Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτό που ζητάς είναι από δύσκολο έως αδύνατο, και για το λόγο αυτό προτιμούν οι ψήστες να ασχοληθούν με βελτιώσεις των roms παρά να προσπαθήσουν να ενσωματώσουν το sense. Άλλοστε, υπάρχουν και εναλλακτικές...

 

Για να κάνεις ένα sense-like home screen, μπορείς να το κάνεις με το ADWLauncher (αν και προσωπικά δεν το προτιμώ και δεν το έχω καν προσπαθήσει να το κάνω sense-like)... δες εδώ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, πολύ καλό αυτό το link που έστειλες, θα το δοκιμάσω όταν πάρω στα χέρια μου το Blade (δεν τα κάνω για μένα αυτά) :).

 

Επίσης, με την ευκαιρία για όποιον ενδιαφέρεται, να πω οτι το Launcher Pro, το οποίο έχω αγοράσει για το Xperia X10 μου, έχει κάποια widgets που μοιάζουν με το Sense UI (ημερολόγιο, friends, κτλ)

http://www.appbrain.com/app/launcherpro/com.fede.launcher

 

Σχετικά με τη rom, νομίζω θα περιμένω να βγει η επίσημη 2.2 από τη Wind, ή έστω μια 2.2 η οποία θα βασίζεται σε μια επίσημη άλλης χώρας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι δεν είναι καλύτερο το HTC_ime, απλά δεν ξέρουνε το Swype.. αν και το έχω ξαναποστάρει και παλιότερα, όσοι το έπιασαν το έπιασαν.

 

http://dl.dropbox.com/u/17413068/Swype.US.GR_2.6.47.11856_WVGA.apk

Φοβερό το swype, ευχαριστώ πολύ :)

 

Κάτι άσχετο: μόλις δοκίμασα το usb tethering στην jj8 και παίζει άψογα! Έχοντας συνδεδεμένο το κινητό μέσω wifi στο router μου, σύνδεσα το κινητό με usb στο pc, άνοιξα το usb tethering, και το pc έπαιρνε internet από το wifi του κινητού :up:

 

Φυσικά αν δεν υπάρχει wifi, μπορεί να πάρει και από σύνδεση data με τον πάροχο, αλλά δε το δοκίμασα (έχω απενεργοποιήσει από τη wind το internet).

 

Δουλεύει καλά και το hotspot, εκείνο όμως θέλει οπωσδήποτε data σύνδεση με τον πάροχο για να υπάρξει πρόσβαση στο internet, μιας και η wifi card του blade χρησιμοποιείται ως access point και δε μπορεί ταυτόχρονα να είναι συνδεδεμένη σε άλλο wifi δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στις Rls ειναι εξαφανισμενο (δεν σου δεινει την δυνατοτητα να το πατησεις) το διαμορφωση καρτας SD.

Why?

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα με το wipe stats, μην αγχώνεσαι εμείς του galaxy συνηθίζαμε να το κάνουμε κάθες 3ις και λίγο :) Περίεργο πάντως εμένα δεν lagarei στην κλήση και το έχω μιν 122 μαξ 122! (με launcherpro αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο).

 

Για την βάση ναι όντως η τιμή σκοτώνει, αφού βεντουζώνει και καλά την παραγγέλνω! (με ενδιαφέρει να έχει καλή βεντούζα γιατί μερικές φορές χρειάζεται να την κουμπώνω και στο μηχανάκι, και όσο να'νε κουνάειιιιιιι :lol:)

 

LauncherPro έχω και γω. Από fresh reboot, όταν με καλέσει κάποιος θέλει 6-7sec να δω όνομα στην οθόνη, ενώ ακούγεται ήχος κανονικά. Αν αφήσω καπάκια να πάει πάλι σε screen off mode και ξανακαλέσω μετά από λίγο, εμφανίζεται σχεδόν άμεσα. ϊσως γιατί έχει ήδη φορτώσει μία φορά την απαραίτητη εφαρμογή (dialer?)

Τέσπα, δε με ενοχλεί αυτό. Απλά το έχω σε min-max 245Mhz.

Όσο για τη βεντούζα της βάσης, δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να την έχεις στο ρεζερβουάρ... :rolleyes:

 

Καλησπερα μια ακομα απορια που ελπιζω να μην εχει εκφραστει παλι.

Εχω το tolal voice recorder και εχω το εξης προβλημα. Καταγραφει την φωνη αυτουνου που καλω και οχι την δικια μου. Ξερει καποιος κατι?

Ευχαριστω

 

Πήγαινε: audio/choose recording settings και επέλεξε "Recording Strategy B".

