Jump to content

BlackBerry Pearl Flip 8220


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά επί τη ευκαιρία που το ξαναείδα στο φυλλάδιο του Δεκεμβρίου της Cote 120 ευρώ (τώρα έχουμε Ιανουάριο βέβαια) είπα να το αγοράσω...

 

μπαίνω σε επίσημο κατάστημα Γερμανός, δεν το έχουνε... Μπαίνω σε επίσημο κατάστημα Cote, δεν το έχουνε αλλά μου είπανε θα ψάξουνε... Στο γυρισμό για το γραφείο βλέπω μια wind και μπαίνω μπας και το έχουνε, ΚΑΙ όμως το είχανε στην αποθήκη φυσικά!!!

 

Μανώλης: πόσο κοστίζει?

Πωλήτρια: 380 ευρώ!!!

Μανώλης: μα ο Cosmote το διαφημίζει 120 ευρώ

Πωλήτρια: έχουμε δέσμευση τιμής, φέρτε μου ένα φυλλάδιο που να γράφει 120 ευρώ και εμείς θα σας το δώσουμε τόσο!!!

Μανώλης: ΟΚ

 

πηγαίνω στο κατάστημα της Cosmote (τρέχοντας) και ζητάω το φυλλάδιο αλλά είχανε βγάλει καινούριο!!! μου βρίσκουν περίπου απο τα σκουπίδια το φυλλάδιο του Δεκεμβρίου!!!

 

Πηγαίνω στην Wind...

 

Μανώλης: ορίστε αυτό είναι το φυλλάδιο

Πωλήτρια: α μάλιστα.. κάτσε να ρωτήσω το αφεντικό του μαγαζιού

Αφεντικό: το φυλλάδιο είναι του Δεκεμβρίου

Μανώλης: Το ξέρω, είναι Ιανουάριος τώρα, αλλά ο Δεκέμβρης ήταν πριν 15 μέρες

Αφεντικό: Οι τιμές δεν ισχύουν πρέπει να είναι αυτού του μήνα το φυλλάδιο

Μανώλης: άρα?

Αφεντικό: άρα 380 ευρώ!!!

Μανώλης: συγνώμη, για συσκευή του 2008 που έχει σταματήσει να κατασκευάζεται και ζητάτε τα ίδια χρήματα που έκανε πέρισυ?

Αφεντικό: ναι

Μανώλης: άρα προτιμάται να σας μείνει το κινητό στο μαγαζί παρά να το πουλήσεται σε κάποιον που το ζητάει τώρα?

Αφεντικό: δεν με νοιάζει εμένα, θα το στείλω στη Wind και αυτοί θα το έχουν στην αποθήκη τους ή θα το διαθέσουν ανάλογα.

Μανώλης: ΟΚ, αν μπορείται ρωτήστε και επίσημα τη Wind (τα κεντρικά) και πάρτε με τηλέφωνο

Αφεντικό:εντάξει, θα σας πάρουμε τηλέφωνο έτσι κι αλλιώς

 

Μπαίνω σε άλλο κατάστημα της wind και ζητάω το τηλέφωνο για την εξυπηρέτηση πελατών απο μια πωλήτρια..

Μανώλης: γεια σας, μπορείται να μου δώσετε το τηλέφωνο για την εξυπηρέτηση πελατών?

Πωλήτρια: ναι, είναι το 1260 (νομίζω μου είπε, δεν θυμάμαι)

Μανώλης: δεν είμαι συνδρομητής, μπορείται να μου δώσετε ένα σταθερό?

Πωλήτρια: πείτε μου τη θέλετε να ρωτήσετε

Μανώλης: θέλω να ρωτήσω κάτι

Πωλήτρια: τι ακριβώς?

Μανώλης: κάτι για μια blackberry συσκευή

Πωλήτρια: πείτε μου εμένα

Μανώλης: όχι θέλω να ρωτήσω την εξυπηρέτηση πελατών

Πωλήτρια: .... (δεν μιλάει - γράφει το σταθερό τηλέφωνο της Wind και μου το δίνει)...

Μανώλης: ευχαριστώ

Πωλήτρια:.....(δεν μιλάει, κάνει γκριμάτσα και κοιτάζει αλλού, προφανώς με βρίζει)...

