Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κι από μένα.

Κάτοχος του blade μερικές μέρες και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος έως εντυπωσιασμένος.Προς το παρόν δε σκέφτομαι να του αλλάξω rom, ξεκλείδωσα όμως τη μνήμη όλα εντάξει. Σκέφτηκα επίσης να το κάνω rooted να δω τι παίζει.

Εγκατέστησα λοιπόν το universal androot και μόλις πήγα να το κάνω root μου πετάει μήνυμα ότι είναι ήδη rooted.Λέω ότι πιθανόν να έγινε στη διαδικασία ξεκλειδώματος της μνήμης.Το βάζω να το ξανακάνει για να εγκαταστήσει και το superuser, ok.Ανοίγω το superuser και δε βλέπω μέσα καμία εφαρμογή.Πατάω την καρτέλλα log και πετάει μήνυμα ότι η εφαρμογή πρέπει αναγκαστηκά να κλείσει.Μετά απά μια δυο επανεκινήσεις και unroot-root μέσα από το πρόγραμμα ακριβώς η ίδια συμπεριφορά (του superuser).

Κάτι μου διαφεύγει? Κάτι άλλο παίζει? Καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ

 

Γιώργος

 

Κάποιος καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είπα πριν ότι είχα πρόβλημα με το dialer της rls8, τελικά έκανα εγώ την βλακεία και τοποθέτησα το:

"Japanese_Jellyfish_RLS8_smartdialer_addon.zip (Restore Smart Dialer and RLS7 version of Contacts)"

 

Την ξαναπέρασα και όλα ok.

Δυστυχώς το Radio μένει χωρίς ανοιχτή ακρόαση και σε αυτή την Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος καμια ιδέα?

 

Μετά το patch επανήλθες στην μαμά ρομ που ειχες κρατησει με το backup του CWM ή πέρασες εκ νέου την Stock??

 

Βασικά πάντως αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου κρασάρει ο Superuser όταν πας στο log, σωστά;;

Άμα πας να ανοίξεις κάποια εφαρμογή που θέλει root δικαιώματα (πχ titanium backup) λειτουργεί σωστά η κρασάρει και τότε;;

 

Επειδή είπα πριν ότι είχα πρόβλημα με το dialer της rls8, τελικά έκανα εγώ την βλακεία και τοποθέτησα το:

"Japanese_Jellyfish_RLS8_smartdialer_addon.zip (Restore Smart Dialer and RLS7 version of Contacts)"

 

Την ξαναπέρασα και όλα ok.

Δυστυχώς το Radio μένει χωρίς ανοιχτή ακρόαση και σε αυτή την Rom

 

billerr όταν λες "έκανα την βλακεία" τι εννοείς ακριβώς;; Μετά πια ξαναπέρασες και ήσουν οκ; την ρομ και το patch η μόνο την ρομ;;

 

Δεν είμαι κουτσομπόλης, απλά για να μην την πατήσουν και άλλοι! :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω δει πολύ καλά σχόλια για την 7 και ειναι και σχετικά δοκιμασμενη. Ή 8 βγήκε χθες (?), και δεν διάβασα και τα καλυτερα. Αλλά δεν μου γέμισε και το μάτι. Keyboards, dialers, agps defaults, πραγματα που τα κάνεις και μόνος.

 

Άσχετο: Καποιος είχε προβλημα με drivers πιο πανω. Ας δοκιμασει απο εδώ

 

http://wiki.modaco.com/index.php/ZTE_Blade#Drivers

 

Με ότι του είχε προταθεί είχα και εγώ προβλημα οταν βγαίνει ο βιοχλαπατσας και μονο με αυτούς έκανα δουλεια. Έχει για όλα τα λειτουργικά 32 και 64. (edit: τους flibblescan)

 

ps: Nai to exo. Me 6.1 windows. :lol:

ps2: Να μην κανω καν install ανδροοτ? Γίνεται?

 

Είχες απόλυτο δίκιο. ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

εγω είχα το πρόβλημα.

θα δοκιμασω και θα ενημερωσω. Εσυ πως τα καταφερες? με τους drivers εννοω.