Αν έχεις το "Α", συμβαίνει αυτό που λες. Με το "Β" δουλεύει μια χαρά. :)

 

να σαι καλα! το επιχειρω και σας λεω το τελικο αποτελεσμα:pελπιζω να ειναι θετικο:p:p

 

Με τα πλέον δυσάρεστα μαντάτα της καθυστέρησης της εμφάνισης της επίσημης ROM από Wind για τουλάχιστον Μάρτιο όπως λένε, γιατί να επιστρέψεις σε 2.1;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στις Rls ειναι εξαφανισμενο (δεν σου δεινει την δυνατοτητα να το πατησεις) το διαμορφωση καρτας SD.

Why?

Πάτησες πρώτα "αφαίρεση κάρτας sd" ;

 

Αν δε την κάνει πρώτα unmount δε μπορεί να τη διαμορφώσει.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πήγαινε: audio/choose recording settings και επέλεξε "Recording Strategy B".

Αν έχεις το "Α", συμβαίνει αυτό που λες. Με το "Β" δουλεύει μια χαρά. :)

 

 

 

 

Πάτησες πρώτα "αφαίρεση κάρτας sd" ;

 

Αν δε την κάνει πρώτα unmount δε μπορεί να τη διαμορφώσει.

 

Ευχαριστω πολυ

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

παίδες πως μπορώ να βρω το Blade με την OLED οθονη και την extra ram? Επισης να ρωτησω αν υπαρχει διαφορα αναμεσα στην OLED και την TFT? απ οτι εχω ακουσει αυτο με την OLED εχει και καποια ακομη καλυτερα χαρακτηριστικα. Και γενικα αμα αξιζει να ψαχτω αρκετα για να βρω αυτο με την ΟLED η να παρω το απλο απο την WIND?
Link to comment
Share on other sites

παίδες πως μπορώ να βρω το Blade με την OLED οθονη και την extra ram? Επισης να ρωτησω αν υπαρχει διαφορα αναμεσα στην OLED και την TFT? απ οτι εχω ακουσει αυτο με την OLED εχει και καποια ακομη καλυτερα χαρακτηριστικα. Και γενικα αμα αξιζει να ψαχτω αρκετα για να βρω αυτο με την ΟLED η να παρω το απλο απο την WIND?

 

Καλωσηρθες στο φορουμ! Ειναι και το πρωτο σου μηνυμα βλεπω, οσο για το blade δεν ειναι για σενα αν κρινω απο τις ερωτησεις σου, καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

ειναι τοσο δυσκολο να απαντηθουν οι ερωτησεις μου εφοσον υπαρχει γνωση και ορεξη? :p

 

Αν υπαρχει και απο πλευρας σου ορεξη κοιτα το πρωτο ποστ του θεματος, κανε και ενα google search "tft vs oled" και ξαναελα με αλλες ερωτησεις βεβαια μιας και αυτες θα σου εχουν ηδη απαντηθει

Link to comment
Share on other sites

Στην JJ rls9 το "Addon to change orange to blue on G-bread kbd" τί είναι?

 

Επίσης το marketenabler τι ρυθμίσεις χρειάζεται?

 

Στον astro file manager έχω κάνει bookmark κάποιους φακέλους.

Πως μπορώ να τους έχω στο desktop μου?

 

Τα ξέρει κανένας?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μια ανακεφαλαίωση.

 

Το τηλέφωνο θέλει φόρτιση κάθε μέρα. Αυτό δεν είναι απαράιτητα κακό απλά πρέπει να το έχουμε υπόψιν μας. Το έβγαλα χτες το πρωι απο τον φορτιστή και με σχετικά λίγη χρήση, δηλαδή δεν είναι σαν τις πρώτες ημέρες που του έβγαζα τα άντερα σήμερα το πρωί που ξύπνησα ήταν στο 50%. Μέχρι το απόγευμα όμως με λίγη πάλι χρήση και με μια μικρή επίδειξη που έκανα σε έναν φίλο μου κατά τις 4:30 (απόγευμα) έκλεισε απο μπαταρία. Πήγε απο το 20% στο 0% σχετικά γρήγορα. Δεν ξέρω τα άλλα ακριβα smartphones πως τα πάνε στον τομέα μπαταρία.

 

Επίσης σχετικά με τα θέματα wifi: Το τηλέφωνο έχει 2 θέματα με το wifi.

α)Όταν είναι σε standby με κλειστή την οθόνη δηλαδή κλείνει το wifi, οπότε δεν σου έρχονται email.

b)Με το που βγαίνει απο το standby δηλαδή όταν πατάμε το κουμπί on/off σε κάποιες περιπτώσεις δεν συνδέεται αυτόματα στο δίκτυό μας ή αργεί να σύνδεθεί ή θέλει αρκετές προσπάθειες.

