Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, όσον αφορά το θέμα συνδέσεων, έχω κάνει το εξής κόλπο το οποίο έχω προσθέσει και στον οδηγό Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί με τίτλο Ε. Απενεργοποίηση των συνδέσεων.

 

Αν θέλουμε να απενεργοποιήσουμε πλήρως τις συνδέσεις με το διαδίκτυο, αρκεί να αφαιρέσουμε όλους τους προορισμούς από την αντίστοιχη λίστα.

 

Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Ρυθμίσεις > Προορισμοί > Επιλογές > Νέος Προορισμός

 

Δίνουμε ένα τυχαίο όνομα όπως Διάφορα. Ο νέος αυτός προορισμός δικτύου προστίθεται στην λίστα κάτω από το Διαδίκτυο και τις Υπηρεσίες WAP.

 

Πηγαίνουμε στην κατηγορία Διαδίκτυο και μεταφέρουμε ένα ένα όλα τα διαθέσιμα σημεία πρόσβασης. Αυτό το επιτυγχάνουμε με παρατεταμένο πάτημα πάνω σε κάθε Σημείο πρόσβασης > Μετ. σε άλλο προορισμό > Διάφορα.

 

Μόλις ολοκληρωθεί η μεταφορά, αρκεί να ορίσουμε ως προεπιλεγμένο σημείο πρόσβασης, τον Προορισμό Διαδίκτυο.

 

Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Ρυθμίσεις > Προορισμοί > Επιλογές > Προεπιλεγμένη σύνδεση > Διαδίκτυο

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα όταν η εκάστοτε εφαρμογή προσπαθήσει να συνδεθεί, χρησιμοποιεί τον προορισμό Διαδίκτυο, ο οποίος όμως είναι κενός, έτσι δεν πραγματοποιείται καμία σύνδεση και αν πραγματοποιηθεί (από δική μας παρέμβαση), δεν κατεβάζει καθόλου δεδομένα ή βγάζει το μήνυμα σφάλματος.

 

Τώρα, όποτε θέλω να χρησιμοποιήσω σύνδεση internet πχ για πλοήγηση στο διαδίκτυο, για κατέβασμα e-mail κτλ, (στο παράδειγμά μας μέσω της cosmote) κάνω το εξής:

 

Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Ρυθμίσεις > Προορισμοί > Διάφορα > Cosmote Internet (παρατεταμένη πίεση) > Μετάβαση σε άλλο προορισμό > Διαδίκτυο

 

Η σύνδεση πραγματοποιείται κανονικά. Όταν τελειώσω, κάνω το ακριβώς αντίθετο:

 

Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Ρυθμίσεις > Προορισμοί > Διαδίκτυο > Cosmote Internet (παρατεταμένη πίεση) > Μετάβαση σε άλλο προορισμό > Διάφορα

 

Με αυτόν τον τρόπο, δεν υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ από λάθος χειρισμό ή χωρίς να το γνωρίζω, σταματάνε όλες οι ανεπιθύμητες συνδέσεις (ελέγχω τακτικά το αναλυτικό μητρώο όπου φαίνονται όλες οι συνδέσεις, ακόμα και αυτές που κατεβάζουν 0ΚΒ) και η διάρκεια της μπαταρίας δεν έχει τις αυξομειώσεις που έχουν παρατηρήσει πολλοί χρήστες.

 

Θέλω να δοκιμάσετε και εσείς την παραπάνω λύση και να γράψετε τι συμβαίνει στην δική σας συσκευή.

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε Morala, και λειτουργικότητα και ταχύτητα και αξιοπιστία και φρου φρου και αρώματα.

Τα θελω ολα σ'αυτη τη συσκευη!

Μπορει να στα δωσει ολα, αλλα δε ξερω γιατι δεν το κανει...

Φιλε μου υπαρχουν πολλα και ωραια θεματακια που εχουν διαφορετικα εικονιδια και ενδειξεις μπαταριας! Γιατι δεν δοκιμαζεις μερικα; Προσωπικα στο zedge εχω βρει αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όσον αφορά το θέμα συνδέσεων, έχω κάνει το εξής κόλπο το οποίο έχω προσθέσει και στον οδηγό Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί με τίτλο Ε. Απενεργοποίηση των συνδέσεων.