 

http://orangesanfrancisco.co.uk/android/how-to-install-the-usb-drivers-for-the-orange-san-francisco-zte-blade/

 

Εδώ έχει ένα οδηγο αν και δε μου γεμισε το ματι. Σου λεει να βαλεις το κινητο πριν βαλεις τους drivers, που απλα απαγορευεται για οποιαδηποτε σχεδον usb συσκευη. Παρ'ολα αυτα ειπα να τον εμπιστευτώ και δεν δούλεψε. :p

 

Εσύ μιας και την έχεις βαλει την συσκευή απλά πηγαινε στο device manager και κανε update τα δυο σημεία που εχουν προβλημα (συσκευες με κιτρινα θαυμαστικα). HSUSB και ενα ακομα (στο στορατζ νομιζω γιατι δεν το έχω συνδεδεμενο τωρα να δω. Με target στο σερτς του φακελου με τους drivers αναλογα με το λειτουργικο σου τα πρωτα δυο θα γινουν installed. Μετα στο κλεισιμο του κινητου και ανοιγμα με το volume down σου βρισκει συσκευη ανδροιδ για εγκασταση αλλα δεν την ολοκληρώνει. Εκει εκανα δουλεια απο 4 διαφορετικα ζιπ μονο με τους flibblescan. Γενικα κατεβασε οτι driver βρεις μεχρι να σου κατσει. Αρκει να επιλεγεις παντα σωστο os, ver. bit.

 

edit: Σε μισω. Τσαμπα εγραφα ελληνικα που δεν μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Σε καινουριο κινητο, αν φλασαρω χρησιμοποιωντας την 2gb καρτα που εχει μεσα και οταν ερθει η παραγγελια της 4αρας απλα αλλαξω την καρτα θα εχει επίπτωση? Με άλλα λογια χωρις installed ασχετα προγραμματα στην sd, υπαρχει κατι που θα χρειαστει η καινουρια ρομ απο την sd που εγινε εγκατασταση? Για να μην περιμενω την 4αρα.
Link to comment
Share on other sites

Σε καινουριο κινητο, αν φλασαρω χρησιμοποιωντας την 2gb καρτα που εχει μεσα και οταν ερθει η παραγγελια της 4αρας απλα αλλαξω την καρτα θα εχει επίπτωση? Με άλλα λογια χωρις installed ασχετα προγραμματα στην sd, υπαρχει κατι που θα χρειαστει η καινουρια ρομ απο την sd που εγινε εγκατασταση? Για να μην περιμενω την 4αρα.

 

Όχι δεν χρειάζεται τίποτα, προχώρα.... ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται τίποτα, προχώρα.... ;)

 

Αν φτιάξει ext partition και βάλει εφαρμογές εκεί δεν θα εχει πρόβλημα;

 

Ρωταω γιατι επαιζα με δυο 2gb καρτες πριν και σκαλωσαν ολες οι εφαρμογες.Ηταν λες και εκανα factory reset.Οταν εβαλα ομως πισω την καρτα αρχισε να μου τις βρισκει.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει αλλα νομίζω θέλει κάποιον ιδιαίτερο τρόπο για να αλλάξεις κάρτες...;

 

Θέλει περεταιρω τεσταρισμα :p

Edited by nikosst
Link to comment
Share on other sites

Αν φτιάξει ext partition και βάλει εφαρμογές εκεί δεν θα εχει πρόβλημα;

 

Ναι θα έχει πιθανότατα, αλλά ο φίλος είπε ότι το κινητό είναι καινούργιο και απείραχτο οπότε εικάζω ότι δεν θα έχει χωρίσει την 2GΒ κάρτα του σε partitions.... :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα έχει πιθανότατα, αλλά ο φίλος είπε ότι το κινητό είναι καινούργιο και απείραχτο οπότε εικάζω ότι δεν θα έχει χωρίσει την 2GΒ κάρτα του σε partitions.... :p

 

Σωστά αφού ειναι καινουργιο θα εχει την stock :p

Είναι ωρα για ύπνο μάλλον :p

 

 

*πάντως το partition για το move to sd μάλλον δημιουργεί ...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος καμια ιδέα?

