Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί με έχουν όλοι γραμμένο σε αυτό το φόρουμ;Έχω ήδη αρχίσει να κρατάω ονόματα ξέρετε.Άλλωστε ο παράδεισος είναι τόσο βαρετός.:shifty:

 

Θα βοηθουσε αν μας ελεγες: απο που αγορασες την συσκευη, ποτε, αν εχεις αποδειξη ή αν μπορεις να πας στο συγκεκριμενο καταστημα. Κανονικα αν ειναι επισημο service point της se θα επρεπε να στο φτιαξουν, αλλα αν δεν εχουν καποια αποδειξη αγορας ισως να μην γινεται, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Η καλυτερη λυση ειναι να επικοινωνησεις με το καταστημα που εγινε η αγορα.

 

EDIT: Τι κανεις εσυ στον παραδεισο; παει χαλασε η κοινωνια...... :p

Edited by mobile_hacker
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα βοηθουσε αν μας ελεγες: απο που αγορασες την συσκευη, ποτε, αν εχεις αποδειξη ή αν μπορεις να πας στο συγκεκριμενο καταστημα. Κανονικα αν ειναι επισημο service point της se θα επρεπε να στο φτιαξουν, αλλα αν δεν εχουν καποια αποδειξη αγορας ισως να μην γινεται, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Η καλυτερη λυση ειναι να επικοινωνησεις με το καταστημα που εγινε η αγορα.

 

 

Εγώ τον Ιούλιο το είχα πάρει.Από ebw το ειχα πάρει μέσω ίντερνετ.Τώρα εγώ το πήγα το κινητό στο κατάστημα και περιμένω να μου πουν.Εννοείται πως πρώτα το πήγα σε επίσημο service point της se.Έτρεχα μέχρι την Κυψέλη,αλλά μου λένε ότι δεν το φτιάχνουν άμα είναι από Γαλλία.Βασικά,εμένα αυτό που με απασχολεί είναι ότι από το ebw μου είχαν δώσει ένα χαρτί που λέει πόσα πλήρωσα και τα σχετικά,αλλά παίζει να μην πιάνεται για απόδειξη.Επίσης,μου είχαν στείλει και ένα email με το συνολικό κόστος.Που δεν ξέρω και αν αυτό πιάνεται.Θα περιμένω να δω τι θα μου πουν.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Τι μ@....κιες, άμα είναι από Γαλλία και κουραφέξαλα. Τότε γιατί επιτρέπουν σε ελληνικά μαγαζιά να πουλάνε γαλλικές συσκευές. Κι άλλο φάουλ της SE κατ' εμέ.

Παλιά πήγαινες τη συσκευή (για την ίδια εταιρία μιλάμε) και δεν ζήταγαν ούτε απόδειξη, ούτε τίποτα. Αν η συσκευή ήταν μερικούς μήνες στην κυκλοφορία, σου την έφτιαχναν, ακόμα και επιτόπου αντικατάσταση έκαναν σε φίλο μου. Δύο φορές μάλιστα στην ίδια συσκευή.

Τώρα...

 

ΥΓ. Δεν κρατιέμαι. Θα το ξαναπώ. Δεν τους ξαναδίνω δεκάρα. ΟΥΣΤ.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πώς να βάλουμε μόνοι μας το dual-touch !! Αφού βγήκε επίσημα στην Ιαπωνία οι xda βρήκαν από την νέα Ιαπωνική rom τα αρχεία που δίνουν αυτή τη δυνατότητα και μπορούμε να τα βάλουμε και στο δικό μας κινητό! Χωρίς να περιμένουμε πότε θα έρθει το update στην Ελλάδα..

http://www.gadgets.apnafundaz.com/2011/01/tutorial-install-multitouch-on-xperia-x10-with-any-android-eclair-rom-or-custom-rom-6/

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=920669

Edited by arismastrokostas
Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιούμε το Dual Touch / Pinch to zoom - Αναλυτική μετάφραση

 

Τα εύσημα φυσικά πάνε στον γνωστό πλέον Bin4ry

Το επίσημο thread είναι εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=920669

-----

Διαδικασία.

 

Κατεβάζουμε τον flasher από εδώ: http://www-stud.uni-due.de/~sfanmakr/X10Flash/FlashTool.exe

 

Κατεβάζουμε το Dualtouch.rar από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=920669

 

Τρέχουμε το FlashTool.exe και το αποσυμπιέζουμε κατά προτίμηση στο C:\

 

Αποσυμπιέζουμε το Dualtouch.rar και προκύπτει ο φάκελος Dualtouch.

 

Τον αντιγράφουμε μέσα στον φάκελο C:\Flashtool\firmwares\ που αποσυμπιέσαμε πρωτύτερα.

 

Αντιγράφουμε μέσα από το C:\Flashtool\loaders το Χ10.sin μέσα στο C:\Flashtool\firmwares\Dualtouch.

 

Κλείνουμε το τηλέφωνο.