 

.......................

 

Θέλω να δοκιμάσετε και εσείς την παραπάνω λύση και να γράψετε τι συμβαίνει στην δική σας συσκευή.

Βασικά, εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με το κυψελικό δίκτυο, αλλά μόνο με το WLAN. Σ' αυτή την περίπτωση, η «λύση» είναι πιο απλή (για μένα τουλάχιστον): Διαγραφή του σημείου πρόσβασης, κάθε φορά που τελειώνει μια συνεδρία. Έτσι κι αλλιώς, στην επόμενη σύνδεση το σημείο πρόσβασης θα δημιουργηθεί εκ νέου μόνο του, από την στιγμή που θα επιλέξουμε ως μέσο σύνδεσης το WLAN. Αλλά είπαμε... Το πρόβλημα δεν αναπαράγεται με τον ίδιο τρόπο σε όλους, οπότε, θεωρήστε αυτήν την «λύση», σαν μια κατά περίπτωση «λύση».

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβε κανεις απο wind? 2 μηνες και συνεχιζουμε...σημερα το κινητο εμφανιζεται ως προσωρινα μη διαθεσιμο στους καταλογους!

KAVALA - MACEDONIA - HELLAS

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβε κανεις απο wind? 2 μηνες και συνεχιζουμε...σημερα το κινητο εμφανιζεται ως προσωρινα μη διαθεσιμο στους καταλογους!

η wind παρελαβε την περασμενη βδομαδα σε μαυρο αλλα οχι καμια ποσοτητα της προκοπης και ηταν ολα παραεισαγωγης(γαλλια και ουγγαρια). Το ξερω γιατι το πηρε ο αδελφος μου που περιμενε απο τα χριστουγεννα.

 

 

μαλλον τα μαγαζια της περιοχης σου η δεν παρειγγειλαν εγκαιρως αρκετα και μαλλον δεν μπορεσαν να σας καλυψουν ολους η δεν προλαβαν καν να παραγγειλουν γιατι εξαφανιστηκαν αμεσα....

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

Παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση που αλλα μαγαζια εχουν stock και μαλιστα ελληνικο, ενω η Wind φερνει λιγα και παραεισαγωγης! Τι ειδους συμφωνια εχουν κανει με τη Nokia δεν μπορω να καταλαβω. Αφου τοσος κοσμος το ζηταει το ρημαδι...
Link to comment
Share on other sites

Παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση που αλλα μαγαζια εχουν stock και μαλιστα ελληνικο, ενω η Wind φερνει λιγα και παραεισαγωγης! Τι ειδους συμφωνια εχουν κανει με τη Nokia δεν μπορω να καταλαβω. Αφου τοσος κοσμος το ζηταει το ρημαδι...

 

δε ξερω αν ειμαι ο μονος αλλα εγω προσωπικα ανησυχω με τις καθυστερησεις των updates, την ελλειψη ενημερωσης απο τη Nokia, τις περιορισμενες εφαρμογες, τις παραεσαγωγες παρα την μεγαλη ζητηση, το επερχομενο N9 κτλ... Ο νοων νοειτο

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

ελεοσ με το τησ νοκια για το ν8 μασ τα χει πρηξει, μασ λεει οτι θα ειναι ετοιμο πριν απο τα χριστουγεννα,και εδω κοντευει να περασει και το 2011 ελεοσ....αν ξανα παρω κινητο νοκια να με γραψετε....
Link to comment
Share on other sites

ελεοσ με το τησ νοκια για το ν8 μασ τα χει πρηξει, μασ λεει οτι θα ειναι ετοιμο πριν απο τα χριστουγεννα,και εδω κοντευει να περασει και το 2011 ελεοσ....αν ξανα παρω κινητο νοκια να με γραψετε....

