Δεν υπάρχει κάτι το αρνητικό για να το σκέφτεσαι.

Ακόμα και η πιθανότητα για brick είναι αμελητέα. Θα έχεις κάνει backup άλλωστε.

 

Πάντως rom πολλές δε βλέπω να υπάρχουν που να είναι και stable.

 

Του Jboogie3 θέλω να δοκιμάσω για αρχή αλλά δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος που ξερει να πει τα βηματα λιγο που ακολουθουμε να κανουμε overclock το defy με το setvsel thanks
Link to comment
Share on other sites

5) Apply the coolness from step 3

After doing a backup, wipe all user settings as well as the Dalvik cache. Then select "Install zip from SD card" and install the zip you downloaded in step 3. Wipe alle settings and the cache again. Reboot when done. Note: The wiping may not be necessary, but not doing it could screw something up and have you back at re-flashing an SBF to your phone...

Σ'αυτό το βήμα που εγκαθιστώ το frozeneclair ξανακάνω wipe την Dalvik cache ή μόνο την CACHE Partition;

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος που ξερει να πει τα βηματα λιγο που ακολουθουμε να κανουμε overclock το defy με το setvsel thanks

Κοίτα λίγο παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτό το βήμα που εγκαθιστώ το frozeneclair ξανακάνω wipe την Dalvik cache ή μόνο την CACHE Partition;

 

Τελικά πέρασα την frozeneclair και το κινητό είναι πιο smooth και γρήγορο παρ'όλο που δεν πείραξα ακόμη τον επεξεργαστή!

 

Για να απαντήσω στην ερώτησή μου, έκανα wipe όλα τελικά και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε αναβάθμιση στην 2.51 δεν θα μπορούμε να βάλουμε JIT?

 

Νομίζω ότι πρέπει πρώτα να περάσεις την 2.21 ή 2.34 και μετά να βάλεις JIT.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε αναβάθμιση στην 2.51 δεν θα μπορούμε να βάλουμε JIT?

 

Ούτε καν root με το γνωστό τρόπο δεν μπορείς να κάνεις.

Αν και βρέθηκε τρόπος νομίζω αλλά δεν ασχολήθηκα.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Η ελληνική ROM τελικά πρόχειρα κουτσουρεμένη είναι, την ξήλωσα κι έβαλα την 2.21 που έχει όλα τα MotoBlur features, αλλά παίρνει και JIT. Σε 2.51 δε πάω προς το παρόν όσο έχω την εγγύηση γιατί δε γίνεται downgrade, το jit δε με πειράζει και τόσο, root γίνεται με το SuperOneClick, και το Clockwork Recovery δουλεύει επίσης.

 

Πιστεύω οτι η 2.51 θα βγεί αργά η γρήγορα και στην υπόλοιπη ευρώπη, ακούστηκε κάτι για 2.52 που κυκλοφόρησε στην Ινδία!

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο παραπάνω...

 

καλημερα κοιταω αλλα ακρη δεν βγαζω βασικα εχω περασει το setvsel

αλλα δεν μπορω να καταλαβω που ρυθμιζεις τον επεξεργαστη κανω ενα runtest

sto build αλλα αυτο τρεχει κ τρεχει αιωνια πρεπει να το αφησω κ αλλο ?

μπας κ μπορει να το βαλει καποιος αναλυτικα απο το instal της εφαρμογης κ μετα α κ να το βαλει για αρχαριους οπως εγω

ευχαριστω :X:wacko::X

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοιταω αλλα ακρη δεν βγαζω βασικα εχω περασει το setvsel

αλλα δεν μπορω να καταλαβω που ρυθμιζεις τον επεξεργαστη κανω ενα runtest

sto build αλλα αυτο τρεχει κ τρεχει αιωνια πρεπει να το αφησω κ αλλο ?

μπας κ μπορει να το βαλει καποιος αναλυτικα απο το instal της εφαρμογης κ μετα α κ να το βαλει για αρχαριους οπως εγω

ευχαριστω :X:wacko::X

 

Το συγκεκριμένο thread εξ' ορισμού δεν είναι για αρχάριους.