Μανώλης: ... (απο μέσα μου τους βρίζω για την ανάκριση που μου έκανε για να μου δώσει το σταθερό της Wind, σάμπως ζητούσα το τηλέφωνο του άραβα αφεντικού τους!!!)...

 

παίρνω τηλέφωνο στη Wind στην εξυπηρέτηση πελατών και η κοπέλα, πιστεύω δεν κατάλαβε καν για τι τηλέφωνο τη ρωτούσα για τη δέσμευση τιμής.. θα νόμιζε ότι ρωτουσα για κανένα NOKIA ή sonyericsson πρόσφατο που έχει τρελές πωλήσεις!!! Μου ξαναείπε αυτά περίπου που μου είπανε και στο μαγαζί που ρώτησα...

 

Δεν διαφωνώ με την πολιτική τους για τη "δέσμευση τιμής" ή ο μαγαζάτορας να μη θέλει να μου πουλήσει το τηλέφωνο.. Δικαίωμα τους και γούστο τους...

 

Αυτή όμως είναι η εξυπηρέτηση της wind και η ευελιξία της προς τους καταναλωτές.. Πως θα με πείσει να γίνω συνδρομητής? Γιατί άμα μου έδινε το Blackberry 8220 τον Απρίλιο που λήγει το συμβόλαιο μου με cote θα πήγαινα σε αυτούς... Πάντως αυτά γίνονται όταν θεωρείς τους καταναλωτές δεδομένους!!!!:shifty::cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να κατηγορείς το μαγαζί πάντως. αυτός το έχει αγοράσει σε μια τιμή και δεν μπορεί να το σκοτώσει από μόνος του. Η Cosmote προφανώς έχει αγοράσει χιλιάδες από αυτά τα μηχανάκια και τους έχουν ξεμείνει. Η Wind αν έχει πολύ μικρό stock δεν έχει κανένα λόγο να το σκοτώσει.

Αν έλεγες πως θέλεις να κάνεισ φορητότητα πίστεψε με θα το έπειρνες πολύ φθηνά. Αλλά γιατί το θέλεις αυτό. Παγκοσμίως από τις μεγαλύτερες απότυχίες της RIM.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με την πολιτική τους για τη "δέσμευση τιμής" ή ο μαγαζάτορας να μη θέλει να μου πουλήσει το τηλέφωνο.. Δικαίωμα τους και γούστο τους...

 

Αυτή όμως είναι η εξυπηρέτηση της wind και η ευελιξία της προς τους καταναλωτές.. Πως θα με πείσει να γίνω συνδρομητής? Γιατί άμα μου έδινε το Blackberry 8220 τον Απρίλιο που λήγει το συμβόλαιο μου με cote θα πήγαινα σε αυτούς... Πάντως αυτά γίνονται όταν θεωρείς τους καταναλωτές δεδομένους!!!!:shifty::cool:

 

Δεν πρέπει να κατηγορείς το μαγαζί πάντως. αυτός το έχει αγοράσει σε μια τιμή και δεν μπορεί να το σκοτώσει από μόνος του. Η Cosmote προφανώς έχει αγοράσει χιλιάδες από αυτά τα μηχανάκια και τους έχουν ξεμείνει. Η Wind αν έχει πολύ μικρό stock δεν έχει κανένα λόγο να το σκοτώσει.

Αν έλεγες πως θέλεις να κάνεισ φορητότητα πίστεψε με θα το έπειρνες πολύ φθηνά. Αλλά γιατί το θέλεις αυτό. Παγκοσμίως από τις μεγαλύτερες απότυχίες της RIM.

 

όπως βλέπεις δεν τους κατηγορώ μωρέ... απλώς δεν μπορεί να ανταγωνίζεται το μονοπώλιο της Cosmote και να μην είναι ευέλικτη!!!

Το τηλέφωνο τελικά το πήρα 120 ευρώ απο το μαγαζί της Wind που αναφέρω!!!! Με πήρανε τηλέφωνο να πάω να το παραλάβω το πρωϊ!!!!

 

όσο αφορά το 8220, θα σου πω τη γνώμη μου... Ναι όντως δεν είναι εμπορική επιτυχία.. Δεν έχει 3G, δεν έχει πλήρες πληκτρολόγιο κτλ κτλ ΑΛΛΑ εμένα δεν με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα όλα αυτά, οπότε ΟΚ..