Πάρε Samsung που είναι εγγύηση στις αναβαθμίσεις. 1 ή καμία κατά την διάρκεια ζωής του κινητού :X:X

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες είναι διαθέσιμη η ενημέρωση των Κοινωνικών Δικτύων του Ν8. Όσοι δεν βρίσκετε την ενημέρωση από την εφαρμογή Ενημέρωση Λογισμικού και το Ovi Suite, τρέξτε την εφαρμογή Κοινωνικά Δίκτυα και θα σας ζητήσει να συνδεθείτε για να κατεβάσετε την ενημέρωση. Έχει μέγεθος 3,3ΜΒ και η έκδοση αναβαθμίζεται στην 1.03 (143).

 

Nokia Social 1.3.143

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν ειμαι ο μονος αλλα εγω προσωπικα ανησυχω με τις καθυστερησεις των updates, την ελλειψη ενημερωσης απο τη Nokia, τις περιορισμενες εφαρμογες, τις παραεσαγωγες παρα την μεγαλη ζητηση, το επερχομενο N9 κτλ... Ο νοων νοειτο

 

εγω φιλε δεν ανησυχω αλλα η αληθεια ειναι οτι εχω εκνευριστει απο το οργιο φημων και την ελλειψη ενημερωσης απο τη νοκια. οσο για τον μικρο αριθμο σημαντικων εφαρμογων συμφωνω απολυτα μαζι σου. παντως δεν νομιζω να καψουνε τοσογηγορα το ν8 πλασαοντας το ν9

Link to comment
Share on other sites

Πάρε Samsung που είναι εγγύηση στις αναβαθμίσεις. 1 ή καμία κατά την διάρκεια ζωής του κινητού :X:X

 

:ninja:

 

εχεις απολυτο δικαιο. Το να αργει να κανει μια ενημερωση ειναι κακο? Ειχα μια συζητηση με τον terrestrial προχθες και μου ανοιξε τα ματια πανω σε αυτο το θεμα. Η νοκια εχει δεκαδες κινητα να υποστηριξει και το κανει ομως! Στις 19 αν δεν κανω λαθος εβγαλε αναβαθμιση για το 5230 μου!!! κινητο 2009!!!! δεν σε παραταει η ΝΟΚΙΑ ποτε και παντα σε φροντιζει. Το οτι αργει σημαινει πως κανει πιο προσεκτικη δουλεια και στο κατω κατω εχει βγαλει αρκετα Minor updates.. Τελειως νεο το symbian^3 και ομως με ελαχιστα προβληματα. Προφανως γνωριζουν τι κανουν. Για να καθυστερουν κατι δεν ειναι ετοιμο οπως πρεπει και για αυτο δεν μας δινουν κατι μισοτελειωμενο. Υπομονη λοιπον και το μονο σιγουρο ειναι πως με τισ PR1.1, 2.0,3.0 θα εχουμε ενα υπερπληρες κινητο . Αλλες εταιριες τα παρατανε τα κινητα τους μετα απο 1 το πολυ 2 update. :ninja:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες είναι διαθέσιμη η ενημέρωση των Κοινωνικών Δικτύων του Ν8. Όσοι δεν βρίσκετε την ενημέρωση από την εφαρμογή Ενημέρωση Λογισμικού και το Ovi Suite, τρέξτε την εφαρμογή Κοινωνικά Δίκτυα και θα σας ζητήσει να συνδεθείτε για να κατεβάσετε την ενημέρωση. Έχει μέγεθος 3,3ΜΒ και η έκδοση αναβαθμίζεται στην 1.03 (143).

 

Nokia Social 1.3.143

 

εμενα δεν ηθελε να τη βρει με τπτ. να ναι καλα ο spyros

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

:ninja:

 

εχεις απολυτο δικαιο. Το να αργει να κανει μια ενημερωση ειναι κακο? Ειχα μια συζητηση με τον terrestrial προχθες και μου ανοιξε τα ματια πανω σε αυτο το θεμα. Η νοκια εχει δεκαδες κινητα να υποστηριξει και το κανει ομως! Στις 19 αν δεν κανω λαθος εβγαλε αναβαθμιση για το 5230 μου!!! κινητο 2009!!!! δεν σε παραταει η ΝΟΚΙΑ ποτε και παντα σε φροντιζει. Το οτι αργει σημαινει πως κανει πιο προσεκτικη δουλεια και στο κατω κατω εχει βγαλει αρκετα Minor updates.. Τελειως νεο το symbian^3 και ομως με ελαχιστα προβληματα. Προφανως γνωριζουν τι κανουν. Για να καθυστερουν κατι δεν ειναι ετοιμο οπως πρεπει και για αυτο δεν μας δινουν κατι μισοτελειωμενο. Υπομονη λοιπον και το μονο σιγουρο ειναι πως με τισ PR1.1, 2.0,3.0 θα εχουμε ενα υπερπληρες κινητο . Αλλες εταιριες τα παρατανε τα κινητα τους μετα απο 1 το πολυ 2 update. :ninja:

