Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά έκανα το κόλπο με τη registry. Αυτή είναι η τελευταία έκδοση; Διότι λέει και L2 και L1 (εγώ κανονικά έχω την L1 της cosmote!)

 

http://img651.imageshack.us/img651/7714/asdadasdq.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

έχω ακόμα μια ερώτηση! πως κάνω backup τα μηνύματά μου ώστε μετά την αναβάθμιση να τα έχω πάλι στο κινητό;

Edited by johnb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια πως αλαζω product code? ξυπνησα και σασ βλεπω ολους με 1.2! επισης για τα DRIVERS διαβασα πως κανεις εγκατασταση προγραμματος οδηγησης κ εισαι ετοιμος

 

γραψτε λαθος ολα γινονται κανονικα με κιες 2

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Και γω το ιδιο προβλημα εχω φιλε...

 

Παιδια να ρωτησω κατι,το εχω ξαναρωτησει,εκανα update και εβαλα την 1.2, και πλεον το kies δεν μου αναγνωριζει το κινητο οταν το συνδεω me usb ενω παλια ηταν οκ,λετε να φταιει η αναβαθμιση;;;;;;

 

Για όσους έχουν πρόβλημα σύνδεσης με το Kies 2.0 μετά την αναβάθμιση στην 1.2 δοκιμάστε το παρακάτω (σε windows 7):

 

Συνοπτική περιγραφή: Διαγράφετε τους drivers του Wave ώστε να εγκατασταθούν οι καινούριοι όταν το ξανασυνδέσετε.

 

Αναλυτικά βήματα:

1. Συνδέετε το Wave σε Kies mode.

2. Πηγαίνετε "Computer" δεξί κλικ-->Properties-->Κλικ στο "Device Manager" στο αριστερό πλαίσιο.

3. Με συνδεδεμένο το Wave θα υπάρχει μια κατηγορία στη λίστα με το όνομα "Portable Devices". Κάνετε κλικ στο βελάκι που έχει δίπλα και σας εμφανίζει από κάτω "Samsung Wave(GT-S8500)". Κάνετε αριστερό κλικ πάνω του και επιλέγετε "Uninstall". Επιβεβαιώνετε την επιλογή σας με ΟΚ.

4. Ενδεχομένως χρειαστεί να επανεκκινήσετε τον υπολογιστή σας.

5. Μόλις επανεκκινήσετε ανοίγετε το Kies και συνδέετε κανονικά το Wave. Θα οδηγούν οι νέοι οδηγοί και θα συνδεθείτε κανονικά.

 

(Η συγγραφή οδηγών έχει γίνει το νέο μου φετίχ φαίνεται :lol:)

 

Καλή τύχη!

Edited by Studentmail
Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι οπως και στις αλλες αναβαθμισεις δεν σβηνεται τιποτα. Σωστα;

Επίσης ξερουμε καποια νεα χαρακτηριστικα της 1.2;

Καποιες σημαντικες αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η 1.2 ειναι κανονικα η Ελληνικη, εχει ελληνικα στο μενου και στο πληκρολογιο;

 

Ναι. Είναι η επίσημη ελληνική έκδοση 1.2 με "Συνεχή είσοδο" όπως αναφέρεται στο κινητό. Το μόνο "κακό" είναι ότι εφαρμογές όπως Dungeon Hunter, Settlers, Smart Office κλπ που έχουν γίνει spoofed δεν μπορούν να εκτελεστούν πλέον στη νέα έκδοση.

 

Να υποθεσω οτι οπως και στις αλλες αναβαθμισεις δεν σβηνεται τιποτα. Σωστα;

 

Σωστά. Εκτός από αυτό που αναφέρω στο προηγούμενο μου post η αναβάθμιση δεν παρουσιάζει καμία απώλεια σε δεδομένα.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μόλις έκανα και γω την αναβάθμιση σε 1.2 από το KIES 2.0 και με product code EUR. Μετά από τον μινι οδηγό του Studentmail δυο-τρια ποστ πιο πάνω, λύθηκε και το πρόβλημα σύνδεσης με το KIES, οπότε όλα ΟΚ!!

Άντε να δούμε τι άλλο θα δούμε!!!

 

 

ΥΓ: Να αναφέρω και γω με την σειρά μου, ότι με την αναβάθμιση δεν σβηστικε τπτ, ούτε ρυθμίσεις, ούτε μνμ, ούτε τπτ.

ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟ DEFAULT THEME ΠΡΙΝ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ UPDATE ΟΠΩΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ KIES. ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!

Edited by ptmax13

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

μολις αναβαθμισα και εγω :)

ολα μια χαρα και για οσους ρωτανε ειναι επισημη με τα παντα στα Ελληνικα και φυσικα δε διαγραφεται τιποτα απο το κινητο :happy:

 

απλα να ειστε προετοιμασμενοι οτι θελει αρκετη ωρα...

για να κατεβασει την αναβαθμιση μου εκανε γυρω στη μια ωρα :worry:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξερουμε καποια νεα χαρακτηριστικα της 1.2;

Καποιες σημαντικες αλλαγες

 

Αξιοσημείωτες αλλαγές στο Bada 1.2:

- Το τηλέφωνο μπορεί να χρησιμοποιείται κανονικά ενώ είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή.