 

Με ενδιαφέρει λόγω δουλειάς (Δήμος) και λόγω hobby (myphone.gr) να λαμβάνω email... Για πλοήγηση στο ιντερνετ έχω πρόσβαση απο τη δουλειά και απο το σπίτι και μερικές μόνο φορές μπορεί να μπω απο το κινητό...

Ήμουνα πορωμένος με το 8900 και το 9000 αλλά όταν τα είδα απο κοντά δεν μου άρεσαν... τα βρήκα ογκώδη και πολύ ακριβά…!!!

Το 8520 πάλι έχει τη σωστή τιμή, από τεχνικά χαρακτηριστικά πέρα της αλλαγής της trackball νομίζω ότι τεχνολογικά είναι το ίδιο με το 8220 (διόρθωσε με αν κάνω τελείως λάθος)..

 

Θεωρώ το 8220 κομψό και πιστεύω θα με βολέψει μιας και δεν στέλνω ιδιαίτερα πολλά email αλλά με ενδιαφέρει να λαμβάνω πολλά.. Είχα παλαιότερα το νοκια 6290 και μου άρεσε η επιλογή που είχες να διαβάζεις τα μυνήματα στην εξωτερική οθόνη χωρίς να χρειαστεί να δεις την εσωτερική οθόνη, πράγμα το οποίο το έχει και το 8220..

 

Η χρήση του θα δείξει…ούτως ή αλλος έχω αγοράσει και ακριβότερα κινητά που τελικά δεν με βόλεψαν...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα περί ορέξεως.....

 

Πάντως για την τιμή του ομολογουμένος είναι μιά χαρά. απλα΄η ποιότητα εμένα δεν μου κάνει για ΒΒ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα περί ορέξεως.....

 

Πάντως για την τιμή του ομολογουμένος είναι μιά χαρά. απλα΄η ποιότητα εμένα δεν μου κάνει για ΒΒ.

 

Εννοείται το "περί ορέξεως";)... Για 120 ευρώ είναι μια χαρά η ποιότητα του κατά τη γνώμη μου... όταν έκανε 425 ευρώ δεν το συζητώ, θα ήτανε κακή επιλογή..

 

Ακριβώς.. Και άμα δεν έχει QWERTY τι να το κάνεις..!

 

Σωστά το θέτεις το θέμα ΑΛΛΑ για κάποιον που τον ενδιαφέρει πιο πολύ να λαμβάνει email παρά να στέλνει νομίζω είναι ΟΚ..Στέλνω και κανά email αλλά με λίγα λόγια!!!

 

Έτσι και αλλιώς δεν κυκλοφορεί στην αγορά πλέον...

 

Το πληκτρολόγιο του είναι θέμα συνήθειας και θεωρώ καλή φάση το να διαβάζεις τα SMS/Email απο την εξωτερική οθόνη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
ψάξε σε κατάστημα Wind της περιοχής σου... !!! διάβασε πιο πάνω όταν αγόρασα τη συσκευή πριν μερικούς μήνες!!!!
Link to comment
Share on other sites

θα το βρεις μεταχειρισμενο στα μαγαζια στην ομονοια.εγω πηρα ενα εχθες σε αριστη κατασταση Edited by steff08
DEVICE:torch 9800OS:6.0.0.337 PIN 2286F30E
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
υπάρχει τώρα πουθενά;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ΒΤ σχεδον καθολου, γιατι;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ΒΤ σχεδον καθολου, γιατι;

 

τότε αν το βρεις αγόρασε το!!!:)

 

Σε ρώτησα επειδή έχει ένα γνωστό πρόβλημα με το bluetooth, το οποίο μετά απο 4-5 μήνες συχνής χρήσης σταματάει να λειτουργεί και δεν φτιάχνει...:( Κάνουνε αντικατάσταση το κινητό...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

χαιρετω,

μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος αν γινεται να βγαινουν τα SMS οπως στα SE , δηλαδη συνομηλια με καθε επαφη??

και επιπλεον, ποια ειναι η τελευταια εκδοση που μπορω να βαλω, γιατι μου κολαει οταν παω να γραψω αριθμο για κληση και το μεγαφωνο τριζει οταν ειναι στο 100% !