 

Για το (α) αν δεν κάνουμε βαριά χρήση δεν μας ενδιαφέρει, αν μας ενδιαφέρει όμως μπορούμε να το φτιάξουμε με την εφαρμογή wi-fi keep alive και την advanced επιλογή 2. Με αυτή την εφαρμογή δεν μπαίνει ποτέ σε κατάσταση πλήρους ύπνου και το τηλ ανοίγει εκτός απο το On/off και με τα 3 κουμπιά home, menu, back. Προσοχή αυτή η επιλογή τρώει πολλή μπαταρία!!!!

 

Για το (β) μπορούμε να το φτιάξουμε με την εφαρμογή blade wifi fix ή την εφαρμογή wifi Status. Προσωπικά προτιμώ την δεύτερη γιατί μου δείχνει στην μπάρα επάνω και την Ip του κινητού μου αλλά κατα τα άλλα και οι δύο την ίια δουλειά κάνουν.

 

Κάτι πολύ βασικό είναι πως αν έχεις την wi-fi keep alive και έχεις το wifi ενεργοποιημένο απο το Power widget του android τότε μπαίνει σε ψευτοsleep και το wifi μένει ανοικτό με την ανάλογη κατανάλωση. Αν κλείσεις το wifi απο το power widget η εφαρμογή το καταλαβαίνει και το τηλέφωνο μπαίνει σε κανονικό sleep mode!

 

Με το wifi ανοικτό όλη ημέρα και ψευτοsleep και μέτρια χρήση μου έβγαλε οριακά απο τις 8:30 το πρωι μέχρι τις 9:30 το βράδυ περίπου. Βέβαια δεν το χρειαζόμουν όλη ημέρα ανοιχτό, το έκανα για δοκιμή. Και πάλι δεν έχω ιδέα άλλα ακριβά smartphones πως τα πάνε απο θέμα μπαταρίας.

 

Επίσης δοκίμασα το swype πληκτρολόγιο που ανέφερε ένας φίλος παραπάνω και μπορώ να πω πως είναι πάρα πολύ εντυπωσιακό. Θα το δουλέψω να δω πως θα πάει.

 

Τέλος πήρα απο το carrefour ένα πακέτο φορτιστών μάρκας OYAMA που ανέφερε κάποιος άλλος φίλος. Περιλαμβάνει φορτιστή usb αυτοκινήτου, φορτιστή usb σπιτιού και εξωτερική μπαταρία. Η εξωτερική μπαταρία είναι πάρα πολύ ελαφριά και καλοσχεδιασμένη. Όλο το πακέτο με 12 ευρώ. Το πήρα απο το carrefour πάτρας και ήταν το τελευταίο κομμάτι. Το είχε δίπλα σε κάτι ηλιακούς φορτιστές της ίδιας μάρκας. Ελπίζω να έλυσα κάποιες απορίες.

 

Έχω το blade της wind με JJ 8.

Link to comment
Share on other sites

Exω ένα San Francisco και θέλω να πάρω κ ένα Blade από εδώ. Τι πρέπει να κάνω; (Σόρι αν έχει ξαναπαντηθεί)

 

Πας σε ενα καταστημα wιnd..........σημερα ειχαν νεα:) παραλαβη.........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πας σε ενα καταστημα wιnd..........σημερα ειχαν νεα:) παραλαβη.........

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις 1 κατασταμα που το εχει για να το αγορασω?Σε οσα ρωτησα μου ειπαν μετα τις 31/1 θα παραλαβουν.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όπως και πολλοί άλλοι περίμενα το update από wind (για Froyo kai Ramfix), ε λοιπόν βαρέθηκα να περιμένω..(μέχρι της 31/3? δεν παίζει!):lol:

 

Έχω διαβάσει το παρόν νήμα (σχεδόν όλο!!):X

 

Και αποφάσισα να κάνω το fix και να περάσω την Japanese_Jellyfish_RLS9 (από ότι διάβασα φαίνεται καλή επιλογή)??:blink:

 

Με ενδιαφέρει να είναι σταθερό το κινητό.

 

Να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες σε winXp/ win7/ Ubuntu που θα είναι πιο γρήγορο εύκολο, drivers κλπ?

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το εξης πρόβλημα με το Blade: Δεν φαίνεται ποιες κλήσεις έρχονται από προώθηση και ποιες είναι κλήσεις απευθείας στο κινητό. Είμαι cosmote και με την ιδια sim στο samsung g400 όταν έρχεται κλήση που προωθείται από το σταθερό της δουλειάς μου, γράφει "Προωθημένη κλήση". Με την ίδια sim στο Blade δεν υπάρχει καμμία ένδειξη, πλην του αριθμού που καλεί αρχικά το σταθερό. Δεν είναι δυνατό δηλαδή να ξέρω αν προέρχεται από εκτροπή η κλήση ή όχι.