 

Τρέχουμε το X10FlashTool.exe που βρίσκεται στο C:\Flashtool\ (πιθανόν να χρειάζεται να το τρέξετε σαν administrator)

 

Πατάμε το Connect

 

Επιλέγουμε Χ10 και ΔΕΝ ΠΑΤΑΜΕ ΟΚ.

 

Συνδέουμε το κινητό σε flash mode (κουμπί back και το συνδέουμε στο PC)

 

Τώρα πατάμε ΟΚ (στο PC) μόλις ανάψει το πράσινο LED.

 

Μόλις ενεργοποιηθεί το κουμπί Flash στον flasher το πατάμε και επιλέγουμε Dualtouch.

 

Μόλις τελειώσει η διαδικασία ανοίγουμε το κινητό και έχουμε δυνατότητα DualTouch.

 

-----------------------------------------------------

 

Για να είστε σίγουροι ότι έγινε στο log file του flasher (φαίνεται καθώς τρέχει) πρέπει να γράψει τα παρακάτω (η ημερομηνία και η ώρα είναι παράδειγμα) :

 

19/004/2011 23:04:40 - INFO - <- This level is successfully initialized

19/004/2011 23:04:40 - INFO - Starting adb service

19/005/2011 23:05:41 - INFO - start

19/005/2011 23:05:41 - INFO - Searching for Xperia....

19/005/2011 23:05:42 - INFO - Found at SB\VID_0FCE&PID_ADDE\5&3123A26C&0&9

19/005/2011 23:05:42 - INFO - Sending Loader...

19/005/2011 23:05:42 - INFO - Flashing X10.sin

19/005/2011 23:05:47 - INFO - Sending Loader finished.

19/005/2011 23:05:47 - INFO - Phone successfully connected on loaders\X10.sin

19/005/2011 23:05:53 - INFO - Start Flashing...

19/005/2011 23:05:53 - INFO - Flashing kernel.sin

19/005/2011 23:05:58 - INFO - Flashing finished.

19/005/2011 23:05:58 - INFO - Now unplug the device and power it on

19/005/2011 23:05:58 - INFO - Then go to application settings

19/005/2011 23:05:58 - INFO - turn on Unknown Sources and Debugging

 

Bonus Pack.

 

Κατεβάστε από εδώ το google earth να δείτε στην πράξη πως δουλεύει.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=763775

 

ΥΓ. Δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε δυσλειτουργία η πρόβλημα του κινητού σας. Η ευθύνη είναι δική σας. Σε μένα δούλεψε με την πρώτη σε Free X10 2.2.1.

Έχουν αναφερθεί official roms που δεν δουλεύει. Επίσης δεν δουλεύει σε όλα τα προγράμματα (πχ browser).

 

Καλή επιτυχία.

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

@Eosphoros

 

Πάρε και το σχετικό νόμο για να μην σε πιάνουν αδιάβαστο! ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ευχαριστούμε freco για το κατατοπιστικό guide.

 

Σε εμένα πάντως άνθρακες ο θυσαυρός, δεν κάνει κάτι καινούριο ούτε στο Mediascape (φωτογραφίες), ούτε στο browser, ούτε στο google maps (αλλά δε δοκίμασα το google earth).

 

Έχω τη γνήσια ROM (2.0.2.A.0.24) που έλαβα στην Ελλάδα την περασμένη εβδμοάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δουλέυει σε 3rd party εφαρμογές κυρίως σε πρώτη φάση.

Χθες το βράδυ δοκίμασα και δουλεύουν opera mobile και just pictures.

Έτσι κάλυψα για αρχή 2 βασικές ανάγκες.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=921302

 

Στο παραπάνω link υπάρχει μια διαδικασία για να δουλέψει με όλες τις εφαρμογές που υποστηρίζουν multitouch.

ΠΧ google maps πλεον δουλεύει, αλλά δε το έψαξα παραπάνω.

Mediascape όχι αλλά δεν είναι, ακόμα τουλάχιστον φτιαγμένο για να το υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δουλέυει σε 3rd party εφαρμογές κυρίως σε πρώτη φάση.

Χθες το βράδυ δοκίμασα και δουλεύουν opera mobile και just pictures.

Έτσι κάλυψα για αρχή 2 βασικές ανάγκες.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=921302

 

Στο παραπάνω link υπάρχει μια διαδικασία για να δουλέψει με όλες τις εφαρμογές που υποστηρίζουν multitouch.

ΠΧ google maps πλεον δουλεύει, αλλά δε το έψαξα παραπάνω.

Mediascape όχι αλλά δεν είναι, ακόμα τουλάχιστον φτιαγμένο για να το υποστηρίζει.

 

Ναι η γνωστή μας Lillifee[/member] έδωσε πάλι ρέστα με αυτό της το ποστ στους xda!! Σάλος λέμε!!

Δουλεύουν επίσης σίγουρα και οι περισσότεροι browsers ακόμα και ο default...!

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Ναι η γνωστή μας Lileefee[/member] έδωσε πάλι ρέστα με αυτό της το ποστ στους xda!! Σάλος λέμε!!

Δουλεύουν επίσης σίγουρα και οι περισσότεροι browsers ακόμα και ο default...!

