Jump to content

Nitdroid (Android) στο Νokia N900


anapospastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 318
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

On-screen keyboard and fake gps is fixed

 

http://bit.ly/hn1PDG

 

Για να περάσουμε τα patch αρχικά παίρνoυμε δικαιώματα root, εκτελούμε mount /dev/mmcblk1p2/ /and και εφόσον τα έχουμε κατεβάσει στα MyDocs ανοίγουμε το τερματικό και εκτελούμε cp /home/user/MyDocs/LatinIME.apk /and/system/app για να διορθώσουμε το μέγεθος του πληκτρολογίου και cp /home/user/MyDocs/gps.nokia.so /and/system/lib/hw/ για το fake gps και το κρασάρισμα που προκαλείται όταν ανοίγουμε τον browser στη homepage του google. Τέλος κάνουμε unmount με την εντολή umount /and.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

να κανω κάποιες ερωτήσεις. το nitdroid σε τι στάδιο βρίσκεται ? ποιες λειτουργίες είναι διαθέσιμες για το n900 ? και αν το βάλω θα επηρεαστεί καθόλου το κινητό, υπάρχει περίπτωση να τα "παίξει" το βασικό λειτουργικό του και να τρέχω μετά ή είναι εντελώς ανεξάρτητο ? thanks
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

.......δεν τα καταφερνω γμτ....:( please help, pleeeease!!

Υποψιν, εχω κατεβασει το rootsh, το nitdroid installer κ εχω 8gb καρτα...sto partition κολλάω βασικα........ggrrrrr

 

σε αυτο κολλάω: sfdisk -uM /dev/mmcblk1 << EOF,<YOUR NUMBER IN MB>,C,,L,,,,EOF

πως γράφω ''<<'' και ''>'' στο πληκτρολόγιο του?? κτ κανω λάθος... γιατι στο install βλεπω: Formatting /dev/mmcblklp2 (ext3) ... και κολλάει εκει....

thanks!

Edited by theognr21
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

O installer που χρησιμοποιείς έχει πρόβλημα. Δοκίμασε με αυτόν για να συνεχίσει.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

O installer που χρησιμοποιείς έχει πρόβλημα. Δοκίμασε με αυτόν για να συνεχίσει.

done!!! thanks!!! τωρα....έχω αλλο θεματακι ομως...........

 

Τελευτάιο!! A. 1)κατεβασα την εφαρμογη whatsapp..αλλα μολις την ανοίγω παιρνω την εξής απαντηση: '' sorry, whatsapp was unable to send an sms verification msg because your phone is disabled and the radio is off. please try again when you have re-enabled your phone.'' μπορει να γίνει κατι με αυτο??

B. Aκόμη..πως βλέπω ποια έκδοση φοράω? 1)android version: AOSP (?????)

2)kernel version: 2.6.28.NIT.06 αυτο ειναι το τελευταιο? δεν βλέπω καποιο update παντως απο app manager....

 

ΑΥΤΑ!!! ouf! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by theognr21
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Το gsm δουλεύει; Τηλέφωνα δηλαδή μπορείς να πάρεις;
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Το gsm δουλεύει; Τηλέφωνα δηλαδή μπορείς να πάρεις;

γιατι σε ποιον δουλευει κατι τετοιο?

 

edit: στο maemo.org παντως μολις ειδα οτι σε καποιους δουλευει(υποστηριζουν δηλαδη)...υπαρχει νεοτερη εκδοση απο αυτην που εχω εγκατεστημενη?

Edited by theognr21
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Οι κλήσεις δουλεύουν κανονικά μόνο που δεν μπορείς να μιλήσεις ακόμη με τον άλλο που παίρνεις τηλέφωνο(γνωστό και ως audiorouting). Μπες στο http://xuggs.blogspot.com/ και βάλε το gingerbread και τα updates που έχουν βγει.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

γιατι σε ποιον δουλευει κατι τετοιο?