Αν διάβασες το thread στο xda και τα επεξηγηματικά μου posts στη συνέχεια και δεν κατάλαβες, τότε άστο καλύτερα γιατί ή ζημιά θα κάνεις (πχ να βάλεις λάθος vsel με αποτέλεσμα να κολλάει στο boot) ή απλά δεν σου χρειάζεται.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Όπως υποσχέθηκα στο γενικό thread του Defy, ακολουθεί ο οδηγός για το MarketEnabler για να μπορέσετε να εγκαταστήσετε εφαρμογές που δεν φαίνονται στο Market λόγω ελληνικής SIM (όπως Google Earth, Street View, όλες οι paid εφαρμογές κ.ά.).

 

 

1. Θα χρειαστείτε δικαιώματα υπερχρήστη (superuser permissions), οπότε αν δεν έχετε κάνει root, κάντε με το γνωστό z4root.

 

2. Εγκαταστήστε το MarketEnabler και τρέξτε το. Θα σας ζητήσει δικαιώματα υπερχρήστη, όπως είπαμε, οπότε κάνετε κλικ στο Allow.

 

[ATTACH]18288[/ATTACH]

3. Κάνετε κλικ στο Save current settings, προκειμένου να επαναφέρετε στο τέλος τις ρυθμίσεις.

 

[ATTACH]18289[/ATTACH]

4. Πηγαίνετε στο tab που λέει Settings list και κάνετε hold (παρατεταμένο πάτημα) στην 1η επιλογή "[us] T-Mobile (T-Mobile)". Στο menu που θα βγει, πατάτε το 1ο "fake this provider now". Τώρα είμαστε έτοιμοι να ξεγελάσουμε το Market.

 

5. Πρώτα όμως θα πρέπει να κάνουμε reset το Market, γι' αυτό θα χρειαστούμε το Titanium Backup. Αφού το εγκαταστήσετε και το τρέξετε, πηγαίνετε στο tab Backup/Restore. Βρείτε την εφαρμογή Market και πατήστε πάνω του.

 

[ATTACH]18290[/ATTACH]

 

Από το menu, επιλέξτε το Wipe data. Μην ανησυχείτε, δεν θα χάσετε τίποτα. Το μόνο που σβήνουμε είναι η πληροφορία της χώρας που έχει διαβάσει από την ελληνική μας SIM. Βγαίνουμε από την εφαρμογή.

 

6. Τρέχετε το Market. Θα πρέπει να σας βγάλει πάλι τους όρους χρήσης, τους οποίους τους αποδέχεστε φυσικά. Κάντε search για το Google Earth ή Street View και λογικά θα πρέπει να σας τα βγάζει κανονικά και να σας αφήνει να τα εγκαταστήσετε.

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το SIM spoofing που κάναμε με το MarketEnabler ισχύει μέχρι να κάνετε reboot το κινητό ή μέχρι να κάνετε restore τις ρυθμίσεις μέσα από την εφαρμογή. Άρα, θα πρέπει να κάνετε την παραπάνω διαδικασία όποτε θέλετε να ξαναδείτε όλες τις εφαρμογές στο Market.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 2: Οι οδηγίες αν και είναι γραμμένες για αρχάριους, δεν θα συνιστούσα να τις ακολουθήσετε αν δεν ξέρετε τί ακριβώς κάνετε. Δεν θα υπάρξουν περισσότερες επεξηγήσεις προκειμένου να παραμείνει το παρόν thread ουσιώδες και εύκολο στην ανάγνωση.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω μόνο οτι αν βάλετε επιτυχώς το Market Enabler, μπορείτε μετά να αγοράσετε το Donate Key (MarketEnabler donate key στο μάρκετ) και να ενεργοποιήσετε τις λειτουργίες αυτοματισμού, ώστε να κάνει την αλλαγή μόνο του σε κάθε reboot. Προαιρετικό φυσικά, συνίσταται αν κάνετε συχνά reboots.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Σε λιγες μερες οσοι εχουν το Ελληνικό, μαλλον θα σας ερθει αναβαθμηση σε 2.51.1 .

Αν σας ενδιαφερει root και cutom roms μην την εγκαταστησετε μεχρι να βρεθει καποια σιγουρη λυση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Σε λιγες μερες οσοι εχουν το Ελληνικό, μαλλον θα σας ερθει αναβαθμηση σε 2.51.1 .