 

Ποια εκδοση του Universal Androot εχεις? αν εχεις την 1.6.2 beta τοτε βγαλτην και βαλε την 1.6.1

 

Link to comment
Share on other sites

Mε ένα πρόχειρο ψάξιμο βλέπω πως μάλλον android και sip voip δεν είναι και πολύ συμβατά. Έχει κανείς εμπειρία με κάποιον κλώνο της betamax να δουλευει σε android; Γιατί αλλιώς ξενέρωσα... Στο ταπεινό nokia e51 μια χαρά δούλευε το sip.

 

Επίσης ποια rom ειναι καλύτερο να βάλω; Την jellyfish ή κάποια άλλη;

 

Εγώ με Sipdroid και λογαριασμό στην voipbuster έκανα κανονικά τη δουλειά μου. Το μόνο κακό είναι ότι αν πάρεις τηλέφωνο κάπου μέσω sip (η και skype) τον συνομιλητή σου τον ακούς από το ηχείο της ανοιχτής ακρόασης και όχι από το ακουστικό.

 

Όσο για τις ρομ είναι καθαρά θέμα γούστου.

Edited by zafx
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω τις εξής ερωτήσεις:

 

1. ξέρετε κάποιον player που να διαβάζει και αρχεία srt? εκτός τον rock player...

 

2. έχω βάλει μια εικόνα για φόντο που την έχω αποθηκευμένη στη κάρτα μνήμης, πως γίνεται να την περάσω στη μνήμη του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Sipdroid και λογαριασμό στην voipbuster έκανα κανονικά τη δουλειά μου. Το μόνο κακό είναι ότι αν πάρεις τηλέφωνο κάπου μέσω sip (η και skype) τον συνομιλητή σου τον ακούς από το ηχείο της ανοιχτής ακρόασης και όχι από το ακουστικό.

 

Όσο για τις ρομ είναι καθαρά θέμα γούστου.

 

Και νόμιζα ότι είναι bug μόνο στο skype.

 

Τελικά φαίνεται πως δεν αφορά μόνο το skype. Πάντως ειδικά για το skype το ίδιο ακριβός θέμα έχει και στα windows mobile.

 

Υπάρχει καμιά λύση από τα forum?

 

Η Skype πάντως απάντησε αυτό: http://forum.skype.com/index.php?showtopic=727773&view=findpost&p=3273617&

Edited by taksidiotis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

 

το htc keyboard υπαρχει στην rls8?

 

Ναι υπάρχει και έχει και Ελληνικά.

 

Αν φτιάξει ext partition και βάλει εφαρμογές εκεί δεν θα εχει πρόβλημα;

 

Ρωταω γιατι επαιζα με δυο 2gb καρτες πριν και σκαλωσαν ολες οι εφαρμογες.Ηταν λες και εκανα factory reset.Οταν εβαλα ομως πισω την καρτα αρχισε να μου τις βρισκει.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει αλλα νομίζω θέλει κάποιον ιδιαίτερο τρόπο για να αλλάξεις κάρτες...;

 

Θέλει περεταιρω τεσταρισμα :p

 

Ναι εάν έχει εφαρμογές δεν παίζει με απλό copy τώρα στα κοντά που θα χρειαστώ και εγώ θα αρχίσω να το ψάχνω (Diskcopy δοκίμασες?)

Link to comment
Share on other sites

1. ξέρετε κάποιον player που να διαβάζει και αρχεία srt? εκτός τον rock player...

 

Εγώ έβαλα τον VPlayer από το market και είμαι 100% ικανοποιημένος. Λέει ότι είναι Trial αλλά δε κατάλαβα πότε ακριβώς λίγει. Προς το παρόν παίζει μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

...Οποτε αυτο που θελω να ρωτησω ειναι: καλυτερα ειναι να κανω με το clockwork backup την στοκ οπως ερχεται για να μπορεσω να την ξανα βαλω μετα το πατς των 512μβ ή να περασω την στοκ απο το αρχειο που κυκλοφορει στο ιντερνετ;

backup με clockworkmod την stock όπως θα έρθει στο κινητό σου (ειδικά αν είναι ολοκαίνουργιο)

Επίσης πριν βάλεις οτιδήποτε (ούτε cwm) στο κινητό σου αν θες και μπορείς κανε και ένα rom dump

http://android.podtwo.com/romdump/

Αν και μόνο το backup με clockworkmod φτάνει.