 

edit: στο maemo.org παντως μολις ειδα οτι σε καποιους δουλευει(υποστηριζουν δηλαδη)...υπαρχει νεοτερη εκδοση απο αυτην που εχω εγκατεστημενη?

 

Κατι ακομα..Αν δε μπορεις να ενεργοποιησεις το gsm/3g ασχετα απο το αν δεν μπορεις να ακουσεις φωνη (οπως ειπε ο anapospastos) δοκιμασε να απενεργοποιησεις τον κωδικο PIN απο το maemo και μπες μετα παλι σε android..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι στο καλο κανω λαθος στην εγκατσατση? Κανω ολα τα βηματα απο εδω http://xuggs.blogspot.com/2011/01/installing-nitdroid-gingerbread-231.html

και στην τελευταια εντολη: # dpkg -i nitdroid-kernel-2.6.28-06_final1_armel.deb

 

μου λεει: Errors were encountered while processing: nitdroid-kernel-2.6.28-06_final1_armel.deb

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι στο καλο κανω λαθος στην εγκατσατση? Κανω ολα τα βηματα απο εδω http://xuggs.blogspot.com/2011/01/installing-nitdroid-gingerbread-231.html

και στην τελευταια εντολη: # dpkg -i nitdroid-kernel-2.6.28-06_final1_armel.deb

 

μου λεει: Errors were encountered while processing: nitdroid-kernel-2.6.28-06_final1_armel.deb

 

ΑΚΥΡΟ, ΤΟ ΕΛΥΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Λίγο παίδεμα παραπάνω φαντάζομαι για να το λύσεις, σωστά; Εντυπώσεις;
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Λίγο παίδεμα παραπάνω φαντάζομαι για να το λύσεις, σωστά; Εντυπώσεις;

 

Αργο πολυ και παλι. Και μιας και σε βρηκα ον λαιν, για πες μου 1) πως κανεις browse στα αρχεια (file manager) και 2) για να κανω το φιξ στο μαρκετ λεει να τρεχω το μαρκετ και να επιστρεψω στο home. Πως διαολο γινεται? Παταω πισω αλλα βγαινει τελειως απο το μαρκετ.

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Αργο πολυ και παλι. Και μιας και σε βρηκα ον λαιν, για πες μου 1) πως κανεις browse στα αρχεια (file manager) και 2) για να κανω το φιξ στο μαρκετ λεει να τρεχω το μαρκετ και να επιστρεψω στο home. Πως διαολο γινεται? Παταω πισω αλλα βγαινει τελειως απο το μαρκετ.

 

1. Βάλε τον astro file manager

 

2. Δες αυτό το βίντεο για το market fix

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

1. Βάλε τον astro file manager

 

2. Δες αυτό το βίντεο για το market fix

 

ειδα και το βιντεο αλλα τζιφος. Το προβλημα ειναι οτι ενω μπαινω στο μαρκετ, παταω το κουμπι της καμερα (δυνατα) για να επιστρεψει στην αρχικη οθονη πιστευοντας οτι το μαρκετ συνεχιζει να τρεχει. Αλλα οταν παω στις running apps δε μου το βγαζει το μαρκετ κ ετσι δε μπορω να συνεχισω. Μηπως παταω λαθος κουμπι για να παω απο το μαρκετ στο home?

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

ειδα και το βιντεο αλλα τζιφος. Το προβλημα ειναι οτι ενω μπαινω στο μαρκετ, παταω το κουμπι της καμερα (δυνατα) για να επιστρεψει στην αρχικη οθονη πιστευοντας οτι το μαρκετ συνεχιζει να τρεχει. Αλλα οταν παω στις running apps δε μου το βγαζει το μαρκετ κ ετσι δε μπορω να συνεχισω. Μηπως παταω λαθος κουμπι για να παω απο το μαρκετ στο home?

 

Αν το πατήσεις "δυνατά" θα πάει στην αρχική οθόνη. Για να πάει πίσω θα το πατήσεις μέχρι τη μέση(όπως όταν εστιάζεις στην κάμερα).