ευχαριστω..!

Link to comment
Share on other sites

Έχει Ελληνικό μενού?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Alekc,

 

θα σε παρακαλέσω να μη ρωτάς τα ίδια πράγματα σε διαφορετικά σημεία στο forum. Μία ερώτηση σε ένα θέμα αρκεί.

 

Η ερώτησή σου από το θέμα των εφαρμογών έχει διαγραφεί και μεταφέρω εδώ την απάντηση που σου είχα δώσει νωρίτερα:

 

Ρύθμιση τέτοια δεν υπάρχει, αυτή η λειτουργία προστέθηκε στην έκδοση 5.0 λογισμικού το οποίο όμως δεν κυκλοφόρησε ποτέ για το 8220.

 

Προσωπικά δε γνωρίζω κάποια τέτοια εφαρμογή, ίσως κάποιος άλλος ξέρει περισσότερα.

 

Η έκδοση λογισμικού που έχεις τώρα ποια είναι;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

4.6.0.200 , χωρις ελληνικα μενου..

στο dm λεει οτι ειναι η τελευταια που κυκλοφορει, αλλα εχω βρει και νεοτερες.. απλα φοβαμαι να βαλω κατι μη-official.. αν βεβαια εχει δοκιμασει καποιος, θα το προσπαθησω.. :s

 

edit : κατεβασα .320 και τρεχει κανονικα.. :]

Edited by Alekc
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν υπάρχει τρόπος να βάλουμε Ελληνικά στο μενού με παρόμοιους τρόπους όπως του 9530 που κάνουμε copy paste τα COD αρχεία και το ALX?

Ή όπως βάζαμε τα αρχεία της γλώσσας της .141 στο STORM?

 

Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για μενού, έτσι; Όχι για γραφή.

 

Δε μπορείς να κάνεις κάτι. Ελληνικό μενού υποστηρίζεται μόνο σε εκδόσεις 5.0 και επόμενες του λογισμικού... Το 8220 δεν έχει έκδοση 5.0, έτσι;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά. Μιλάω για μενού. Όχι δεν έχει 5άρα ακόμη αλλά και στο storm στην v4.7.0.252 είχε κανονικά Ελληνικά...

Το κόλπο που κάναμε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2838647#post2838647 δεν μπορεί να εφαρμοστεί και στο 8220?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Είχε ελληνικά για γραφή, όχι για μενού απ' όσο θυμάμαι. Το μενού ήρθε με την έκδοση 5.0.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ BLUETOOTH.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ

 

[Απαγορεύεται η γραφή με αποκλειστική χρήση κεφαλαίων χαρακτήρων. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.]

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

αν δν ειχες στο παρελθον blackberry λογικο εινια να μην μπορεις να το κανεις γτ ειναι διαφορετικο απο ολα α υπολοιπα κιν.

πας στο manage connection - ενεργοποιεις το bluetooth - μετα πιο κατω απο εκει που ενεργοποιεις το bluetooth εχει να κανεις set up bluetooth - βρισκεις την συσκευη που θες να στειλεις και την αποθηκευεις.

για να στειλεις μετα πας π.χ. στην φωτογραφια που θελεις πατας το πληκτρο του μενου - send using bluetooth και το στελνεις.

αν την γνωριζεις αυτην την διαδικασια και δν στελνει τοτε ας πει καποιος που να ξερει περισσοτερο απο εμενα

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα, στην αναζήτηση που έκανα για ένα απλό κινητό με "πορτάκι" (κόλλημα με τις συγκεκριμένο design :p) έπεσα πάνω σε αυτό! Το οποίο είναι -αν ισχύουν τα χαρακτηριστικά που διάβασα- για εμένα παραπάνω απο κομπλέ! Μήπως ξέρετε που μπορώ να το βρώ τώρα καινούργιο; Μόνο απο έξω μέσω ιnternet ή και εκεί ΔΕΝ; :/
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το τηλέφωνο αυτό είναι 4 ετών... Ακόμα και να το βρεις κάπου, δεν νομίζω ότι αξίζει να το αγοράσεις πλέον. Υπάρχει πάντως στο Amazon.co.uk σαν συσκευή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to BlackBerry Pearl Flip 8220

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...