 

Βασικά, με το CWM δεν μπορείς να πάρεις backup το μαμίσιο recovery partition, γιατί απλά το έχεις αντικαταστήσει με το CWM. Λεπτομέρεια θα μου πεις, και θα έχεις και δίκιο:). Αλλά αν είσαι της λεπτομέρειας, μπορείς να κάνεις romdump από την αρχή, να πάρεις το boot.img και το recovery.img (τα αντίστοιχα partition) και θα πάρεις και ένα tar.gz που θα είναι το system...

 

Τώρα το system πως να το κάνω zip ώστε να δουλεύει με το CWM δεν έχω καταφέρει, και δυστυχώς στο modaco δεν απαντάνε αυτοί που ξέρουν... (λες και είναι καμιά γνώση που δεν πρέπει να μεταδοθεί). Οπότε, για να πάρεις και το zip σαν τελευταίο βήμα κάνεις backup με το CWM...

 

Τώρα, για να γυρίσουν όλα όπως ήταν στην αρχή, με το CWM βάζεις το system, και μετά με adb βάζεις το recovery που τελικά σου αντικαθιστά μέχρι και το CWM ώστε το κινητό είναι πραγματικά σαν καινούργιο...

 

Ψάχνω και τρόπο να κάνω και repartition ώστε να γυρίζουμε και πίσω στα 256MB ram αλλά φοβάμαι να το δοκιμάσω, γιατί την πρώτη δοκιμή που έκανα την πλήρωσα με αντικατάσταση συσκευής :mad:... Ευτυχώς το πέρασα DOA.:ninja:

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Sipdroid και λογαριασμό στην voipbuster έκανα κανονικά τη δουλειά μου. Το μόνο κακό είναι ότι αν πάρεις τηλέφωνο κάπου μέσω sip (η και skype) τον συνομιλητή σου τον ακούς από το ηχείο της ανοιχτής ακρόασης και όχι από το ακουστικό.

 

Και νόμιζα ότι είναι bug μόνο στο skype.

 

Τελικά φαίνεται πως δεν αφορά μόνο το skype. Πάντως ειδικά για το skype το ίδιο ακριβός θέμα έχει και στα windows mobile.

 

Υπάρχει καμιά λύση από τα forum?

 

Η Skype πάντως απάντησε αυτό: http://forum.skype.com/index.php?showtopic=727773&view=findpost&p=3273617&

 

Η μόνη λύση είναι η χρήση handsfree.

Link to comment
Share on other sites

Το adb ειναι καποιο προγραμμα στο κινητο που το κατεβαζω απο μαρκετ;; Δηλαδη ακολουθω τα βηματα στο λινκ που μου εδωσε για dump. Αφου το κανω, περνα το clock, κανω μπακ απ και μετα η γνωστη διαδικασια. Με restore απο το clock για να γυρισω στην στοκ μετα το πατς
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Sipdroid και λογαριασμό στην voipbuster έκανα κανονικά τη δουλειά μου. Το μόνο κακό είναι ότι αν πάρεις τηλέφωνο κάπου μέσω sip (η και skype) τον συνομιλητή σου τον ακούς από το ηχείο της ανοιχτής ακρόασης και όχι από το ακουστικό.

 

Χρησιμοποιώ το Fring για συνδέσεις SIP της Betamax και ο ήχος είναι κανονικά από το ακουστικό κι όχι απ' το ηχείο. Επίσης είναι το μόνο που κάνει το ίδιο cross platform, το έχω και στο WinMo κινητό και στο iPhone και σε όλα ο ήχος ακούγεται κανονικά απ' το ακουστικό.