 

σιγουρα ολοι θα θελαμε μια σωστη ενημερωση και οχι κατι που ναμας δημιουργησει προβληματα. καλο θα ηταν να υπηρχαν επισημες ανακοινωσεις

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις ...

Εγώ πάντως δεν γνωρίζω, γιατί απλά δεν έχω ούτε iphone 3gs ούτε iphone4 & ούτε htc desire

 

τοτε φιλε μου κακως μπηκες στον κοπο να απαντησης,και μαλλον δεν καταλαβες και την ερωτηση εγω δεν ρωτησα αν εχεις αλλα κινητα,ρωτησα αν εισται ικανοποιημενοι απο την αποδιση του ακουστικου ,και το δικαιολογησα λογω του οτι εχω κανει συγκριση με αλλα κινητα. (μαλλον ειρωνευτικες παρα απαντησες)τωρα αν δεν γνωριζεις αν σε καλυπτει το τηλεφωνο που εχεις στο θεμα που ρωτησα πασο!!

Edited by STELIOS063
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα : Ενώ λειτουργούσαν όλα κανονικά ,απότομα το τηλέφωνο προσπαθεί συνεχώς να συνδεθεί μέσω προφίλ Cosmote MMS-GPRS που δεν έχω ποτέ ενεργοποιήσει και δεν μου επιτρέπει να συνδεθώ στο διαδίκτυο (Access denied -403 forbidden) ούτε επιτρέπει σύνδεσηWifi .

Καμια πρόταση ;

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει τα πάντα, δεν έχω σαβούρα μέσα και τα email είναι σωστά ρυθμισμένα, λοιπόν τώρα το wlan το πέρασα στις υπηρεσίες wap ως 1ο και ως δια μαγείας σταμάτησε να συνδέεται αυτόματα !!!!!!

 

Θα με τρελάνει εντελώς αυτό το Bug !!!!!!!!!!!!!!:dizzy::rocket::dash::whip::shoot::knife:

Εκανες αυτο ακριβως που εχω αναφερει σαν μπακαλικο τροπο...

Τπ wlan στις υπηρεσιες wap, παιζεις λιγο και μετα τ'αλλαζεις!

Και σταματαει να συνδεεται!

Εγω ετσι σωθηκα, αλλα καθ'οτι γινοταν μολις πρωτοπηρα το τηλ, μου μαμησε την μπαταρια...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Εκανες αυτο ακριβως που εχω αναφερει σαν μπακαλικο τροπο...

Τπ wlan στις υπηρεσιες wap, παιζεις λιγο και μετα τ'αλλαζεις!

Και σταματαει να συνδεεται!

Εγω ετσι σωθηκα, αλλα καθ'οτι γινοταν μολις πρωτοπηρα το τηλ, μου μαμησε την μπαταρια...

μετά τα ξανάβαλες πίσω ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου υπαρχουν πολλα και ωραια θεματακια που εχουν διαφορετικα εικονιδια και ενδειξεις μπαταριας! Γιατι δεν δοκιμαζεις μερικα; Προσωπικα στο zedge εχω βρει αρκετα...

Φιλε μου δε μιλαω για εινονιδια και θεματακια!

Μιλαω για 3D εφε θεματων, για τον τροπο που εναλλασονται οι φωτο απο οριζοντια σε καθετη θεση, για εναλλαγη οθονης, μενου κλπ!

Σαν τα κολπακια που κανει το iphone, το HTC, το Galaxy...

Δε θα' πρεπε ολα αυτα να μας τα προσφερει μαμισια?

Γιατι πρεπει να βαλω το SPB MobileShell που ομως δε με βολευει καθολου...?