 

 

Να ναι καλά η νεράιδα μας που βρηκε λύση πάλι :)

 

Δε μου δουλεύει ο dolphin και ενα χαζο παιχνιδι που έχω το carrier2d μάλιστα το είχα κρατήσει εδω και αρκετό καιρό για να δοκιμάσω το ΜΤ αλλα ούτε DT δεν είναι τελικά WTF ρε SE να σε πάρει και να σε σηκώσει :lol::lol::lol:

 

 

EDIT : δουλεύει ο dolphin μετα απο επανεκκίνηση

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

Ναι η γνωστή μας Lillifee[/member] έδωσε πάλι ρέστα με αυτό της το ποστ στους xda!! Σάλος λέμε!!

Δουλεύουν επίσης σίγουρα και οι περισσότεροι browsers ακόμα και ο default...!

 

Να ναι καλά η νεράιδα μας που βρηκε λύση πάλι :)

 

Δε μου δουλεύει ο dolphin και ενα χαζο παιχνιδι που έχω το carrier2d μάλιστα το είχα κρατήσει εδω και αρκετό καιρό για να δοκιμάσω το ΜΤ αλλα ούτε DT δεν είναι τελικά WTF ρε SE να σε πάρει και να σε σηκώσει :lol::lol::lol:

 

 

EDIT : δουλεύει ο dolphin μετα απο επανεκκίνηση

 

Επιβεβαιώνω ότι δουλεύει και στον Miren! :happy:

Μπορείτε να τεστάρετε το DT με την εφαρμογή Multitouch Tester, δωρεάν από το Market. ;)

Επίσης, έφτιαξα έναν αναλυτικό οδηγό στα Ελληνικά, για όποιον ενδιαφέρεται για την όλη διαδικασία. ;)

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω xperia mini και εχω προβλημα με τα μηνυματα..σε μια συζητηση εχει απειρα μηνυματα και κολλαει απιστευτα!ομως θελω να κρατησω πολλα απο αυτα και ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια να σβησω ενα ενα τα υπολοιπα..τι να κανω??μπορω να κρατησω back up με καποιο τροπο?:(
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετές από τις σελίδες αυτού του forum

Συγνώμη αν δεν ειμαι στο σωστό forum αλλά μόλις χθες αγόρασα το Χ10 (το μεγάλο). Εγκατέστησα το Igo και το πρόβλημα που έχω είναι ότι το εμφανίζει στο 1/6 της οθόνης πάνω αριστερά. Η έκδοση είναι iGo_Android_139242(320x240)240x320. Όσο προσπάθησα προχωράει στο μενού, ρυθμήσεις κ.λπ. αλλά επειδή δεν μπορω να πατήσω το ανάλογο κοθμπι δεν το προχώρησα παρακάτω. Αν το εμφανίσει σ όλη την οθόνη τότε θα δω και τι γίνεται πιο κάτω. Υπαρχει λύση? Τι ανάλυση να βάλω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση του iGO για to Χ10 λέγεται MotoNav. Το iGO είναι για μικρές αναλύσεις οθόνης.
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έλαβα μήνυμα αναβάθμισης μέσο Pc Companion ειναι μαλλον για το ΜΤ ασε δε την ξαναπατάω δε θελω να χάσω παλι το root :cry:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους freco και Lillifee για τους οδηγούς τους!

 

Δουλεύει και σε εμένα τώρα. Κάτι είχα κάνει λάθως προφανώς το πρωί από τη βιασύνη μου στη δουλειά.

 

Πολλές δαχτυλιές στην οθόνη όμως αυτό το νέο σύστημα :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έλαβα μήνυμα αναβάθμισης μέσο Pc Companion ειναι μαλλον για το ΜΤ ασε δε την ξαναπατάω δε θελω να χάσω παλι το root :cry:

 

Όντως, και σε μένα ήρθε ειδοποίηση αναβάθμισης, τι να είν' τούτο πάλι ;; Μπρρρρ..

 

Ααα, επειδή άλλαξε το kernel.sin "μπερδεύεται" και μας βγάζει μήνυμα για update. Ουσιαστικά θα επαναφέρει τη μαμά 2.0.2.Α.0.24.

Edited by arismastrokostas
Link to comment
Share on other sites

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

 

Ομολογουμένως εντυπωσιακό αποτέλεσμα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους freco και Lillifee για τους οδηγούς τους!

 

Δουλεύει και σε εμένα τώρα. Κάτι είχα κάνει λάθως προφανώς το πρωί από τη βιασύνη μου στη δουλειά.

 

Πολλές δαχτυλιές στην οθόνη όμως αυτό το νέο σύστημα :)

 

 

και η πρώτη μου δοκιμή μετά τις οδηγίες

το βίντεο με αθλητική υπόκρουση...

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σύντομα θα είναι stable και η 2.3 μιας και τα παιδιά στο xda κανουν πολύ καλή δουλειά.

Επίσης κάποια άκρη βγάζουν και οι devs που ασχολούνται με το bootloader.

Σταματήστε να παρακαλάτε την SE και δώστε κανά φράγκο στα παιδιά στο xda.

Galaxy Nexus
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...