- Δυνατότητα "Συνεχούς εισόδου" aka "Trace/Swype" κατά την συγγραφή μηνυμάτων.

- Γρηγορότερη εκκίνηση του λειτουργικού.

- Επιλογή "Να μην ερωτηθώ..." σε περιπτώσεις απόπειρας λήψης δεδομένων πακέτου.

- Η λειτουργία των πλήκτρων αύξησης και μείωσης της έντασης δεν εναλλάσσεται όταν το κινητό είναι σε landscape mode.

- Η οθόνη κλειδώματος πλέον έχει διαφορετικό animation <<<<>>>> για να παραπέμπει τον χρήστη να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο.

- Επιπλέον, η οθόνη κλειδώματος εμφανίζει την status bar στο πάνω μέρος του τηλεφώνο.

- Το icon για το ξυπνητήρι έχει αλλάξει ελαφρώς. Πλέον απέκτησε "αυτάκια".

- Η ηχογράφηση πλέον γίνεται σε αρχεία mp3 και όχι amr.

- Η συσκευή υποστηρίζει και αναπαράγει και flac αρχεία.

- Δεν υπάρχει πλέον περιορισμός στη χρήση της συσκευής όταν η μπαταρία είναι χαμηλή.

 

Δεν είναι κι άσχημα...:)

Edited by Studentmail
Link to comment
Share on other sites

Αν μπόρει κάποιος να ανεβάσει το csc αρχείο με τα ελληνικά για το bada 1.2 θα το εκτιμούσα γιατί κάπως εχώ σβήσει και καταστρέψει το product code με το psas και ο μόνος τρόπος αναβάθμισης είναι μέσω Multiloader.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως χωρίς να πειράξω τίποτα στη Registry μου έδειξε ότι το 1.2 είναι διαθέσιμο. Δεν ξέρω αν έχει σημασία ότι το είχα πάρει από το Πλαίσιο.

 

Ωστόσο δεν μπορώ να το περάσω γιατί το Kies ισχυρίζεται ότι το κινητό μου δεν είναι επαρκώς φορτισμένο (παρόλο που είναι σχεδόν πλήρως φορτισμένο). Ό,τι να 'ναι... πράγμα όχι ιδιαίτερα περίεργο για τη Samsung

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα, χτες σχεδον αποφωρτισα πληρως το κινητο και ετσι το απενεργοποιησα...σημερα το εβαλα στη πριζα θελωντας να το ανοιξω κιολας αλλα δεν μπορει να κανει εκκινηση καθως πεταει μια γαλαζια οθονη η οποια γραφει kati failed και platform modification detected....ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΝΤ... Edited by zebric
Link to comment
Share on other sites

"Δυνατότητα σύνταξης "Προγραμματισμένου μηνύματος" για αποστολή σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή."

Η δυνατότητα αυτή προυπήρχε και στο BADA 1.0 και μάλιστα την χρησιμοποίησα πρόσφατα την πρωτοχρονιά ώστε να λάβουν πολλά άτομα ακριβώς στις 00:00 μήνυμα για "ευτιχυσμένο νέο έτος" κ.τ.λ

Edited by karlito1975
Link to comment
Share on other sites

Η δυνατοτητα να ενημερωνονται τα wigdet με wi-fi μολις τα κλικαρεις για να κανουν update, χωρις να εχεις ανοιξει το wi-fi γινοταν στο bada 1.0.

Τι το αφαιρεσαν αυτό;

Ακομα και το s8000 εχεις επιλογες στα widget να τους δηλωσεις απο που θα ενημερωνονται.

Σε εμας μονο μεσω 3g σου δινεται η επιλογη.

Μηπως εχει βρεθει κανενας αλλος τροπος;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα.

Εμενα το kies (1.5.1) μου δείχνει ότι έχω την JH1 και υπάρχει η JL1. Αυτή είναι η τελευταία, ή πρέπει πρώτα να κάνω αυτή και μετά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Προσπάθησα να κάνω επαναφορά του κντ μέσω ρυθμίσεων στην αρχική κατάσταση.Εκανε επανεκκίνηση αλλά κόλλησε στην ένδειξη του λογοτύπου "samsung wave gt 8500" που βγαίνει κατα την εναρξη. Η ένδειξη σβήνει μετά από 10δεύτερα και μετά εμφανίζεται πάλι και αντε τα ιδια για 20 λεπτά περίπου όπου και έκλεισα το κντ. Μηπως κάποιος μπορεί να δώσει λύση??/
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα το κόλπο με τη registry. Αυτή είναι η τελευταία έκδοση; Διότι λέει και L2 και L1 (εγώ κανονικά έχω την L1 της cosmote!)

 

http://img651.imageshack.us/img651/7714/asdadasdq.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

έχω ακόμα μια ερώτηση! πως κάνω backup τα μηνύματά μου ώστε μετά την αναβάθμιση να τα έχω πάλι στο κινητό;

 

μπορεί κάποιος να απαντήσει στα παραπάνω; Επίσης αν εγώ με COS το μετατρέψω σε EUR και κάνω αναβάθμιση θα χάσω τα μηνύματα κτλ.;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αξιοσημείωτες αλλαγές στο Bada 1.2:

- Το τηλέφωνο μπορεί να χρησιμοποιείται κανονικά ενώ είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή.