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει εθνος online, eshop,ημερησια online κτλ. Ενω ανοιγουν και πανω δειχνουν τον τιτλο, μεσα δεν δειχνουν τιποτα. Λευκη οθονη. Τα εχει βαλει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

μετά τα ξανάβαλες πίσω ?

Ναι, αφου παιξεις λιγο, με το internet (θα μπεις αναγκαστικα μεσω του παροχου σου, γιατι το οικειο δυκτιο θα ειναι σαν δευτερη επιλογη στο wap),το επαναφερεις στο διαδυκτιο!

Εγω αυτο εκανα, το βαπτισα σαν ''μπακαλικο'' τροπο, το καναν και καποιοι φιλοι εδω, που μαλιστα με ευχαριστησαν με ποστ και ετσι σωθηκα!

Τι να πω, μακαρι να λειτουργησει και σε σενα...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αφου παιξεις λιγο, με το internet (θα μπεις αναγκαστικα μεσω του παροχου σου, γιατι το οικειο δυκτιο θα ειναι σαν δευτερη επιλογη στο wap),το επαναφερεις στο διαδυκτιο!

Εγω αυτο εκανα, το βαπτισα σαν ''μπακαλικο'' τροπο, το καναν και καποιοι φιλοι εδω, που μαλιστα με ευχαριστησαν με ποστ και ετσι σωθηκα!

Τι να πω, μακαρι να λειτουργησει και σε σενα...

εγώ το πάροχο τον εχω κόψει με γραπτή αίτηση για περίπτωση λαλακίας ! Το αφήνω έτσι όπως είναι και μέχρι να δωθεί η λύση με την αναβάθμιση

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

τοτε φιλε μου κακως μπηκες στον κοπο να απαντησης,και μαλλον δεν καταλαβες και την ερωτηση εγω δεν ρωτησα αν εχεις αλλα κινητα,ρωτησα αν εισται ικανοποιημενοι απο την αποδιση του ακουστικου ,και το δικαιολογησα λογω του οτι εχω κανει συγκριση με αλλα κινητα. (μαλλον ειρωνευτικες παρα απαντησες)τωρα αν δεν γνωριζεις αν σε καλυπτει το τηλεφωνο που εχεις στο θεμα που ρωτησα πασο!!

 

Όσον αφορά την ποιότητα του ακουστικού για την οποία και ρώτησες από τα κινητά που αναφέρεις έχω το iphone 3gs και μπορώ με βεβαιότητα να πω οτι το Ν8 είναι πολύ ανώτερο στην ποιότητα κατα τη διάρκεια συνομιλίας, όχι μόνο στο τι ακούς εσύ, αλλά και τι ακούει ο συνομιλητής σου, όπως και το Ν97 που είχα παλαιότερα (γενικά δηλαδή τα κινητά της Nokia είναι πρώτα απ'όλα "κινητά"). Τώρα για το iphone 4 που αναφέρεις απ'οτι γνωρίζω είναι στα ίδια επίπεδα με το 3gs, για το desire δεν γνωρίζω. Μήπως η δική σου συσκευή έχει κάποιο πρόβλημα?

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ποιότητα του ακουστικού για την οποία και ρώτησες από τα κινητά που αναφέρεις έχω το iphone 3gs και μπορώ με βεβαιότητα να πω οτι το Ν8 είναι πολύ ανώτερο στην ποιότητα κατα τη διάρκεια συνομιλίας, όχι μόνο στο τι ακούς εσύ, αλλά και τι ακούει ο συνομιλητής σου, όπως και το Ν97 που είχα παλαιότερα (γενικά δηλαδή τα κινητά της Nokia είναι πρώτα απ'όλα "κινητά"). Τώρα για το iphone 4 που αναφέρεις απ'οτι γνωρίζω είναι στα ίδια επίπεδα με το 3gs, για το desire δεν γνωρίζω. Μήπως η δική σου συσκευή έχει κάποιο πρόβλημα?

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου οκ .απλα δεν νομιζω οτι εχει προβλημα αλλα ειναι πιο δυνατα τα αλλα στο οτι ακους .τωρα στο οτι ακουει ο αλλοσ οντωσ ειναι καλοοο

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...