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Το videodecoding θα δουλεύει στην επόμενη έκδοση του nitdroid όπως έγραψε ο main developer του στο twitter και μπορείτε να δείτε το σχετικό

.

 

hint: δείτε την συχνότητα που τρέχει στα τελευταία δευτερόλεπτα

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε την εφαρμογη talking tom στο Νιτδροιδ. Πραγματικα ενας απο τους λογους που ηθελα να βαλω αντροιντ στο Ν900. Φοβερος ο γατος! Αν δουλευε και το μικροφωνο θα ηταν αψογο
...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι? Αυτο το kernel: NITDroid-kernel-Mido.Fayad.deb, που κυκλοφορει ειναι πιο καινουργιο απο αυτο: nitdroid-kernel-2.6.28-06_final1_armel.deb ??
...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι? Αυτο το kernel: NITDroid-kernel-Mido.Fayad.deb, που κυκλοφορει ειναι πιο καινουργιο απο αυτο: nitdroid-kernel-2.6.28-06_final1_armel.deb ??

 

Το ίδιο είναι όπως και μία ρομ που κυκλοφόρησε ο τύπος που έχει το boot logo του cyanogen και κάποιες εφαρμογές εγκατεστημένες ήδη. Το gingerbread που έχουμε εμείς δηλαδή αλλά λίγο πιο γρήγορο.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει το gingerbread σε 4GB class 4.

 

Δεν μου άρεσε και τόσο η απόκριση του κινητού (πολλά κολλήματα) και έτσι έψαξα και έκανα και στο nitdroid overclock (στα 900MHz από τα 700 που είναι "μαμά") αλλά πάλι δεν είδα και μεγάλη διαφορά.

 

Εάν η εγκατάσταση γίνει σε class 6 microSD αυτό θα είναι που θα κάνει την διαφορά και θα τρέχει και το nitdroid σαν το maemo ή γενικά το android είναι πιο "βαρύ" και δεν πρόκειται να δω και πολλά;

Spend time to think before you do...
Link to comment
Share on other sites

H δικιά μου είναι class 6 και μαζί με overclock δουλεύει σχεδόν σαν το maemo χωρίς overclock(αν μπορείς να συγκρίνεις τα 2 λειτουργικά). Το έχω δοκιμάσει και στην internal memory της συσκευής αλλά δεν είδα τρελή διαφορά. Το ότι δεν υπάρχει καλή απόκριση γενικά συμβαίνει γιατί το Ν900 έχει μόνο 256mb ram και το swaping είναι απενεργοποιημένο. Έτσι όταν ανοίγονται πολλές εφαρμογές τρώει σκαλώματα και κάνει μέχρι και reboots. Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Η leaked flash version 10.2 φαίνεται να λειτουργεί στο nitdroid

 

http://forum.nitdroid.com/index.php?topic=1287.msg5113#new

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Η νέα έκδοση Ν11 (Nitdroid 0.11) γίνεται upload αυτή τη στιγμή και θα δωθεί σε κάποιους testers ώστε να δοκιμαστεί.

 

Αυτά που λειτουργούν:

 

- Android 2.3.3 (GRI40)

- New Gapps preinstalled (market should be downloaded automatically after login to google account)

- USB Mass Storage support

- Wi-Fi RSSI fixed (signal strength icon in status bar)

- Video playback (youtube, mediaplayer) fixed

- Ofono 0.44

- ElectronBeam effect

 

Προβλήματα:

 

- Market fix wouldn't work anymore

- su doesn't work (will be fixed in final version; you could use gingerbread_superuser.tar.bz2 as quick fix for this version)

- DHCP problems on Wi-FI connection. With buggy APs only.

 

Επόμενος στόχος του όπως αναφέρει είναι να δουλέψουν οι λειτουργίες τηλεφώνου/sms κανονικά.

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...