 

Βέβαια το Fring δεν είναι απλά εφαρμογή SIP, είναι messenger για δωρεάν μηνύματα αλλά και κλήσεις μέσω των μελών. Αλλά έχει και πολλά addons ένα από τα οποία είναι το SIP addon (παλιά είχε και Skype addon αλλά οι δύο εταιρίες μάλωσαν :))

Edited by nikosr78
Link to comment
Share on other sites

Το adb ειναι καποιο προγραμμα στο κινητο που το κατεβαζω απο μαρκετ;; Δηλαδη ακολουθω τα βηματα στο λινκ που μου εδωσε για dump. Αφου το κανω, περνα το clock, κανω μπακ απ και μετα η γνωστη διαδικασια. Με restore απο το clock για να γυρισω στην στοκ μετα το πατς

 

όχι... το adb είναι αρχικά του Android Debug Bridge. Χρησιμοποιείται από developers για να κάνουν push αρχεία στο κινητό ή να βγάλουν αρχεία από αυτό. Η όλη διαδικασία περιγράφεται και στο λινκ για το romdump, και αν όχι, έχει λινκ εκεί για την σελίδα του google για το πως να το σετάρεις. Δεν είναι δύσκολο, αν και επειδή τα γράφουν πολύ λεπτομερώς στο site της google φαίνεται βουνό, αλλά τελικά είναι απλό. Η διαδικασία είναι αυτή που περιγράφεις.

 

Μετά για να γυρίσεις πίσω σε stock, φλασσάρεις πρώτο το zip που θα πάρεις από το CWM backup, και μετά με το fastboot φλασάρεις το recovery.img που θα έχεις πάρει από το romdump... έτσι θα σου γυρίσει τα partition system, boot και recovery στα αρχικά της wind... σβήνοντας ακόμα και το CWM.

 

Για να το πω πιο απλά ώστε να γίνω πιο εύκολα κατανοητός και από άλλους που έχουν απορία. Να έχεις στο μυαλό σου πως το κινητό έχει 3 partition. Το boot για να μπουτάρει, το system που είναι το λειτουργικό android, και το recovery για να κάνεις λειτουργίες recovery. Όταν αγοράζεις το κινητό, το partition recovery είναι "άδειο" (όχι ακριβώς άδειο αλλά χάριν ευκολίας ας το πούμε άδειο). Το κινητό, πατώντας το +volume και το power μπαίνει σε engineering mode, οπότε και μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο adb / fastboot για να αλλάξεις τα partitions (και κυρίως το recovery partition για να μπει το CWM εκεί). Αν πατήσεις -volume και power, το κινητό μπαίνει σε recovery mode, οπότε και "διαβάζει" και εκτελεί ότι του έχεις βάλει στο recovery partition. Για το λόγο αυτό σε κάποιους βγάζει FTM, που σημαίνει πως δεν έχει μπει το clockworkmod στο recovery partition. Το CWM μπορεί να πάρει backup από το boot και το system, αλλά δεν μπορεί από το recovery. Το romdump πέρνει backup από παντού, αλλά είναι μετά δύσκολο (σχετικά με τη μέθοδο του CWM) να επαναφέρει το system... Οπότε το system το επαναφέρεις με το CWM, που είναι ο ευκολότερος τρόπος, και το recovery με adb (κάνεις την διαδικασία fastboot δηλαδή αλλά με το αρχείο recovery.img αυτή τη φορά που έχεις πάρει backup με το romdump).

 

Ελπίζω να σου τα ξέμπλεξα λίγο... αν και είναι πολύ πρωί και η ικανότητα γραφής μειώνεται σημαντικά :) Θυμίσου πως πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το debugging mode από το κινητό στις ρυθμίσεις USB για να χρησιμοποιήσεις romdump... νομίζω είναι στις ρυθμίσεις USB --> λειτουργία εντοπισμού σφαλμάτων (ή κάπως έτσι).

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε η συσκευη. τωρα την ανοιξα. αν θελετε κατι πειτε το παιδια. με πρωτη ματια φαινονται οκ. περναμε στον ελεγχο τον καθε τι

 

http://android.podtwo.com/romdump/

 

για τον δευτερο τροπο. χρειαζεται να ειμαι ρουτ;; ξερω πως. το ειχα και παλια για αρκετες μερες το κινητο. Γιατι λεει να βαλω το τερμιναλ στο ρουτ της καρτας

Edited by dantekavala
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...