Αν σας ενδιαφερει root και cutom roms μην την εγκαταστησετε μεχρι να βρεθει καποια σιγουρη λυση.

 

Το πρόσεξα ήδη, οπότε και πέρασα στην 2.51.1 UK version, μια και πλέον θα μπορώ να περάσω στην ελληνική 2.51 αν χρειαστεί service. Δε πρόκειται να βάλω custom rom προς το παρόν, εκτός αν κάποιος βγάλει κανένα Cyanogen mod, αλλά χλωμό αν δε σπάσει ο bootloader πρώτα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

εκτός αν κάποιος βγάλει κανένα Cyanogen mod, αλλά χλωμό αν δε σπάσει ο bootloader πρώτα.

 

Με 1024 bit encryption δεν σπάει ούτε σε 100 χρόνια... :p

Το καλό όμως είναι ότι η Motorola έχει υποσχεθεί ότι είναι στα σχέδια της να δώσει μια λύση. :happy:

http://www.facebook.com/note.php?note_id=495971028278

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Με 1024 bit encryption δεν σπάει ούτε σε 100 χρόνια... :p

Το καλό όμως είναι ότι η Motorola έχει υποσχεθεί ότι είναι στα σχέδια της να δώσει μια λύση. :happy:

http://www.facebook.com/note.php?note_id=495971028278

 

Δηλαδη υπαρχουν 2 επιλογες.

 

Μενεις στην παλια χωρις αναβαθμιση και κρατας root

ή

βαζεις την νεα χωρις root.

 

O μονος λογος που σκεφτομαι να κανω root ειναι για να βαλω το setvsel και οχι αλλη rom. Μήπως ομως η νεα εκδοση είναι αρκετα καλυτερη και δεν αξιζει να μεινω στην παλια μονο και μονο για το setvsel?

 

Υπαρχουν 2 εκδοσεις Ζ4root. 1.2 χωρις internet perissions και 1.3 με internet permissions. Γιατι θελει προσβαση στο net? εχει κανει κανεις στο defy με την 1.2?

Edited by jks13
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη υπαρχουν 2 επιλογες.

 

Μενεις στην παλια χωρις αναβαθμιση και κρατας root

ή

βαζεις την νεα χωρις root.

 

O μονος λογος που σκεφτομαι να κανω root ειναι για να βαλω το setvsel και οχι αλλη rom. Μήπως ομως η νεα εκδοση είναι αρκετα καλυτερη και δεν αξιζει να μεινω στην παλια μονο και μονο για το setvsel?

 

Στο xda πάντως δεν έχω διαβάσει να λένε ότι η 2.51 έχει bug fixes ή κάποιο app αλλαγμένο.

Πιστεύω πως ο κύριος λόγος του update αυτού ήταν να αφαιρεί το root και το flashάρισμα.

 

Υπαρχουν 2 εκδοσεις Ζ4root. 1.2 χωρις internet perissions και 1.3 με internet permissions. Γιατι θελει προσβαση στο net? εχει κανει κανεις στο defy με την 1.2?

 

Την 1.3 έχω. Τα internet permissions τα θέλει μάλλον γιατί η εφαρμογή έχει link για την add-free έκδοση. Πάντως όταν έκανα root δεν είχα ανοιχτό το wifi.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια χαρά γίνεται root η 2.51, απλά αντί για το Z4root χρειάζεται το SuperOneClick, έκανα root την 2.51 ένα λεπτό μετά που την έβαλα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια χαρά γίνεται root η 2.51, απλά αντί για το Z4root χρειάζεται το SuperOneClick, έκανα root την 2.51 ένα λεπτό μετά που την έβαλα.

 

ΟΚ τώρα ξέρουμε οτι μπορούμε να κάνουμε root! :happy:

Aπλα δεν γινεται με το z4root φανταζομαι..Δοκιμασες ομως?

 

 

edit:

Δεν μπορεις ομως να κανεις downgrade, γιατι μαλλον περναει καινουρια εκδοση bootloader,αν και στο xda αναφερουν οτι περιεχει την 9.10 , δηλαδη οτι δεν αλλαξε απο την προηγουμενη εκδοση.

Εμενα με ενδιαφερει να κανω downgrade στην 2.21 UK για να ισχύει η εγγύηση, οποτε δεν θα κανω ακομη αναβαθμηση.

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...