- Δυνατότητα "Συνεχούς εισόδου" aka "Trace/Swype" κατά την συγγραφή μηνυμάτων.

- Δυνατότητα σύνταξης "Προγραμματισμένου μηνύματος" για αποστολή σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

- Γρηγορότερη εκκίνηση του λειτουργικού.

- Επιλογή "Να μην ερωτηθώ..." σε περιπτώσεις απόπειρας λήψης δεδομένων πακέτου.

- Η λειτουργία των πλήκτρων αύξησης και μείωσης της έντασης δεν εναλλάσσεται όταν το κινητό είναι σε landscape mode.

- Η οθόνη κλειδώματος πλέον έχει διαφορετικό animation <<<<>>>> για να παραπέμπει τον χρήστη να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο.

- Επιπλέον, η οθόνη κλειδώματος εμφανίζει την status bar στο πάνω μέρος του τηλεφώνο.

- Το icon για το ξυπνητήρι έχει αλλάξει ελαφρώς. Πλέον απέκτησε "αυτάκια".

- Η ηχογράφηση πλέον γίνεται σε αρχεία mp3 και όχι amr.

- Η συσκευή υποστηρίζει και αναπαράγει και flac αρχεία.

- Δεν υπάρχει πλέον περιορισμός στη χρήση της συσκευής όταν η μπαταρία είναι χαμηλή.

 

Δεν είναι κι άσχημα...:)

Επιπλέον

- Δυνατότητα μαζικής αποστολής επαφών μέσω message, e-mail ή bluetooth!!! (Έχει όριο 40 κάθε φορά αλλά από το ολότελα...)

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Now we have got the most stable version of Bada 1.2 which is S8500XXJL2 its not the full firmware its the update over XXJK1 which itself was an update over XXJID.;;;;;;;;;

 

και

 

The over the air update option (FOTA) has been removed in this update..

 

http://badawaveapps.blogspot.com/2011/01/review-of-bada-12-s8500xxjl2dont.html#more

 

αυτα που λει στο link ειναι αληθεια;;;;;;

 

σε site την λει <<LOW beta firmware>>

 

απο μια μικρη ερευνα μαλλον δεν ειναι ολο το bada 1.2!!!!

Edited by masaz
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι στα branded της voda δεν μπορεί να γίνει αναβάθμηση σε 1.2, αλλά μήπως μπορεί να μου κάποιος αν θα γίνει και αν δεν γίνει, πώς θα το κάνω σε 1.2. Να ακολουθήσω τις οδηγίες που έχει στην σελ 73 για να κάνω debranding; Απλώς οι οδηγίες ήταν για την διαδικασία με kies 1.5 και όχι με kies 2.0. Τι λέτε να κάνω; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον

- Δυνατότητα μαζικής αποστολής επαφών μέσω message, e-mail ή bluetooth!!! (Έχει όριο 40 κάθε φορά αλλά από το ολότελα...)

 

Επιπλέον

- Σταμάτησε να δίνει ενημερώσεις σε εφαρμογές οι οποίες ήταν εγκατεστημένες αλλα ΔΕΝ ειναι πλεόν! (επιτέλους δίνει μόνιο αυτές που έχουμε ακόμα εγκατεστημένες και όχι όλες όσες έχουμε βάλει στο κινητό. )

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα, χτες σχεδον αποφωρτισα πληρως το κινητο και ετσι το απενεργοποιησα...σημερα το εβαλα στη πριζα θελωντας να το ανοιξω κιολας αλλα δεν μπορει να κανει εκκινηση καθως πεταει μια γαλαζια οθονη η οποια γραφει kati failed και platform modification detected....ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΝΤ...

 

το κινητο πηρε μπρος μετα απο μερικα on/off αλλα δυστηχως ολα τα προγραμματα που ειχα βαλει εμφανιζουν το σημα της bada και δεν τρεχει κανενα....ολα αυτα στα καλα καθουμενα πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενοχλεί φοβερά μετά την αναβάθμιση στην 1.2 είναι στο browser ότι μετά από οποιοδήποτε κούνημα μέσα στη σελίδα, εμφανίζεται η γραμμή διευθύνσεων για περίπου 3 δευτερόλεπτα. Ουσιαστικά σου μειώνει πολύ το χώρο που έχεις για να διαβάζεις. Ιδιαίτερα σπαστικό!
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

.... οσον αφορα την αναβαθμιση περιμενε το μπαντα 1.2 κατα τη γνωμη μου εφοσον δεν εχεις τρελα με τις εφαρμογες κλπ..οταν βγει θα το καταλαβεις θα εχουμε βγαλει πανο και θα κανουμε τρικουβερτο γλεντι...

 

Με το που σας έκανα ποδαρικό (χτες βράδυ το πήρα και ρωτούσα) έσκασε η 1.2?

 

Χρωστάτε κέρασμα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...