Με ένα σύντομο googlάρισμα βλέπω ότι είναι συχνό πρόβλημα στα android:(

Μήπως γνωρίζει κανένας κανένα app που βοηθάει ή έχει παρατηρήσει αν διορθώνεται κάτι με τις 2.2 rom? Εγώ φοράω τη μανίσια...

Link to comment
Share on other sites

H μνημη που ξεκλειδωσες αναφερεται στην μνημη ram (δλδ ποσες εφαρμογες μπορεις να εχεις ανοικτες ταυτοχρονα) και οχι ποσες μπορεις να αποθηκευσεις στο κινητο (κατι σαν τον σκληρο δισκο) :)

 

παιδια βοηθεια ακουστε εφτιαξα το φακελο image εβαλα το αρχειο 94 mb μεσα εκλεισα το τηλ εβγαλα σιμ και ξαναβαλα μπαταρια ανοιγω με power + kai menu αλλα τπτ απλα μενει στην οθονη με το πρασινο σκατουλακι ¨Π

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια ακουστε εφτιαξα το φακελο image εβαλα το αρχειο 94 mb μεσα εκλεισα το τηλ εβγαλα σιμ και ξαναβαλα μπαταρια ανοιγω με power + kai menu αλλα τπτ απλα μενει στην οθονη με το πρασινο σκατουλακι ¨Π συγνωμη δεν το ειπα ....εννοω το θεμα με το μλειντ και την 512 μνημη ραμ
Link to comment
Share on other sites

@ntopas Τα win7 σε μενα δεχτηκαν τους drivers οποτε καντο απο εκει να εισαι σιγουρος..

@ionkat Αυτο με την προωθηση με ενδιαφερει και εμενα γιατι εχω 2in1 sim και δεν ξερω ποιος με περνει στο ενα νουμερο και ποιος στο αλλο αν βρεις κατι ποσταρε το!

@xenakisal φτιαξε ενα φακελο image και βαλε μεσα οτι βγει απο το unrar μην πετας το rar ετσι μεσα! Αν το κανεις σωστα μονο με το power θα ξεκινησει το flash, δεν χρειαζεται να πατησεις το volume - η + ακομα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, @ntopas, κάντο από ubuntu αν την έχεις εγκατεστημένη... δεν θέλει drivers σε linux... αλλά ότι και να επιλέξεις, δεν θα ταλαιπωρηθείς.

 

και... @xenakisal... πατάς Menu + vol up + power (αν δεν σου ξεκινήσει μόνο του όπως λέει σωστά και ο gusS)... μήπως δεν πατάς καλά το menu?

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου σας παρακαλω στο menu που ειναι οι ρυθμισεις internet? θελω να ενεργοποιησω μια Q CARD ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΖΕΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ. πρεπει να στο προφιλ να δηλωσω 'QINTERNET' και αμεσως μετα σε ενα αλλο πεδιο ' myq'. όλα αυτα στις ρυθμισεις internet που δεν μπορω να βρω με τιποτα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3445610&highlight=q+internet+myq#post3445610

Link to comment
Share on other sites

Αν βρει κανείς πως απενεργοποιείται η ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ότι ο αποθηκευτικός χώρος που απομένει είναι λίγος, θα του ήμουν ευγνώμων. Απίστευτα εκνευριστικό.
Link to comment
Share on other sites

26.01.2011: Το ZTE Blade θα αναθαθμιστή επίσημα από την WIND και τη ZTE στο τέλος Μαρτίου. Η απάντηση από το Γραφείου Τύπου της WIND ήρθε κατόπιν ανταλλαγής τριών email, είναι όμως χαρακτηριστική και δείχνει ότι στη ZTE εργάζονται σκληρά για την επερχόμενη αναβάθμιση. Ελπίζουμε αυτή να γίνει Over The Air (OTA) και όχι μέσα από τα καταστήματα όπως αναφέρουν οι πληροφορίες που έχουμε.

 

Πηγή: http://techblog.gr/mobile/zte-blade-android-2-2-froyo-update-8788/

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν βρει κανείς πως απενεργοποιείται η ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ότι ο αποθηκευτικός χώρος που απομένει είναι λίγος, θα του ήμουν ευγνώμων. Απίστευτα εκνευριστικό.

 

περνώντας την 2.2 και μεταφεροντας τις εφαρμογες στην καρτα!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...